DrakX - en to mn translation catalogue (945 entries)

en: Retry
mn: Ð”Ð°Ñ…Ð¸Ð½ Ð¾Ñ€Ð¾Ð»Ð´

en: Reboot
mn: Ð”Ð°Ñ…Ð¸Ð½ Ð°Ñ‡Ð°Ð°Ð»

en: Error
mn: Ð�Ð»Ð´Ð°Ð°

en: 256 kB
mn: 256 ÐšÐ‘

en: 512 kB
mn: 512 ÐšÐ‘

en: 1 MB
mn: 1 ÐœÐ‘

en: 2 MB
mn: 2 ÐœÐ‘

en: 4 MB
mn: 4 ÐœÐ‘

en: 8 MB
mn: 8 ÐœÐ‘

en: 16 MB
mn: 16 ÐœÐ‘

en: 32 MB
mn: 32 ÐœÐ‘

en: Xorg configuration
mn: Xorg Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: Which configuration of Xorg do you want to have?
mn: Xorg-Ð½ Ñ�Ð¼Ð°Ñ€ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ñ‚Ð°Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ñ…Ñ‹Ð³ Ñ‚Ð° Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°?

en: Configure all heads independently
mn: Ð‘Ò¯Ñ… Ñ‚Ð¾Ð»Ð³Ð¾Ð¹Ð³ Ñ…Ð°Ð¼Ð°Ð°Ñ€Ð°Ð»Ð³Ò¯Ð¹Ð³Ñ�Ñ�Ñ€ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…

en: Use Xinerama extension
mn: Xinerama Ó©Ñ€Ð³Ó©Ñ‚Ð³Ó©Ð»Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ñ…

en: Custom
mn: Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€

en: Quit
mn: Ð“Ð°Ñ€Ð°Ñ…

en: Monitor
mn: Ð¡Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼ Ñ…Ñ�Ð¼Ð¶Ð¸Ð³Ñ‡

en: Resolution
mn: Ð”Ò¯Ñ€Ñ�Ð»Ñ�Ð»

en: Test
mn: Ð¢ÐµÑ�Ñ‚

en: Options
mn: Ð¡Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´

en: Generic
mn: Ð•Ñ€Ó©Ð½Ñ…Ð¸Ð¹

en: Vendor
mn: Ð‘Ð¾Ñ€Ð»ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð³Ñ‡

en: 32 thousand colors (15 bits)
mn: 32 Ð¼Ñ�Ð½Ð³Ð°Ð½ Ó©Ð½Ð³Ó© (15 Ð±Ð¸Ñ‚)

en: 16 million colors (24 bits)
mn: 16 Ñ�Ð°Ñ� Ó©Ð½Ð³Ó© (24 Ð±Ð¸Ñ‚)

en: Other
mn: Ð‘ÑƒÑ�Ð°Ð´

en: Graphics card: %s
mn: Ð“Ñ€Ð°Ñ„Ð¸Ðº ÐºÐ°Ñ€Ñ‚: %s

en: Ok
mn: ÐžÐº

en: Cancel
mn: Ð¥Ò¯Ñ‡Ð¸Ð½Ð³Ò¯Ð¹

en: Help
mn: Ð¢ÑƒÑ�Ð»Ð°Ð¼Ð¶

en: Leaving in %d seconds
mn: %d Ñ�ÐµÐºÑƒÐ½Ð´Ñ�Ð½Ð´ Ð¾Ñ€Ñ…Ð¸Ð½Ð¾

en: Is this the correct setting?
mn: Ð­Ð½Ñ� Ð·Ó©Ð² Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€Ð³Ð¾Ð¾ ÑŽÑƒ?

en: Keyboard layout: %s
mn: Ð“Ð°Ñ€Ñ‹Ð½ Ð·Ð°Ð²Ñ�Ð°Ñ€: %s

en: Mouse type: %s
mn: Ð¥ÑƒÐ»Ð³Ð°Ð½Ñ‹ Ñ‚Ó©Ñ€Ó©Ð»: %s

en: Graphical interface at startup
mn: Ð­Ñ…Ð»Ñ�Ñ…Ñ�Ð´ Ð´Ò¯Ñ€Ñ�Ñ‚ Ñ…Ð°Ñ€Ð°Ð³Ð´Ð°Ð»Ñ‚

en: First sector of drive (MBR)
mn: Ð¥Ó©Ñ‚Ð»Ó©Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ñ�Ñ…Ð½Ð¸Ð¹ Ñ�ÐµÐºÑ‚Ð¾Ñ€ (MBR)

en: First sector of the root partition
mn: Ò®Ð½Ð´Ñ�Ñ�Ð½ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ�Ñ…Ð½Ð¸Ð¹ Ñ�ÐµÐºÑ‚Ð¾Ñ€

en: Skip
mn: Ð�Ð»Ð³Ð°Ñ�Ð°Ñ…

en: Bootloader main options
mn: Ð­Ñ…Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ð°Ñ‡Ð°Ð°Ð»Ð°Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ò¯Ð½Ð´Ñ�Ñ�Ð½ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´

en: Please try again
mn: Ð”Ð°Ñ…Ð¸Ð½ Ð¾Ñ€Ð¾Ð»Ð´Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ

en: Delay before booting default image
mn: Ò®Ð½Ð´Ñ�Ñ�Ð½ Ð·ÑƒÑ€Ð³Ð¸Ð¹Ð³ Ð°Ñ‡Ð°Ð°Ð»Ð°Ñ…Ñ‹Ð½ Ó©Ð¼Ð½Ó© Ñ‚Ò¯Ñ€ Ñ�Ð°Ð°Ñ‚Ð°Ñ…

en: Password
mn: Ð�ÑƒÑƒÑ† Ò¯Ð³

en: Password (again)
mn: Ð�ÑƒÑƒÑ† Ò¯Ð³ (Ð´Ð°Ñ…Ð¸Ð½)

en: Restrict command line options
mn: Ð¢ÑƒÑˆÐ°Ð°Ð»Ñ‹Ð½ Ð¼Ó©Ñ€Ð¸Ð¹Ð½ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ Ñ…Ñ�Ð·Ð³Ð°Ð°Ñ€Ð»Ð°Ñ…

en: Default OS?
mn: Ò®Ð½Ð´Ñ�Ñ�Ð½ Ò®Ð¡?

en: Image
mn: Ð”Ò¯Ñ€

en: Root
mn: Ð­Ð·Ñ�Ð½

en: Append
mn: Ð—Ð°Ð»Ð³Ð°Ñ…

en: Video mode
mn: Ð’Ð¸Ð´ÐµÐ¾ Ð³Ð¾Ñ€Ð¸Ð¼

en: Label
mn: Ð‘Ð¸Ñ‡Ñ�Ñ�Ñ�

en: Default
mn: Ð¡Ñ‚Ð°Ð½Ð´Ð°Ñ€Ñ‚

en: Which type of entry do you want to add?
mn: Ð¯Ð¼Ð°Ñ€ Ñ‚Ó©Ñ€Ð»Ð¸Ð¹Ð½ Ó©Ð³Ó©Ð³Ð´Ó©Ð» Ñ‚Ð° Ð¾Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…Ñ‹Ð³ Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°?

en: Linux
mn: Ð›Ð¸Ð½ÑƒÐºÑ�

en: Other OS (SunOS...)
mn: Ð‘ÑƒÑ�Ð°Ð´ Ò®Ð¡ (SunOS...)

en: Other OS (MacOS...)
mn: Ð‘ÑƒÑ�Ð°Ð´ Ò®Ð¡ (MacOS...)

en: Other OS (Windows...)
mn: Ð‘ÑƒÑ�Ð°Ð´ Ò®Ð¡ (Ð’Ð¸Ð½Ð´Ð¾Ð²Ñ�...)

en: access to rpm tools
mn: rpm Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ñ�Ñ�Ð»Ò¯Ò¯Ð´ Ñ€Ò¯Ò¯ Ñ…Ð°Ð½Ð´Ð°Ñ…

en: The user name is too long
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€ Ñ…Ñ�Ñ‚ ÑƒÑ€Ñ‚

en: User ID
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ ID

en: Group ID
mn: Ð“Ñ€ÑƒÐ¿Ð¿Ñ‹Ð½ ID

en: Add user
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ð½Ñ�Ð¼Ñ�Ñ…

en: Done
mn: Ð‘Ð¸ÐµÐ»Ñ�Ð³Ð´Ñ�Ð²

en: Accept user
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð³ Ð·Ó©Ð²ÑˆÓ©Ó©Ñ€Ó©Ñ…

en: Shell
mn: Ð‘Ò¯Ñ€Ñ…Ò¯Ò¯Ð»

en: Icon
mn: Ð­Ð¼Ð±Ð»ÐµÐ¼

en: Please choose a language to use.
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ñ… Ñ…Ñ�Ð»Ñ�Ñ� Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ

en: Use Unicode by default
mn: Ð®Ð½Ð¸ÐºÐ¾Ð´Ñ‹Ð³ Ò¯Ð½Ð´Ñ�Ñ�Ð½Ñ�Ñ�Ñ€ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ñ…

en: All languages
mn: Ð‘Ò¯Ñ… Ñ…Ñ�Ð»

en: Please choose your country.
mn: Ð£Ð»Ñ�Ð°Ð° Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ.

en: Advanced
mn: Ó¨Ñ€Ð³Ó©Ñ‚Ð³Ó©Ñ�Ó©Ð½

en: None
mn: Ð�Ð»Ð³Ð°

en: Allow all users
mn: Ð‘Ò¯Ñ… Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ð·Ó©Ð²ÑˆÓ©Ó©Ñ€Ó©Ñ…

en: Close
mn: Ð¥Ð°Ð°Ñ…

en: Local file
mn: Ð”Ð¾Ñ‚Ð¾Ð¾Ð´ Ñ„Ð°Ð¹Ð»

en: LDAP:
mn: :

en: NIS:
mn: :

en: Domain
mn: Ð”Ð¾Ð¼Ñ�Ð¹Ð½

en: Server
mn: Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€

en: Authentication Windows Domain
mn: Ð‘Ð°Ñ‚Ð°Ð»Ð³Ð°Ð°Ð¶ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð»Ñ‚ Ð¦Ð¾Ð½Ñ…Ð½ÑƒÑƒÐ´ Ð¥Ñ�Ð²Ñ‚Ò¯Ò¯Ð»

note: -PO: keep this short or else the buttons will not fit in the window
en: No password
mn: Ð�ÑƒÑƒÑ† Ò¯Ð³ Ð±Ð°Ð¹Ñ…Ð³Ò¯Ð¹

en: This password is too short (it must be at least %d characters long)
mn: Ð�ÑƒÑƒÑ† Ò¯Ð³ Ñ…Ñ�Ñ‚Ñ�Ñ€Ñ…Ð¸Ð¹ Ð±Ð¾Ð³Ð¸Ð½Ð¾ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° (Ñ�Ð½Ñ� Ð½ÑŒ Ð´Ð¾Ñ€ Ñ…Ð°Ñ�Ð¶ %d Ñ‚Ñ�Ð¼Ð´Ñ�Ð³Ñ‚Ð¸Ð¹Ð½ ÑƒÑ€Ñ‚Ñ‚Ð°Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°)

en: Authentication
mn: Ð‘Ð°Ñ‚Ð°Ð»Ð³Ð°Ð°Ð¶ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð»Ñ‚

en: KB
mn: ÐšÐ‘

en: MB
mn: ÐœÐ‘

en: GB
mn: Ð“Ð‘

en: %d minutes
mn: %d Ð¼Ð¸Ð½ÑƒÑ‚

en: 1 minute
mn: 1 ÐœÐ¸Ð½ÑƒÑ‚

en: Austria
mn: Ð�Ð²Ñ�Ñ‚Ñ€Ð¸

en: Australia
mn: Ð�Ð²Ñ�Ñ‚Ñ€Ð°Ð»Ð¸

en: Belgium
mn: Ð‘ÐµÐ»ÑŒÐ³Ð¸

en: Brazil
mn: Ð‘Ñ€Ð°Ð·Ð¸Ð»

en: Canada
mn: ÐšÐ°Ð½Ð°Ð´

en: Switzerland
mn: Ð¨Ð²ÐµÐ¹Ñ†Ð°Ñ€ÑŒ

en: Costa Rica
mn: ÐšÐ¾Ñ�Ñ‚Ð° Ð Ð¸ÐºÐ°

en: Czech Republic
mn: Ð§ÐµÑ…

en: Germany
mn: Ð“ÐµÑ€Ð¼Ð°Ð½

en: Denmark
mn: Ð”Ð°Ð½Ð¸

en: Estonia
mn: Ð­Ñ�Ñ‚Ð¾Ð½Ð¸

en: Spain
mn: Ð˜Ñ�Ð¿Ð°Ð½Ð¸

en: Finland
mn: Ð¤Ð¸Ð½Ð»Ð°Ð½Ð´

en: France
mn: Ð¤Ñ€Ð°Ð½Ñ†

en: Greece
mn: Ð“Ñ€ÐµÐº

en: Hungary
mn: Ð£Ð½Ð³Ð°Ñ€

en: Ireland
mn: Ð˜Ñ€Ð»Ð°Ð½Ð´

en: Israel
mn: Ð˜Ð·Ñ€Ð¸Ð°Ð»ÑŒ

en: Italy
mn: Ð˜Ñ‚Ð°Ð»Ð¸

en: Japan
mn: Ð¯Ð¿Ð¾Ð½

en: Netherlands
mn: Ð“Ð¾Ð»Ð»Ð°Ð½Ð´

en: Norway
mn: Ð�Ð¾Ñ€Ð²ÐµÐ³Ð¸

en: New Zealand
mn: Ð¨Ð¸Ð½Ñ� Ð—ÐµÐ°Ð»Ð°Ð½Ð´

en: Poland
mn: ÐŸÐ¾Ð»ÑŒÑˆ

en: Portugal
mn: ÐŸÐ¾Ñ€Ñ‚ÑƒÐ³Ð°Ð»Ð¸

en: Russia
mn: ÐžÑ€Ð¾Ñ�

en: Sweden
mn: Ð¨Ð²ÐµÐ´

en: Slovakia
mn: Ð¡Ð»Ð¾Ð²Ð°Ðº

en: Thailand
mn: Ð¢Ð°Ð¹Ð»Ð°Ð½Ð´

en: Taiwan
mn: Ð¢Ð°Ð¹Ð²Ð°Ð½

en: South Africa
mn: Ó¨Ð¼Ð½Ó©Ð´ Ð�Ñ„Ñ€Ð¸Ðº

en: United States
mn: Ð�Ð�Ð£

en: New
mn: Ð¨Ð¸Ð½Ñ�

en: Unmount
mn: Ð”Ð¸Ñ�ÐºÐ¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶ Ñ�Ð°Ð»Ð³Ð°Ñ…

en: Mount
mn: Ð”Ð¸Ñ�ÐºÐ¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ñ…

en: Please enter the WebDAV server URL
mn: WebDAV Ñ�ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€Ð¸Ð¹Ð½ URL-Ð³ Ð¾Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð½Ð° ÑƒÑƒ

en: Server:
mn: Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€:

en: Mount point:
mn: ÐžÑ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…(Mount) Ñ†Ñ�Ð³:

en: Options: %s
mn: Ð¡Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´: %s

en: Wizard
mn: Ð¢ÑƒÑ�Ð»Ð°Ð³Ñ‡

en: Choose action
mn: Ò®Ð¹Ð»Ð´Ñ�Ð» Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ñ…

en: Please click on a partition
mn: Ð�Ñ�Ð³ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ð°Ð½ Ð´Ñ�Ñ�Ñ€ Ð´Ð°Ñ€Ð½Ð° ÑƒÑƒ

en: Details
mn: Ð”Ñ�Ð»Ð³Ñ�Ñ€Ñ�Ð½Ð³Ò¯Ð¹

en: SunOS
mn: Ð¡Ð°Ð½ÐžÐ¡

en: Windows
mn: Ð’Ð¸Ð½Ð´Ð¾ÑƒÑ�

en: Empty
mn: Ð¥Ð¾Ð¾Ñ�Ð¾Ð½

en: Use ``%s'' instead
mn: Ð”Ð°Ñ€Ð°Ð°Ñ…Ñ‹Ð½ Ð¾Ñ€Ð¾Ð½Ð´ ``%s'' Ò¯Ò¯Ð½Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�:

en: Create
mn: Ò®Ò¯Ñ�Ð³Ñ�Ñ…

en: Type
mn: Ð¢Ó©Ñ€Ó©Ð»

note: -PO: "Delete" is a button text and the translation has to be AS SHORT AS POSSIBLE
en: Delete
mn: Ð£Ñ�Ñ‚Ð³Ð°Ñ…

en: Choose another partition
mn: ÐžÐ½Ð´Ð¾Ð¾ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾

en: Exit
mn: Ð“Ð°Ñ€Ð°Ñ…

en: Undo
mn: Ð‘ÑƒÑ†Ð°Ð¶ Ò¯Ð¹Ð»Ð´Ñ�Ñ…

en: Toggle to expert mode
mn: ÐœÑ�Ñ€Ð³Ñ�Ð¶Ð¸Ð»Ñ‚Ð½Ð¸Ð¹ Ð³Ð¾Ñ€Ð¸Ð¼Ð´ ÑˆÐ¸Ð»Ð¶Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ…

en: Continue anyway?
mn: Ð¯Ð¼Ð°Ñ€ Ñ‡ Ð±Ð°Ð¹Ñ�Ð°Ð½ Ò¯Ñ€Ð³Ñ�Ð»Ð¶Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ… Ò¯Ò¯?

en: Quit without saving
mn: Ð¥Ð°Ð´Ð³Ð°Ð»Ð°Ñ…Ð³Ò¯Ð¹Ð³Ñ�Ñ�Ñ€ Ð³Ð°Ñ€Ð°Ñ…

en: More
mn: Ð˜Ð»Ò¯Ò¯

en: Hard drive information
mn: Ð¥Ð°Ñ‚ÑƒÑƒ Ð´Ð¸Ñ�Ðº Ñ…Ó©Ñ‚Ð»Ó©Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð¼Ñ�Ð´Ñ�Ñ�Ð»Ñ�Ð»

en: I can not add any more partitions
mn: Ð‘Ð¸ Ó©ÑˆÓ©Ó© Ð¸Ð»Ò¯Ò¯ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚ Ð½Ñ�Ð¼Ð¶ Ñ‡Ð°Ð´Ð°Ñ…Ð³Ò¯Ð¹I

en: Save partition table
mn: Ð¥ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ…Ò¯Ñ�Ð½Ñ�Ð³Ñ‚Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ð°Ð´Ð³Ð°Ð»Ð°Ñ…

en: Restore partition table
mn: Ð¥ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ…Ò¯Ñ�Ð½Ñ�Ð³Ñ‚Ð¸Ð¹Ð³ Ñ�Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�Ñ…

en: Select file
mn: Ð¤Ð°Ð¹Ð» Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ñ…

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
mn: Ð�Ó©Ó©Ñ† Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ…Ò¯Ñ�Ð½Ñ�Ð³Ñ‚Ð¸Ð¹Ð½ Ñ…Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ� Ð¸Ð¶Ð¸Ð»Ñ…Ñ�Ð½ Ð±Ð¸Ñˆ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°
    Ð¢Ñ�Ð³Ñ�Ñ�Ð´ Ò¯Ñ€Ð³Ñ�Ð»Ð¶Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ… Ò¯Ò¯?

en: Trying to rescue partition table
mn: Ð¥ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ…Ò¯Ñ�Ð½Ñ�Ð³Ñ‚Ð¸Ð¹Ð³ Ð°Ð²Ñ€Ð°Ñ…Ð°Ð°Ñ€ Ð¾Ñ€Ð¾Ð»Ð´Ð¾Ñ…

en: Format
mn: Ð¤Ð¾Ñ€Ð¼Ð°Ñ‚

en: Add to RAID
mn: RAID Ñ€ÑƒÑƒ Ð½Ñ�Ð¼Ñ�Ñ…

en: Remove from LVM
mn: LVM-Ñ� ÑƒÑ�Ñ‚Ð³Ð°Ñ…

en: Start sector:
mn: Ð­Ñ…Ð»Ñ�Ñ… Ñ�ÐµÐºÑ‚Ð¾Ñ€:

en: Size in MB:
mn: Ð¥Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ� ÐœÐ‘-Ñ€:

en: Change partition type
mn: Ð¥ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ‚Ó©Ñ€Ð»Ð¸Ð¹Ð³ Ó©Ó©Ñ€Ñ‡Ð»Ó©Ñ…

en: Resizing
mn: Ð¥Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ�Ð³Ó©Ó©Ñ€Ñ‡Ð¸Ð»Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: This partition is not resizeable
mn: Ð­Ð½Ñ� Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ…Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ�Ð³ Ó©Ó©Ñ€Ñ‡Ð¸Ð»Ð¶ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ñ…Ð³Ò¯Ð¹

en: New size in MB:
mn: Ð¨Ð¸Ð½Ñ� Ñ…Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ� ÐœÐ‘-Ñ€.

en: Choose an existing RAID to add to
mn: Ð¢Ð¸Ð¹Ñˆ Ð½Ñ�Ð¼Ñ�Ñ…Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚ÑƒÐ»Ð´ Ð¾Ð´Ð¾Ð¾ Ð±Ð°Ð¹Ð³Ð°Ð° RAID-Ð¸Ð¹Ð³ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ

en: new
mn: ÑˆÐ¸Ð½Ñ�

en: Loopback
mn: Ð”Ð°Ð²Ñ‚Ð°Ð»Ñ‚

en: What type of partitioning?
mn: Ð¯Ð¼Ð°Ñ€ Ñ‚Ó©Ñ€Ð»Ð¸Ð¹Ð½ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚ Ð±Ñ�?

