DrakX VERSION - en to fi translation catalogue (688 entries)

en: Graphic card
fi: N�yt�nohjain

en: Select a graphic card
fi: Valitse n�yt�nohjain

en: Choose a X server
fi: Valitse X-palvelin:

en: X server
fi: X-palvelin

en: Select the memory size of your graphic card
fi: Valitse n�yt�nohjaimen muistim��r�

en: Choose options for server
fi: Valitse optioita palvelimelle

en: Choose a monitor
fi: Valitse monitori

en: Monitor
fi: N�ytt�

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
fi: Sinun tulee valita vaakavirkistystaajuus n�yt�llesi. Voit joko valita jonkin
    allaolevista alueista, jotka vastaavat teollisuusstandardityyppej� tai sy�tt��
    jonkin muun alueen.
    
    On HYVIN T�RKE��, ett� et valitse n�ytt�tyyppi�, jonka vaakavirkistystaajuus
    on suurempi kuin oman n�ytt�si. Jos ep�r�it, valitse pienempi taajuus.

en: Horizontal refresh rate
fi: Vaakavirkistystaajuus

en: Vertical refresh rate
fi: Pystyvirkistystaajuus

en: Monitor not configured
fi: N�ytt�� ei ole asetettu

en: Graphic card not configured yet
fi: N�yt�nohjainta ei ole viel� asetettu

en: Resolutions not chosen yet
fi: N�yt�n resoluutiota ei ole viel� valittu

en: Do you want to test the configuration?
fi: Haluatko kokeilla asetuksia?

en: Test of the configuration
fi: Kokeile asetuksia

en: 
    try to change some parameters
fi: 
    kokeile joidenkin parametrien muuttamista

en: An error has occurred:
fi: Tapahtui virhe:

en: Leaving in %d seconds
fi: Lopetan %d sekunnissa

en: Is this the correct setting?
fi: Onko t�m� oikea asetus?

en: An error has occurred, try to change some parameters
fi: Tapahtui virhe, kokeile joidenkin parametrien vaihtamista

en: Resolution
fi: Resoluutio

en: Choose the resolution and the color depth
fi: Valitse resoluutio ja v�risyvyys

en: Graphic card: %s
fi: N�yt�nohjain: %s

en: XFree86 server: %s
fi: XFree86 palvelin: %s

en: Show all
fi: N�yt� kaikki

en: Resolutions
fi: Resoluutiot

en: Keyboard layout: %s
fi: N�pp�imist�n j�rjestys: %s

en: Mouse type: %s
fi: Hiiren tyyppi: %s

en: Mouse device: %s
fi: Hiiren laite: %s

en: Monitor: %s
fi: N�ytt�: %s

en: Monitor HorizSync: %s
fi: N�yt�n vaakapoikkeutus: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
fi: N�yt�n pystypoikkeutus: %s

en: Graphic card: %s
fi: N�yt�nohjain: %s

en: Graphic memory: %s kB
fi: Grafiikkamuisti: %s kt

en: XFree86 server: %s
fi: XFree86 palvelin: %s

en: Preparing X-Window configuration
fi: Valmistelen X-Window:n asetuksia

en: Change Monitor
fi: Vaihda n�ytt��

en: Change Graphic card
fi: Vaihda n�yt�nohjainta

en: Change Server options
fi: Vaihda palvelimen optioita

en: Change Resolution
fi: Vaihda resoluutiota

en: Show information
fi: N�yt� tiedot

en: Test again
fi: Kokeile uudelleen

en: Quit
fi: Lopeta

en: What do you want to do?
fi: Mit� haluat tehd�?

en: Please relog into %s to activate the changes
fi: Kirjaudu uudelleen %s:n aktivoidaksesi muutokset

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
fi: Kirjaudu ulos ja k�yt� sitten Ctrl-Alt-BackSpace yhdistelm��

en: X at startup
fi: X k�ynnistyksess�

en: I can set up your computer to automatically start X upon booting.
    Would you like X to start when you reboot?
fi: X voidaan laittaa k�ynnistym��n automaattisesti k�ynnistyksen yhteydess�.
    Haluatko k�ynnist�� X:n automaattisesti?

en: 256 colors (8 bits)
fi: 256 v�ri� (8 bitti�)

en: 32 thousand colors (15 bits)
fi: 32 tuhatta v�ri� (15 bitti�)

en: 65 thousand colors (16 bits)
fi: 65 tuhatta v�ri� (16 bitti�)

en: 16 million colors (24 bits)
fi: 16 miljoonaa v�ri� (24 bitti�)

en: 4 billion colors (32 bits)
fi: 4 miljardia v�ri� (32 bitti�)

en: 256 kB
fi: 256 kt

en: 512 kB
fi: 512 kt

en: 1 MB
fi: 1 Mt

en: 2 MB
fi: 2 Mt

en: 4 MB
fi: 4 Mt

en: 8 MB
fi: 8 Mt

en: 16 MB or more
fi: 16 Mt tai enemm�n

en: Standard VGA, 640x480 at 60 Hz
fi: Perus-VGA,  640x480 @ 60 Hz

en: Super VGA, 800x600 at 56 Hz
fi: Super VGA, 800x600 @ 56 Hz

en: 8514 Compatible, 1024x768 at 87 Hz interlaced (no 800x600)
fi: 8514-yhteensopiva, 1024x768 @ 87 Hz lomitettu (ei 800x600)

en: Super VGA, 1024x768 at 87 Hz interlaced, 800x600 at 56 Hz
fi: Super VGA, 1024x768 @ 87 Hz lomitettu, 800x600 @ 56 Hz

en: Extended Super VGA, 800x600 at 60 Hz, 640x480 at 72 Hz
fi: Laajennettu Super VGA, 800x600 @ 60 Hz, 640x480 @ 72 Hz

en: Non-Interlaced SVGA, 1024x768 at 60 Hz, 800x600 at 72 Hz
fi: Lomittamaton SVGA, 1024x768 @ 60 Hz, 800x600 @ 72 Hz

en: High Frequency SVGA, 1024x768 at 70 Hz
fi: Korkeataajuuksinen SVGA, 1024x768 @ 70 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 60 Hz
fi: N�ytt�, joka pystyy 1280x1024 @ 60 Hz tilaan

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 74 Hz
fi: N�ytt�, joka pystyy 1280x1024 @ 74 Hz tilaan

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 76 Hz
fi: N�ytt�, joka pystyy 1280x1024 @ 76 Hz tilaan

en: Monitor that can do 1600x1200 at 70 Hz
fi: N�ytt�, joka pystyy 1600x1200 @ 70 Hz tilaan

en: Monitor that can do 1600x1200 at 76 Hz
fi: N�ytt�, joka pystyy 1600x1200 @ 76 Hz tilaan

en: First sector of boot partition
fi: Ensimm�inen sektori k�ynnistysosiolla

en: First sector of drive (MBR)
fi: Ensimm�inen levyn sektori (MBR)

en: Where do you want to install the bootloader?
fi: Minne haluat asentaa k�ytt�j�rjestelm�n lataajan?

en: LILO/grub Installation
fi: LILO/grub asennus

en: None
fi: Ei mik��n

en: Which bootloader(s) do you want to use?
fi: Mit� k�ynnistysohjelmaa haluat k�ytt��?

en: Boot device
fi: K�ynnistyslaite

en: LBA (doesn't work on old BIOSes)
fi: LBA (ei toimi vanhoissa BIOS:ssa)

en: Compact
fi: Tiivis

en: compact
fi: tiivis

en: Video mode
fi: N�ytt�tila

en: Delay before booting default image
fi: Odota ennen oletusk�ynnistyst�

en: Password
fi: Salasana

en: Password (again)
fi: Salasana (uudelleen)

en: Restrict command line options
fi: Rajoita komentorivioptioita

en: restrict
fi: rajoita

en: Bootloader main options
fi: K�ynnistyslataajan p��asetukset

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
fi: Asetus ``Rajoita komentorivioptioita'' ei ole hy�dyllinen ilman salasanaa

en: Please try again
fi: Yrit� uudelleen

en: The passwords do not match
fi: Salasanat poikkeavat toisistaan

en: Here are the different entries.
    You can add some more or change the existing ones.
fi: Eri asetustietueet.
    Voit lis�t� uusia tai muuttaa olemassaolevia.

en: Add
fi: Lis��

en: Done
fi: Valmis

en: Which type of entry do you want to add?
fi: Mink�tyyppisen tietueen haluat lis�t�

en: Other OS (windows...)
fi: Muu k�ytt�j�rjestelm�

en: Image
fi: `Kuva'-tiedosto

en: Root
fi: Juuri

en: Append
fi: Liit�

en: Read-write
fi: Luku-kirjoitus

en: Table
fi: Taulukko

en: Unsafe
fi: Turvaton

en: Label
fi: Otsikko

en: Default
fi: Oletus

en: Remove entry
fi: Poista tietue

en: Empty label not allowed
fi: Tyhj�� otsikkoa ei sallita

en: This label is already used
fi: Otsikko on jo k�yt�ss�

en: Found %s %s interfaces
fi: L�ysin %s %s liit�nt��

en: Do you have another one?
fi: Onko sinulla muita?

en: Do you have any %s interfaces?
fi: Onko koneessa %s liitynt��?

