DrakX - en to ca translation catalogue (2473 entries)

en: Scanning partitions to find mount points
ca: S'estan explorant les particions per trobar els punts de muntatge

en: if set to yes, check additions/removals of suid root files.
ca: si �s "s�", comprova addicions/eliminacions dels fitxers arrel suid.

en: %s: %s requires hostname, MAC address, IP, nbi-image, 0/1 for THIN_CLIENT, 0/1 for Local Config...
ca: %s: %s necessita: nom d'ordinador central, adre�a MAC, IP, image-nbi, 0/1 per a THIN_CLIENT, 0/1 per a la configuraci� local...

en: Configuration changed - restart clusternfs/dhcpd?
ca: La configuraci� ha canviat; voleu reiniciar el cl�ster nfs/dhcpd?

en: 		Erase=%s
ca: 		Esborra=%s

en: network printer port
ca: port d'impressora de la xarxa

en: Please insert floppy disk:
ca: Si us plau, inseriu un disquet:

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
ca: La c�pia de seguretat de la taula de particions no t� la mateixa mida
    Voleu continuar igualment?

en: Which username
ca: Quin nom d'usuari?

en: Which type of entry do you want to add?
ca: Quin tipus d'entrada voleu afegir?

en: Restore partition table
ca: Restaura la taula de particions

en: On CUPS server "%s"
ca: en servidor CUPS "%s"

en: Post-install configuration
ca: Configuraci� posterior a la instal�laci�

en: Use ``%s'' instead
ca: Utilitzeu "%s" al seu lloc

en: Type
ca: Tipus

en: 
    Also printers configured with the PPD files provided by their manufacturers or with native CUPS drivers cannot be transferred.
ca: 
    Tampoc poden transferir-se les impressores configurades amb els fitxers PPD proporcionats pels seus fabricants o amb controladors nadius per a CUPS.

en: The following printer
    
    %s%s
    are directly connected to your system
ca: La impressora
    
    %s%s
    est� connectada directament al vostre sistema

en: Central African Republic
ca: Rep�blica Centrefricana

en: Gateway device
ca: Dispositiu de la passarel�la

en: Net Method:
ca: M�tode de xarxa:

en: Ethernetcard
ca: Targeta Ethernet

en: Parameters
ca: Par�metres

en: Auto-detect
ca: Detecci� autom�tica

en: Interface:
ca: Intef�cie:

en: Select installation class
ca: Tipus d'instal�laci�

en: The system doesn't seem to be connected to the Internet.
    Try to reconfigure your connection.
ca: No sembla que el sistema estigui connectat a Internet.
    Intenteu tornar a configurar la connexi�.

en: Connect your printer to a Linux server and let your Windows machine(s) connect to it as a client.
    
    Do you really want to continue setting up this printer as you are doing now?
ca: Connecteu la impressora a un servidor Linux i feu que els ordinadors Windows s'hi connectin com clients.
    
    Realment voleu continuar configurant aquesta impressora tal com s'est� fent ara?

en: Belarus
ca: Bielorr�ssia

en: Error writing to file %s
ca: S'ha produ�t un error en escriure al fitxer %s

en: apmd is used for monitoring battery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
ca: L'apmd s'utilitza per monitoritzar l'estat de la bateria i registrar-lo mitjan�ant el registre del sistema (syslog).
    Tamb� es pot utilitzar per apagar l'ordinador quan queda poca bateria.

en: Use tape to backup
ca: Utilitza una cinta per fer la c�pia de seguretat

en: The following packages are going to be installed
ca: Ara s'instal�laran els paquets seg�ents

en: CUPS configuration
ca: Configuraci� de CUPS

en: Not enough free space to allocate new partitions
ca: No hi ha prou espai lliure per assignar noves particions

en: Moving
ca: S'est� movent

en: 
    Drakbackup activities via %s:
ca: 
    Activitats del Drakbackup a trav�s de %s:

en: yes
ca: s�

en: Welcome to The Network Configuration Wizard.
    
    We are about to configure your internet/network connection.
    If you don't want to use the auto detection, deselect the checkbox.
ca: Benvingut a l'auxiliar de configuraci� de xarxa
    
    Ara es configurar� la connexi� a Internet/xarxa.
    Si no voleu utilitzar la detecci� autom�tica, desactiveu el quadre de verificaci�.

en: Lebanon
ca: L�ban

en: Stop
ca: Atura

en: Edit selected host
ca: Edita l'ordinador central seleccionat

en: No CD device defined!
ca: No s'ha definit cap dispositiu de CD!

en: Bulgarian (phonetic)
ca: B�lgar (fon�tic)

en: The DHCP start ip
ca: La IP inicial del DHCP

en: Bootloader main options
ca: Opcions principals del carregador de l'arrencada

en: Tape
ca: Cinta

en: Malaysia
ca: Mal�isia

en: Scanning network...
ca: S'est� escanejant la xarxa...

en: With this option you will be able to restore any version
     of your /etc directory.
ca: Amb aquesta opci� podreu restaurar qualsevol versi�
     del directori /etc.

en: The change is done, do you want to restart the dm service ?
ca: S'ha fet el canvi, voleu reiniciar el servei dm?

en: Swiss (French layout)
ca: Su�s (disposici� francesa)

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
ca: L'mkraid ha fallat (potser manquen les eines del RAID (raidtools)?)

en: size of the (second level) cpu cache
ca: mida de la mem�ria cau de la CPU (segon nivell)

en: Soundcard
ca: Targeta de so

en: Luxembourg
ca: Luxemburg

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
ca: Per imprimir un fitxer des de la l�nia d'ordres (finestra de terminal) useu l'ordre "%s <fitxer>".

en: Level %s
ca: Nivell %s

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
ca: S'ha trobat un conflicte potencial d'adre�a LAN en la configuraci� actual de %s!

en: Configuring...
ca: S'est� configurant...

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
ca: La configuraci� ja s'ha realitzat i ara est� habilitada.

en: For most modern TV cards, the bttv module of the GNU/Linux kernel just auto-detect the rights parameters.
    If your card is misdetected, you can force the right tuner and card types here. Just select your tv card parameters if needed.
ca: Per a les targetes de TV m�s modernes, el m�dul bttv del nucli GNU/Linux detecta autom�ticament els par�metres correctes.
    Si la vostra targeta no �s detectada, podeu for�ar el tipus de sintonitzador i de targeta aqu�. Simplement seleccioneu els par�metres necessaris per a la vostra targeta de TV

en: Password (again)
ca: Contrasenya (un altre cop)

en: Search installed fonts
ca: Cerca les fonts instal�lades

en: To submit a bug report, click on the button report.
    This will open  a web browser window on %s
     where you'll find a form to fill in.  The information displayed above will be 
    transferred to that server.
ca: Per trametre un informe d'error de programaci�, feu clic al bot� 'Informa'.
    S'obrir� una finestra del navegador web amb la p�gina %s
    on trobareu un formulari per omplir. La informaci� que es mostra m�s amunt s'enviar� al servidor.

en: Venezuela
ca: Vene�uela

en: IP address
ca: Adre�a IP

en: Choose the sizes
ca: Escolliu les mides

en: List of data corrupted:
ca: Llista de dades corrompudes:

en: Can only be mounted explicitly (i.e.,
    the -a option will not cause the file system to be mounted).
ca: Nom�s es pot muntar expl�citament (p. ex.,
    l'opci� -a no far� que el sistema de fitxers es munti).

en: Your modem isn't supported by the system.
    Take a look at http://www.linmodems.org
ca: El sistema mo admet el vostre m�dem.
    Doneu un cop d'ull a http://www.linmodems.org

en: Choose another partition
ca: Trieu una altra partici�

en: Current user
ca: Usuari actual

en: Username
ca: Nom d'usuari

en: Left "Windows" key
ca: Tecla de "Windows" Esquerra

en: dhcpd Server Configuration
ca: Configuraci� del servidor dhcpd

en: Used for directory:
     only owner of directory or file in this directory can delete it
ca: Usat per al directori:
     nom�s el propietari del directori o del fitxer en aquest directori poden suprimir-lo

en:  on Novell server "%s", printer "%s"
ca:  en servidor Novell "%s", impressora "%s"

en: Remove a module
ca: Elimina un m�dul

en: Password
ca: Contrasenya

en: Advanced Configuration
ca: Configuraci� avan�ada

en: Scanning on your HP multi-function device
ca: S'est� explorant el dipositiu HP multifunci�

en: Root
ca: Arrel

en: Choose an existing RAID to add to
ca: Escolliu un RAID existent al qual afegir-ho

en: Turkish (modern "Q" model)
ca: Turc (modern, model "Q")

en: Lilo message not found
ca: No s'ha trobat el missatge de LILO

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
ca: Regeneraci� autom�tica del cap�al de nucli a /boot per
    /usr/include/linux/{autoconf,versi�}.h

en: if needed
ca: si cal

en: Restore Failed...
ca: La restauraci� ha fallat...

en: /Autodetect _jazz drives
ca: /Detecta autom�ticament les unitats _jazz

en: Introduction
    
    The operating system and the different components available in the Mandrake Linux distribution 
    shall be called the "Software Products" hereafter. The Software Products include, but are not 
    restricted to, the set of programs, methods, rules and documentation related to the operating 
    system and the different components of the Mandrake Linux distribution.
    
    
    1. License Agreement
    
    Please read this document carefully. This document is a license agreement between you and  
    MandrakeSoft S.A. which applies to the Software Products.
    By installing, duplicating or using the Software Products in any manner, you explicitly 
    accept and fully agree to conform to the terms and conditions of this License. 
    If you disagree with any portion of the License, you are not allowed to install, duplicate or use 
    the Software Products. 
    Any attempt to install, duplicate or use the Software Products in a manner which does not comply 
    with the terms and conditions of this License is void and will terminate your rights under this 
    License. Upon termination of the License,  you must immediately destroy all copies of the 
    Software Products.
    
    
    2. Limited Warranty
    
    The Software Products and attached documentation are provided "as is", with no warranty, to the 
    extent permitted by law.
    MandrakeSoft S.A. will, in no circumstances and to the extent permitted by law, be liable for any special,
    incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without limitation damages for loss of 
    business, interruption of business, financial loss, legal fees and penalties resulting from a court 
    judgment, or any other consequential loss) arising out of  the use or inability to use the Software 
    Products, even if MandrakeSoft S.A. has been advised of the possibility or occurence of such 
    damages.
    
    LIMITED LIABILITY LINKED TO POSSESSING OR USING PROHIBITED SOFTWARE IN SOME COUNTRIES
    
    To the extent permitted by law, MandrakeSoft S.A. or its distributors will, in no circumstances, be 
    liable for any special, incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without 
    limitation damages for loss of business, interruption of business, financial loss, legal fees 
    and penalties resulting from a court judgment, or any other consequential loss) arising out 
    of the possession and use of software components or arising out of  downloading software components 
    from one of Mandrake Linux sites  which are prohibited or restricted in some countries by local laws.
    This limited liability applies to, but is not restricted to, the strong cryptography components 
    included in the Software Products.
    
    
    3. The GPL License and Related Licenses
    
    The Software Products consist of components created by different persons or entities.  Most 
    of these components are governed under the terms and conditions of the GNU General Public 
    Licence, hereafter called "GPL", or of similar licenses. Most of these licenses allow you to use, 
    duplicate, adapt or redistribute the components which they cover. Please read carefully the terms 
    and conditions of the license agreement for each component before using any component. Any question 
    on a component license should be addressed to the component author and not to MandrakeSoft.
    The programs developed by MandrakeSoft S.A. are governed by the GPL License. Documentation written 
    by MandrakeSoft S.A. is governed by a specific license. Please refer to the documentation for 
    further details.
    
    
    4. Intellectual Property Rights
    
    All rights to the components of the Software Products belong to their respective authors and are 
    protected by intellectual property and copyright laws applicable to software programs.
    MandrakeSoft S.A. reserves its rights to modify or adapt the Software Products, as a whole or in 
    parts, by all means and for all purposes.
    "Mandrake", "Mandrake Linux" and associated logos are trademarks of MandrakeSoft S.A.  
    
    
    5. Governing Laws 
    
    If any portion of this agreement is held void, illegal or inapplicable by a court judgment, this 
    portion is excluded from this contract. You remain bound by the other applicable sections of the 
    agreement.
    The terms and conditions of this License are governed by the Laws of France.
    All disputes on the terms of this license will preferably be settled out of court. As a last 
    resort, the dispute will be referred to the appropriate Courts of Law of Paris - France.
    For any question on this document, please contact MandrakeSoft S.A.
ca: Introducci�
    
    D'ara endavant, hom es referir� al sistema operatiu i als diferents
    components disponibles en la distribuci� Mandrake Linux com als
    "Productes de programari". Els Productes de programari inclouen,
    per� no estan restringits a, el conjunt de programes, m�todes, regles
    i documentaci� relativa al sistema operatiu i els diferents
    components de la distribuci� Mandrake Linux.
    
    
    1. Acord de llic�ncia
    
    Si us plau, llegiu atentament aquest document. Aquest document �s un
    acord de llic�ncia entre la vostra persona i MandrakeSoft S.A., que
    s'aplica als Productes de programari. Pel fet d'instal�lar, duplicar
    o utilitzar els Productes de programari en qualsevol forma esteu
    acceptant expl�citament, i expressant el vostre acord a avenir-vos a
    les cl�usules i condicions d'aquesta Llic�ncia. Si no esteu d'acord
    amb qualsevol part de la Llic�ncia, no esteu autoritzat a instal�lar,
    duplicar o utilitzar els Productes de programari. Qualsevol intent
    d'instal�lar, duplicar o utilitzar els Productes de programari en una
    forma que no s'adapti a les cl�usules i condicions d'aquesta
    Llic�ncia, �s nul i finalitzar� els vostres drets sobre la mateixa.
    En finalitzar-se la Llic�ncia, heu de destruir immediatament totes
    les c�pies dels Productes de programari.
    
    
    2. Garantia limitada
    
    Els Productes de programari i documentaci� adjunta es subministren
    "tal com s�n", sense cap garantia, fins al punt perm�s per la llei.
    MandrakeSoft S.A. no ser�, sota cap circumst�ncia, i fins al punt
    perm�s per la llei, responsable de cap dany especial, incidental ni
    directe (incloent, sense limitar-se a, els danys per p�rdua de
    negocis, interrupci� de negocis, p�rdues financeres, multes i costes
    judicials, o qualsevol altre dany que resultin d'un judici, o
    qualsevol altre p�rdua d'import�ncia) que resulti de l'�s o de la
    impossibilitat d'utilitzar els Productes de programari, fins i tot si
    MandrakeSoft S.A. ha estat avisat de la possibilitat que
    s'esdevinguin aquests danys.
    
    RESPONSABILITAT LIMITADA RELATIVA A LA POSSESSI� O UTILITZACI� DE PROGRAMARI PROHIBIT EN ALGUNS PA�SOS
    
    Fins al punt perm�s per la llei, MandrakeSoft S.A. o els seus
    distribu�dors no seran, sota cap circumst�ncia, responsables de cap
    dany especial, incidental ni directe (incloent, sense limitar-se a,
    els danys per p�rdua de negocis, interrupci� de negocis, p�rdues
    financeres, multes i costes judicials, o qualsevol altre dany que
    resultin d'un judici, o qualsevol altre p�rdua d'import�ncia) que
    resulti de la possessi� i utilitzaci� dels components de programari o
    de la seva desc�rrega des d'un dels llocs de Mandrake Linux, que
    estiguin prohibides o restringides en alguns pa�sos per les lleis
    locals. Aquesta responsabilitat limitada s'aplica, per� no hi est�
    restringida, als potents components criptogr�fics inclosos als
    Productes de programari.
    
    
    3. la llic�ncia GPL i llic�ncies relacionades
    
    Els Productes de programari consisteixen en components creats per
    diferents persones o entitats. La majoria d'aquests components es
    regeixen per les cl�usules i condicions de la Llic�ncia General
    P�blica de GNU, a la qual d'ara endavant hom s'hi referir� com a
    "GPL", o de llic�ncies similars. la majoria d'aquestes llic�ncies
    us permeten duplicar, adaptar o redistribuir els components que
    cobreixen. Si us plau, llegiu atentament les cl�usules i condicions
    de l'acord de llic�ncia de cada component abans d'utilitzar-lo.
    Qualsevol pregunta sobre la lllic�ncia d'un component s'ha d'adre�ar
    al seu autor i no a MandrakeSoft.
    Els programes desenvolupats per MandrakeSoft S.A. es regeixen per la
    llic�ncia GPL.La documentaci� escrita per MandrakeSoft S.A. est� regida per una
    llic�ncia espec�fica; consulteu la documentaci� per a m�s
    informaci�.
    
    
    4. Drets sobre la propietat intel�lectual
    
    Tots els drets sobre els components dels Productes de programari
    pertanyen als seus autors respectius i estan protegits per les lleis
    de propietat intel�lectual i de copyright aplicables als programes
    inform�tics.
    MandrakeSoft S.A. es reserva els drets de modificar o adaptar els
    Productes de programari, totalment o parcialment, per tots els
    mitjans i amb totes les finalitats.
    "Mandrake", "Mandrake Linux" i els logotips associats son marques
    registrades de MandrakeSoft S.A.
    
    
    5. Lleis rectores 
    
    Si qualsevol part d'aquest acord �s declarat nul, il�legal o
    inaplicable per un tribunal, aquesta part s'exclour� del contracte.
    Seguiu obligat, per�, per les altres seccions aplicables de
    l'acord.
    Les cl�usules i condicions d'aquesta Llic�ncia es regeixen per les
    lleis de Fran�a.
    Tots els litigis sobre les cl�usules d'aquesta llic�ncia es dirimiran
    preferiblement fora dels tribunals. Com a �ltim recurs, el litigi es
    portar� als tribunals competents de Par�s, Fran�a.
    Per a qualsevol tema relacionat amb aquest document, poseu-vos en
    contacte amb MandrakeSoft S.A.

en: the progress bar x coordinate
    of its upper left corner
ca: coordenada x de la cantonada superior
    esquerra de la barra de progr�s

en: Current interface configuration
ca: Configuraci� actual de la interf�cie

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the "irq" and "io" of your card.
ca: 
    Si teniu una targeta ISA, els valors de la pantalla seg�ent haurien de ser correctes.
    
    Si teniu una targeta PCMCIA, cal que en sapigueu l'"irq" i l'"io".

en: Do not print any test page
ca: No imprimeixis cap p�gina de prova

en: %s already in use
ca: %s ja �s en �s

en: Force No APIC
ca: Imposa No APIC

en: This password is too short (it must be at least %d characters long)
ca: Aquesta contrasenya �s massa curta (ha de tenir com a m�nim %d car�cters)

en: [keyboard]
ca: [teclat]

en: FTP proxy
ca: Intermediari per a FTP

en: Install List
ca: Llista d'instal�laci�

en: Change
    Restore Path
ca: Canvia el cam�
    on restaurar

en: Show only for the selected day
ca: Mostrar-ho nom�s per al dia seleccionat

en: Logs
ca: Registres

en: (Note: Parallel ports cannot be auto-detected)
ca: (Nota: els ports paral�lel no es poden detectar autom�ticament)

en: What kind of card do you have?
ca: Quin tipus de targeta teniu?

en: Security
ca: Seguretat

en: You can also use the graphical interface "xpdq" for setting options and handling printing jobs.
    If you are using KDE as desktop environment you have a "panic button", an icon on the desktop, labeled with "STOP Printer!", which stops all print jobs immediately when you click it. This is for example useful for paper jams.
ca: Tamb� podeu emprar la interf�cie gr�fica "xpdq" per configurar opcions i gestionar treballs d'impressi�.
    Si esteu utilitzant KDE com a entorn gr�fic per defecte, teniu un "bot� d'emerg�ncia", una icona a l'escriptori, etiquetada amb "ATURA la impressora!", que atura tots el treballs d'impressi� immediatament en fer-hi clic. Aix� �s �til, per exemple, quan se us enganxa el paper en la impressora.

en: Unknown
ca: Desconegut

en: This server is already in the list, it cannot be added again.
ca: Aquest servidor ja �s a la llista, no es pot tornar a afegir.

en: Network Configuration
ca: Configuraci� de xarxa

en: Protocol for the rest of the world
    No D-Channel (leased lines)
ca: Protocol per a la resta del m�n
    Cap canal D (l�nies punt a punt)

en:         - /etc/xinetd.d/tftp:
            	drakTermServ will configure this file to work in conjunction with the images created
            	by mkinitrd-net, and the entries in /etc/dhcpd.conf, to serve up the boot image to 
            	each diskless client.
    
            	A typical tftp configuration file looks like:
            		
            	service tftp
    			{
                            disable         = no
                            socket_type  = dgram
                            protocol        = udp
                            wait             = yes
                            user             = root
                            server          = /usr/sbin/in.tftpd
                            server_args  = -s /var/lib/tftpboot
            	}
            		
            	The changes here from the default installation are changing the disable flag to
            	'no' and changing the directory path to /var/lib/tftpboot, where mkinitrd-net
            	puts its images.
ca:         - /etc/xinetd.d/tftp:
            		El drakTermServ configurar� aquest fitxer per funcionar conjuntament amb les imatges creades per
            		mkinitrd-net, i les entrades de /etc/dhcpd.conf, per servir la imatge d'arrencada a cada client sense 
            		disc.
    
            		Un fitxer de configuraci� tftp t�pic t� aquest aspecte:
            		
            	service tftp
    			{
                            disable         = no
                            socket_type  = dgram
                            protocol        = udp
                            wait             = yes
                            user             = root
                            server          = /usr/sbin/in.tftpd
                            server_args  = -s /var/lib/tftpboot
            	}
            		
            		Les difer�ncies respecte a la instal�laci� per defecte s�n el canvi del senyalador de
            		inhabilitaci� a 'no' i el canvi de cam� de directori a /var/lib/tftpboot, on mkinitrd-net
            		posa les seves imatges.

en: Option %s must be a number!
ca: L'opci� %s ha de ser un n�mero!

en: Notice
ca: Av�s

en: You have not configured X. Are you sure you really want this?
ca: No heu configurat X. Segur que ho voleu aix�?

en: The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
ca: La configuraci� de la impressora es far� autom�ticament. Si la vostra impressora no ha estat correctament detectada, o si preferiu personalitzar-ne la configuraci�, habiliteu "Configuraci� manual".

en: What type of partitioning?
ca: Quin tipus de particionament voleu?

en: file list sent by FTP: %s
ca: llista de fitxers enviada per FTP: %s

en: Interface
ca: Interf�cie

en: Multisession CD
ca: CD de multisessi�

en: comma separated strings
ca: cadenes separades per coma

en: These are the machines from which the scanners should be used:
ca: Les m�quines des de les quals s'han d'utilitzar els esc�ners son:

en: Messages
ca: Missatges

en: Unknown|CPH06X (bt878) [many vendors]
ca: Desconegut|CPH06X (bt878) [molts venedors]

en: POP and IMAP Server
ca: Servidor POP i IMAP

en: Mexico
ca: M�xic

en: Model stepping
ca: Pas a pas del model

en: Switzerland
ca: Su�ssa

en: Brunei Darussalam
ca: Brunei

en: Do you have any %s interfaces?
ca: Teniu alguna interf�cie %s?

en: You must be root to read configuration file.
ca: Us cal ser root per poder llegir el fitxer de configuraci�.

en: Remote lpd Printer Options
ca: Opcions de la impressora lpd remota

en: GNU/Linux is a multi-user system, meaning each user may have their own
    preferences, their own files and so on. You can read the ``Starter Guide''
    to learn more about multi-user systems. But unlike "root", who is the
    system administrator, the users you add at this point will not be
    authorized to change anything except their own files and their own
    configurations, protecting the system from unintentional or malicious
    changes that impact on the system as a whole. You will have to create at
    least one regular user for yourself -- this is the account which you should
    use for routine, day-to-day use. Although it is very easy to log in as
    "root" to do anything and everything, it may also be very dangerous! A
    very simple mistake could mean that your system will not work any more. If
    you make a serious mistake as a regular user, the worst that will happen is
    that you will lose some information, but not affect the entire system.
    
    The first field asks you for a real name. Of course, this is not mandatory
    -- you can actually enter whatever you like. DrakX will use the first word
    you typed in this field and copy it to the "%s" field, which is the name
    this user will enter to log onto the system. If you like, you may override
    the default and change the username. The next step is to enter a password.
    From a security point of view, a non-privileged (regular) user password is
    not as crucial as the "root" password, but that is no reason to neglect
    it by making it blank or too simple: after all, your files could be the
    ones at risk.
    
    Once you click on "%s", you can add other users. Add a user for each one
    of your friends: your father or your sister, for example. Click "%s" when
    you have finished adding users.
    
    Clicking the "%s" button allows you to change the default "shell" for
    that user (bash by default).
    
    When you have finished adding users, you will be asked to choose a user
    that can automatically log into the system when the computer boots up. If
    you are interested in that feature (and do not care much about local
    security), choose the desired user and window manager, then click "%s".
    If you are not interested in this feature, uncheck the "%s" box.
ca: El GNU/Linux �s un sistema multiusuari; aix� vol dir que cada usuari pot
    tenir les seves pr�pies prefer�ncies, els seus propis fitxers, etc. Podeu llegir
    la ``Guia d'iniciaci�" per aprendre m�s coses sobre els sistemes
    multiusuari. Per�, a difer�ncia del "root", que �s l'administrador del sistema,
    als usuaris que afegiu aqu� no se'ls permetr� modificar res tret dels seus propis
    fitxers i configuracions, protegint aix� el sistema de canvis, intencionats o no, 
     que tenen efecte sobre tot el sistema . Cal que us creeu, com a m�nim, un usuari
    normal, i �s aquest compte el que heu d'utilitzar per a l'�s quotidi�. Tot i que
    �s molt f�cil entrar com a "root" per a tot, tamb� pot ser molt perill�s: la m�s
    petita errada podria significar que el sistema deix�s de funcionar. Si cometeu
    una errada greu com a usuari normal el pitjor que pot passar �s que perdeu
    algunes dades, per� sense afectar a tot el sistema.
    
