DrakX VERSION - en to no translation catalogue (954 entries)

en: Graphic card
no: Grafikk-kort

en: Select a graphic card
no: Velg et grafikk-kort

en: Choose a X server
no: Velg en X-tjener

en: X server
no: X-tjener

en: Which configuration of XFree do you want to have?
no: Hvilken konfigurasjon av XFree vil du ha?

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
no: Kortet ditt kan ha st�tte for maskinvare 3D akselerasjon, men bare med XFree %s.
    Kortet ditt er st�ttet av XFree %s som kan ha bedre st�tte i 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
no: Kortet ditt kan ha st�tte for maskinvare 3D akselerasjon med XFree %s.

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
no: XFree %s med maskinvare 3D akselerasjon

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
no: Kortet ditt kan ha st�tte for maskinvare 3D akselerasjon, men bare med XFree %s,
    MERK AT DETTE ER EKSPERIMENTEL ST�TTE OG KAN 'FRYSE' MASKINEN DIN.
    Kortet ditt er st�ttet av XFree %s som kan ha bedre st�tte i 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
no: Kortet ditt kan ha st�tte for maskinvare 3D akselerasjon med XFree %s,
    MERK AT DETTE ER EKSPERIMENTEL ST�TTE OG KAN 'FRYSE' MASKINEN DIN.

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
no: XFree %s med EKSPERIMENTEL maskinvare 3D akselerasjon

en: XFree configuration
no: XFree konfigurasjon

en: Select the memory size of your graphic card
no: Velg minnest�rrelsen til grafikk-kortet ditt

en: Choose options for server
no: Velg opsjoner for tjener

en: Choose a monitor
no: Velg en monitor

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
no: De to kritiske parameterene er den vertikale oppfrisknings-raten, som er raten
    som som oppfrisker hele skjermen, og mest viktig den horisontale 
    sync-raten, som er raten som scanlinjer blir vist p�.
    
    Det et VELDIG VIKTIG at du ikke spesifiserer en monitor-type med et sync- omr�de
    som er utenfor det monitoren din er i stand til � klare: Du kan skade skjermen din.
    Hvis du er usikker, velg en konservativ innstilling.

en: Horizontal refresh rate
no: Horisontal oppfrisknings-rate

en: Vertical refresh rate
no: Vertikal oppfrisknings-rate

en: Monitor not configured
no: Monitor er ikke konfigurert

en: Graphic card not configured yet
no: Grafikk-kort er ikke konfigurert enn�

en: Resolutions not chosen yet
no: Oppl�sninger er ikke valgt enn�

en: Do you want to test the configuration?
no: Vil du teste konfigurasjonen?

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
no: Advarsel: testing av dette grafikk-kortet kan `fryse' maskinen din

en: Test of the configuration
no: Test konfigurasjon

en: 
    try to change some parameters
no: 
    pr�v � endre noen parametere

en: An error has occurred:
no: En feil oppsto:

en: Leaving in %d seconds
no: Slutter om %d sekunder

en: Is this the correct setting?
no: Er dette den riktige innstillingen?

en: An error has occurred, try to change some parameters
no: En feil oppsto, pr�v � endre noen parametere

en: Resolution
no: Oppl�sning

en: Choose the resolution and the color depth
no: Velg oppl�sning og fargedybde

en: Graphic card: %s
no: Grafikk-kort: %s

en: XFree86 server: %s
no: XFree86-tjener: %s

en: Show all
no: Vis alle

en: Resolutions
no: Oppl�sninger

en: Keyboard layout: %s
no: Tastatur-oppsett: %s

en: Mouse type: %s
no: Type mus: %s

en: Mouse device: %s
no: Enhet mus: %s

en: Graphic card: %s
no: Grafikk-kort: %s

en: Graphic memory: %s kB
no: Minne grafikk: %s kB

en: Color depth: %s
no: Fargedybde: %s

en: Resolution: %s
no: Oppl�sning: %s

en: XFree86 server: %s
no: XFree86-tjener: %s

en: Preparing X-Window configuration
no: Forbereder X-Window konfigurasjon

en: Change Monitor
no: Endre monitor

en: Change Graphic card
no: Endre grafikk-kort

en: Change Server options
no: Endre opsjoner for tjener

en: Change Resolution
no: Endre oppl�sning

en: Show information
no: Vis informasjon

en: Test again
no: Test igjen

en: Quit
no: Avslutt

en: What do you want to do?
no: Hva �nsker du � gj�re?

en: Keep the changes?
    Current configuration is:
    
    %s
no: Behold endringene?
    N�v�rende konfigurasjon er:
    
    %s

en: Please relog into %s to activate the changes
no: Vennligst logg inn i %s p� nytt for � aktivere endringene

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
no: Vennligst logg ut og bruk s� Ctrl-Alt-BackSpace

en: X at startup
no: X ved oppstart

en: I can set up your computer to automatically start X upon booting.
    Would you like X to start when you reboot?
no: Jeg kan sette opp maskinen din til � automatisk starte X ved oppstart.
    Vil du at X skal starte n�r du starter maskinen p� nytt?

en: 256 colors (8 bits)
no: 256 farger (8 bits)

en: 32 thousand colors (15 bits)
no: 32 tusen farger (15 bits)

en: 65 thousand colors (16 bits)
no: 65 tusen farger (16 bits)

en: 16 million colors (24 bits)
no: 16 millioner farger (24 bits)

en: 4 billion colors (32 bits)
no: 4 milliarder farger (32 bits)

en: 16 MB or more
no: 16 MB eller mer

en: Standard VGA, 640x480 at 60 Hz
no: Standard VGA, 640x480 ved 60 Hz

en: Super VGA, 800x600 at 56 Hz
no: Super VGA 800x600 ved 56 Hz

en: 8514 Compatible, 1024x768 at 87 Hz interlaced (no 800x600)
no: 8514 kompatibel, 1024x768 ved 87 Hz interlaced (ikke 800x600)

en: Super VGA, 1024x768 at 87 Hz interlaced, 800x600 at 56 Hz
no: Super VGA, 1024x768 ved 87 Hz interlaced, 800x600 ved 56 Hz

en: Extended Super VGA, 800x600 at 60 Hz, 640x480 at 72 Hz
no: Utvidet Super VGA, 800x600 ved 60 Hz, 640x480 ved 72 Hz

en: Non-Interlaced SVGA, 1024x768 at 60 Hz, 800x600 at 72 Hz
no: Ikke-interlaced SVGA, 1024x768 ved 60 Hz, 800x600 ved 72 Hz

en: High Frequency SVGA, 1024x768 at 70 Hz
no: H�yfrekvens SVGA, 1024x768 ved 70 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 60 Hz
no: Flerfrekvens som kan klare 1280x1024 ved 60 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 74 Hz
no: Flerfrekvens som kan klare 1280x1024 ved 74 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 76 Hz
no: Flerfrekvens som kan klare 1280x1024 ved 76 Hz

en: Monitor that can do 1600x1200 at 70 Hz
no: Monitor som kan klare 1600x1200 ved 70 Hz

en: Monitor that can do 1600x1200 at 76 Hz
no: Monitor som kan klare 1600x1200 ved 76 Hz

en: First sector of boot partition
no: F�rste sektor av oppstartspartisjon

en: First sector of drive (MBR)
no: F�rste sektor av disk (MBR)

en: SILO Installation
no: SILO-installasjon

en: Where do you want to install the bootloader?
no: Hvor �nsker du installere oppstartslasteren?

en: LILO/grub Installation
no: LILO/grub-installasjon

en: None
no: Ingen

en: Which bootloader(s) do you want to use?
no: Hvilken oppstartslaster(e) vil du bruke?

en: Bootloader main options
no: Hovedopsjoner for oppstartslaster

en: Bootloader installation
no: Installasjon oppstartslaster

en: Boot device
no: Oppstartsenhet

en: LBA (doesn't work on old BIOSes)
no: LBA (virker ikke p� gamle BIOS'er)

en: Compact
no: Kompakt

en: compact
no: kompakt

en: Video mode
no: Skjermmodus

en: Delay before booting default image
no: Forsinkelse f�r oppstart av standard bilde

en: Password
no: Passord

en: Password (again)
no: Passord (igjen)

en: Restrict command line options
no: Begrense kommandolinje-opsjoner

en: restrict
no: begrense

en: Clean /tmp at each boot
no: T�m /tmp ved hver oppstart

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
no: Presiser RAM-st�rrelse hvis det trengs (funnet %d MB)

en: Enable multi profiles
no: Sl� p� multiprofiler

en: Give the ram size in MB
no: Oppgi ram-st�rrelsen i MB

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
no: Opsjon ``Begrense kommandolinje-opsjoner'' kan ikke brukes uten et passord

en: Please try again
no: Vennligst pr�v igjen

en: The passwords do not match
no: Passordene stemmer ikke overens

en: Here are the different entries.
    You can add some more or change the existing ones.
no: Her er de forskjellige oppf�ringene.
    Du kan legge til flere eller endre de eksisterende.

en: Add
no: Legg til

en: Done
no: Ferdig

en: Which type of entry do you want to add?
no: Hvilken inngangstype vil du legge til

en: Other OS (SunOS...)
no: Andre OS (SunOS...)

en: Other OS (windows...)
no: Andre OS (windows...)

en: Image
no: Bilde

en: Append
no: Tilf�ye

en: Read-write
no: Les-skriv

en: Table
no: Tabell

en: Unsafe
no: Usikker

en: Label
no: Etikett

en: Default
no: Standard

en: Remove entry
no: Fjern inngang

en: Empty label not allowed
no: Tom etikett er ikke tillatt

en: This label is already used
no: Denne etiketten er allerede i bruk

en: Found %s %s interfaces
no: Fant %s %s grensesnitt

en: Do you have another one?
no: Har du enda ett?

en: Do you have any %s interfaces?
no: Har du noen %s grensesnitt?

en: No
no: Nei

en: Yes
no: Ja

en: See hardware info
no: Se maskinvareinfo

note: -PO: the first %s is the card type (scsi, network, sound,...) -PO: the second is the vendor+model name
en: Installing driver for %s card %s
no: Installerer driver for %s kort %s

en: (module %s)
no: (modul %s)

note: -PO: the %s is the driver type (scsi, network, sound,...)
en: Which %s driver should I try?
no: Hvilken %s driver skal jeg pr�ve?

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
no: I noen tilfeller trenger %s driveren � ha ekstra informasjon for � virke
    ordentlig, selv om den normalt virker fint foruten. �nsker du � spesifisere ekstra
    opsjoner for den eller tillate driveren � sondere maskinen din for
    informasjonen den trenger? Av og til vil sondering stoppe maskinen, men burde
    ikke for�rsake noen skader.

en: Autoprobe
no: Automatisk sondering

en: Specify options
no: Spesifiser opsjoner

en: You may now provide its options to module %s.
no: Du kan n� gi dens opsjoner til modul %s.

en: You may now provide its options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
no: Du kan n� oppgi dens opsjoner for modul %s.
    Opsjonene er i format ``name=value name2=value2 ...''.
    F.eks., ``io=0x300 irq=7''

en: Module options:
no: Modulopsjoner:

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
no: Lasting av modul %s feilet.
    �nsker du � pr�ve igjen med andre parametere?

en: (already added %s)
no: (allerede lagt til %s)

en: Add user
no: Legg til bruker

en: Enter a user
    %s
no: Entre en bruker
    %s

en: Accept user
no: Godta bruker

en: This password is too simple
no: Dette passordet er for enkelt

en: Please give a user name
no: Vennligst oppgi et brukernavn

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
no: Brukernavnet kan kun inneholde sm� bokstaver, tall, `-' og `_'

en: This user name is already added
no: Denne brukeren er allerede lagt til

en: Real name
no: Virkelig navn

en: User name
no: Brukernavn

en: Shell
no: Skall

en: Icon
no: Ikon

en: Autologin
no: Autoinnlogg

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
    If you don't want to use this feature, click on the cancel button.
no: Jeg kan sette opp maskinen din til � automatisk logge p� en bruker.
    �nsker du � bruke denne funksjonen?

en: Choose the default user:
no: Velg standard bruker:

en: Choose the window manager to run:
no: Velg vinduh�ndtereren som skal kj�res:

en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system in the list above or
    wait %d seconds for default boot.
no: Velkommen til %s, operativsystem-velgeren!
    
    Velg et operativsystem fra listen over eller
    vent %d sekunder for standard oppstart.

en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
no: Velkommen til GRUB, operativsystem-velgeren!

en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
no: Bruk %c og %c tastene for � velge hvilken inngang som er markert.

en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
no: Trykk enter for � starte opp valgt OS, 'e' for � redigere

en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
no: kommandoer for oppstart, eller 'c' for en kommandolinje.

en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
no: Den markerte inngangen vil bli startet automatisk om %d sekunder.

en: not enough room in /boot
no: ikke nok plass i /boot

note: -PO: "Desktop" and "Start Menu" are the name of the directories found in c:\windows
en: Desktop
no: Skrivebord

en: Start Menu
no: Startmeny

en: %d minutes
no: %d minutter

en: 1 minute
no: 1 minutt

en: %d seconds
no: %d sekunder

en: Create
no: Opprett

en: Unmount
no: Demonter

en: Delete
no: Slett

en: Format
no: Formater

en: Resize
no: Endre st�rrelse

en: Mount point
no: Monteringspunkt

en: Write /etc/fstab
no: Skriv /etc/fstab

en: Toggle to expert mode
no: Skift til ekspertmodus

en: Toggle to normal mode
no: Skift til normalmodus

en: Restore from file
no: Gjenopprett fra fil

en: Save in file
no: Lagre i fil

en: Restore from floppy
no: Gjenopprett fra diskett

en: Save on floppy
no: Lagre p� diskett

en: Clear all
no: Fjern alle

en: Format all
no: Formater alle

en: Auto allocate
no: Automatisk allokering

en: All primary partitions are used
no: Alle prim�re partisjoner er i bruk

en: I can't add any more partition
no: Jeg kan ikke legge til flere partisjoner

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
no: For � ha flere partisjoner vennligst slett en for � kunne opprette en utvidet partisjon

en: Rescue partition table
no: Redd partisjonstabell

en: Undo
no: Angre

en: Write partition table
no: Skriv partisjonstabell

en: Reload
no: Last igjen

en: Swap
no: Veksel

en: Empty
no: Tom

en: Other
no: Andre

en: Filesystem types:
no: Filsystemtyper:

en: Details
no: Detaljer

en: You have one big FAT partition
    (generally used by MicroSoft Dos/Windows).
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
no: Du har en stor FAT partisjon
    (vanligvis brukt av Microsoft Dos/Windows).
    Jeg forsl�r at du f�rst endrer st�rrelsen p� denne partisjonen
    (klikk p� den, klikk s� p� "Endre st�rrelse")

en: Please make a backup of your data first
no: Vennligst ta sikkerhetskopi av din data f�rst

en: Read carefully!
no: Les n�ye!

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
no: Hvis du skal bruke aboot, v�re n�ye med � la det v�re ledig plass (2048 sektorer er nok)
    ved begynnelsen av disken

en: Be careful: this operation is dangerous.
no: V�r forsiktig: denne operasjonen er farlig.

en: Error
no: Feil

en: Mount point:
no: Monteringspunkt:

en: Device:
no: Enhet:

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
no: DOS diskbokstav: %s (bare en gjetning)

en: Start: sector %s
no: Start: sektor %s

en: Size: %s
no: St�rrelse: %s

en: , %s sectors
no: , %s sektorer

en: Cylinder %d to cylinder %d
no: Sylinder %d til sylinder %d

en: Formatted
no: Formatert

en: Not formatted
no: Ikke formatert

en: Mounted
no: Montert

en: Loopback file(s): %s
no: Loopback-fil(s): %s

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
no: Partisjon startet opp som standard
        (for MS-DOS oppstart, ikke for lilo)

en: Level %s
no: Niv� %s

en: Chunk size %s
no: Skivest�rrelse %s

en: RAID-disks %s
no: RAID-disker %s

en: Loopback file name: %s
no: Loopback filnavn: %s

en: Please click on a partition
no: Vennligst klikk p� en partisjon

en: Size: %s
no: St�rrelse: %s

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
no: Geometri: %s sylindere, %s hoder, %s sektorer

en: Partition table type: %s
no: Type partisjonstabell: %s

en: on bus %d id %d
no: p� buss %d id %d

en: Mount
no: Monter

en: Active
no: Aktiv

en: Add to RAID
no: Legg til RAID

en: Remove from RAID
no: Fjern fra RAID

en: Modify RAID
no: Modifiser RAID

en: Use for loopback
no: Bruk for loopback

en: Choose action
no: Velg handling

en: Sorry I won't accept to create /boot so far onto the drive (on a cylinder > 1024).
    Either you use LILO and it won't work, or you don't use LILO and you don't need /boot
no: Beklager, jeg vil ikke tillate oppretting av /boot s� lange inne p� disken (p� en sylinder > 1024).
    Enten bruker du LILO og denne ikke virker, eller du bruker ikke LILO og du trenger ikke /boot

en: The partition you've selected to add as root (/) is physically located beyond
    the 1024th cylinder of the hard drive, and you have no /boot partition.
    If you plan to use the LILO boot manager, be careful to add a /boot partition
no: Partisjonen du valgte � legge til som root (/) er lokalisert fysisk bortenfor
    den 1024'de sylinderen p� hard-disken, og du har ingen /boot partisjon.
    Hvis du skal bruke oppstartsh�ndtereren LILO, v�r n�ye med � legge til en
    /boot partisjon

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    So be careful to add a /boot partition
no: Du har valgt en programvare RAID partisjon som root (/).
    Ingen oppstartslaster kan h�ndtere dette uten en /boot partisjon.
    S� v�r n�ye med � legge til en /boot partisjon

en: Use ``%s'' instead
no: Bruk ``%s'' istedet

en: Use ``Unmount'' first
no: Bruk ``Demonter'' f�rst

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
no: Etter endring av type p� partisjon %s, vil alle data p� denne partisjonen g� tapt

en: Continue anyway?
no: Fortsette likevel?

en: Quit without saving
no: Avslutt uten � lagre

en: Quit without writing the partition table?
no: Avslutt uten � skrive partisjonstabellen?

en: Change partition type
no: Endre partisjonstype

en: Which filesystem do you want?
no: Hvilket filsystem �nsker du?