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyll�

en: See hardware info
fi: Katso laitteistotietoja

note: -PO: the first %s is the card type (scsi, network, sound,...) -PO: the second is the vendor+model name
en: Installing driver for %s card %s
fi: Asetan ajuria %s ohjaimelle %s

en: (module %s)
fi: (moduli %s)

note: -PO: the %s is the driver type (scsi, network, sound,...)
en: Which %s driver should I try?
fi: Mit� %s:n ajuria kokeillaan?

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
fi: Joissakin tapauksissa %s-ajuri tarvitsee lis�tietoja toimiakseen kunnolla,
    joskin tavallisesti se toimii hyvin ilmankin. Haluaisitko antaa ajurille
    lis�m��reit� vai annatko sen itse etsi� tarvitsemansa tiedot? Joskus haku
    voi jumittaa tietokoneen, mutta se ei aiheuta vahinkoa.

en: Autoprobe
fi: Automaattihaku

en: Specify options
fi: Lis�asetukset

en: You may now provide its options to module %s.
fi: Voit antaa lis�asetuksia modulille %s.

en: You may now provide its options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
fi: Voit antaa lis�asetuksia modulille %s.
    Asetukset ovat muotoa ``nimi=arvo nimi2=arvo2 ...''.
    Esimerkiksi, ``io=0x300 irq=7''

en: Module options:
fi: Moduulin optiot:

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
fi: Modulin %s lataaminen ep�onnistui.
    Haluatko yritt�� muilla asetuksilla?

en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
fi: Tervetuloa GRUB k�ytt�j�rjestelm�nvalitsijaan!

en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
fi: K�yt� %c ja %c n�pp�imi� valitaksesi korostetun tietueen

en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
fi: Paina enter k�ynnist��ksesi valitun k�ytt�j�rjestelm�n, 'e' muokataksesi

en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
fi: komennot ennen k�ynnistyst�, tai 'c' komentoriville

en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
fi: Korostettu tietue k�ynnistet��n automaattisesti %d sekunnissa.

note: -PO: "Desktop" and "Start Menu" are the name of the directories found in c:\windows
en: Desktop
fi: Ty�p�yt�

en: Start Menu
fi: K�ynnistysvalikko

en: Create
fi: Luo

en: Unmount
fi: Irroita

en: Delete
fi: Poista

en: Format
fi: Alusta

en: Resize
fi: Uusi koko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Mount point
fi: Liitospaikka

en: Write /etc/fstab
fi: Kirjoita /etc/fstab

en: Toggle to expert mode
fi: Vaihda eksperttitilaan

en: Toggle to normal mode
fi: Vaihda normaalitilaan

en: Restore from file
fi: Palauta tiedostosta

en: Save in file
fi: Tallenna tiedostoon

en: Restore from floppy
fi: Palauta levykkeelt�

en: Save on floppy
fi: Tallenna levykkeelle

en: Clear all
fi: Tyhjenn� kaikki

en: Format all
fi: Alusta kaikki

en: Auto allocate
fi: Automaattinen varaus

en: All primary partitions are used
fi: Kaikki prim��riosiot k�ytetty

en: I can't add any more partition
fi: Uusia osioita ei voida lis�t�

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
fi: Voidaksesi luoda lis�� osioita tuhoa yksi olemassaoleva osio jotta voisit luoda laajennetun osion

en: Rescue partition table
fi: Pelasta osiotaulu

en: Undo
fi: Peruuta

en: Write partition table
fi: Kirjoita osiotaulu

en: Reload
fi: Uudelleenlataa

en: Empty
fi: Tyhj�

en: Other
fi: Muu

en: Filesystem types:
fi: Tiedostoj�rjestelmien tyypit:

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: You have one big FAT partition
    (generally used by MicroSoft Dos/Windows).
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
fi: Sinulla on yksi suuri fat-osio.
    (Yleens� Microsoft DOS/Windowsin k�yt�ss�).
    Ensim�iseksi suositellaan sen koon muutamista
    (klikkaa osiota ja valitse sitten "Uusi koko")

en: Please make a backup of your data first
fi: Tee ensin varmuuskopio tiedoistasi

en: Read carefully!
fi: Lue tarkkaan!

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
fi: Jos meinaat k�ytt�� aboot:a, varmista ett� j�t�t vapaata tilaa (2048 sektoria on tarpeeksi)
    levyn alkuun

en: Be careful: this operation is dangerous.
fi: Varo: t�m� on vaarallinen toiminto

en: Error
fi: Virhe

en: Mount point:
fi: Liitospiste:

en: Device:
fi: Laite:

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
fi: DOS-asema: %s (vain arvaus)

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Start: sector %s
fi: Aloita: sektori %s

en: Size: %d MB
fi: Koko: %d Mt

en: , %s sectors
fi: , %s sektoria

en: Cylinder %d to cylinder %d
fi: Sylinterist� %d sylinteriin %d

en: Formatted
fi: Alustettu

en: Not formatted
fi: Ei alustettu

en: Mounted
fi: Liitetty

en: Loopback file(s): %s
fi: Loopback tiedostot: %s

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
fi: Osoiolta k�ynnistet��n oletuksena
        (MS-DOS k�ynnistys, ei lilo)

en: Level %s
fi: Taso %s

en: Chunk size %s
fi: Palan koko %s

en: RAID-disks %s
fi: RAID-levyt %s

en: Loopback file name: %s
fi: Loopback-tiedoston nimi: %s

en: Please click on a partition
fi: Klikkaa osiota

en: Size: %d MB
fi: Koko: %d Mt

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
fi: Geometria: %s sylinteri�, %s lukup��t�, %s sektoria

en: Partition table type: %s
fi: Osion tyyppi: %s

en: on bus %d id %d
fi: v�yl�ss� %d id %d

en: Mount
fi: Liit�

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Add to RAID
fi: Lis�� RAID:n

en: Remove from RAID
fi: Poista RAID:ta

en: Modify RAID
fi: Muokkaa RAID:a

en: Use for loopback
fi: K�yt� loopback-tiedostoa

en: Choose action
fi: Valitse toiminne

en: Sorry I won't accept to create /boot so far onto the drive (on a cylinder > 1024).
    Either you use LILO and it won't work, or you don't use LILO and you don't need /boot
fi: /boot hakemistoa ei voida luoda n�in pitk�lle levyll� (sylinterille joka on > 1024).
    Joko k�yt�t LILO:a ja se ei toimi, tai et k�yt� LILO:a jolloin et tarvitse /boot hakemistoa

en: The partition you've selected to add as root (/) is physically located beyond
    the 1024th cylinder of the hard drive, and you have no /boot partition.
    If you plan to use the LILO boot manager, be careful to add a /boot partition
fi: Osio jolle valitsit juuren (/) on fyysisesti yli 1024 sylinterin levyll�,
    eik� sinulla ole /boot osiota.
    Jos haluat k�ytt�� LILO k�ynnistyksenhallintaa, lis�� /boot osio.

en: Use ``%s'' instead
fi: K�yt� sijalla ``%s'':��

en: Use ``Unmount'' first
fi: K�yt� ensin ``Irroita'' komentoa

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
fi: Osion %s tyypin vaihtamisen j�lkeen kaikki tiedot h�vi�v�t

en: Continue anyway?
fi: Jatka kuitenkin?

en: Quit without saving
fi: Lopeta tallentamatta

en: Quit without writing the partition table?
fi: Lopeta kirjoittamatta osiotalua?

en: Change partition type
fi: Muuta osiotyyppi�

en: Where do you want to mount loopback file %s?
fi: Minne haluat liitt�� loopback-tiedoston %s?

en: Where do you want to mount device %s?
fi: Minne haluat liitt�� laitteen %s?