    Primer, heu d'introduir el vostre nom real. Per suposat, aix� no �s obligatori,
    ja que podeu introduir el que vulgueu. El DrakX agafar� la primera paraula
    que heu introdu�t en aquest camp i la copiar� en el camp "%s", que ser� el
    nom que utilitzar� aquest usuari per entrar al sistema (ho podeu canviar si
    voleu). Despr�s cal que introdu�u una contrasenya. Des del punt de vista de
    la seguretat, una contrasenya d'un usuari no privilegiat (habitual) no �s tan
    important com la del "root" des del punt de vista de la seguretat, per� no hi
    ha cap ra� per menystenir-la, deixant-la en blanc o fent-la massa senzilla: al
    cap i a la fi, els vostres fitxers poden estar en joc. 
    
    Un cop hagueu fet clic a "%s" podreu afegir altres usuaris. Afegiu-ne un
    per a tothom que hagi de fer servir l'ordinador. Feu clic a "%s" quan hagueu
    acabat d'afegir-ne. 
    
    Feu clic al bot� "%s" per canviar l'int�rpret d'ordres ("shell") per defecte
    (bash) de l'usuari seleccionat. 
    
    Quan hagueu acabat d'afegir usuaris, se us proposar� decidir quin usuari
    entrar� autom�ticament en el sistema en arrencar l'ordinador. Si us
    interessa aquesta caracter�stica (i no us importa gaire la seguretat local), 
    trieu l'usuari i el gestor de finestres desitjat i feu clic a "%s".
    Si no hi esteu interessat, desactiveu el quadre "%s".

en: Configure Internet Access...
ca: Configura l'acc�s a Internet...

en: Norway
ca: Noruega

en: Danish
ca: Dan�s

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
ca: Engega autom�ticament a l'arrencada la tecla de fixaci� del 
    teclat num�ric a la consola i sota XFree.

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
ca: Si us plau, introdu�u la configuraci� IP d'aquest ordinador.
    S'ha d'introduir cada element com una adre�a IP en notaci� decimal amb
    punts (per exemple, 1.2.3.4).

en: The Mandrake Linux installation is distributed on several CD-ROMs. DrakX
    knows if a selected package is located on another CD-ROM so it will eject
    the current CD and ask you to insert the correct CD as required.
ca: La instal�laci� del Mandrake Linux est� repartida en diversos CD-ROM. El
    DrakX sap si un paquet seleccionat es troba a un altre CD-ROM, aix� que,
    quan calgui, expulsar� el CD actual i us demanar� que n'inseriu un altre.

en: Bulgaria
ca: Bulg�ria

en: Tuesday
ca: Dimarts

en: Processors
ca: Processadors

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ca: Illes Svalbard i Jan Mayen

en: No NIC selected!
ca: No s'ha seleccionat cap NIC!

en: Problems occured during configuration.
    Test your connection via net_monitor or mcc. If your connection doesn't work, you might want to relaunch the configuration.
ca: Hi ha hagut problemes durant la configuraci�.
    Proveu la connexi� via net_monitor o mcc. Si la connexi� no funciona correctament, torneu a executar la configuraci�.

en: partition %s is now known as %s
ca: la partici� %s ara �s %s

en: Backup Other files...
ca: Fes una c�pia de seguretat d'altres fitxers...

en: SMB server IP
ca: IP del servidor SMB

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
ca: La taula de particions de la unitat %s s'escriur� al disc!

en: Installing HPOJ package...
ca: S'est� instal�lant el paquet HPOJ...

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
    %s
ca: Un disc d'arrencada personalitzat proporciona una manera d'arrencar el vostre
    sistema Linux sense dependre del carregador d'arrencada normal. Aix� �s �til
    si no voleu instal�lar el LILO (o el grub) al sistema, o si un altre sistema operatiu
    elimina el LILO, o si el LILO no funciona amb la vostra configuraci� de
    maquinari. Un disc d'arrencada personalitzat tamb� es pot utilitzar amb la
    imatge de rescat del Mandrake, facilitant molt la recuperaci� de fallides
    serioses del sistema. Voleu crear un disc d'arrencada per al vostre sistema?
    %s

en: 
                          DrakBackup Daemon Report
ca: 
                          Informe del Dimoni DrakBackup

en: Latvian
ca: Let�

en: monthly
ca: mensual

en: Module name
ca: Nom del m�dul

en: Start at boot
ca: Inicia en l'arrencada

en: Use Incremental Backups
ca: Utilitza les c�pies de seguretat incrementals

en: First sector of drive (MBR)
ca: Primer sector de la unitat (MBR)

en: Joystick
ca: Palanca de jocs

en: Use Unicode by default
ca: Utilitza Unicode per defecte

en: the module of the GNU/Linux kernel that handles the device
ca: el m�dul del nucli GNU/Linux que gestiona aquest dispositiu

en: Trying to rescue partition table
ca: S'est� intentant recuperar la taula de particions

en: Option %s must be an integer number!
ca: L'opci� %s ha de ser un n�mero enter!

en: Entries you'll have to fill:
    %s
ca: Entrades que heu d'emplenar:
    %s

en: Unable to start live upgrade !!!
ca: No es pot iniciar l'actualitzaci� en directe!!!

en: Name:
ca: Nom:

en: 16 million colors (24 bits)
ca: 16 milions de colors (24 bits)

en: Allow all users
ca: Permet tots els usuaris

en: The official MandrakeSoft Store
ca: La botiga oficial de MandrakeSoft

en: Resizing
ca: S'est� canviant la mida

en: Cable connection
ca: Connexi� per cable

en: User
ca: Usuari

en: Do new backup before restore (only for incremental backups.)
ca: Fes una nova c�pia de seguretat abans de restaurar (nom�s per les c�pies incrementals.)

en: Name
ca: Nom

en: mkraid failed
ca: L'mkraid ha fallat

en: Button 3 Emulation
ca: Emulaci� del bot� 3

en: Sending files...
ca: S'estan enviant els fitxers...

en: Israeli (Phonetic)
ca: Israeli� (fon�tic)

en: access to rpm tools
ca: acc�s a les eines rpm

en: You must choose/enter a printer/device!
ca: Heu d'escollir/introduir una impressora/dispositiu!

en: Permission problem accessing CD.
ca: Hi ha hagut un problema de permisos en accedir al CD.

en: Phone number
ca: N�mero de tel�fon

en: Error: The "%s" driver for your sound card is unlisted
ca: Error: el programa de control "%s" per a la vostra targeta de so no �s a la llista

en: Printer name, description, location
ca: Nom de la impressora, descripci�, ubicaci�

en: USA (broadcast)
ca: EUA (difusi�)

en: Use Xinerama extension
ca: Utilitza l'extensi� Xinerama

en: West Europe
ca: Europa de l'Oest

en: On CD-R
ca: en CDROM

en: [OPTIONS] [PROGRAM_NAME]
    
    OPTIONS:
      --help            - print this help message.
      --report          - program should be one of mandrake tools
      --incident        - program should be one of mandrake tools
ca: [OPCIONS] [NOM_DEL_PROGRAMA]
    
    OPCIONS:
      --help            - imprimeix aquest missatge d'ajuda.
      --report          - el programa ha de ser una de les eines de Mandrake
      --incident        - el programa ha de ser una de les eines de Mandrake

en: Harddrake2 version %s
ca: Versi� del Harddrake2 %s

en: Swaziland
ca: Swazil�ndia

en: Dominican Republic
ca: Rep�blica Dominicana

en: Copying %s
ca: S'est� copiant %s

en: Choose color
ca: Escolliu un color

en: Choose the hard drive you want to erase in order to install your new
    Mandrake Linux partition. Be careful, all data present on this partition
    will be lost and will not be recoverable!
ca: Escolliu el disc dur que voleu buidar per instal�lar la nova partici� Linux
    Mandrake. Aneu amb compte, totes les dades actuals es perdran i no
    es podran recuperar!

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
ca: Utilitzeu les tecles %c i %c per seleccionar quina entrada esta ressaltada.

en: Generic 2 Button Mouse
ca: Ratol� gen�ric de 2 botons

en: Remove the logical volumes first
ca: Elimineu primer els volums l�gics

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
ca: L'entrada ressaltada arrencara automaticament en %d segons.

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash
    File not found.
ca: No s'ha pogut escriure /etc/sysconfig/bootsplash
    No s'ha trobat el fitxer.

en: Internet access
ca: Acc�s a Internet

en: y coordinate of text box
    in number of characters
ca: coordenada y de la caixa de text
    en nombre de car�cters

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
ca: Per veure una llista de les opcions disponibles per a la impressora actual feu clic sobre el bot� "Imprimeix la llista d'opcions".

en: Enabling servers...
ca: S'estan habilitant els servidors...

en: Printing test page(s)...
ca: S'esta(n) imprimint la(es) p�gina(es) de prova...

en: There is already a partition with mount point %s
ca: Ja hi ha una partici� amb el punt de muntatge %s

en: At this point, you need to decide where you want to install the Mandrake
    Linux operating system on your hard drive. If your hard drive is empty or
    if an existing operating system is using all the available space you will
    have to partition the drive. Basically, partitioning a hard drive consists
    of logically dividing it to create the space needed to install your new
    Mandrake Linux system.
    
    Because the process of partitioning a hard drive is usually irreversible
    and can lead to lost data if there is an existing operating system already
    installed on the drive, partitioning can be intimidating and stressful if
    you are an inexperienced user. Fortunately, DrakX includes a wizard which
    simplifies this process. Before continuing with this step, read through the
    rest of this section and above all, take your time.
    
    Depending on your hard drive configuration, several options are available:
    
     * "%s": this option will perform an automatic partitioning of your blank
    drive(s). If you use this option there will be no further prompts.
    
     * "%s": the wizard has detected one or more existing Linux partitions on
    your hard drive. If you want to use them, choose this option. You will then
    be asked to choose the mount points associated with each of the partitions.
    The legacy mount points are selected by default, and for the most part it's
    a good idea to keep them.
    
     * "%s": if Microsoft Windows is installed on your hard drive and takes
    all the space available on it, you will have to create free space for
    Linux. To do so, you can delete your Microsoft Windows partition and data
    (see ``Erase entire disk'' solution) or resize your Microsoft Windows FAT
    partition. Resizing can be performed without the loss of any data, provided
    you have previously defragmented the Windows partition and that it uses the
    FAT format. Backing up your data is strongly recommended.. Using this
    option is recommended if you want to use both Mandrake Linux and Microsoft
    Windows on the same computer.
    
       Before choosing this option, please understand that after this
    procedure, the size of your Microsoft Windows partition will be smaller
    then when you started. You will have less free space under Microsoft
    Windows to store your data or to install new software.
    
     * "%s": if you want to delete all data and all partitions present on
    your hard drive and replace them with your new Mandrake Linux system,
    choose this option. Be careful, because you will not be able to undo your
    choice after you confirm.
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be deleted. !!
    
     * "%s": this will simply erase everything on the drive and begin fresh,
    partitioning everything from scratch. All data on your disk will be lost.
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "%s": choose this option if you want to manually partition your hard
    drive. Be careful -- it is a powerful but dangerous choice and you can very
    easily lose all your data. That's why this option is really only
    recommended if you have done something like this before and have some
    experience. For more instructions on how to use the DiskDrake utility,
    refer to the ``Managing Your Partitions '' section in the ``Starter
    Guide''.
ca: Ara �s quan heu de decidir en quin lloc del vostre disc dur voleu instal�lar
    el sistema operatiu Mandrake Linux. Si el disc �s buit, o si un sistema
    operatiu existent n'utilitza tot l'espai disponible, us caldr� particionar-lo.
    B�sicament, particionar un disc dur consisteix a dividir-lo de manera
    l�gica per crear espai on instal�lar el nou sistema Mandrake Linux.
    
    At�s que els efectes d'aquest proc�s solen ser irreversibles i poden implicar
    p�rdua de dades si ja teniu un sistema operatiu instal�lat, el particionament
    us pot espantar si sou un usuari sense experi�ncia. Per sort, el DrakX inclou
    un auxiliar que simplifica aquest proc�s. Abans de continuar, per�, llegiu la
    resta d'aquesta secci� i, sobre tot, preneu-vos el temps que calgui. 
    
    Segons la configuraci� del vostre disc dur, hi ha diverses opcions possibles:
     * "%s": aquesta opci� particionar� autom�ticament les unitats buides. Amb
    aquesta opci� no se us preguntar� res m�s.
    
     * "%s": l'auxiliar ha detectat una o m�s particions de Linux al vostre disc
    dur. Si voleu utilitzar-les, escolliu aquesta opci�. Se us demanar� que trieu
    els punts de muntatge associats a cadascuna de les particions. Els punts de
    muntatge existents se seleccionen per defecte, i en la majoria dels casos �s
    bona idea conservar-los.
     
     * "%s" Si teniu el Microsoft Windows instal�lat al disc dur i n'ocupa tot
    l'espai diponible, caldr� crear-hi espai lliure per al Linux. Per fer-ho, podeu
    suprimir la partici� i les dades del Windows (consulteu la soluci� ``Esborrar
    completament el disc") o canviar la mida de la partici� FAT del Windows.
    Aquest canvi de mida es pot dur a terme sense cap p�rdua de dades, sempre
    que la partici� de Windows utilitzi el format FAT i que la desfragmenteu
    pr�viament. �s molt recomenable, per�, fer una c�pia de seguretat de les dades.
    Aquesta opci� �s la m�s recomanable si voleu utilitzar tant el Mandrake Linux
    com el Microsoft Windows al mateix ordinador.
    
      Abans de decidir-vos per aquesta opci�, penseu que la partici� del Microsoft
    Windows ser� m�s petita que ara. Aix� vol dir que tindreu menys espai lliure
    per emmagatzemar-hi dades o instal�lar-hi m�s programari.
    
     *"%s": si voleu suprimir totes les dades i particions que teniu al disc dur i
    substituir-les pel sistema Mandrake Linux, podeu escollir aquesta opci�. Aneu
    amb compte, per�, perqu�, un cop la confirmeu, no podreu fer-vos enrere.
    
       �� Si trieu aquesta opci�, totes les dades del disc s'esborraran !!.
    
     *"%s": aquesta opci� simplement esborra tot el contingut del disc i comen�a
    de nou, particionant des de zero. Totes les dades del disc es perdran.
    
       �� Si trieu aquesta opci�, totes les dades del disc s'esborraran !!.
    
     * "%s": si voleu particionar el disc dur manualment, podeu triar aquesta opci�.
    Aneu amb compte: �s una opci� molt potent per� tamb� perillosa, ja que podeu
    perdre f�cilment totes les dades. Per tant, aquesta opci� nom�s �s recomenable si
    heu fet abans alguna cosa similar i teniu una mica d'experi�ncia. Trobareu m�s
    instruccions sobre la utilitat DiskDrake a la secci� ``Gesti� de les particions" de
     la ``Guia d'iniciaci�".

en: Ukraine
ca: Ucra�na

en: Application:
ca: Aplicaci�:

en: External ISDN modem
ca: M�dem XDSI extern

en: if set to yes, report check result by mail.
ca: si �s "s�", l'informa comprova el resultat per correu.

en: Your choice? (default %s)
ca: Quina �s la vostra elecci�? (predeterminat %s)

en: Trouble shooting
ca: Resoluci� de problemes

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
ca: La(es) p�gina(es) de prova s'ha(n) enviat a la impressora.
    Pot passar un cert temps abans no comenci la impressi�.
    Estat de la impressi�:
    %s

en: daily
ca: di�ria

en: and one unknown printer
ca: i una impressora desconeguda

en: Ireland
ca: Irlanda

en:          Restore Configuration
ca:          Configuraci� de restauraci�

en: Is this the correct setting?
ca: �s aquest el par�metre correcte?

en: You will now set up your Internet/network connection. If you wish to
    connect your computer to the Internet or to a local network, click "%s".
    Mandrake Linux will attempt to autodetect network devices and modems. If
    this detection fails, uncheck the "%s" box. You may also choose not to
    configure the network, or to do it later, in which case clicking the "%s"
    button will take you to the next step.
    
    When configuring your network, the available connections options are:
    traditional modem, ISDN modem, ADSL connection, cable modem, and finally a
    simple LAN connection (Ethernet).
    
    We will not detail each configuration option - just make sure that you have
    all the parameters, such as IP address, default gateway, DNS servers, etc.
    from your Internet Service Provider or system administrator.
    
    You can consult the ``Starter Guide'' chapter about Internet connections
    for details about the configuration, or simply wait until your system is
    installed and use the program described there to configure your connection.
ca: Ara configurareu la connexi� a Internet/xarxa. Si voleu connectar
    l'ordinador a Internet o a una xarxa local, feu clic a "%s".
    El Linux Mandrake intentar� detectar autom�ticament els dipositius
    de xarxa i els m�dems. Si aquesta detecci� falla, desactiveu la
    casella "%s". Tamb� podeu decidir no configurar la xarxa, o
    fer-ho m�s endavant; en aquest cas feu clic al bot� "%s" per
    passar al pas seg�ent.
    
    En configurar la xarxa, les opcions de connexi� disponibles s�n:
    m�dem tradicional, m�dem XDSI, connexi� ADSL, m�dem de cable, i
    finalment una connexi� LAN senzilla (Ethernet).
    
    No explicarem cada opci� de configuraci�; nom�s cal que us assegureu
    que el vostre prove�dor d'Internet o administrador del sistema us ha
    facilitat tots els par�metres, com ara l'adre�a IP, la passarel�la
    per defecte, els servidors DNS, etc.
    
    Podeu consultar el cap�tol sobre connexions a Internet de la ``Guia
    d'iniciaci�'' per con�ixer els detalls de la configuraci�, o
    simplement espereu fins que el sistema estigui instal�lat i
    utilitzeu el programa que s'hi indica per configurar la connexi�.

en: Wizard Configuration
ca: Auxiliar de configuraci�

en: Autoprobe
ca: Exploraci� autom�tica

en: Backup system files...
ca: Fes una c�pia de seguretat dels fitxers del sistema...

en: Can't use broadcast with no NIS domain
ca: No es pot utilitzar la difusi� sense un domini NIS

en: Removing printer "%s"...
ca: S'est� suprimint la impressora "%s"...

en: Please indicate where the auto_install.cfg file is located.
    
    Leave it blank if you do not want to set up automatic installation mode.
ca: Si us plau, indiqueu on est� ubicat el fitxer auto_install.cfg.
    
    Deixeu-ho en blanc si no voleu configurar el mode d'instal�laci� autom�tica.

en: information level that can be obtained through the cpuid instruction
ca: nivell d'informaci� que es pot obtenir mitjan�ant la instrucci� cpuid

en: Peru
ca: Per�

en:  on device: %s
ca:  en el dispositiu: %s

en: Remove Windows(TM)
ca: Elimina el Windows(TM)

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
ca: Inicia l'X Font Server (aix� �s necessari perqu� l'XFree funcioni).

en: Most of these values were extracted
    from your running system.
    You can modify as needed.
ca: La majoria d'aquests valors s'han obtingut
    del vostre sistema actual.
    Podeu modificar-los si cal.

en: Select the font file or directory and click on 'Add'
ca: Seleccioneu el fitxer o directori de fonts i feu clic a 'Afegeix'

en: Cron not available yet as non-root
ca: El cron encara no �s disponible per a usuaris que no siguin root

en: System
ca: Sistema

en: Do you want to use this feature?
ca: Voleu utilitzar aquesta caracter�stica?

en: Arabic
ca: �rab

en: 
    - Options:
ca: 
    - Opcions:

en: Password required
ca: La contrasenya �s necess�ria

en: %d minutes
ca: %d minuts

en: Graphics card: %s
ca: Targeta gr�fica: %s

en: WebDAV transfer failed!
ca: La transfer�ncia WebDAV ha fallat!

en: XFree configuration
ca: Configuraci� de l'XFree

en: Choose action
ca: Trieu una acci�

en: French Polynesia
ca: Polin�sia francesa

en: Usually, DrakX has no problems detecting the number of buttons on your
    mouse. If it does, it assumes you have a two-button mouse and will
    configure it for third-button emulation. The third-button mouse button of a
    two-button mouse can be ``pressed'' by simultaneously clicking the left and
    right mouse buttons. DrakX will automatically know whether your mouse uses
    a PS/2, serial or USB interface.
    
    If for some reason you wish to specify a different type of mouse, select it
    from the list provided.
    
    If you choose a mouse other than the default, a test screen will be
    displayed. Use the buttons and wheel to verify that the settings are
    correct and that the mouse is working correctly. If the mouse is not
    working well, press the space bar or [Return] key to cancel the test and to
    go back to the list of choices.
    
    Wheel mice are occasionally not detected automatically, so you will need to
    select your mouse from a list. Be sure to select the one corresponding to
    the port that your mouse is attached to. After selecting a mouse and
    pressing the "%s" button, a mouse image is displayed on-screen. Scroll
    the mouse wheel to ensure that it is activated correctly. Once you see the
    on-screen scroll wheel moving as you scroll your mouse wheel, test the
    buttons and check that the mouse pointer moves on-screen as you move your
    mouse.
ca: El DrakX generalment detecta el nombre de botons que t� el vostre ratol�. Si
    no pot, assumeix que teniu un ratol� de dos botons i el configurar� per emular
    el tercer bot�. Es pot ``pr�mer' ' el tercer bot� d'un ratol� de dos botons fent clic
    simult�niament als botons dret i esquerre. El DrakX detectar� autom�ticament
    si el ratol� utilitza la interf�cie PS/2, s�rie o USB.
    
    Si per alguna ra� voleu especificar un altre tipus de ratol�, seleccioneu-lo
    a la llista.
    
    Si escolliu un ratol� diferent del ratol� per defecte, es mostrar� una pantalla
    de prova. Utilitzeu els botons i la roda per verificar que la configuraci� �s
    correcta i que el ratol� funciona b�. Si el ratol� no funciona b�, premeu la
    barra d'espai o la tecla [Intro] per cancel�lar la prova tornar a la llista.
    
    De vegades, la roda del ratol� no es detecta autom�ticament. En aquest cas,
    haureu de seleccionar-lo a la llista. Assegureu-vos de triar el que correspon al
    port a qu� esta connectat el ratol�. Despr�s de seleccionar un ratol� i pr�mer
    el bot� "%s", a la pantalla apareixer� un ratol�. Mogueu la roda del ratol� per
    assegurar-vos que s'ha activat correctament, comprovant que es mou tamb�
    a la pantalla; despr�s comproveu els botons i que el cursor de la pantalla es
    mou quan moveu el ratol�.

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
ca: Funciona amb OKI 4w i winprinters compatibles.

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
ca: Executa el sistema de so ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)

note: -PO: the first %s is the card type (scsi, network, sound,...) -PO: the second is the vendor+model name
en: Installing driver for %s card %s
ca: S'est� instal�lant el controlador per a la targeta de %s %s

en: You have transferred your former default printer ("%s"), Should it be also the default printer under the new printing system %s?
ca: Heu tranferit la vostra impressora predeterminada anterior ("%s"). Voleu que tamb� sigui la impressora predeterminada en el nou sistema d'impressi� %s?

en: Enable Server
ca: Habilita el servidor

en: Ukrainian
ca: Ucra�n�s

en: The network access was not running and could not be started. Please check your configuration and your hardware. Then try to configure your remote printer again.
ca: L'acc�s a la xarxa no ha funcionat i no s'ha pogut iniciar. Comproveu la configuraci� i el maquinari. Despr�s proveu de configurar la impressora remota una altra vegada.

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
ca: Inseriu el disquet d'arrencada utilitzat a la unitat %s

en: Local network(s)
ca: Xarxa(es) local(s)

en: Remove Windows
ca: Elimina el Windows

en: Your %s has been configured.
    You may now scan documents using "XSane" from Multimedia/Graphics in the applications menu.
ca: El vostre %s ha estat configurat.
    Ara podeu escanejar documents utilitzant "XSane" des de Multim�dia/Gr�fics en el men� d'aplicacions.

en: Firewire controllers
ca: Controladors Firewire

en: After you have configured the general bootloader parameters, the list of
    boot options that will be available at boot time will be displayed.
    
    If there are other operating systems installed on your machine they will
    automatically be added to the boot menu. You can fine-tune the existing
    options by clicking "%s" to create a new entry; selecting an entry and
    clicking "%s" or "%s" to modify or remove it. "%s" validates your
    changes.
    
    You may also not want to give access to these other operating systems to
    anyone who goes to the console and reboots the machine. You can delete the
    corresponding entries for the operating systems to remove them from the
    bootloader menu, but you will need a boot disk in order to boot those other
    operating systems!
ca: Un cop configurats els par�metres generals del carregador de l'arrencada, 
    es mostrar� la llista d'opcions de c�rrega que es veur� en arrencar la m�quina.
    