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
mn: %s Ñ…Ó©Ñ‚Ð»Ó©Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ…Ò¯Ñ�Ð½Ñ�Ð³Ñ‚ Ð½ÑŒ Ð¾Ð´Ð¾Ð¾ Ð´Ð¸Ñ�Ðº Ñ€Ò¯Ò¯ Ð±Ð¸Ñ‡Ð¸Ð³Ð´Ñ�Ñ… Ð±Ð¾Ð»Ð½Ð¾!

en: Hide files
mn: Ð¤Ð°Ð¹Ð»ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ Ð´Ð°Ð»Ð´Ð»Ð°Ñ…

en: Copying %s
mn: %s-Ð³ Ñ…ÑƒÑƒÐ»Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: Removing %s
mn: %s-Ð³ ÑƒÑ�Ñ‚Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: partition %s is now known as %s
mn: Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚ %s Ð½ÑŒ Ð¾Ð´Ð¾Ð¾ %s Ð±Ð¾Ð»Ñ�Ð¾Ð½

en: Device:
mn: Ð¢Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶:

en: Type:
mn: Ð¢Ó©Ñ€Ó©Ð»:

en: Name:
mn: Ð�Ñ�Ñ€:

en: Size: %s
mn: Ð¥Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ�: %s

en: Level %s
mn: Ð¢Ò¯Ð²ÑˆÐ¸Ð½ %s

en: Read-only
mn: Ð—Ó©Ð²Ñ…Ó©Ð½-ÑƒÐ½ÑˆÐ¸Ñ…

en: Partition table type: %s
mn: Ð¥ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ…Ò¯Ñ�Ð½Ñ�Ð³Ñ‚Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ó©Ñ€Ó©Ð»: %s

en: Which username
mn: Ð¯Ð¼Ð°Ñ€ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€

en: Username
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€

en: Search servers
mn: Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€Ò¯Ò¯Ð´ Ñ…Ð°Ð¹Ñ…

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
mn: %s Ð±Ð°Ð³Ñ† Ñ�ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð³Ð´Ð°Ñ… ÑˆÐ°Ð°Ñ€Ð´Ð»Ð°Ð³Ð°Ñ‚Ð°Ð¹. Ò®Ò¯Ð½Ð¸Ð¹Ð³ Ñ�ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ñ…Ñ‹Ð³ Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° ÑƒÑƒ?

en: Warning
mn: Ð�Ð½Ñ…Ð°Ð°Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: I do not know how to format %s in type %s
mn: %s-Ð³ %s Ñ‚Ó©Ñ€Ó©Ð»Ð´ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ…Ñ�Ð½ Ñ„Ð¾Ñ€Ð¼Ð°Ñ‚Ð»Ð°Ñ…Ñ‹Ð³ Ð±Ð¸ Ð¼Ñ�Ð´Ñ�Ñ…Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°.

en: Mounting partition %s
mn: Ð¥ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð³ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° %s

en: Checking %s
mn: %s-Ð¸Ð¹Ð³ ÑˆÐ°Ð»Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: There is already a partition with mount point %s
mn: Ð­Ð½Ð´ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ†Ñ�Ð³Ñ‚Ñ�Ð¹ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚ Ñ…Ñ�Ð´Ð¸Ð¹Ð½ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° %s

en: Floppy
mn: Ð£Ñ�Ð½ Ð´Ð¸Ñ�Ðº

en: Hard Disk
mn: Ð”Ð¸Ñ�Ðº

en: Tape
mn: Ð¥Ð°Ð»ÑŒÑ�

en: Tvcard
mn: Ð¢Ð² ÐºÐ°Ñ€Ñ‚

en: Soundcard
mn: Ð”ÑƒÑƒÐ½Ñ‹ ÐºÐ°Ñ€Ñ‚

en: Webcam
mn: Ð’Ñ�Ð± Ð´ÑƒÑ€Ð°Ð½

en: Processors
mn: ÐŸÑ€Ð¾Ñ†ÐµÑ�Ñ�Ð¾Ñ€ÑƒÑƒÐ´

en: Ethernetcard
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ ÐºÐ°Ñ€Ñ‚

en: Modem
mn: ÐœÐ¾Ð´ÐµÐ¼

en: Memory
mn: Ð¡Ð°Ð½Ð°Ñ… Ð¾Ð¹

en: AGP controllers
mn: AGP Ñ…Ñ�Ð½Ð°Ð³Ñ‡ÑƒÑƒÐ´

en: Printer
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡

en: SATA controllers
mn: SATA Ñ…Ñ�Ð½Ð°Ð³Ñ‡ÑƒÑƒÐ´

en: RAID controllers
mn: RAID Ñ…Ñ�Ð½Ð°Ð³Ñ‡ÑƒÑƒÐ´

en: Firewire controllers
mn: Ð“Ð°Ð»Ñ‚Ñ…Ð°Ð½Ñ‹Ð½ Ñ…Ñ�Ð½Ð°Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´

en: USB controllers
mn: USB Ñ…Ñ�Ð½Ð°Ð³Ñ‡ÑƒÑƒÐ´

en: SMBus controllers
mn: SMBus Ñ…Ñ�Ð½Ð°Ð³Ñ‡ÑƒÑƒÐ´

en: Keyboard
mn: Ð“Ð°Ñ€

en: Mouse
mn: Ð¥ÑƒÐ»Ð³Ð°Ð½Ð°

en: Scanner
mn: Ð¥ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð½ Ð¾Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð³Ñ‡

en: Trouble shooting
mn: Ð�Ñ�ÑƒÑƒÐ´Ð°Ð» Ð³Ð°Ñ€Ñ‡ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: No open source driver
mn: Ð�Ñ�Ð»Ð»Ñ‚Ñ�Ð¹ Ñ�Ñ… ÐºÐ¾Ð´ Ð±Ò¯Ñ…Ð¸Ð¹ Ð´Ñ€Ð°Ð¹Ð²ÐµÑ€ Ð°Ð»Ð³Ð°

en: Error: The "%s" driver for your sound card is unlisted
mn: Ð�Ð»Ð´Ð°Ð°: Ð¢Ð°Ð½Ñ‹ Ð´ÑƒÑƒÐ½Ñ‹ ÐºÐ°Ñ€Ñ‚Ð½Ñ‹ "%s" Ð´Ñ€Ð°Ð¹Ð²ÐµÑ€ Ð¶Ð°Ð³Ñ�Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ð°Ð½Ð´ Ð±Ð°Ð¹Ñ…Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: Auto-detect
mn: Ð�Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚ Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ð»Ñ‚

en: Unknown|CPH06X (bt878) [many vendors]
mn: Ð¢Ð¾Ð´Ð¾Ñ€Ñ…Ð¾Ð¹Ð³Ò¯Ð¹|CPH06X (bt878) [Ð¾Ð»Ð¾Ð½ Ð½Ð¸Ð¹Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð´]

en: For most modern TV cards, the bttv module of the GNU/Linux kernel just auto-detect the rights parameters.
    If your card is misdetected, you can force the right tuner and card types here. Just select your tv card parameters if needed.
mn: Ð˜Ñ…Ñ�Ð½Ñ… Ð¾Ñ€Ñ‡Ð¸Ð½ Ò¯ÐµÐ¸Ð¹Ð½ Ð¢Ð’ ÐºÐ°Ñ€Ñ‚ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð½ Ñ…ÑƒÐ²ÑŒÐ´ GNU/Linux Ñ†Ó©Ð¼Ð¸Ð¹Ð½ bttv Ð¼Ð¾Ð´ÑƒÐ»ÑŒ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€Ð¾Ñ… Ð¿Ð°Ñ€Ð°Ð¼ÐµÑ‚Ñ€Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ð°Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚Ð°Ð°Ñ€ Ñ‚Ð°Ð½ÑŒÐ´Ð°Ð³.
    Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð² Ñ‚Ð°Ð½Ñ‹ ÐºÐ°Ñ€Ñ‚ Ð±ÑƒÑ€ÑƒÑƒ Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ð³Ð´Ñ�Ð°Ð½ Ð±Ð¾Ð» Ñ‚Ð° Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€Ð¾Ñ… Ñ‚Ð¾Ð³Ð»ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð³Ñ‡ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð½ ÐºÐ°Ñ€Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ‚Ó©Ñ€Ð»Ð¸Ð¹Ð³ Ñ�Ð½Ð´ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð¶ Ð±Ð¾Ð»Ð½Ð¾. Ð—Ò¯Ð³Ñ�Ñ�Ñ€ Ð» Ð¢Ð’ ÐºÐ°Ñ€Ñ‚Ð½Ñ‹Ñ…Ð°Ð° Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ñ‚Ñ�Ð¹ Ð¿Ð°Ñ€Ð°Ð¼ÐµÑ‚Ñ€Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ.

en: Accept
mn: Ð—Ó©Ð²ÑˆÓ©Ó©Ñ€Ó©Ñ…

en: User name
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€

en: Next
mn: Ð”Ð°Ñ€Ð°Ð°Ð³Ð¸Ð¹Ð½

en: Do you want to use this feature?
mn: Ð¢Ð° Ñ�Ð½Ñ� Ñ‡Ð°Ð½Ð°Ñ€Ñ‹Ð³ Ð°ÑˆÐ¸Ð³Ð»Ð°Ñ…Ñ‹Ð³ Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° ÑƒÑƒ?

en: Development
mn: Ð¥Ó©Ð³Ð¶Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ð»

en: Individual package selection
mn: Ð¢ÑƒÑ�Ð´Ð°Ð° Ð´Ð°Ð½ Ð±Ð°Ð³Ñ† Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ñ…

en: No
mn: Ò®Ð³Ò¯Ð¹

en: Yes
mn: Ð¢Ð¸Ð¹Ð¼

en: Configure
mn: Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…

en: Use free space
mn: Ð¡ÑƒÐ» Ð·Ð°Ð¹Ð³ Ð°ÑˆÐ¸Ð³Ð»Ð°Ñ…

en: Remove Windows
mn: Ð’Ð¸Ð½Ð´Ð¾ÑƒÑ�Ñ‹Ð³ ÑƒÑ�Ñ‚Ð³Ð°Ñ…

en: Previous
mn: Ó¨Ð¼Ð½Ó©Ñ…

en: Install
mn: Ð¡ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: Toggle between normal/expert mode
mn: Ð•Ñ€Ð´Ð¸Ð¹Ð½/Ð¼Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ð¶Ð»Ð¸Ð¹Ð½ Ð³Ð¾Ñ€Ð¸Ð¼Ñ‹Ð½ Ñ…Ð¾Ð¾Ñ€Ð¾Ð½Ð´ ÑˆÐ¸Ð»Ð¶Ð¸Ñ…

en: Expert
mn: ÐœÑ�Ñ€Ð³Ñ�Ð¶Ð»Ð¸Ð¹Ð½

en: Sound card
mn: Ð”ÑƒÑƒÐ½Ñ‹ ÐºÐ°Ñ€Ñ‚

en: Timezone
mn: Ð¦Ð°Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ð±Ò¯Ñ�

en: Network
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�

en: Security Level
mn: Ð¥Ð°Ð¼Ð³Ð°Ð°Ð»Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ‚Ó©Ð²ÑˆÐ¸Ð½

en: Services
mn: Ò®Ð¹Ð»Ñ‡Ð¸Ð»Ð³Ñ�Ñ�

en: Next ->
mn: Ð”Ð°Ñ€Ð°Ð°Ð³Ð¸Ð¹Ð½ ->

en: CD-ROM
mn: ÐšÐ”-Ð ÐžÐœ

en: No device found
mn: Ð¢Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶ Ð¾Ð»Ð´Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ò¯Ð¹

en: Permission denied
mn: Ð¥Ð°Ð½Ð´Ð°Ð»Ñ‚ Ð½ÑƒÑ€Ð»Ð°Ð°

en: Can not make screenshots before partitioning
mn: Ð¥ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚ Ò¯Ò¯Ñ�Ð³Ñ�Ñ…Ð¸Ð¹Ð½ Ó©Ð¼Ð½Ó© Ð°Ð³ÑˆÐ¸Ð½ Ð´Ñ�Ð»Ð³Ñ�Ñ†Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ð¸Ð¹Ð¶ Ñ‡Ð°Ð´Ð°Ñ…Ð³Ò¯Ð¹

en: Not enough free space to allocate new partitions
mn: Ð¨Ð¸Ð½Ñ� Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ñ€Ð¸Ð»Ð°Ñ…Ð°Ð´ Ñ…Ð°Ð½Ð³Ð°Ð»Ñ‚Ñ‚Ð°Ð¹ Ð·Ð°Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ñ…Ð³Ò¯Ð¹

en: There is no existing partition to use
mn: Ð­Ð½Ð´ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ñ… Ñ�Ð¼Ð°Ñ€ Ð½Ñ�Ð³Ñ�Ð½ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚ Ð°Ð»Ð³Ð°

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
mn: Linux4Win-Ð¸Ð¹Ð½ Ñ…ÑƒÐ²ÑŒÐ´ Ñ�Ð¼Ð°Ñ€ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ñ…Ð¸Ð¹Ð³ Ñ‚Ð° Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°?

en: Choose the sizes
mn: Ð¥Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾

en: Root partition size in MB:
mn: Ð¡ÑƒÑƒÑ€ÑŒ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‹Ð½ Ñ…Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ� ÐœÐ‘-Ñ€:

en: FAT resizing failed: %s
mn: FAT Ñ…Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ� Ó©Ó©Ñ€Ñ‡Ð»Ó©Ð»Ñ‚ Ð±Ò¯Ñ‚Ñ�Ð»Ð³Ò¯Ð¹Ñ‚Ñ�Ð²: %s

en: Remove Windows(TM)
mn: Ð’Ð¸Ð½Ð´Ð¾ÑƒÑ�Ñ‹Ð³ (Ð¥Ð¢) ÑƒÑ�Ñ‚Ð³Ð°Ñ…

en: Bad package
mn: Ð¢Ð°Ð°Ñ€ÑƒÑƒÑ…Ð°Ð½ Ð±Ð°Ð³Ñ†

en: Version:
mn: Ð¥ÑƒÐ²Ð¸Ð»Ð±Ð°Ñ€:

en: Size:
mn: Ð¥Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ�:

en: %d KB
mn: %d ÐšÐ‘

en: The following packages are going to be installed
mn: Ð”Ð°Ñ€Ð°Ð°Ñ… Ð±Ð°Ð³Ñ†ÑƒÑƒÐ´ Ñ�ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð³Ð´Ð°Ñ… Ð³Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: Show automatically selected packages
mn: Ð�Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚Ð°Ð°Ñ€ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½ Ð±Ð°Ð³Ñ†ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ Ñ…Ð°Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…

en: Choose the packages you want to install
mn: Ð¡Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ñ…Ñ‹Ð³ Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±ÑƒÐ¹ Ð±Ð°Ð³Ñ†Ð°Ð° Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ

en: Installing
mn: Ð¡ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð»Ñ‚

en: Time remaining
mn: Ò®Ð»Ð´Ñ�Ð¶ Ð±ÑƒÐ¹ Ñ…ÑƒÐ³Ð°Ñ†Ð°Ð°

en: There was an error installing packages:
mn: Ð‘Ð°Ð³Ñ†ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ Ñ�ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ñ…Ð°Ð´ Ð°Ð»Ð´Ð°Ð° Ð³Ð°Ñ€Ð»Ð°Ð°:

en: Summary
mn: Ð”Ò¯Ð³Ð½Ñ�Ð»Ñ‚

en: Please choose your keyboard layout.
mn: Ð¢Ð° Ð³Ð°Ñ€Ñ‹Ð½ Ð±Ð°Ð¹Ñ€Ð»Ð°Ð»Ð°Ð° Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ.

en: Buttons emulation
mn: Ð¢Ð¾Ð²Ñ‡Ð¸Ð½ÑƒÑƒÐ´ Ñ‚Ð¾Ð¾Ð»ÑƒÑƒÑ€

en: Button 3 Emulation
mn: Ð¢Ð¾Ð²Ñ‡ 3 Ñ�Ð¼ÑƒÐ»Ñ�Ñ†

en: Configuring IDE
mn: IDE-Ð³ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…

en: Scanning partitions to find mount points
mn: Ð¥Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ†Ñ�Ð³Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ð¾Ð»Ð¾Ñ…Ñ‹Ð½ Ñ‚ÑƒÐ»Ð´ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ ÑˆÐ°Ð»Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: Load
mn: ÐŸÑ€Ð¾Ñ†ÐµÑ�Ñ�Ð¾Ñ€ Ð°Ñ‡Ð°Ð°Ð»Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: Save
mn: Ð¥Ð°Ð´Ð³Ð°Ð»Ð°Ñ…

en: Selected size is larger than available space
mn: Ð¡Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½ Ñ…Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ� Ð½ÑŒ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð¼Ð¶Ñ‚Ð¾Ð¹ Ð·Ð°Ð¹Ð½Ð°Ð°Ñ� Ð¸Ñ… Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: All
mn: Ð‘Ò¯Ð³Ð´

en: Cd-Rom labeled "%s"
mn: "%s" Ð³Ñ�Ñ�Ñ�Ð½ Ð½Ñ�Ñ€Ñ‚Ñ�Ð¹ Cd-Rom

en: Preparing installation
mn: Ð¡ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð±Ñ�Ð»Ñ‚Ð³Ñ�Ð»

en: Post-install configuration
mn: Ð¡ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ñ‹Ð³ Ð±Ð°Ñ‚Ð°Ð»

en: Would you like to try again?
mn: Ð¢Ð° Ð´Ð°Ñ…Ð¸Ð¶ Ð¾Ñ€Ð¾Ð»Ð´Ð¼Ð¾Ð¾Ñ€ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° ÑƒÑƒ?