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
fi: Ei voida poistaa liitospistett� koska osiota k�ytt��n loopback-tilassa.
    Poista loopback-tiedosto ensin

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
fi: Osion %s alustuksen j�lkeen kaikki tiedot h�vi�v�t

en: Formatting
fi: Alustan

en: Formatting loopback file %s
fi: Alustan loopback-osiota %s

en: Formatting partition %s
fi: Alustan osiota %s

en: After formatting all partitions,
fi: Kaikkien osioiden alustuksen j�lkeen,

en: all data on these partitions will be lost
fi: kaikki tieto osioilla tuhoutuu

en: Move
fi: Siirr�

en: Which disk do you want to move it to?
fi: Mille levylle haluat siirt��?

en: Sector
fi: Sektori

en: Which sector do you want to move it to?
fi: Mille sektorille haluat siirt��?

en: Moving
fi: Siirr�n

en: Moving partition...
fi: Siirr�n osiota...

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
fi: Levyn %s osiotaulu kirjotetaan levylle!

en: You'll need to reboot before the modification can take place
fi: Sinun t�ytyy k�ynnist�� kone uudelleen jotta muutos tulee voimaan

en: Computing FAT filesystem bounds
fi: Lasken fat-tiedostoj�rjestelm�n rajoja

en: Resizing
fi: Muutan kokoa

en: All data on this partition should be backed-up
fi: kaikki osion tiedot tulee varmuuskopioida

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
fi: Osion %s koon muutoksen j�lkeen kaikki osion tiedot tuhoutuvat

en: Choose the new size
fi: Valitse uusi koko

en: MB
fi: Mt

en: Create a new partition
fi: Luo uusi osio

en: Start sector:
fi: Aloitussektori:

en: Size in MB:
fi: Koko Mt:

en: Filesystem type:
fi: Tiedostoj�rjestelm�:

en: Preference:
fi: Etuoikeus:

en: This partition can't be used for loopback
fi: Osiota ei voida k�ytt�� loopback-osiona

en: Loopback file name:
fi: Loopback tiedostonimi:

en: File already used by another loopback, choose another one
fi: Tiedosto on jo k�yt�ss� toiselle loopbackille, valitse toinen

en: File already exists. Use it?
fi: Tiedosto on jo olemassa. K�yt� sit�?

en: Select file
fi: Valitse tiedosto

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
fi: Varmuskopio-osiotaululla ei ole samaa kokoa
    Jatka silti?

en: Warning
fi: Varoitus

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
fi: Aseta levyke asemaan
    Kaikki levykkeen tiedot h�vi�v�t

en: Trying to rescue partition table
fi: Yrit�n osiotalulun palautusta

en: device
fi: laite

en: level
fi: taso

en: chunk size
fi: palan koko

en: Choose an existing RAID to add to
fi: Valitse olemassaoleva RAID johon lis�t��n

en: new
fi: uusi

en: %s formatting of %s failed
fi: %s:n alustus %s:ta ep�onnistui

en: I don't know how to format %s in type %s
fi: en osaa alustaa %s:�� tyyppi� %s

en: mount failed:
fi: liitt�minen ep�onnistui:

en: error unmounting %s: %s
fi: virhe irroitettaessa %s: %s

en: Mount points must begin with a leading /
fi: Liitospisteen pit�� alkaa /-merkill�.

en: There is already a partition with mount point %s
fi: Osiolla on jo liitospiste %s

en: Circular mounts %s
fi: Rengasmaisia liitoksia %s

en: Error opening %s for writing: %s
fi: Virhe avattaessa tiedostoa %s kirjotettavaksi: %s

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
fi: On tapahtunut virhe - ei l�ytynyt laitteita joille luotaisiin uusi tiedostoj�rjestelm�. Tarkista laitteistosi korjataksesi ongelman

en: You don't have any partitions!
fi: Sinulla ei ole yht��n osiota!

en: Choose the layout corresponding to your keyboard from the list above
fi: Valitse n�pp�imist�n j�rjestys allaolevasta listasta

en: Select:
    
      - Customized: If you are familiar enough with GNU/Linux, you may then choose
        the primary usage for your machine. See below for details.
    
    
      - Expert: This supposes that you are fluent with GNU/Linux and want to
        perform a highly customized installation. As for a "Customized"
        installation class, you will be able to select the usage for your system.
        But please, please, DO NOT CHOOSE THIS UNLESS YOU KNOW WHAT YOU ARE DOING!
fi: Valitse:
    
      - Muokattu: Jos tunnet GNU/Linuxin ennest��n, voit valita erikseen koneen k�ytt�tarkoituksen.
        Katso alta lis�tietoja.
    
    
      - Ekspertti: Valinta edellytt��, ett� tunnet GNU/Linuxin ennest��n hyvin ja haluat tehd�
        eritt�in mukautetun asennuksen. My�s t�ss� luokassa voit valita koneesi k�ytt�tarkoituksen.
        Mutta �l� valitse t�t�, JOS ET TIED� MIT� TEET!

en: You may now enter dialup options. If you're not sure what to enter, the
    correct information can be obtained from your ISP.
fi: Voit antaa nyt soittoyhteyden asetukset. Jos et ole varma mit� kenttiin
    kirjotetaan oikeat tiedot saat Internet palveluntarjoajaltasi.

en: If you will use proxies, please configure them now. If you don't know if
    you should use proxies, ask your network administrator or your ISP.
fi: Jos k�yt�t v�lityspalvelimia aseta ne nyt. Jos et tied� k�yt�tk�
    v�lityspalvelimia kysy verkkoyll�pit�j�lt�si tai Internet
    palveluntarjoajaltasi.

en: To enable a more secure system, you should select "Use shadow file" and
    "Use MD5 passwords".
fi: Tehd�ksesi j�rjestelm�st�si turvallisemman valitse "K�yt� shadow-tiedostoa" ja
    "K�yt� MD5-salasanoja".

en: If your network uses NIS, select "Use NIS". If you don't know, ask your
    network administrator.
fi: Jos verkkosi k�ytt�� NIS:�, valita "K�yt� NIS:�". Jos et ole varma asiasta
    kysy verkkoyll�pit�j�lt�si.

en: You may now create one or more "regular" user account(s), as
    opposed to the "privileged" user account, root. You can create
    one or more account(s) for each person you want to allow to use
    the computer. Note that each user account will have its own
    preferences (graphical environment, program settings, etc.)
    and its own "home directory", in which these preferences are
    stored.
    
    
    First of all, create an account for yourself! Even if you will be the only user
    of the machine, you may NOT connect as root for daily use of the system: it's a
    very high security risk. Making the system unusable is very often a typo away.
    
    
    Therefore, you should connect to the system using the user account
    you will have created here, and login as root only for administration
    and maintenance purposes.
fi: Voit nyt luoda yhden tai useamman "tavallisen" k�ytt�j�tunnuksen,
    joiden vastakohtana on "p��k�ytt�j�" k�ytt�j�tunnus, root. Voit
    luoda yhden tai useampia tunnuksia jokaiselle henkil�lle jolle annat
    oikeuden k�ytt�� j�rjestelm��. Huomaa ett� jokaisella k�ytt�j�tunnuksella
    on omat asetuksensa (graafinen k�ytt�liittym�, ohjelmien asetukset jne.)
    ja oma "kotihakemisto" jonne asetukset talletetaan.
    