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
no: Du kan ikke bruke ReiserFS for partisjoner mindre enn 32MB

en: Where do you want to mount loopback file %s?
no: Hvor vil du montere loopback-filen %s?

en: Where do you want to mount device %s?
no: Hvor vil du montere %s enheten?

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
no: Kan ikke fjerne monteringspunkt da denne partisjonen blir brukt til
    loopback. Fjern loopback f�rst

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
no: Etter formatering av partisjon %s vil alle data p� denne partisjonen
    g� tapt

en: Formatting
no: Formatering

en: Formatting loopback file %s
no: Formaterer loopback-fil %s

en: Formatting partition %s
no: Formaterer partisjon %s

en: After formatting all partitions,
no: Etter formatering av alle partisjonene,

en: all data on these partitions will be lost
no: alle data p� disse partisjonene vil g� tapt

en: Move
no: Flytt

en: Which disk do you want to move it to?
no: Hvilken disk vil du flytte til?

en: Sector
no: Sektor

en: Which sector do you want to move it to?
no: Hvilken sektor vil du flytte til?

en: Moving
no: Flytter

en: Moving partition...
no: Flytter partisjon...

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
no: Partisjonstabellen p� disk %s blir n� skrevet til disk!

en: You'll need to reboot before the modification can take place
no: Du m� starte maskinen p� nytt for at modifiseringene skal tre i kraft

en: Computing FAT filesystem bounds
no: Beregner fat filsystemgrense

en: Resizing
no: Endrer st�rrelse

en: This partition is not resizeable
no: Denne partisjonen kan ikke st�rrelsen forandres p�

en: All data on this partition should be backed-up
no: Alle data p� denne partisjonen burde sikkerhetskopieres

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
no: Etter endring av st�rrelse for partisjon %s, vil alle data p� denne
    partisjonen vil g� tapt

en: Choose the new size
no: Velg den nye st�rrelsen

en: Create a new partition
no: Opprette en ny partisjon

en: Start sector:
no: Start sektor:

en: Size in MB:
no: St�rrelse i MB:

en: Filesystem type:
no: Filsystemtype:

en: Preference:
no: Valg:

en: This partition can't be used for loopback
no: Denne partisjonen kan ikke brukes for loopback

en: Loopback file name:
no: Loopback filnavn:

en: File already used by another loopback, choose another one
no: Filen blir allerede brukt av en annen loopback, velg en annen

en: File already exists. Use it?
no: Filen eksisterer allerede. Bruke denne?

en: Select file
no: Velg fil

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
no: Kopien av partisjonstabellen har ikke samme st�rrelse
    Fortsette for det?

en: Warning
no: Advarsel

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
no: Sett inn en diskett i stasjonen
    Alle data p� denne disketten vil g� tapt

en: Trying to rescue partition table
no: Pr�ver � redde partisjonstabell

en: device
no: enhet

en: level
no: niv�

en: chunk size
no: skivest�rrelse

en: Choose an existing RAID to add to
no: Velg en eksisterende RAID for � legge til

en: new
no: ny

en: %s formatting of %s failed
no: %s formatering av %s mislykket

en: I don't know how to format %s in type %s
no: Jeg vet ikke hvordan formatere %s i type %s

en: mount failed:
no: montering mislykket:

en: error unmounting %s: %s
no: feil ved demontering av %s: %s

en: Mount points must begin with a leading /
no: Monteringspunkter m� begynne med /

en: There is already a partition with mount point %s
no: Det finnes allerede en partisjon med monteringspunkt %s

en: Circular mounts %s
no: Rund monterer %s

en: This directory should remain within the root filesystem
no: Denne katalogen b�r forbli i root filsystemet

en: You need a true filesystem (ext2, reiserfs) for this mount point
no: Du trenger et virkelig filsystem (ext2, reiserfs) for dette monteringspunktet

en: Error opening %s for writing: %s
no: Feil ved �pning av %s for skriving: %s

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
no: En feil har oppst�tt - ingen gyldige enheter ble funnet for � opprette nye filsystemer. Vennligst sjekk maskinvaren din for �rsaken til dette problemet

en: You don't have any partitions!
no: Du har ingen partisjoner!

en: Please choose your preferred language for installation and system usage.
no: Velg �nsket spr�k for installering og systembruk.

en: You need to accept the terms of the above license to continue installation.
    
    
    Please click on "Accept" if you agree with its terms.
    
    
    Please click on "Refuse" if you disagree with its terms. Installation will end without modifying your current
    configuration.
no: Du m� godta innholdet av lisensen ovenfor for � fortsette installasjonen.
    
    
    Klikk p� "Godta" hvis du godtar innholdet.
    
    
    Klikk p� "Nekte" hvis du ikke godtar innholdet. Installasjonen vil avslutte uten � modifisere din n�v�rende
    konfigurasjon.

en: Choose the layout corresponding to your keyboard from the list above
no: Velg oppsettet som stemmer med tastaturet ditt fra listen ovenfor

en: If you wish other languages (than the one you choose at
    beginning of installation) will be available after installation, please chose
    them in list above. If you want select all, you just need to select "All".
no: Hvis du �nsker andre spr�k (enn det du valgte ved
    begynnelsen av installasjonen) skal v�re tilgjengelige etter installasjonen velg
    disse i listen ovenfor. Hvis du �nsker � velge alle trenger du bare � velge "Alle".

en: Please choose "Install" if there are no previous version of Linux-Mandrake
    installed or if you wish to use several operating systems.
    
    
    Please choose "Update" if you wish to update an already installed version of Linux-Mandrake.
    
    
    Depend of your knowledge in GNU/Linux, you can choose one of the following levels to install or update your
    Linux-Mandrake operating system:
    
    	* Recommanded: if you have never installed a GNU/Linux operating system choose this. Installation will be
    	  be very easy and you will be asked only on few questions.
    
    
    	* Customized: if you are familiar enough with GNU/Linux, you may choose the primary usage (workstation, server,
    	  development) of your sytem. You will need to answer to more questions than in "Recommanded" installation
    	  class, so you need to know how GNU/Linux works to choose this installation class.
    
    
    	* Expert: if you have a good knowledge in GNU/Linux, you can choose this installation class. As in "Customized"
    	  installation class, you will be able to choose the primary usage (workstation, server, development). Be very
    	  careful before choose this installation class. You will be able to perform a higly customized installation.
    	  Answer to some questions can be very difficult if you haven't a good knowledge in GNU/Linux. So, don't choose
    	  this installation class unless you know what you are doing.
no: Velg "Installer" hvis det ikke er noen tidligere versjoner av Linux-Mandrake
    installert eller hvis du �nsker � bruke flere operativsystem.
    
    
    Velg "Oppdater" hvis du �nsker � oppdatere en allerede installert versjon av Linux-Mandrake.
    
    
    Avhengig av din kunnskap i GNU/Linux, kan du velge en av f�lgende niv�er til � installere eller oppdatere
    Linux-Mandrake operativsystemet ditt:
    
    	* Anbefalt: hvis du aldri har installert et GNU/Linux operativsystem velg denne. Installasjonen vil v�re
    	  veldig enkel og du vil bli stilt kun noen f� sp�rsm�l.
    
    
    	* Egendefinert: hvis du er kjent nok med GNU/Linux, kan du velge prim�rt bruk (arbeidstasjon, tjener,
    	  utvikling) for systemet ditt. Du m� svare p� flere sp�rsm�l enn i "Anbefalt" installasjons
    	  klassen, s� du m� vite hvordan GNU/Linux fungerer for � velge denne installasjonsklassen.
    
    
    	* Ekspert: hvis du har god kunnskap med GNU/Linux, kan du velge denne installasjonsklassen. Som i "Egendefinert"
    	  installasjonsklassen, vil du kunne velge prim�rt bruk (arbeidstation, tjener, utvikling). V�r veldig
    	  forsiktig f�r du velger denne installasjonsklassen. du vil kunne utf�re en meget egendefinert installasjon.
    	  � svare p� noen sp�rsm�l kan v�re veldig vanskelig hvis du ikke har god kunnskap med GNU/Linux. S�, ikke velg
    	  denne installasjonsklassen hvis du ikke vet hva du gj�r.

en: Select:
    
      - Customized: If you are familiar enough with GNU/Linux, you may then choose
        the primary usage for your machine. See below for details.
    
    
      - Expert: This supposes that you are fluent with GNU/Linux and want to
        perform a highly customized installation. As for a "Customized"
        installation class, you will be able to select the usage for your system.
        But please, please, DO NOT CHOOSE THIS UNLESS YOU KNOW WHAT YOU ARE DOING!
no: Velg:
    
      - Egendefinert: Hvis du er nok kjent med GNU/Linux, kan du velge
        prim�rt bruk for maskinen din. Se nedenfor for detaljer.
    
    
      - Ekspert: Dette krever at du er kjent med GNU/Linux og �nsker �
        utf�re en meget egendefinert installasjon. Som for "Egendefinert"
        installasjonsklasse, vil du kunne velge bruk for systemet ditt.
        Men v�r s� snill, IKKE VELG DETTE HVIS DU IKKE VET HVA DU GJ�R!

en: You must now define your machine usage. Choices are:
    
    	* Workstation: this the ideal choice if you intend to use your machine primarily for everyday use, at office or
    	  at home.
    
    
    	* Development: if you intend to use your machine primarily for software development, it is the good choice. You
    	  will then have a complete collection of software installed in order to compile, debug and format source code,
    	  or create software packages.
    
    
    	* Server: if you intend to use this machine as a server, it is the good choice. Either a file server (NFS or
    	  SMB), a print server (Unix style or Microsoft Windows style), an authentication server (NIS), a database
    	  server and so on. As such, do not expect any gimmicks (KDE, GNOME, etc.) to be installed.
no: Du m� n� definere din maskin's bruk. Valgene er:
    
    t* Arbeidstasjon: Det ideele valget hvis du skal bruke maskinen din hovedsaklig til hverdagsbruk, p� kontoret
    	  eller hjemme.
    
    
    t* Utvikling: Hvis du hovedsaklig skal bruke maskinen din til utvikling av programvare er dette er godt valg. Du
    	 vil da ha en komplett samling av programvare installert for � kompilere, debugge og formatere kildekode,
    	  eller lage programvarepakker.
    
    
    t* Tjener: Hvis du skal bruke maskinen din som en tjener er dette et godt valg. Enten en filtjener (NFS eller
    	  SMB),  en utskriftstjener (Unix stil eller Microsoft Windows stil), en autentifikasjonstjener (NIS), en database-
    	  tjener osv. Som s�, ikke forvent at noe spesielt (KDE, GNOME etc.) vil bli installert.

en: DrakX will attempt to look for PCI SCSI adapter(s). If DrakX
    finds an SCSI adapter and knows which driver to use, it will be automatically
    installed.
    
    
    If you have no SCSI adapter, an ISA SCSI adapter or a PCI SCSI adapter that
    DrakX doesn't recognize, you will be asked if a SCSI adapter is present in your
    system. If there is no adapter present, you can click on "No". If you click on
    "Yes", a list of drivers will be presented from which you can select your
    specific adapter.
    
    
    If you have to manually specify your adapter, DrakX will ask if you want to
    specify options for it. You should allow DrakX to probe the hardware for the
    options. This usually works well.
    
    
    If not, you will need to provide options to the driver. Please review the User
    Guide (chapter 3, section "Collective informations on your hardware) for hints
    on retrieving this information from hardware documentation, from the
    manufacturer's Web site (if you have Internet access) or from Microsoft Windows
    (if you have it on your system).
no: DrakX vil fors�ke � se etter PCI SCSI-adapter(e). Hvis DrakX finner et
    SCSI-adapter og vet hvilken driver som skal brukes vil denne bli automatisk
    installert.
    
    
    Hvis du ikke har noen SCSI-adaptere, et ISA SCSI-adapter eller et PCI SCSI
    adapter som DrakX ikke finner vil du bli spurt om det finnes noen SCSI adaptere
    i systemet ditt. Hvis du ikke har noen adaptere kan du klikke p� "Nei". Hvis du
    klikker p� "Ja" vil en liste over drivere komme til syne som du kan velge
    ditt spesifikke adapter fra.
    
    
    Hvis du m�tte spesifisere adapteret manuelt, vil DrakX sp�rre om du �nsker �
    spesifisere opsjoner for det. Du burde la DrakX sjekke maskinvaren for opsjonene.
    Dette fungerer vanligvis bra.
    
    
    Hvis ikke m� du � gi opsjonene til driveren. Se i installasjonsguiden (kapittel 3,
    seksjon "Collective informations on your hardware) for hint om � f� denne informasjonen
    fra maskinvaredokumentasjonen, eller fra produsentens websted
    hvis du har Internett-tilgang) eller fra Microsoft Windows
    (hvis du har denne p� systemet ditt)

en: At this point, you need to choose where to install your
    Linux-Mandrake operating system on your hard drive. If it is empty or if an
    existing operating system uses all the space available on it, you need to
    partition it. Basically, partitioning a hard drive consists of logically
    dividing it to create space to install your new Linux-Mandrake system.
    
    
    Because the effects of the partitioning process are usually irreversible,
    partitioning can be intimidating and stressful if you are an inexperienced user.
    This wizard simplifies this process. Before beginning, please consult the manual
    and take your time.
    
    
    You need at least two partitions. One is for the operating system itself and the
    other is for the virtual memory (also called Swap).
    
    
    If partitions have been already defined (from a previous installation or from
    another partitioning tool), you just need choose those to use to install your
    Linux system.
    
    
    If partitions haven't been already defined, you need to create them. 
    To do that, use the wizard available above. Depending of your hard drive
    configuration, several solutions can be available:
    
    	* Use existing partition: the wizard has detected one or more existing Linux partitions on your hard drive. If
    	  you want to keep them, choose this option. 
    
    
    	* Erase entire disk: if you want delete all data and all partitions present on your hard drive and replace them by
    	  your new Linux-Mandrake system, you can choose this option. Be careful with this solution, you will not be
    	  able to revert your choice after confirmation.
    
    
    	* Use the free space on the Windows partition: if Microsoft Windows is installed on your hard drive and takes
    	  all space available on it, you have to create free space for Linux data. To do that you can delete your
    	  Microsoft Windows partition and data (see "Erase entire disk" or "Expert mode" solutions) or resize your
    	  Microsoft Windows partition. Resizing can be performed without loss of any data. This solution is
    	  recommended if you want use both Linux-Mandrake and Microsoft Windows on same computer.
    
    
    	  Before choosing this solution, please understand that the size of your Microsoft
    	  Windows partition will be smaller than at present time. It means that you will have less free space under
    	  Microsoft Windows to store your data or install new software.
    
    
    	* Expert mode: if you want to partition manually your hard drive, you can choose this option. Be careful before
    	  choosing this solution. It is powerful but it is very dangerous. You can lose all your data very easily. So,
    	  don't choose this solution unless you know what you are doing.
no: P� dette punktet m� du velge hvor du skal installere ditt
    Linux-Mandrake operativsystem p� harddisken din. Hvis den er tom eller hvis et
    eksisterende operativsystem bruker all tilgjengelig plass m� du
    partisjonere denne. I basis best�r partisjonering av en harddisk av � logisk
    dele denne for � opprette plass til installere ditt nye Linux-Mandrake system.
    
    
    Fordi effektene av partisjoneringsprosessen normalt er ugjenkallelige, kan
    partisjonering v�re b�de skremmende og stressende hvis du er en uerfaren bruker.
    Denne hjelperen forenkler denne prosessen. F�r du begynner, vennligst konsulter manualen
    og ta deg god tid.
    
    
    Du trenger minst to partisjoner. En er for selve operativsystemet og den
    andre er for det virtuelle minnet (ogs� kalt veksel).
    
    
    Hvis partisjonene allerede har blitt definert (fra en tidligere installasjon eller fra
    andre partisjoneringsverkt�y), trenger du bare � velge disse f�r � installere Linux
    systemet ditt.
    
    
    Hvis partisjonene ikke allerede har blitt definert m� du opprette disse. 
    For � gj�re dette bruk hjelperen tilgjengelig ovenfor. Avhengig av din harddisk
    konfigurasjon kan flere l�sninger v�re tilgjengelige:
    
    	* Bruk eksisterende partisjon: hjelperen har oppdaget en eller flere eksisterende Linux partisjoner p� harddisken din. Hvis
    	  du �nsker � beholde disse, velg dette valget. 
    