    Si hi ha algun altre sistema operatiu instal�lat en el vostre ordinador, s'afegir�
    autom�ticament al men� d'arrencada. Podeu ajustar les opcions existents fent
    clic a "%s" per crear una nova entrada, i seleccionant una entrada i fent clic
    a "%s" o a "%s" per modificar-la o eliminar-la. "%s" valida els canvis.
    
    Tamb� �s possible que no vulgueu permetre l'acc�s a aquests sistemes operatius
    a qualsevol que vagi a la consola i reinici� l'ordinador; en aquest cas, podeu suprimir
    les entrades corresponents a aquests sistemes operatius per eliminar-los del men�
    del carregador d'arrencada, per� aleshores us caldr� un disc d'arrencada per poder-los
    arrencar!

en: System mode
ca: Mode de sistema

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the NetWare print server name (Note! it may be different from its TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you wish to access and any applicable user name and password.
ca: Per poder imprimir a una impressora NetWare, heu de proporcionar el nom del
    servidor d'impressi� NetWare (tingueu en compte que pot ser diferent del nom
    TCP/IP del seu ordinador central), aix� com el nom de la cua d'impressi� de
    la impressora a la qual voleu accedir i el nom d'usuari i contrasenya si s�n
    necessaris.

en: Netmask:
ca: M�scara de xarxa:

en: Append
ca: Afegeix

en: Refresh printer list (to display all available remote CUPS printers)
ca: Refresca la llista d'impressores (per veure totes les impressores CUPS remotes disponibles)

en: When this option is turned on, on every startup of CUPS it is automatically made sure that
    
    - if LPD/LPRng is installed, /etc/printcap will not be overwritten by CUPS
    
    - if /etc/cups/cupsd.conf is missing, it will be created
    
    - when printer information is broadcasted, it does not contain "localhost" as the server name.
    
    If some of these measures lead to problems for you, turn this option off, but then you have to take care of these points.
ca: Quan s'activa aquesta opci�, cada vegada que el CUPS s'inci� s'assegurar� que
    
    - si LPD/LPRng est� instal�lat, /etc/printcap no sigui sobreeescrit pel CUPS
    
    - si /etc/cups/cupsd.conf no hi �s, es cre�
    
    - quan es difongui la informaci� de la impressora, no contingui  "localhost" com a nom de servidor.
    
    Si alguna d'aquestes mesures us porta problemes desactiveu aquesta opci�, per� us caldr� anar amb compte amb aquest punts.

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
ca: Si ho desitgeu, la instal�laci� autom�tica es pot
    automatitzar completament, per� en aquest cas
    prendr� el control del disc dur!
    (Aix� est� pensat per a la instal�laci� en un altre ordinador.)
    
    Potser preferireu repetir la instal�laci�.

en: Network printer "%s", port %s
ca: Impressora de xarxa "%s", port %s

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
ca: Si us plau, escolliu l'adaptador de xarxa que es connectar� a la vostra xarxa d'�rea local.

en: OK to restore the other files.
ca: 'D'acord' per restaurar els altres fitxers.

en: Please choose your keyboard layout.
ca: Si us plau, seleccioneu la disposici� del vostre teclat.

en: Printer Device URI
ca: Dispositiu URI d'impressora

en: Not erasable media!
ca: Aquest suport no es pot esborrar!

en: Terminal-based
ca: Basat en terminal

en: Installing a printing system in the %s security level
ca: S'est� instal�lant un sistema d'impressi� amb el nivell de seguretat %s

en: The user name is too long
ca: El nom d'usuari �s massa llarg

en: Other OS (windows...)
ca: Un altre SO (Windows...)

en: WebDAV remote site already in sync!
ca: El lloc remot WebDAV ja est� sincronitzat!

en: Reading printer database...
ca: S'est� llegint la base de dades d'impressores...

en: Generate auto install floppy
ca: Genera un disquet per a la instal�laci� autom�tica

en: 		 user name: %s
    		 on path: %s
ca: 		 nom d'usuari: %s
    		 en el cam�: %s

en: Somalia
ca: Som�lia

en: No open source driver
ca: No hi ha cap programa de control de codi obert

en: This is similar to the previous level, but the system is entirely closed and security features are at their maximum.
ca: Aquest �s similar al nivell anterior, per� el sistema est� completament tancat i les caracter�stiques de seguretat estan al m�xim.

en: New Caledonia
ca: Nova Caled�nia

en: European protocol (EDSS1)
ca: Protocol europeu (EDSS1)

en: Video mode
ca: Mode de v�deo

en: Please enter your email address below
ca: Si us plau, entreu la vostra adre�a electr�nica

en: Network Monitoring
ca: Monitoritzaci� de la xarxa

en: New size in MB:
ca: Nova mida en MB:

en: Partition table type: %s
ca: Tipus de taula de particions: %s

en: Authentication Windows Domain
ca: Autenticaci� en el domini de Windows

en: US keyboard
ca: Teclat Estats Units

en: Buttons emulation
ca: Emulaci� dels botons

en: , network printer "%s", port %s
ca: , impressora de xarxa "%s", port %s

en: 
    Drakbackup activities via tape:
ca: 
    Activitats del Drakbackup a trav�s de cinta:

en: 
     FTP connection problem: It was not possible to send your backup files by FTP.
ca: 
     Hi ha hagut un problema en la connexi� FTP: No ha estat possible enviar els fitxers de la c�pia de seguretat per FTP.

en: Sending Speed:
ca: Velocitat d'enviament:

en: The classic bug sound tester is to run the following commands:
    
    
    - "lspcidrake -v | fgrep AUDIO" will tell you which driver your card uses
    by default
    
    - "grep sound-slot /etc/modules.conf" will tell you what driver it
    currently uses
    
    - "/sbin/lsmod" will enable you to check if its module (driver) is
    loaded or not
    
    - "/sbin/chkconfig --list sound" and "/sbin/chkconfig --list alsa" will
    tell you if sound and alsa services're configured to be run on
    initlevel 3
    
    - "aumix -q" will tell you if the sound volume is muted or not
    
    - "/sbin/fuser -v /dev/dsp" will tell which program uses the sound card.
ca: El comprovador de sons d'error cl�ssic pot executar les ordres seg�ents:
    
    
    - "lspcidrake -v | fgrep AUDIO" us dir� el programa de control que la
    vostra targeta utilitza per defecte
    
    - "grep sound-slot /etc/modules.conf" us dir� el programa de control
    que est� utilitzant actualment
    
    - "/sbin/lsmod" us permetr� comprovar si el seu m�dul (programa de
    control) est� carregat o no
    
    - "/sbin/chkconfig --list sound" i "/sbin/chkconfig --list alsa" us
    diran si els serveis de so i alsa estan configurats per executar-se en
    initlevel 3
    
    - "aumix -q" us dir� si el so est� silenciat o no
    
    - "/sbin/fuser -v /dev/dsp" us dir� quin programa utilitza la targeta de so.

en: Halt bug
ca: Error d'aturada

en: Mail alert configuration
ca: Configuraci� de l'alerta de correu

en: Bosnian
ca: Bosni�

en: Release:
ca: Llan�ament:

en: Connection speed
ca: Velocitat de la connexi�

en: Namibia
ca: Nam�bia

en: Database Server
ca: Servidor de base de dades

en: special capacities of the driver (burning ability and or DVD support)
ca: funcions especials del programa de control (capacitat per enregistrar CD o  preparat per a DVD)

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
ca: No es pot afegir una partici� a un RAID _formatat_ md%d

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
ca: La vostra targeta pot tenir acceleraci� 3D de maquinari, per� nom�s amb l'Xfree %s,
    TINGUEU EN COMPTE QUE ES TRACTA D'UN SUPORT EXPERIMENTAL; L'ORDINADOR ES POT PENJAR.
    L'XFree %s, que pot tenir un suport millor en 2D, suporta la vostra targeta.

en: Please wait, setting security options...
ca: Espereu si us plau, s'estan configurant les opcions de seguretat...

en: Unknown|CPH05X (bt878) [many vendors]
ca: Desconegut|CPH05X (bt878) [molts venedors]

en: Launch the graphical environment when your system starts
ca: Executa la interf�cie gr�fica en iniciar el sistema

en: hourly
ca: cada hora

en: Right Shift key
ca: Tecla Maj dreta

en:           Successfuly Restored on %s
ca:           restaurades amb �xit en %s

en: Making printer port available for CUPS...
ca: S'est� posant a disposici� del CUPS el port d'impressora...

en: Antigua and Barbuda
ca: Antigua i Barbuda

en: !!! Indicates the password in the system database is different than
     the one in the Terminal Server database.
    Delete/re-add the user to the Terminal Server to enable login.
ca: !!! Indica que la contrasenya de la base de dades del sistema �s diferent a
     la de la base de dades del servidor de terminal.
    Suprimiu o torneu a afegir l'usuari al servidor de terminal per habilitar l'entrada.

en: Spanish
ca: Espanyol

en: Start
ca: Inicia

en: Configuring applications...
ca: S'estan configurant les aplicacions...

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer, connected directly to the network or to a remote Windows machine.
    
    Please plug in and turn on all printers connected to this machine so that it/they can be auto-detected. Also your network printer(s) and your Windows machines must be connected and turned on.
    
    Note that auto-detecting printers on the network takes longer than the auto-detection of only the printers connected to this machine. So turn off the auto-detection of network and/or Windows-hosted printers when you don't need it.
    
     Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" if you do not want to set up your printer(s) now.
ca: 
    Benvingut a l'auxiliar de configuraci� de la impressora
    
    Aquest auxiliar us ajudar� a instal�lar la o les impressores connectades a l'ordinador, directament a la xarxa, o a una m�quina Windows remota.
    
    Si teniu impressores connectades a aquesta m�quina, endolleu-les i engegueu-les per tal de poder-les detectar autom�ticament. Engegueu tamb� les impressores de xarxa i les m�quines Windows.
    
    Tingueu en compte que la detecci� autom�tica d'impressores de la xarxa triga m�s que la detecci� d'impressores connectades directament a la m�quina. Per tant, desactiveu la detecci� autom�tica d'impressores en xarxa o en m�quina Windows si no la necessiteu.
    
    Feu clic a "Seg�ent" quan estigueu a punt, o a "Cancel�la" si no voleu configurar ara les impressores.

en: Normal modem connection
ca: Connexi� normal per m�dem

en: File Selection
ca: Selecci� de fitxers

en: Run config tool
ca: Executa l'eina de configuraci�

en: Bootloader installation
ca: Instal�laci� del carregador de l'arrencada

en: Root partition size in MB:
ca: Mida de la partici� arrel en MB:

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
ca: Aquest paquet �s obligatori; no es pot desseleccionar

en: Etherboot ISO image is %s
ca: La imatge ISO per a Etherboot �s %s

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve host names to IP addresses.
ca: named (BIND) �s un servidor de noms de domini (DNS) que s'utilitza per convertir noms d'ordinadors centrals en adreces IP.

en: Disconnect...
ca: Desconnecta...

en: Report
ca: Informa

en: level
ca: nivell

en: All incidents will be followed up by a single qualified MandrakeSoft technical expert.
ca: Cada incident ser� investigat per un expert t�cnic qualificat de MandrakeSoft.

en: Package Group Selection
ca: Selecci� del grup de paquets

en: Allow local hardware
    configuration.
ca: Permet la configuraci� del
    maquinari local.

en: Restore Via Network Protocol: %s
ca: Restaura mitjan�ant el protocol de xarxa: %s

en: You can configure each parameter of the module here.
ca: Ara podeu configurar cada par�metre del m�dul.

en: Choose the resolution and the color depth
ca: Escolliu la resoluci� i la profunditat de color

en: Emulate third button?
ca: Voleu emular el tercer bot�?

en: You can't create a new partition
    (since you reached the maximal number of primary partitions).
    First remove a primary partition and create an extended partition.
ca: No podeu crear una nova partici�
    (perqu� heu arribat al m�xim nombre de particions prim�ries).
    Esborreu primer una partici� prim�ria i creeu una partici� ampliada.

en: Mount
ca: Munta

en: Creating auto install floppy
ca: S'est� creant el disquet d'instal�laci� autom�tica

en: Install updates
ca: Instal�la les actualitzacions

en: text box height
ca: al��ria de la caixa de text

en: State
ca: Estat

en: Be sure a media is present for the device %s
ca: Assegureu-vos que hi ha un suport al dispositiu %s

en: Enable multiple profiles
ca: Habilita perfils m�ltiples

en: Do not interpret character or block special devices on the file system.
ca: No interpretis el car�cter o bloquis dispositius especials en el sistema de fitxers.

en: These options can backup and restore all files in your /etc directory.
ca: Aquestes opcions poden fer c�pia de seguretat i restaurar tots els fitxers del directory /etc.

en: Local printer
ca: Impressora local

en: Files Restored...
ca: S'han restaurat els fitxers...

en: Package selection
ca: Selecci� de paquets

en: Mauritania
ca: Maurit�nia

en: I can keep your current configuration and assume you already set up a DHCP server; in that case please verify I correctly read the Network that you use for your local network; I will not reconfigure it and I will not touch your DHCP server configuration.
    
    The default DNS entry is the Caching Nameserver configured on the firewall. You can replace that with your ISP DNS IP, for example.
    		      
    Otherwise, I can reconfigure your interface and (re)configure a DHCP server for you.
ca: Podeu conservar la configuraci� actual i assumir que ja heu definit un servidor DHCP. En aquest cas, verifiqueu que s'ha llegit correctament la Xarxa que utilitzeu per a la vostra xarxa local. No es reconfigurar� ni es modificar� la configuraci� del servidor DHCP.
    
    L'entrada DNS per defecte �s el servidor de noms amb mem�ria cau que s'ha configurat al tallafoc. Podeu substituir-lo, per exemple, per la IP del DNS del vostre prove�dor d'acc�s.
    
    Si no, podeu reconfigurar la interf�cie i (re)configurar un servidor DHCP per al vostre �s.

en: No local printer found! To manually install a printer enter a device name/file name in the input line (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
ca: No s'ha trobat cap impressora! Per instal�lar-ne una manualment entreu el dispositiu/fitxer a la l�nia d'entrada (Ports Paral�lel: /dev/lp0, /dev/lp1, etc., equivalents a LPT1:, LPT2:, etc.; 1a impresora USB: /dev/usb/lp0, 2a impressora USB: /dev/usb/lp1, etc.).

en: All primary partitions are used
ca: S'utilitzen totes les particions prim�ries

en: After this is done, we recommend that you restart your X environment to avoid any hostname-related problems.
ca: Despr�s d'aix�, �s recomanable que reinicieu l'entorn X per
    evitar problemes deguts al canvi de nom de l'ordinador central.

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
ca: Detecci� i configuraci� autom�tica de maquinari en iniciar l'ordinador.

en: Installation Server Configuration
ca: Configuraci� del servidor d'instal�laci�

en: Configuring IDE
ca: S'est� configurant l'IDE

en: Network functionality not configured
ca: La funcionalitat de xarxa no ha estat configurada

en: Configure module
ca: Configura el m�dul

en: Cocos (Keeling) Islands
ca: Illes Cocos (Keeling)

en: You'll need to reboot before the modification can take place
ca: Us caldr� tornar a arrencar per tal que les modificacions tinguin efecte

en: Provider phone number
ca: N�mero de tel�fon del prove�dor

en: Host %s
ca: Ordinador central %s

en: Armenia
ca: Arm�nia

en: Second floppy drive
ca: Segona unitat de disquet

en: About Harddrake
ca: Quant al Harddrake

en: Drive capacity
ca: Capacitat de la unitat

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
ca: Inseriu un disquet a la unitat
    Se'n perdran totes les dades

en: Size: %s
ca: Mida: %s

en: Control and Shift keys simultaneously
ca: Tecles de Control i de Maj�scules simult�niament

en: secondary
ca: secundari

en: View Backup Configuration.
ca: Visualitza la configuraci� de la c�pia de seguretat

en: if set to yes, report check result to syslog.
ca: si �s "s�", informa del resultat de la comprovaci� al registre del sistema.

note: -PO: keep this short or else the buttons will not fit in the window
en: No password
ca: Sense contrasenya

en: Nigeria
ca: Nig�ria

en: %s: %s requires hostname...
ca: %s: %s necessita un nom d'ordinador central...

en: There is no existing partition to use
ca: No hi ha cap partici� que es pugui utilitzar

en: The following scanners
    
    %s
    are available on your system.
ca: Els esc�ners
    
    %s
    estan disponibles al sistema.

en: To print to a TCP or socket printer, you need to provide the host name or IP of the printer and optionally the port number (default is 9100). On HP JetDirect servers the port number is usually 9100, on other servers it can vary. See the manual of your hardware.
ca: Per imprimir a una impressora TCP o Socket, heu d'indicar el nom de xarxa o la IP de la impressora i, opcionalment, el n�mero de port. En els servidors HP JetDirect el n�mero del port normalment �s el 9100, en els altres pot variar. Mireu el manual del vostre maquinari.

en: Hard drive information
ca: Informaci� del disc dur

en: Russian
ca: Rus

en: Jordan
ca: Jord�nia

en: Hide files
ca: Fitxers ocults

en: Auto-detect printers connected to this machine
ca: Detecta autom�ticament les impressores connectades a aquesta m�quina

en: Sorry, no floppy drive available
ca: No hi ha cap unitat de disquet disponible

en: Bolivia
ca: Bol�via

en: Set up your Windows server to make the printer available under the IPP protocol and set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
ca: Configureu el vostre servidor Windows per tal que la impressora estigui disponible sota el protocol IPP i configureu la impressi� en aquest ordinador amb el tipus de connexi� "%s" en el Printerdrake.

en: Bad package
ca: Paquet incorrecte

en: Transform your computer into a powerful Linux server: Web server, mail, firewall, router, file and print server (etc.) are just a few clicks away!
ca: Transformeu el vostre ordinador en un potent servidor Linux amb nom�s uns quants clics del ratol�: servidor Web, correu electr�nic, tallafoc, encaminador, servidor de fitxers i d'impressi�...

en: DrakSec Basic Options
ca: Opcions b�siques del DrakSec

en: 
    
    
    Note: if you've an ISA PnP sound card, you'll have to use the sndconfig program.  Just type "sndconfig" in a console.
ca: 
    
    
    Nota: si teniu una targeta de so ISA PnP, haureu de fer servir el programa sndconfig. Nom�s cal que teclegeu "sndconfig" a la consola.

en: Canada
ca: Canad�

en: choose device
ca: escolliu un dispositiu

en: Remove from LVM
ca: Elimina de l'LVM

en: Timezone
ca: Fus horari

en: German
ca: Alemany

en: Next ->
ca: Seg�ent ->

en: Turning on this allows to print plain text files in japanese language. Only use this function if you really want to print text in japanese, if it is activated you cannot print accentuated characters in latin fonts any more and you will not be able to adjust the margins, the character size, etc. This setting only affects printers defined on this machine. If you want to print japanese text on a printer set up on a remote machine, you have to activate this function on that remote machine.
ca: Si ho activeu podreu imprimir fitxers de text en japon�s. Utilitzeu aquest funci� nom�s si heu d'imprimir textos en japon�s, ja que si �s activada ja no podreu imprimir car�cters accentuats en tipus de lletra llatins ni podreu ajustar els marges, la mida del car�cter, etc. Aquest par�metre nom�s afecta a les impressores definides en aquesta m�quina; si voleu imprimir text en japon�s en una impressora configurada en una m�quina remota, caldr� que hi activeu aquesta funci�.

en: 
    Chances are, this partition is
    a Driver partition. You should
    probably leave it alone.
ca: 
    �s possible que aquesta partici� sigui
    una partici� de programes de control. Potser
    �s millor que no la toqueu.

en: Guinea-Bissau
ca: Guinea Bissau

en: Horizontal refresh rate
ca: Velocitat de refresc horitzontal

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
ca: No es pot anul�lar el punt de muntatge, perqu� aquesta partici�
    s'utilitza per al loopback. Elimineu primer el loopback

en: The network configuration done during the installation cannot be started now. Please check whether the network is accessable after booting your system and correct the configuration using the Mandrake Control Center, section "Network & Internet"/"Connection", and afterwards set up the printer, also using the Mandrake Control Center, section "Hardware"/"Printer"
ca: La configuraci� de xarxa feta durant la instal�laci� no s'ha pogut iniciar ara. Comproveu si la xarxa es torna accessible despr�s de reiniciar el sistema i corregiu la configuraci� utilitzant el Centre de Control Mandrake, a la secci� "Xarxa & Internet"/"Connexi�", i despr�s configureu la impressora, tamb� usant el Centre de Control Mandrake, secci� "Maquinari"/"Impressores"

en: USB controllers
ca: Controladors USB

en: What norm is your TV using?
ca: Quina norma segueix el vostre televisor?

en: Type:
ca: Tipus:

en: Share name
ca: Nom de compartici�

en: enable
ca: habilita

en: Contacting Mandrake Linux web site to get the list of available mirrors...
ca: S'est� contactant amb el servidor Mandrake Linux per obtenir la llista de r�pliques disponibles...

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
ca: S'ha produ�t un problema en reiniciar la xarxa: 
    
    %s

en: Remove the loopback file?
ca: Voleu suprimir el fitxer de loopback?

en: Selected size is larger than available space
ca: La mida seleccionada �s superior a la disponible

en: NCP server name missing!
ca: Falta el nom del Servidor NCP!

en: Please choose your country.
ca: Si us plau, seleccioneu el vostre pa�s.

en: Hard Disk Backup files...
ca: C�pies de seguretat del disc dur...

en: Laotian
ca: Laosi�

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
ca: El protocol rstat permet que els usuaris d'una xarxa recuperin
    mesures de rendiment de qualsevol ordinador de la mateixa.

en: Re-generating list of configured scanners ...
ca: S'est� tornant a generar la llista dels esc�ners configurats...

en: Scanner
ca: Esc�ner

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
ca: Av�s: la comprovaci� d'aquesta targeta gr�fica pot penjar-vos l'ordinador

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
ca: El nom d'usuari nom�s pot contenir lletres en min�scula, n�meros, '-' i '_'

en: Welcome To Crackers
ca: Benvinguts, crackers

en: Module options:
ca: Opcions del m�dul:

en: Secure your networks with the Multi Network Firewall
ca: Assegureu les vostres xarxes amb el tallafocs Multi Network

en: Go on without configuring the network
ca: Continua sense configurar la xarxa

en: Abort
ca: Abandona

en: No password prompt on %s at port %s
ca: No es demana cap contrasenya a %s en el port %s

en: Usage of remote scanners
ca: Utilitzaci� d'esc�ners remots

en: Your Windows partition is too fragmented. Please reboot your computer under Windows, run the ``defrag'' utility, then restart the Mandrake Linux installation.
ca: La partici� de Windows est� massa fragmentada. Si us plau, reinicieu l'ordinador sota Windows i executeu l'eina "defrag". Llavors, torneu a comen�ar la instal�laci� del Mandrake Linux.

en: Dvorak (Norwegian)
ca: Dvorak (Noruec)

en: Hard Disk Backup Progress...
ca: Progr�s de la c�pia de seguretat del disc dur...

en: Unable to fork: %s
ca: No es pot bifurcar: %s

en: Type:
ca: Tipus:

en: <-- Edit Client
ca: <-- Edita un client

en: no fonts found
ca: no s'han trobat fonts

en: Mouse
ca: Ratol�

en: not enough room in /boot
ca: no hi ha prou espai a /boot

en: Host name
ca: Nom de l'ordinador central

en: the color of the progress bar
ca: el color de la barra de progr�s

en: Suppress Fonts Files
ca: Suprimeix els fitxers de fonts

en: Add to RAID
ca: Afegeix al RAID

en: You can add additional entries in yaboot for other operating systems,
    alternate kernels, or for an emergency boot image.
    
    For other OSs, the entry consists only of a label and the "root"
    partition.
    
    For Linux, there are a few possible options:
    
     * Label: this is the name you will have to type at the yaboot prompt to
    select this boot option.
    
     * Image: this is the name of the kernel to boot. Typically, vmlinux or a
    variation of vmlinux with an extension.
    
     * Root: the "root" device or ``/'' for your Linux installation.
    
     * Append: on Apple hardware, the kernel append option is often used to
    assist in initializing video hardware, or to enable keyboard mouse button
    emulation for the missing 2nd and 3rd mouse buttons on a stock Apple mouse.
    The following are some examples:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111
    hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: this option can be used either to load initial modules before
    the boot device is available, or to load a ramdisk image for an emergency
    boot situation.
    
     * Initrd-size: the default ramdisk size is generally 4096 Kbytes. If you
    need to allocate a large ramdisk, this option can be used to specify a
    ramdisk larger than the default.
    
     * Read-write: normally the "root" partition is initially mounted as
    read-only, to allow a file system check before the system becomes ``live''.
    You can override the default with this option.
    
     * NoVideo: should the Apple video hardware prove to be exceptionally
    problematic, you can select this option to boot in ``novideo'' mode, with
    native frame buffer support.
    
     * Default: selects this entry as being the default Linux selection,
    selectable by pressing ENTER at the yaboot prompt. This entry will also be
    highlighted with a ``*'' if you press [Tab] to see the boot selections.
ca: Podeu afegir entrades addicionals per al yaboot, ja sigui per a altres
    sistemes operatius, nuclis alternatius, o per a una imatge per a arrencades
    d'emerg�ncia.
    
    Per a altres SO, l'entrada nom�s consta d'una etiqueta i de la partici� arrel.
    
    Per al Linux, hi ha unes quantes opcions possibles: 
    
     * Etiqueta: el nom a escriure en l'indicador del yaboot per
    seleccionar aquesta opci� d'arrencada.
    