en: NTP Server
mn: NTP Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€

en: System
mn: Ð¡Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼

en: Hardware
mn: Ð¢ÐµÑ…Ð½Ð¸Ðº Ñ…Ð°Ð½Ð³Ð°Ð¼Ð¶

en: Do you have an ISA sound card?
mn: Ð¢Ð° ISA Ð´ÑƒÑƒÐ½Ñ‹ ÐºÐ°Ñ€Ñ‚Ñ‚Ð°Ð¹ ÑŽÑƒ?

en: Security
mn: Ð�ÑƒÑƒÑ†Ð»Ð°Ð»

en: disabled
mn: Ñ…Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‚Ð°Ð¹

en: Boot
mn: Ð­Ñ…Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ð»

note: -PO: example: lilo-graphic on /dev/hda1
en: %s on %s
mn: %s -Ð´ %s

en: You have not configured X. Are you sure you really want this?
mn: Ð¢Ð° Ð¥-Ð³ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð°Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°. Ð¢Ð° Ò¯Ò¯Ð½Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ð¸Ð¹Ñ…Ð´Ñ�Ñ� Ð¸Ñ‚Ð³Ñ�Ð»Ñ‚Ñ�Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° ÑƒÑƒ?

en: Add
mn: Ð�Ñ�Ð¼Ñ�Ñ…

en: Modify
mn: Ó¨Ó©Ñ€Ñ‡Ð»Ó©Ñ…

en: Remove
mn: Ð£Ñ�Ñ‚Ð³Ð°Ñ…

en: Basic
mn: Ð­Ð½Ð³Ð¸Ð¹Ð½

en: Finish
mn: Ð”ÑƒÑƒÑ�Ð³Ð°Ñ…

en: Your choice? (default %s)
mn: Ð¢Ð°Ð½Ñ‹ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ ÑƒÑƒ? (Ò¯Ð½Ð´Ñ�Ñ�Ð½ Ð½ÑŒ %s)

en: Entries you'll have to fill:
    %s
mn: Ð¢Ð° Ð±Ó©Ð³Ð»Ó©Ñ… Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ñ‚Ñ�Ð¹ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ñ… ÑƒÑ‚Ð³ÑƒÑƒÐ´:
    %s

en: _: keyboard
    German
mn: Ð“ÐµÑ€Ð¼Ð°Ð½

en: _: keyboard
    Spanish
mn: Ð˜Ñ�Ð¿Ð°Ð½Ð¸ Ñ…Ñ�Ð»

en: _: keyboard
    Finnish
mn: Ð¤Ð¸Ð½Ð»Ð°Ð½Ð´

en: _: keyboard
    Russian
mn: ÐžÑ€Ð¾Ñ� Ñ…Ñ�Ð»

en: _: keyboard
    Albanian
mn: Ð�Ð»Ð±Ð°Ð½Ð¸

en: _: keyboard
    Arabic
mn: Ð�Ñ€Ð°Ð±

en: _: keyboard
    Belgian
mn: Ð‘ÐµÐ»Ð³Ð¸

en: _: keyboard
    Bulgarian (phonetic)
mn: Ð‘Ð¾Ð»Ð³Ð°Ñ€ Ñ…Ñ�Ð» (Ð°Ð²Ð¸Ð° Ð·Ò¯Ð¹)

en: _: keyboard
    Bosnian
mn: Ð‘Ð¾Ñ�Ð½Ð¸

en: _: keyboard
    Swiss (German layout)
mn: Ð¨Ð²ÐµÐ¹Ñ†Ð°Ñ€ÑŒ (Ð“ÐµÑ€Ð¼Ð°Ð½ Ð·Ð°Ð²Ñ�Ð°Ñ€)

en: _: keyboard
    Swiss (French layout)
mn: Ð¨Ð²ÐµÐ¹Ñ†Ð°Ñ€ÑŒ (Ð¤Ñ€Ð°Ð½Ñ† Ð·Ð°Ð²Ñ�Ð°Ñ€)

en: _: keyboard
    Danish
mn: Ð”Ð°Ð½Ð¸

en: _: keyboard
    Gurmukhi
mn: Ð“ÑƒÑ€Ð¼ÑƒÐºÐ¸

en: _: keyboard
    Israeli (phonetic)
mn: Ð˜Ð·Ñ€Ð°Ð¹Ð»ÑŒ (Ð°Ð²Ð¸Ð° Ð·Ò¯Ð¹)

en: _: keyboard
    Iranian
mn: Ð˜Ñ€Ð°Ð½

en: _: keyboard
    Latvian
mn: Ð›Ð°Ñ‚Ð²Ð¸

en: _: keyboard
    Macedonian
mn: ÐœÐ°ÐºÐµÐ´Ð¾Ð½

en: _: keyboard
    Mongolian (cyrillic)
mn: ÐœÐ¾Ð½Ð³Ð¾Ð» (ÐºÑ€Ð¸Ð»Ð»)

en: _: keyboard
    Maltese (US)
mn: ÐœÐ°Ð»Ñ‚ (Ð�Ð�Ð£)

en: _: keyboard
    Slovenian
mn: Ð¡Ð»Ð¾Ð²Ñ�Ð½ Ñ…Ñ�Ð»

en: _: keyboard
    Tajik
mn: Ð¢Ð°Ð¶Ð¸Ðº Ð³Ð°Ñ€

en: _: keyboard
    Turkish (modern "Q" model)
mn: Ð¢ÑƒÑ€Ðº (Ð¾Ñ€Ñ‡Ð¸Ð½ Ò¯ÐµÐ¸Ð¹Ð½ "Q" Ð·Ð°Ð³Ð²Ð°Ñ€)

en: _: keyboard
    Ukrainian
mn: Ð£ÐºÑ€Ð°Ð¹Ð½ Ñ…Ñ�Ð»

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
mn: Ctrl Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð½ Alt Ñ‚Ð¾Ñ‡Ð½ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð½ Ñ‚Ó©Ñ�Ó©Ó©Ð¶Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ð»Ñ‚

en: Left "Windows" key
mn: Ð—Ò¯Ò¯Ð½ "Windows" Ñ‚Ð¾Ð²Ñ‡

en: Andorra
mn: Ð�Ð½Ð´Ð¾Ñ€Ñ€Ð°

en: United Arab Emirates
mn: Ð�Ñ€Ð°Ð±Ñ‹Ð½ Ð�Ñ�Ð³Ð´Ñ�Ñ�Ð½ Ð­Ð¼Ð¸Ñ€Ð°Ñ‚

en: Afghanistan
mn: Ð�Ñ„Ð³Ð°Ð½Ð¸Ñ�Ñ‚Ð°Ð½

en: Antigua and Barbuda
mn: Ð�Ð½Ñ‚Ð¸Ð³ÑƒÐ° Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð½ Ð‘Ð°Ñ€Ð±ÑƒÐ´Ð°

en: Anguilla
mn: Ð�Ð½Ð³ÑƒÐ¹Ð»Ð»Ð°

en: Albania
mn: Ð�Ð»Ð±Ð°Ð½Ð¸

en: Armenia
mn: Ð�Ñ€Ð¼ÐµÐ½Ð¸

en: Netherlands Antilles
mn: Ð�Ð¸Ð´ÐµÑ€Ð»Ð°Ð½Ð´Ñ‹Ð½ Ð�Ð½Ñ‚Ð¸Ð»Ñ‹Ð½ Ð°Ñ€Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Angola
mn: Ð�Ð½Ð³Ð¾Ð»

en: Antarctica
mn: Ð�Ð½Ñ‚Ñ€Ð°ÐºÑ‚Ð¸Ð´

en: Argentina
mn: Ð�Ñ€Ð³ÐµÐ½Ñ‚Ð¸Ð½

en: American Samoa
mn: Ð�Ð¼ÐµÑ€Ð¸ÐºÐ¸Ð¹Ð½ Ð¡Ð°Ð¼Ð°Ð¾

en: Aruba
mn: Ð�Ñ€ÑƒÐ±Ð°

en: Azerbaijan
mn: Ð�Ð·Ð°Ñ€Ð±Ð°Ð¶Ð°Ð½Ð¸

en: Barbados
mn: Ð‘Ð°Ñ€Ð±Ð°Ð´Ð¾Ñ�

en: Bangladesh
mn: Ð‘Ð°Ð½Ð³Ð»Ð°Ð´ÐµÑˆ

en: Burkina Faso
mn: Ð‘ÑƒÑ€ÐºÐ¸Ð½Ð° Ð¤Ð°Ñ�Ð¾

en: Bulgaria
mn: Ð‘Ð¾Ð»Ð³Ð°Ñ€ÑŒ

en: Bahrain
mn: Ð‘Ð°Ñ…Ñ€Ð°Ð¹Ð½

en: Burundi
mn: Ð‘ÑƒÑ€ÑƒÐ½Ð´Ð¸

en: Benin
mn: Ð‘ÐµÐ½Ð¸Ð½

en: Bermuda
mn: Ð‘ÐµÑ€Ð¼ÑƒÐ´Ð°

en: Brunei Darussalam
mn: Ð‘Ñ€ÑƒÐ½Ðµ Ð”Ð°Ñ€ÑƒÑ�Ñ�Ð°Ð»Ð°Ð¼

en: Bolivia
mn: Ð‘Ð¾Ð»Ð¸Ð²

en: Bahamas
mn: Ð‘Ð°Ñ…Ð°Ð¼Ð°

en: Bhutan
mn: Ð‘ÑƒÑ‚Ð°Ð½

en: Bouvet Island
mn: Ð‘ÑƒÐ²ÐµÑ‚ Ð�Ñ€Ð°Ð»

en: Botswana
mn: Ð‘Ð¾Ñ‚Ñ�Ð²Ð°Ð½Ð°

en: Belarus
mn: Ð‘ÐµÐ»Ð°Ñ€ÑƒÑ�

en: Belize
mn: Ð‘ÐµÐ»Ð¸Ð·

en: Cocos (Keeling) Islands
mn: ÐšÐ¾ÐºÐ¾Ñ� (ÐšÐ¸Ð¹Ð»Ð¸Ð½Ð³) -Ñ‹Ð½ Ð�Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Congo (Kinshasa)
mn: ÐšÐ¾Ð½Ð³Ð¾ (ÐšÐ¸Ð½ÑˆÐ°Ñ�Ð°)

en: Central African Republic
mn: Ð¢Ó©Ð² Ð�Ñ„Ñ€Ð¸ÐºÐ¸Ð¹Ð½ Ð‘Ò¯Ð³Ð´ Ð�Ð°Ð¹Ñ€Ð°Ð¼Ð´Ð°Ñ… Ð£Ð»Ñ�

en: Cote d'Ivoire
mn: ÐšÐ¾Ñ‚-Ð´'Ð˜Ð²ÑƒÐ°Ñ€

en: Cook Islands
mn: ÐšÐ¾Ð¾Ðº Ð�Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Chile
mn: Ð§Ð¸Ð»Ð¸

en: Cameroon
mn: ÐšÐ°Ð¼ÐµÑ€ÑƒÐ½

en: China
mn: Ð¥Ñ�Ñ‚Ð°Ð´

en: Colombia
mn: ÐšÐ¾Ð»ÑƒÐ¼Ð±

en: Cuba
mn: ÐšÑƒÐ±Ð°

en: Cape Verde
mn: ÐšÐ°Ð¿Ðµ Ð’ÐµÑ€Ð´Ðµ

en: Christmas Island
mn: ÐšÑ€Ð¸Ñ�Ñ‚Ð¼Ð°Ñ�Ñ‹Ð½ Ð�Ñ€Ð°Ð»

en: Cyprus
mn: ÐšÐ¸Ð¿Ñ€

en: Djibouti
mn: Ð”Ð¸Ð¶Ð¸Ð±ÑƒÑ‚Ð¸

en: Dominica
mn: Ð”Ð¾Ð¼Ð¸Ð½Ð¸Ðº

en: Dominican Republic
mn: Ð”Ð¾Ð¼Ð¸Ð½Ð¸ÐºÐ°Ð½Ñ‹ Ð‘Ò¯Ð³Ð´ Ð�Ð°Ð¹Ñ€Ð°Ð¼Ð´Ð°Ñ… Ð£Ð»Ñ�

en: Algeria
mn: Ð�Ð»Ð¶Ð¸Ñ€

en: Ecuador
mn: Ð­ÐºÐ²Ð°Ð´Ð¾Ñ€

en: Egypt
mn: Ð•Ð³Ð¸Ð¿Ñ‚

en: Western Sahara
mn: Ð‘Ð°Ñ€ÑƒÑƒÐ½ Ð¡Ð°Ñ…Ð°Ñ€Ð°

en: Eritrea
mn: Ð­Ñ€Ð¸Ñ‚Ñ€ÐµÐ°

en: Ethiopia
mn: Ð­Ñ‚Ð¸Ð¾Ð¿

en: Fiji
mn: Ð¤Ð¸Ð¶Ð¸

en: Micronesia
mn: ÐœÐ¸ÐºÑ€Ð¾Ð½ÐµÑ�Ð¸Ð°

en: Faroe Islands
mn: Ð¤Ð°Ñ€Ð¾Ðµ Ð�Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Gabon
mn: Ð“Ð°Ð±Ð¾Ð½

en: United Kingdom
mn: Ð�Ð½Ð³Ð»Ð¸

en: Grenada
mn: Ð“Ñ€ÐµÐ½Ð°Ð´Ð°

en: Georgia
mn: Ð“Ò¯Ñ€Ð¶

en: French Guiana
mn: Ð¤Ñ€Ð°Ð½Ñ† Ð³Ð²Ð¸Ð°Ð½Ð°

en: Ghana
mn: Ð“Ð°Ð½Ð°

en: Gibraltar
mn: Ð“Ð¸Ð±Ñ€Ð°Ð»Ñ‚Ð°Ñ€

en: Greenland
mn: Ð“Ñ€ÐµÐº

en: Gambia
mn: Ð“Ð°Ð¼Ð±Ð¸

en: Guinea
mn: Ð“Ð²Ð¸Ð½ÐµÐ¹

en: Guadeloupe
mn: Ð“Ð²Ð°Ð´ÐµÐ»ÑƒÐ¿Ð°

en: Equatorial Guinea
mn: Ð­ÐºÐ²Ð°Ð´Ð¾Ñ€Ñ‹Ð½ Ð“Ð²Ð¸Ð½ÐµÐ°

en: Guatemala
mn: Ð“ÑƒÐ°Ñ‚ÐµÐ¼Ð°Ð»Ð°

en: Guam
mn: Ð“ÑƒÐ°Ð¼

en: Guyana
mn: Ð“ÑƒÑ�Ð°Ð½Ð°

en: Hong Kong SAR (China)
mn: Ð¥Ð¾Ð½ÐºÐ¾Ð½Ð³

en: Heard and McDonald Islands
mn: Ð�ÐµÑ�Ñ€Ð´, ÐœÐ°ÐºÐ”Ð¾Ð½Ð°Ð»Ð´Ñ‹Ð½ Ð�Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Honduras
mn: Ð“Ð¾Ð½Ð´ÑƒÑ€Ð°Ñ�

en: Croatia
mn: Ð¥Ð¾Ñ€Ð²Ð°Ñ‚

en: Haiti
mn: Ð“Ð°Ð¹Ñ‚Ð¸

en: Indonesia
mn: Ð˜Ð½Ð´Ð¾Ð½ÐµÐ·

en: India
mn: Ð­Ð½Ñ�Ñ‚Ñ…Ñ�Ð³

en: British Indian Ocean Territory
mn: Ð‘Ñ€Ð¸Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ð¹Ð½ Ð­Ð½Ñ�Ñ‚Ñ…Ñ�Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ð”Ð°Ð»Ð°Ð¹Ð½ Ð“Ð°Ð·Ð°Ñ€ Ð�ÑƒÑ‚Ð°Ð³

en: Iraq
mn: Ð˜Ñ€Ð°Ðº

en: Iran
mn: Ð˜Ñ€Ð°Ð½

en: Iceland
mn: Ð˜Ñ�Ð»Ð°Ð½Ð´

en: Jamaica
mn: Ð¯Ð¼Ð°Ð¹ÐºÐ°

en: Jordan
mn: Ð˜Ð¾Ñ€Ð´Ð°Ð½

en: Kenya
mn: ÐšÐµÐ½Ð¸

en: Kyrgyzstan
mn: ÐšÐ¸Ñ€Ð³Ð¸Ñ�Ñ‚Ð°Ð½

en: Cambodia
mn: ÐšÐ°Ð¼Ð±Ð¾Ð¶

en: Kiribati
mn: ÐšÐ¸Ñ€Ð¸Ð±Ð°Ñ‚Ð¸

en: Comoros
mn: ÐšÐ¾Ð¼Ð¾Ñ€Ð¾Ñ�

en: Kuwait
mn: ÐšÑƒÐ²ÐµÐ¹Ñ‚

en: Cayman Islands
mn: ÐšÐµÐ¹Ð¼ÐµÐ½Ð¸Ð¹ Ð�Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Kazakhstan
mn: ÐšÐ°Ð·Ð°ÐºÑ�Ñ‚Ð°Ð½

en: Laos
mn: Ð›Ð°Ð¾Ñ�

en: Lebanon
mn: Ð›Ð¸Ð²Ð°Ð½

en: Saint Lucia
mn: Ð¡Ð°Ð¹Ð½Ñ‚ Ð›ÑƒÑ‡Ð¸Ð°

en: Liechtenstein
mn: Ð›ÐµÐ¹Ñ…ÐµÐ½ÑˆÑ‚ÐµÐ¹Ð½

en: Sri Lanka
mn: Ð¨Ñ€Ð¸ Ð›Ð°Ð½ÐºÐ°

en: Liberia
mn: Ð›Ð¸Ð±ÐµÑ€Ð°

en: Lesotho
mn: Ð›ÐµÑ�Ð¾Ñ‚Ð¾

en: Lithuania
mn: Ð›Ð¸Ñ‚Ð²Ð°Ð½Ð¸

en: Luxembourg
mn: Ð›ÑŽÐºÑ�ÐµÐ½Ð±Ò¯Ñ€Ð³

en: Latvia
mn: Ð›Ð°Ñ‚Ð²Ð¸

en: Libya
mn: Ð›Ð¸Ð±Ñ�

en: Morocco
mn: ÐœÐ°Ñ€Ð¾ÐºÐºÐ¾

en: Monaco
mn: ÐœÐ¾Ð½Ð°ÐºÐ¾

en: Madagascar
mn: ÐœÐ°Ð´Ð°ÐºÑ�Ð°ÐºÐ°Ñ€

en: Marshall Islands
mn: ÐœÐ°Ñ€ÑˆÐ°Ð»Ð»Ñ‹Ð½ Ð�Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Macedonia
mn: ÐœÐ°ÐºÐµÐ´Ð¾Ð½

en: Mali
mn: ÐœÐ°Ð»Ð¸

en: Myanmar
mn: ÐœÑ�Ð°Ð½Ð¼Ð°Ñ€

en: Mongolia
mn: ÐœÐ¾Ð½Ð³Ð¾Ð»