    
    	* Slett hele disken: hvis du �nsker � slette alle data og alle partisjoner p� harddisken din og erstatte disse med
    	  ditt nye Linux-Mandrake system, kan du velge dette valget. V�r forsiktig med denne l�sningen, du vil ikke kunne
    	  gj�re om valget ditt etter bekreftelse.
    
    
    	* Bruk den ledige plassen p� Windows partisjonen: hvis Microsoft Windows er installert p� harddisken din og tar
    	  all plass tilgjengelig p� denne, m� du opprette fri plass for Linux data. For � gj�re dette kan du slette din
    	  Microsoft Windows partisjon og data (se "Slett hele disken" eller "Ekspert modus" l�sninger) eller endre st�rrelsen p� din
    	  Microsoft Windows partisjon. Endring av st�rrelse kan utf�res uten tap av noen data. Denne l�sningen 
    	  anbefales hvis du �nsker � bruke b�de Linux-Mandrake og Microsoft Windows p� samme maskin.
    
    
    	  F�r du velger denne l�sning, v�r klar over at st�rrelsen p� din Microsoft
    	  Windows partisjon vil bli mindre enn det den er n�. Dette betyr at du vil ha mindre fri plass under
    	  Microsoft Windows til � lagre dine data eller installere ny programvare.
    
    
    	* Ekspert modus: hvis du �nsker � manuelt partisjonere harddisken din, kan du velge dette valget. V�r forsiktig f�r
    	  du velger denne l�sningen. Den er kraftfull, men veldig farlig. Du kan miste alle dine data veldig lett. S�,
    	  ikke velg dette valget hvis du ikke vet hva du gj�r.

en: At this point, you need to choose what
    partition(s) to use to install your new Linux-Mandrake system. If partitions
    have been already defined (from a previous installation of GNU/Linux or from
    another partitioning tool), you can use existing partitions. In other cases,
    hard drive partitions must be defined.
    
    
    To create partitions, you must first select a hard drive. You can select the
    disk for partitioning by clicking on "hda" for the first IDE drive, "hdb" for
    the second or "sda" for the first SCSI drive and so on.
    
    
    To partition the selected hard drive, you can use these options:
    
       * Clear all: this option deletes all partitions available on the selected hard drive.
    
    
       * Auto allocate:: this option allows you to automatically create Ext2 and swap partitions in free space of your
         hard drive.
    
    
       * Rescue partition table: if your partition table is damaged, you can try to recover it using this option. Please
         be careful and remember that it can fail.
    
    
       * Undo: you can use this option to cancel your changes.
    
    
       * Reload: you can use this option if you wish to undo all changes and load your initial partitions table
    
    
       * Wizard: If you wish to use a wizard to partition your hard drive, you can use this option. It is recommended if
         you do not have a good knowledge in partitioning.
    
    
       * Restore from floppy: if you have saved your partition table on a floppy during a previous installation, you can
         recover it using this option.
    
    
       * Save on floppy: if you wish to save your partition table on a floppy to be able to recover it, you can use this
         option. It is strongly recommended to use this option
    
    
       * Done: when you have finished partitioning your hard drive, use this option to save your changes.
    
    
    For information, you can reach any option using the keyboard: navigate trough the partitions using Tab and Up/Down arrows.
    
    
    When a partition is selected, you can use:
    
               * Ctrl-c to create a new partition (when a empty partition is selected)
    
               * Ctrl-d to delete a partition
    
               * Ctrl-m to set the mount point
no: P� dette punktet m� du velge hvilken
    partisjon(er) som skal brukes til � installere ditt nye Linux-Mandrake system. Hvis partisjoner
    allerede har blitt definert (fra en tidligere installasjon av GNU/Linux eller fra
    et annet partisjoneringsverkt�y), kan du bruke eksisterende partisjoner. I andre tilfeller
    m� harddiskpartisjoner defineres.
    
    
    For � opprette partisjoner m� du f�rst velge en harddisk. Du kan velge disk
    for partisjonering ved � klikke p� "hda" for den f�rste IDE disken, "hdb" for
    den andre eller "sda" for den f�rste SCSI disken osv.
    
    
    For � partisjonere den valgte harddisken kan du bruke disse valgene:
    
       * Fjern alle: dette valget sletter alle partisjoner tilgjengelig p� den valgte harddisken.
    
    
       * Auto allokering:: dette valget lar deg automatisk opprette Ext2 og veksel partisjoner p� den ledige plassen p�
         harddisken din.
    
    
       * Redd partisjonstabell: hvis partisjonstabellen din er skadet kan du fors�ke � redde den ved � bruke dette valget. V�r
         forsiktig og husk at det kan g� galt.
    
    
       * Angre: du kan bruke dette valget til kanselere endringene dine.
    
    
       * Last igjen: du kan bruke dette valget hvis du angrer alle endringer og vil laste partisjonstabellen du begynte med
    
    
       * Hjelper: Hvis du �nsker � bruke en hjelper til � partisjonere harddisken din kan du bruke dette valget. Anbefales hvis
         du ikke har god kunnskap om partisjonering.
    
    
       * Gjenopprett fra diskett: hvis du har lagret partisjonstabellen din p� en diskett under en tidligere installasjon kan du
         gjenopprette denne ved � bruke dette valget.
    
    
       * Lagre p� diskett: hvis du �nsker � lagre partisjonstabellen din p� en diskett for � kunne gjenopprette denne kan du bruke dette
         valget. Det anbefales p� det sterkeste � bruke dette valget.
    
    
       * Ferdig: n�r du er ferdig med � partisjonere harddisken din bruk dette valget til � lagre endringene dine.
    
    
    For informasjon kan du n� valgene ved � bruke tastaturet: naviger gjennom partisjonene ved � bruke Tab og Up/Down pilene.
    
    
    N�r en partisjon er valgt kan du bruke:
    
               * Ctrl-c til � opprette en ny partisjon (n�r en tom partisjon er valgt)
    
               * Ctrl-d til � slette en partisjon
    
               * Ctrl-m til � sette monteringspunktet

en: Above are listed the existing Linux partitions detected on
    your hard drive. You can keep choices make by the wizard, they are good for a
    common usage. If you change these choices, you must at least define a root
    partition ("/"). Don't choose a too little partition or you will not be able
    to install enough software. If you want store your data on a separate partition,
    you need also to choose a "/home" (only possible if you have more than one
    Linux partition available).
    
    
    For information, each partition is listed as follows: "Name", "Capacity".
    
    
    "Name" is coded as follow: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard drive is an IDE hard drive and "sd"
    if it is an SCSI hard drive.
    
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE hard drives:
    
       * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller",
    
       * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller",
    
       * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller",
    
       * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    
    With SCSI hard drives, a "a" means "primary hard drive", a "b" means "secondary hard drive", etc...
no: Ovenfor nevnes de eksisterende Linux partisjonene oppdaget p�
    harddisken din. Du kan beholde valg som er gjort av hjelperen, de er gode for vanlig
    bruk. Du kan endre disse valgene, du m� i hvertfall definere en root
    partisjon ("/"). Ikke velg for liten partisjon ellers vil du ikke kunne
    installere nok programvare. Hvis du �nsker � lagre dine data p� en separat partisjon
    m� du ogs� velge en "/home" (bare mulig hvis du har mer enn en
    Linux partisjon tilgjengelig).
    
    
    For informasjon, hver partisjon er listet som f�lger: "Navn", "Kapasitet".
    
    
    "Navn" er kodet som f�lger: "harddisk type", "harddisk nummer",
    "partisjon nummer" (f.eks., "hda1").
    
    
    "Harddisk type" er "hd" hvis harddisken din er en IDE harddisk og "sd"
    hvis den er en SCSI harddisk.
    
    
    "Hard drive nummer" er alltid en bokstav etter "hd" eller "sd". Med IDE harddisker:
    
       * "a" betyr "master harddisk p� prim�r IDE kontroller",
    
       * "b" betyr "slave harddisk p� prim�r IDE kontroller",
    
       * "c" betyr "master harddisk p� sekund�r IDE kontroller",
    
       * "d" betyr "slave harddisk p� sekund�r IDE kontroller".
    
    
    Med SCSI harddisker, en "a" betyr "prim�r harddisk", en "b" betyr "sekund�r harddisk", etc...

en: Choose the hard drive you want to erase to install your
    new Linux-Mandrake partition. Be careful, all data present on it will be lost
    and will not be recoverable.
no: Velg den harddisken du �nsker � slette for � installere din
    nye Linux-Mandrake partisjon. V�r forsiktig, alle data p� denne vil g� tapt
    og kan ikke bli gjenopprettet.

en: Click on "OK" if you want to delete all data and
    partitions present on this hard drive. Be careful, after clicking on "OK", you
    will not be able to recover any data and partitions present on this hard drive,
    including any Windows data.
    
    
    Click on "Cancel" to cancel this operation without losing any data and
    partitions present on this hard drive.
no: Klikk p� "OK" hvis du �nsker � slette alle data og
    partisjoner p� denne harddisken. V�r forsiktig, etter at du har klikket p� "OK",
    vil du ikke kunne gjenopprette data og partisjoner p� denne hard- disken,
    inkludert Windows data.
    
    
    Klikk p� "Avbryt" for � avbryte denne operasjonen uten � miste data og
    partisjoner p� denne harddisken.

en: More than one Microsoft Windows partition have been
    detected on your hard drive. Please choose the one you want resize to install
    your new Linux-Mandrake operating system.
    
    
    For information, each partition is listed as follow; "Linux name", "Windows
    name" "Capacity".
    
    "Linux name" is coded as follow: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and "sd"
    if it is an SCSI hard drive.
    
    
    "Hard drive number" is always a letter putted after "hd" or "sd". With IDE hard drives:
    
       * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller",
    
       * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller",
    
       * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller",
    
       * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, a "a" means "primary hard drive", a "b" means "secondary hard drive", etc.
    
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first disk
    or partition is called "C:").
no: Mer enn en Microsoft Windows partisjon har blitt
    oppdaget p� harddisken din. Vennligst velg den du �nsker � endre st�rrelsen p� for �
    installere ditt nye Linux-Mandrake operativsystem.
    
    
    For informasjon, hver partisjon er listet som f�lger: "Linux navn", "Windows
    navn" "Kapasitet".
    
    "Linux navn" er kodet som f�lger: "harddisk type", "harddisk nummer",
    "partisjon nummer" (f.eks., "hda1").
    
    
    "Harddisk type" er "hd" hvis harddisken din er en IDE harddisk og "sd"
    hvis den er en SCSI harddisk.
    
    
    "Hard drive nummer" er alltid en bokstav etter "hd" eller "sd". Med IDE harddisker:
    
       * "a" betyr "master harddisk p� prim�r IDE kontroller",
    
       * "b" betyr "slave harddisk p� prim�r IDE kontroller",
    
       * "c" betyr "master harddisk p� sekund�r IDE kontroller",
    
       * "d" betyr "slave harddisk p� sekund�r IDE kontroller".
    
    Med SCSI harddisker, en "a" betyr "prim�r harddisk", en "b" betyr "sekund�r harddisk", etc.
    
    "Windows navn" er bokstaven p� harddisken din under Windows (den f�rste disken
    eller partisjonen er kalt "C:").

en: Please be patient. This operation can take several minutes.
no: V�r t�lmodig. Denne operasjonen kan ta flere minutter.

en: Any partitions that have been newly defined must be
    formatted for use (formatting meaning creating a filesystem).
    
    
    At this time, you may wish to reformat some already existing partitions to erase
    the data they contain. If you wish do that, please also select the partitions
    you want to format.
    
    
    Please note that it is not necessary to reformat all pre-existing partitions.
    You must reformat the partitions containing the operating system (such as "/",
    "/usr" or "/var") but do you no have to reformat partitions containing data
    that you wish to keep (typically /home).
    
    
    Please be careful selecting partitions, after formatting, all data will be
    deleted and you will not be able to recover any of them.
    
    
    Click on "OK" when you are ready to format partitions.
    
    
    Click on "Cancel" if you want to choose other partitions to install your new
    Linux-Mandrake operating system.
no: Partisjoner som nylig har blitt definert m�
    formateres for bruk (formatering betyr � opprette et filsystem).
    
    
    P� dette punktet �nsker du kanskje � reformatere noen allerede eksisterende partisjoner for � slette
    dataene de inneholder. Hvis du �nsker � gj�re dette, velg ogs� de partisjonene
    du �nsker � formatere.
    
    
    Merk at det ikke er n�dvendig � reformatere alle allerede eksisterende partisjoner.
    Du m� reformatere partisjoner som inneholder operativsystemet (s� som "/",
    "/usr" eller "/var"), men du beh�ver ikke � reformatere partisjoner som inneholder data
    som du �nsker � beholde (typisk /home).
    
    
    V�r forsiktig ved valg av partisjoner, etter formatering vil alle data v�re
    slettet og du vil ikke kunne gjenopprette noen av disse.
    
    
    Klikk p� "OK" n�r du er klar til � formatere partisjoner.
    
    
    Klikk p� "Avbryt" hvis du �nsker � velge andre partisjoner � installere ditt nye
    Linux-Mandrake operating system p�.

en: You may now select the group of packages you wish to
    install or upgrade.
    
    
    DrakX will then check whether you have enough room to install them all. If not,
    it will warn you about it. If you want to go on anyway, it will proceed onto the
    installation of all selected groups but will drop some packages of lesser
    interest. At the bottom of the list you can select the option 
    "Individual package selection"; in this case you will have to browse through
    more than 1000 packages...
no: Du kan n� velge de pakkegruppene du �nsker �
    installere eller oppgradere.
    
    
    DrakX vil s� sjekke om du har nok plass til � installere alle. Hvis ikke
    vil du bli advart om dette. Hvis du likevel vil fortsette, vil installasjonen av
    alle valgte grupper fortsette, men pakker av mindre interesse vil ikke bli
    installert. Nederst p� listen kan du velge opsjonen 
    "Individuelt pakkevalg"; i s� tilfelle m� du lete gjennom mer
    enn 1000 pakker...

en: You can now choose individually all the packages you
    wish to install.
    
    
    You can expand or collapse the tree by clicking on options in the left corner of
    the packages window.
    
    
    If you prefer to see packages sorted in alphabetic order, click on the icon
    "Toggle flat and group sorted".
    
    
    If you want not to be warned on dependencies, click on "Automatic
    dependencies". If you do this, note that unselecting one package may silently
    unselect several other packages which depend on it.
no: Du kan n� velge individuelt alle pakkene du
    �nsker � installere.
    
    
    Du kan utvide eller trekke sammen treet ved � klikke p� valgene i det venstre hj�rnet av
    pakkevinduet.
    
    
    Hvis du foretrekker � se pakkene sortert i alfabetisk rekkef�lge, klikk p� ikonet
    "Velg mellom flat og gruppe sortert".
    
    
    Hvis du �nsker � ikke bli advart om avhengighet, klikk p� "Automatisk
    avhengighet". Hvis du gj�r dette, merk at � ikke velge en pakke kan i det stille
    velge bort flere andre pakker som er avhengig av denne.

en: If you have all the CDs in the list above, click Ok. If you have
    none of those CDs, click Cancel. If only some CDs are missing, unselect them,
    then click Ok.
no: Hvis du har alle CDene i listen ovenfor, klikk Ok. Hvis du ikke har
    noen av disse CDene, klikk Avbryt. Hvis bare noen av CDene mangler, fjern disse,
    klikk s� Ok.

en: Your new Linux-Mandrake operating system is currently being
    installed. This operation should take a few minutes (it depends on size you
    choose to install and the speed of your computer).
    
    
    Please be patient.
no: Ditt nye Linux-Mandrake operativsystem blir n�
    installert. Denne operasjonen burde ta noen minutter (avhengig av st�rrelsen du
    valgte � installere og hastigheten p� maskinen din).
    
    
    V�r t�lmodig.

en: You can now test your mouse. Use buttons and wheel to verify
    if settings are good. If not, you can click on "Cancel" to choose another
    driver.
no: Du kan n� teste musen din. Bruk knapper og hjul for � verifisere
    om innstillingene er ok. Hvis ikke kan du klikke p� "Avbryt" for � velge en
    annen driver.

en: Please select the correct port. For example, the COM1
    port under MS Windows is named ttyS0 under GNU/Linux.
no: Vennligst velg den riktige porten. F.eks., COM1 porten
    under MS Windows blir kalt ttyS0 i GNU/Linux.

en: If you wish to connect your computer to the Internet or
    to a local network please choose the correct option. Please turn on your device
    before choosing the correct option to let DrakX detect it automatically.
    
    
    If you do not have any connection to the Internet or a local network, choose
    "Disable networking".
    
    
    If you wish to configure the network later after installation or if you have
    finished to configure your network connection, choose "Done".
no: Hvis du �nsker � koble maskinen din til Internett eller
    til et lokalt nettverk velg det riktige valget. Skru p� enheten din
    f�r du velger det korrekte valget for � la DrakX oppdage det automatisk.
    
    
    Hvis du ikke har noen oppkobling til Internett eller et lokalt nettverk, velg
    "Sl� av nettverk".
    
    
    Hvis du �nsker � konfigurere nettverket senere etter installasjonen eller hvis du er
    ferdig med � konfigurere nettverksforbindelsen, velg "Ferdig".

en: No modem has been detected. Please select the serial port on which it is plugged.
    