     * Imatge: el nom del nucli a arrencar. Normalment, vmlinux o una
    variaci� de vmlinux amb una extensi�.
    
     * Arrel: el dispositiu arrel o '/' per a la instal�laci� del Linux.
    
     * Addici�: en maquinari Apple, l'opci� d'addici� de nuclis s'utilitza
    for�a sovint per auxiliar en la inicialitzaci� de maquinari de v�deo o per
    habilitar l'emulaci� del bot� del ratol� de teclat per als 2n i 3r botons,
    que sovint no existeixen en un ratol� Apple convencional. Alguns exemples
    d'aix� s�n:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111
    hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: aquesta opci� es pot utilitzar per carregar els m�duls inicials,
    abans que el dispostiu d'arrencada estigui disponible, o per carregar
    una imatge de disc RAM en una situaci� d'arrencada d'emerg�ncia.
    
     * Initrd-size: la mida per defecte del disc RAM sol ser de 4096 kB.
    Si necessiteu assignar un disc RAM gran, podeu utilitzar aquesta opci�
    per indicar un disc RAM m�s gran que el predeterminat.
    
     * Lectura-Escriptura: normalment, la partici� arrel es munta inicialment com de
    nom�s lectura per permetre una comprovaci� del sistema de fitxers abans que el
    sistema esdevingui "viu". Podeu substituir el valor per defecte amb aquesta opci�.
    
     * Sense V�deo: en cas que el maquinari de v�deo d'Apple resulti especialment
    problem�tic, podeu seleccionar aquesta opci� per arrencar en mode 'no-v�deo',
    amb el suport nadiu per a mem�ria interm�dia de marcs.
    
     * Per defecte: seleccioneu aquesta entrada com a selecci� per defecte del
    Linux; se selecciona prement simplement Retorn a l'indicador del yaboot.
    Aquesta entrada tamb� es ressaltar� amb un ``*'' si premeu Tab per veure les
    seleccions d'arrencada.

en: The printer "%s" was successfully added to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
ca: S'ha afegit correctament la impressora "%s" a Star Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: No floppy drive available!
ca: No s'ha trobat cap unitat de disquet!

en: To know about the options available for the current printer read either the list shown below or click on the "Print option list" button.%s%s%s
ca: Per con�ixer les opcions disponibles de la impressora actual, llegiu la llista de sota o feu clic al bot� "Imprimeix la llista d'opcions".%s%s%s

en: Saudi Arabia
ca: Ar�bia Saudita

en: Continue anyway?
ca: Voleu continuar igualment?

en: If your printer is not listed, choose a compatible (see printer manual) or a similar one.
ca: Si la vostra impressora no �s a la llista, escolliu-ne una de compatible (mireu el manual de la impressora) o una de similar.

en: Printer
ca: Impressora

en: Some devices were added:
ca: S'han afegit alguns dispositius:

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
ca: Geometria: %s cilindres, %s cap�als, %s sectors

en: Printing on the printer "%s"
ca: S'est� imprimint en la impressora "%s"

en: /etc/hosts.allow and /etc/hosts.deny already configured - not changed
ca: /etc/hosts.allow i /etc/hosts.deny ja estan configurats - no canviats

en: Restore From Tape
ca: Restaura des de cinta

en: Choose the profile to configure
ca: Escolliu el perfil a configurar

en: 
    
    Enter a Zeroconf host name without any dot if you don't
    want to use the default host name.
ca: 
    
    Introdu�u un nom d'ordinador central Zeroconf sense cap punt si no
    voleu utilitzar el nom d'ordinador central per defecte.

en: Backup Now from configuration file
ca: Fes la c�pia de seguretat des del fitxer de configuraci�

en: Mount points should contain only alphanumerical characters
ca: Els punts de muntatge nom�s poden contenir car�cters alfanum�rics

en: Restarting printing system...
ca: S'est� reiniciant el sistema d'impressi�...

en: See hardware info
ca: Mira la informaci� del maquinari

en: Day
ca: Dia

en: First sector of boot partition
ca: Primer sector de la partici� d'arrencada

en: Printer manufacturer, model
ca: Fabricant de la impressora, model

en: [OPTIONS]...
    Mandrake Terminal Server Configurator
    --enable         : enable MTS
    --disable        : disable MTS
    --start          : start MTS
    --stop           : stop MTS
    --adduser        : add an existing system user to MTS (requires username)
    --deluser        : delete an existing system user from MTS (requires username)
    --addclient      : add a client machine to MTS (requires MAC address, IP, nbi image name)
    --delclient      : delete a client machine from MTS (requires MAC address, IP, nbi image name)
ca: [OPCIONS]...
    Configurador del servidor de terminal de Mandrake (MTS)
    --enable         : habilita l'MTS
    --disable        : inhabilita l'MTS
    --start          : inicia l'MTS
    --stop           : atura l'MTS
    --adduser        : afegeix a l'MTS un usuari existent al sistema (cal un nom d'usuari)
    --deluser        : suprimeix de l'MTS un usuari existent al sistema (cal un nom d'usuari)
    --addclient      : afegeix a l'MTS una m�quina client (cal una adre�a MAC, IP, nom d'imatge nbi)
    --delclient      : suprimeix de l'MTS una m�quina client (cal una adre�a MAC, IP, nom d'imatge nbi)

en: Subnet Mask:
ca: M�scara de la subxarxa:

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
ca: Els dos par�metres m�s importants son la velocitat de refresc vertical, que
    �s la velocitat a qu� es refresca tota la pantalla, i el m�s important, la
    velocitat de sincronitzaci� horitzontal, que �s la velocitat a qu� es
    visualitzen les l�nies d'exploraci�.
    
    �s MOLT IMPORTANT que no especifiqueu un tipus de monitor amb un rang
    de sincronitzaci� superior a les possibilitats del vostre monitor, perqu�
    el podr�eu fer malb�.
    En cas de dubte, sigueu conservador amb aquest par�metre.

en: Modify
ca: Modifica

en: 
    The "%s" and "%s" commands also allow to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
ca: 
    Les ordres "%s" i "%s" tamb� permeten modificar els par�metres per a un treball d'impressi� concret. Simplement afegiu els par�metres que vulgueu a la l�nia d'ordres, p.ex. "%s <fitxer>".

en: Need hostname, username and password!
ca: Cal introduir el nom de l'ordinador central, el nom d'usuari i la contrasenya!

en: WebDAV is a protocol that allows you to mount a web server's directory
    locally, and treat it like a local filesystem (provided the web server is
    configured as a WebDAV server). If you would like to add WebDAV mount
    points, select "New".
ca: WebDAV �s un protocol que permet muntar un directori d'un servidor web
    localment, i tractar-lo com si fos un sistema de fitxers local (amb el benent�s
    que el servidor web est� configurat com a servidor WebDAV). Si voleu afegir
    punts de muntatge WebDAV, seleccioneu "Nou".

en: new
ca: nou

en: Would you like to try again?
ca: Voleu tornar-ho a provar?

en: Wizard
ca: Auxiliar

en: Edit selected server
ca: Edita el servidor seleccionat

en: Please choose where you want to backup
ca: Si us plau, escolliu on voleu fer la c�pia de seguretat

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
ca: Us caldr� tornar a arrencar per tal que les modificacions de la taula de particions tinguin efecte

en: Do not include the browser cache
ca: No incloguis la mem�ria cau del navegador

en: Failed to check filesystem %s. Do you want to repair the errors? (beware, you can lose data)
ca: �s impossible de comprovar el sistema de fitxers %s. Voleu reparar els errors? (Vigileu, podr�eu perdre dades.)

en: Please, choose your keyboard layout.
ca: Si us plau, seleccioneu la disposici� del vostre teclat.

en: Standard
ca: Est�ndard

en: Please choose your mouse type.
ca: Si us plau, seleccioneu el tipus del vostre ratol�.

en: Connect...
ca: Connecta...

en: Failed to configure printer "%s"!
ca: No s'ha pogut configurar la impressora "%s"!

en: not configured
ca: no configurat(da)

en: About
ca: Quant a

en: Proxies configuration
ca: Configuraci� dels servidors intermediaris (proxies)

en: Start: sector %s
ca: Inici: sector %s

en: Network interface already configured
ca: La intef�cie de xarxa ja est� configurada

en: Couldn't access the floppy!
ca: No s'ha pogut accedir al disquet!

en: Mail Server
ca: Servidor de correu

en: Please click on a partition
ca: Si us plau, feu clic a una partici�

en: Have a nice day!
ca: Tingueu un bon dia!

en: Upgrade %s
ca: Actualitza %s

en: Select Printer Connection
ca: Seleccioneu la connexi� de la impressora

en: Scanning for TV channels in progress ...
ca: La cerca de canals de TV est� en progr�s...

en: Error during sending file via FTP.
     Please correct your FTP configuration.
ca: S'ha produ�t un error en enviar el fitxer a trav�s d'FTP.
     Si us plau, corregiu la configuraci� de l'FTP.

en: IP Range Start:
ca: Inici de l'abast de la IP:

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
ca: El dimoni superservidor d'Internet (conegut normalment com 'inetd') inicia
    altres serveis d'Internet a mesura que es van necessitant. �s el responsable
    d'iniciar molts serveis, incloent el telnet, l'ftp, l'rsh i l'rlogin. Si
    s'inhabilita l'inetd, s'inhabiliten tots els serveis de qu� �s responsable.

en: the height of the progress bar
ca: l'al��ria de la barra de progr�s

en: 
    - Save via %s on host: %s
ca: 
    - Desa-ho a trav�s de %s en l'ordinador central: %s

en: Domain Name Server
ca: Servidor de Noms de Domini (DNS)

en: Security Level:
ca: Nivell de seguretat:

en: Mount points must begin with a leading /
ca: Els punts de muntatge han de comen�ar amb una /

en: Postfix Mail Server
ca: Servidor de correu Postfix

en: Quit without saving
ca: Surt sense desar

en: Yemen
ca: Iemen

en: This product is available on the MandrakeStore Web site.
ca: Aquest producte es troba disponible al lloc web de MandrakeStore

en: => There are many things to choose from (%s).
ca: => Hi ha moltes coses per escollir de (%s).

en: Hard drive detection
ca: Detecci� del disc dur

en: You haven't selected any group of packages.
    Please choose the minimal installation you want:
ca: No heu seleccionat cap grup de paquets.
    Escolliu la instal�laci� m�nima que voleu:

en: Please enter the WebDAV server URL
ca: Si us plau introdu�u l'URL del servidor WebDAV

en: Tajikistan
ca: Tadjikistan

en: Accept
ca: Accepta

en: Description
ca: Descripci�

en: Error opening %s for writing: %s
ca: S'ha produ�t un error en obrir %s per escriure: %s

en: Mouse type: %s
ca: Tipus de ratol�: %s

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
ca: La vostra targeta pot tenir acceleraci� 3D de maquinari amb l'Xfree %s.

en: Choose a monitor
ca: Escolliu un monitor

en: Empty label not allowed
ca: No es permet una etiqueta buida

en: Maltese (UK)
ca: Malt�s (Regne Unit)

en: I can't add any more partition
ca: No es pot afegir cap m�s partici�

en: Size in MB:
ca: Mida en MB:

en: Remote printer
ca: Impressora remota

en: Please choose a language to use.
ca: Si us plau, trieu un idioma per utilitzar.

en: WARNING: this device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
ca: ATENCI�: Aquest dispositiu ja es va configurar per connectar-se a Internet.
    Nom�s cal que accepteu per mantenir-lo configurat.
    Si modifiqueu els camps inferiors, sobreescriureu aquesta configuraci�.

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
ca: Puc configurar el vostre ordinador de manera que entri autom�ticament amb un nom d'usuari.

en: Floppy format
ca: Format del disquet

en: Generic Printers
ca: Impressores gen�riques

en: Please choose the printer to which the print jobs should go or enter a device name/file name in the input line
ca: Si us plau, escolliu la impressora a qu� s'han d'enviar les tasques d'impressi� o introdu�u un nom de dispositiu/nom de fitxer en la l�nia d'entrada

en: The scanners on this machine are available to other computers
ca: Els esc�ners d'aquesta m�quina estan disponibles per a altres ordinadors

en: First sector of the root partition
ca: Primer sector de la partici� de root

en: Alternative drivers
ca: Controladors alternatius

en: 
    Please check all options that you need.
ca: 
    Si us plau, marqueu totes les opcions que us calguin.

en: Cape Verde
ca: Cap Verd

en: whether this cpu has the Cyrix 6x86 Coma bug
ca: si aquesta CPU t� o no l'error Coma Cyrix 6x86

en: early pentiums were buggy and freezed when decoding the F00F bytecode
ca: els primers pentiums eren plens d'errors i es penjaven en decodificar el codi de byte F00F

en: Please choose the port that your printer is connected to or enter a device name/file name in the input line
ca: Escolliu el port al qual est� connectada la impressora o escriviu el nom de dispositiu/nom de fitxer en la l�nia d'entrada

en: /Options/Test
ca: /Opcions/Prova

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive. It must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
ca: Aquest nivell s'ha d'utilitzar amb cura. Fa el vostre sistema molt m�s f�cil
    d'utilitzar, per� tamb� molt sensible: no s'ha d'utilitzar en un ordinador
    connectat a d'altres o a Internet. No cal contrasenya per accedir-hi.

en: Mounting partition %s
ca: S'est� muntant la partici� %s

en: User name
ca: Nom d'usuari

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
ca: Quina partici� voleu utilitzar per al Linux4Win?

en: Test pages
ca: P�gines de prova

en: Logical volume name
ca: Nom del volum l�gic

en: List of data to restore:
ca: Llista de dades per restaurar:

en: Checking %s
ca: S'est� comprovant %s

en: TCP/Socket Printer Options
ca: Opcions de la impressora per a TCP/Socket

en: Card mem (DMA)
ca: Targeta de mem�ria (DMA)

en: France
ca: Fran�a

en: browse
ca: navega

en: Checking installed software...
ca: S'est� comprovant el programari instal�lat...

en: Remote printer name missing!
ca: Falta el nom de la impressora remota!

en: Do you want to enable printing on printers in the local network?
ca: Voleu habilitar la impressi� a les impressores de la xarxa local?

en: Turkey
ca: Turquia

en: Alcatel speedtouch usb
ca: Alcatel Speedtouch USB

en: Number of buttons
ca: Nombre de botons

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
ca: Vietnamita "fila num�rica" QWERTY

en: Module
ca: M�dul

en: In addition, queues not created with this program or "foomatic-configure" cannot be transferred.
ca: A m�s, les cues que no han estat creades amb aquest programa o amb "foomatic-configure" no es poden transferir.

en: Hardware
ca: Maquinari

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
ca: Tecles de Control i d'Alternativa simult�niament

en: United States
ca: Estats Units

en: Default OS?
ca: SO per defecte?

en: Swiss (German layout)
ca: Su�s (disposici� alemanya)

en: Configure all heads independently
ca: Configura tots els cap�als independentment

en: Please choose the printer you want to set up. The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
ca: Si us plau, escolliu la impressora que voleu configurar. La configuraci� de la impressora es far� autom�ticament. Si la vostra impressora no s'ha detectat correctament o si preferiu personalitzar-ne la configuraci�, activeu "Configuraci� manual".

en: NTP Server
ca: Servidor NTP

en: Load/Save on floppy
ca: Carrega/Desa al disquet

en: This theme does not yet have a bootsplash in %s !
ca: Aquest tema encara no t� cap pantalla de presentaci� de l'arrencada en %s!

en: nice
ca: bonic

en: Leaving in %d seconds
ca: Se sortir� en %d segons

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
ca: Si us plau, seleccioneu el port s�rie al qual teniu connectat el m�dem.

en: Property
ca: Propietat

en: LAN Configuration
ca: Configuraci� de la LAN

en: Path or Module required
ca: El cam� o el m�dul s�n necessaris

en: Advanced Options
ca: Opcions avan�ades

en: Coma bug
ca: Error Coma

en: At this point, you need to choose which partition(s) will be used for the
    installation of your Mandrake Linux system. If partitions have already been
    defined, either from a previous installation of GNU/Linux or by another
    partitioning tool, you can use existing partitions. Otherwise, hard drive
    partitions must be defined.
    
    To create partitions, you must first select a hard drive. You can select
    the disk for partitioning by clicking on ``hda'' for the first IDE drive,
    ``hdb'' for the second, ``sda'' for the first SCSI drive and so on.
    
    To partition the selected hard drive, you can use these options:
    
     * "%s": this option deletes all partitions on the selected hard drive
    
     * "%s": this option enables you to automatically create ext3 and swap
    partitions in the free space of your hard drive
    
    "%s": gives access to additional features:
    
     * "%s": saves the partition table to a floppy. Useful for later
    partition-table recovery if necessary. It is strongly recommended that you
    perform this step.
    
     * "%s": allows you to restore a previously saved partition table from a
    floppy disk.
    
     * "%s": if your partition table is damaged, you can try to recover it
    using this option. Please be careful and remember that it doesn't always
    work.
    
     * "%s": discards all changes and reloads the partition table that was
    originally on the hard drive.
    
     * "%s": unchecking this option will force users to manually mount and
    unmount removable media such as floppies and CD-ROMs.
    
     * "%s": use this option if you wish to use a wizard to partition your
    hard drive. This is recommended if you do not have a good understanding of
    partitioning.
    
     * "%s": use this option to cancel your changes.
    
     * "%s": allows additional actions on partitions (type, options, format)
    and gives more information about the hard drive.
    
     * "%s": when you are finished partitioning your hard drive, this will
    save your changes back to disk.
    
    When defining the size of a partition, you can finely set the partition
    size by using the Arrow keys of your keyboard.
    
    Note: you can reach any option using the keyboard. Navigate through the
    partitions using [Tab] and the [Up/Down] arrows.
    
    When a partition is selected, you can use:
    
     * Ctrl-c to create a new partition (when an empty partition is selected)
    
     * Ctrl-d to delete a partition
    
     * Ctrl-m to set the mount point
    
    To get information about the different file system types available, please
    read the ext2FS chapter from the ``Reference Manual''.
    
    If you are installing on a PPC machine, you will want to create a small HFS
    ``bootstrap'' partition of at least 1MB which will be used by the yaboot
    bootloader. If you opt to make the partition a bit larger, say 50MB, you
    may find it a useful place to store a spare kernel and ramdisk images for
    emergency boot situations.
ca: Ara �s quan heu de decidir quina(es) partici�(ns) voleu utilitzar per
    instal�lar el sistema Mandrake Linux. Si ja s'han definit les particions
    (en una instal�laci� anterior de GNU/Linux o mitjan�ant una altra eina de
    particionament), podeu utilitzar les particions existents. En cas contrari,
    s'han de definir particions al disc dur.
    
    Per crear particions, primer heu de seleccionar un disc dur. Podeu seleccionar
    el disc que s'ha de particionar fent clic a ``hda'' per a la primera unitat
    IDE, ``hdb'' per a la segona, ``sda'' per a la primera unitat SCSI, etc.
    
    Per particionar el disc dur seleccionat, podeu utilitzar aquestes opcions:
    
     * "%s": aquesta opci� suprimeix totes les particions que hi ha al
    disc dur seleccionat.
    
     * "%s": aquesta opci� us permet crear autom�ticament les particions
    ext3 i d'intercanvi en l'espai lliure del disc dur.
    
    "%s": d�na acc�s a funcions addicionals:
    
     * "%s": desa la taula de particions en un disquet. �s �til per a una
    recuperaci� posterior de la taula de particions si fos necessari. �s molt
    recomanable que efectueu aquesta operaci�.
    
     * "%s": permet restaurar d'un disquet una taula de particions que hi
    hagueu desat pr�viament.
    
     * "%s": si la taula de particions est� malmesa, podeu provar de
    recuperar-la utilitzant aquesta opci�. Aneu amb compte i recordeu que no
    sempre funciona.
    
     * "%s": descarta tots els canvis fets i torna a carregar la taula
    de particions original.
    
     * "%s": si desseleccioneu aquesta opci� fareu que els usuaris hagin
    de muntar i desmuntar manualment les unitats de suports extra�bles, com ara
    els disquets i els CD-ROM.
    
     * "%s": utilitzeu aquesta opci� si voleu utilitzar un auxiliar per
    particionar el vostre disc dur. Es recomana que l'utilitzeu si no teniu
    s�lids coneixements sobre particionament.
    
     * "%s": utilitzeu aquesta opci� per cancel�lar els canvis.
    
     * "%s": permet accions addicionals en les particions (tipus,
    opcions, format) i d�na m�s informaci� sobre el disc dur.
    
     * "%s": quan hagueu acabat de particionar el disc dur, aquesta opci�
    desar� els canvis al disc.
    
    En definir la mida d'una partici�, podeu acabar d'afinar-la mitjan�ant
    les tecles de fletxa del teclat.
     
    Nota: podeu accedir a qualsevol opci� mitjan�ant el teclat. Moveu-vos per les
    particions amb les tecles Tab i Fletxa amunt/Fletxa avall.
    
    Quan seleccioneu una partici�, podeu utilitzar:
    
     * Ctrl+c per crear una nova partici� (quan se n'ha seleccionat una de buida)
    
     * Ctrl+d per suprimir una partici�
    
     * Ctrl+m per definir el punt de muntatge
    
    Per a m�s informaci� sobre els diferents sistemes de fitxers disponibles, llegiu
    el cap�tol sobre ext2FS del ``Manual de Refer�ncia''.
    
    Si esteu fent la instal�laci� en un ordinador PPC, potser voldreu crear una
    petita partici� ``bootstrap'' HFS d'un m�nim d'1 MB per a �s del carregador
    d'arrencada yaboot. Si decidiu fer-la una mica m�s gran, per exemple de
    50 MB, us ser� d'utilitat per emmagatzemar un nucli de recanvi i imatges
    del disc RAM per a situacions d'emerg�ncia durant l'arrencada.

en: Graphic Card
    
       The installer will normally automatically detect and configure the
    graphic card installed on your machine. If it is not the case, you can
    choose from this list the card you actually have installed.
    
       In the case that different servers are available for your card, with or
    without 3D acceleration, you are then asked to choose the server that best
    suits your needs.
ca: Targeta gr�fica
    
       Normalment, l'instal�lador detectar� autom�ticament i configurar� la
    targeta gr�fica que tingueu instal�lada a l'ordinador. Si no fos aix�, la
    podeu seleccionar d'aquesta llista.
    
       Cas que hi hagi diferents servidors per a la targeta, amb o sense
    acceleraci� 3D, se us demanar� que trieu el servidor que us sigui
    m�s convenient.

en: There was an error installing packages:
ca: S'ha produ�t un error en instal�lar els paquets:

en: Lexmark inkjet configuration
ca: Configuraci� de la Lexmark inkjet

en: Undo
ca: Desf�s

en: Save partition table
ca: Escriu la taula de particions

en: Finnish
ca: Fin�s

en: Macedonia
ca: Maced�nia

en: The per-user sharing uses the group "fileshare". 
    You can use userdrake to add a user to this group.
ca: La compartici� per usuari utilitza el grup "fileshare".
    Podeu utilitzar userdrake per a afegir un usuari a aquest grup.

en: Slovenian
ca: Eslov�

en: Libya
ca: L�bia

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
ca: S'estan configurant les seq��ncies, instal�lant el programari, iniciant els servidors...

en: Printer on parallel port #%s
ca: Impressora en el port paral�lel #%s

en: 
    - Burn to CD
ca: 
    - Crema a un CD

en: Table
ca: Taula

en: I don't know how to format %s in type %s
ca: No s� com formatar %s amb el tipus %s

en: USB printer #%s
ca: Impressora USB #%s

en: Stop Server
ca: Atura el servidor

en: 
    Select the theme for
    lilo and bootsplash,
    you can choose
    them separately
ca: 
    Seleccioneu un tema per a
    lilo i bootsplash, 
    podeu triar-los
    per separat

en: Modem
ca: M�dem

en: Use auto detection
ca: Utilitza la detecci� autom�tica

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
ca: El GPM afegeix suport de ratol� a aplicacions Linux basades en text, com ara el Midnight Commander. Tamb� permet operacions de tallar i enganxar amb el ratol�, i inclou suport de men�s desplegables a la consola.

en: Started on boot
ca: Iniciat en l'arrencada

en: Join the MandrakeSoft support teams and the Linux Community online to share your knowledge and help others by becoming a recognized Expert on the online technical support website:
ca: Uniu-vos als grups de suport de MandrakeSoft i a la Comunitat Linux en l�nia per compartir els vostres coneixements i ajudar els altres esdevenint un expert reconegut al lloc web de suport t�cnic en l�nia:

en: The following options can be set to customize your
    system security. If you need an explanation, look at the help tooltip.
ca: Les opcions seg�ents es poden establir per personalitzar la seguretat
    del vostre sistema. Si necessiteu una explicaci�, mireu el r�tol d'ajuda.

en: Automatically find available printers on remote machines
ca: Cerca autom�ticament impressores disponibles en m�quines remotes

en: East Timor
ca: Timor Oriental

en: On Tape Device
ca: en un dispositiu de cinta

en: 
    - Save to Tape on device: %s
ca: 
    - Desa-ho a una cinta en el dispositiu: %s

en: Del profile...
ca: Suprimeix el perfil...

en: Installing Foomatic...
ca: S'est� instal�lant el Foomatic...