en: Northern Mariana Islands
mn: Ð£Ð¼Ð°Ñ€Ð´ ÐœÐ°Ñ€Ð¸Ð°Ð½Ð° Ð�Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Martinique
mn: ÐœÐ°Ñ€Ñ‚Ð¸Ð½Ð¸Ðº

en: Mauritania
mn: ÐœÐ°Ð²Ñ€Ð¸Ñ‚Ð°Ð½Ð¸

en: Montserrat
mn: ÐœÐ¾Ð½Ñ‚Ñ�ÐµÑ€Ñ€Ð°Ñ‚

en: Malta
mn: ÐœÐ°Ð»ÑŒÑ‚

en: Mauritius
mn: ÐœÐ°ÑƒÑ€Ð¸Ñ‚Ð¸ÑƒÑ�

en: Maldives
mn: ÐœÐ°Ð»Ð´Ð¸Ð²Ð°

en: Malawi
mn: ÐœÐ°Ð»Ð°Ð²Ð¸

en: Mexico
mn: ÐœÐµÐºÑ�Ð¸Ðº

en: Malaysia
mn: ÐœÐ°Ð»Ð°Ð¹Ð·

en: Mozambique
mn: ÐœÐ¾Ð·Ð°Ð¼Ð±Ð¸Ðº

en: Namibia
mn: Ð�Ð°Ð¼Ð¸Ð±Ð¸Ð°

en: New Caledonia
mn: Ð¨Ð¸Ð½Ñ� ÐšÐ°Ð»Ð¸Ð´Ð¾Ð½Ðµ

en: Niger
mn: Ð�Ð¸Ð³ÐµÑ€

en: Norfolk Island
mn: Ð�Ð¾Ñ€Ñ„Ð¾Ð»Ðº Ð�Ñ€Ð°Ð»

en: Nigeria
mn: Ð�Ð¸Ð³ÐµÑ€

en: Nicaragua
mn: Ð�Ð¸ÐºÐ¾Ñ€Ð°Ð³ÑƒÐ°

en: Nepal
mn: Ð‘Ð°Ð»Ð±Ð°

en: Nauru
mn: Ð�Ð°ÑƒÑ€Ñƒ

en: Niue
mn: Ð�Ð¸Ð²Ðµ

en: Oman
mn: ÐžÐ¼Ð°Ð½

en: Panama
mn: ÐŸÐ°Ð½Ð°Ð¼Ð°

en: Peru
mn: ÐŸÐµÑ€Ñƒ

en: French Polynesia
mn: Ð¤Ñ€Ð°Ð½Ñ† ÐŸÐ¾Ð»Ð¸Ð½ÐµÑ�Ð¸Ð°

en: Papua New Guinea
mn: ÐŸÐ°Ð¿ÑƒÐ° Ð¨Ð¸Ð½Ñ� Ð“Ð²Ð¸Ð½ÐµÐ°

en: Philippines
mn: Ð¤Ð¸Ð»Ð»Ð¸Ð¿Ð¸Ð½Ð½Ð¸

en: Pakistan
mn: ÐŸÐ°ÐºÐ¸Ñ�Ñ‚Ð°Ð½

en: Saint Pierre and Miquelon
mn: Ð¡Ð°Ð¹Ð½Ñ‚ ÐŸÐ¸ÐµÑ€Ñ€Ðµ Ð±Ð° ÐœÐ¸ÐºÑƒÐµÐ»Ð¾Ð½

en: Puerto Rico
mn: ÐŸÐ¾Ñ€Ñ‚Ð¾ Ð Ð¸ÐºÐ¾

en: Palestine
mn: ÐŸÐ°Ð»ÐµÑ�Ñ‚Ð¸Ð½

en: Paraguay
mn: ÐŸÐ°Ñ€Ð°Ð³Ð²Ð°Ð¹

en: Palau
mn: ÐŸÐ°Ð»Ð°Ñƒ

en: Qatar
mn: ÐšÐ°Ñ‚Ð°Ñ€

en: Reunion
mn: Ð ÐµÑŽÐ½ÑŒÐ¾Ð½

en: Romania
mn: Ð ÑƒÐ¼Ð¸Ð½

en: Rwanda
mn: Ð ÑƒÐ°Ð½Ð´Ð°

en: Saudi Arabia
mn: Ð¡Ð°ÑƒÐ´Ñ‹Ð½ Ð�Ñ€Ð°Ð±

en: Solomon Islands
mn: Ð¡Ð¾Ð»Ð¾Ð¼Ð¾Ð½Ñ‹ Ð�Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Seychelles
mn: Ð¡ÐµÐ¹ÑˆÐµÐ»Ð»Ð¸Ð¹Ð½ Ð°Ñ€Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Sudan
mn: Ð¡ÑƒÐ´Ð°Ð½

en: Singapore
mn: Ð¡Ð¸Ð½Ð³Ð°Ð¿ÑƒÑ€

en: Saint Helena
mn: Ð¡Ð°Ð¹Ð½Ñ‚ Ð•Ð»ÐµÐ½Ð°

en: Slovenia
mn: Ð¡Ð»Ð¾Ð²ÐµÐ½Ð¸

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
mn: Ð¡Ð²Ð°Ð»Ð±Ð°Ñ€Ð´, Ð–Ð°Ð½ ÐœÐ°Ð¹ÐµÐ½ Ð�Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Sierra Leone
mn: Ð¡Ð¸ÐµÑ€Ñ€Ð° Ð›ÐµÐ¾Ð½Ðµ

en: San Marino
mn: Ð¡Ð°Ð½ ÐœÐ°Ñ€Ð¸Ð½Ð¾

en: Senegal
mn: Ð¡ÐµÐ½ÐµÐ³Ð°Ð»

en: Somalia
mn: Ð¡Ð¾Ð¼Ð°Ð»Ð¸

en: Suriname
mn: Ð¡ÑƒÑ€Ð¸Ð½Ð°Ð¼

en: El Salvador
mn: Ð•Ð» Ð¡Ð°Ð»Ð²Ð°Ð´Ð¾Ñ€ÑŒ

en: Syria
mn: Ð¡Ð¸Ñ€Ð¸

en: Swaziland
mn: Ð¨Ð²Ð°Ð·Ð¸Ð»Ð°Ð½Ð´

en: Turks and Caicos Islands
mn: Ð¢ÑƒÑ€ÐºÑƒÑƒÐ´ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð½ ÐšÐ°Ð¹ÐºÐ¾Ñ�Ñ‹Ð½ Ð�Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Chad
mn: Ð§Ð°Ð´

en: French Southern Territories
mn: Ð¤Ñ€ÐµÐ½Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ó¨Ð¼Ð½Ó©Ð´ Ñ…Ñ�Ñ�Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ð“Ð°Ð·Ð°Ñ€ Ð½ÑƒÑ‚Ð°Ð³

en: Togo
mn: Ð¢Ð¾Ð³Ð¾

en: Tajikistan
mn: Ð¢Ð°Ð¶Ð¸ÐºÑ�Ñ‚Ð°Ð½

en: Tokelau
mn: Ð¢Ð¾ÐºÐµÐ»Ð°Ñƒ

en: East Timor
mn: Ð—Ò¯Ò¯Ð½ Ð¢Ð¸Ð¼ÑƒÑ€

en: Turkmenistan
mn: Ð¢ÑƒÑ€ÐºÐ¼ÐµÐ½

en: Tunisia
mn: Ð¢ÑƒÐ½Ð¸Ñ�

en: Tonga
mn: Ð¢Ð¾Ð½Ð³Ð°

en: Turkey
mn: Ð¢ÑƒÑ€Ðº

en: Trinidad and Tobago
mn: Ð¢Ñ€Ð¸Ð½Ð¸Ð´Ð°Ð´ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð½ Ð¢Ð¾Ð±Ð°Ð³Ð¾

en: Tuvalu
mn: Ð¢ÑƒÐ²Ð°Ð»Ñƒ

en: Tanzania
mn: Ð¢Ð°Ð½Ð·Ð°Ð½

en: Ukraine
mn: Ð£ÐºÑ€Ð°Ð¹Ð½

en: Uganda
mn: Ð£Ð³Ð°Ð½Ð´Ð°

en: Uruguay
mn: Ð£Ñ€ÑƒÐ³Ð²Ð°Ð¹

en: Uzbekistan
mn: Ð£Ð·Ð±ÐµÐºÑ�Ñ‚Ð°Ð½

en: Venezuela
mn: Ð’ÐµÐ½ÐµÑ�ÑƒÐ°Ð»ÑŒ

en: Virgin Islands (British)
mn: Ð’Ð¸Ñ€Ð¶Ð¸Ð½ Ð�Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´ (Ð‘Ñ€Ð¸Ñ‚Ð°Ð½Ð¸)

en: Vietnam
mn: Ð’ÑŒÐµÑ‚Ð½Ð°Ð¼

en: Vanuatu
mn: Ð’Ð°Ð½ÑƒÐ°Ñ‚Ñƒ

en: Samoa
mn: Ð¡Ð°Ð¼Ð°Ð¾

en: Yemen
mn: Ð˜ÐµÐ¼Ñ�Ð½

en: Mayotte
mn: ÐœÐ°Ð¹Ð¾Ñ‚Ñ‚Ðµ

en: Zambia
mn: Ð—Ð°Ð¼Ð±Ð¸

en: Zimbabwe
mn: Ð—Ð¸Ð¼Ð±Ð°Ð±Ðµ

en: Remove the logical volumes first
mn: Ð­Ñ…Ð»Ñ�Ñ�Ð´ Ð»Ð¾Ð³Ð¸Ðº Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð³ ÑƒÑ�Ñ‚Ð³Ð°

en: Parameters
mn: ÐŸÐ°Ñ€Ð°Ð¼ÐµÑ‚Ñ€Ò¯Ò¯Ð´

en: Do you have any %s interfaces?
mn: Ð¢Ð° Ñ�Ð¼Ð°Ñ€ Ð½Ñ�Ð³Ñ�Ð½ %s Ð³Ñ�Ñ�Ñ�Ð½ Ñ…Ð°Ñ€Ð°Ð³Ð´Ð°Ð»Ñ‚Ñ‚Ð°Ð¹ ÑŽÑƒ?

en: See hardware info
mn: Ð¢ÐµÑ…Ð½Ð¸Ðº Ñ…Ð°Ð½Ð³Ð°Ð¼Ð¶Ð¸Ð¹Ð½ Ð¼Ñ�Ð´Ñ�Ñ�Ð»Ð»Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ð°Ñ€Ð°Ñ…

note: -PO: the first %s is the card type (scsi, network, sound,...) -PO: the second is the vendor+model name
en: Installing driver for %s card %s
mn: %s ÐºÐ°Ñ€Ñ‚ %s-Ð¸Ð¹Ð½ Ð´Ñ€Ð°Ð¹Ð²ÐµÑ€Ñ‹Ð³ Ñ�ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: Autoprobe
mn: Ð�Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚ Ñ�ÑƒÐ´Ð°Ð»Ð³Ð°Ð°

en: comma separated numbers
mn: Ñ‚Ð°Ñ�Ð»Ð°Ð»Ð°Ð°Ñ€ Ñ‚ÑƒÑ�Ð³Ð°Ð°Ñ€Ð»Ð°Ð³Ð´Ñ�Ð°Ð½ Ñ‚Ð¾Ð¾Ð½ÑƒÑƒÐ´

en: comma separated strings
mn: Ñ‚Ð°Ñ�Ð»Ð°Ð»Ð°Ð°Ñ€ Ñ‚ÑƒÑ�Ð³Ð°Ð°Ñ€Ð»Ð°Ð³Ð´Ñ�Ð°Ð½ Ñ‚Ñ�Ð¼Ð´Ñ�Ð³Ñ‚ Ð¼Ó©Ñ€Ò¯Ò¯Ð´

en: Standard
mn: Ð¡Ñ‚Ð°Ð½Ð´Ð°Ñ€Ñ‚

en: Automatic
mn: Ð�Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚

en: Microsoft Explorer
mn: ÐœÐ°Ð¹ÐºÑ€Ð¾Ñ�Ð¾Ñ„Ñ‚ Ñ…Ó©Ñ‚Ó©Ñ‡

en: Generic 2 Button Mouse
mn: Ð•Ñ€Ó©Ð½Ñ…Ð¸Ð¹ 2 Ð¢Ð¾Ð²Ñ‡Ñ‚Ð¾Ð¹ Ñ…ÑƒÐ»Ð³Ð°Ð½Ð°

en: Wheel
mn: Ð”ÑƒÐ³ÑƒÐ¹

en: Mouse Systems
mn: Ð¥ÑƒÐ»Ð³Ð°Ð½Ñ‹ Ñ�Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼

en: MM Series
mn: MM Ñ†ÑƒÐ²Ñ€Ð°Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Universal
mn: Ð�Ð¸Ð¹Ñ‚Ð¸Ð¹Ð½

en: none
mn: Ð°Ð»ÑŒ Ð½ÑŒ Ñ‡ Ò¯Ð³Ò¯Ð¹ (none)

en: Domain Name Server
mn: Ð”Ð¾Ð¼Ñ�Ð¹Ð½ Ð�Ñ�Ñ€Ð½Ð¸Ð¹ Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€

en: FTP server
mn: FTP Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€

en: Mail Server
mn: ÐœÑ�Ð¹Ð» Ñ�ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€

en: POP and IMAP Server
mn: POP Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð½ IMAP Ñ�ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€

en: I do not know
mn: Ð‘Ð¸ Ð¼Ñ�Ð´Ñ�Ñ…Ð³Ò¯Ð¹

en: Manual
mn: Ð“Ð°Ñ€Ð°Ð°Ñ€

en: European protocol (EDSS1)
mn: Ð•Ð²Ñ€Ð¾Ð¿Ñ‹Ð½ Ð¿Ñ€Ð¾Ñ‚Ð¾ÐºÐ¾Ð» (EDSS1)

en: Terminal-based
mn: Ð¢ÐµÑ€Ð¼Ð¸Ð½Ð°Ð» Ñ�ÑƒÑƒÑ€ÑŒÑ‚

en: Cable connection
mn: ÐšÐ°Ð±ÐµÐ»ÑŒ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚

en: Connection speed
mn: Ð¥Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ…ÑƒÑ€Ð´

en: Account Password
mn: Ð”Ð°Ð½Ñ�Ð½Ñ‹ Ð½ÑƒÑƒÑ† Ò¯Ð³

en: External ISDN modem
mn: Ð“Ð°Ð´Ð°Ð°Ð´ ISDN Ð¼Ð¾Ð´ÐµÐ¼

en: What kind of card do you have?
mn: Ð¢Ð° Ñ�Ð¼Ð°Ñ€ Ñ‚Ó©Ñ€Ð»Ð¸Ð¹Ð½ ÐºÐ°Ñ€Ñ‚Ñ‚Ð°Ð¹ Ð±Ñ�?

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the "irq" and "io" of your card.
mn: 
    Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð² Ñ‚Ð° ISA ÐºÐ°Ñ€Ñ‚Ñ‚Ð°Ð¹ Ð±Ð¾Ð» Ð´Ð°Ñ€Ð°Ð°Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ð´Ñ�Ð»Ð³Ñ�Ñ†Ñ�Ð½ Ð´Ñ�Ñ�Ñ€Ñ… ÑƒÑ‚Ð³ÑƒÑƒÐ´ Ð·Ó©Ð² Ð±Ð°Ð¹Ñ… Ñ‘Ñ�Ñ‚Ð¾Ð¹.
    
    Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð² Ñ‚Ð° PCMCIA ÐºÐ°Ñ€Ñ‚Ñ‚Ð°Ð¹ Ð±Ð¾Ð» Ñ‚Ð° ÐºÐ°Ñ€Ñ‚Ð½Ñ‹Ñ…Ð°Ð° "irq" Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð½ "io"-Ð³ Ð¼Ñ�Ð´Ñ€Ñ�Ñ… Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ñ‚Ñ�Ð¹.

en: Continue
mn: Ò®Ñ€Ð³Ñ�Ð»Ð¶Ð¸Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ…

en: Abort
mn: Ð¢Ð°Ñ�Ð»Ð°Ñ…

en: Driver
mn: Ð”Ñ€Ð°Ð¹Ð²ÐµÑ€

en: Your modem is not supported by the system.
    Take a look at http://www.linmodems.org
mn: Ð¢Ð°Ð½Ñ‹ Ð¼Ð¾Ð´ÐµÐ¼ Ñ‚ÑƒÑ…Ð°Ð¹Ð½ Ñ�Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼Ñ�Ñ�Ñ€ Ð´Ñ�Ð¼Ð¶Ð¸Ð³Ð´Ñ�Ñ�Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°.
    Ð¢Ð° at http://www.linmodems.org Ñ…Ð°Ñ�Ð³Ð°Ð°Ñ€ Ð¾Ñ€Ð¶ Ò¯Ð·Ð½Ñ� Ò¯Ò¯.