    
    For information, the first serial port (called "COM1" under Microsoft
    Windows) is called "ttyS0" under Linux.
no: Intet modem har blitt oppdaget. Velg serieporten som modemet er koblet til.
    
    
    For informasjon, den f�rste serieporten (kalt "COM1" under Microsoft
    Windows) er kalt "ttyS0" under Linux.

en: You may now enter dialup options. If you don't know
    or are not sure what to enter, the correct informations can be obtained from
    your Internet Service Provider. If you do not enter the DNS (name server)
    information here, this information will be obtained from your Internet Service
    Provider at connection time.
no: Du kan n� entre valg for oppringt. Hvis du ikke vet
    eller ikke er sikker p� hva du skal entre, kan korrekt informasjon f�es fra
    din Internett tilbyder. Hvis du ikke entrer DNS (navnetjener)
    informasjon her vil denne informasjonen bli innhentet fra din Internett tilbyder
    ved oppkobling.

en: If your modem is an external modem, please turn on it now to let DrakX detect it automatically.
no: Hvis modemet ditt er et eksternt modem, sl� det p� n� for � la DrakX oppdage det automatisk.

en: Please turn on your modem and choose the correct one.
no: Sl� p� modemet ditt og velg det riktige.

en: If you are not sure if informations above are
    correct or if you don't know or are not sure what to enter, the correct
    informations can be obtained from your Internet Service Provider. If you do not
    enter the DNS (name server) information here, this information will be obtained
    from your Internet Service Provider at connection time.
no: Hvis du ikke er sikker p� at informasjonen ovenfor er
    korrekt eller hvis du ikke vet eller ikke er sikker p� hva du skal entre kan
    informasjon f�es fra din Internett-tilbyder. Hvis du ikke
    entrer DNS (navnetjener) informasjon her vil denne informasjonen bli innhentet
    fra din Internett-tilbyder ved oppkobling.

en: You may now enter your host name if needed. If you
    don't know or are not sure what to enter, the correct informations can be
    obtained from your Internet Service Provider.
no: Du kan n� entre ditt vertsnavn hvis det beh�ves. Hvis du
    ikke vet eller ikke er sikker p� hva du skal entre, s� kan korrekt informasjon
    f�es fra din Internett-tilbyder.

en: You may now configure your network device.
    
       * IP address: if you don't know or are not sure what to enter, ask your network administrator.
         You should not enter an IP address if you select the option "Automatic IP" below.
    
       * Netmask: "255.255.255.0" is generally a good choice. If you don't know or are not sure what to enter,
         ask your network administrator.
    
       * Automatic IP: if your network uses BOOTP or DHCP protocol, select this option. If selected, no value is needed in
        "IP address". If you don't know or are not sure if you need to select this option, ask your network administrator.
no: Du kan n� konfigurere nettverksenheten din.
    
       * IP-adresse: hvis du ikke vet eller ikke sikker p� hva du skal entre, sp�r nettverksadministratoren din.
         Du burde ikke entre en IP-adresse hvis du velger opsjonen "Automatisk IP" nedenfor.
    
       * Nettmaske: "255.255.255.0" er vanligvis et bra valg. Hvis du ikke vet eller ikke er sikker p� hva du skal entre
         sp�r nettverksadministratoren din.
    
       * Automatisk IP: Hvis nettverket ditt bruker BOOTP eller DHCP protokollen, velg denne opsjonen. Hvis valgt, trengs ingen verdi i
        "IP-adresse". Hvis du ikke vet eller ikke sikker p� om du trenger � velge denne opsjonen sp�r nettverksadministratoren din.

en: You may now enter your host name if needed. If you
    don't know or are not sure what to enter, ask your network administrator.
no: Du kan n� entre vertsnavnet ditt hvis behov. Hvis du ikke
    vet eller ikke er sikker p� hva du skal entre sp�r nettverksadministratoren din.

en: You may now enter your host name if needed. If you
    don't know or are not sure what to enter, leave blank.
no: Du kan n� entre vertsnavnet ditt hvis behov. Hvis du
    ikke vet eller ikke er sikker p� hva du skal entre ikke sett inn noe..

en: You may now enter dialup options. If you're not sure what to enter, the
    correct information can be obtained from your ISP.
no: Du kan n� entre opsjoner for oppringt. hvis du ikke er sikker p� hva du
    skal entre kan korrekt informasjon f�es fra din Internett-tilbyder.

en: If you will use proxies, please configure them now. If you don't know if
    you should use proxies, ask your network administrator or your ISP.
no: Hvis du skal bruke proxier, vennligst konfigurer disse n�. Hvis du ikke vet
    om du skal bruke proxier, sp�r nettverksadministratoren din eller din ISP.

en: You can install cryptographic package if your internet connection has been
    set up correctly. First choose a mirror where you wish to download packages and
    after that select the packages to install.
    
    
    Note you have to select mirror and cryptographic packages according
    to your legislation.
no: Du kan installere kryptografisk pakke hvis internett tilknytningen din er
    satt opp riktig. Velg f�rst et speil som du �nsker � hente ned pakkene fra og
    velg s� pakkene du �nsker � installere.
    
    
    Merk at du m� velge speil og kryptografisk pakke ihht. lovgivning i ditt land.

en: You can now select your timezone according to where you live.
no: Du kan n� velge tidssone som stemmer overens med der du bor.

en: GNU/Linux manages time in GMT (Greenwich Manage
    Time) and translates it in local time according to the time zone you have
    selected.
    
    
    If you use Microsoft Windows on this computer, choose "No".
no: GNU/Linux h�ndterer tid i GMT (Greenwich Mean Time)
    og oversetter denne til lokal tid ihht. den tidssonen du har valgt
    .
    
    Hvis du bruker Microsoft Windows p� denne maskinen, velg "Nei".

en: You may now choose which services you want to start at boot time.
    
    
    When your mouse comes over an item, a small balloon help will popup which
    describes the role of the service.
    
    
    Be very careful in this step if you intend to use your machine as a server: you
    will probably want not to start any services that you don't need. Please
    remember that several services can be dangerous if they are enable on a server.
    In general, select only the services that you really need.
no: Du kan n� velge hvilke tjenester som skal startes ved oppstart.
    
    
    N�r musen din kommer over et element, vil en liten ballonghjelp komme opp
    med en beskivelse av rollen til tjenesten.
    
    
    V�r spesielt forsiktig i dette trinnet hvis du skal bruke maskinen din som tjener:
    du vil antageligvis ikke starte noen tjenester som du ikke trenger.Husk at
    flere tjenester kan v�re farlige hvis de er sl�tt p� i en tjener.
    Velg bare de tjenestene som du virkelig trenger.

en: You can configure a local printer (connected to your computer) or remote
    printer (accessible via a Unix, Netware or Microsoft Windows network).
no: Du kan konfigurere en lokal skriver (koblet til maskinen din) eller en fjern
    skriver (tilgengelig via et Unix, Netware eller Microsoft Windows nettverk).

en: If you wish to be able to print, please choose one printing system between
    CUPS and LPR.
    
    
    CUPS is a new, powerful and flexible printing system for Unix systems (CUPS
    means "Common Unix Printing System"). It is the default printing system in
    Linux-Mandrake.
    
    
    LPR is the old printing system used in previous Linux-Mandrake distributions.
    
    
    If you don't have printer, click on "None".
no: Hvis du �nsker � kunne gj�re utskrifter, velg et av f�lgende utskriftsystem:
    CUPS og LPR.
    
    
    CUPS er et nytt, kraftig og fleksibelt utskriftsystem for Unix systemer (CUPS
    betyr "Common Unix Printing System"). Det er standard utskriftsystem i
    Linux-Mandrake.
    
    
    LPR er det gamle utskriftsystemet brukt i tidligere Linux-Mandrake distribusjoner.
    
    
    Hvis du ikke har skriver klikk p� "Ingen".

en: GNU/Linux can deal with many types of printer. Each of these types requires
    a different setup.
    
    
    If your printer is physically connected to your computer, select "Local
    printer".
    
    
    If you want to access a printer located on a remote Unix machine, select
    "Remote printer".
    
    
    If you want to access a printer located on a remote Microsoft Windows machine
    (or on Unix machine using SMB protocol), select "SMB/Windows 95/98/NT".
no: GNU/Linux kan h�ndtere mange typer skrivere. Hver av disse trenger
    forskjellige oppsett.
    
    
    Hvis skriveren din er fysisk koblet til maskinen din velg "Lokal
    skriver".
    
    
    Hvis du �nsker � bruke en skriver lokalisert p� en fjern Unix maskin, velg
    "Fjern skriver".
    
    
    Hvis du �nsker � bruke en skriver lokalisert p� en fjern Microsoft Windows maskin
    (eller p� Unix maskiner som bruker SMB protocol), velg "SMB/Windows 95/98/NT".

en: Please turn on your printer before continuing to let DrakX detect it.
    
    You have to enter some informations here.
    
    
       * Name of printer: the print spooler uses "lp" as default printer name. So, you must have a printer named "lp".
         If you have only one printer, you can use several names for it. You just need to separate them by a pipe
         character (a "|"). So, if you prefer a more meaningful name, you have to put it first, eg: "My printer|lp".
         The printer having "lp" in its name(s) will be the default printer.
    
    
       * Description: this is optional but can be useful if several printers are connected to your computer or if you allow
         other computers to access to this printer.
    
    
       * Location: if you want to put some information on your
         printer location, put it here (you are free to write what
         you want, for example "2nd floor").
no: Sl� p� skriveren din f�r du fortsetter s� DrakX kan oppdage den.
    
    Du m� entre litt informasjon her.
    
    
       * Navn p� skriveren: skriverspolen bruker "lp" som standard skrivernavn. S� du m� ha en skriver kalt "lp".
         Hvis du bare har en skriver kan du bruke flere navn for denne. Du beh�ver bare � separere disse med et pipe
         tegn (et "|"). S�, hvis du foretrekker et mere meningsfylt navn, m� du sette det f�rst, f.eks.: "Min skriver|lp".
         Skriveren som har "lp" i navnet sitt vil v�re standard skriver.
    
    
       * Beskrivelse: Dette er valgfritt, men kan v�re nyttig hvis flere skrivere er koblet til maskinen din eller hvis du tillater
         andre maskiner � bruke denne skriveren.
    
    
       * Lokasjon: hvis du vil ha informasjon om hvor skriveren
         befinner seg, sett det her (du kan skrive hva
         du vil, f.eks. "andre etasje").

en: You need to enter some informations here.
    
    
       * Name of queue: the print spooler uses "lp" as default printer name. So, you need have a printer named "lp".
        If you have only one printer, you can use several names for it. You just need to separate them by a pipe
        character (a "|"). So, if you prefer to have a more meaningful name, you have to put it first, eg: "My printer|lp".
        The printer having "lp" in its name(s) will be the default printer.
    
      
       * Spool directory: it is in this directory that printing jobs are stored. Keep the default choice
         if you don't know what to use
    
    
       * Printer Connection: If your printer is physically connected to your computer, select "Local printer".
         If you want to access a printer located on a remote Unix machine, select "Remote lpd printer".
    
    
         If you want to access a printer located on a remote Microsoft Windows machine (or on Unix machine using SMB
         protocol), select "SMB/Windows 95/98/NT".
    
    
         If you want to acces a printer located on NetWare network, select "NetWare".
no: Du m� entre litt informasjon her.
    
    
       * Navn p� k�en: skriverspolen bruker "lp" som standard skrivernavn. S� du m� ha en skriver kalt "lp".
        Hvis du bare har en skriver kan du bruke flere navn for denne. Du trenger bare � separere disse med et pipe
        tegn (et "|"). S�, hvis du foretrekker � ha et mere meningfylt navn m� du sette det f�rst, f.eks.: "Min skriver|lp".
        Skriveren som har "lp" i navnet sitt vil bli standard skriver.
    
      
       * Spolingskatalog: det er i denne katalogen utskriftsjobber er lagret. Belhol standard valg
         hvis du ikke vet hva du skal bruke
    
    
       * Skrivertilkobling: Hvis skriveren er fysisk koblet til maskinen din velg "Lokal skriver".
         Hvis du �nsker � bruke en skriver lokalisert p� en fjern Unix maskin, vekg "Fjern lpd skriver".
    
    
         Hvis du �nsker � bruke en skriver lokalisert p� en fjern Microsoft Windows maskin (eller en Unix maskin som bruker SMB
         protokoll), velg "SMB/Windows 95/98/NT".
    
    
         Hvis du �nsker � bruke en skriver lokalisert p� et NetWare nettverk, velg "NetWare".

en: Your printer has not been detected. Please enter the name of the device on
    which it is connected.
    
    
    For information, most printers are connected on the first parallel port. This
    one is called "/dev/lp0" under GNU/Linux and "LPT1" under Microsoft Windows.
no: Skriveren din har ikke blitt oppdaget. Entre navnet p� enheten som
    den er koblet til.
    
    
    For informasjon, de fleste skrivere er koblet til den f�rste parallelporten. Denne
    er kalt "/dev/lp0" under GNU/Linux og "LPT1" under Microsoft Windows.

en: You must now select your printer in the above list.
no: Du m� n� velge skriveren din fra listen ovenfor.

en: Please select the right options according to your printer.
    Please see its documentation if you don't know what choose here.
    
    
    You will be able to test your configuration in next step and you will be able to modify it if it doesn't work as you want.
no: Velg opsjoner som stemmer med skriveren din.
    Se dokumentasjonen for skriveren hvis du ikke vet hva du skal velge her.
    
    
    Du vil kunne teste din konfigurasjon i neste steg og du vil kunne modifisere denne hvis den ikke virker som du vil.

en: You can now enter the root password for your Linux-Mandrake system.
    The password must be entered twice to verify that both password entries are identical.
    
    
    Root is the system's administrator and is the only user allowed to modify the
    system configuration. Therefore, choose this password carefully. 
    Unauthorized use of the root account can be extemely dangerous to the integrity
    of the system, its data and other system connected to it.
    
    
    The password should be a mixture of alphanumeric characters and at least 8
    characters long. It should never be written down.
    
    
    Do not make the password too long or complicated, though: you must be able to
    remember it without too much effort.
no: Du kan n� entre root-passordet for Linux-Mandrake systemet ditt.
    Passordet m� entres to ganger for � verifisere at begge passordinntastingene er identiske.
    
    
    Root er administratoren av systemet, og er den eneste brukeren som har adgang
    til � modifisere systemkonfigurasjonen. Velg derfor dette passordet med  
    forsiktighet! Ikke-autorisert bruk av root-kontoen kan v�re ekstremt farlig for integriteten
    til systemet, dataene det inneholder, og andre systemer tilkoblet dette.
    
    
    Passordet b�r v�re en miks av alfanumeriske tegn og v�re minst �tte tegn
    langt. Passordet b�r aldri bli skrevet ned.
    
    
    Ikke lag passordet for langt eller for komplisert: du m� kunne klare � huske det uten
    for mye tr�bbel.

en: To enable a more secure system, you should select "Use shadow file" and
    "Use MD5 passwords".
no: For et mere sikkert system, burde du velge "Bruk skyggefil" og
    "Bruk MD5 passord".

en: If your network uses NIS, select "Use NIS". If you don't know, ask your
    network administrator.
no: Hvis nettverket ditt bruker NIS, velg "Bruk NIS". Hvis du ikke vet dette,
    sp�r nettverksadministratoren din.

en: You may now create one or more "regular" user account(s), as
    opposed to the "privileged" user account, root. You can create
    one or more account(s) for each person you want to allow to use
    the computer. Note that each user account will have its own
    preferences (graphical environment, program settings, etc.)
    and its own "home directory", in which these preferences are
    stored.
    
    
    First of all, create an account for yourself! Even if you will be the only user
    of the machine, you may NOT connect as root for daily use of the system: it's a
    very high security risk. Making the system unusable is very often a typo away.
    
    
    Therefore, you should connect to the system using the user account
    you will have created here, and login as root only for administration
    and maintenance purposes.
no: Du kan n� opprette en eller flere "vanlige" brukerkontoer, som
    motsetning til den "priviligerte" brukerkontoen root. Du kan opprette
    en eller flere kontoer for hver person du vil skal ha tilgang til
    maskinen. Merk at hver brukerkonto vil ha sine egne valg (grafisk
    milj�, programinnstillinger, etc.) og sin egen "hjemmekatalog"
    hvor disse valgene blir lagret.
    
    
    F�rst av alt, opprett en konto for deg selv! Selv om du vil v�re den eneste brukeren
    av maskinen, burde du IKKE logge inn som root for daglig bruk av systemet: det er en
    veldig stor sikkerhetsrisiko. � gj�re systemet ubrukelig er veldig ofte bare en skrivefeil unna.
    
    
    Derfor burde du bare logge deg inn p� systemet med brukerkontoen
    du vil ha opprettet her, og bare logge inn som root for administrasjon-
    og vedlikeholdsform�l.

en: Creating a boot disk is strongly recommended. If you can't
    boot your computer, it's the only way to rescue your system without
    reinstalling it.
no: Oppretting av oppstartsdiskett er sterkt anbefalt. Hvis du ikke kan
    starte opp maskinen din er dette eneste m�ten � redde den p� uten � reinstallere.

en: You need to indicate where you wish
    to place the information required to boot to GNU/Linux.
    