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
ca: Si us plau, sortiu i utilitzeu Ctrl-Alt-tecla de retroc�s

en: detected
ca: s'ha detectat

en: The network needs to be restarted. Do you want to restart it ?
ca: Cal reiniciar la xarxa. La voleu reiniciar?

en: Package:
ca: Paquet:

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash.
ca: No s'ha pogut escriure /etc/sysconfig/bootsplash.

en: SECURITY WARNING!
ca: AV�S DE SEGURETAT!

en: No, I don't want autologin
ca: No, no vull l'entrada autom�tica

en: Windows Migration tool
ca: Eina de migraci� des de Windows

en: All languages
ca: Tots els idiomes

en: Removing %s
ca: S'est� esborrant %s

en: %s not found...
ca: No s'ha trobat %s...

en: Testing your connection...
ca: S'est� comprovant la vostra connexi�...

en: Cache size
ca: Mida de la mem�ria cau

en: Passwords are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
ca: Ara, la contrasenya est� habilitada, per� l'�s com a ordinador de xarxa segueix sense ser recomanable.

en: Start sector:
ca: Sector d'inici:

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
ca: Cal instal�lar el paquet %s. Voleu instal�lar-lo?

en: Printerdrake has compared the model name resulting from the printer auto-detection with the models listed in its printer database to find the best match. This choice can be wrong, especially when your printer is not listed at all in the database. So check whether the choice is correct and click "The model is correct" if so and if not, click "Select model manually" so that you can choose your printer model manually on the next screen.
    
    For your printer Printerdrake has found:
    
    %s
ca: Printerdrake ha comparat el nom del model resultant de la detecci� autom�tica d'impressores amb els models llistats en la seva base de dades d'impressores per trobar el millor resultat. L'elecci� pot ser dolenta, especialment si la vostra impressora no es troba a la base de dades. Per tant, mireu si l'elecci� �s correcta i feu clic a "El model �s correcte" si ho �s, o a "Selecciona el model manualment" per tal d'escollir manualment el model d'impressora en la pantalla seg�ent.
    
    Per la vostra impressora el Printerdrake ha trobat:
    
    %s

en: Bad password on %s
ca: Contrasenya incorrecta a %s

en: 
    There is one unknown printer directly connected to your system
ca: 
    Hi ha una impressora desconeguda connectada directament a l'ordinador.

en: Right Control key
ca: Tecla Control dret

en: Zambia
ca: Z�mbia

en: Security Administrator (login or email)
ca: Administrador de seguretat (login o email)

en: Sorry, we support only 2.4 kernels.
ca: Nom�s s'accepten nuclis de la s�rie 2.4.

en: Romanian (qwerty)
ca: Roman�s (qwerty)

en: Under Devel ... please wait.
ca: Sota desenvolupament ... espereu si us plau.

en: Egypt
ca: Egipte

en: Czech Republic
ca: Rep�blica Txeca

en: Sound card
ca: Targeta de so

en: Import Fonts
ca: Importaci� de fonts

en: You have one big MicroSoft Windows partition.
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
ca: Teniu una partici� de Microsoft Windows gran
    Suggereixo que primer en canvieu la mida
    (feu-hi clic i despr�s feu clic a "Canvia la mida")

en: Suppress Temporary Files
ca: Suprimeix els fitxers temporals

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
ca: Felicitats, la configuraci� de xarxa i d'Internet ha finalitzat.

en: Change partition type
ca: Canvia el tipus de partici�

en: Resolution
    
       Here you can choose the resolutions and color depths available for your
    hardware. Choose the one that best suits your needs (you will be able to
    change that after installation though). A sample of the chosen
    configuration is shown in the monitor.
ca: Resoluci�
    
       Aqu� podeu triar les resolucions i profunditats de color disponibles per
    al vostre maquinari. Trieu la que us vagi m�s b� (tot i que podreu canviar-la
    despr�s de la instal�laci�). Al monitor veureu una mostra de la configuraci�
    triada.

en: Network Options
ca: Opcions de xarxa

en: Display theme
    under console
ca: Mostra el tema
    sota la consola

en: Statistics
ca: Estad�stiques

en: (on %s)
ca: (en %s)

en: A library which defends against buffer overflow and format string attacks.
ca: Una llibreria que defensa contra els atacs de 'buffer overflow' i de 'format string'.

en: average
ca: mitjana

en: New printer name
ca: Nou nom d'impressora

en: Allow an ordinary user to mount the file system. The
    name of the mounting user is written to mtab so that he can unmount the file
    system again. This option implies the options noexec, nosuid, and nodev
    (unless overridden by subsequent options, as in the option line
    user,exec,dev,suid ).
ca: Permet que un usuari normal munti el sistema de fitxers. El nom de l'usuari
    que munta s'escriu a mtab de manera que pugui tornar a desmuntar el
    sistema de fitxers. Aquesta opci� implica les opcions noexec, nosuid i
    nodev (tret que quedin sobreescrites per opcions subseg�ents, com en
    la l�nia d'opcions user,exec,dev,suid).

en: Equatorial Guinea
ca: Guinea Equatorial

en: Backup System
ca: C�pia de seguretat del sistema

en: Build Backup
ca: Construeix la c�pia de seguretat

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
ca: Per imprimir un fitxer des de la l�nia d'ordres (finestra de terminal) utilitzeu l'ordre "%s <fitxer>" o "%s <fitxer>".

en: Currently, no alternative possibility is available
ca: Actualment no ha hi disponible cap possibilitat alternativa

en: Romanian (qwertz)
ca: Roman�s (qwertz)

en: Write Config
ca: Escriu la configuraci�

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
ca: El dimoni 'routed' permet que la taula d'encaminadors IP autom�tics
    s'actualitzi mitjan�ant el protocol RIP. Mentre que el RIP s'utilitza
    �mpliament en xarxes petites, les xarxes complexes necessiten protocols
    d'encaminament m�s complexos.

en: X (for X Window System) is the heart of the GNU/Linux graphical interface
    on which all the graphical environments (KDE, GNOME, AfterStep,
    WindowMaker, etc.) bundled with Mandrake Linux rely upon.
    
    You will be presented with a list of different parameters to change to get
    an optimal graphical display: Graphic Card
    
       The installer will normally automatically detect and configure the
    graphic card installed on your machine. If it is not the case, you can
    choose from this list the card you actually have installed.
    
       In the case that different servers are available for your card, with or
    without 3D acceleration, you are then asked to choose the server that best
    suits your needs.
    
    
    
    Monitor
    
       The installer will normally automatically detect and configure the
    monitor connected to your machine. If it is incorrect, you can choose from
    this list the monitor you actually have connected to your computer.
    
    
    
    Resolution
    
       Here you can choose the resolutions and color depths available for your
    hardware. Choose the one that best suits your needs (you will be able to
    change that after installation though). A sample of the chosen
    configuration is shown in the monitor.
    
    
    
    Test
    
       the system will try to open a graphical screen at the desired
    resolution. If you can see the message during the test and answer "%s",
    then DrakX will proceed to the next step. If you cannot see the message, it
    means that some part of the autodetected configuration was incorrect and
    the test will automatically end after 12 seconds, bringing you back to the
    menu. Change settings until you get a correct graphical display.
    
    
    
    Options
    
       Here you can choose whether you want to have your machine automatically
    switch to a graphical interface at boot. Obviously, you want to check
    "%s" if your machine is to act as a server, or if you were not successful
    in getting the display configured.
ca: L'X (per "sistema X Window") �s el cor de la interf�cie gr�fica del GNU/Linux
    de qu� depenen tots els entorns gr�fics (KDE, GNOME, AfterStep, WindowMaker,
    etc.) que venen amb el Linux Mandrake.
    
    Veureu una relaci� de diferents par�metres que podeu canviar per aconseguir
    una visualitzaci� gr�fica �ptima: Targeta gr�fica
    
       Normalment, l'instal�lador detectar� i configurar� autom�ticament la targeta
    gr�fica instal�lada a l'ordinador. Si no fos aix�, podeu escollir de la llista
    la targeta que realment tingueu instal�lada.
    
       En cas que hi hagi diferents servidors disponibles per a la vostra targeta,
    amb o sense acceleraci� 3D, se us demanar� que escolliu el que m�s us convingui.
    
    
    
    Monitor
    
       Normalment, l'instal�lador detectar� i configurar� autom�ticament el
    monitor que teniu connectat a l'ordinador. Si no �s correcte, podreu triar
    d'aquesta llista el monitor que realment teniu connectat a l'ordinador.
    
    
    Resoluci�
    
       Aqu� podeu triar les resolucions i profunditats de color disponibles per
    al vostre maquinari. Trieu la que us vagi m�s b� (tot i que podreu canviar-la
    despr�s de la instal�laci�). Al monitor veureu una mostra de la configuraci�
    triada.
    
    
    Test
    
       el sistema intentar� obrir una pantalla gr�fica amb la resoluci� desitjada.
    Si podeu veure el missatge durant la prova i responeu "%s", el DrakX passar�
    al pas seg�ent. Si no el podeu veure, vol dir que la configuraci� detectada
    autom�ticament no era del tot correcta i la prova finalitzar� autom�ticament al
    cap de 12 segons, portant-vos de nou al men�. Canvieu els par�metres fins que
    obtingueu una pantalla gr�fica correcta.
    
    
    
    Opcions
    
       Aqu� podeu decidir si voleu que l'ordinador canvi� autom�ticament a una
    interf�cie gr�fica en arrencar. �bviament, voldreu activar "%s" si l'ordinador
    ha d'actuar com a servidor, o si no heu aconseguit configurar la pantalla.

en: Browse
ca: Navega

en: CDROM
ca: CD-ROM

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
ca: Voleu intentar connectar-vos a Internet ara?

en: Belgian
ca: Belga

en: Do you have an ISA sound card?
ca: Teniu una targeta de so ISA?

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
ca: No s'ha detectat cap adaptador de xarxa ethernet al sistema.
    No puc configurar aquest tipus de connexi�.

en: Can't make screenshots before partitioning
ca: No es poden fer captures de pantalla abans de fer les particions

en: Host Name
ca: Nom de l'ordinador central

en: /File/Save _As
ca: /Fitxer/_Anomena i desa

en: To get access to printers on remote CUPS servers in your local network you only need to turn on the "Automatically find available printers on remote machines" option; the CUPS servers inform your machine automatically about their printers. All printers currently known to your machine are listed in the "Remote printers" section in the main window of Printerdrake. If your CUPS server(s) is/are not in your local network, you have to enter the IP address(es) and optionally the port number(s) here to get the printer information from the server(s).
ca: Per obtenir acc�s a les impressores en servidors CUPS remots de la vostra xarxa local nom�s cal que activeu l'opci� "Cerca autom�ticament les impressores disponibles en m�quines remotes"; els servidors CUPS informen autom�ticament a la vostra m�quina de les impressores que tenen. Totes les impressores conegudes per la vostra m�quina s�n a la secci� "Impressores remotes" de la finestra principal del Printerdrake. Si el vostre servidor o servidors CUPS no s�n a la vostra xarxa local, per obtenir del servidor la informaci� de la impressora us caldr� introduir aqu� la o les adreces IP i opcionalment el o els n�meros de port.

en: %s is not in the scanner database, configure it manually?
ca: %s no �s a la base de dades de l'esc�ner, voleu configurar-lo manualment?

en: Delay before booting default image
ca: Demora abans d'arrencar la imatge predeterminada

en: Restrict command line options
ca: Limita les opcions de la l�nia d'ordres

en: East Europe
ca: Europa de l'Est

en: Use free space
ca: Utilitza l'espai lliure

en: use dhcp
ca: utilitza dhcp

en: Mail alert
ca: Alerta de correu

en: Internet configuration
ca: Configuraci� d'Internet

en: Detected %s
ca: S'ha detectat %s

en: /Autodetect _printers
ca: /Detecta les im_pressores autom�ticament

en: Finish
ca: Fi

en: Show automatically selected packages
ca: Mostra autom�ticament els paquets seleccionats

en: CPU flags reported by the kernel
ca: Senyaladors de la CPU informats pel nucli.

en: Something went wrong! - Is mkisofs installed?
ca: Alguna cosa ha anat malament! Teniu instal�lat l'mkisofs?

en: Please try again
ca: Si us plau, torneu-ho a intentar

en: The model is correct
ca: El model �s correcte

en: FAT resizing failed: %s
ca: Ha fallat el redimensionament de la FAT: %s

en: Individual package selection
ca: Selecci� individual de paquets

en: This partition is not resizeable
ca: No es pot canviar la mida d'aquesta partici�

en: Location
ca: Ubicaci�

en: USA (cable-hrc)
ca: EUA (cable-hrc)

en: This machine
ca: Aquesta m�quina

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
ca: Lletra d'unitat de DOS: %s (nom�s �s una suposici�)

en: Select the files or directories and click on 'OK'
ca: Seleccioneu els fitxers o directoris i feu clic a 'D'acord'

en: omit scsi modules
ca: omet els m�duls SCSI

en: family of the cpu (eg: 6 for i686 class)
ca: fam�lia de la CPU (p.ex. 6 per a la classe i686)

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
ca: At�s que esteu realitzant una instal�laci� des de xarxa, ja teniu la xarxa configurada.
    Feu clic a 'D'acord' per conservar la configuraci�, o a 'Cancel�la' per tornar a configurar la connexi� a Internet i a la xarxa local.

en: Keyboard layout: %s
ca: Disposici� del teclat: %s

en: Here you can choose whether the printers connected to this machine should be accessable by remote machines and by which remote machines.
ca: Aqu� podeu decidir si s'ha de poder accedir a les impressores connectades a aquesta m�quina des de m�quines remotes, i des de quines d'elles.

en: Maltese (US)
ca: Malt�s (Estats Units)

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
ca: Munta i desmunta tots els punts de muntatge dels sistemes de fitxers
    de xarxa (NFS), SMB (gestor de xarxes d'�rea local/Windows) i NCP (NetWare).

en: Tvcard
ca: Targeta de TV

en: Toggle between normal/expert mode
ca: Commuta entre els modes normal i expert

en: Size
ca: Mida

en: Greenland
ca: Groenl�ndia

en: Thursday
ca: Dijous

en: Not the correct tape label. Tape is labelled %s.
ca: L'etiqueta de la cinta no �s correcta. L'etiqueta d'aquesta cinta �s %s.

en: The setup of Internet Connection Sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
ca: La configuraci� de la connexi� compartida a Internet ja s'ha dut a terme.
    Ara est� habilitada.
    
    Qu� voleu fer?

en: Delete All NBIs
ca: Suprimeix tots els NBI

en: This dialog allows you to fine tune your bootloader:
    
     * "%s": there are three choices for your bootloader:
    
        * "%s": if you prefer grub (text menu).
    
        * "%s": if you prefer LILO with its text menu interface.
    
        * "%s": if you prefer LILO with its graphical interface.
    
     * "%s": in most cases, you will not change the default ("%s"), but if
    you prefer, the bootloader can be installed on the second hard drive
    ("%s"), or even on a floppy disk ("%s");
    
     * "%s": after a boot or a reboot of the computer, this is the delay
    given to the user at the console to select a boot entry other than the
    default.
    
    !! Beware that if you choose not to install a bootloader (by selecting
    "%s"), you must ensure that you have a way to boot your Mandrake Linux
    system! Be sure you know what you are doing before changing any of the
    options. !!
    
    Clicking the "%s" button in this dialog will offer advanced options which
    are normally reserved for the expert user.
ca: Aquest di�leg us permet ajustar el carregador d'arrencada:
    
     * "%s": hi ha tres opcions per al carregador d'arrencada:
    
        * "%s": si preferiu el grub (men� de text).
    
        * "%s": si preferiu el LILO amb la seva interf�cie de men�s de text.
    
        * "%s": si preferiu el LILO amb la seva interf�cie gr�fica.
    
     * "%s": en la majoria de casos, no heu de canviar l'opci�
    per defecte ("%s"), per�,si ho preferiu, el carregador d'arrencada
    pot instal�lar-se en el segon disc dur ("%s"), o fins i tot en un 
    disquet ("%s").
    
     * "%s": quan s'arrenca o es torna a arrencar l'ordinador, aquest
    �s el temps de qu� disposa l'usuari per escollir una entrada diferent
    de l'entrada per defecte en el men� d'arrencada.
    
    !! Tingueu en compte que si escolliu no instal�lar un carregador d'arrencada 
    (seleccionant "%s"), heu d'estar segurs que teniu alguna manera
    d'arrencar el vostre sistema Linux Mandrake! Assegureu-vos de
    saber qu� feu abans de canviar alguna de les opcions!!
    
    Si feu clic al bot� "%s" d'aquest di�leg accedireu a algunes opcions
    avan�ades, reservades normalment als usuaris experts.

en: if set, send the mail report to this email address else send it to root.
ca: si es defineix, envia l'informe de correu a aquesta adre�a electr�nica; si no, envia'l al root.

en: Which configuration of XFree do you want to have?
ca: Quina configuraci� de l'XFree voleu tenir?

en: More
ca: M�s

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which can accept
    connections from many clients. Note: if your machine is only a client on the Internet, you should choose a lower level.
ca: Amb aquest nivell de seguretat, la utilitzaci� d'aquest sistema com a servidor esdev� possible.
    La seguretat �s ara prou alta com per utilitzar el sistema com a servidor
    que accepti connexions de molts clients. Nota: si la vostra m�quina �s nom�s un client d'Internet, seria millor escollir un nivell m�s baix.

en: Account Password
ca: Contrasenya del compte

en: You decided to install the bootloader on a partition.
    This implies you already have a bootloader on the hard drive you boot (eg: System Commander).
    
    On which drive are you booting?
ca: Heu decidit instal�lar el gestor de l'arrencada en una partici�.
    Aix� implica que ja teniu un gestor d'arrencada en el disc des del qual arrenqueu (p.ex.: System Commander).
    
    En quina unitat arrenqueu?

en: Tajik keyboard
ca: Teclat tadjik

en: You can copy the printer configuration which you have done for the spooler %s to %s, your current spooler. All the configuration data (printer name, description, location, connection type, and default option settings) is overtaken, but jobs will not be transferred.
    Not all queues can be transferred due to the following reasons:
ca: Podeu copiar la configuraci� d'impressi� que he fet per la cua %s a la %s, la cua d'impressi� actual. Totes les dades de configuraci� (nom d'impressora, descripci�, ubicaci�, tipus de connexi� i par�metres per defecte) se sobreescriuran, per� els treballs d'impressi� no seran transferits.
    No totes les cues d'impressi� poden ser transferides degut a les raons seg�ents:

en: Font List
ca: Llista de fonts

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
ca: Potser us caldr� canviar el dispositiu d'arrencada Open Firware per
    habilitar el carregador de l'arrencada. Si no veieu l'indicador del
    carregador de l'arrencada en tornar a arrencar, premeu
    Command-Option-O-F en tornar a arrencar i introdu�u:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Despr�s, escriviu: shut-down
    En l'arrencada seg�ent heu de veure l'indicador del carregador de l'arrencada.

en: You appear to have an OldWorld or Unknown
     machine, the yaboot bootloader will not work for you.
    The install will continue, but you'll
     need to use BootX or some other means to boot your machine
ca: Sembla que teniu unr OldWorld o una m�quina
    desconeguda; el carregador d'arrencada yaboot no us funcionar�.
    La instal�laci� continuar�, per� us caldr� utilitzar el BootX
    o algun altre m�tode per arrencar l'ordinador

en: Select file
ca: Seleccioneu el fitxer

en: Choose the network or host on which the local printers should be made available:
ca: Trieu la xara o ordinador central en qu� les impressores locals han d'estar disponibles:

en: These commands you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications, but here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
ca: Podeu utilitzar aquestes ordres en el camp "Ordre d'impressi�" dels di�legs d'impressi� de moltes aplicacions, per� ara no heu de subministrar el fitxer perqu� el fitxer per imprimir ja el proporciona l'aplicaci�.

en: Japan
ca: Jap�

en: Print option list
ca: Imprimeix la llista d'opcions

en: The change is done, but to be effective you must logout
ca: El canvi est� fet, per� perqu� sigui efectiu heu de sortir de la sessi� actual

en: Country / Region
ca: Pa�s / Regi�

en: Search servers
ca: Cerca servidors

en: NCP queue name missing!
ca: Falta el nom de la cua NCP!

en: Warning, another internet connection has been detected, maybe using your network
ca: Av�s: s'ha detectat una altra connexi� a Internet, potser utilitzant la vostra xarxa

en: Cd-Rom labeled "%s"
ca: CD-ROM etiquetat com "%s"

en: CDRW media
ca: Suports CD-RW

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
ca: Desa i recupera el generador d'entropia del sistema per a
    la generaci� de nombres aleatoris d'una qualitat m�s alta.

en: Turn your computer into a reliable server
ca: Convertiu la vostra m�quina en un servidor fiable

en:  (driver %s)
ca:  (controlador %s)

en: Loopback file(s):
       %s
ca: Fitxer(s) de loopback:
       %s

en: I don't know
ca: No ho s�

en: , TCP/IP host "%s", port %s
ca: , host TCP/IP "%s", port %s

en: You are about to configure an Auto Install floppy. This feature is somewhat dangerous and must be used circumspectly.
    
    With that feature, you will be able to replay the installation you've performed on this computer, being interactively prompted for some steps, in order to change their values.
    
    For maximum safety, the partitioning and formatting will never be performed automatically, whatever you chose during the install of this computer.
    
    Do you want to continue?
ca: Ara es configurar� un disquet d'instal�laci� autom�tica. Aquesta caracter�stica �s perillosa i s'ha d'utilitzar amb molta cura.
    
    Amb aquesta caracter�stica, sereu capa� de repetir la instal�laci� que ja heu fet en aquest ordinador, tot i que se us consultar� en alguns passos, perqu� pugueu canviar els valors.
    
    Per m�xima seguretat, el particionament i la formataci� mai seran executats autom�ticament, independentment del que trieu durant la instal�laci� d'aquest ordinador.
    
    Voleu continuar?

en: 
    
    Your card currently use the %s"%s" driver (default driver for your card is "%s")
ca: 
    
    La vostra targeta fa servir actualment el controlador %s "%s" (el controlador per defecte per a aquesta targeta �s "%s")

en: Post Uninstall
ca: Post-desinstal�laci�

en: Cpuid level
ca: Nivell cpuid

en: Mongolian (cyrillic)
ca: Mongol (cir�l�lic)

en: Add a module
ca: Afegeix un m�dul

en: Profile to delete:
ca: Perfil a suprimir:

en: Local measure
ca: Mesura local

en: Warning : IP address %s is usually reserved !
ca: Atenci�: l'adre�a IP %s est� reservada, normalment!

en: Account Login (user name)
ca: Entrada del compte (nom d'usuari)

en: Fdiv bug
ca: Error Fdiv

en: drakfirewall configurator
    
    Make sure you have configured your Network/Internet access with
    drakconnect before going any further.
ca: Configuraci� del drakfirewall
    
    Assegureu-vos d'haver configurat l'acc�s a la xarxa local/Internet
    amb el drakconnect abans de continuar.

en: Uruguay
ca: Uruguai

en: Benin
ca: Ben�n

en: Path selection
ca: Selecci� del cam�

en: Name/IP address of host:
ca: Nom/Adre�a IP de l'ordinador central:

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random, corrupted data.
ca: Alguna cosa no va b� en la vostra unitat. 
    Ha fallat una comprovaci� de la integritat de les dades. 
    Aix� vol dir que qualsevol cosa que s'escrigui al disc acabar� amb dates aleat�ries i malmeses.

en: Printer host name or IP missing!
ca: Falta el nom o la IP de l'ordinador central de la impressora!

en: Please check all users that you want to include in your backup.
ca: Si us plau, escolliu tots els usuaris que voleu incloure en la c�pia de seguretat.

en: The %s must be configured by printerdrake.
    You can launch printerdrake from the Mandrake Control Center in Hardware section.
ca: La %s s'ha de configurar amb el printerdrake.
    Podeu executar el printerdrake des del Centre de Control Mandrake en la secci� Maquinari.

en: Bangladesh
ca: Bangla Desh

en: Japan (cable)
ca: Jap� (cable)

en: Initial tests
ca: Comprovacions inicials

en: Continue
ca: Continua

en: Custom Restore
ca: Restauraci� personalitzada

en: Saturday
ca: Dissabte

en: "%s": if a sound card is detected on your system, it is displayed here.
    If you notice the sound card displayed is not the one that is actually
    present on your system, you can click on the button and choose another
    driver.
ca: "%s": si es detecta una targeta de so al vostre sistema, es mostra aqu�.
    Si veieu que la targeta de so que es mostra no �s la que realment teniu al
    sistema, podeu fer clic al bot� i seleccionar un altre programa de control.

en: Script-based
ca: Basat en script

en: Error reading file %s
ca: S'ha produ�t un error en llegir el fitxer %s

en: PLL setting:
ca: Configuraci� del PLL:

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
ca: Heu de tenir una partici� FAT muntada en /boot/efi

en:  on
ca:  en

en: The URL must begin with http:// or https://
ca: L'URL ha de comen�ar per http:// o https://

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
ca: Podeu especificar directament l'URI per accedir a la impressora. L'URI ha de complir les especificacions CUPS o Foomatic. Cal remarcar que alguns gestors de cues no accepten tots els tipus d'URI.

en: Other OS (SunOS...)
ca: Un altre SO (SunOS...)

en: Install/Upgrade
ca: Instal�la/Actualitza

en: %d packages
ca: %d paquets

en: [--config-info] [--daemon] [--debug] [--default] [--show-conf]
    Backup and Restore application
    
    --default             : save default directories.
    --debug               : show all debug messages.
    --show-conf           : list of files or directories to backup.
    --config-info         : explain configuration file options (for non-X users).
    --daemon              : use daemon configuration. 
    --help                : show this message.
    --version             : show version number.
ca: [--config-info] [--daemon] [--debug] [--default] [--show-conf]
    Aplicaci� per fer i recuperar c�pies de seguretat
    
    --default             : desa els directoris per defecte.
    --debug               : mostra tots els missatges de depuraci�.
    --show-conf           : llista de fitxers o directoris dels quals
                            s'ha de fer la c�pia de seguretat.
    --config-info         : explica les opcions del fitxer de
                            configuraci� (per a no-usuaris d'X).
    --daemon              : utilitza la configuraci� del dimoni. 
    --help                : mostra aquest missatge.
    --version             : mostra el n�mero de versi�.

en: Domain Authentication Required
ca: Cal l'autenticaci� de domini

en: 
    
     Thanks:
    	- LTSP Project http://www.ltsp.org
    	- Michael Brown <mbrown\@fensystems.co.uk>
ca: 
    
     Gr�cies a:
    	- Projecte LTSP http://www.ltsp.org
    	- Michael Brown <mbrown\@fensystems.co.uk>

en: Use libsafe for servers
ca: Empra libsafe per als servidors

en: Icelandic
ca: Island�s

en: 
    Usage: %s  [--auto] [--beginner] [--expert] [-h|--help] [--noauto] [--testing] [-v|--version]
ca: 
    Sintaxi: %s  [--auto] [--beginner] [--expert] [-h|--help] [--noauto] [--testing] [-v|--version]

en: Circular mounts %s
ca: Muntatges circulars %s

en: Lilo/grub mode
ca: Mode LILO/Grub

en: Martinique
ca: Martinica

en: HardDrive / NFS
ca: Disc Dur / NFS

en: a number
ca: un n�mero

en: Swedish
ca: Suec

note: -PO: the %s is the driver type (scsi, network, sound,...)
en: Which %s driver should I try?
ca: Quin controlador de %s he de provar?

en: You will receive an alert if one of the selected services is no longer running
ca: Rebreu un av�s si algun dels serveis seleccionats ja no funciona

en: Filesystem types:
ca: Tipus de sistema de fitxers:

en: Northern Mariana Islands
ca: Illes Marianes del Nord

en: , multi-function device on HP JetDirect
ca: , dispositiu multifunci� en HP JetDirect

en: none
ca: cap

en: Name of the profile to create (the new profile is created as a copy of the current one) :
ca: Nom del perfil a crear (el nou perfil es crea com una c�pia de l'actual):

en: Floppy
ca: Disquet

en: Ghostscript referencing
ca: referenciat Ghostscript

en: Bootloader
ca: Carregador d'arrencada

en: Move
ca: Mou

en: Bootloader to use
ca: Carregador de l'arrencada a utilitzar

en: SMB server host
ca: Ordinador central del servidor SMB

en: Name Servers:
ca: Servidors de noms:

en: Minute
ca: Minut

en: 
    Warning
    
    Please read carefully the terms below. If you disagree with any
    portion, you are not allowed to install the next CD media. Press 'Refuse' 
    to continue the installation without using these media.
    