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
mn: Ð¯Ð¼Ð°Ñ€ Ð´Ð°Ñ€Ð°Ð°Ð»Ñ�Ð°Ð½ Ð¿Ð¾Ñ€Ñ‚ Ñ€ÑƒÑƒ Ñ‚Ð°Ð½Ñ‹ Ð¼Ð¾Ð´ÐµÐ¼ Ñ€ÑƒÑƒ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½Ñ‹Ð³ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ!

en: Connection name
mn: Ð¥Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€

en: Phone number
mn: Ð£Ñ‚Ð°Ñ�Ð½Ñ‹ Ð´ÑƒÐ³Ð°Ð°Ñ€

en: Login ID
mn: Ð�Ñ�Ð²Ñ‚Ñ€Ñ�Ñ… Ð¢Ð¢

en: IP address
mn: IP Ñ…Ð°Ñ�Ð³

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
mn: Ð­Ð½Ñ� Ð¼Ð°ÑˆÐ¸Ð½Ñ‹ Ñ…ÑƒÐ²ÑŒÐ´ IP Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ñ‹Ð³ Ð¾Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð½Ð° ÑƒÑƒ.
    Ð‘Ò¯Ñ… Ñ…Ñ�Ñ�Ð³Ò¯Ò¯Ð´ Ñ†Ñ�Ð³Ñ�Ñ�Ñ€ Ñ‚ÑƒÑ�Ð³Ð°Ð°Ñ€Ð»Ð°Ð³Ð´Ñ�Ð°Ð½ Ð°Ñ€Ð°Ð²Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ‚Ð¾Ð¾Ð½ Ð±ÑƒÑŽÑƒ
    IP Ñ…Ñ�Ð»Ð±Ñ�Ñ€Ñ‚Ñ�Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ñ… Ñ‘Ñ�Ñ‚Ð¾Ð¹ (Ð¶Ð¸ÑˆÑ�Ñ� Ð½ÑŒ: 1.2.3.4)

en: Start at boot
mn: Ð�Ñ‡Ð°Ð°Ð»Ð°Ñ…Ð°Ð´ Ñ�Ñ…Ð»Ò¯Ò¯Ð»

en: Auto
mn: Ð�Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚

en: Host name
mn: Ð¥Ð¾Ñ�Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€

en: Gateway device
mn: Ð“Ð°Ñ€Ñ†Ñ‹Ð½ Ñ‚Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
mn: Ð¢Ð° Ð¾Ð´Ð¾Ð¾ Ð¸Ð½Ñ‚ÐµÑ€Ð½Ñ�Ñ‚ Ñ€Ò¯Ò¯ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð³Ð´Ð¾Ñ…Ð¾Ð¾Ñ€ Ð¾Ñ€Ð¾Ð»Ð´Ð¾Ð¾Ð´ Ò¯Ð·Ñ�Ñ… Ò¯Ò¯?

en: Testing your connection...
mn: Ð¢Ð°Ð½Ñ‹ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð³ ÑˆÐ°Ð»Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°...

en: The system does not seem to be connected to the Internet.
    Try to reconfigure your connection.
mn: Ð¡Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¸ Ð¸Ð½Ñ‚ÐµÑ€Ð½Ñ�Ñ‚ Ñ€Ò¯Ò¯ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð³Ð´Ð¾Ð¾Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ñ… ÑˆÐ¸Ð³ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°.
    Ð¥Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚Ð¾Ð¾ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…Ñ‹Ð³ Ð¾Ñ€Ð¾Ð»Ð´Ð¾Ð¾Ð´ Ò¯Ð·Ð½Ñ� Ò¯Ò¯!

en: Problems occurred during configuration.
    Test your connection via net_monitor or mcc. If your connection does not work, you might want to relaunch the configuration.
mn: Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ñ‹Ð½ Ñ�Ð²Ñ†Ð°Ð´ Ð°Ð»Ð´Ð°Ð° Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ð¾Ð¹Ð»Ð´Ð»Ð¾Ð¾.
    Ð¢Ð° Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚Ð¾Ð¾ net_monitor ÑŽÐ¼ÑƒÑƒ mcc-Ñ�Ñ�Ñ€ ÑˆÐ°Ð»Ð³Ð°Ð½Ð° ÑƒÑƒ. Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð² Ñ‚Ð°Ð½Ñ‹ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚ Ð°Ð¶Ð¸Ð»Ð»Ð°Ñ…Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð²Ð°Ð» Ð¼Ð°Ð³Ð°Ð´Ð³Ò¯Ð¹ Ñ‚Ð° Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ñ‹Ð³ Ð´Ð°Ñ…Ð¸Ð½ Ð°Ð¶Ð¸Ð»Ð»ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ… Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ñ‚Ñ�Ð¹ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ñ… Ð±Ð°Ð¹Ñ….

en: Network Configuration
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: The network needs to be restarted. Do you want to restart it?
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð³ Ñ‚Ð°Ñ…Ð¸Ð½ Ñ�Ñ…Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ… Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ñ‚Ñ�Ð¹. Ð¢Ð° Ò¯Ò¯Ð½Ð¸Ð¹Ð³ Ð´Ð°Ñ…Ð¸Ð½ Ñ�Ñ…Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ…Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° ÑƒÑƒ?

en: A problem occurred while restarting the network: 
    
    %s
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð³ Ð´Ð°Ñ…Ð¸Ð½ Ñ�Ñ…Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ñ…Ð°Ð´ Ð°Ð»Ð´Ð°Ð° Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ð¾Ð»Ð´Ð»Ð¾Ð¾
    
    %s

en: HTTP proxy
mn: HTTP Ð¿Ñ€Ð¾ÐºÑ�Ð¸

en: FTP proxy
mn: FTP Ð¿Ñ€Ð¾ÐºÑ�Ð¸

en: Congratulations!
mn: Ð‘Ð°Ñ�Ñ€ Ñ…Ò¯Ñ€Ð³Ñ�Ðµ!

en: Error writing to file %s
mn: %s Ñ„Ð°Ð¹Ð» Ñ€ÑƒÑƒ Ð±Ð¸Ñ‡Ð¸Ñ… Ò¯ÐµÐ´ Ð°Ð»Ð´Ð°Ð° Ð³Ð°Ñ€Ð»Ð°Ð°

en: very nice
mn: Ð¼Ð°Ñˆ Ð°Ñ�Ñ‚Ð°Ð¹Ñ…Ð°Ð½

en: nice
mn: Ð°Ñ�Ñ‚Ð°Ð¹Ñ…Ð°Ð½

en: maybe
mn: Ð¼Ð°Ð³Ð°Ð´Ð³Ò¯Ð¹

en: (on %s)
mn: (%s Ð´Ñ�Ñ�Ñ€)

en: (on this machine)
mn: (Ñ�Ð½Ñ� Ð¼Ð°ÑˆÐ¸Ð½ Ð´Ñ�Ñ�Ñ€)

en: On CUPS server "%s"
mn: "%s" CUPS Ñ�ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€ Ð´Ñ�Ñ�Ñ€

en: LPD - Line Printer Daemon
mn: LPD - Ð¨ÑƒÐ³Ð°Ð¼Ñ‹Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ñ‚Ò¯Ò¯Ð»

en: Local printer
mn: Ð”Ð¾Ñ‚Ð¾Ð¾Ð´ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡

en: Remote printer
mn: Ð�Ð»Ñ�Ñ‹Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡

en: recommended
mn: Ñ€ÐµÐºÐ¾Ð¼ÐµÐ½Ð´ÑƒÐµÑ‚Ñ�Ñ�

en: , USB printer
mn: , USB Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡

en: , TCP/IP host "%s", port %s
mn: , TCP/IP Ñ…Ð¾Ñ�Ñ‚ "%s", Ð¿Ð¾Ñ€Ñ‚ %s

en:  on Novell server "%s", printer "%s"
mn: Ð�Ð¾Ð²ÐµÐ»ÑŒ Ò¯Ð¹Ð»Ñ‡Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ "%s", Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ "%s"

en: USB printer #%s
mn: USB Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ #%s

en: USB printer
mn: USB Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡

en: TCP/IP host "%s", port %s
mn: TCP/IP Ñ…Ð¾Ñ�Ñ‚ "%s", Ð¿Ð¾Ñ€Ñ‚ %s

en: Novell server "%s", printer "%s"
mn: Ð�Ð¾Ð²ÐµÐ»ÑŒ Ò¯Ð¹Ð»Ñ‡Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ "%s", Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ "%s"

en: Local network(s)
mn: Ð›Ð¾ÐºÐ°Ð» Ñ�Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�

en: Host %s
mn: Ð¥Ð¾Ñ�Ñ‚ %s

en: %s (Port %s)
mn: %s (ÐŸÐ¾Ñ€Ñ‚ %s)

en: Automatically find available printers on remote machines
mn: Ð—Ð°Ð¹Ð½ Ð¼Ð°ÑˆÐ¸Ð½ Ð´Ñ�Ñ�Ñ€Ñ… Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð¼Ð¶Ñ‚Ð¾Ð¹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ð°Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚Ð°Ð°Ñ€ Ñ…Ð°Ð¹Ñ…

en: On
mn: Ð˜Ð´Ñ�Ð²Ñ…Ð¸Ñ‚Ñ�Ð¹

en: Off
mn: Ð¥Ð°Ð°Ñ…

en: Add server
mn: Ð¡ÐµÑ€Ð²Ñ�Ñ€ Ð½Ñ�Ð¼Ñ�Ñ…

en: Edit selected server
mn: Ð¡Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½ Ñ�ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€Ð¸Ð¹Ð³ Ð·Ð°Ñ�Ð°Ñ…

en: This server is already in the list, it cannot be added again.
mn: Ð­Ð½Ñ� Ñ�ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€ Ð½ÑŒ Ð°Ð»ÑŒ Ñ…Ñ�Ð´Ð¸Ð¹Ð½ Ð¶Ð°Ð³Ñ�Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ð°Ð½Ð´ Ð±Ð°Ð¹Ð³Ð°Ð° Ñ‚ÑƒÐ» Ð´Ð°Ñ…Ð¸Ð½ Ð½Ñ�Ð¼Ñ�Ð³Ð´Ñ�Ð¶ Ñ‡Ð°Ð´Ð°Ñ…Ð³Ò¯Ð¹.

en: Port
mn: ÐŸÐ¾Ñ€Ñ‚

en: Select Printer Connection
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ñ‹Ð³ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ñ…

en: and one unknown printer
mn: Ð¼Ó©Ð½ Ð½Ñ�Ð³ Ò¯Ð» Ð¼Ñ�Ð´Ñ�Ð³Ð´Ñ�Ñ… Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡

en: The following printer
    
    %s%s
    are directly connected to your system
mn: Ð”Ð°Ñ€Ð°Ð°Ñ… Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡
    
    %s%s
    Ð½ÑŒ Ñ‚Ð°Ð½Ñ‹ Ñ�Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼ Ñ€Ò¯Ò¯ ÑˆÑƒÑƒÐ´ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: 
    There is one unknown printer directly connected to your system
mn: 
    Ð¢Ð°Ð½Ñ‹ Ñ�Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼ Ñ€Ò¯Ò¯ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½ Ò¯Ð» Ð¼Ñ�Ð´Ñ�Ð³Ð´Ñ�Ñ… Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ñ�Ð½Ð´ Ð½Ñ�Ð³ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°.

en: Do you want to enable printing on printers in the local network?
mn: Ð›Ð¾ÐºÐ°Ð» Ñ�Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½ Ð´Ñ�Ñ… Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ò¯Ò¯Ð´ Ð´Ñ�Ñ�Ñ€ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ñ…Ð¸Ð¹Ð³ Ð¸Ð´Ñ�Ð²Ñ…Ð¶Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ… Ò¯Ò¯?

en: If your printer is not listed, choose a compatible (see printer manual) or a similar one.
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð² Ñ‚Ð°Ð½Ñ‹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ð¶Ð°Ð³Ñ�Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ð°Ð½Ð´ Ð±Ð°Ð¹Ñ…Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð¾Ð» Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€Ð¾Ñ… (Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð·Ð°Ð°Ð²Ñ€Ñ‹Ð³ Ò¯Ð·) Ñ�Ñ�Ð²Ñ�Ð» Ñ‚Ó©Ñ�Ñ‚Ñ�Ð¹Ð³Ñ�Ñ�Ñ� Ð½ÑŒ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ!

en: Auto-detect printers connected to this machine
mn: Ð­Ð½Ñ� Ð¼Ð°ÑˆÐ¸Ð½Ð´ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ð°Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚Ð°Ð°Ñ€ Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ñ…

en: Auto-detect printers connected directly to the local network
mn: Ð”Ð¾Ñ‚Ð¾Ð¾Ð´ Ñ�Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð´ ÑˆÑƒÑƒÐ´ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ð°Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚Ð°Ð°Ñ€ Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ñ…

en: , network printer "%s", port %s
mn: , Ñ�Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ "%s", Ð¿Ð¾Ñ€Ñ‚ %s

en: Detected %s
mn: %s Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ð³Ð´Ñ�Ð°Ð½

en: Network printer "%s", port %s
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡  "%s", Ð¿Ð¾Ñ€Ñ‚ %s

en: The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð° Ð½ÑŒ Ð±Ò¯Ñ€Ñ�Ð½ Ð°Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚Ð°Ð°Ñ€ Ð°Ð¶Ð¸Ð»Ð»Ð°Ñ… Ð±Ð¾Ð»Ð½Ð¾. Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð² Ñ‚Ð°Ð½Ñ‹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ð·Ó©Ð² Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ð³Ð´Ð°Ð°Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð²Ð°Ð» Ñ�Ñ�Ð²Ñ�Ð» Ñ‚Ð° Ó©Ó©Ñ€Ó©Ó© Ñ…Ñ�Ð²ÑˆÒ¯Ò¯Ð»Ñ�Ð»Ñ‚ Ð±Ò¯Ñ…Ð¸Ð¹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ñ‹Ð³ Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð²Ð°Ð» "Ð“Ð°Ñ€ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°" Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð³ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ.

en: Currently, no alternative possibility is available
mn: ÐžÐ´Ð¾Ð¾Ð³Ð¾Ð¾Ñ€ Ð¾Ð½Ð´Ð¾Ð¾ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð¼Ð¶Ñ‚Ð¾Ð¹ Ñ…ÑƒÐ²Ð¸Ð»Ð±Ð°Ñ€ Ð±Ð°Ð¹Ñ…Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°.

en: Please choose the printer you want to set up. The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
mn: Ð¡ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ñ…Ñ‹Ð³ Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±ÑƒÐ¹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ñ�Ñ� Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ! Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð° Ð½ÑŒ Ð±Ò¯Ñ€Ñ�Ð½ Ð°Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚Ð°Ð°Ñ€ Ð°Ð¶Ð¸Ð»Ð»Ð°Ñ… Ð±Ð¾Ð»Ð½Ð¾.  Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð² Ñ‚Ð°Ð½Ñ‹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ð·Ó©Ð² Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ð³Ð´Ð°Ð°Ð³Ò¯Ð¹ Ñ�Ñ�Ð²Ñ�Ð» Ñ‚Ð° Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð° Ð³Ð°Ñ€Ð°Ð°Ñ€ Ñ…Ñ�Ð²ÑˆÒ¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ…Ð¸Ð¹Ð³ Ð¸Ð»Ò¯Ò¯Ð´ Ò¯Ð·Ñ�Ð¶ Ð±ÑƒÐ¹ Ð±Ð¾Ð»  "Ð“Ð°Ñ€ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°"-Ð³ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ!

en: Please choose the port that your printer is connected to or enter a device name/file name in the input line
mn: Ð¢Ð°Ð½Ñ‹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½ Ð¿Ð¾Ñ€Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€Ð¸Ð¹Ð³ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾, Ñ�Ñ�Ð²Ñ�Ð» Ð¾Ñ€Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð¼Ó©Ñ€Ó©Ð½Ð´ Ñ‚Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶Ð¸Ð¹Ð½ ÑŽÐ¼ÑƒÑƒ Ñ„Ð°Ð¹Ð»Ñ‹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€Ð¸Ð¹Ð³ Ð¾Ñ€ÑƒÑƒÐ».

en: You must choose/enter a printer/device!
mn: Ð¢Ð° Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡/Ñ‚Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶Ó©Ó© Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ñ…/Ð¾Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ… Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ñ‚Ñ�Ð¹!

en: Remote lpd Printer Options
mn: Ð—Ð°Ð¹Ð½ lpd Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³ÑƒÑƒÐ´

en: Remote printer name missing!
mn: Ð—Ð°Ð¹Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€ Ð±Ð°Ð¹Ñ…Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°!

en: Information
mn: ÐœÑ�Ð´Ñ�Ñ�Ð»Ñ�Ð»

en: Scanning network...
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð³ ÑˆÐ°Ð»Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° ...

en: SMB server IP
mn: SMB Ñ�ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€Ð¸Ð¹Ð½ IP

en: Share name
mn: Ð¥Ð°Ð¼Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ Ð½Ñ�Ñ€

en: Workgroup
mn: Ð�Ð¶Ð»Ñ‹Ð½ Ð±Ò¯Ð»Ñ�Ð³

en: SECURITY WARNING!
mn: Ð�Ð£Ð£Ð¦Ð›Ð�Ð›Ð«Ð� Ð�Ð�Ð¥Ð�Ð�Ð Ð£Ð£Ð›Ð“Ð�!

en: Connect your printer to a Linux server and let your Windows machine(s) connect to it as a client.
    
    Do you really want to continue setting up this printer as you are doing now?
mn: Ð¢Ð°Ð½Ñ‹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð³ Ð›Ð¸Ð½ÑƒÐºÑ� Ò¯Ð¹Ð»Ñ‡Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ð»Ò¯Ò¯ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð¾Ð´ Ð’Ð¸Ð½Ð´Ð¾Ð²Ñ� Ð¼Ð°ÑˆÐ¸Ð½ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ Ñ‚Ò¯Ò¯Ð½ Ñ€Ò¯Ò¯ Ò¯Ð¹Ð»Ñ‡Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ð±Ð°Ð¹Ð´Ð»Ð°Ð°Ñ€ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð³Ð´ÑƒÑƒÐ»Ð½Ð°. 
    
    Ð¢Ð° Ò¯Ð½Ñ�Ñ…Ñ�Ñ�Ñ€ Ñ�Ð½Ñ� Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ð¸Ð¹Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð³Ð°Ð° Ð±Ð°Ð¹Ð´Ð»Ð°Ð°Ñ€Ð°Ð° Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…Ñ‹Ð³ Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° ÑƒÑƒ?

en: NCP server name missing!
mn: NCP Ñ�ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€ Ð±Ð°Ð¹Ñ…Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°!

en: Printer Device URI
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ð¢Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶Ð¸Ð¹Ð½ URI Ñ…Ð°Ñ�Ð³

en: Command line
mn: Ð¢ÑƒÑˆÐ°Ð°Ð»Ñ‹Ð½ Ð¼Ó©Ñ€

en: Installing %s package...
mn: %s Ð±Ð°Ð³Ñ†Ñ‹Ð³ Ñ�ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°...

en: Scanning on your HP multi-function device
mn: Ð¢Ð°Ð½Ñ‹ HP Ð¾Ð»Ð¾Ð½ Ò¯Ð¹Ð»Ð´Ñ�Ð»Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶Ð¸Ð¹Ð³ ÑˆÐ°Ð»Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: Name of printer
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€

en: Description
mn: Ð¢Ð¾Ð´Ð¾Ñ€Ñ…Ð¾Ð¹Ð»Ð¾Ð»Ñ‚

en: Location
mn: Ð‘Ð°Ð¹Ñ€ÑˆÐ¸Ð»

en: Your printer model
mn: Ð¢Ð°Ð½Ñ‹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð·Ð°Ð³Ð²Ð°Ñ€

en: The model is correct
mn: Ð—Ð°Ð³Ð²Ð°Ñ€ Ð½ÑŒ Ð·Ó©Ð² Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: Lexmark inkjet configuration
mn: Lexmark inkjet Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: Option %s must be an integer number!
mn: %s Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ Ð½ÑŒ Ð±Ò¯Ñ…Ñ�Ð» Ñ‚Ð¾Ð¾ Ð±Ð°Ð¹Ñ… Ñ‘Ñ�Ñ‚Ð¾Ð¹!

en: Option %s must be a number!
mn: %s Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ Ð½ÑŒ Ñ‚Ð¾Ð¾ Ð±Ð°Ð¹Ñ… Ñ‘Ñ�Ñ‚Ð¾Ð¹!

en: Test pages
mn: Ð¨Ð°Ð»Ð³Ð°Ñ… Ñ…ÑƒÑƒÐ´Ñ�ÑƒÑƒÐ´

en: Print
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�

en: Printing test page(s)...
mn: Ð¨Ð°Ð»Ð³Ð°Ñ… Ñ…ÑƒÑƒÐ´Ñ�Ñ‹Ð³ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°...

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
mn: Ð¨Ð°Ð»Ð³Ð°Ñ… Ñ…ÑƒÑƒÐ´Ñ�ÑƒÑƒÐ´ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ñ…Ò¯Ò¯ Ð¸Ð»Ð³Ñ�Ñ�Ð³Ð´Ñ�Ñ�Ð½.
    Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ñ�Ñ…Ñ�Ð»Ñ‚Ñ�Ð» Ð¼Ð°Ð³Ð°Ð´Ð³Ò¯Ð¹ Ñ…Ñ�Ñ�Ñ�Ð³ Ñ…ÑƒÐ³Ð°Ñ†Ð°Ð° Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ñ… Ð±Ð°Ð¹Ñ….
    Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð»Ñ‚Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ó©Ð»Ó©Ð²:
    %s

en: Raw printer
mn: Ð¢Ò¯Ò¯Ñ…Ð¸Ð¹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
mn: Ð¯Ð¼Ð°Ñ€ Ð½Ñ�Ð³Ñ�Ð½ Ñ„Ð°Ð¹Ð»Ñ‹Ð³ Ñ‚ÑƒÑˆÐ°Ð°Ð»Ñ‹Ð½ Ð¼Ó©Ñ€Ð½Ó©Ó©Ñ� Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ñ…Ð´Ñ�Ñ� "%s <file>" Ñ‚ÑƒÑˆÐ°Ð°Ð»Ñ‹Ð³ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð½Ñ�.