    
    Luo ensin tunnus itsellesi! Vaikka olisit ainoa k�ytt�j� sinun ei tule
    k�ytt�� root tunnusta p�ivitt�in, se on eritt�in suuri tietoturvariski.
    P��k�ytt�j� voi sekoittaa j�rjestelm�n eritt�in helpolla.
    
    
    Eli sinun tulee kirjautua j�rjestelm��n tunnuksella jonka luot t��ll� ja
    k�ytt�� root tunnusta vain j�rjestelm�n yll�pitoon.

en: Unless you know specifically otherwise, the usual choice is "/dev/hda"
     (primary master IDE disk) or "/dev/sda" (first SCSI disk).
fi: Jos et tied� tarkemmin, niin yleinen valinta on "/dev/hda"
    (prim��rinen master IDE-levyn ).tai "/dev/sda" (ensimm�inen SCSI-levy).

en: If something is wrong in X configuration, use these options to correctly
    configure the X Window System.
fi: Jos jotain meni vikaan X:n asetuksissa, k�yt� n�it� valintoja X:n asettamiseksi
    oikein.

en: If you prefer to use a graphical login, select "Yes". Otherwise, select
    "No".
fi: Jos haluat k�ytt�� graafista sis��nkirjoittautumista valitse "Kyll�".
    Muuten valitse "Ei".

en: Your system is going to reboot.
    
    After rebooting, your new Linux Mandrake system will load automatically.
    If you want to boot into another existing operating system, please read
    the additional instructions.
fi: J�rjestelm�si k�ynnistet��n uudelleen.
    
    K�ynnistyksen j�lkeen Linux Mandrake j�rjestelm� k�ynnistet��n automaattisesti.
    Jos haluat my�s k�ynnist�� muita koneessa olevia k�ytt�j�rjestelmi� lue
    lis�ohjeita.

en: Choose your language
fi: Valitse kieli

en: Select installation class
fi: Valitse asennuksen luokka

en: Hard drive detection
fi: Kiintolevyjen tunnistus

en: Configure mouse
fi: M��rittele hiiri

en: Choose your keyboard
fi: Valitse n�pp�imist�

en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en: Setup filesystems
fi: Aseta tiedostoj�rjestelm�t

en: Format partitions
fi: Alusta osiot

en: Choose packages to install
fi: Valitse asennettavat paketit

en: Install system
fi: Asenna

en: Configure networking
fi: Aseta verkko

en: Configure timezone
fi: Aseta aikavy�hyke

en: Configure services
fi: Asetuspalvelut

en: Configure printer
fi: Aseta kirjoitin

en: Set root password
fi: Anna root-salasana

en: Add a user
fi: Lis�� k�ytt�j�

en: Create a bootdisk
fi: Luo k�ynnistyslevyke

en: Install bootloader
fi: Asenna lataaja

en: Configure X
fi: Aseta X

en: Auto install floppy
fi: Automaattiasennuslevyke

en: Exit install
fi: Lopeta asennus

en: Error reading file $f
fi: virhe luettaessa tiedostoa $f

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
fi: Sinulla tulee olla juuriosio.
    T�t� varten luo osio (tai klikkaa olemassaolevaa).
    Valitse sitten toiminto ``Liitospiste'' ja aseta se arvoon `/'

en: You must have a swap partition
fi: Sinulla tulee olla heittovaihtotiedosto

en: You don't have a swap partition
    
    Continue anyway?
fi: Sinulla ei ole heittovaihto-osiota
    
    Jatka kuitenkin?

en: Choose the sizes
fi: Valitse koot

en: Root partition size in MB:
fi: Juuriosion koko Mt:

en: Swap partition size in MB:
fi: Sivutusosion koko Mt:

en: Bringing up the network
fi: K�ynnist�n verkkoa

en: Bringing down the network
fi: Ajan alas verkkoa

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
fi: Tapahtui virhe, sit� ei voida k�sitell� kunnolla.
    Jatka omalla riskill�si.

en: Duplicate mount point %s
fi: Kahdentunut liitospiste %s

en: Welcome to %s
fi: Tervetuloa %s:n

en: No floppy drive available
fi: Ei levykeasemaa k�ytett�viss�

en: Entering step `%s'
fi: Siirryn vaiheeseen `%s'

en: Choose the size you want to install
fi: Valitse asennuksen koko

en: Total size:
fi: Kokonaiskoko:

en: Version: %s
fi: Versio: %s

en: Size: %d KB
fi: Koko: %d Kt

en: Choose the packages you want to install
fi: Valitse asennettavat paketit

en: Info
fi: Tietoja

en: Install
fi: Asenna

en: Installing
fi: Asennan

en: Please wait,
fi: Odota hetki,

en: Time remaining
fi: J�ljell�

en: Total time
fi: Kokonaisaika

en: Preparing installation
fi: Valmistelen asennusta

en: Installing package %s
fi: Asennan pakettia %s

en: Go on anyway?
fi: Jatka kuitenkin?

en: There was an error ordering packages:
fi: Tapahtu virhe j�rjestett�ess� paketteja:

en: Use existing configuration for X11?
fi: K�yt� olemassaolevia asetuksia X11:ta?

en: Please, choose one of the following classes of installation:
fi: Valitse joku seuraavista asennusluokista:

en: The total size for the groups you have selected is approximately %d MB.
fi: Valitsemiesi ryhmien kokonaiskoko on suunnilleen %d Mt.

en: If you wish to install less than this size,
    select the percentage of packages that you want to install.
    
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of 100%% will install all selected packages.
fi: Jos haluat asentaa v�hemm�n kuin t�m� koko,
    valitse prosenttiosuus paketeista jonka haluat asentaa.
    
    Pieni prosenttiosuus asentaa vain t�rkeimm�t paketit,
    100%% osuus asentaa kaikki paketit.

en: You have space on your disk for only %d%% of these packages.
    
    If you wish to install less than this,
    select the percentage of packages that you want to install.
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of %d%% will install as many packages as possible.
fi: Sinulla on levyll� tilaa vain %d%% paketeista
    .Jos haulat asentaa v�hemm�n kuin t�m�n osan,
    valitse prosenttiosuus paketeista jotka haluat asentaa.
    Pieni prosentti asentaa vain t�rkeimm�t paketit, %d%%
     prosenttiosuus asentaa niin monta pakettia kuin on mahdollista.

en: You will be able to choose them more specifically in the next step.
fi: Voit valita paketit tarkemmin seuraavassa vaiheessa

en: Percentage of packages to install
fi: Prosenttiosuus asennettavista paketeista

en: Automatic dependencies
fi: Automaattiset riippuvuudet

en: Expand Tree
fi: Laajenna puu

en: Collapse Tree
fi: Sulje puu

en: Toggle between flat and group sorted
fi: Vaihda tasaisen ja ryhm�j�rjestyksen v�lill�

en: Bad package
fi: Viallinen paketti

en: Name: %s
fi: Nimi: %s

en: Importance: %s
fi: T�rkeys: %s

en: Total size: %d / %d MB
fi: Koko yhteens�: %d / %d Mt

en: You can't select/unselect this package
fi: Et voi valita/poistaa t�t� pakettia

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
fi: T�m� on pakollinen paketti, sit� ei voida poistaa valinnoista

en: You can't unselect this package. It is already installed
fi: Et voi poistaa t�m�n paketin valintaa. Se on jo asennettu

en: This package must be upgraded
    Are you sure you want to deselect it?
fi: T�m� paketti tulee p�ivitt��
    Oletko varma ett� haluat poistaa valinnan?

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
fi: Et voi poistaa t�m�n paketin valintaa. Paketti pit�� p�ivitt��.

en: Estimating
fi: Arvioin

en: Cancel
fi: Peruuta

en: %d packages
fi: %d pakettia

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
fi: Vaihda CD-levy�!
    