    
    Unless you know exactly what you are doing, choose "First sector of
    drive (MBR)".
no: Du m� indikere hvor du �nsker �
    plassere informasjonen som beh�ves for oppstart av GNU/Linux.
    
    
    Med mindre du vet akkurat hva du gj�r, velg "F�rste sektor av
    disken (MBR)".

en: Unless you know specifically otherwise, the usual choice is "/dev/hda"
     (primary master IDE disk) or "/dev/sda" (first SCSI disk).
no: Hvis du ikke spesifikt vet en annen m�te, s� er det vanlige valget
    "/dev/hda" (prim�r IDE-disk) eller "/dev/sda" (f�rste SCSI-disk).

en: LILO (the LInux LOader) and Grub are bootloaders: they are able to boot
    either GNU/Linux or any other operating system present on your computer.
    Normally, these other operating systems are correctly detected and
    installed. If this is not the case, you can add an entry by hand in this
    screen. Be careful as to choose the correct parameters.
    
    
    You may also want not to give access to these other operating systems to
    anyone, in which case you can delete the corresponding entries. But
    in this case, you will need a boot disk in order to boot them!
no: LILO (LInux LOader) og Grub er oppstartslastere: de kan starte opp enten
    GNU/Linux eller et annet operativsystem som du har p� datamaskinen din.
    Normalt blir de andre operativsystemene korrekt oppdaget og installert.
    Hvis dette ikke er tilfelle, kan du legge til disse for h�nd i dette
    bildet. V�r n�ye med � velge de korrekte parameterene.
    
    
    Hvis du ikke �nsker � gi tilgang til de andre operativsystemene til
    andre kan du fjerne linjene for disse. Men i s� tilfelle trenger du
    en oppstartsdiskett for � starte disse!

en: LILO and grub main options are:
      - Boot device: Sets the name of the device (e.g. a hard disk
    partition) that contains the boot sector. Unless you know specifically
    otherwise, choose "/dev/hda".
    
    
      - Delay before booting default image: Specifies the number in tenths
    of a second the boot loader should wait before booting the first image.
    This is useful on systems that immediately boot from the hard disk after
    enabling the keyboard. The boot loader doesn't wait if "delay" is
    omitted or is set to zero.
    
    
      - Video mode: This specifies the VGA text mode that should be selected
    when booting. The following values are available: 
    
        * normal: select normal 80x25 text mode.
    
        * <number>:  use the corresponding text mode.
no: LILO og grubs hovedopsjoner er:
      - Oppstartsenhet: Setter navnet til enheten (f.eks. en harddisk
    partisjon) som inneholder oppstartssektoren. Hvis du ikke spesifikt
    vet et annet sted, velg "/dev/hda".
    
    
      - Forsinkelse f�r oppstart av standard bilde: Spesifiserer tid som
    oppstartslasteren skal vente f�r oppstart av det f�rste bildet.
    Dette er nyttig p� systemer som umiddelbart starter fra harddisken etter
    � ha sl�tt p� tastaturet. Oppstartslasteren venter ikke hvis
    "forsinkelse" er utelatt eller er satt til null.
    
    
      - Skjermmodus: Dette spesifiserer VGA tekstmoduset som skal velges ved
    oppstart. F�lgende verdier er tilgjengelige: 
    
        * normal: velg normal 80x25 tekstmodus.
    
        * <nummer>:  bruk tilsvarende tekstmodus.

en: SILO is a bootloader for SPARC: it is able to boot
    either GNU/Linux or any other operating system present on your computer.
    Normally, these other operating systems are correctly detected and
    installed. If this is not the case, you can add an entry by hand in this
    screen. Be careful as to choose the correct parameters.
    
    
    You may also want not to give access to these other operating systems to
    anyone, in which case you can delete the corresponding entries. But
    in this case, you will need a boot disk in order to boot them!
no: SILO er en oppstartslaster for SPARC: den kan starte opp enten
    GNU/Linux eller et annet operativsystem som du har p� datamaskinen din.
    Normalt blir de andre operativsystemene korrekt oppdaget og installert.
    Hvis dette ikke er tilfelle, kan du legge til disse for h�nd i dette
    bildet. V�r forsiktig med � velge de korrekte parameterene.
    
    
    Hvis du ikke �nsker � gi tilgang til de andre operativsystemene til
    andre kan du fjerne linjene for disse. Men i s� tilfelle trenger du
    en oppstartsdiskett for � starte disse!

en: SILO main options are:
      - Bootloader installation: Indicate where you want to place the
    information required to boot to GNU/Linux. Unless you know exactly
    what you are doing, choose "First sector of drive (MBR)".
    
    
      - Delay before booting default image: Specifies the number in tenths
    of a second the boot loader should wait before booting the first image.
    This is useful on systems that immediately boot from the hard disk after
    enabling the keyboard. The boot loader doesn't wait if "delay" is
    omitted or is set to zero.
no: SILO's hovedopsjoner er:
      - Installasjon oppstartslaster: Indiker hvor du �nsker � plassere
    informasjonen som trengs for � starte GNU/Linux. Hvis du ikke vet eksakt
    hva du gj�r, velg "F�rste sektor av disken (MBR)".
    
    
      - Forsinkelse f�r oppstart av standard bilde: Spesifiserer tid som
    oppstartslasteren skal vente f�r oppstart av det f�rste bildet.
    Dette er nyttig p� systemer som umiddelbart starter fra harddisken etter
    � ha sl�tt p� tastaturet. Oppstartslasteren venter ikke hvis
    "forsinkelse" er utelatt eller er satt til null.

en: Now it's time to configure the X Window System, which is the
    core of the GNU/Linux GUI (Graphical User Interface). For this purpose,
    you must configure your video card and monitor. Most of these
    steps are automated, though, therefore your work may only consist
    of verifying what has been done and accept the settings :)
    
    
    When the configuration is over, X will be started (unless you
    ask DrakX not to) so that you can check and see if the
    settings suit you. If they don't, you can come back and
    change them, as many times as necessary.
no: Det er n� tid for � konfigurere X-vindusystemet, som er kjernen
    til det grafiske brukergrensesnittet i GNU/Linux. For dette form�let
    m� du konfigurere skjermkortet og skjermen din. De fleste av disse
    trinnene skjer automatisk, s� det du trenger � gj�re er �
    verifisere hva som har blitt gjort og godkjenne innstillingene :)
    
    
    N�r konfigureringen er over, vil X bli startet (hvis du ikke ber
    DrakX om � la det v�re) s� du kan sjekke og se om innstillingene
    passer deg. Hvis de ikke gj�r det, kan du g� tilbake og endre
    disse s� mange ganger som det m�tte beh�ves.

en: If something is wrong in X configuration, use these options to correctly
    configure the X Window System.
no: Hvis noe er galt i X konfigurasjonen, bruk disse opsjonene til �
    konfigurere X Window systemet riktig.

en: If you prefer to use a graphical login, select "Yes". Otherwise, select
    "No".
no: Hvis du velger � bruke grafisk login, velg "Ja". Ellers, velg
    "Nei".

en: You can now select some miscellaneous options for your system.
    
    * Use hard drive optimizations: this option can improve hard disk performance but is only for advanced users. Some buggy
      chipsets can ruin your data, so beware. Note that the kernel has a builtin blacklist of drives and chipsets, but if
      you want to avoid bad surprises, leave this option unset.
    
    
    * Choose security level: you can choose a security level for your system. Please refer to the manual for complete
      information. Basically, if you don't know what to choose, keep the default option.
    
    
    * Precise RAM if needed: unfortunately, there is no standard method to ask the BIOS about the amount of RAM present in
      your computer. As consequence, Linux may fail to detect your amount of RAM correctly. If this is the case, you can
      specify the correct amount or RAM here. Please note that a difference of 2 or 4 MB between detected memory and memory
      present in your system is normal.
    
    
    * Removable media automounting: if you would prefer not to manually mount removable media (CD-Rom, floppy, Zip, etc.) by
      typing "mount" and "umount", select this option.
    
    
    * Clean "/tmp" at each boot: if you want delete all files and directories stored in "/tmp" when you boot your system,
      select this option.
    
    
    * Enable num lock at startup: if you want NumLock key enabled after booting, select this option. Please note that you
      should not enable this option on laptops and that NumLock may or may not work under X.
no: Du kan n� velge noen forskjellige opsjoner for systemet ditt.
    
    * Bruk harddisk-optimisering: Denne opsjonen kan forbedre harddisk ytelse, men er bare for erfarne brukere: noen ustabile
      chip-sett kan �delegge dataene dine, s� v�r forsiktig. Merk at kjernen har en innebygd svarteliste over disker og chip-sett,
      men hvis du vil unng� leie overraskelser, la denne opsjonen v�re avsl�tt.
    
    
    * Velg sikkerhetsniv�: Du kan velge et sikkerhetsniv� for systemet ditt. Se i manualen for mer informasjon. 
      Basis: hvis du ikke vet hva du skal velge, bruk standard valg.
    
    
    * Presiser RAM-st�rrelse ved behov: dessverre er det ingen standardmetode for � sp�rre BIOS om mengden av RAM i maskinen din.
      Som en konsekvens kan Linux mislykkes i finne hvor mye RAM du har. Hvis dette er tilfelle, kan du spesifisere riktig
      RAM-mengde her. Merk at en differanse p� 2 eller 4 MB mellom minne som er funnet og minnet i systemet
      er normalt.
    
    
    * Fjernbart media automontering: Hvis du �nsker � ikke montere fjernbare media manuelt (CD-ROM, diskett, Zip) ved � skrive
     "mount" og "umount", velg denne opsjonen.
    
    
    * T�m "/tmp" ved hver oppstart: hvis du �nsker � slette alle filer og kataloger lagret i "/tmp" n�r du starter opp systemet ditt,
      velg denne opsjonen.
    
    
    * Sl� p� NumLock ved oppstart: Hvis du �nsker NumLock sl�tt p� etter oppstart, velg denne opsjonen. Merk at du ikke burde sl�
      p� denn funksjonen p� b�rbare og at NumLock vil kanskje/kanskje ikke virke under X.

en: Your system is going to reboot.
    
    After rebooting, your new Linux Mandrake system will load automatically.
    If you want to boot into another existing operating system, please read
    the additional instructions.
no: Systemet ditt vil bli startet p� nytt.
    
    Etter omstart vil ditt nye Linux Mandrake system bli automatisk lastet.
    Hvis du �nsker � starte et annet eksisterende operativsystem, vennligst
    les ytterligere instruksjoner.

en: Choose your language
no: Velg spr�k

en: Select installation class
no: Velg installasjonsklasse

en: Hard drive detection
no: Oppdaging av harddisk

en: Configure mouse
no: Konfigurer mus

en: Choose your keyboard
no: Velg tastatur

en: Setup filesystems
no: Oppsett filsystemer

en: Format partitions
no: Formater partisjoner

en: Choose packages to install
no: Velg pakker for installering

en: Install system
no: Installer systemet

en: Configure networking
no: Konfigurer nettverk

en: Configure timezone
no: Konfigurer tidssone

en: Configure services
no: Konfigurer tjenester

en: Configure printer
no: Konfigurer skriver

en: Set root password
no: Sett root-passord

en: Add a user
no: Legg til en bruker

en: Create a bootdisk
no: Opprett en oppstartdiskett

en: Install bootloader
no: Installer oppstartslaster

en: Configure X
no: Konfigurer X

en: Auto install floppy
no: Diskett autoinstallering

en: Exit install
no: Avslutt installering

en: Error reading file $f
no: Feil ved lesing av fil $f

en: Please test the mouse
no: Vennligst test musen.

en: To activate the mouse,
no: For � aktivere musen,

en: MOVE YOUR WHEEL!
no: BEVEG HJULET DITT!

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
no: Noe maskinvare i maskinen din trenger ``riktige'' drivere for � virke.
    Du kan finne noe informasjon om disse her: %s

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
no: Du m� ha en root-partisjon.
    Opprett en partisjon for dette (eller klikk p� en eksisterende).
    Velg s� ``Monteringspunkt'' og  sett dette til `/'

en: You must have a swap partition
no: Du m� ha en vekslingspartisjon

en: You don't have a swap partition
    
    Continue anyway?
no: Du har ingen vekselpartisjon
    
    Fortsette likevel?

en: Use free space
no: Bruk ledig plass

en: Not enough free space to allocate new partitions
no: Ikke nok plass til � allokere en ny partisjon

en: Use existing partition
no: Bruk eksisterende partisjon

en: There is no existing partition to use
no: Det finnes ingen eksisterende partisjon som kan brukes

en: Use the Windows partition for loopback
no: Bruk Windows partisjonen for loopback

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
no: Hvilken partisjon vil du bruke for Linux4Win?

en: Choose the sizes
no: Velg st�rrelsene

en: Root partition size in MB:
no: Root-partisjonsst�rrelse i MB:

en: Swap partition size in MB:
no: Veksel-partisjonsst�rrelse i MB:

en: Use the free space on the Windows partition
no: Bruk den ledige plassen p� Windows partisjonen

en: Which partition do you want to resize?
no: Hvilken partisjonstype �nsker du � forandre st�rrelse p�?

en: Computing Windows filesystem bounds
no: Beregner Windows filsystemgrense

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
no: St�rrelsesendreren for FAT greide ikke � h�ndtere din partisjon, 
    f�lgende feil oppsto: %s

en: Your Windows partition is too fragmented, please run ``defrag'' first
no: Windows-partisjonen din er for fragmentert, vennligst kj�r ``defrag'' f�rst

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful: this operation is
    dangerous. If you have not already done so, you should first exit the
    installation, run scandisk under Windows (and optionally run defrag), then
    restart the installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
no: ADVARSEL!
    
    DrakX trenger n� � endre st�rrelsen p� Windows partisjonen din. V�r forsiktig: denne operasjonen er
    farlig. Hvis du ikke allerede har gjort det burde du kj�re scandisk f�rst (og
    som en opsjon kj�re defrag) p� denne partisjonen og ta sikkerhetskopi av dine data.
    N�r du er sikker, trykk Ok.

en: Which size do you want to keep for windows on
no: Hvilken st�rrelse �nsker du � beholde vinduer p�?

en: partition %s
no: partisjon %s

en: FAT resizing failed: %s
no: Krymping/forst�rring av FAT feilet: %s

en: There is no FAT partitions to resize or to use as loopback (or not enough space left)
no: Det finnes ingen FAT partisjon � forandre st�rrelsen p� eller � bruke som loopback (ikke nok plass igjen)

en: Erase entire disk
no: Slette hele disken

en: Remove Windows(TM)
no: Fjern Windows(TM)

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
no: Du har mer enn en harddisk, hvilken �nsker du � installere linux p�?

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
no: ALLE eksisterende partisjoner og deres data vil v�re tapt p� disk %s

en: Custom disk partitioning
no: Egendefinert diskpartisjonering

en: Use fdisk
no: Bruk fdisk

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
no: Du kan n� partisjonere %s.
    N�r du er ferdig ikke glem � lagre med `w'

en: You don't have enough free space on your Windows partition
no: Du har ikke nok ledig plass p� Windows partisjonen din

en: I can't find any room for installing
no: Jeg kan ikke finne noe rom for installering

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
no: DrakX partisjonsveiviseren fant f�lgende l�sninger:

en: Partitioning failed: %s
no: Partisjonering feilet: %s

en: Bringing up the network
no: Henter opp nettverket

en: Bringing down the network
no: Tar ned nettverket

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
no: En feil oppsto, men jeg vet ikke hvordan jeg skal h�ndtere dette p� en
    pen m�te.
    Fortsett p� eget ansvar.

en: Duplicate mount point %s
no: Dupliser monteringspunkt %s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
no: Noen viktige pakker ble ikke installert ordentlig.
    Det er noe galt enten med CD-rom'en eller CD-platen.
    Sjekk cd-platen p� en installert maskin med "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"

en: Welcome to %s
no: Velkommen til %s

en: No floppy drive available
no: Ingen diskettstasjon tilgjengelig

en: Entering step `%s'
no: Entrer trinn `%s'

en: Choose the size you want to install
no: Velg st�rrelsen du �nsker � installere

en: Total size:
no: Total st�rrelse:

en: Version: %s
no: Versjon: %s

en: Size: %d KB
no: St�rrelse: %d KB

en: Choose the packages you want to install
no: Velg pakkene du �nsker � installere

en: Install
no: Installer

en: Installing
no: Installerer

en: Please wait,
no: Vennligst vent,

en: Time remaining
no: Tid som gjenst�r

en: Total time
no: Total tid

en: Preparing installation
no: Forbereder installasjon

en: Installing package %s
no: Installerer pakke %s

en: Go on anyway?
no: Fortsette uansett?

en: There was an error ordering packages:
no: Det var en feil ved endring av pakkenes rekkef�lge:

en: Use existing configuration for X11?
no: Bruke eksisterende konfigurasjon for X11?

en: Your system is low on resource. You may have some problem installing
    Linux-Mandrake. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
no: Systemet ditt har lite ressurser. Du kan muligens oppleve noen problemer
    ved installering av Linux-Mandrake. Hvis dette skjer kan du pr�ve tekst- installering
    i stedet. Trykk `F1' ved oppstart av CD-ROM, skriv s� `text'.

en: Please, choose one of the following classes of installation:
no: Vennligst velg en av f�lgende installasjonsklasser:

en: The total size for the groups you have selected is approximately %d MB.
no: Den totale st�rrelsen for gruppene du har valgt er omtrent %d MB.

en: If you wish to install less than this size,
    select the percentage of packages that you want to install.
    