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
mn: Ð¢ÑƒÑ…Ð°Ð¹Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð½ Ñ…ÑƒÐ²ÑŒÐ´ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð¼Ð¶Ñ‚Ð¾Ð¹ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð½ Ð¶Ð°Ð³Ñ�Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð³ Ð°Ð²Ð°Ñ…Ñ‹Ð½ Ñ‚ÑƒÐ»Ð´ "Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ñ… Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð¶Ð°Ð³Ñ�Ð°Ð°Ð»Ñ‚" Ñ‚Ð¾Ð²Ñ‡Ð¸Ð¹Ð³ Ð´Ð°Ñ€Ð½Ð° ÑƒÑƒ.

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
mn: Ð¢ÑƒÑˆÐ°Ð°Ð»Ñ‹Ð½ Ð¼Ó©Ñ€Ð½Ó©Ó©Ñ� (Ñ‚ÐµÑ€Ð¼Ð¸Ð½Ð°Ð» Ñ†Ð¾Ð½Ñ…) Ñ„Ð°Ð¹Ð» Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ñ…Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚ÑƒÐ»Ð´ "%s <file>" Ñ�Ñ�Ð²Ñ�Ð» "%s <file>" ÐºÐ¾Ð¼Ð°Ð½Ð´Ñ‹Ð³ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð½Ñ�.

en: Printing on the printer "%s"
mn: "%s" Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ð´Ñ�Ñ�Ñ€ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: Print option list
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ñ… Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð¶Ð°Ð³Ñ�Ð°Ð°Ð»Ñ‚

en: 
    Also printers configured with the PPD files provided by their manufacturers or with native CUPS drivers cannot be transferred.
mn: 
    ÐœÓ©Ð½ Ò¯Ð¹Ð»Ð´Ð²Ñ�Ñ€Ñ�Ñ�Ñ� Ð½ÑŒ Ñ�Ñ�Ð²Ñ�Ð» Ñ�Ñ… CUPS Ð´Ñ€Ð°Ð¹Ð²ÐµÑ€Ñ‚Ð°Ð¹ Ñ…Ð°Ð¼Ñ‚ Ð¸Ñ€Ñ�Ñ�Ð½ PPD Ñ„Ð°Ð¹Ð»ÑƒÑƒÐ´Ñ‚Ð°Ð¹ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð³Ð´Ñ�Ð°Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ò¯Ò¯Ð´ ÑˆÐ¸Ð»Ð¶Ð¸Ð³Ð´Ñ�Ð¶ Ñ‡Ð°Ð´Ð°Ñ…Ð³Ò¯Ð¹.

en: Do not transfer printers
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ ÑˆÐ¸Ð»Ð¶Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ…Ð³Ò¯Ð¹

en: Transfer
mn: Ð¨Ð¸Ð»Ð¶Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ…

en: New printer name
mn: Ð¨Ð¸Ð½Ñ� Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€

en: You have transferred your former default printer ("%s"), Should it be also the default printer under the new printing system %s?
mn: Ð¢Ð° Ñ…ÑƒÑƒÑ‡Ð¸Ð½ Ò¯Ð½Ð´Ñ�Ñ�Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ñ�Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼Ñ�Ñ� ÑˆÐ¸Ð»Ð¶Ò¯Ò¯Ð»Ð»Ñ�Ñ� ("%s"), Ð­Ð½Ñ� Ð½ÑŒ Ð¼Ó©Ð½ Ñ‚Ð°Ñ‹Ð½ ÑˆÐ¸Ð½Ñ� Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ñ… Ñ�Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼ %s-Ð½ Ñ…ÑƒÐ²ÑŒÐ´ Ò¯Ð½Ð´Ñ�Ñ�Ð½ Ð±Ð°Ð¹Ñ… Ñ‘Ñ�Ñ‚Ð¾Ð¹ ÑŽÑƒ?

en: Network functionality not configured
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ Ð°Ð¶Ð¸Ð»Ð»Ð°Ð³Ð°Ð° Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð³Ð´Ð°Ð°Ð³Ò¯Ð¹

en: The network access was not running and could not be started. Please check your configuration and your hardware. Then try to configure your remote printer again.
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ Ñ…Ð°Ð½Ð´Ð°Ð»Ñ‚ Ð°Ð¶Ð¸Ð»Ð»Ð°Ð°Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ñ�Ð°Ð½ Ð±Ð° Ñ�Ñ…Ñ�Ð»Ð¶ Ñ‡Ð°Ð´Ð°Ñ…Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°. Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð° Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð½ Ñ‚ÐµÑ…Ð½Ð¸Ðº Ñ…Ð°Ð½Ð³Ð°Ð¼Ð¶Ð°Ð° ÑˆÐ°Ð»Ð³Ð°Ð½Ð° ÑƒÑƒ! Ð¢Ñ�Ð³Ñ�Ñ�Ð´ Ð´Ð°Ñ…Ð¸Ð½ Ð·Ð°Ð¹Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ñ�Ñ� Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…Ð°Ð°Ñ€ Ð¾Ñ€Ð¾Ð»Ð´Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ!

en: Restarting printing system...
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ñ… Ñ�Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼Ð¸Ð¹Ð³ Ð´Ð°Ñ…Ð¸Ð½ Ñ�Ñ…Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°...

en: Installing a printing system in the %s security level
mn: %s Ñ…Ð°Ð¼Ð³Ð°Ð°Ð»Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ‚Ó©Ð²ÑˆÐ¸Ð½Ð´ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ñ… Ñ�Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼ Ñ�ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ñ….

en: Checking installed software...
mn: Ð¡ÑƒÑƒÑ�Ð°Ð½ Ð¿Ñ€Ð¾Ð³Ñ€Ð°Ð¼ Ñ…Ð°Ð½Ð³Ð°Ð¼Ð¶ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ ÑˆÐ°Ð»Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°...

en: Installing Foomatic...
mn: Foomatic-Ð³ Ñ�ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°...

en: Refresh printer list (to display all available remote CUPS printers)
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð¶Ð°Ð³Ñ�Ð°Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð³ Ñ�Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�Ñ… (Ð±Ò¯Ñ… Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð¼Ð¶Ñ‚Ð¾Ð¹ Ð·Ð°Ð¹Ð½ CUPS Ñ…Ð°Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…Ñ‹Ð½ Ñ‚ÑƒÐ»Ð´)

en: CUPS configuration
mn: CUPS Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€Ð³Ð¾Ð¾

en: Printer name, description, location
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€, Ñ‚Ð°Ð¹Ð»Ð±Ð°Ñ€, Ð±Ð°Ð¹Ñ€Ð»Ð°Ð»

en: Printer manufacturer, model
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ò¯Ð¹Ð»Ð´Ð²Ñ�Ñ€Ð»Ñ�Ð³Ñ‡, Ð·Ð°Ð³Ð²Ð°Ñ€

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
mn: Ð¢Ð° Ò¯Ð½Ñ�Ñ…Ñ�Ñ�Ñ€ "%s" Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð³ ÑƒÑ�Ñ‚Ð³Ð°Ñ…Ñ‹Ð³ Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° ÑƒÑƒ?

en: Removing printer "%s"...
mn: "%s" Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ ÑƒÑ�Ñ‚Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°...

en: Default printer
mn: Ò®Ð½Ð´Ñ�Ñ�Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡

en: if set to yes, report check result by mail.
mn: Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð² Ñ‚Ð¸Ð¹Ð¼ Ð³Ñ�Ð²Ñ�Ð» Ñ‚Ð°Ð¹Ð»Ð°Ð½Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ò¯Ñ€ Ð´Ò¯Ð½ Ð¸-Ð¼Ñ�Ð¹Ð»Ñ�Ñ�Ñ€ ÑˆÐ°Ð»Ð³Ð°Ð³Ð´Ð°Ñ… Ð±Ð¾Ð»Ð½Ð¾.

en: High
mn: Ó¨Ð½Ð´Ó©Ñ€

en: Passwords are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
mn: Ð�ÑƒÑƒÑ† Ò¯Ð³Ñ� Ð¾Ð´Ð¾Ð¾ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð¼Ð¶Ñ‚Ð¾Ð¹ Ð±Ð¾Ð»Ñ�Ð¾Ð½, Ð³Ñ�Ð²Ñ‡ Ñ�Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ Ñ‚Ð¾Ð¾Ñ†Ð¾Ð¾Ð»ÑƒÑƒÑ€Ð°Ð°Ñ€ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ñ…Ð¸Ð¹Ð³ Ð·Ó©Ð²Ð»Ó©Ð¼Ó©Ó©Ñ€Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°.

en: Security Administrator (login or email)
mn: Ð�ÑƒÑƒÑ†Ð»Ð°Ð»Ñ‹Ð½ Ð£Ð´Ð¸Ñ€Ð´Ð»Ð°Ð³Ð° (Ð±Ò¯Ñ€Ñ‚Ð³Ñ�Ð» Ñ�Ñ�Ð²Ñ�Ð» Ð¸-Ð¼Ñ�Ð¹Ð»)

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
mn: Ð›Ð”Ð”Ð� (Ð›Ð¸Ð½ÑƒÐºÑ�Ñ‹Ð½ Ð”Ñ�Ð»Ð³Ñ�Ñ€Ñ�Ð½Ð³Ò¯Ð¹ Ð”ÑƒÑƒÐ½Ñ‹ Ð�Ñ€Ñ…Ð¸Ñ‚ÐµÐºÑ‚ÑƒÑ€Ð¸) Ð´ÑƒÑƒÐ½Ñ‹ Ñ�Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼Ð¸Ð¹Ð³ Ð°Ð¶Ð¸Ð»Ð»ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…

en: apmd is used for monitoring battery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
mn: apmd Ð½ÑŒ Ñ†Ñ�Ð½Ñ�Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ð±Ð°Ð¹Ð´Ð»Ñ‹Ð³ Ñ…Ñ�Ð½Ð°Ñ…Ð°Ð´ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ð´Ð´Ñ�Ð³ Ð±Ð° syslog Ñ€ÑƒÑƒ Ð±Ò¯Ñ€Ñ‚Ð³Ñ�Ð´Ñ�Ð³.
    Ð­Ð½Ñ� Ð½ÑŒ Ð¼Ó©Ð½ Ñ†Ñ�Ð½Ñ�Ð³ Ð±Ð°Ð³Ð° Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ñ… Ò¯ÐµÐ´ Ð¼Ð°ÑˆÐ¸Ð½Ñ‹Ð³ ÑƒÐ½Ñ‚Ñ€Ð°Ð°Ð¶ Ñ‡Ð°Ð´Ð½Ð°.

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
mn: /boot Ð´Ñ�Ñ… Ñ†Ó©Ð¼Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ð¾Ð»Ð³Ð¾Ð¹Ð½ Ð°Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚ Ð´Ð°Ñ…Ð¸Ð½ Ò¯Ò¯Ñ�Ð³Ñ�Ð»Ñ‚,
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for Xorg to run).
mn: X Ð‘Ð¸Ñ‡Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€Ð¸Ð¹Ð³ Ñ�Ñ…Ð»Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ… (Ñ�Ð½Ñ� Ð½ÑŒ Xorg-Ð³ Ð°Ð¶Ð¸Ð»Ð»ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…Ð°Ð´ Ñ‡ÑƒÑ…Ð°Ð»).

en: Printing
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: Internet
mn: Ð˜Ð½Ñ‚ÐµÑ€Ð½Ñ�Ñ‚

en: Database Server
mn: Ó¨Ð³Ó©Ð³Ð´Ð»Ð¸Ð¹Ð½ Ð±Ð°Ð°Ð·Ñ‹Ð½ Ñ�ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€

en: Info
mn: ÐœÑ�Ð´Ñ�Ñ�Ð»Ñ�Ð»

en: Start
mn: Ð­Ñ…Ð»Ñ�Ñ…

en: Stop
mn: Ð—Ð¾Ð³Ñ�Ð¾Ð¾Ñ…

en: Configuration
mn: Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€Ð³Ð¾Ð¾

en: Documentation
mn: Ð‘Ð°Ñ€Ð¸Ð¼Ñ‚Ð¶ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð»Ñ‚

en: Internet gateway
mn: Ð˜Ð½Ñ‚ÐµÑ€Ð½Ñ�Ñ‚ Ð³Ð°Ñ€Ñ†

en: FTP Server
mn: FTP Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€

en: Database
mn: Ó¨Ð³Ó©Ð³Ð´Ð»Ð¸Ð¹Ð½ Ñ�Ð°Ð½

en: Mail
mn: ÐœÑ�Ð¹Ð»

en: [keyboard]
mn: [Ð³Ð°Ñ€]

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
mn: Ð“Ð°Ñ€Ð°Ð°Ð´, Ctrl-Alt-BackSpace Ñ‚Ð¾Ð²Ñ‡Ð½ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ Ð´Ð°Ñ€Ð½Ð° ÑƒÑƒ!

en: Enable Server
mn: Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€Ð¸Ð¹Ð³ Ð¸Ð´Ñ�Ð²Ñ…Ð¶Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ…

en: Stop Server
mn: Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€Ð¸Ð¹Ð³ Ð—Ð¾Ð³Ñ�Ð¾Ð¾Ñ…

en: Images
mn: Ð—ÑƒÑ€Ð³ÑƒÑƒÐ´

en: First Time Wizard
mn: Ð�Ð½Ñ…Ð½Ñ‹ Ð£Ð´Ð°Ð°Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ð¢ÑƒÑ�Ð»Ð°Ð³Ñ‡

en: Cancel Wizard
mn: Ð˜Ð»Ð±Ñ�Ñ‡Ð¸Ð¹Ð³ Ñ†ÑƒÑ†Ð»Ð°Ñ…

en: No NIC selected!
mn: Ð¯Ð¼Ð°Ñ€ Ð½Ñ�Ð³Ñ�Ð½ NIC Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð³Ð´Ð¾Ð¾Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°!

en: <-- Delete
mn: <-- Ð£Ñ�Ñ‚Ð³Ð°Ñ…

en: Delete All NBIs
mn: Ð‘Ò¯Ñ… NBI-Ð³ ÑƒÑ�Ñ‚Ð³Ð°Ñ…

en: Add User -->
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡ Ð½Ñ�Ð¼Ñ�Ñ… -->

en: <-- Edit Client
mn: <-- ÐšÐ»Ð¸ÐµÐ½Ñ‚Ñ‹Ð³ Ð·Ð°Ñ�Ð°Ñ…

en: Netmask:
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ ÑˆÒ¯Ò¯Ð»Ñ‚:

en: IP Range Start:
mn: IP Ð¼ÑƒÐ¶Ñ‹Ð½ Ñ�Ñ…Ð»Ñ�Ð»:

en: Write Config
mn: Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€Ð³Ð¾Ð¾Ð³ Ð±Ð¸Ñ‡Ð¸Ñ…

en: dhcpd Server Configuration
mn: dhcpd Ò®Ð¹Ð»Ñ‡Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: Most of these values were extracted
    from your running system.
    You can modify as needed.
mn: Ð­Ð´Ð³Ñ�Ñ�Ñ€ ÑƒÑ‚Ð³ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð½ Ð¸Ñ…Ñ�Ð½Ñ… Ð½ÑŒ Ñ‚Ð°Ð½Ñ‹ Ð°Ð¶Ð¸Ð»Ð»ÑƒÑƒÐ»Ð¶ Ð±ÑƒÐ¹
    Ñ�Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼Ñ�Ñ�Ñ� Ð°Ð²Ð°Ð³Ð´Ñ�Ð°Ð½ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°.
    Ð¢Ð° Ò¯Ò¯Ð½Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ò¯Ñ�Ñ�Ñ�Ð½Ñ�Ñ�Ñ€Ñ�Ñ� Ó©Ó©Ñ€Ñ‡Ð¸Ð»Ð¶ Ñ‡Ð°Ð´Ð½Ð°.

en: Please insert floppy disk:
mn: Ð£Ñ�Ð½ Ð´Ð¸Ñ�Ðº Ð¾Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð½Ð° ÑƒÑƒ:

en: Could not access the floppy!
mn: Ð£Ñ�Ð½ Ð´Ð¸Ñ�Ðº Ñ€Ò¯Ò¯ Ñ…Ð°Ð½Ð´Ð°Ð¶ Ñ‡Ð°Ð´Ñ�Ð°Ð½Ð³Ò¯Ð¹!

en: Something went wrong! - Is mkisofs installed?
mn: Ð—Ð°Ñ€Ð¸Ð¼ Ð·Ò¯Ð¹Ð»Ñ� Ð±ÑƒÑ€ÑƒÑƒ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð¾Ð´ Ñ�Ð²Ñ‡Ð¸Ñ…Ð»Ð°Ð°. mkisofs Ñ�ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð³Ð´Ñ�Ð°Ð½ ÑƒÑƒ?

en: /etc/hosts.allow and /etc/hosts.deny already configured - not changed
mn: /etc/hosts.allow Ð±Ð° /etc/hosts.deny Ð½ÑŒ Ñ…Ñ�Ð´Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð³Ð´Ñ�Ð°Ð½ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð° - Ó©Ó©Ñ€Ñ‡Ð»Ó©Ð³Ð´Ó©Ó©Ð³Ò¯Ð¹

en: Error!
mn: Ð�Ð»Ð´Ð°Ð°!

en: Bad password on %s
mn: %s Ð´Ñ�Ñ�Ñ€ Ð¼ÑƒÑƒ Ð½ÑƒÑƒÑ† Ò¯Ð³Ò¯Ò¯Ð´

en: Permission problem accessing CD.
mn: CD Ñ€Ò¯Ò¯ Ñ…Ð°Ð½Ð´Ð°Ñ… Ñ�Ñ€Ñ…Ð¸Ð¹Ð½ Ð°Ñ�ÑƒÑƒÐ´Ð°Ð».

en: Backup system files...
mn: Ð¡Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼Ð¸Ð¹Ð½ Ñ„Ð°Ð¹Ð»ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ Ð½Ó©Ó©Ñ†Ð»Ó©Ñ…...

en: Backup Other files...
mn: Ð‘ÑƒÑ�Ð°Ð´ Ñ„Ð°Ð¹Ð»ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ Ð½Ó©Ó©Ñ†Ð»Ó©Ð°...

en: 
    Drakbackup activities via %s:
mn: 
    Ð”Ñ€Ð°ÐºÐ½Ó©Ó©Ñ†Ð»Ó©Ð»Ñ‚ Ð¸Ð´Ñ�Ð²Ñ…Ð¶Ð¸Ð»Ñ‚Ò¯Ò¯Ð´ %s-Ñ€:

en: 
    Drakbackup activities via tape:
mn: 
    Drakbackup Ñ‚ÑƒÑƒÐ·Ð½Ð°Ð°Ñ� Ñ�Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�Ñ…:

en: 
    Please check all options that you need.
mn: 
    Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ñ†Ñ�Ñ�Ñ‚Ñ�Ð¹ Ð±Ò¯Ñ… Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´Ð°Ð° ÑˆÐ°Ð»Ð³Ð°Ð½Ð° ÑƒÑƒ!