    
    Some components contained in the next CD media are not governed
    by the GPL License or similar agreements. Each such component is then
    governed by the terms and conditions of its own specific license. 
    Please read carefully and comply with such specific licenses before 
    you use or redistribute the said components. 
    Such licenses will in general prevent the transfer,  duplication 
    (except for backup purposes), redistribution, reverse engineering, 
    de-assembly, de-compilation or modification of the component. 
    Any breach of agreement will immediately terminate your rights under 
    the specific license. Unless the specific license terms grant you such
    rights, you usually cannot install the programs on more than one
    system, or adapt it to be used on a network. In doubt, please contact 
    directly the distributor or editor of the component. 
    Transfer to third parties or copying of such components including the 
    documentation is usually forbidden.
    
    
    All rights to the components of the next CD media belong to their 
    respective authors and are protected by intellectual property and 
    copyright laws applicable to software programs.
ca: 
    Warning
    
    Si us plau, llegiu atentament les cl�usules seg�ents. Si no esteu
    d'acord amb qualsevol d'elles, no esteu autoritzat a instal�lar
    els CD seg�ents. Premeu 'Rebutja' per continuar la instal�laci�
    sense utilitzar aquests CD.
    
    
    Alguns dels components que s'inclouen en aquest CD no estan
    regits per la llic�ncia GPL o acords semblants. Cadascun d'aquests
    components es regeix per les cl�usules i condicions de la seva
    pr�pia llic�ncia espec�fica. Si us plau, llegiu atentament i
    accepteu aquestes llic�ncies espec�fiques abans d'utilitzar o
    redistribuir els components esmentats. En general, aquestes
    llic�ncies impedeixen la transfer�ncia, duplicaci� (excepte amb
    la finalitat de fer-ne c�pies de seguretat), redistribuci�,
    enginyeria inversa, desassemblatge, decompilaci� o modificaci� del
    component. Qualsevol violaci� de l'acord finalitzar� immediatament
    els vostres drets sobre la llic�ncia espec�fica. Tret que la
    llic�ncia espec�fica us en garanteixi els drets, normalment no
    podreu instal�lar els programes en m�s d'un sistema, ni adaptar-lo
    per utilitzar-lo en una xarxa. En cas de dubte, poseu-vos en
    contacte directament amb el distribu�dor o editor del component.
    La transfer�ncia a terceres parts i la c�pia d'aquests components,
    incloent la documentaci�, estan en general prohibides.
    
    
    Tots els drets sobre els components del CD seg�ent pertanyen als
    seus autors respectius i estan protegits per les lleis de
    propietat intel�lectual i de copyright aplicables als programes
    inform�tics.

en: Remove this printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
ca: Suprimeix aquesta impressora de Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
ca: El Servidor Virtual de Linux (LVS) s'usa per construir un servidor de 
    gran capacitat i robustesa.

en: Micronesia
ca: Micron�sia

en: 4 billion colors (32 bits)
ca: 4.294 milions de colors (32 bits)

en: License
ca: Llic�ncia

en: This may take a moment to generate the keys.
ca: La generaci� de les claus pot trigar una estona.

en: Printer auto-detection (Local, TCP/Socket, and SMB printers)
ca: Detecci� autom�tica de la impressora (local, TCP/Socket i SMB)

en: Sagem (using pppoa) usb
ca: USB Sagem (utilitzant el pppoa)

en: An error occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
ca: S'ha produ�t un error: no s'han trobat dispositius v�lids on crear nous sistemes de fitxers. Si us plau, comproveu el vostre maquinari per trobar el problema

en: Starting the printing system at boot time
ca: S'est� iniciant el sistema d'impressi� en arrencar l'ordinador

en: Do you want to start the connection at boot?
ca: Voleu iniciar la connexi� en arrencar?

en: Processor ID
ca: ID del processador

en: Sound trouble shooting
ca: Resoluci� de problemes amb el so

en: Polish (qwerty layout)
ca: Polon�s (disposici� qwerty)

en: 
    Drakbackup activities via CD:
ca: 
    Activitats del Drakbackup a trav�s del CD:

en: You are about to install the printing system %s on a system running in the %s security level.
    
    This printing system runs a daemon (background process) which waits for print jobs and handles them. This daemon is also accessable by remote machines through the network and so it is a possible point for attacks. Therefore only a few selected daemons are started by default in this security level.
    
    Do you really want to configure printing on this machine?
ca: Ara s'instal�lar� el sistema d'impressi� %s en un sistema que s'executa en el nivell de seguretat %s.
    
    Aquest sistema d'impressi� executa un dimoni (proc�s en segon pla) que espera els treballs d'impressi� i els gestiona. Aquest dimoni �s accessible per ordinadors remots connectats a la xarxa i, per tant, �s un possible punt d'atac. Per tant, nom�s s'arrenquen per defecte uns pocs dimonis triats en aquest nivell de seguretat.
    
    Realment voleu configurar la impressi� en aquest ordinador?

en: Host "%s", port %s
ca: Ordinador central "%s", port %s

en: This partition can't be used for loopback
ca: Aquesta partici� no es pot utilitzar per al loopback

en: File already exists. Use it?
ca: El fitxer ja existeix. El voleu utilitzar?

en: received:
ca: rebut:

en: Right Alt key
ca: Tecla d'Alternativa Gr�fica

en: the list of alternative drivers for this sound card
ca: la llista de controladors alternatius per a aquesta targeta de so

en: Gateway
ca: Passarel�la

en: Tunisia
ca: Tun�sia

en: Scanner sharing
ca: Compartici� d'esc�ners

en: Profile:
ca: Perfil:

en: Click on a device in the left tree in order to display its information here.
ca: Feu clic a un dispositiu de l'arbre de l'esquerra per veure'n aqu� la informaci�.

en: XawTV isn't installed!
ca: No teniu instal�lat XawTV!

en: Do not include critical files (passwd, group, fstab)
ca: No incloguis fitxers cr�tics (passwd, group, fstab)

en: old static device name used in dev package
ca: nom antic de dispositiu est�tic, usat en el paquet de desenvolupament

en: This label is already used
ca: Aquesta etiqueta ja est� en �s

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer or connected directly to the network.
    
    If you have printer(s) connected to this machine, Please plug it/them in on this computer and turn it/them on so that it/they can be auto-detected. Also your network printer(s) must be connected and turned on.
    
    Note that auto-detecting printers on the network takes longer than the auto-detection of only the printers connected to this machine. So turn off the auto-detection of network printers when you don't need it.
    
     Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" if you do not want to set up your printer(s) now.
ca: 
    Benvingut a l'auxiliar de configuraci� de la impressora
    
    Aquest auxiliar us ajudar� a instal�lar la o les impressores connectades a aquest ordinador o connectades directament a la xarxa.
    
    Si teniu impressores connectades a aquesta m�quina, endolleu-les i engegueu-les per tal de poder-les detectar autom�ticament. Engegueu tamb� les impressores de la xarxa.
    
    Tingueu en compte que la detecci� autom�tica d'impressores de la xarxa local triga m�s que la detecci� d'impressores connectades directament a la m�quina. Per tant, desactiveu la detecci� autom�tica d'impressores de xarxa si no la necessiteu.
    
    Feu clic a "Seg�ent" quan estigueu a punt, o a "Cancel�la" si no voleu configurar ara les impressores.

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
ca: Despr�s de formatar la partici� %s, se'n perdran totes les dades

en: Connection Time:
ca: Temps de connexi�:

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
ca: Si us plau, inseriu el CD-ROM d'instal�laci� a la unitat i premeu 'D'acord'.
    Si no el teniu, premeu 'Cancel�la' per evitar l'actualitzaci� en directe.

en: Use group id for execution
ca: Usa l'identificador del grup (GID) per a l'execuci�

en: Choose the default user:
ca: Escolliu l'usuari per defecte:

en: 
    Printers on remote CUPS servers do not need to be configured here; these printers will be automatically detected.
ca: 
    No cal configurar aqu� les impressores de servidors CUPS remots; aquestes impressores es detectaran autom�ticament.

en: Mandrake Linux can support multiple languages. Select
    the languages you would like to install. They will be available
    when your installation is complete and you restart your system.
ca: Mandrake Linux pot utilitzar m�ltiples idiomes. Seleccioneu
    els llenguatges que volgueu instal�lar. Estaran disponibles
    quan reinicieu el sistema, despr�s que la instal�laci� s'hagi completat.

en: Domain
ca: Domini

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
ca: Mida exacta de la RAM, si cal (s'han trobat %d MB)

en: LILO and grub are GNU/Linux bootloaders. Normally, this stage is totally
    automated. DrakX will analyze the disk boot sector and act according to
    what it finds there:
    
     * if a Windows boot sector is found, it will replace it with a grub/LILO
    boot sector. This way you will be able to load either GNU/Linux or another
    OS.
    
     * if a grub or LILO boot sector is found, it will replace it with a new
    one.
    
    If it cannot make a determination, DrakX will ask you where to place the
    bootloader.
ca: El LILO i el grub s�n carregadors d'arrencada del GNU/Linux. Normalment,
    aquesta fase es realitza de manera totalment autom�tica. El DrakX analitzar�
    el sector d'arrencada del disc i actur� conforme al que hi trobi:
    
     * si troba un sector d'arrencada del Windows, el reempla�ar� amb un sector
    d'arrencada del grub/LILO. D'aquesta manera podreu carregar el GNU/Linux
    o un altre SO.
    
     * si troba un sector d'arrencada grub o LILO, el reempla�ar� amb un de nou.
    
    Si no pot prendre una decisi�, el DrakX us preguntar� on ha de col�locar el
    carregador d'arrencada.

en: Provider dns 2 (optional)
ca: DNS 2 del prove�dor (opcional)

en: Boot device
ca: Dispositiu d'arrencada

en: Which partition do you want to resize?
ca: A quina partici� voleu canviar-li la mida?

en: United States Minor Outlying Islands
ca: Illes Perif�riques Menors dels EUA

en: A tool to monitor your logs
ca: Eina per veure els registres

en: detected on port %s
ca: detectat al port %s

en: Graphics card: %s
ca: Targeta gr�fica: %s

en: Splash selection
ca: Selecci� de pantalla de presentaci�

en: Extended partition not supported on this platform
ca: Aquesta plataforma no suporta particions ampliades

en: ISDN Configuration
ca: Configuraci� de l'XDSI

en: high
ca: alt

en: Internet Connection Sharing
ca: Connexi� a Internet compartida

en: Choose file
ca: Escolliu el fitxer

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fixes after installation.
ca: Atenci�! S'ha detectat una configuraci� existent del tallafoc. Potser us caldr� fer algun ajustament manual despr�s de la instal�laci�.

en: Printing/Photo Card Access on "%s"
ca: S'est� imprimint o llegint una targeta de fotos en "%s"

en: Do you want to enable printing on the printers mentioned above or on printers in the local network?
ca: Voleu habilitar la impressi� a les impressores anteriors o a les impressores de la xarxa local?

en: Printer default settings
ca: Par�metres per defecte de la impressora

en: the WP flag in the CR0 register of the cpu enforce write proctection at the memory page level, thus enabling the processor to prevent unchecked kernel accesses to user memory (aka this is a bug guard)
ca: el senyalador WP del registre CR0 de la CPU refor�a la protecci� contra escriptura a nivell de la p�gina de mem�ria, permetent que el processador eviti accessos del nucli no comprovats a la mem�ria de l'usuari (�s a dir, que �s un control contra errors)

en: Generic PS2 Wheel Mouse
ca: Ratol� PS2 gen�ric amb rodeta

en: Removing old printer "%s"...
ca: S'est� suprimint la impressora antiga "%s"...

en: Select a device !
ca: Seleccioneu un dispositiu!

en: Remove selected server
ca: Elimina el servidor seleccionat

en: Sagem (using dhcp) usb
ca: USB Sagem (utilitzant el dhcp)

en: French Southern Territories
ca: Territoris francesos del Sud

en: the vendor name of the processor
ca: el nom del distribu�dor del processador

en:         - Maintain %s:
            	For users to be able to log into the system from a diskless client, their entry in
            	/etc/shadow needs to be duplicated in %s. drakTermServ
            	helps in this respect by adding or removing system users from this file.
ca:         - Mant� %s:
            		Per tal que els usuaris puguin entrar al sistema des d'un client sense disc, cal que la seva entrada a
            		/etc/shadow estigui duplicada a %s. El drakTermServ hi ajuda afegint
            		o eliminant, d'aquest fitxer, usuaris del sistema.

en: All data on this partition should be backed-up
ca: Cal fer una c�pia de seguretat de totes les dades d'aquesta partici�

en: Installing package %s
ca: S'est� instal�lant el paquet %s

en: Checking device and configuring HPOJ...
ca: S'est� comprovant el dispositiu i configurant l'HPOJ...

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
ca: Si voleu tenir m�s particions, suprimiu-ne una per poder crear una partici� ampliada

en: Your printer was configured automatically to give you access to the photo card drives from your PC. Now you can access your photo cards using the graphical program "MtoolsFM" (Menu: "Applications" -> "File tools" -> "MTools File Manager") or the command line utilities "mtools" (enter "man mtools" on the command line for more info). You find the card's file system under the drive letter "p:", or subsequent drive letters when you have more than one HP printer with photo card drives. In "MtoolsFM" you can switch between drive letters with the field at the upper-right corners of the file lists.
ca: La impressora ha estat configurada autom�ticament per permetre-us l'acc�s als dispositius de targetes de fotos del vostre PC. Ara podeu accedir a les targetes de fotos emprant l'eina gr�fica "MtoolsFM" (men� "Aplicacions" -> "Eines d'arxivament" -> "Gestor de fitxers MTools") o les utilitats de la l�nia d'ordres "mtools" (introdu�u "man mtools" a la l�nia d'ordres per a m�s informaci�). Trobareu el sistema de fitxers de la targeta sota la lletra d'unitat "p:", o a les lletres seg�ents si teniu m�s d'una impressora HP amb unitats de targetes de fotos. Al "MToolsFM" podeu explorar les diferents lletres d'unitat amb el camp que es troba a la cantonada superior dreta de les llistes de fitxers.

en: Choose packages to install
ca: Paquets a instal�lar

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
ca: Es perdran TOTES les particions, i les dades que contenen, de la unitat %s

en: Your system does not have enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
ca: Al vostre sistema no li queda prou espai per a la instal�laci� o actualitzaci� (%d > %d)

en: Every printer needs a name (for example "printer"). The Description and Location fields do not need to be filled in. They are comments for the users.
ca: Cada impressora necessita un nom (per exemple "impressora"). Els camps de Descripci� i Ubicaci� no s�n necessaris. S�n comentaris per als usuaris.

en: "%s": clicking on the "%s" button will open the printer configuration
    wizard. Consult the corresponding chapter of the ``Starter Guide'' for more
    information on how to setup a new printer. The interface presented there is
    similar to the one used during installation.
ca: "%s": feu clic al bot� "%s" per obrir l'auxiliar de configuraci� de la impressora.
    Consulteu el cap�tol corresponent de la ``Guia d'iniciaci�'' per tenir m�s informaci�
    sobre la configuraci� de noves impressores. La interf�cie que apareix �s similar a la
    que s'utilitza durant la instal�laci�.

en: Network interface
ca: Interf�cie de la xarxa

en: Reading printer data...
ca: S'estan llegint dades de la impressora...

en: Korean keyboard
ca: Teclat core�

en: Not connected
ca: Sense connexi�

en: Greek
ca: Grec

en: Saint Kitts and Nevis
ca: Saint Christopher i Nevis

en: Transfer successful
    You may want to verify you can login to the server with:
    
    ssh -i %s %s\@%s
    
    without being prompted for a password.
ca: La transfer�ncia s'ha completat amb �xit
    Comproveu que podeu entrar al servidor amb:
    
    ssh -i %s %s\@%s
    
    sense que se us demani una contrasenya.

en: Enable OF Boot?
ca: Voleu habilitar l'arrencada des d'OF?

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
ca: No podeu utilitzar el JFS per a particions inferiors a 16 MB

en: Monitor VertRefresh: %s
ca: Refresc vertical del monitor: %s

en: Mount point
ca: Punt de muntatge

en: An error occurred:
    %s
    Try to change some parameters
ca: S'ha produ�t un error:
    %s
    Intenteu canviar alguns par�metres

en: Restore system
ca: Restaura el sistema

en: These are the machines on which the locally connected scanner(s) should be available:
ca: Aquestes s�n les m�quines en qu� l'esc�ner o esc�ners connectats localment han d'estar disponibles:

en: The DHCP end ip
ca: IP final del DHCP

en: Another one
ca: Un altre

en: Colombia
ca: Col�mbia

en: Current configuration of `%s':
    
    Network: %s
    IP address: %s
    IP attribution: %s
    Driver: %s
ca: Configuraci� actual de '%s':
    
    Xarxa: %s
    Adre�a IP: %s
    Atribuci� IP: %s
    Controlador: %s

en: Plug'n Play
ca: Plug'n'Play

en: Details
ca: Detalls

en: For security reasons, it will be disconnected now.
ca: Per raons de seguretat, ara es desconnectar�.

en: Synchronization tool
ca: Eina de sincronitzaci�

en: Checking your system...
ca: S'est� comprovant el vostre sistema...

en: Print
ca: Imprimeix

en: Insert the tape with volume label %s
     in the tape drive device %s
ca: Inseriu la cinta amb l'etiqueta de volum %s
     al dispositiu de cinta %s

en: Mongolia
ca: Mong�lia

en: Mounted
ca: Muntat

en: Graphical Interface
ca: Interf�cie gr�fica

en: Restore Users
ca: Restaura els usuaris

en: Encryption key for %s
ca: Clau de xifratge per a %s

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
ca: El mapador de ports (portmapper) gestiona les connexions RPC, que s'usen per
    protocols com ara l'NFS i el NIS. El servidor portmap s'ha d'estar
    executant en ordinadors que actuen com a servidors per a protocols que
    utilitzen el mecanisme RPC.

en: Detected hardware
ca: S'ha detectat el seg�ent maquinari

en: Mauritius
ca: Maurici

en: Enabling swap partition %s
ca: S'est� habilitant la partici� d'intercanvi %s

en: There is no FAT partition to use as loopback (or not enough space left)
ca: No hi ha cap partici� FAT per utilitzar com a loopback (o no queda prou espai)

en: Armenian (old)
ca: Armeni (antic)

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
ca: Ja existeix una impressora amb nom "%s" en %s. 
    Feu clic a "Transfereix" per sobreescriure-la.
    Tamb� podeu escriure un nom nou o ometre aquesta impressora.

en: Find the solutions of your problems via MandrakeSoft's online support platform.
ca: Cerqueu les solucions als vostres problemes a trav�s de la nostra plataforma de suport en l�nia

en: , host "%s", port %s
ca: , ordinador central "%s", port %s

en: Monaco
ca: M�naco

en: Partitioning failed: %s
ca: Ha fallat el particionament: %s

en: %s formatting of %s failed
ca: %s formataci� de %s ha fallat

en: Canada (cable)
ca: Canad� (cable)

en: Upgrade
ca: Actualitza

en: Workstation
ca: Estaci� de treball

en: Installing package %s
    %d%%
ca: S'est� instal�lant el paquet %s
    %d%%

en: Kyrgyzstan
ca: Kirguizistan

en: With basic documentation
ca: Amb la documentaci� b�sica

en: Anacron is a periodic command scheduler.
ca: Anacron, un programador d'ordres peri�diques.

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
ca: Heu de tenir una partici� arrel.
    Per fer-ho, creeu una partici� (o feu clic a una d'existent).
    Despr�s, trieu l'acci� "Punt de muntatge" i doneu-li el valor '/'

en: Western Sahara
ca: S�hara Occidental

en: Proxy should be http://...
ca: El servidor intermediari ha de ser http://...

en: South Africa
ca: Sud-�frica

en: Etherboot Floppy/ISO
ca: Disquet/ISO per a Etherboot

en: Modify printer configuration
ca: Modifica la configuraci� de la impressora

en: Choose a partition
ca: Trieu una partici�

en: Edit current rule
ca: Edita la regla actual

en: Please test the mouse
ca: Si us plau, comproveu el ratol�.

en: Do not update inode access times on this file system
    (e.g, for faster access on the news spool to speed up news servers).
ca: No actualitzeu els temps d'acc�s a inode en aquest sistema de fitxers (p.ex. per a un acc�s
    m�s r�pid a l'"spool" de grups de discussi� per accelerar els servidor de grups de discussi�).

en: Other Media
ca: Altres suports

en: Backup system files
ca: C�pia de seguretat dels fitxers de sistema

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
ca: No podeu seleccionar aquest paquet perqu� no queda prou espai per instal�lar-lo

en: generate auto-install floppy
ca: genera un disquet per a la instal�laci� autom�tica

en: Dialing mode
ca: Mode de marcatge

en: File sharing
ca: Compartici� de fitxers

en: Clean /tmp at each boot
ca: Buida /tmp en cada arrencada

en: local config: false
ca: configuraci�p local: fals

en: Please choose your type of mouse.
ca: Si us plau, seleccioneu el tipus del vostre ratol�.

en: class of hardware device
ca: tipus de dispositiu de maquinari

en: These are the machines and networks on which the locally connected printer(s) should be available:
ca: Aquestes s�n les m�quines i xarxes en qu� la impressora o impressores connectades localment han d'estar disponibles:

en: United Kingdom
ca: Regne Unit

en: running
ca: s'est� executant

en: Indonesia
ca: Indon�sia

en: default
ca: predeterminat

en: France [SECAM]
ca: Fran�a [SECAM]

en: restrict
ca: limita

en: must have
ca: s'ha de tenir

en: CUPS does not support printers on Novell servers or printers sending the data into a free-formed command.
ca: CUPS no permet l'�s d'impressores en servidors Novell ni que les impressores envi�n les dades dins d'una ordre formada arbitr�riament.

en: Command line
ca: L�nia d'ordres

en: Our full range of Linux solutions, as well as special offers on products and other "goodies", are available on our e-store:
ca: Trobareu tot el conjunt de solucions Linux, aix� com ofertes especials en productes i altres avantatges, a la nostra botiga en l�nia:

en: access to administrative files
ca: acc�s a fitxers administratius

en: Error during sendmail.
      Your report mail was not sent.
      Please configure sendmail
ca: S'ha produ�t un error en enviar el correu.
      El vostre informe no ha estat enviat.
      Si us plau configureu el sendmail

en: Do not allow set-user-identifier or set-group-identifier
    bits to take effect. (This seems safe, but is in fact rather unsafe if you
    have suidperl(1) installed.)
ca: No permetis que els bits defineix-identificador-usuari o
    defineix-identificador-grup tinguin efecte (sembla segur,
    per� de fet �s for�a insegur si es t� el suidperl(1) instal�lat).

en: Automatic dependencies
ca: Depend�ncies autom�tiques

en: Swap
ca: Intercanvi

en: Restore Other
ca: Restaura altres

en: TV card
ca: Targeta de TV

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
ca: Impressora en servidor SMB/Windows 95/98/NT

en: Remove selected host/network
ca: Elimina l'ordinador central/xarxa seleccionada

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that moves mail from one machine to another.
ca: El Postfix �s un Agent de Transport de Correu, que �s el programa que passa el correu d'un ordinador a un altre.

en: Here you can choose the key or key combination that will 
    allow switching between the different keyboard layouts
    (eg: latin and non latin)
ca: Aqu� podeu triar la tecla o la combinaci� de tecles que 
    permetran canviar entre diferents disposicions de teclat
    (p.ex., llatina i no llatina)

en: Network Hotplugging
ca: "Hotplugging" de xarxa

en: if set to yes, reports check result to tty.
ca: si �s "s�", informa dels resultats de la comprovaci� a tty.

en: Restore From CD
ca: Restaura des de CD

en: You are about to configure your computer to share its Internet connection.
    With that feature, other computers on your local network will be able to use this computer's Internet connection.
    