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of 100%% will install all selected packages.
no: Hvis du �nsker � installere mindre enn denne st�rrelsen,
    velg den prosentdelen av pakkene som du �nsker � installere.
    
    En lav prosentdel vil installere bare de mest viktige pakkene;
    en prosentdel p� 100%% vil installere alle valgte pakker.

en: You have space on your disk for only %d%% of these packages.
    
    If you wish to install less than this,
    select the percentage of packages that you want to install.
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of %d%% will install as many packages as possible.
no: Du har plass p� disken din for bare %d%% av disse pakkene.
    
    Hvis du �nsker � installere mindre enn dette,
    velg den prosentdelen av pakkene som du �nsker � installere.
    En lav prosentdel vil installere bare de mest viktige pakkene;
    en prosentdel p� %d%% vil installere s� mange pakker som mulig.

en: You will be able to choose them more specifically in the next step.
no: Du vil kunne velge disse mere spesifisert i neste trinn.

en: Percentage of packages to install
no: Prosentdel av pakker � installere

en: Automatic dependencies
no: Avhengigheter automatisk

en: Expand Tree
no: Utvid tre

en: Collapse Tree
no: Trekk sammen tre

en: Toggle between flat and group sorted
no: Skift mellom flat og gruppesortert

en: Bad package
no: D�rlig pakke

en: Name: %s
no: Navn: %s

en: Importance: %s
no: Viktighet: %s

en: Total size: %d / %d MB
no: Total st�rrelse: %d / %d MB

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
no: Du kan ikke velge denne pakken da det ikke er igjen nok plass til � installere denne

en: The following packages are going to be installed
no: F�lgende pakker vil bli installert

en: The following packages are going to be removed
no: F�lgende pakker vil bli fjernet

en: You can't select/unselect this package
no: Du kan ikke velge/fjerne denne pakken

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
no: Dette er en bestemt pakke, den kan ikke fjernes

en: You can't unselect this package. It is already installed
no: Du kan ikke fjerne denne pakken, den er allerede installert

en: This package must be upgraded
    Are you sure you want to deselect it?
no: Denne pakken m� oppgraderes
    Er du sikker p� at du ikke vil velge denne?

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
no: Du kan ikke fjerne denne pakken. Den m� oppgraderes

en: Estimating
no: Beregner

en: Cancel
no: Avbryt

en: %d packages
no: %d pakker

en: Accept
no: Godta

en: Refuse
no: Nekte

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
no: Bytt CD!
    
    Vennligst sett inn CD'en merket "%s" i stasjonen og trykk Ok n�r du er ferdig.
    Hvis du ikke har den trykk Avbryt for � unng� installasjon fra denne CD'en.

en: There was an error installing packages:
no: Det var en feil ved installering av pakkene:

en: An error occurred
no: En feil oppsto

en: Please, choose a language to use.
no: Vennligst velg spr�k som skal brukes.

en: You can choose other languages that will be available after install
no: Du kan velge andre spr�k som vil v�re tilgjengelige etter installasjon

en: All
no: Alle

en: Keyboard
no: Tastatur

en: Please, choose your keyboard layout.
no: Vennligst velg tastatur-oppsettet ditt.

en: Install Class
no: Installeringsklasse

en: Which installation class do you want?
no: Hvilken installasjonsklasse �nsker du?

en: Install/Update
no: Installer/Oppdater

en: Is this an install or an update?
no: Er dette en installering eller en oppdatering?

en: Recommended
no: Anbefalt

en: Expert
no: Ekspert

en: Update
no: Oppdater

en: Please, choose the type of your mouse.
no: Vennligst velg din musetype.

en: Mouse Port
no: Museport

en: Please choose on which serial port your mouse is connected to.
no: Vennligst velg hvilken serieport musen din koblet til.

en: Configuring PCMCIA cards...
no: Konfigurerer PCMCIA kort...

en: Configuring IDE
no: Konfigurerer IDE

en: no available partitions
no: ingen tilgjengelige partisjoner

en: Scanning partitions to find mount points
no: Skanner partisjoner for � finne monteringspunkter

en: Choose the mount points
no: Velg monteringspunktene

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on blanking bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to disallow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
no: Jeg kan ikke lese partisjonstabellen din, den er for �delagt for meg :(
    Jeg kan fors�ke � blanke ut d�rlige partisjoner (ALLE DATA vil g� tapt!)
    Den andre l�sningen er � ikke la DrakX modifisere partisjonstabellen.
    (feilen er %s)
    
    Vil du miste alle partisjonene?

en: DiskDrake failed to read correctly the partition table.
    Continue at your own risk!
no: DiskDrake klarte ikke � lese partisjonstabellen korrekt.
    Fortsett p� eget ansvar!

en: Root Partition
no: Root-partisjon

en: What is the root partition (/) of your system?
no: Hva er root-partisjonen (/) p� systemet ditt?

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
no: Du m� starte maskinen p� nytt for at modifiseringene av partisjonstabellen
    skal tre i kraft

en: Choose the partitions you want to format
no: Velg de partisjonene du �nsker � formatere

en: Check bad blocks?
no: Sjekke d�rlige blokker?

en: Formatting partitions
no: Formaterer partisjoner

en: Creating and formatting file %s
no: Oppretter og formaterer fil %s

en: Not enough swap to fulfill installation, please add some
no: Ikke nok vekslingsplass til � fullf�re installasjonen, vennligst legg til mer

en: Looking for available packages
no: Ser etter tilgjengelige pakker

en: Finding packages to upgrade
no: Finner pakker � oppgradere

en: Your system has not enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
no: Systemet ditt har ikke nok plass for installasjon eller oppgradering (%d > %d)

en: Complete (%dMB)
no: Ferdig (%dMB)

en: Recommended (%dMB)
no: Anbefalt (%dMB)

en: Custom
no: Egendefinert

en: Package Group Selection
no: Valg pakkegruppe

en: Individual package selection
no: Individuelt pakkevalg

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
no: Hvis du har alle CDene i listen nedenfor, klikk Ok.
    Hvis du ikke har noen av CDene, klikk Avbryt.
    Hvis bare noen av CDene mangler, fjern disse, klikk s� Ok.

en: Cd-Rom labeled "%s"
no: CD-ROM merket "%s"

en: Installing package %s
    %d%%
no: Installerer pakke %s
    %d%%

en: Post-install configuration
no: Konfigurasjon postinstallering

en: You have now the possibility to download software aimed for encryption.
    
    WARNING:
    
    Due to different general requirements applicable to these software and imposed
    by various jurisdictions, customer and/or end user of theses software should
    ensure that the laws of his/their jurisdiction allow him/them to download, stock
    and/or use these software.
    
    In addition customer and/or end user shall particularly be aware to not infringe
    the laws of his/their jurisdiction. Should customer and/or end user not
    respect the provision of these applicable laws, he/they will incure serious
    sanctions.
    
    In no event shall Mandrakesoft nor its manufacturers and/or suppliers be liable
    for special, indirect or incidental damages whatsoever (including, but not
    limited to loss of profits, business interruption, loss of commercial data and
    other pecuniary losses, and eventual liabilities and indemnification to be paid
    pursuant to a court decision) arising out of use, possession, or the sole
    downloading of these software, to which customer and/or end user could
    eventually have access after having sign up the present agreement.
    
    
    For any queries relating to these agreement, please contact 
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA
no: Du har n� mulighet til � laste ned programvare for kryptering.
    
    ADVARSEL:
    
    Pga. forskjellige krav som er tillagt denne programvaren og p�lagt av forskjellige
    myndigheter, b�r kunde og/eller sluttbruker av denne programvaren forsikre seg
    om at lovene i sin/deres jurisdiksjon tillater han/dem � laste ned, ha i besittelse
    og/eller bruke denne programvaren.
    
    I tillegg skal kunde og/eller sluttbruker spesielt v�re oppmerksom p� � ikke bryte
    lovene i sin/deres jurisdiksjon. Skulle kunde og/eller sluttbruker ikke
    respektere bestemmelsene av disse lovene, vil han/de p�dra seg alvorlige
    sanksjoner.
    
    Under ingen omstendighet skal Mandrakesoft og eller ikke sine produsenter og/eller
    leverand�rer bli holdt ansvarlige for s�rskilte, indirekte eller tilfeldige
    skader uansett hva som enn skulle (inkludert, men ikke begrenset til tap av fortjeneste,
    forretningsavbrudd, tap av kommersiell data og andre pengemessige tap, og endelige
    ansvarsforhold og erstatninger som skal betales if�lge en rettslig
    avgj�relse) oppst� ut av bruk, besittelse, eller ene og alene nedlastingen
    av denne programvaren, som kunde og/eller sluttbruker til slutt kan ha
    tilgang til etter � ha sagt seg enig i og undertegnet fremviste avtale.
    
    For sp�rsm�l ang�ende denne avtalen, vennligst kontakt 
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA

en: Choose a mirror from which to get the packages
no: Velg et speil som pakkene kan hentes fra

en: Contacting the mirror to get the list of available packages
no: Kontakter speilet for � f� en liste over tilgjengelige pakker

en: Please choose the packages you want to install.
no: Vennligst velg pakkene du �nsker � installere.

en: Which is your timezone?
no: Hva er din tidsone?

en: Is your hardware clock set to GMT?
no: Er maskinvareklokken din satt til GMT?

en: Which printing system do you want to use?
no: Hvilket utskriftsystem �nsker du � bruke?

en: No password
no: Intet passord

en: This password is too simple (must be at least %d characters long)
no: Dette passordet er for enkelt (m� v�re minst %d tegn langt)

en: Use NIS
no: Bruk NIS

en: yellow pages
no: gule sider

en: Authentification NIS
no: Autentifikasjon NIS

en: NIS Domain
no: NIS-domene

en: NIS Server
no: NIS-tjener

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    SILO on your system, or another operating system removes SILO, or SILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures.
    
    If you want to create a bootdisk for your system, insert a floppy in the first
    drive and press "Ok".
no: En egendefinert oppstartsdiskett er en m�te � starte Linux-systemet p� uten
    � v�re avhengig av den vanlige oppstartslasteren. Dette er nyttig hvis du ikke �nsker
    � installere SILO p� systemet ditt, eller et annet operativsystem fjerner SILO,
    eller at SILO ikke virker med din maskinvarekonfigurasjon. En egendefinert oppstartsdiskett
    kan ogs� brukes sammen med Mandrake's redningsbilde, som gj�r det mye lettere gjenopprette
    etter systemsvikt.
    Hvis du �nsker du � opprette en oppstartsdiskett for systemet ditt, sett inn en diskett
    i den f�rste stasjonen og trykk "Ok".

en: First floppy drive
no: F�rste diskettstasjon

en: Second floppy drive
no: Andre diskettstasjon

en: Skip
no: Dropp

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
no: En egendefinert oppstartsdiskett er en m�te � starte Linux-systemet p� uten
    � v�re avhengig av den vanlige oppstartslasteren. Dette er nyttig hvis du ikke �nsker
    � installere LILO (eller grub) p� systemet ditt, eller et annet operativsystem fjerner LILO,
    eller at LILO ikke virker med din maskinvarekonfigurasjon. En egendefinert oppstartsdiskett
    kan ogs� brukes sammen med Mandrake's redningsbilde, som gj�r det mye lettere gjenopprette
    etter systemsvikt. �nsker du � opprette en oppstartsdiskett for systemet ditt?

en: Sorry, no floppy drive available
no: Beklager, ingen diskettstasjon tilgjengelig

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
no: Velg diskettstasjonen du �nsker � bruke for � lage oppstartsdisketten

en: Insert a floppy in drive %s
no: Sett inn en diskett i stasjon %s

en: Creating bootdisk
no: Oppretter oppstartdiskett

en: Preparing bootloader
no: Klargj�r oppstartslaster

en: Do you want to use aboot?
no: �nsker du � bruke aboot?

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
no: Feil ved installasjon av aboot, 
    pr�ve � installere selv om det �delegger den f�rste partisjonen?

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
no: Installasjon av oppstartslaster mislykket. F�lgende feil oppsto:

en: Welcome To Crackers
no: Velkommen til Crackers

en: Poor
no: D�rlig

en: Low
no: Lav

en: High
no: H�y

en: Miscellaneous questions
no: Forskjellige sp�rsm�l

en: Choose security level
no: Velg sikkerhetsniv�

en: Can't use supermount in high security level
no: Kan ikke bruke supermount i h�yt sikkerhetsniv�

en: beware: IN THIS SECURITY LEVEL, ROOT LOGIN AT CONSOLE IS NOT ALLOWED!
    If you want to be root, you have to login as a user and then use "su".
    More generally, do not expect to use your machine for anything but as a server.
    You have been warned.
no: Merk: I DETTE SIKKERHETSNIV�ET ER ROOT INNLOGG VED KONSOLL IKKE TILLATT!
    Hvis du �nsker � v�re root m� du logge inn som bruker for s� � bruke "su".
    Mere generelt, ikke forvent � bruke maskinen din til annet enn en tjener.
    Du har blitt advart.

en: Be carefull, having numlock enabled causes a lot of keystrokes to
    give digits instead of normal letters (eg: pressing `p' gives `6')
no: V�r forsiktig, � ha numlock sl�tt p� for�rsaker at mange av tastene
    gir tall istedenfor vanlige bokstaver (f.eks: `p' gir `6')

en: Do you want to generate an auto install floppy for linux replication?
no: �nsker du � generere en auto installeringsdiskett for linux replikasjon?

en: Insert a blank floppy in drive %s
no: Sett inn en tom diskett i stasjon %s

en: Creating auto install floppy
no: Oppretter diskett for autoinstallasjon

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
no: Noen trinn er ikke fullf�rt.
    
    �nsker du virkelig � avslutte n�?

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    For information on fixes which are available for this release of Linux-Mandrake,
    consult the Errata available from http://www.linux-mandrake.com/.
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Linux-Mandrake User's Guide.
no: Gratulerer, installasjonen er fullf�rt.
    Fjern oppstartsmediet og trykk return for � starte p� nytt.
    
    For informasjon om endringer som er tilgjengelige for denne utgaven av Linux-Mandrake,
    sjekk errataen tilgjengelig fra http://www.linux-mandrake.com/.
    
    Informasjon om konfigurering av systemet ditt finnes i post
    install-kapittelet i Official Linux Mandrake User's Guide.

en: Linux-Mandrake Installation %s
no: Linux-Mandrake installasjon %s

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
no:   <Tab>/<Alt-Tab> mellom elementer  | <Space> velger | <F12> neste skjerm

en: Please wait
no: Vennligst vent

en: Advanced
no: Avansert

en: Ambiguity (%s), be more precise
no: Tvetydig (%s), v�r mere presis

en: Bad choice, try again
no: D�rlig valg, pr�v igjen

en:  ? (default %s)
no:  ? (standard %s)

en: Your choice? (default %s)
no: Ditt valg? (standard %s)

en: Your choice? (default %s  enter `none' for none)
no: Ditt valg? (standard %s  entre `none' for ingen)

en: Czech (QWERTZ)
no: Tsjekkisk (QWERTZ)

en: German
no: Tysk

en: Spanish
no: Spansk

en: Finnish
no: Finsk

en: French
no: Fransk

en: Norwegian
no: Norsk

en: Polish
no: Polsk

en: Russian
no: Russisk

en: UK keyboard
no: UK-tastatur

en: US keyboard
no: US-tastatur

en: Armenian (old)
no: Armensk (gammel)

en: Armenian (typewriter)
no: Armensk (skrivemaskin)

en: Armenian (phonetic)
no: Armensk (phon�tic)

en: Azerbaidjani (latin)
no: Azerbaidjansk (latin)

en: Azerbaidjani (cyrillic)
no: Azerbaidjansk (cyrillic)

en: Belgian
no: Belgisk

en: Bulgarian
no: Bulgarisk

en: Brazilian (ABNT-2)
no: Brasiliansk (ABNT-2)

en: Swiss (German layout)
no: Sveisisk (tysk oppsett)

en: Swiss (French layout)
no: Sveisisk (fransk oppsett)

en: Czech (QWERTY)
no: Tsjekkisk (QWERTY)

en: Czech (Programmers)
no: Tsjekkisk (Programmerere)

en: German (no dead keys)
no: Tysk (ingen d�de taster)

en: Danish
no: Dansk

en: Dvorak (Norwegian)
no: Dvorak (Norsk)

en: Estonian
no: Estlandsk

en: Georgian ("Russian" layout)
no: Georgisk ("Russisk" oppsett)

en: Georgian ("Latin" layout)
no: Georgisk ("Latinsk" oppsett)

en: Greek
no: Gresk

en: Hungarian
no: Ungarsk

en: Croatian
no: Kroatisk

en: Israeli
no: Israelsk

en: Israeli (Phonetic)
no: Israelsk (Phonetic)

en: Iranian
no: Iransk

en: Icelandic
no: Islansk

en: Italian
no: Italiensk

en: Japanese 106 keys
no: Japansk 106 taster

en: Latin American
no: Latinamerikansk

en: Macedonian
no: Makedonsk

en: Dutch
no: Hollansk

en: Lithuanian AZERTY (old)
no: Liauisk AZERTY (gammel)

en: Lithuanian AZERTY (new)
no: Liauisk AZERTY (ny)

en: Lithuanian "number row" QWERTY
no: Litauisk "nummer-rekke" QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
no: Litauisk "phon�tic" QWERTY

en: Polish (qwerty layout)
no: Polsk (qwerty oppsett)

en: Polish (qwertz layout)
no: Polsk (qwertz oppsett)

en: Portuguese
no: Portugisisk

en: Canadian (Quebec)
no: Canadisk (Quebec)

en: Russian (Yawerty)
no: Russisk (Yawerty)

en: Swedish
no: Svensk

en: Slovenian
no: Slovensk

en: Slovakian (QWERTZ)
no: Slovakisk (QWERTZ)

en: Slovakian (QWERTY)
no: Slovakisk (QWERTY)

en: Slovakian (Programmers)
no: Slovakisk (Programmerere)

en: Thai keyboard
no: Thai-tastatur

en: Turkish (traditional "F" model)
no: Tyrkisk (tradisjonell "F" modell)

en: Turkish (modern "Q" model)
no: Tyrkisk (moderne "Q" modell)

en: Ukrainian
no: Ukrainsk

en: US keyboard (international)
no: US-tastatur (internasjonal)