en: Use Incremental Backups
mn: Ó¨Ñ�Ó©Ð»Ñ‚Ñ‚Ñ�Ð¹ Ð½Ó©Ó©Ñ†Ð»Ó©Ð»Ñ‚Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ñ…

en: With this option you will be able to restore any version
     of your /etc directory.
mn: Ð­Ð½Ñ�Ñ…Ò¯Ò¯ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‚Ð¾Ð¹Ð³Ð¾Ð¾Ñ€ Ñ‚Ð° /etc Ñ…Ð°Ð²Ñ‚Ð°Ñ�Ð½Ñ‹Ñ…Ð°Ð° Ð°Ð»Ð¸Ð²Ð°Ð° Ñ…ÑƒÐ²Ð¸Ð»Ð±Ð°Ñ€Ñ‹Ð³
    Ñ�Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�Ñ… Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð¼Ð¶Ñ‚Ð¾Ð¹ Ð±Ð¾Ð»Ð½Ð¾.

en: Please check all users that you want to include in your backup.
mn: Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð´ Ð²Ñ‹ Ñ�Ð¼Ñ….

en: Select the files or directories and click on 'OK'
mn: Ð¤Ð°Ð¹Ð»ÑƒÑƒÐ´ Ñ�Ñ�Ð²Ñ�Ð» Ñ…Ð°Ð²Ñ‚Ð°Ñ�ÑƒÑƒÐ´ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð¾Ð´ 'ÐžÐš' Ð´Ð°Ñ€

en: Users
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð´

en: Net Method:
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ Ð°Ñ€Ð³Ð°:

en: Remember this password
mn: Ð­Ð½Ñ� Ð½ÑƒÑƒÑ† Ò¯Ð³Ð¸Ð¹Ð³ Ñ�Ð°Ð½Ð°Ñ…

en: Need hostname, username and password!
mn: Ð¥Ð¾Ñ�Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€, Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð½ Ð½ÑƒÑƒÑ† Ò¯Ð³ ÑˆÐ°Ð°Ñ€Ð´Ð»Ð°Ð³Ð°Ñ‚Ð°Ð¹!

en: No CD device defined!
mn: CD Ñ‚Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶ Ñ‚Ð¾Ð´Ð¾Ñ€Ñ…Ð¾Ð¹Ð»Ð¾Ð³Ð´Ð¾Ð¾Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°!

en: Use tape to backup
mn: Ð�Ó©Ó©Ñ†Ð»Ó©Ñ…Ð´Ó©Ó© Ñ…Ð°Ð»ÑŒÑ� Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ñ…

en: daily
mn: Ó©Ð´Ó©Ñ€ Ñ‚ÑƒÑ‚Ð°Ð¼

en: monthly
mn: Ñ�Ð°Ñ€ Ð±Ò¯Ñ€

en: custom
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ð¾Ð´.

en: January
mn: Ð¥ÑƒÐ»Ð³Ð°Ð½Ð° Ñ�Ð°Ñ€

en: February
mn: Ò®Ñ…Ñ�Ñ€ Ñ�Ð°Ñ€

en: March
mn: Ð‘Ð°Ñ€ Ñ�Ð°Ñ€

en: April
mn: Ð¢ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð¹ Ñ�Ð°Ñ€

en: May
mn: Ð›ÑƒÑƒ Ñ�Ð°Ñ€

en: June
mn: ÐœÐ¾Ð³Ð¾Ð¹ Ñ�Ð°Ñ€

en: July
mn: ÐœÐ¾Ñ€ÑŒ Ñ�Ð°Ñ€

en: August
mn: Ð¥Ð¾Ð½ÑŒ Ñ�Ð°Ñ€

en: September
mn: Ð‘Ð¸Ñ‡ Ñ�Ð°Ñ€

en: October
mn: Ð¢Ð°Ñ…Ð¸Ð° Ñ�Ð°Ñ€

en: November
mn: Ð�Ð¾Ñ…Ð¾Ð¹ Ñ�Ð°Ñ€

en: December
mn: Ð“Ð°Ñ…Ð°Ð¹ Ñ�Ð°Ñ€

en: Sunday
mn: Ð�Ñ�Ð¼

en: Monday
mn: Ð”Ð°Ð²Ð°Ð°

en: Tuesday
mn: ÐœÑ�Ð³Ð¼Ð°Ñ€

en: Wednesday
mn: Ð›Ñ…Ð°Ð³Ð²Ð°

en: Thursday
mn: ÐŸÒ¯Ñ€Ñ�Ð²

en: Friday
mn: Ð‘Ð°Ð°Ñ�Ð°Ð½

en: Saturday
mn: Ð‘Ñ�Ð¼Ð±Ð°

en: Minute
mn: ÐœÐ¸Ð½ÑƒÑ‚

en: Hour
mn: Ð¦Ð°Ð³

en: Day
mn: Ó¨Ð´Ó©Ñ€

en: Month
mn: Ð¡Ð°Ñ€

en: Please choose where you want to backup
mn: Ð¥Ð°Ð°Ð½ Ð½Ó©Ó©Ñ†Ð»Ó©Ñ…Ó©Ó© Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½ ÑƒÑƒ

en: 
    - Burn to CD
mn: 
    - CD Ñ€Ò¯Ò¯ ÑˆÐ°Ñ€Ð°Ñ…

en:  on device: %s
mn:  Ñ‚Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶ Ð´Ñ�Ñ�Ñ€: %s

en: 
    - Save to Tape on device: %s
mn: 
    - Ð¢Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶ Ð´Ñ�Ñ�Ñ€Ñ… Ñ…Ð°Ð»ÑŒÑ� Ñ€ÑƒÑƒ Ñ…Ð°Ð´Ð³Ð°Ð»Ð°Ñ…: %s

en: 		Erase=%s
mn: 		Ð�Ñ€Ð¸Ð»Ð³Ð°Ñ…=%s

en: 		 user name: %s
    		 on path: %s
mn: 		 Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€: %s
    		 Ð·Ð°Ð¼: %s

en: 
    - Options:
mn: 
    - Ð¡Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´:

en: List of data to restore:
mn: Ð¡Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�Ñ… Ó©Ð³Ó©Ð³Ð´Ó©Ð»Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð½ Ð¶Ð°Ð³Ñ�Ð°Ð°Ð»Ñ‚:

en: List of data corrupted:
mn: Ð“Ñ�Ð¼Ñ‚Ñ�Ñ�Ð½ Ó©Ð³Ó©Ð³Ð´Ó©Ð»Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð½ Ð¶Ð°Ð³Ñ�Ð°Ð°Ð»Ñ‚:

en:          Restore Configuration
mn:          Ð¡Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�Ñ… Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: OK to restore the other files.
mn: ÐžÐº Ð±ÑƒÑ�Ð°Ð´ Ñ„Ð°Ð¹Ð»ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ Ñ�Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�.

en: Do new backup before restore (only for incremental backups.)
mn: Ð¡Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�Ñ…Ð¸Ð¹Ð½ Ó©Ð¼Ð½Ó© ÑˆÐ¸Ð½Ñ� Ð½Ó©Ó©Ñ†Ð»Ó©Ð»Ñ‚ Ñ…Ð¸Ð¹Ñ… (Ð·Ó©Ð²Ñ…Ó©Ð½ Ó©Ñ�Ó©Ð»Ñ‚Ñ‚Ñ�Ð¹ Ð½Ó©Ó©Ñ†Ð»Ó©Ð»Ñ‚Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð½ Ñ…ÑƒÐ²ÑŒÐ´.)

en: Host Name
mn: Ð¥Ð¾Ñ�Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€

en: Password required
mn: Ð�ÑƒÑƒÑ† Ò¯Ð³ ÑˆÐ°Ð°Ñ€Ð´Ð»Ð°Ð³Ð°Ñ‚Ð°Ð¹

en: Path or Module required
mn: Ð—Ð°Ð¼ ÑŽÐ¼ÑƒÑƒ Ð¼Ð¾Ð´ÑƒÐ»ÑŒ ÑˆÐ°Ð°Ñ€Ð´Ð»Ð°Ð³Ð°Ñ‚Ð°Ð¹

en: Restore Failed...
mn: Ð¡Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�Ð»Ñ‚ Ð±Ò¯Ñ‚Ñ�Ð»Ð³Ò¯Ð¹Ñ‚Ñ�Ð²...

en: Restore all backups
mn: Ð‘Ò¯Ñ… Ð½Ó©Ó©Ñ†Ð»Ó©Ð»Ñ‚Ð¸Ð¹Ð³ Ñ�Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�Ñ…

en: Build Backup
mn: Ð�Ó©Ó©Ñ† Ñ…Ð¸Ð¹Ñ…

en: Restore
mn: Ð¡Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�Ñ…

en: Sending files...
mn: Ð¤Ð°Ð¹Ð»ÑƒÑƒÐ´ Ð¸Ð»Ð³Ñ�Ñ�Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°...

en: Backup Now from configuration file
mn: ÐžÐ´Ð¾Ð¾ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ñ‹Ð½ Ñ„Ð°Ð¹Ð»Ð°Ð°Ñ� Ð½Ó©Ó©Ñ† Ñ…Ð¸Ð¹Ñ…

en: Wizard Configuration
mn: Ð¢ÑƒÑ�Ð»Ð°Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: Advanced Configuration
mn: Ð�Ñ�Ð¼Ñ�Ð»Ñ‚ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: /_File
mn: /_Ð¤Ð°Ð¹Ð»

en: /File/_Quit
mn: /Ð¤Ð°Ð¹Ð»/_Ð“Ð°Ñ€Ð°Ñ…

en: Theme
mn: Ð—Ð°Ð³Ð²Ð°Ñ€

en: No, I do not want autologin
mn: Ò®Ð³Ò¯Ð¹, Ð±Ð¸ Ð°Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚ Ð½Ñ�Ð²Ñ‚Ñ€Ñ�Ð»Ñ‚Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð¼Ñ�Ñ�Ñ€Ð³Ò¯Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: System mode
mn: Ð¡Ð¸Ñ�Ñ‚ÐµÐ¼Ð¸Ð¹Ð½ Ð³Ð¾Ñ€Ð¸Ð¼

en: Mandriva Linux Control Center
mn: ÐœÐ°Ð½Ð´Ñ€Ð¸Ð²Ð° ÑƒÐ´Ð¸Ñ€Ð´Ð»Ð°Ð³Ñ‹Ð½ Ñ‚Ó©Ð²

en: Menudrake
mn: Ð¦Ñ�Ñ�Ð´Ñ€Ð°ÐºÐµ

en: Windows Migration tool
mn: Ð’Ð¸Ð½Ð´Ð¾ÑƒÑ� Ð½Ñ�Ð³Ñ‚Ð³Ñ�Ð³Ñ‡ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ñ�Ñ�Ð»

en: Userdrake
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð´Ñ€Ð°ÐºÐµ

en: Package:
mn: Ð‘Ð°Ð³Ñ†:

en: DrakClock
mn: Ð”Ñ€Ð°ÐºÐ¦Ð°Ð³

en: Timezone - DrakClock
mn: Ð¦Ð°Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ð±Ò¯Ñ� - Ð”Ñ€Ð°ÐºÐ¦Ð°Ð³

en: GMT - DrakClock
mn: GMT - Ð”Ñ€Ð°ÐºÐ¦Ð°Ð³

en: Server:
mn: Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€:

en: Reset
mn: Ð¡ÑƒÐ»Ð»Ð°Ñ…

en: Gateway:
mn: Ð“Ð°Ñ€Ñ†:

en: Interface:
mn: Ð¥Ð°Ñ€Ð°Ð³Ð´Ð°Ð»Ñ‚:

en: Interface
mn: Ð¥Ð°Ñ€Ð°Ð³Ð´Ð°Ñ†

en: State
mn: Ð¢Ó©Ð»Ó©Ð²

en: Hostname:
mn: Ð¥Ð¾Ñ�Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€:

en: LAN configuration
mn: LAN Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€Ð³Ð¾Ð¾

en: Apply
mn: Ð‘Ð°Ñ‚Ð»Ð°Ñ…

en: Enable
mn: Ð�Ñ�Ñ�Ñ…

en: Disable
mn: Ð¥Ð°Ð°Ñ…

en: Module name
mn: ÐœÐ¾Ð´ÑƒÐ»Ñ‹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€

en: Bus
mn: Ð‘ÑƒÑ�

en: Connected
mn: Ð¥Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½

en: LAN Configuration
mn: LAN Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: Started on boot
mn: Ð�Ñ‡Ð°Ð°Ð»Ð°Ñ…Ð°Ð´ Ñ�Ñ…Ñ�Ð»Ñ�Ñ�Ð½

en: Internet Connection Configuration
mn: Ð˜Ð½Ñ‚ÐµÑ€Ð½Ñ�Ñ‚ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: Internet access
mn: Ð˜Ð½Ñ‚ÐµÑ€Ð½Ñ�Ñ‚ Ñ…Ð°Ð½Ð´Ð°Ð»Ñ‚

en: Status:
mn: Ð¢Ó©Ð»Ó©Ð²:

en: Search installed fonts
mn: Ð¡ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð³Ð´Ñ�Ð°Ð½ Ð±Ð¸Ñ‡Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ñ…Ñ�Ð²Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ñ…Ð°Ð¹Ñ…

en: Font List
mn: Ð¤Ð¾Ð½Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð¶Ð°Ð³Ñ�Ð°Ð°Ð»Ñ‚

en: About
mn: Ð¢ÑƒÑ…Ð°Ð¹

en: Import
mn: Ð�Ð²Ñ‡Ð¸Ñ€Ð°Ñ…

en: Ghostscript
mn: GhostScript

en: Generic Printers
mn: Ð•Ñ€Ó©Ð½Ñ…Ð¸Ð¹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ò¯Ò¯Ð´

en: Select the font file or directory and click on 'Add'
mn: Ð¤Ð¾Ð½Ñ‚Ð½Ñ‹ Ñ„Ð°Ð¹Ð» ÑŽÐ¼ÑƒÑƒ Ñ…Ð°Ð²Ñ‚Ð°Ñ�Ñ‹Ð³ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð¾Ð´ 'Ð�Ñ�Ð¼Ñ�Ñ…' Ñ‚Ð¾Ð²Ñ‡Ð¸Ð¹Ð³ Ð´Ð°Ñ€Ð½Ð° ÑƒÑƒ

en: File Selection
mn: Ð¤Ð°Ð¹Ð» Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚

en: Fonts
mn: Ð¤Ð¾Ð½Ñ‚ÑƒÑƒÐ´

en: Remove List
mn: Ð–Ð¸Ð³Ñ�Ð°Ð°Ð»Ñ‚ ÑƒÑ�Ñ‚Ð³Ð°Ñ…

en: The setup of Internet Connection Sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
mn: Ð˜Ð½Ñ‚ÐµÑ€Ð½Ñ�Ñ‚ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚ Ñ…Ð°Ð¼Ñ‚Ñ€Ð°Ð½ Ñ�Ð·Ñ�Ð¼ÑˆÐ¸Ð»Ñ‚Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€Ð³Ð¾Ð¾ Ñ…Ð¸Ð¹Ð³Ð´Ñ�Ñ�Ð½ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°.
    Ð­Ð½Ñ� Ð½ÑŒ Ð¾Ð´Ð¾Ð¾ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð¼Ð¶Ñ‚Ð¾Ð¹ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°.
    
    Ð¢Ð° Ñ‚Ñ�Ð³Ñ�Ñ�Ð´ ÑŽÑƒ Ñ…Ð¸Ð¹Ð¼Ñ�Ñ�Ñ€ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°?

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
mn: Ð¢Ð° Ð´Ð¾Ñ‚Ð¾Ð¾Ð´ Ñ�Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð´Ñ�Ñ� Ñ�Ð¼Ð°Ñ€ Ñ�Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ� Ð°Ð´Ð°Ð¿Ñ‚ÐµÑ€Ð°Ð°Ñ€ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½Ð¾Ð¾ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ.

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
mn: %s-Ð¸Ð¹Ð½ Ð¾Ð´Ð¾Ð¾Ð½Ñ‹ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð½Ð´ LAN Ñ…Ð°Ñ�Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ð°Ñ�ÑƒÑƒÐ´Ð°Ð» Ð¾Ð»Ð´Ð»Ð¾Ð¾!

en: Internet Connection Sharing is now enabled.
mn: ÐžÐ´Ð¾Ð¾ Ð¸Ð½Ñ‚ÐµÑ€Ð½Ñ�Ñ‚ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð³ Ñ…ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ†Ð°Ñ… Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð¼Ð¶Ñ‚Ð¾Ð¹ Ð±Ð¾Ð»Ñ�Ð¾Ð½

en: Configuring...
mn: Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°...

en: IP address:
mn: IP-Ð¥Ð°Ñ�Ð³:

en: Date
mn: ÐžÐ³Ð½Ð¾Ð¾

en: Service
mn: Ò®Ð¹Ð»Ñ‡Ð¸Ð»Ð³Ñ�Ñ�

en: Network interface
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ Ð¸Ð½Ñ‚ÐµÑ€Ñ„Ñ�Ð¹Ñ�

en: Directory:
mn: Ð›Ð°Ð²Ð»Ð°Ñ…:

en: General Options
mn: Ð•Ñ€Ó©Ð½Ñ…Ð¸Ð¹ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: Editable
mn: Ð—Ð°Ñ�Ð²Ð°Ñ€Ð»Ð°Ð³Ð´Ð´Ð°Ð³

en: Path
mn: Ð—Ð°Ð¼

en: User
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡

en: Group
mn: Ð‘Ò¯Ð»Ñ�Ð³

en: Permissions
mn: Ð—Ó©Ð²ÑˆÓ©Ó©Ñ€Ó©Ð»

en: Up
mn: Ð”Ñ�Ñ�Ñ€

en: Down
mn: Ð”Ð¾Ð¾Ñˆ

note: -PO: "Edit" is a button text and the translation has to be AS SHORT AS POSSIBLE
en: Edit
mn: Ð—Ð°Ñ�Ð°Ñ…

en: browse
mn: Ð·Ð°Ð°Ð¶ Ó©Ð³Ó©Ñ…

en: group
mn: Ð±Ò¯Ð»Ñ�Ð³

en: other
mn: Ð±ÑƒÑ�Ð°Ð´

en: Read
mn: Ð£Ð½Ñˆ

en: Write
mn: Ð‘Ð¸Ñ‡

en: Execute
mn: Ð‘Ð¸ÐµÐ»Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ…

en: Used for directory:
     only owner of directory or file in this directory can delete it
mn: Ð¥Ð°Ð²Ñ‚Ð°Ñ�Ð°Ð½Ð´ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð´Ð³Ñ�Ñ�Ð½:
     Ñ�Ð½Ñ� Ñ…Ð°Ð²Ñ‚Ð°Ñ� Ð´Ð°Ñ…ÑŒ Ñ„Ð°Ð¹Ð» Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð½ Ñ…Ð°Ð²Ñ‚Ð°Ñ�Ñ‹Ð½ Ñ�Ð·Ñ�Ð¼ÑˆÐ¸Ð³Ñ‡ Ð½ÑŒ Ð» Ò¯Ò¯Ð½Ð¸Ð¹Ð³ ÑƒÑ�Ñ‚Ð³Ð°Ð¶ Ñ‡Ð°Ð´Ð½Ð°

en: Set-UID
mn: UID-Ð¾Ð»Ð³Ð¾Ñ…

en: User:
mn: Ð¥Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡:

en: Group:
mn: Ð‘Ò¯Ð»Ñ�Ð³:

en: Current user
mn: ÐžÐ´Ð¾Ð¾Ð½Ñ‹ Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð³Ñ‡