    Make sure you have configured your Network/Internet access using drakconnect before going any further.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
ca: Ara es configurar� l'ordinador per tal que comparteixi la connexi� a Internet.
    Amb aquesta caracter�stica, altres ordinadors de la vostra xarxa local
    podran utilitzar la connexi� a Internet d'aquest ordinador.
    
    Assegureu-vos d'haver configurat l'acc�s a Internet i a la xarxa local amb el drakconnect abans de continuar.
    Nota: per configurar una xarxa d'�rea local (LAN), us cal un adaptador de xarxa dedicat.

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet.
ca: Si us plau, seleccioneu quin adaptador de xarxa voleu utilitzar per
    connectar-vos a Internet.

en: Photo memory card access on your HP multi-function device
ca: Acc�s a la targeta de mem�ria per a fotografies en el vostre dispositiu multifunci� HP

en: Enhance your computer performance with the help of a selection of partners offering professional solutions compatible with Mandrake Linux
ca: Milloreu el rendiment del vostre ordinador amb l'ajuda d'una selecci� d'empreses que ofereixen solucions professionals compatibles amb el Linux Mandrake

en: Internet Connection Sharing is now disabled.
ca: Ara, la compartici� de la connexi� a Internet est� inhabilitada.

en: if set to yes, verify checksum of the suid/sgid files.
ca: si �s "s�", comprova la suma de control dels fitxers suid/sgid.

en: Latin American
ca: Espanyol sud-americ�

en: Japanese text printing mode
ca: Mode d'impressi� de text en japon�s

en: Old device file
ca: Fitxer de dispositiu antic

en: Info:
ca: Informaci�:

en: Button `%s': %s
ca: Bot� '%s': %s

en: Please wait
ca: Espereu si us plau

en: None
ca: Cap

en: The entered IP is not correct.
ca: La IP introdu�da no �s correcta.

en: Ethernet Card
ca: Targeta Ethernet

en: Info
ca: Informaci�

en: Install
ca: Instal�la

en: Click on "%s" if you want to delete all data and partitions present on
    this hard drive. Be careful, after clicking on "%s", you will not be able
    to recover any data and partitions present on this hard drive, including
    any Windows data.
    
    Click on "%s" to stop this operation without losing any data and
    partitions present on this hard drive.
ca: Feu clic a "%s" si voleu suprimir totes les dades i particions
    que hi ha en aquest disc dur. Aneu amb compte perqu�, un cop
    hagueu fet clic a "%s", no podreu recuperar cap dada ni partici�
    del disc, incloent les dades del Windows.
    
    Feu clic a "%s" per aturar aquesta operaci� sense perdre cap dada
    ni partici� d'aquest disc.

en: Exit install
ca: Surt de la instal�laci�

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
ca: Ja est� tot configurat.
    Ara podeu compartir la connexi� a Internet amb altres ordinadors de la vostra xarxa d'�rea local utilitzant la configuraci� autom�tica de xarxa (DHCP).

en: Remote CUPS server
ca: Servidor CUPS remot

en: Sun - Mouse
ca: Ratol� de Sun

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
ca: Nom�s teniu un adaptador de xarxa configurat al sistema:
    
    %s
    
    Ara es configurar� la vostra xarxa d'�rea local amb aquest adaptador.

en: Minimal install
ca: Instal�laci� m�nima

en: Ethiopia
ca: Eti�pia

en: - pci devices: this gives the PCI slot, device and function of this card
    - eide devices: the device is either a slave or a master device
    - scsi devices: the scsi bus and the scsi device ids
ca: - dispositius PCI: d�na la ranura PCI, el dispositiu i la funci� d'aquesta targeta
    - dispositius EIDE: diu si el dispositiu �sta configurat com a mestre o com a esclau
    - dispositius SCSI: d�na el bus SCSI i els identificadors SCSI del dispositiu

en: Total size: %d / %d MB
ca: Mida total: %d / %d MB

en: disabled
ca: inhabilita

en: Search for new scanners
ca: Cerca esc�ners nous

en: Disabling servers...
ca: S'estan inhabilitant els servidors...

en: Installation of %s failed. The following error occured:
ca: Ha fallat la instal�laci� de %s. S'ha produ�t l'error seg�ent:

en: Can't launch mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s.
ca: No s'ha pogut executar mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s.

en: You have selected the following server(s): %s
    
    
    These servers are activated by default. They don't have any known security
    issues, but some new ones could be found. In that case, you must make sure
    to upgrade as soon as possible.
    
    
    Do you really want to install these servers?
ca: Heu seleccionat el(s) servidor(s) seg�ent(s): %s
    
    
    Aquests servidors estan activats per defecte. No tenen cap problema de seguretat
    conegut, per� se'n podrien trobar de nous. Si fos aix�, caldr� que els actualitzeu
    tan aviat com sigui possible.
    
    
    Voleu realment instal�lar aquests servidors?

en: Network printer (TCP/Socket)
ca: Impressora de xarxa (TCP/Socket)

en: Backup User files...
ca: Fes una c�pia de seguretat dels fitxers d'usuari...

en: Install system
ca: Instal�la el sistema

en: First DNS Server (optional)
ca: Primer servidor DNS (opcional)

en: Alternatively, you can specify a device name/file name in the input line
ca: Alternativament, podeu indicar el nom de dispositiu/nom de fitxer en la l�nia d'entrada

en: Russian (Phonetic)
ca: Rus (fon�tic)

en: dhcpd Config...
ca: Configuraci� del dhcpd...

en: The setup has already been done, but it's currently disabled.
ca: La configuraci� ja s'ha realitzat, per� ara est� inhabilitada.

en: LILO/grub Installation
ca: Instal�laci� del LILO/grub

en: Israeli
ca: Israeli�

en: Printer "%s" on server "%s"
ca: Impressora "%s" en el servidor "%s"

en: Floppy can be removed now
ca: Ja podeu extreure el disquet

en: Truly minimal install
ca: Instal�laci� m�nima real

en: Denmark
ca: Dinamarca

en: Moving partition...
ca: S'est� movent la partici�...

en: (This) DHCP Server IP
ca: IP d'aquest servidor DHCP

en: Test of the configuration
ca: Comprova la configuraci�

en: Installing %s ...
ca: S'est� instal�lant %s...

en: If you told the installer that you wanted to individually select packages,
    it will present a tree containing all packages classified by groups and
    subgroups. While browsing the tree, you can select entire groups,
    subgroups, or individual packages.
    
    Whenever you select a package on the tree, a description appears on the
    right to let you know the purpose of the package.
    
    !! If a server package has been selected, either because you specifically
    chose the individual package or because it was part of a group of packages,
    you will be asked to confirm that you really want those servers to be
    installed. By default Mandrake Linux will automatically start any installed
    services at boot time. Even if they are safe and have no known issues at
    the time the distribution was shipped, it is entirely possible that that
    security holes were discovered after this version of Mandrake Linux was
    finalized. If you do not know what a particular service is supposed to do
    or why it is being installed, then click "%s". Clicking "%s" will
    install the listed services and they will be started automatically by
    default during boot. !!
    
    The "%s" option is used to disable the warning dialog which appears
    whenever the installer automatically selects a package to resolve a
    dependency issue. Some packages have relationships between each other such
    that installation of a package requires that some other program is also
    rerquired to be installed. The installer can determine which packages are
    required to satisfy a dependency to successfully complete the installation.
    
    The tiny floppy disk icon at the bottom of the list allows you to load a
    package list created during a previous installation. This is useful if you
    have a number of machines that you wish to configure identically. Clicking
    on this icon will ask you to insert a floppy disk previously created at the
    end of another installation. See the second tip of last step on how to
    create such a floppy.
ca: Si heu dit a l'instal�lador que voleu seleccionar els paquets individualment
    se us presentar� un arbre amb tots els paquets classificats per grups i
    subgrups. Mentre navegueu per l'arbre, podeu seleccionar grups complets,
    subgrups o paquets individuals.
    
    Cada cop que seleccioneu un paquet de l'arbre, apareixer� una descripci� a la
    Dreta que us informar� de la finalitat del paquet
    AV�S: Si heu seleccionat un paquet de servidor, intencionadament o perqu� formava
    part d'un grup, se us demanar� que confirmeu si realment voleu instal�lar
    aquests servidors. Per defecte, Linux Mandrake iniciar� i instal�lar� autom�ticament
    qualsevol servidor durant l'arrencada. Tot i que s�n segurs i no tenen cap problema
    conegut quan es publica la distribuci�, �s totalment possible que es descobreixin
    forats de seguretat despr�s que aquesta versi� de Mandrake Linux quedi finalitzada.
    Si no sabeu qu� se suposa que fa un servei en particular, o per qu� s'est�
    instal�lant, feu clic a "%s". Per defecte, si feu clic a "%s"
    els serveis llistats s'instal�laran i s'iniciaran autom�ticament durant l'arrencada.
    
    L'opci� "%s" s'utilitza per inhabilitar el di�leg d'advert�ncia que apareix
    quan l'instal�lador selecciona autom�ticament un paquet per resoldre un tema de
    depend�ncies. Alguns paquets estan relacionats els uns amb els altres, de manera
    que la instal�laci� d'un paquet fa que calgui instal�lar tamb� algun altre programa.
    L'instal�lador pot determinar quins paquets calen per satisfer una depend�ncia
    i completar la instal�laci� satisfact�riament.
    
    La diminuta icona d'un disquet al peu de la llista us permet carregar una llista
    de paquets creada en una instal�laci� anterior. Aix� �s �til si teniu un cert
    nombre d'ordinadors que voleu configurar de manera id�ntica. Si feu clic a
    aquesta icona se us demanar� que inseriu un disquet creat anteriorment al
    final d'una altra instal�laci�. Vegeu el segon suggeriment de l'�ltim pas per
    saber com crear aquest disquet.

en: Choose your filesystem encryption key
ca: Escolliu la clau de xifratge del sistema de fitxers

en: (default value: %s)
ca:  (valor per defecte: %s)

en: Alternative test page (Letter)
ca: P�gina de prova alternativa (Carta)

en: DHCP Server Configuration.
    
    Here you can select different options for the DHCP server configuration.
    If you don't know the meaning of an option, simply leave it as it is.
ca: Configuraci� del servidor DHCP.
    
    Aqu� podreu seleccionar diverses opcions per a la configuraci� del servidor DHCP.
    Si no sabeu el significat d'una opci�, deixeu-la com est�.

en: Choose an X server
ca: Escolliu un servidor X

en: Swap partition size in MB:
ca: Mida de la partici� d'intercanvi en MB:

en: No changes to backup!
ca: No s'ha fet cap canvi a la c�pia de seguretat

en: Formatted
ca: Formatat

en: Type of install
ca: Tipus d'instal�laci�

en: Printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
ca: Impressora "%s" en servidor SMB/Windows "%s"

en: %d comma separated numbers
ca: %d nombres separats per coma

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
ca: El protocol rusers permet que els usuaris d'una xarxa identifiquin
    qui est� connectat en altres ordinadors de la mateixa.

en: Automatic Steps Configuration
ca: Configuraci� automatitzada dels passos

en: Want to know more and to contribute to the Open Source community? Get involved in the Free Software world!
ca: Voleu saber m�s coses de la comunitat del Codi Font Obert? Uniu-vos al m�n del Codi Font Obert

en: Please select data to backup...
ca: Seleccioneu les dades de les quals voleu fer la c�pia...

en: Connection failed.
    Verify your configuration in the Mandrake Control Center.
ca: La connexi� ha fallat.
    Comproveu la vostra configuraci� al Centre de control de Mandrake.

en: received
ca: rebuts

en: /File/_New
ca: /Fitxer/_Nou

en: The DNS Server IP
ca: IP del Servidor DNS

en: IP Range End:
ca: Final de l'abast de la IP:

en: High
ca: Alt

en: this field describes the device
ca: aquest camp descriu el dispositiu

en: Adding printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
ca: S'est� afegint la impressora a Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Local Printers
ca: Impressores locals

en: Installation image directory
ca: Directori de la imatge de la instal�laci�

en: NIS Server
ca: Servidor NIS

en: Spain
ca: Espanya

en: local config: %s
ca: configuraci� local:: %s

en: This user name has already been added
ca: Aquest nom d'usuari ja s'ha afegit

en: Choose a file
ca: Trieu un fitxer

en: Apply
ca: Aplica

en: Auto-detect available ports
ca: Detecta autom�ticament els ports disponibles

en: Internet Connection Sharing currently disabled
ca: La connexi� a Internet compartida est� inhabilitada

en: Belgium
ca: B�lgica

en: Choose the window manager to run:
ca: Escolliu el gestor de finestres per executar:

en: sub generation of the cpu
ca: generaci� del sub de la CPU

en: First Time Wizard
ca: Auxiliar per a la primera vegada

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
ca: S'ha produ�t un error, per� no s� com gestionar-lo correctament.
    Si continueu, �s sota la vostra responsabilitat.

en: please wait, parsing file: %s
ca: espereu si us plau, s'est� analitzant el fitxer: %s

en: Importance:
ca: Import�ncia:

en: To be able to print with your Lexmark inkjet and this configuration, you need the inkjet printer drivers provided by Lexmark (http://www.lexmark.com/). Click on the "Drivers" link. Then choose your model and afterwards "Linux" as operating system. The drivers come as RPM packages or shell scripts with interactive graphical installation. You do not need to do this configuration by the graphical frontends. Cancel directly after the license agreement. Then print printhead alignment pages with "lexmarkmaintain" and adjust the head alignment settings with this program.
ca: Per poder imprimir amb la Lexmark inkjet i amb aquesta configuraci�, necessiteu els controladors de la impressora inkjet proporcionats per Lexmark (http://www.lexmark.com/). Dins de la web de Lexmark, feu clic al bot� "Controladors" i trieu la secci� d'impressores. Aleshores escolliu el vostre model i despr�s "Linux" com a sistema operatiu. Els controladors v�nen en paquets RPM o en seq��ncies per a l'int�rpret d'ordres amb una instal�laci� gr�fica interactiva. No necessiteu fer aquesta configuraci� amb la interf�cie gr�fica. Cancel�leu directament despr�s de l'acord de llic�ncia. Llavors imprimiu p�gines d'alineaci� dels cap�als d'impressi� amb l'ordre "lexmarkmaintain" i ajusteu l'alineaci� dels cap�als amb aquest programa.

en: Permissions
ca: Permisos

en: Provider name (ex provider.net)
ca: Nom del prove�dor (p.ex. proveidor.net)

en: Your system is low on resources. You may have some problem installing
    Mandrake Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
ca: El vostre sistema est� baix de recursos; podeu tenir algun problema en
    instal�lar el Mandrake Linux. Si aix� passa, podeu provar d'instal�lar-lo en
    mode text. Per fer-ho, premeu 'F1' en arrencar des del CD-ROM i escriviu 'text'.

en: Use the Windows partition for loopback
ca: Utilitza la particio Windows per al loopback

en: Armenian (typewriter)
ca: Armeni (m�quina d'escriure)

en: Connection type:
ca: Tipus de connexi�:

en: Graphical interface
ca: Interf�cie gr�fica

en: Chad
ca: Txad

en: India
ca: �ndia

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
ca: Xfree %s amb acceleraci� 3D de maquinari

en: Slovakia
ca: Eslov�quia

en: Singapore
ca: Singapur

en: Cambodia
ca: Cambodja

en: Monitor HorizSync: %s
ca: Sincronitzaci� horitzontal del monitor: %s

en: Path
ca: Cam�

en: Here you can specify any arbitrary command line into which the job should be piped instead of being sent directly to a printer.
ca: Aqu� podeu indicar qualsevol l�nia d'ordres arbitr�ria a la cual s'ha de conduir la tasca en comptes d'enviar-se directaemnt a la impressora.

en: The printing system (%s) will not be started automatically when the machine is booted.
    
    It is possible that the automatic starting was turned off by changing to a higher security level, because the printing system is a potential point for attacks.
    
    Do you want to have the automatic starting of the printing system turned on again?
ca: El sistema d'impressi� (%s) no s'arrencar� autom�ticament quan l'ordinador s'inici�.
    
    �s possible que l'arrencada autom�tica fos inhabilitada en canviar a un nivell de seguretat m�s alt, perqu� el sistema d'impressi� �s un punt d'atac potencial.
    
    Voleu tornar a habilitar l'arrencada autom�tica del sistema d'impressi�?

en: Printer %s
    What do you want to modify on this printer?
ca: Impressora %s
    Quines modificacions voleu fer en aquesta impressora?

en: Add host
ca: Afegeix un ordinador central

en: If you really think that you know which driver is the right one for your card
    you can pick one in the above list.
    
    The current driver for your "%s" sound card is "%s"
ca: Si esteu segur de saber quin �s el programa de control correcte per a la
    vostra targeta, en podeu seleccionar un de la llista superior.
    
    El programa de control actual per a la vostra targeta "%s" �s "%s"

en: Would you like to allow users to share some of their directories?
    Allowing this will permit users to simply click on "Share" in konqueror and nautilus.
    
    "Custom" permit a per-user granularity.
ca: Voleu permetre als usuaris compartir alguns dels seus directoris?
    Fer aix� permetr� al usuaris fer un simple clic a "Comparteix" en el konqueror i el nautilus.
    
    "Personalitzat" permet configurar cada usuari per separat.

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
ca: Si us plau, carregueu o deseu la selecci� de paquets en el disquet.
    El format �s el mateix que en els disquets generats d'instal�laci� autom�tica.

en: China (broadcast)
ca: Xina (difusi�)

en: Use quota for backup files.
ca: Usa la quota de disc per als fitxers de c�pia de seguretat.

en: Configuring printer "%s"...
ca: S'est� configurant la impressora "%s"...

en: Do not allow execution of any binaries on the mounted
    file system. This option might be useful for a server that has file systems
    containing binaries for architectures other than its own.
ca: No permetis que s'executi cap binari en el sistema de fitxers
    muntat. Aquesta opci� pot ser �til per a un servidor que tingui
    sistemes de fitxers amb binaris d'arquitectures diferents a la pr�pia.

en: Internet connection
ca: Connexi� a Internet

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
ca: Ha fallat la c�rrega del m�dul %s.
    Voleu tornar-ho a intentar amb altres par�metres?

en: Welcome to the Open Source world.
ca: Benvingut al m�n del Codi Font Obert

en: Bosnia and Herzegovina
ca: B�snia i Hercegovina

en: You need a true filesystem (ext2/ext3, reiserfs, xfs, or jfs) for this mount point
ca: Necessiteu un sistema de fitxers real (ext2/ext3, reiserfs, xfs o jfs) per a aquest punt de muntatge

en: You must enter a host name or an IP address.
ca: Heu d'introduir un nom d'ordinador central o una adre�a IP.

en: Netherlands
ca: Pa�sos Baixos

en: Sending files by FTP
ca: S'estan enviant els fitxers per FTP

en: Internal ISDN card
ca: Targeta XDSI interna

en: There's no known OSS/ALSA alternative driver for your sound card (%s) which currently uses "%s"
ca: No hi ha cap controlador OSS/ALSA alternatiu conegut per a la vostra targeta de so (%s), que actualment fa servir "%s"

en: Title
ca: T�tol

en: Install & convert Fonts
ca: Instal�la i converteix les Fonts

en: WARNING
ca: AV�S

en: Installing bootloader
ca: S'est� instal�lant el carregador de l'arrencada

en: replay
ca: respon

en: detected %s
ca: s'ha detectat %s

en: Virgin Islands (U.S.)
ca: Illes Verge Americanes

en: Bad backup file
ca: Fitxer de c�pia de seguretat incorrecte

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
ca: La configuraci� de la connexi� compartida a Internet ja s'ha dut a terme.
    Ara est� inhabilitada.
    
    Qu� voleu fer?

en: Enter IP address and port of the host whose printers you want to use.
ca: Introdu�u l'adre�a IP i port de l'ordinador central les impressores del qual voleu utilitzar.

en: Pipe into command
ca: Condueix cap a una ordre

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
ca: Part del maquinari del vostre ordinador necessita controladors
    "registrats" per poder funcionar. Podeu trobar-ne informaci� a: %s

en: Haiti
ca: Hait�

en: Detecting devices...
ca: S'estan detectant els dispositius...

en: Description of the fields:
ca: Descripci� dels camps:

en: the name of the CPU
ca: nom de la CPU

en: Refreshing printer data...
ca: S'estan refrescant les dades de les impressores...

en: You must also format %s
ca: Tamb� heu de formatar %s

en: Be careful: this operation is dangerous.
ca: Aneu amb compte: aquesta operaci� �s perillosa.

en: Insert a floppy containing package selection
ca: Inseriu un disquet amb la selecci� de paquets

en: Server:
ca: Servidor:

en: Security Alerts:
ca: Alarmes de seguretat:

en: Sweden
ca: Su�cia

en: Use Expect for SSH
ca: Usa Expect en l'SSH

en: Poland
ca: Pol�nia

en: Other ports
ca: Altres ports

en: number of capture buffers for mmap'ed capture
ca: nombre de mem�ries interm�dies per a captures amb MMAP

en: SMBus controllers
ca: Controladors SMBus

en: Connection timeout (in sec)
ca: Temps m�xim per connectar (en seg)

en: Some of the early i486DX-100 chips cannot reliably return to operating mode after the "halt" instruction is used
ca: Alguns del primers xips i486DX-100 no poden tornar amb fiabilitat al mode d'operaci� despr�s que s'hagi utilitzat la instrucci� "halt"

en: Croatian
ca: Croata

en: Use existing partition
ca: Utilitza la partici� existent

en: Unable to contact mirror %s
ca: No es pot contactar amb la r�plica: %s

en: /Help/_About...
ca: /Ajuda/_Quant a..

en: Remove user directories before restore.
ca: Esborra els directoris d'usuari abans de restaurar.

en: You are going to configure a remote printer. This needs working network access, but your network is not configured yet. If you go on without network configuration, you will not be able to use the printer which you are configuring now. How do you want to proceed?
ca: Esteu a punt de configurar una impressora remota. Aix� necessita una connexi� de xarxa operativa, per� la vostra xarxa encara no est� configurada. Si continueu sense configurar la xarxa, no podreu utilitzar la impressora que esteu configurant ara. Qu� voleu fer?

en: CUPS printer configuration
ca: Configuraci� de la impressora CUPS

en: could not find any font in your mounted partitions
ca: no s'ha pogut trobar cap font en les particions muntades

en: F00f bug
ca: Error F00f

en: Domain Name:
ca: Nom de domini:

en: On Floppy
ca: En el disquet

en: Restore
ca: Restaura

en: if set to yes, check if the network devices are in promiscuous mode.
ca: si �s "s�", comprova si els dispositius de xarxa s�n en mode promiscu.

en: Looking for available packages...
ca: S'estan cercant els paquets disponibles...

en: Init Message
ca: Missatge d'inicialitzaci�

en: Rescue partition table
ca: Recupera la taula de particions

en: Cyprus
ca: Xipre

en: Connection complete.
ca: Connexi� completa.

en: Remove from RAID
ca: Elimina del RAID

en: This encryption key is too simple (must be at least %d characters long)
ca: Aquesta clau de xifratge �s massa senzilla (ha de tenir com a m�nim %d car�cters)

en: Configuration Wizards
ca: Auxiliars de configuraci�

en: ISDN connection
ca: Connexi� XDSI

en: CD-R / DVD-R
ca: CDROM / DVDROM

en: primary
ca: primari

en:  on SMB/Windows server "%s", share "%s"
ca:  en servidor SMB/Windows "%s", recurs compartit "%s"

en: This dialog is used to choose which services you wish to start at boot
    time.
    
    DrakX will list all the services available on the current installation.
    Review each one carefully and uncheck those which are not needed at boot
    time.
    
    A short explanatory text will be displayed about a service when it is
    selected. However, if you are not sure whether a service is useful or not,
    it is safer to leave the default behavior.
    
    !! At this stage, be very careful if you intend to use your machine as a
    server: you will probably not want to start any services that you do not
    need. Please remember that several services can be dangerous if they are
    enabled on a server. In general, select only the services you really need.
    !!
ca: En aquest di�leg escollireu els serveis que voleu que s'inici�n durant l'arrencada.
    