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
no: Vietnamesisk "nummer-rekke" QWERTY

en: Yugoslavian (latin/cyrillic)
no: Jugoslavisk (latin/cyrillic)

en: Sun - Mouse
no: Sun-mus

en: Generic PS2 Wheel Mouse
no: Generisk PS2 hjulmus

en: Generic
no: Generisk

en: Wheel
no: Hjul

en: serial
no: seriell

en: Generic 2 Button Mouse
no: Generisk 2-knappers mus

en: Generic 3 Button Mouse
no: Generisk 3-knappers mus

en: Logitech CC Series
no: Logitech CC-seriene (seriell)

en: MM Series
no: MM-seriene

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
no: Logitech Mouse (seriell, gammel C7 type)

en: busmouse
no: bussmus

en: 2 buttons
no: 2 knapper

en: 3 buttons
no: 3 knapper

en: none
no: ingen

en: No mouse
no: Ingen mus

en: Next ->
no: Neste ->

en: Is this correct?
no: Er dette riktig?

en: Internet configuration
no: Internett-konfigurasjon

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
no: Vil du pr�ve � koble opp mot Internett n�?

en: Testing your connection...
no: Tester tilkoblingen din...

en: The system is now connected to Internet.
no: Systemet er n� koblet opp mot Internett.

en: The system doesn't seem to be connected to internet.
    Try to reconfigure your connection.
no: Det ser ikke ut til at systemet er koblet til Internett.
    Pr�v � rekonfigurere tilkoblingen din.

en: ISDN Configuration
no: ISDN-konfigurasjon

en: Select your provider.
     If it's not in the list, choose Unlisted
no: Velg din tilbyder.
     Hvis denne ikke er i listen, velg ikke i listen

en: Connection Configuration
no: Konfigurasjon tilknytning.

en: Please fill or check the field below
no: Vennnligst fyll eller merk feltet under

en: Card IRQ
no: Kort IRQ

en: Card mem (DMA)
no: Kort mem (DMA)

en: Card IO
no: Kort IO

en: Card IO_0
no: Kort IO_0

en: Card IO_1
no: Kort IO_1

en: Your personal phone number
no: Ditt telefonnummer

en: Provider name (ex provider.net)
no: Navn tilbyder (f.eks. tilbyder.net)

en: Provider phone number
no: Telefonnummer tilbyder

en: Provider dns 1
no: Tilbyder dns 1

en: Provider dns 2
no: Tilbyder dns 2

en: Dialing mode
no: Oppringningsmodus

en: Account Login (user name)
no: Logg inn (brukernavn)

en: Account Password
no: Passord

en: Europe
no: Europa

en: Europe (EDSS1)
no: Europa (EDSS1)

en: Rest of the world
no: Resten av verden

en: Rest of the world - no D-Channel (leased lines)
no: Resten av verden - ingen D-kanal (leid linje)

en: Which protocol do you want to use ?
no: Hvilken protokoll �nsker du � bruke?

en: What kind of card do you have?
no: Hva slags kort har du?

en: I don't know
no: Jeg vet ikke

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the irq and io of your card.
no: 
    Hvis du har et ISA kort burde verdiene i neste bilde v�re riktige.
    
    Hvis du har et PCMCIA kort m� du vite irq og io for kortet.

en: Abort
no: Avbryt

en: Continue
no: Fortsett

en: Which is your ISDN card ?
no: Hvilket er ditt ISDN-kort?

en: I have detected an ISDN PCI Card, but I don't know the type. Please select one PCI card on the next screen.
no: Jeg har oppdaget et ISDN PCI-kort, men jeg vet ikke hviklet type. Vennligst velg et PCI-kort i neste skjermbilde.

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
no: Ingen ISDN PCI-kort funnet. Vennligst velg et i neste skjermbilde.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
no: Ikke noe ethernet nettverksadapter har blitt oppdaget i systemet ditt.
    Jeg kan ikke sette opp denne tilkoblingstypen.

en: Choose the network interface
no: Velg nettverksgrensesnitt

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet
no: Vennligst velg hvilket nettverksadapter du �nsker � bruke til � koble opp
    mot Internett

en: Network interface
no: Nettverksgrensesnitt

en: 
    Do you agree?
no: 
    Er du enig?

en: I'm about to restart the network device:
no: Jeg er i ferd med � starte denne nettverksenheten p� nytt:

en: ADSL configuration
no: ADSL-konfigurasjon

en: Do you want to start your connection at boot?
no: �nsker du � starte tilkoblingen din ved oppstart?

en: Try to find a modem?
no: Pr�ve � finne et modem?

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
no: Vennligst velg hvilken serieport modemet ditt koblet til.

en: Dialup options
no: Opsjoner oppringt

en: Connection name
no: Navn tilknytning

en: Phone number
no: Telefonnummer

en: Authentication
no: Autentifikasjon

en: Script-based
no: Scriptbasert

en: Terminal-based
no: Terminalbasert

en: Domain name
no: Domenenavn

en: First DNS Server
no: F�rste DNS-tjener

en: Second DNS Server
no: Andre DNS-tjener

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
no: 
    Du kan koble ned eller rekonfigurere tilkoblingen din.

en: 
    You can reconfigure your connection.
no: 
    Du kan rekonfigurere tilkoblingen din.

en: You are currently connected to internet.
no: Du er for �yeblikket koblet opp mot Internett

en: 
    You can connect to Internet or reconfigure your connection.
no: 
    Du kan koble opp mot Internett eller rekonfigurere tilkoblingen din.

en: You are not currently connected to Internet.
no: Du er for �yeblikket ikke koblet opp mot Internett.

en: Connect to Internet
no: Koble opp mot Internett

en: Disconnect from Internet
no: Koble ned fra Internett

en: Configure network connection (LAN or Internet)
no: Konfigurer nettverk-tilkobling (LAN eller Internett)

en: Internet connection & configuration
no: Internett tilkobling & konfigurasjon

en: I'm about to restart the network device $netc->{NET_DEVICE}. Do you agree?
no: Jeg er i ferd med � starte nettverksenhet $netc->{NET_DEVICE} p� nytt. Er du enig?

en: Configure a normal modem connection
no: Konfigurer en normal modem-tilkobling

en: Configure an ISDN connection
no: Konfigurer en ISDN-tilkobling

en: Internal ISDN card
no: Internt ISDN-kort

en: External ISDN modem
no: Eksternt ISDN modem

en: Connect to the Internet
no: Koble opp mot Internett

en: What kind is your ISDN connection?
no: Hva slags type er ISDN-tilknytningen din?

en: Configure a DSL (or ADSL) connection
no: Konfigurer en DSL- (eller ADSL) tilkobling

en: use dhcp
no: bruk dhcp

en: use pppoe
no: bruk pppoe

en: use pptp
no: bruk pptp

en: The most common way to connect with adsl is dhcp + pppoe.
    Some connections use pptp, a few ones use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
no: Den mest vanlige m�ten � koble opp med adsl er dhcp + pppoe.
    Noen oppkoblinger bruker pptp, noen f� bruker dhcp.
    Hvis du ikke vet, velg 'bruk pppoe'

en: I'm about to restart the network device %s. Do you agree?
no: Jeg er i ferd med � starte nettverksenhet %s p� nytt. Er du enig?

en: Configure a cable connection
no: Konfigurer en kabel-tilkobling

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcpd
no: Hvilken dhcp klient �nsker du � bruke?
    Standard er dhcpd

en: Disable Internet Connection
no: Sl� av Internett-tilkobling

en: Configure local network
no: Konfigurer lokalt nettverk

en: Network configuration
no: Nettverkskonfigurasjon

en: Do you want to restart the network
no: Vil du starte nettverket p� nytt

en: Disable networking
no: sl� av nettverk

en: Configure the Internet connection / Configure local Network
no: Konfigurer Internett-tilkoblingen / Konfigurer lokalt nettverk

en: Local networking has already been configured.
    Do you want to:
no: Lokalt nettverk har allerede blitt konfigurert.
    Vil du:

en: How do you want to connect to the Internet?
no: Hvordan vil du koble opp mot Internett?

en: Network Configuration
no: Nettverkskonfigurasjon

en: Now that your Internet connection is configured,
    your computer can be configured to share its Internet connection.
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
    
    Would you like to setup the Internet Connection Sharing?
no: N� n�r Internett-tilknytningen er konfigurert, kan
    maskinen din konfigureres til � dele Internett-tilknytningen.
    Merk: du trenger et dedikert nettverksadapter for � sette opp et lokalt nettverk (LAN).
    
    �nsker du � sette opp deling av Internett-tilknytning?

en: no network card found
no: ingen nettverkskort funnet

en: Configuring network
no: Konfigurerer nettverk

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
no: Vennligst entre vertsnavnet ditt hvis du vet det.
    Noen DHCP tjenere trenger vertsnavnet for � virke.
    Vertsnavnet ditt b�r v�re et full-kvalifisert vertsnavn,
    som ``minboks.mittlab.mittfirma.no''.

en: Host name
no: Vertsnavn

en: WARNING: This device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply press OK to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
no: ADVARSEL: Denne enheten har tidligere blitt konfigurert til � koble opp mot Internett.
    Trykk OK for � beholde enhetens konfigurasjon.
    Modifisering av feltene nedenfor vil overskrive denne konfigurasjonen.

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
no: Vennligst entre IP-konfigurasjonen for denne maskinen.
    Hvert element b�r entres som en IP-adresse i punkt-desimal
    notasjon (f.eks, 1.2.3.4).

en: Configuring network device %s
no: Konfigurerer nettverksenhet %s

en: IP address
no: IP-adresse

en: Netmask
no: Nettmaske

en: Automatic IP
no: Automatisk IP

en: IP address should be in format 1.2.3.4
no: IP-adresse b�r v�re i format 1.2.3.4

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one
no: Vennligst entre vertsnavnet ditt.
    Vertsnavnet ditt b�r v�re et full-kvalifisert vertsnavn,
    s� som ``minboks.mittlab.mittfirma.no''.
    Du kan ogs� entre IP-adressen til gateway'en hvis du har en

en: DNS server
no: DNS-tjener

en: Gateway device
no: Gateway-enhet

en: Proxies configuration
no: Konfigurasjon proxy

en: HTTP proxy
no: HTTP-proxy

en: FTP proxy
no: FTP-proxy

en: Proxy should be http://...
no: Proxy burde v�re http://...

en: Proxy should be ftp://...
no: Proxy burde v�re ftp://...

en: Extended partition not supported on this platform
no: Utvidet partisjon ikke st�ttet p� denne plattformen

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions
no: Du har et hull i partisjonstabellen din, men jeg kan ikke bruke det.
    Den eneste l�sningen er � flytte prim�rpartisjonene dine for � ha hullet ved siden av de utvidede partisjonene

en: Error reading file %s
no: Feil ved lesing av fil %s

en: Restoring from file %s failed: %s
no: Gjenoppretting fra fil %s mislykket: %s

en: Bad backup file
no: D�rlig sikkerhetskopi-fil

en: Error writing to file %s
no: Feil ved skriving til fil %s

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random trash
no: Noe som ikke er bra skjer med disken din. 
    En test for � sjekke dataintegritet var mislykket. 
    Dette betyr at � skrive noe til disken vil av og til ende opp som ubrukelig

en: must have
no: m� ha

en: important
no: viktig

en: very nice
no: veldig bra

en: nice
no: bra

en: maybe
no: kanskje

en: Local printer
no: Lokal skriver

en: Remote printer
no: Fjern-skriver

en: Remote CUPS server
no: Fjern-CUPS tjener

en: Remote lpd server
no: Fjern-lpd tjener

en: Network printer (socket)
no: Nettverksskriver (socket)

en: Printer Device URI
no: Skriverenhet URI

en: Detecting devices...
no: Finner enheter...

en: Test ports
no: Test porter

en: A printer, model "%s", has been detected on
no: En skriver, modell "%s", ble funnet p�

en: Local Printer Device
no: Lokal skriverenhet

en: What device is your printer connected to 
    (note that /dev/lp0 is equivalent to LPT1:)?
no: Hvilken enhet er skriveren din koblet til 
    (merk at /dev/lp0 er det samme som LPT1:)?

en: Printer Device
no: Skriverenhet

en: Remote lpd Printer Options
no: Opsjoner for fjern-lpd skriver

en: To use a remote lpd print queue, you need to supply
    the hostname of the printer server and the queue name
    on that server which jobs should be placed in.
no: For � bruke en fjern-lpd skriverk�, m� du oppgi vertsnavnet
    til skrivertjeneren og k�navnet til den tjeneren som
    jobbene skal plasseres i.

en: Remote hostname
no: Fjern-vertnavn

en: Remote queue
no: Fjern-k�

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
no: Opsjoner for SMB (Windows 9x/NT) skriver

en: To print to a SMB printer, you need to provide the
    SMB host name (Note! It may be different from its
    TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as
    well as the share name for the printer you wish to access and any
    applicable user name, password, and workgroup information.
no: For � skrive til en SMB-skriver, m� du oppgi SMB-vertsnavnet
    (Merk! Dette kan v�re forskjellig fra dens TCP/IP-vertsnavn!)
    og muligens IP-adressen til skrivertjeneren, s� vel som det delte
    navnet til skriveren du �nsker tilgang til og anvendelige brukernavn,
    passord og arbeidsgruppeinformasjon.

en: SMB server host
no: SMB-tjener vert

en: SMB server IP
no: SMB-tjener IP

en: Share name
no: Navn deling

en: Workgroup
no: Arbeidsgruppe

en: NetWare Printer Options
no: NetWare skriveropsjoner

en: To print to a NetWare printer, you need to provide the
    NetWare print server name (Note! it may be different from its
    TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you
    wish to access and any applicable user name and password.
no: For � skrive til en NetWare-skriver, m� du oppgi navnet til NetWare-
    skrivertjeneren (Mer! Dette kan v�re forskjellig fra dens TCP/IP-
    vertsnavn!) s� vel som navnet p� skriverk�en til skriveren du �nsker
    adgang til og anvendelige brukernavn og passord.

en: Printer Server
no: Skrivertjener

en: Print Queue Name
no: Skriverk�-navn

en: Socket Printer Options
no: Opsjoner for lokal skriver

en: To print to a socket printer, you need to provide the
    hostname of the printer and optionally the port number.
no: For � skrive til en socket skriver, trenger du � gi meg
    vertsnavnet til skriveren, og eventuelt portnummeret.

en: Printer Hostname
no: Skriverens vertsnavn

en: You can specify directly the URI to access the printer with CUPS.
no: Du kan spesifisere URIen for � f� tilgang til skriveren med CUPS.

en: What type of printer do you have?
no: Hva slags type skriver har du?

en: Do you want to test printing?
no: Vil du teste utskrift?

en: Printing test page(s)...
no: Skriver ut testside(r)...

en: Test page(s) have been sent to the printer daemon.
    This may take a little time before printer start.
    Printing status:
    %s
    
    Does it work properly?
no: Testsiden(e) har blitt sendt til skriver-daemonen.
    Det kan ta litt tid f�r skriveren starter.
    Utskriftstatus:
    %s
    
    Virker det ordentlig?

en: Test page(s) have been sent to the printer daemon.
    This may take a little time before printer start.
    Does it work properly?
no: Testsiden(e) har blitt sendt til skriver-daemonen.
    Det kan ta litt tid f�r skriveren starter.
    Virker det ordentlig?

en: Yes, print ASCII test page
no: Ja, skriv ASCII testside

en: Yes, print PostScript test page
no: Ja, skriv PostScript testside

en: Yes, print both test pages
no: Ja, skriv begge testsidene

en: Configure Printer
no: Konfigurer skriver

en: Printer options
no: Opsjoner for skriver

en: Paper Size
no: Papirst�rrelse

en: Eject page after job?
no: Kj�r ut side etter jobb?

en: Uniprint driver options
no: Opsjoner uniprint-driver

en: Color depth options
no: Opsjoner fargedybde

en: Print text as PostScript?
no: Skrive ut tekst som PostScript?