en: Path selection
mn: Ð—Ð°Ð¼ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚

en: Property
mn: Ð¨Ð¸Ð½Ð¶

note: -PO: "Refresh" is a button text and the translation has to be AS SHORT AS POSSIBLE
en: Refresh
mn: Ð¡Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ñ�Ñ…

en: Comment
mn: Ð¢Ð°Ð¹Ð»Ð±Ð°Ñ€

en: Public
mn: Ð�Ð¸Ð¹Ñ‚Ð¸Ð¹Ð½

en: Comment:
mn: Ð¢Ð°Ð¹Ð»Ð±Ð°Ñ€:

en: Path:
mn: Ð—Ð°Ð¼:

en: Printer name:
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€:

en: Password:
mn: Ð�ÑƒÑƒÑ† Ò¯Ð³:

en: Printers
mn: Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡

en: Ignore
mn: Ò®Ð» Ñ…Ñ�Ñ€Ñ�Ð³Ñ�Ñ�Ñ…

en: Security Level:
mn: Ð�ÑƒÑƒÑ†Ð»Ð°Ð»Ñ‹Ð½ Ð¢Ò¯Ð²ÑˆÐ¸Ð½:

en: Network Options
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´

en: the progress bar x coordinate
    of its upper left corner
mn: Ñ�Ð²Ñ†Ñ‹Ð³ Ò¯Ð·Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð·Ò¯Ò¯Ð½ Ð´Ñ�Ñ�Ð´
    Ð±ÑƒÐ»Ð°Ð½Ð³Ð¸Ð¹Ð½ x ÐºÐ¾Ð¾Ñ€Ð´Ð¸Ð½Ð°Ñ‚

en: the height of the progress bar
mn: Ñ�Ð²Ñ† Ñ…Ð°Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ó©Ð½Ð´Ó©Ñ€

en: Name:
mn: Ð�Ñ�Ñ€:

en: Port:
mn: ÐŸÐ¾Ñ€Ñ‚:

en: Name
mn: Ð�Ñ�Ñ€

en: Rules
mn: Ð”Ò¯Ñ€Ñ�Ð¼

en: Action
mn: Ò®Ð¹Ð»Ð´Ñ�Ð»

en: Level
mn: Ð¢Ò¯Ð²ÑˆÐ¸Ð½

en: dismiss
mn: Ð¾Ñ€Ñ…Ð¸Ñ…

en: enable
mn: Ð¸Ð´Ñ�Ð²Ñ…Ð¶Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ñ…

en: left
mn: Ð·Ò¯Ò¯Ð½

en: right
mn: Ð±Ð°Ñ€ÑƒÑƒÐ½

en: remote
mn: Ð´Ñ�Ñ�Ð´

en: Remote
mn: Ð”Ñ�Ñ�Ð´

en: off
mn: Ð¥Ð°Ð°Ñ…

en: on
mn: Ð�Ñ�Ñ�Ñ…

en: Command
mn: Ð¢ÑƒÑˆÐ°Ð°Ð»

en: Flag
mn: Ð¢ÑƒÐ³

en: Direction
mn: Ð§Ð¸Ð³Ð»Ñ�Ð»

en: Mode
mn: Ð“Ð¾Ñ€Ð¸Ð¼

en: USA (broadcast)
mn: Ð�Ð�Ð£ (Ð½Ñ�Ð²Ñ‚Ñ€Ò¯Ò¯Ð»Ñ�Ð³)

en: USA (cable-hrc)
mn: Ð�Ð�Ð£ (ÐºÐ°Ð±ÐµÐ»-hrc)

en: West Europe
mn: Ð‘Ð°Ñ€ÑƒÑƒÐ½ Ð•Ð²Ñ€Ð¾Ð¿

en: East Europe
mn: Ð—Ò¯Ò¯Ð½ Ð•Ð²Ñ€Ð¾Ð¿

en: Have a nice day!
mn: Ó¨Ð´Ñ€Ó©Ó© Ñ�Ð°Ð¹Ñ…Ð°Ð½ Ó©Ð½Ð³Ó©Ñ€Ó©Ó©Ð³Ó©Ó©Ñ€Ñ�Ð¹!

en: Alternative drivers
mn: Ð�Ð»ÑŒÑ‚ÐµÑ€Ð½Ð°Ñ‚Ð¸Ð² Ñ…Ó©Ñ‚Ð»Ó©Ð³Ñ‡Ò¯Ò¯Ð´

en: Drive capacity
mn: Ð¥Ó©Ñ‚Ð»Ó©Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð±Ð°Ð³Ñ‚Ð°Ð°Ð¼Ð¶

note: -PO: here "module" is the "jargon term" for a kernel driver
en: Module
mn: ÐœÐ¾Ð´ÑƒÐ»ÑŒ

en: the module of the GNU/Linux kernel that handles the device
mn: Ñ‚Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶Ð¸Ð¹Ð³ Ð·Ð¾Ñ…Ð¸Ñ†ÑƒÑƒÐ»Ð´Ð°Ð³ GNU/Linux Ñ†Ó©Ð¼Ð¸Ð¹Ð½ Ð¼Ð¾Ð´ÑƒÐ»ÑŒ

en: Model
mn: Ð—Ð°Ð³Ð²Ð°Ñ€

en: hard disk model
mn: Ñ…Ð°Ñ‚ÑƒÑƒ Ð´Ð¸Ñ�ÐºÐ¸Ð¹Ð½ Ð·Ð°Ð³Ð²Ð°Ñ€

en: network printer port
mn: Ñ�Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð½Ð¸Ð¹ Ñ…Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ Ð¿Ð¾Ñ€Ñ‚

en: Cache size
mn: Ð¢Ò¯Ñ€ Ñ�Ð°Ð½Ð°Ñ… Ð¾Ð¹Ð½ Ñ…Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ�

en: size of the (second level) cpu cache
mn: cpu Ñ‚Ò¯Ñ€ Ñ�Ð°Ð½Ð°Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð½ (Ñ…Ð¾Ñ‘Ñ€Ð´ÑƒÐ³Ð°Ð°Ñ€ Ñ‚Ò¯Ð²ÑˆÐ¸Ð½) Ñ…Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ�

note: -PO: here "comas" is the medical coma, not the lexical coma!!
en: Coma bug
mn: Coma Ñ�Ð¾Ð³Ð¾Ð³

en: Cpuid level
mn: Cpuid Ñ‚Ò¯Ð²ÑˆÐ¸Ð½

en: Flags
mn: Ð¢Ó©Ð»Ð²Ò¯Ò¯Ð´

en: CPU flags reported by the kernel
mn: Ñ†Ó©Ð¼Ó©Ó©Ñ€ Ð¼Ñ�Ð´Ñ�Ñ�Ð»Ñ�Ð³Ð´Ñ�Ñ�Ð½ CPU-Ð¸Ð¹Ð½ Ñ‚Ó©Ð»Ó©Ð²Ò¯Ò¯Ð´

en: Fdiv bug
mn: Fdiv Ñ�Ð¾Ð³Ð¾Ð³

en: early pentiums were buggy and freezed when decoding the F00F bytecode
mn: Ñ…ÑƒÑƒÑ‡Ð¸Ð½ pentium-ÑƒÑƒÐ´ Ð½ÑŒ F00F Ð±Ð°Ð¹Ñ‚ ÐºÐ¾Ð´Ñ‹Ð³ Ð·Ð°Ð´Ð»Ð°Ñ… Ò¯ÐµÐ´ Ñ�Ð¾Ð³Ð¾Ð³Ñ‚Ð¾Ð¹ Ð±Ð° Ð³Ó©Ð»Ð¸Ð¹Ð´Ó©Ð³ Ð±Ð°Ð¹Ñ�Ð°Ð½

en: Halt bug
mn: Ð—Ð¾Ð³Ñ� Ð°Ð»Ð´Ð°Ð°

en: Model stepping
mn: Ð—Ð°Ð³Ð²Ð°Ñ€ Ð°Ð»Ñ…Ð°Ð»Ñ‚

en: Floppy format
mn: Ð£Ñ�Ð½ Ð´Ð¸Ñ�Ðº Ð±Ñ�Ð»Ð´Ñ�Ñ…

en: Speed
mn: Ð¥ÑƒÑ€Ð´

en: Number of buttons
mn: Ð¢Ð¾Ð²Ñ‡Ð½ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð½ Ñ‚Ð¾Ð¾

en: Identification
mn: Ð¢Ð¾Ð´Ð¾Ñ‚Ð³Ð¾Ð»

en: Connection
mn: Ð¥Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚

en: Device
mn: Ð¢Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶

en: Partitions
mn: Ð¥ÑƒÐ²Ð°Ð°Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´

en: Features
mn: Ð¢Ñ�Ð¼Ð´Ñ�Ð³

note: -PO: please keep all "/" characters !!!
en: /_Options
mn: /_Ð¡Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´

en: /_Help
mn: /_Ð¢ÑƒÑ�Ð»Ð°Ð¼Ð¶

en: /Autodetect _printers
mn: /Ð¥Ñ�Ð²Ð»Ñ�Ð³Ñ‡Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ð°Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚Ð°Ð°Ñ€ Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ñ…

en: /Autodetect _jaz drives
mn: /_jaz Ñ…Ó©Ñ‚Ð»Ó©Ð³Ñ‡Ò¯Ò¯Ð´Ð¸Ð¹Ð³ Ð°Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚Ð°Ð°Ñ€ Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ñ…

en: /_Quit
mn: /_Ð“Ð°Ñ€Ð°Ñ…

en: /_Report Bug
mn: /_Ð“Ð°Ð¶Ð¸Ð³Ð¸Ð¹Ð³ Ð¼Ñ�Ð´Ñ�Ñ�Ð»Ñ�Ñ…

en: /_About...
mn: /Ð¢_ÑƒÑ…Ð°Ð¹...

en: About Harddrake
mn: Harddrake-Ð½ Ñ‚ÑƒÑ…Ð°Ð¹

en: Configure module
mn: ÐœÐ¾Ð´ÑƒÐ»Ñ‹Ð³ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…

en: Run config tool
mn: Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ð³Ñ‡Ð¸Ð¹Ð³ Ð°Ð¶Ð¸Ð»Ð»ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…

en: unknown
mn: Ò¯Ð» Ð¼Ñ�Ð´Ñ�Ð³Ð´Ñ�Ñ…

en: Unknown
mn: Ò®Ð» Ð¼Ñ�Ð´Ñ�Ð³Ð´Ñ�Ñ…

en: Misc
mn: Ð¯Ð½Ð· Ð±Ò¯Ñ€Ð¸Ð¹Ð½

en: secondary
mn: Ñ…Ð¾Ñ‘Ñ€Ð´ÑƒÐ³Ð°Ð°Ñ€

en: Hostname:
mn: Ð¥Ð¾Ñ�Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð½Ñ�Ñ€:

en: Show only for the selected day
mn: Ð—Ó©Ð²Ñ…Ó©Ð½ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½ Ó©Ð´Ñ€Ð¸Ð¹Ð½ Ñ…ÑƒÐ²ÑŒÐ´ Ñ…Ð°Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…

en: /File/_New
mn: /Ð¤Ð°Ð¹Ð»/_Ð¨Ð¸Ð½Ñ�

en: /File/_Open
mn: /Ð¤Ð°Ð¹Ð»/_Ð�Ñ�Ñ�Ñ…

en: /File/_Save
mn: /Ð¤Ð°Ð¹Ð»/_Ð¥Ð°Ð´Ð³Ð°Ð»Ð°Ñ…

en: /File/Save _As
mn: /Ð¤Ð°Ð¹Ð»/Ð˜Ð½Ð³Ñ�Ð¶ Ñ…Ð°Ð´Ð³Ð°Ð»

en: /File/-
mn: /Ð¤Ð°Ð¹Ð»/-

en: /Options/Test
mn: /Ð¡Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð»Ñ‚ÑƒÑƒÐ´/Ð¨Ð°Ð»Ð³Ð°Ð»Ñ‚

en: /Help/_About...
mn: /Ð¢ÑƒÑ�Ð»Ð°Ð¼Ð¶/_Ð¢ÑƒÑ…Ð°Ð¹...

en: Settings
mn: Ð¢Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°

en: Calendar
mn: Ð¦Ð°Ð³ Ñ‚Ð¾Ð¾Ð½Ñ‹ Ð±Ð¸Ñ‡Ð¸Ð³

en: Mail alert
mn: ÐœÑ�Ð¹Ð» Ð´Ð¾Ñ…Ð¸Ð¾

en: Ftp Server
mn: FTP Ð¡ÐµÑ€Ð²ÐµÑ€

en: Mail alert configuration
mn: ÐœÑ�Ð¹Ð» Ñ�Ð¾Ð½Ð¾Ñ€Ð´ÑƒÑƒÐ»Ð³Ñ‹Ð½ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€Ð³Ð¾Ð¾

en: Please enter your email address below
mn: Ð¢Ð° Ð´Ð¾Ð¾Ñ€ Ñ�-ÑˆÑƒÑƒÐ´Ð°Ð½Ð³Ð¸Ð¹Ð½ Ñ…Ð°Ñ�Ð³Ð°Ð° Ó©Ð³Ð½Ó© Ò¯Ò¯

en: Profiles
mn: ÐŸÑ€Ð¾Ñ„Ð¸Ð»ÑƒÑƒÐ´

en: Network Monitoring
mn: Ð¡Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ� Ñ‚Ð¾Ð»Ð¸Ð´Ð¾Ñ…

en: Average
mn: Ð”ÑƒÐ½Ð´Ð°Ð¶

en: Wait please, testing your connection...
mn: Ð¥Ò¯Ð»Ñ�Ñ�Ð½ Ò¯Ò¯, Ñ‚Ð°Ð½Ñ‹ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð³ ÑˆÐ°Ð»Ð³Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°...

en: average
mn: Ð´ÑƒÐ½Ð´Ð°Ð¶

en: Local measure
mn: Ð›Ð¾ÐºÐ°Ð» Ñ…Ñ�Ð¼Ð¶Ñ�Ñ�Ñ�

en: Warning, another internet connection has been detected, maybe using your network
mn: Ð�Ð½Ñ…Ð°Ð°Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°, Ð¾Ð½Ð´Ð¾Ð¾ Ð¸Ð½Ñ‚ÐµÑ€Ð½Ñ�Ñ‚ Ñ…Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚ Ð¼Ñ�Ð´Ñ�Ð³Ð´Ð»Ñ�Ñ�, Ð¼Ð°Ð³Ð°Ð´Ð³Ò¯Ð¹ Ñ‚Ð°Ð½Ñ‹ Ñ�Ò¯Ð»Ð¶Ñ�Ñ�Ð³ Ð°ÑˆÐ¸Ð³Ð»Ð°Ð¶ Ð±Ð°Ð¹Ñ… ÑˆÐ¸Ð³ Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°

en: /_Actions
mn: /_Ò®Ð¹Ð»Ð´Ð»Ò¯Ò¯Ð»

en: /Set as _Default
mn: /_Ð¡Ñ‚Ð°Ð½Ð´Ð°Ñ€Ñ‚Ð°Ð°Ñ€ Ð°Ð²Ð°Ñ…

en: /_Edit
mn: /_Ð—Ð°Ñ€Ð°Ñ…

en: /_Delete
mn: /_Ð£Ñ�Ñ‚Ð³Ð°Ñ…

en: Connection Type
mn: Ð¥Ð¾Ð»Ð±Ð¾Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ñ‚Ó©Ñ€Ó©Ð»

note: -PO: "Set as default" is a button text and the translation has to be AS SHORT AS POSSIBLE
en: Set as default
mn: Ò®Ð½Ð´Ñ�Ñ�Ð½ ÑƒÑ‚Ð³Ð°Ð°Ñ€ Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ…

en: Enabled
mn: Ð�Ñ�Ñ�Ð»Ñ‚Ñ‚Ñ�Ð¹

en: Disabled
mn: Ð˜Ð´Ñ�Ð²Ñ…Ð¶Ñ�Ñ�Ð³Ò¯Ð¹.

en: %s is not in the scanner database, configure it manually?
mn: %s Ð½ÑŒ Ñ�ÐºÐ°Ð¹Ð½ÐµÑ€Ñ‹Ð½ Ñ�Ð°Ð½Ð´ Ð°Ð»Ð³Ð° Ð±Ð°Ð¹Ð½Ð°, Ò¯Ò¯Ð½Ð¸Ð¹Ð³ Ð³Ð°Ñ€Ð°Ð°Ñ€Ð°Ð° Ñ‚Ð¾Ñ…Ð¸Ñ€ÑƒÑƒÐ»Ð°Ñ… ÑƒÑƒ?

en: Port: %s
mn: ÐŸÐ¾Ñ€Ñ‚: %s

en: (Note: Parallel ports cannot be auto-detected)
mn: (Ð¢Ñ�Ð¼Ð´Ñ�Ð³Ð»Ñ�Ð»: Ð—Ñ�Ñ€Ð³Ñ�Ð»Ð´Ñ�Ñ� Ð¿Ð¾Ñ€Ñ‚ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð³ Ð°Ð²Ñ‚Ð¾Ð¼Ð°Ñ‚Ð°Ð°Ñ€ Ñ‚Ð°Ð½ÑŒÐ¶ Ñ‡Ð°Ð´Ð°Ñ…Ð³Ò¯Ð¹)

en: choose device
mn: Ñ‚Ó©Ñ…Ó©Ó©Ñ€Ó©Ð¼Ð¶ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ñ…

en: This machine
mn: Ð­Ð½Ñ� Ð¼Ð°ÑˆÐ¸Ð½

en: The scanners on this machine are available to other computers
mn: Ð­Ð½Ñ� Ð¼Ð°ÑˆÐ¸Ð½ Ð´Ñ�Ñ�Ñ€Ñ… Ñ�ÐºÐ°Ð¹Ð½ÐµÑ€ÑƒÑƒÐ´ Ð½ÑŒ Ð±ÑƒÑ�Ð°Ð´ Ñ‚Ð¾Ð¾Ñ†Ð¾Ð¾Ð»ÑƒÑƒÑ€ÑƒÑƒÐ´Ñ‹Ð½ Ñ…ÑƒÐ²ÑŒÐ´ Ð±Ð¾Ð»Ð¾Ð¼Ð¶Ñ‚Ð¾Ð¹

en: Edit selected host
mn: Ð¡Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð³Ð´Ñ�Ð¾Ð½ Ñ…Ð¾Ñ�Ñ‚Ñ‹Ð³ Ð·Ð°Ñ�Ð°Ñ…

en: Name/IP address of host:
mn: Ð¥Ð¾Ñ�Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð�Ñ�Ñ€/IP Ñ…Ð°Ñ�Ð³:

en: Language
mn: Ð¥Ñ�Ð»

en: Hard drive detection
mn: Ð¥Ð°Ñ‚ÑƒÑƒ Ð´Ð¸Ñ�Ðº Ñ…Ó©Ñ‚Ð»Ó©Ð³Ñ‡ Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ð»Ñ‚

en: Select installation class
mn: Ð¡ÑƒÑƒÐ»Ð³Ð°Ð»Ñ‚Ñ‹Ð½ Ð°Ð½Ð³Ð¸Ð»Ð°Ð»Ñ‹Ð³ Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ñ…

en: Choose your keyboard
mn: Ð“Ð°Ñ€Ð°Ð° Ñ�Ð¾Ð½Ð³Ð¾Ð½Ð¾ ÑƒÑƒ