    Aseta CD-levy nimelt��n "%s" CD-asemaan ja paina Ok kun olet valmis.
    Jos sinulla ei ole levy�, paina Peruuta v�ltt��ksesi asennukset t�lt� levylt�.

en: There was an error installing packages:
fi: Tapahtu virhe asennettaessa paketteja:

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: Please, choose a language to use.
fi: Valitse k�ytett�v� kieli.

en: Keyboard
fi: N�pp�imist�

en: Please, choose your keyboard layout.
fi: Valitse n�pp�imist�n j�rjestys.

en: You can choose other languages that will be available after install
fi: Voit valita kielet jotka ovat k�ytett�viss� asennuksen j�lkeen

en: Install Class
fi: Asennusluokka

en: Which installation class do you want?
fi: Valitse asennuksen luokka?

en: Customized
fi: Mukautettu

en: Expert
fi: Ekspertti

en: Development
fi: Kehitys

en: Server
fi: Palvelin

en: Please, choose the type of your mouse.
fi: Mink� tyyppinen hiiri sinulla on.

en: Mouse Port
fi: Hiiren portti

en: Please choose on which serial port your mouse is connected to.
fi: Mihin sarjaporttiin hiiresi on liitetty.

en: Configuring PCMCIA cards...
fi: Asetan PCMCIA kortteja....

en: Configuring IDE
fi: Asetan IDE-levy�

en: no available partitions
fi: ei vapaita osioita

en: Choose the mount points
fi: Valitse liitospisteet

en: DiskDrake failed to read correctly the partition table.
    Continue at your own risk!
fi: DiskDrake ei pystynyt lukemaan osiotaulua oikein.
    Jatka omalla vastuullasi!

en: Root Partition
fi: Juuriosio

en: What is the root partition (/) of your system?
fi: Mik� on j�rjestelm�si juuriosio (/) ?

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
fi: Sinun tulee k�ynnist�� j�rjestelm� uudelleen jotta muutokset tulevat voimaan

en: Choose the partitions you want to format
fi: Valitse alustettavat osiot

en: Check bad blocks?
fi: Tarkista vialliset lohkot?

en: Formatting partitions
fi: Alustan osioita

en: Creating and formatting file %s
fi: Luon ja alustan tiedostoa %s

en: Not enough swap to fulfill installation, please add some
fi: Heittovaihtotiedosto ei ole riitt�v�n suuri, suurenna sit�

en: Looking for available packages
fi: Etsin saatavilla olevia paketteja

en: Finding packages to upgrade
fi: Etsin p�ivitett�vi� paketteja

en: Package Group Selection
fi: Paketin ryhm�valinta

en: Individual package selection
fi: Yksitt�isten pakettien valinta

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
fi: Jos sinulla on kaikki CD.levyt allaolevalta listalta, paina OK.
    Jos sinulla ei ole mit��n levyist�, paina Peruuta.
    Jos jotkut levyist� puuttuvat, poista niiden valinnat, ja paina OK.

en: Cd-Rom labeled "%s"
fi: Cd-Rom nimelt��n "%s"

en: Installing package %s
    %d%%
fi: Asennan pakettia %s
    %d%%

en: Post-install configuration
fi: Asennuksen j�lkeiset toiminnot

en: Choose a mirror from which to get the packages
fi: Valitse peilij�rjestelm� josta paketit haetaan

en: Contacting the mirror to get the list of available packages
fi: Yhdist�n peilij�rjestelm��n hakeakseni uusimman pakettilistan

en: Please choose the packages you want to install.
fi: Valitse asennettavat paketit.

en: Is your hardware clock set to GMT?
fi: Onko koneen kello asetettu GMT aikaan?

en: No password
fi: Ei salasanaa

en: Use shadow file
fi: K�yt� shadow-tiedostoa

en: Use MD5 passwords
fi: K�yt� MD5 salasanoja

en: Use NIS
fi: K�yt� NIS:�

en: yellow pages
fi: keltaiset sivut

en: This password is too simple (must be at least %d characters long)
fi: Salasana on liian yksinkertainen (sen tulee olla ainakin %d merkki� pitk�)

en: Authentification NIS
fi: Tunnistus NIS

en: NIS Domain
fi: NIS-alue

en: NIS Server
fi: NIS-palvelin

en: Accept user
fi: Hyv�ksy k�ytt�j�

en: Add user
fi: Lis�� k�ytt�j�

en: (already added %s)
fi: (jo lis�tty %s)

en: Enter a user
    %s
fi: Aseta k�ytt�j�
    %s

en: Real name
fi: Oikea nimi

en: User name
fi: K�ytt�j�tunnus

en: Shell
fi: Komentotulkki

en: Icon
fi: Kuvake

en: This password is too simple
fi: Salasana on liian yksinkertainen

en: Please give a user name
fi: Anna k�ytt�j�tunnus

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
fi: K�ytt�j�tunnus saa sis�lt�� vain pieni� kirjaimia, numeroita, `-' ja `_'

en: This user name is already added
fi: K�ytt�j�tunnus on jo lis�tty

en: First floppy drive
fi: Ensimm�inen levyasema

en: Second floppy drive
fi: Toinen levyasema

en: Skip
fi: Ohita

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
fi: Mukautetulla k�ynnistyslevykkeell� voit k�ynnist�� j�rjestelm�n ilman
    tavanomaisen k�ytt�j�rjestelm�lataajan apua. T�st� on hy�ty�, jos et halua
    asentaa LILOa (tai grubia) j�rjestelm��si, toinen k�ytt�j�rjestelm� poistaa
    LILOn, tai LILO ei toimi laitteistossasi. Mukautettua k�ynnistyslevykett� voidaan
    k�ytt�� my�s Mandraken vikasietolevykkeen kanssa, jolloin vakavista
    j�rjestelm�n virhetilanteista on helpompi toipua.
    Haluatko luoda k�ynnistyslevykkeen j�rjestelm��si?

en: Sorry, no floppy drive available
fi: Levyajuria ei ole saatavilla

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
fi: Valitse levyasema jolla luot k�ynnistyslevykkeen

en: Insert a floppy in drive %s
fi: Aseta tyhj� levyke levyasemaan %s

en: Creating bootdisk
fi: Luon k�ynnistyslevykett�

en: Preparing bootloader
fi: Valmistelen k�ytt�j�rjestelm�n lataajaa

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
fi: Virhe asennettaessa aboot:a,
    yrit� pakkoasennusta vaikka se tuhoaa ensimm�isen osion?

en: Welcome To Crackers
fi: Tervetuloa murtautujat

en: Poor
fi: Huono

en: Low
fi: Matala

en: Medium
fi: Keski

en: High
fi: Korkea

en: Paranoid
fi: Paranoidi

en: Miscellaneous questions
fi: Sekalaiset kysymykset

en: (may cause data corruption)
fi: (voi korruptoida tietoja)

en: Use hard drive optimisations?
fi: K�yt� kiintolevyn optimointeja?

en: Choose security level
fi: Valitse turvataso

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
fi: Tarkka muistin koko, jos tarpeen (l�ydettiin %d Mt)

en: Removable media automounting
fi: Poistettavien medioiden automaattinen liitt�minen

en: Clean /tmp at each boot
fi: Tyhjenn� /tmp jokaisessa k�ynnistyksess�

en: Enable multi profiles
fi: K�yt� montaa profiilia

en: Enable num lock at startup
fi: Num lock p��ll� k�ynistett�ess�

en: Give the ram size in MB
fi: Anna muistin koko megatavuina

en: Can't use supermount in high security level
fi: Supermount ohjelmaa ei voida k�ytt�� korkealla turvatasolla

en: Insert a blank floppy in drive %s
fi: Aseta tyhj� levyke levyasemaan %s

en: Creating auto install floppy
fi: Valmistelen automaattiasennuslevykett�

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
fi: Joitain vaiheita ei ole saatettu loppuun.
    
    Haluatko todella lopettaa?

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    For information on fixes which are available for this release of Linux-Mandrake,
    consult the Errata available from http://www.linux-mandrake.com/.
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Linux-Mandrake User's Guide.
fi: Onnittelut, asennus on valmis.
    Poista levyke asemasta ja paina Enter, k�ynnist��ksesi koneen uudelleen.
    
    L�yd�t tietoja korjauksista Linux-Mandrakeen, jotka ovat saatavana t�h�n
    versioon, virhelistasta osoitteesta http://www.linux-mandrake.com.
    
