Kasutajate ja administraatori haldamine

Administraatori (root) parooli määramine

Kõigi Mageia paigalduste korral on soovitatav määrata administraatori parool (Linuxis kasutatakse selle kohta tavaliselt väljendit root password). Parooli ülemisse kasti kirjutades muutub kilbi värv punasest kollaseks ja roheliseks vastavalt sellele, kui tugevaks parooli hinnatakse. Roheline kilp tähendab, et parool on tugev ja kindel. Sama parool tuleb kirjutada teist korda kohe allpool olevasse kasti: sellega kontrollitakse, et parool sai esimesse kasti õigesti kirjutatud, neid kahte omavahel võrreldes.

Märkus

Kõik paroolid on tõstutundlikud, see tähendab arvestavad väike- ja suurtähti. Parooli tugevuse huvides on mõistlik kasutada nii suur- ja väiketähti kui ka numbreid ja muid märke.

Kasutaja lisamine

Siin saab lisada kasutaja. Kasutajal on vähem õigusi kui administraatoril (root), kuid siiski piisavalt internetis liikumiseks, kontoritöörakenduste kasutamiseks, mängimiseks ja kõigeks muuks, mida tavaline kasutaja oma arvutis teeb

  • Ikoon: sellele nupule klõpsates saab muuta kasutaja ikooni.

  • Pärisnimi: siin saab kirja panna kasutaja tegeliku nime.

  • Kasutajatunnus: siin saab kirja panna kasutajanime või lasta DrakXil pakkuda pärisnimest tuletatud variandi. Kasutajatunnus on tõstutundlik.

  • Parool: siin saab kirja panna kasutaja parooli. Tekstikasti lõpus on kilp, mis näitab parooli tugevust (vt ka Märkus).

  • Parool (uuesti): siia tuleb kirjutada teist korda kasutaja parool ning DrakX kontrollib, kas see on ikka sama, mis kirjutati ülal asuvasse kasti.

Märkus

Kõigi Mageia paigaldamise ajal lisatud kasutajate kodukataloog on kõigile näha ("loetav"), kuid siiski kirjutuskaitstud.

Kui aga uue paigalduse järel lisada kasutaja tööriistaga Mageia juhtimiskeskus - Süsteem - Kasutajate haldamine, on nende kasutajate kodukataloog kaitstud nii kirjutamise kui ka lugemise eest.

Kui te ei soovi, et kodukataloog oleks kellelegi näha ehk loetav, on soovitatav praegu lisada ainult ajutine kasutaja ja tegelikud kasutajad alles pärast taaskäivitamist.

Kui aga teil pole midagi selle vastu, et kodukataloogid on kõigile näha, võite lisada kõik vajalikud kasutajad juba paigaldamise ajal kokkuvõtte etapil. Valige seal Kasutajate haldamine.

Ligipääsuõigusi saab mõistagi muuta ka pärast paigaldamist.

Põhjalikum kasutajate haldamine

Nupule Muud valikud klõpsates ilmub ekraan, kus saab muuta lisatava kasutaja mõningaid seadistusi.

Samuti saab siin lubada või keelata külaliskonto.

Hoiatus

Kõik, mida külaline oma vaikimisi rbash külaliskonto all /home-kataloogi salvestab, kustutatakse külalise väljalogimisel. Tähtsad failid peaks külaline salvestama USB-pulgale.

  • Külaliskonto (guest) lubamine: siin saab lubada või keelata külaliskonto. See võimaldab külalisel, kellele pole kasutajat loodud, sisse logida ja arvutit kasutada, kuid tema õigused on tavalise kasutajaga võrreldes palju piiratumad.

  • Shell: selles rippmenüüs saab muuta shelli, mida kasutab eelmisel ekraanil lisatud kasutaja. Valikuteks on Bash, Dash ja Sh.

  • Kasutaja ID: siin saab määrata eelmisel ekraanil lisatud kasutaja ID. See on arv. Kui te ei tea, milleks see hea on, ärge siia midagi kirjutage.

  • Grupi ID: siin saab määrata grupi ID. See on samuti arv, tavaliselt sama kasutaja ID-ga. Kui te ei tea, milleks see hea on, ärge siia midagi kirjutage.


CC BY-SA 3.0
Uploaded on 02/10/2016
loading table of contents...