en: Fix stair-stepping text?
no: Fikse trappestegs-tekst?

en: Number of pages per output pages
no: Nummer av sider pr. sider ut

en: Right/Left margins in points (1/72 of inch)
no: H�yre/venstre marginer i punkter (1/72 av inch)

en: Top/Bottom margins in points (1/72 of inch)
no: Topp/bunn marginer i punkter (1/72 av inch)

en: Extra GhostScript options
no: Ekstra GhostScript opsjoner

en: Extra Text options
no: Ekstra tekstopsjoner

en: Reverse page order
no: Reversere siderekkef�lge

en: Printer
no: Skriver

en: Would you like to configure a printer?
no: �nsker du � konfigurere en skriver?

en: Here are the following print queues.
    You can add some more or change the existing ones.
no: Her er f�lgende skriverk�.
    Du kan legge til flere eller endre de eksisterende.

en: CUPS starting
no: CUPS starter

en: Reading CUPS drivers database...
no: Leser CUPS driver database...

en: Select Printer Connection
no: Velg skrivertilkobling

en: How is the printer connected?
no: Hvordan er skriveren tilkoblet?

en: Select Remote Printer Connection
no: Velg tilkobling fjern-skriver

en: With a remote CUPS server, you do not have to configure
    any printer here; printers will be automatically detected.
    In case of doubt, select "Remote CUPS server".
no: Med en fjern-CUPS tjener beh�ver du ikke � konfigurere
    noen skrivere her; skrivere vil bli oppdaget automatisk.
    Ved tvil, velg "Fjern-CUPS tjener".

en: With a remote CUPS server, you do not have to configure
    any printer here; printers will be automatically detected
    unless you have a server on a different network; in the
    latter case, you have to give the CUPS server IP address
    and optionally the port number.
no: Med en fjern-CUPS tjener beh�ver du ikke � konfigurere
    noen skrivere her; skrivere vil bli oppdaget automatisk
    hvis du ikke har en tjener p� et annet nettverk; i s� fall
    m� du gi CUPS tjeneren IP adresse og muligens nummeret p�
    porten.

en: CUPS server IP
no: CUPS tjener IP

en: Port number should be numeric
no: Portnummer burde v�re mumerisk

en: Remove queue
no: Fjern k�

en: Every printer need a name (for example lp).
    Other parameters such as the description of the printer or its location
    can be defined. What name should be used for this printer and
    how is the printer connected?
no: Hver skriver h�ndtert av CUPS trenger et navn (f.eks. lp).
    Andre parametere som beskrivelse av skriveren eller dennes lokasjon
    kan defineres. Hvilket navn skal brukes for denne skriveren og
    hvordan er skriveren tilkoblet?

en: Name of printer
no: Navn p� skriver

en: Description
no: Beskrivelse

en: Location
no: Lokasjon

en: Every print queue (which print jobs are directed to) needs a
    name (often lp) and a spool directory associated with it. What
    name and directory should be used for this queue and how is the printer connected?
no: Hver skriverk� (som skrivejobber sendes til) trenger et navn
    (ofte lp) og en spolingskatalog direkte assosiert med denne. Hvilket
    navn og katalog skal brukes for denne k�en og hvordan er skriveren tilkoblet?

en: Name of queue
no: K�ens navn

en: Spool directory
no: Spolingskatalog

en: Printer Connection
no: Skrivertilkobling

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
no: Kan ikke legge til en partisjon til _formattert_ RAID md%d

en: Can't write file $file
no: Kan ikke skrive fil $file

en: mkraid failed
no: mkraid mislykket

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
no: mkraid mislykket (kanskje raidtool mangler?)

en: Not enough partitions for RAID level %d
no: Ikke nok partisjoner for RAID niv� %d

en: Anacron a periodic command scheduler.
no: Anacron en periodisk kommandoplanlegger.

en: apmd is used for monitoring batery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
no: apmd blir brukt til overv�kning av batteristatus og logging av dette via syslog.
    Kan ogs� brukes til � sl� av maskinen n�r batteriet er d�rlig.

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
no: Kj�rer kommandoer planlagt av at kommandoen ved tidspunkt spesifisert n�r
    at ble kj�rt, og kj�rer batch kommandoer n�r lastingsmengden er lav nok.

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
no: cron er et standard UNIX-program som kj�rer brukerspesifiserte programmer
    ved periodisk planlagte tider. vixie cron gir flere funksjoner til vanlig UNIX cron,
    inkludert bedre sikkerhet og mere kraftfulle konfigurasjonsopsjoner.

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
no: GPM gir musest�tte til tekstbaserte Linux applikasjoner som
    Midnight Commander. Den lar ogs� musebaserte konsoller foreta klipp-og-lim operasjoner,
    og inkluderer st�tte for pop-up menyer i konsollen.

en: Apache is a World Wide Web server.  It is used to serve HTML files
    and CGI.
no: Apache er en World Wide Web tjener. Den blir brukt til � tjene HTML-filer
    og CGI.

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
no: Internett supertjenerdaemonen (vanligvis kalt inetd) starter
    varierende Internett-tjenester ettersom det trengs. Den er ansvarlig for � starte
    mange tjenester, inkludert telnet, ftp, rsh, og rlogin. Stopping av inetd stopper
    alle tjenestene den er ansvarlig for.

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
no: Denne pakken laster det valgte tastaturkartet som er satt i
    /etc/sysconfig/keyboard. Dette kan bli valgt ved bruk av kbdconfig verkt�yet.
    For de fleste maskiner b�r dette v�re aktivert.

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
no: lpd er skriverdaemonen som beh�ves for at lpr skal virke ordentlig. Den er
    i hovedsak en tjener som fordeler utskriftsjobber til skriveren(e).

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve
    host names to IP addresses.
no: named (BIND) er en Domain Name Server (DNS) som brukes til � bestemme
    vertsnavn til IP-adresser.

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
no: Monterer og demonterer alle Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), og NCP (NetWare) monteringspunkter.

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
no: Aktiverer/deaktiverer alle nettverksgrensesnitt konfigurert til � starte
    ved oppstart.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
no: NFS er en popul�r protokoll for fildeling over TCP/IP nettverk.
    Denne tjenesten tilbyr NFS-tjener funksjonalitet som er konfigurert via
    /etc/exports filen.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
no: NFS er en popul�r protokoll for fildeling over TCP/IP nettverk.
    Denne tjenesten tilbyr NFS fill�sing funksjonalitet.

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
no: PCMCIA st�tte er vanligvis st�tte for ting som ethernet og
    modem i b�rbare PC'er. Den vil ikke starte uten konfigurasjon s� det er trygt
    � ha denne installert p� maskiner som ikke trenger det.

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
no: Portmapper h�ndterer RPC-tilknytninger, som brukes av protokoller
    som NFS og NIS. Portmap-tjeneren m� kj�res p� maskiner som brukes som
    tjenere for protokoller som bruker RPC-mekanismen.

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that
    moves mail from one machine to another.
no: Postfix er en posttransporteringsagent, som er et program som
    flytter post fra en maskin til en annen.

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
no: Lagrer og gjenoppretter system entropy pool for h�yere kvalitet p�
    tilfeldig nummergenerering.

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
no: Den rutete daemonen tillater automatisk oppdatering av IP rutertabell via
    RIP-protokollen. Mens RIP er mye brukt p� sm� nettverk, trengs mere komplekse
    rutingprotokoller for komplekse nettverk.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
no: rstat protokollen lar brukere p� et nettverk finne ytelses-
    metrikser for alle maskinene p� nettverket.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
no: rusers protokollen lar brukere p� et nettverk identifisere hvem som
    er logget inn p� andre maskiner.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
no: rwho protokollen lar fjernbrukere motta en liste over alle brukerne
    som er logget p� en maskin som kj�rer rwho-daemonen (lik finger).

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
no: Syslog er en fasilitet som mange daemoner bruker til � logge beskjeder
    til forskjellige systemloggfiler. Det er en god ide � alltid kj�re syslog.

en: This startup script try to load your modules for your usb mouse.
no: Dette oppstartsscriptet pr�ver � laste modulene for usb-musen din.

en: Starts and stops the X Font Server at boot time and shutdown.
no: Starter og stopper X-font tjeneren ved oppstart og stenging av maskinen.

en: Choose which services should be automatically started at boot time
no: Velg hvilke tjenester som skal startes automatisk ved oppstart

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I'll try to go on blanking bad partitions
no: Jeg kan ikke lese partisjonstabellen din, den er for �delagt for meg :(
    Jeg vil f�rs�ke � blanke ut d�rlige partisjoner

en: Configure LILO/GRUB
no: Konfigurer LILO/GRUB

en: Create a boot floppy
no: Opprett en oppstartdiskett

en: Format floppy
no: Formater diskett

en: Choice
no: Valg

en: Installation of LILO failed. The following error occured:
no: Installasjon av LILO mislykket. F�lgende feil oppsto:

en: Internet Connection Sharing currently enabled
no: Deling av Internett tilkobling er sl�tt p�

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
no: Oppsett av deling av Internett tilkobling har allerede blitt gjort.
    Dette er for �yeblikket sl�tt p�.
    
    Hva vil du gj�re?

en: disable
no: sl� av

en: dismiss
no: avvis

en: reconfigure
no: Konfigurer p� nytt

en: Internet Connection Sharing currently disabled
no: Deling av Internett tilkobling er sl�tt av

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
no: Oppsett av deling av Internett tilkobling har allerede blitt gjort.
    Dette er for �yeblikket sl�tt av.
    
    Hva vil du gj�re?

en: enable
no: sl� p�

en: Config file content could not be interpreted.
no: Innhold i konfig-fil kunne ikke bli tolket.

en: Internet Connection Sharing
no: Deling av Internett tilkobling

en: Your computer can be configured to share its Internet connection.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
    
    Would you like to setup the Internet Connection Sharing?
no: Maskinen din kan konfigureres til � dele Internett-tilknytningen.
    
    Merk: du trenger et dedikert nettverksadapter for � sette opp et lokalt nettverk (LAN).
    
    �nsker du � sette opp deling av Internett-tilknytning?

en: using module
no: bruker modul

en: No network adapter on your system!
no: Ikke noe nettverksadapter i systemet ditt!

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
no: Ikke noe ethernet nettverksadapter har blitt oppdaget i systemet ditt. Vennligst kj�r verkt�yet for maskinvarekonfigurasjon.

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    $interface
    
    Would you like to setup your Local Area Network with that adapter?
no: Det er bare ett konfigurert nettverksadapter i systemet ditt:
    
    $interface
    
    �nsker du � sette opp ditt lokale nettverke (LAN) med dette adapteret?

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
no: Vennligst velg hvilket nettverksadapter som skal kobles til ditt lokale nettverk (LAN).

en: Warning, the network adapter is already configured.
    Would you like to reconfigure?
no: Advarsel, nettverksadapteret er allerede konfigurert.
    Vil du konfigurere p� nytt?

en: Potential LAN address conflict found in current config of $_!
no: Mulig LAN-adresse konflikt funnet i konfigurasjonen til $_!

en: Firewalling configuration detected!
no: Brannmurkonfigurasjon oppdaget!

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fix after installation. Proceed?
no: Advarsel! En eksisterende brannmurkonfigurasjon har blitt oppdaget. Du trenger muligens � konfigurere noe manuelt etter installasjon. Fortsette?

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
no: Konfigurerer script, installerer programvare, starter tjenere...

en: Configuring...
no: Konfigurerer...

en: Problems installing package $bin2rpm{$_}
no: Problemer ved installering av pakke $bin2rpm{$_}

en: Congratulations!
no: Gratulerer!

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
no: Alt har blitt konfigurert.
    Du kan n� dele Internett-tilkobling med andre maskiner p� ditt lokale nettverk ved � bruke automatisk nettverkskonfigurasjon (DHCP).

en: Profile:
no: Profil:

en: Hostname:
no: Vertsnavn:

en: Internet access
no: Internett-tilgang

en: Interface:
no: Grensesnitt:

en: not connected
no: ikke tilkoblet

en: Configure...
no: Konfigurer...

en: Connect...
no: Koble til...

en: LAN configuration
no: LAN-konfigurasjon

en: Network adaptater 1 (eth0):
no: Nettverksadapter 1 (eth0):

en: isdn_internal
no: isdn_intern

en: Internet connection configuration
no: Internett tilkobling konfigurasjon

en: Internet Connection Configuration
no: Internett tilkobling konfigurasjon

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive: it must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
no: Dette niv�et b�r brukes med forsiktighet. Det gj�r systemet ditt lettere �
    bruke, men mer utsatt: det m� ikke brukes p� en maskin koblet til andre
    eller til Internett. Det er ingen adgang med passord.

en: Password are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
no: Passord er n� aktivert, men bruk som nettverksmaskin er fortsatt ikke anbefalt.

en: Few improvements for this security level, the main one is that there are
    more security warnings and checks.
no: F� endringer for dette sikkerhetsniv�et, hovedforskjellen er at det er
    flere advarsler og kontroller.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used
    to connect to the Internet as a client. There are now security checks.
no: Dette er standard sikkerhet anbefalt for en maskin som vil bli brukt til
    tilkobling mot Internett som klient. Det er n� sikkerhetskontroller.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which accept
    connections from many clients.
no: Med dette sikkerhetsniv�et kan systemet brukes som tjener.
    Sikkerheten er n� h�y nok til � bruke systemet som en tjener som
    godtar oppkoblinger fra mange klienter.

en: We take level 4 features, but now the system is entirely closed.
    Security features are at their maximum.
no: Vi tar funksjonene for niv� 4, men n� er systemet fullstendig stengt.
    Sikkerhetsfunksjonene er n� p� maksimum.

en: Setting security level
no: Setter sikkerhetsniv�

en: Choose the tool you want to use
no: Velg verkt�yet du �nsker � bruke

en: usage: keyboarddrake [--expert] [keyboard]
no: bruk: keyboarddrake [--expert] [tastatur]

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
no: �nsker du at BackSpace skal returnere Delete i konsoll?

en: Change Cd-Rom
no: Bytt CD

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
no: Vennligst sett inn installasjons-CD'en i stasjonen og trykk Ok n�r du er
    ferdig. Hvis du ikke har denne, trykk Avbryt for � unng� oppgradering.

en: Unable to start live upgrade !!!
no: Kan ikke starte oppgradering !!!

en: no serial_usb found
no: ingen serie_usb funnet

en: Emulate third button?
no: Emulere tredje knapp?

en: Graphics Manipulation
no: Grafisk manipulasjon

en: Personnal Finance
no: Personlig finans

en: Scientific applications
no: Vitenskaplige applikasjoner

en: Databases
no: Databaser

en: Internet
no: Internett

en: Multimedia - Graphics
no: Multimedia - Grafikk

en: editors, shells, file tools, terminals
no: redigerere, skall, filverkt�y, terminaler

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
no: Lydrelaterte verkt�y: mp3 eller midi-spillere, miksere etc.

en: Sciences
no: Vitenskap

en: Chat (IRC or instant messaging) programs such as xchat, licq, gaim, and file transfer tools
no: Chat (IRC eller �yeblikkelig beskjed) programmer s� som xchat, licq, gaim, og fil- overf�ringsverkt�y

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
no: Sett med verkt�y for � lese og sende e-post og nyheter (pine, mutt, tin...) og for se p� webben

en: C and C++ development libraries, programs and include files
no: C og C++ utviklingsbibliotek, programmer og include filer

en: Communication facilities
no: Kommunikasjonsfasaliteter

en: Personnal Information Management
no: Personling informasjonsh�ndtering

en: Programs to manage your finance, such as gnucash
no: Programmer for � h�ndtere dine finanser, s� som gnucash

en: Internet Tools
no: Internett verkt�y

en: Documentation
no: Dokumentasjon

en: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
no: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm etc

en: Utilities
no: Verkt�y

en: Multimedia - Sound
no: Multimedia - Lyd

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
no: Underholdningsprogrammer: arkade, bordspill, strategi etc

en: Video players and editors
no: Videospillere og redigerere

en: Console Tools
no: Konsollverkt�y

en: Databases clients and servers (mysql and postgresql)
no: Databaseklienter og tjenere (mysql og postgresql)

en: Sound and video playing/editing programs
no: Lyd og bilde avspilling/redigeringsprogrammer

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
no: B�ker og howto's om Linux og fri programvare

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
no: Et grafisk milj� med et brukervennlig sett med applikasjoner og skrivebords- verkt�y

en: Games
no: Spill

en: Development C/C++
no: Utvikling C/C++

en: Graphics programs such as The Gimp
no: Grafiske programmer s� som Gimp

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
no: K Desktop Environment, basis grafikkmilj� med en samling av passende verkt�y

en: Tools to create and burn CD's
no: Verkt�y for � opprette og brenne CD'er

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
no: Mere grafiske skrivebord (Gnome, IceWM)

en: Multimedia - CD Burning
no: Multimedia - CD-brenning

en: Archiving, emulators, monitoring
no: Arkivering, emulatorer, overv�kning

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
no: Kontorprogrammer: tekstbehandlere (kword, abiword), regneark (kspread, gnumeric), pdf fremvisere etc

en: Other Graphical Desktops
no: Andre grafiske skrivebord

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
no: Verkt�y for din Palm Pilot eller din Visor

en: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
no: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm etc

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
no: Sett med verkt�y for e-post, nyheter, web, filoverf�ring og chat