    J�rjestelm�n asetuksista on tietoja virallisen Linux Mandraken oppaan
    luvussa "Asennuksen j�lkeinen konfigurointi"

en: Linux-Mandrake Installation %s
fi: Linux-Mandrake Asennus %s

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
fi:   <Tab>/<Alt-Tab> vaihtaa elementti�  | <Space> valitsee | <F12> seuraava

en: Please wait
fi: Odota hetki

en: Ambiguity (%s), be more precise
fi: Ep�tarkka (%s), ole tarkempi

en: Bad choice, try again
fi: Huono valinta, yrit� uudelleen

en:  ? (default %s)
fi:  ? (oletus %s)

en: Your choice? (default %s)
fi: Valintasi? (oletus %s)

en: Your choice? (default %s  enter `none' for none)
fi: Valintasi? (oletus %s anna `ei mik��n' jos et halua mit��n)

en: Czech (QWERTZ)
fi: T�ekki (QWERTZ)

en: German
fi: Saksa

en: Spanish
fi: Espanja

en: Finnish
fi: Suomi

en: French
fi: Ranska

en: Norwegian
fi: Norja

en: Polish
fi: Puola

en: Russian
fi: Ven�j�

en: UK keyboard
fi: UK n�pp�imist�

en: US keyboard
fi: US n�pp�imist�

en: Armenian (old)
fi: Armeenia (vanha)

en: Armenian (typewriter)
fi: Armeenia (kirjoituskone)

en: Armenian (phonetic)
fi: Armeenia (foneettinen)

en: Belgian
fi: Belgia

en: Bulgarian
fi: Bulgaria

en: Brazilian (ABNT-2)
fi: Brasilia

en: Swiss (German layout)
fi: Sveitsi (Saksalainen j�rjestys)

en: Swiss (French layout)
fi: Sveitsi (Ranskalainen j�rjestys)

en: Czech (QWERTY)
fi: T�ekki (QWERTY)

en: German (no dead keys)
fi: Saksa (ei kuolleita n�pp�imi�)

en: Danish
fi: Tanska

en: Estonian
fi: Eesti

en: Georgian ("Russian" layout)
fi: Georgia ("Ven�l�inen"-j�rjestys)

en: Georgian ("Latin" layout)
fi: Georgia ("Latin"-j�rjestys)

en: Greek
fi: Kreikka

en: Hungarian
fi: Unkari

en: Croatian
fi: Kroatia

en: Israeli (Phonetic)
fi: Israeli (Foneettinen)

en: Icelandic
fi: Islanti

en: Italian
fi: Italia

en: Latin American
fi: Latinalainen amerikka

en: Dutch
fi: Hollanti

en: Lithuanian "number row" QWERTY
fi: Liettua "numerorivi" QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
fi: Liettua "foneettinen" QWERTY

en: Polish (qwerty layout)
fi: Puola (qwerty j�rjestys)

en: Polish (qwertz layout)
fi: Puola (qwertz j�rjestys)

en: Portuguese
fi: Portugal

en: Canadian (Quebec)
fi: Kanada (Quebec)

en: Russian (Yawerty)
fi: Ven�j� (Yawerty)

en: Swedish
fi: Ruotsi

en: Slovenian
fi: Slovenia

en: Slovakian (QWERTZ)
fi: Slovakia (QWERTZ)

en: Slovakian (QWERTY)
fi: Slovakia (QWERTY)

en: Thai keyboard
fi: Thai-n�pp�imist�

en: Turkish (traditional "F" model)
fi: Turkki (perinteinen "F"-malli)

en: Turkish (modern "Q" model)
fi: Turkki (perinteinen "Q"-malli)

en: Ukrainian
fi: Ukraina

en: US keyboard (international)
fi: US n�pp�imist� (kansainv�linen)

en: Yugoslavian (latin layout)
fi: Jugoslavia (latin-j�rjestys)

en: Sun - Mouse
fi: Sun - Hiiri

en: Generic
fi: Yleinen

en: serial
fi: sarja

en: Generic 2 Button Mouse
fi: Yleinen 2-nappinen hiiri

en: Generic 3 Button Mouse
fi: Yleinen 3-nappinen hiiri

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
fi: Logitech Mouse (sarja, vanha C7 tyyppi)

en: none
fi: ei mik��n

en: No mouse
fi: Ei hiirt�

en: Is this correct?
fi: Onko t�m� oikein?

en: Try to find a modem?
fi: Yrit� etsi� modeemia?

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
fi: Mihin sarjaporttiin modeemisi on kytketty.

en: Dialup options
fi: Soittoasetukset

en: Connection name
fi: Yhteyden nimi

en: Login ID
fi: K�ytt�j� ID

en: Authentication
fi: Tunnistustapa

en: Script-based
fi: Script-pohjainen

en: Terminal-based
fi: Terminaalipohjainen

en: First DNS Server
fi: Ensimm�inen nimipalvelin

en: Second DNS Server
fi: Toinen nimipalvelin

en: Network Configuration
fi: Verkon asetukset

en: no network card found
fi: verkkokorttia ei l�ytynyt

en: Configuring network
fi: Asetan verkkoa

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
fi: Anna koneen IP-asetukset. Kukin kohta tulee sy�tt�� IP-osoitteena,
    pisteill� eroteltuna nelinumeroisena lukuna (esim. 1.2.3.4).

en: Configuring network device %s
fi: Asetan verkkolaitetta %s

en: Automatic IP
fi: Automaattinen IP

en: IP address should be in format 1.2.3.4
fi: IP-osoitteen tullee olla muotoa 1.2.3.4

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one
fi: Sy�t� koneesi nimi.
    Koneesi nimen pit�isi olla t�ydellinen, kuten ``minunkone.yritys.fi''.
    Voit antaa my�s yhdysk�yt�v�n IP.osoitten jos sinulla on sellainen.

en: HTTP proxy
fi: HTTP-v�lityspalvelin:

en: FTP proxy
fi: FTP-v�lityspalvelin:

en: Proxy should be http://...
fi: V�lityspalvelimen tulee olla muotoa http://...

en: Proxy should be ftp://...
fi: V�lityspalvelimen tulee olla muotoa ftp://...

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions
fi: Sinulla on reik� osiotaulussasi eik� sit� voida k�ytt��.
    Ainoa ratkaisu on siirt�� prim��riosioita siten ett� reik� on ennen laajennettuja osioita

en: Error reading file %s
fi: Virhe lukiessa tiedostoa %s

en: Restoring from file %s failed: %s
fi: Palautus tiedostosta %s ep�onnistui: %s

en: Bad backup file
fi: Huono varmuuskopiotiedosto

en: Error writing to file %s
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon %s

en: mandatory
fi: pakollinen

en: must have
fi: pakko olla

en: important
fi: t�rke�

en: very nice
fi: eritt�in hyv�

en: nice
fi: hyv�

en: interesting
fi: kiinnostava

en: maybe
fi: ehk�

en: i18n (important)
fi: i18n (t�rke�)

en: i18n (very nice)
fi: i18n (hyv�)

en: i18n (nice)
fi: i18n (hyv�)

en: Local printer
fi: Paikallinen kirjoitin

en: Detecting devices...
fi: Etsin laitteita....

en: Test ports
fi: Kokeile portteja

en: A printer, model "%s", has been detected on
fi: Tulostin mallia "%s" l�ydettiin

en: Local Printer Device
fi: Paikallinen tulostin

en: What device is your printer connected to 
    (note that /dev/lp0 is equivalent to LPT1:)?
fi: Mihin laitteeseen tulostin on kytketty  
    (huomaa, ett� /dev/lp0 vastaa LPT1:t�)?

en: Printer Device
fi: Tulostinlaite

en: Remote lpd Printer Options
fi: Palvelimen lpd:n tulostinparametrit

en: To use a remote lpd print queue, you need to supply
    the hostname of the printer server and the queue name
    on that server which jobs should be placed in.
fi: Jotta voisit k�ytt�� palvelimen lpd-tulostusjonoja, sinun
    tulee sy�tt�� tulostuspalvelimen ja jonon nimi jolle ty�t
    siirret��n.

en: Remote hostname
fi: Palvelimen nimi

en: Remote queue
fi: Et�jonon nimi:

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
fi: SMB (Windows 9x/NT) -tulostimen parametrit

en: To print to a SMB printer, you need to provide the
    SMB host name (Note! It may be different from its
    TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as
    well as the share name for the printer you wish to access and any
    applicable user name, password, and workgroup information.
fi: SMB-tulostimelle tulostaaksesi sinun pit�� sy�tt��
    SMB-koneen nimi (joka ei aina ole sama kuin koneen TCP/IP nimi)
    ja mahdollisesti tulostinpalvelimen IP-osoite, kirjoittimen jakonimi
    sek� soveltuva k�ytt�j�tunnus, salasana ja ty�ryhm�-tieto.

en: SMB server host
fi: SMB-palvelimen nimi

en: SMB server IP
fi: SMB-palvelimen IP

en: Share name
fi: Jakonimi

en: Workgroup
fi: Ty�ryhm�

en: NetWare Printer Options
fi: NetWare-kirjoittimen parametrit

en: To print to a NetWare printer, you need to provide the
    NetWare print server name (Note! it may be different from its
    TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you
    wish to access and any applicable user name and password.
fi: NetWare-tulostimelle tulostaaksesi sinun pit�� sy�tt��
    NetWare-palvelinkoneen nimi (joka ei aina ole sama kuin koneen TCP/IP nimi)
    ja mahdollisesti tulostusjonon nimi sille kirjoittimelle, jota haluat
    k�ytt��, sek� soveltuva k�ytt�j�tunnus ja salasana.

en: Printer Server
fi: Tulostuspalvelin

en: Print Queue Name
fi: Tulostusjonon nimi

en: What type of printer do you have?
fi: Millainen kirjoitin sinulla on?

en: Do you want to test printing?
fi: Haluatko kokeilla tulostusta?

en: Printing test page(s)...
fi: Tulostan testisivua...

en: Test page(s) have been sent to the printer daemon.
    This may take a little time before printer start.
    Printing status:
    %s
    
    Does it work properly?
fi: Testisivu on l�hetetty tulostinpalvelimelle.
    Voi kest�� hetken ennenkuin tulostus alkaa.
    Tulostustila:
    %s
    
    Toimiko tulostus oikein?

en: Test page(s) have been sent to the printer daemon.
    This may take a little time before printer start.
    Does it work properly?
fi: Testisivu on l�hetetty tulostinpalvelimelle.
    Voi kest�� hetken ennenkuin tulostus alkaa.
    Toimiko tulostus oikein?

en: Yes, print ASCII test page
fi: Kyll�, tulosta ASCII-testisivu

en: Yes, print PostScript test page
fi: Kyll�, tulosta PostScript-testisivu

en: Yes, print both test pages
fi: Kyll�, tulosta molemmat sivut

en: Configure Printer
fi: Aseta kirjoitin

en: Printer options
fi: Tulostimen asetukset

en: Paper Size
fi: Paperikoko

en: Eject page after job?
fi: Poista sivu ty�n j�lkeen?

en: Uniprint driver options
fi: Uniprint ajurin asetukset

en: Color depth options
fi: V�risyvyysasetukset

en: Print text as PostScript?
fi: Tulosta teksti postscript muodossa?

en: Reverse page order
fi: K��nteinen sivuj�rjestys

en: Fix stair-stepping text?
fi: Korjaa askelmainen rivinvaihto?

en: Number of pages per output pages
fi: Sivujen m��r� tulostettavalla sivulla

en: Right/Left margins in points (1/72 of inch)
fi: Vasen/Oikea mariginaali pistein� (1/72 tuuma)

en: Top/Bottom margins in points (1/72 of inch)
fi: Yl�/Ala-mariginaalit pistein� (1/72 tuumina)

en: Extra GhostScript options
fi: Lis�asetukset GhostScriptille

en: Extra Text options
fi: Lis�tekstiasetukset

en: Printer
fi: Tulostin

en: Would you like to configure a printer?
fi: Haluatko asettaa tulostimen?

en: Here are the following print queues.
    You can add some more or change the existing ones.
fi: T�ss� ovat tulostusjonot.
    Voit lis�t� uusia tai muuttaa olemassaolevia.

en: Select Printer Connection
fi: Valitse tulostinyhteys

en: How is the printer connected?
fi: Miten tulostin on liitetty?

en: Remove queue
fi: Poista jono

en: Every print queue (which print jobs are directed to) needs a
    name (often lp) and a spool directory associated with it. What
    name and directory should be used for this queue and how is the printer connected?
fi: Jokainen tulostusjono (johon tulostust�it� ohjataan) tarvitsee
    nimen (usein lp) ja jonohakemiston joka liittyy nimeen. Mit�
    nime� ja hakemistoa k�ytet��n t�lle jonolle ja miten tulostin
    on liitetty?

en: Name of queue
fi: Jonon nimi

en: Spool directory
fi: Jonohakemisto

en: Printer Connection
fi: Kirjoitinyhteys

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
fi: En voi lis�t� osiota _alustetulle_ RAID:lle md%d

en: Can't write file $file
fi: En voi kirjoittaa tiedostoa $file

en: mkraid failed
fi: mkraid ep�onnistui

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
fi: mkraid ep�onnistui (ehk� raid-ty�kalut puuttuvat?)

en: Not enough partitions for RAID level %d
fi: Ei riitt�v�sti osioita RAID tasolle %d

en: Anacron a periodic command scheduler.
fi: Anacron on jaksottainen komentojen ajastaja.

en: apmd is used for monitoring batery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
fi: apmd:ta k�ytet��n valvomaan paristojen tilaa ja raportoimaan siit� syslogin
    kautta. apmd:t� voidaan my�s k�ytt�� sulkemaan kone patterien ollessa tyhji�.

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
fi: Ajaa komentoja m��r�tyill� ajanhetkill�, jotka on m��ritelty at-komennolla.
    Ajaa my�s er�ajoja, kun j�rjestelm�n kuormitus on riitt�v�n matala.

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
fi: cron on UNIX:n perusohjelma joka ajaa m��riteltyj� ohjelmia m��r�tyill�
    ajanhetkill�. vixie cron lis�� monia omianisuuksia verrattuna normaaliin
    UNIX:n cron ohjelmaan, kuten paremman turvallisuuden ja laajemmat asetukset.

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
fi: GPM lis�� hiirituen tekstipohjaisiin Linux-sovelluksiin kuten Midnight
    Commander. GPM mahdollistaa my�s leikkaa/liimaa toiminnot hiirell�,
    ja sis�lt�� tuen valikoille konsolissa.

en: Apache is a World Wide Web server.  It is used to serve HTML files
    and CGI.
fi: Apache on WWW-palvelin. Palvelinta k�ytet��n jakamaan HTML-
    tiedostoja ja ajamaan CGI-ohjelmia.

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
fi: Internet p��palvelin (yleens� inetd) k�ynnist�� useita eri
    internet palveluita tarpeen mukaan. Palvelin k�ynnist�� useita
    palveluita, kuten telnet, ftp, rsh ja rlogin. inetd:n poistaminen
    poistaa my�s n�m� palvelut k�yt�st�.

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
fi: Paketti lataa valitun n�pp�inkartan /etc/sysconfig/keyboard
    tiedoston asetusten mukaisesti.  Asetukset voidaan valita kbdconfig ty�kalulla.
    T�m� tulisi ottaa k�ytt��n l�hes kaikissa j�rjestelmiss�.

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
fi: lpd on tulostuspalvelin, jonka lpr ohjelma vaatii toimiakseen.
    lpd on palvelin joka jakaa tulostust�it� tulostimille.

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve
    host names to IP addresses.
fi: named (BIND) on nimipalvelin (DNS) jota k�ytet��n selvitt�m��n
    koneen nimi� sek� IP-osoitteita.

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
fi: Liitt�� ja irroittaa NFS (Network File System), SMB (Lan
    Manager/Windows) ja NCP (NetWare) liitospisteit�

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
fi: Aktivoi/Poistaa kaikki verkkoliittym�t jotka on asetettu
    k�ynnistyksess�.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
fi: NFS on yleinen protokolla tiedostojen jakoon TCP/IP-
    verkoissa. T�m� palvelu mahdollistaa NFS-palvelimen
    k�ynnistyksen, jakoa ohjataan tiedostosta /etc/exports.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
fi: NFS on yleinen protokolla tiedostojen jakoon TCP/IP-
    verkoissa. T�m� palvelu mahdollistaa NSF-tiedostolukot.

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
fi: PCMIA tukea k�ytet��n yleens� kannettavissa ethernet- ja modeemi-
    korttien tukemiseen. Palvelu ei k�ynnisty ellei sit� ole asetettu, joten
    sen voi asentaa my�s koneisiin jotka eiv�t sit� tarvitse.

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
fi: portmapper hallitsee RPC-yhteyksi�, joita k�ytt�v�t esimerkiksi
    NFS ja NIS-protokollat. portmap-palvelin on oltava k�ynniss�
    j�rjestelmiss� jotka haluavat tarjota n�it� protokollia.

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that
    moves mail from one machine to another.
fi: Postfix on s�hk�postinv�litysohjelma, eli ohjelma joka
    v�litt�� postia koneelta toiselle.

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
fi: Tallentaa ja palauttaa j�rjestelm�n satunnaislukualtaan, t�m� parantaa
    satunnaislukujen laatua.

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
fi: routed-palvelin mahdollistaa automaattiset IP-reititystaulun p�ivitykset
    RIP-protokollalla. Vaikka RIP-protokolla on paljon k�ytetty pieniss� verkoissa,
    monimutkaisemmat verkot vaativat parempia reititysprotokollia.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
fi: rstart-protokolla mahdollistaa verkkok�ytt�jille
    eri koneiden tilatietojen haun.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
fi: rusers-protokolla verkon k�ytt�jille mahdollisuuden tunnistaa, ketk�
    ovat sis�ll� eri koneissa.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
fi: rwho-protokollalla et�k�ytt�j�t voivat listata kaikki koneella
    olevat k�ytt�j�t (vastaa fingeri�).

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
fi: Syslog on tapa jolla monet palvelimet kirjottavat viestins� talteen
    useisiin lokitiedostoihin.  On j�rkev�� k�ytt�� syslog-ohjelmaa.

en: This startup script try to load your modules for your usb mouse.
fi: T�m� k�ynnistysskripti yritt�� ladata modulit usb hiirellesi.

en: Starts and stops the X Font Server at boot time and shutdown.
fi: K�ynnist�� ja pys�ytt�� X kirjasinpalvelimen k�ynnistyksess� ja lopetuksessa

en: Choose which services should be automatically started at boot time
fi: Valitse mitk� palvelut k�ynnistet��n automaattisesti

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I'll try to go on blanking bad partitions
fi: Osiotaulua ei voida lukea, siin� on liikaa virheit� :(
    Taulu yritet��n korjata nollaamalla se

en: Configure LILO/GRUB
fi: Aseta LILO/GRUB

en: Create a boot floppy
fi: Luo k�ynnistyslevyke

en: Format floppy
fi: Alusta levyke

en: Choice
fi: Valinta

en: Installation of LILO failed. The following error occured:
fi: LILO:n asennus ep�onnistu. Seuraava virhe tapahtui:

en: Congratulations!
fi: Onnittelut!

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive: it must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
fi: T�t� tasoa tulee k�ytt�� varoen. Se tekee j�rjestelm�st�si helpomman k�ytt��,
    mutta hyvin herk�n: sit� ei tule k�ytt�� koneessa joka on kytketty muihin koneisiin
    tai Internettiin. Koneessa ei ole salasanoja.

en: Password are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
fi: Salasanat ovat nyt k�yt�ss� mutta koneen k�ytt� verkossa ei ole suositeltua.

en: Few improvements for this security level, the main one is that there are
    more security warnings and checks.
fi: Muutamia parannuksia t�ll� turvaasolla, suurimpana se ett� j�rjestelm�ss�
    on enemm�n turvallisuusvaroituksia ja tarkistuksia.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used
    to connect to the Internet as a client. There are now security checks.
fi: T�m� on normaaliturvallisuustaso jota suositellaan tietokoneelle jota
    k�ytet��n Internettiin liitettyn�. J�rjestelm�ss� on turvallisuustarkastuksia.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which accept
    connections from many clients.
fi: T�ll� turvallisuustasolla j�rjestelm�n k�ytt� palvelimena on mahdollista.
    J�rjestelm�� voidaan k�ytt�� palvelimena joka hyv�ksyy yhteyksi� monilta
    asiakkailta.

en: We take level 4 features, but now the system is entirely closed.
    Security features are at their maximum.
fi: Systeemi on nyt t�ysin suljettu.
    Turvallisuusasetukset ovat tiukimmillaan.

en: Setting security level
fi: Asetan turvatasoa

en: Choose the tool you want to use
fi: Valitse haluamasi ty�kalu

en: no serial_usb found
fi: serial_usb:ta ei l�ytynyt

en: Emulate third button?
fi: Emuloi kolmatta n�pp�int�?

en: Which serial port is your mouse connected to?
fi: Mihin sarjaporttiin hiiresi on liitetty?

en: reading configuration
fi: luen asetuksia

en: File
fi: Tiedosto

en: Search
fi: Etsi

en: Package
fi: Paketti

en: Text
fi: Teksti

en: Tree
fi: Puu

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Category
fi: Kategoria

en: See
fi: Katso

en: Installed packages
fi: Asennetut paketit

en: Available packages
fi: Saatavilla olevat paketit

en: Show only leaves
fi: N�yt� vain lehdet

en: Expand all
fi: Avaa kaikki

en: Collapse all
fi: Sulje kaikki

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Add location of packages
fi: Lis�� pakettien sijainti

en: Update location
fi: P�ivit� sijainti

en: Remove
fi: Poista

en: Configuration: Add Location
fi: Asetukset: Lis�� sijainti

en: Find Package
fi: Etsi paketti

en: Find Package containing file
fi: Etsi paketti joka sis�lt�� tiedoston

en: Toggle between Installed and Available
fi: Vaihda asennettujen ja saatavillaolevien v�lill�

en: Files:
fi: Tiedostot:

en: Uninstall
fi: Poista

en: Choose package to install
fi: Valitse asennettava paketti

en: Checking dependencies
fi: Tarkistan riippuvuuksia

en: Wait
fi: Odota

en: The following packages are going to be uninstalled
fi: Seuraavat paketit poistetaan

en: Uninstalling the RPMs
fi: Poistan RPM-paketteja

en: Regexp
fi: S��nn�llinen lause

en: Which package are looking for
fi: Mit� paketteja etsit

en: %s not found
fi: %s ei l�ytynyt

en: No match
fi: Ei osumia

en: No more match
fi: Ei lis�� osumia

en: rpmdrake is currently in ``low memory'' mode.
    I'm going to relaunch rpmdrake to allow searching files
fi: rpmdrake on 'matalamuistitilassa'.
    rpmdrake k�ynnistet��n uudelleen tiedostojen hakemiseksi

en: Which file are you looking for?
fi: Mit� tiedostoa etsit?

en: What are looking for?
fi: Mit� etsit?

en: Give a name (eg: `extra', `commercial')
fi: Anna nimi (esim. 'extra', 'kaupallinen')

en: Directory
fi: Hakemisto

en: No cdrom available (nothing in /mnt/cdrom)
fi: Ei cdrommia (ei mit��n /mnt/cdrom:ssa)

en: URL of the directory containing the RPMs
fi: URL joka sis�lt�� RPM-paketit

en: For FTP and HTTP, you need to give the location for hdlist
    It must be relative to the URL above
fi: FTP:lle ja HTTP:lle sinun tulee antaa hdlist tiedoston sijainti
    Sen tulee olla suhteessa yll�olevaan URL:n

en: Please submit the following information
fi: Anna seuraavat tiedot

en: %s is already in use
fi: %s on jo k�yt�ss�

en: Updating the RPMs base
fi: P�ivitet��n RPM base

en: Going to remove entry %s
fi: Poistetaan tietue %s

en: Finding leaves
fi: Etsin lehti�

en: Finding leaves takes some time
fi: Lehtien haku kest�� jonkin aikaa

en: Office
fi: Toimistosovellukset

en: Documentation
fi: Dokumentaatio