    El DrakX far� una llista de tots els serveis disponibles en la instal�laci� actual.
    Reviseu-los amb cura i desmarqueu aquells que no siguin necessaris durant l'arrencada.
    
    Podeu obtenir una explicaci� breu sobre un servei si el seleccioneu. Si no
    esteu segur de la utilitat d'un servei, el m�s segur �s deixar el comportament
    per defecte.
    
    AV�S: Aneu especialment amb cura en aquest pas si penseu utilitzar l'ordinador com
    a servidor: segurament no voldreu iniciar serveis que no necessiteu.
    Recordeu que hi ha diversos serveis que poden ser perillosos si s'habiliten
    en un servidor. En general, seleccioneu nom�s els serveis que realment necessiteu.

en: Skip
ca: Omet

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
ca: Activa/Desactiva totes les interf�cies de xarxa configurades per
    iniciar-se durant l'arrencada.

en: the CPU frequency in MHz (Megahertz which in first approximation may be coarsely assimilated to number of instructions the cpu is able to execute per second)
ca: freq��ncia en MHz (megahertz) de la CPU (que, en una primera aproximaci� grollera, es pot considerar com el nombre d'instruccions per segon que la CPU pot executar)

en: Total Progress
ca: Progr�s total

en: DrakX will first detect any IDE devices present in your computer. It will
    also scan for one or more PCI SCSI cards on your system. If a SCSI card is
    found, DrakX will automatically install the appropriate driver.
    
    Because hardware detection is not foolproof, DrakX may fail in detecting
    your hard drives. If so, you'll have to specify your hardware by hand.
    
    If you had to manually specify your PCI SCSI adapter, DrakX will ask if you
    want to configure options for it. You should allow DrakX to probe the
    hardware for the card-specific options which are needed to initialize the
    adapter. Most of the time, DrakX will get through this step without any
    issues.
    
    If DrakX is not able to probe for the options to automatically determine
    which parameters need to be passed to the hardware, you'll need to manually
    configure the driver.
ca: Primer, el DrakX detectar� qualsevol dispositiu IDE en l'ordinador. Tamb�
    cercar� una o m�s targetes SCSI PCI. Si troba una targeta SCSI, el DrakX
    instal�lar� autom�ticament el controlador adequat.
    
    Com que la detecci� de maquinari no �s infal�lible, pot ser que el DrakX no trobi
    els discos durs; si �s aix�, caldr� que indiqueu el vostre maquinari manualment.
    
    Si heu de seleccionar l'adaptador SCSI PCI manualment, el DrakX us preguntar� si
    voleu configurar-ne les opcions. Conv� que deixeu que el DrakX comprovi
    el maquinari per saber les opcions espec�fiques de la targeta que calen per inicialitzar
    l'adaptador. La majoria de vegades, el DrakX realitzar� aquest pas sense problemes.
    
    Si el DrakX no pot comprovar les opcions per determinar autom�ticament els par�metres
    que s'han de passar al maquinari, us caldr� configurar el controlador manualment.

en: Users
ca: Usuaris

en: Preparing bootloader...
ca: S'est� preparant el carregador de l'arrencada...

en: Gateway (e.g. %s)
ca: Passarel�la (e.g. %s)

en: The passwords do not match
ca: Les contrasenyes no coincideixen

en: Examples for correct IPs:
ca: Exemples d'IP correctes:

en: Frequency (MHz)
ca: Freq��ncia (MHz)

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
ca: Per utilitzar aquesta selecci� de paquets que heu desat, arrenqueu la instal�laci� amb "linux defcfg=floppy"

en: the number of the processor
ca: n�mero del processador

en: Hardware clock set to GMT
ca: El rellotge del vostre ordinador est� regulat per GMT

en: Do you want to start a new configuration ?
ca: Voleu iniciar una nova configuraci�?

en: Give a file name
ca: Proporcioneu un nom de fitxer

en: Please choose the port that your printer is connected to.
ca: Si us plau, seleccioneu el port al qual teniu connectada la impressora.

en: Change Cd-Rom
ca: Canvieu el CD-ROM

en: Paraguay
ca: Paraguai

en: Configuration is complete, do you want to apply settings ?
ca: La configuraci� �s completa, voleu aplicar els par�metres?

en: Use Incremental/Differential Backups  (do not replace old backups)
ca: Utilitza les c�pies de seguretat incrementals/diferencials (no reemplacis les c�pies antigues)

en:         - Maintain /etc/dhcpd.conf:
            	To net boot clients, each client needs a dhcpd.conf entry, assigning an IP 
            	address and net boot images to the machine. drakTermServ helps create/remove 
            	these entries.
    			
            	(PCI cards may omit the image - etherboot will request the correct image. 
    			You should also consider that when etherboot looks for the images, it expects 
    			names like boot-3c59x.nbi, rather than boot-3c59x.2.4.19-16mdk.nbi).
    			 
            	A typical dhcpd.conf stanza to support a diskless client looks like:
ca:         - Mant� /etc/dhcpd.conf:
            		Per arrencar clients desde la xarxa, cada client necessita una entrada dhcpd.conf, assignant a la m�quina
            		 una adre�a IP i imatges d'arrencada de xarxa. El drakTermServ ajuda a crear/eliminar aquestes entrades.
    			
            		(Les targetes PCI poden ometre la imatge; l'Etherboot en demanar� la correcta. Heu de
            		considerar tamb� que, quan l'Etherboot cerca imatges, espera noms com ara
            		boot-3c59x.nbi, i no com boot-3c59x.2.4.19-16mdk.nbi).
    			 
            		Una secci� dhcpd.conf  t�pica que permeti l'�s d'un client sense disc t� aquest aspecte:

en: There's no known driver for your sound card (%s)
ca: No hi ha cap controlador conegut per a la vostra targeta de so (%s)

en: force
ca: imposa

en: Exit
ca: Surt

en: NOTE: Depending on the printer model and the printing system up to %d MB of additional software will be installed.
ca: NOTA: Segons el model de la impressora i el sistema d'impressi�, s'instal�laran fins a %d MB de programari addicional.

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
ca: No teniu cap interf�cie configurada.
    Configureu-la primer fent clic a 'Configura'

en: Estonian
ca: Estoni�

en: Apache is a World Wide Web server. It is used to serve HTML files and CGI.
ca: L'Apache �s un servidor de World Wide Web. S'utilitza per servir fitxers
    HTML i CGI.

en: Add/Del Clients
ca: Afegeix/Suprimeix clients

en: Choose the network interface
ca: Escolliu la interf�cie de xarxa

en: Unknown Model
ca: Model desconegut

en: CD/DVD burners
ca: Gravadors de CD/DVD

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
ca: Partici� arrencada per defecte
        (per a l'arrencada de l'MS-DOS, no per a LILO)

en: choose image
ca: escolliu una imatge

en: Firewalling configuration detected!
ca: S'ha detectat la configuraci� del tallafoc!

en: Connection name
ca: Nom de la connexi�

en: x coordinate of text box
    in number of characters
ca: coordenada x de la caixa de text
    en nombre de car�cters

en: Updating package selection
ca: S'est� actualitzant la selecci� de paquets

en: Where do you want to mount the loopback file %s?
ca: On voleu muntar el fitxer de loopback %s?

en: The floppy has been successfully generated.
    You may now replay your installation.
ca: El disquet s'ha creat correctament.
    Ara podeu repetir la vostra instal�laci�.

en: Use CD-R/DVD-R to backup
ca: Utilitzar CD/DVDROM per fer la c�pia de seguretat

en: the number of buttons the mouse has
ca: el nombre de botons que t� el ratol�

en: Replay
ca: Repeteix

en: Backup other files
ca: C�pia de seguretat d'altres fitxers

en: No floppy drive available
ca: No hi ha cap unitat de disquet disponible

en: Backup files are corrupted
ca: Els fitxers de la c�pia de seguretat estan corromputs

en: TV norm:
ca: Normativa de TV:

en: Cpuid family
ca: Fam�lia cpuid

en: type: thin
ca: tipus: prim

en: Lithuanian AZERTY (new)
ca: Litu� AZERTY (nou)

en: yes means the arithmetic coprocessor has an exception vector attached
ca: "s�" significa que el coprocessador matem�tic te un vector d'excepci� adjunt

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    Please be sure to add a /boot partition
ca: Heu seleccionat una partici� RAID de programari com a arrel (/).
    Aix� no ho pot gestionar cap carregador d'arrencada sense una partici� /boot.
    Si us plau, assegureu-vos d'afegir una partici� /boot

en: Other OS (MacOS...)
ca: Un altre SO (MacOS...)

en: To activate the mouse,
ca: Per activar el ratol�,

en: Bringing up the network
ca: S'est� activant la xarxa

en: Screenshots will be available after install in %s
ca: Les captures estaran disponibles despr�s d'instal�lar a %s

en: More than one Microsoft partition has been detected on your hard drive.
    Please choose which one you want to resize in order to install your new
    Mandrake Linux operating system.
    
    Each partition is listed as follows: "Linux name", "Windows name"
    "Capacity".
    
    "Linux name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first
    disk or partition is called "C:").
ca: S'ha detectat m�s d'una partici� de Microsoft Windows en la unitat de disc.
    Si us plau, trieu quina d'elles voleu redimensionar per instal�lar el nou
    sistema operatiu Linux Mandrake.
    
    Cada partici� est� identificada d'aquesta manera:
    "Nom Linux", "Nom Windows" "Capacitat".
    
    "Nom Linux" es compon de: "tipus d'unitat de disc dur", "n�mero d'unitat de 
    disc dur", "n�mero de la partici�" (per exemple, "hda1").
    
    "Tipus d'unitat de disc dur" �s "hd" si la vostre unitat de disc dur �s IDE i 
    "sd" si �s SCSI.
    
    "N�mero de la unitat de disc dur" �s sempre una lletra despr�s d'"hd" o "sd".
    Amb unitats de disc IDE:
    
     * "a" significa "unitat de disc mestra en el controlador IDE primari",
    
     * "b" significa "unitat de disc esclava en el controlador IDE primari",
    
     * "c" significa "unitat de disc mestra en el controlador IDE secundari",
    
     * "d" significa "unitat de disc esclava en el controlador IDE secundari".
    
    Amb les unitats de disc SCSI, una "a" significa "ID SCSI m�s baixa",
    una "b" significa "segona ID SCSI m�s baixa", etc.
    
    "Nom Windows" �s la lletra de la vostra unitat de disc sota Windows (el primer
    disc o partici� s'anomena "C:").

en: Tanzania
ca: Tanz�nia

en: Computing FAT filesystem bounds
ca: S'estan calculant els l�mits del sistema de fitxers de la FAT

en: 
    Backup Sources:
ca: 
    Fonts de la c�pia:

en: Content of the file
ca: Contingut del fitxer

en: Authentication LDAP
ca: Autenticaci� LDAP

en: Let me pick any driver
ca: Deixa'm agafar qualsevol programa de control

en: Profile
ca: Perfil

en: transmitted
ca: transmitits

en: Palestine
ca: Palestina

en: %d comma separated strings
ca: %d cadenes separades per coma

en: Here is the full list of keyboards available
ca: Aquesta �s la llista completa de teclats disponibles

en: Theme name
ca: Nom del tema

en: /_Help
ca: /_Ajuda

en: Choosing an arbitrary driver
ca: Selecci� d'un programa de control arbitrari

en: Cook Islands
ca: Illes Cook

en: Here you can choose whether the scanners connected to this machine should be accessable by remote machines and by which remote machines.
ca: Aqu� podeu decidir si m�quines remotes, i quines d'elles, han de poder accedir als esc�ners connectats a aquesta m�quina.

en: the width of the progress bar
ca: l'amplada de la barra de progr�s

en: Formatting partition %s
ca: S'est� formatant la partici� %s

en: Hostname required
ca: El nom de l'ordinador central (host) �s necessari

en: Unselect fonts installed
ca: Desselecciona les fonts instal�lades

en: Wheel
ca: Rodeta

en: Cancel
ca: Cancel�la

en: Searching for configured scanners ...
ca: S'estan cercant els esc�ners configurats...

en: Videocard
ca: Targeta de v�deo

en: 	Backups use tar and bzip2
ca: 	Les c�pies de seguretat utilitzen tar i bzip2

en: Remove Selected
ca: Elimina la selecci�

en: /Autodetect _modems
ca: /Detecta els _m�dems autom�ticament

en: Remove printer
ca: Suprimeix la impressora

en: Which services would you like to allow the Internet to connect to?
ca: A quins serveis voleu permetre la connexi� des d'Internet?

en: Welcome to the mail configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up the alert system.
ca: Benvingut a la utilitat de configuraci� del correu.
    
    Aqu� podreu configurar el sistema d'alerta.

en: Other
ca: Altres

en: Default
ca: Predeterminat

en: Button 2 Emulation
ca: Emulaci� del bot� 2

en: type1inst building
ca: construcci� de type1inst

en: choose image file
ca: trieu un fitxer d'imatge

en: X server
ca: Servidor X

en: Domain Admin User Name
ca: Nom d'usuari de l'administrador del domini

en: There was an error while scanning for TV channels
ca: S'ha produ�t un error en cercar els canals de TV

en: US keyboard (international)
ca: Teclat Estats Units (internacional)

en: Not installed
ca: No instal�lat

en: Both Alt keys simultaneously
ca: Les dues tecles Alt simult�niament

en: LAN connection
ca: Connexi� LAN

en: /File/-
ca: /Fitxer/-

en: Italian
ca: Itali�

en: Basic
ca: B�sic

en: 
     Copyright (C) 2002 by MandrakeSoft 
    	Stew Benedict sbenedict\@mandrakesoft.com
ca: 
     Copyright (C) 2002 per MandrakeSoft 
    	Stew Benedict sbenedict\@mandrakesoft.com

en: http://www.mandrakelinux.com/en/92errata.php3
ca: http://www.mandrakelinux.com/en/90errata.php3

en: Honduras
ca: Hondures

en: Card IO
ca: E/S de la Targeta

en: when checked, owner and group won't be changed
ca: si ho marqueu, no es canviaran ni el propietari ni el grup

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
ca: 
    Aquesta partici� especial
    Bootstrap �s per arrencar
    el vostre sistema en dual.

en: Please choose for each step whether it will replay like your install, or it will be manual
ca: Si us plau, escolliu per cada pas si es repetir� la vostra instal�laci� o si ser� manual

en: You can also decide here whether scanners on remote machines should be made available on this machine.
ca: Tamb� podeu decidir aqu� si aquesta m�quina ha de poder accedir als esc�ners de m�quines remotes.

en: 	-Network by FTP.
ca: 	-Xarxa per FTP.

en: You must enter a device or file name!
ca: Heu d'entrar un nom de dispositiu o de fitxer!

en: /_Quit
ca: /_Surt

en: Graphics memory: %s kB
ca: Mem�ria gr�fica: %s kB

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
ca: Aquest programa �s programari lliure; el podeu redistribuir i/o modificar
    sota els termes de la Llic�ncia General P�blica de GNU tal com l'ha
    publicada la Free Software Foundation, ja sigui la versi� 2 com (a elecci�
    vostra) qualsevol versi� posterior.
    
    Aquest programa �s distribueix amb l'esperan�a que ser� �til, per�
    SENSE CAP GARANTIA; sense ni tant sols la garantia impl�cita de
    MERCANTIBILITAT o ADEQUACI� A UNA FINALITAT DETERMINADA.
    En trobareu m�s detalls a la Llic�ncia General P�blica de GNU.
    
    Heu d'haver rebut una c�pia de la Llic�ncia General P�blica de GNU
    amb aquest programa; si no �s aix�, escriviu a la Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, EUA.

en: access to compilation tools
ca: acc�s a les eines de compilaci�

en: Please select data to restore...
ca: Si us plau, seleccioneu les dades per restaurar...

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
ca: Si penseu utilitzar aboot, assegureu-vos de deixar espai lliure (amb 2048
    sectors n'hi ha prou) al comen�ament del disc

en: Standard test page
ca: P�gina de prova est�ndard

en: Create
ca: Crea

en: What
ca: Qu�

en: There was an error ordering packages:
ca: S'ha produ�t un error en ordenar els paquets:

en: Bulgarian (BDS)
ca: B�lgar (BDS)

en: Disable Server
ca: Inhabilita el servidor

en: Filesystem encryption key
ca: Clau de xifratge del sistema de fitxers:

en:         While you can use a pool of IP addresses, rather than setup a specific entry for
            a client machine, using a fixed address scheme facilitates using the functionality
            of client-specific configuration files that ClusterNFS provides.
    			
            Note: The '#type' entry is only used by drakTermServ.  Clients can either be 'thin'
            or 'fat'.  Thin clients run most software on the server via xdmcp, while fat clients run 
            most software on the client machine. A special inittab, %s is
            written for thin clients. System config files xdm-config, kdmrc, and gdm.conf are 
            modified if thin clients are used, to enable xdmcp. Since there are security issues in 
            using xdmcp, hosts.deny and hosts.allow are modified to limit access to the local
            subnet.
    			
            Note: The '#hdw_config' entry is also only used by drakTermServ.  Clients can either 
            be 'true' or 'false'.  'true' enables root login at the client machine and allows local 
            hardware configuration of sound, mouse, and X, using the 'drak' tools. This is enabled 
            by creating separate config files associated with the client's IP address and creating 
            read/write mount points to allow the client to alter the file. Once you are satisfied 
            with the configuration, you can remove root login privileges from the client.
    			
            Note: You must stop/start the server after adding or changing clients.
ca: 			Tot i que podeu utilitzar un conjunt d'adreces IP i no configurar una entrada espec�fica per a una
    			m�quina client, la utilitzaci� d'un esquema d'adre�a fixa facilita la utilitzaci� de la funcionalitat
    			dels fitxers de configuraci� espec�fics del client que proporciona el ClusterNFS.
    			
    			Nota: l'entrada "#type" nom�s �s utilitzada pel drakTermServ. Els clients poden ser 'prims'
    			 o b� 'grassos'. Els clients prims executen la majoria del programari en el servidor mitjan�ant
    			 l'xdmcp, mentre que els grassos executen la majoria del programari en la m�quina client. S'ha
    			 escrit un inittab especial, %s per a clients prims. Els fitxers de
    			 configuraci� del sistema xdm-config, kdmrc i gdm.conf es modifiquen si s'utilitzen clients prims
    			 per habilitar l'xdmcp. At�s que la utilitzaci� de l'xdmcp t� a veure amb temes de seguretat,
    			 hosts.deny i hosts.allow es modifiquen per limitar l'acc�s a la subxarxa local.
    			
    			Nota: l'entrada "#hdw_config" tamb� �s utilitzada nom�s pel drakTermServ. Els clients poden ser
    			'certs' o 'falsos'. 'Cert' habilita l'entrada de root a la m�quina client i permet una configuraci� local
    			de maquinari de so, ratol� i X, utilitzant les eines �drak'. Aix� s'habilita creant fitxers de configuraci�
    			separats associats amb l'adre�a IP del client i creant  punts de muntatge de lectura/escriptura per
    			permetre que el client modifiqui el fitxer. Quan estigueu satisfet amb la configuraci�, podeu eliminar
    			els privilegis d'entrada de root del client.
    			
    			Nota: heu d'aturar/iniciar el servidor despr�s d'afegir o canviar clients.

en: Please choose the first number of the 10-range you wish to edit,
    or just hit Enter to proceed.
    Your choice?
ca: Si us plau, escolliu el primer n�mero del rang 10 que voleu editar,
    o premeu Retorn per continuar.
    Qu� trieu?

en: Save theme
ca: Desa el tema

en: Brazil
ca: Brasil

en: Auto Install
ca: Instal�la autom�ticament

en: Network Configuration Wizard
ca: Auxiliar de configuraci� de xarxa

en: Removable media automounting
ca: Muntatge autom�tic dels dispositius extra�bles

en: Printing
ca: Impressi�

en: There are no printers found which are directly connected to your machine
ca: No s'ha trobat cap impressora connectada directament a l'ordinador

en: Create a new partition
ca: Crea una nova partici�

en: Driver:
ca: Controlador:

en: unknown
ca: desconegut

en: Use fdisk
ca: Utilitza l'fdisk

en: MOVE YOUR WHEEL!
ca: MOVEU LA RODA!

en: sent:
ca: enviats:

en: Automatic IP
ca: IP autom�tica

en: There you are. Installation is now complete and your GNU/Linux system is
    ready to use. Just click "%s" to reboot the system. The first thing you
    should see after your computer has finished doing its hardware tests is the
    bootloader menu, giving you the choice of which operating system to start.
    
    The "%s" button shows two more buttons to:
    
     * "%s": to create an installation floppy disk that will automatically
    perform a whole installation without the help of an operator, similar to
    the installation you just configured.
    
       Note that two different options are available after clicking the button:
    
        * "%s". This is a partially automated installation. The partitioning
    step is the only interactive procedure.
    
        * "%s". Fully automated installation: the hard disk is completely
    rewritten, all data is lost.
    
       This feature is very handy when installing a number of similar machines.
    See the Auto install section on our web site for more information.
    
     * "%s"(*): saves a list of the packages selected in this installation.
    To use this selection with another installation, insert the floppy and
    start the installation. At the prompt, press the [F1] key and type >>linux
    defcfg="floppy" <<.
    
    (*) You need a FAT-formatted floppy (to create one under GNU/Linux, type
    "mformat a:")
ca: Ja ho teniu. S'ha completat la instal�laci� i el vostre sistema GNU/Linux est�
    preparat per fer-lo servir. Simplement premeu "%s" per reiniciar el sistema.
    La primera cosa que veureu, despr�s que l'ordinador hagi finalitzat les comprovacions
    de maquinari, �s el men� del carregador d'arrencada, que us deixa triar el sistema
    operatiu amb qu� voleu iniciar.
    
    El bot� "%s" mostra dos botons m�s:
    
     * "%s": per crear un disquet d'instal�laci� que realitzar� autom�ticament una
    instal�laci� completa sense l'ajuda d'un operador, semblant a la instal�laci� que
    acabeu de configurar.
    
       Tingueu en compte que hi ha dues opcions diferents despr�s de fer clic al bot�:
    
        * "%s". Aquesta �s una instal�laci� parcialment automatitzada; el pas de
    particionament �s l'�nic procediment interactiu.
    
        * "%s". Instal�laci� completament automatitzada: el disc dur es
    reescriu completament i totes les dades es perden.
    
       Aquesta caracter�stica �s for�a �til quan es fa una instal�laci� a un cert
    nombre d'ordinadors similars. En trobareu m�s informaci� a la secci� d'instal�laci�
    autom�tica del nostre lloc web.
    
     * "%s"(*): desa una llista dels paquets seleccionats en aquesta instal�laci�. Per
    utilitzar aquesta selecci� en una altra instal�laci� inseriu el disquet i inicieu la
    instal�laci�. A l'indicador, premeu la tecla F1, i escriviu >>linux defcfg="floppy"
    <<.
    
    (*) Necessiteu un disquet formatat en FAT (per crear-ne un sota GNU/Linux, escriviu
    "mformat a:")

en: Moldova
ca: Mold�via

en: Configuration of a remote printer
ca: Configuraci� d'una impressora remota

en: An online platform to respond to enterprise support needs.
ca: Una plataforma en l�nia per respondre a les necessitats de suport especials de les empreses

en: URL should begin with 'ftp:' or 'http:'
ca: L'URL ha de comen�ar amb 'ftp:' o 'http:'

en: Add a new rule at the end
ca: Afegeix una regla nova al final

en: LiLo and Bootsplash themes installation successful
ca: Els temes de LILO i de Bootsplash s'han instal�lat amb �xit

en: You can also decide here whether printers on remote machines should be automatically made available on this machine.
ca: Tamb� podeu decidir aqu� si aquesta m�quina ha de poder accedir autom�ticament a les impressores de m�quines remotes.

en: You may now provide options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
ca: Ara podeu proporcionar les opcions per al m�dul %s.
    Les opcions estan en el format "nom=valor nom2=valor2 ...".
    Per exemple, "io=0x300 irq=7"

en: Quit without writing the partition table?
ca: Voleu sortir sense escriure la taula de particions?

en: On Hard Drive
ca: en el disc dur

en: Installing packages...
ca: S'estan instal�lant els paquets...

en: Dutch
ca: Holand�s

en: The following packages need to be installed:
ca: Cal instal�lar els paquets seg�ents:

en: service setting
ca: par�metre de servei

en: Custom
ca: Personalitzada

en: Latvia
ca: Let�nia

en: File is already used by another loopback, choose another one
ca: Un altre loopback ja est� utilitzant el fitxer, escolliu-ne un altre

en: Read-only
ca: Nom�s lectura

en: No known driver
ca: No hi ha cap controlador conegut

en: If it is not the one you want to configure, enter a device name/file name in the input line
ca: Si no �s el que voleu configurar, introdu�u un nom de dispositiu/nom de fitxer en la l�nia d'entrada

en: No Sound Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Sound Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
ca: No s'ha detectat cap targeta de so en el vostre ordinador. Si us plau, verifiqueu que teniu correctament inserida una targeta de so compatible amb Linux.
    
    
    Podeu visitar la nostra base de dades de maquinari a:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: Configure Local Area Network...
ca: Configura la xarxa d'�rea local...

en: Launch the sound system on your machine
ca: Executa el sistema de so en el vostre ordinador

en: Preparing printer database...
ca: S'est� preparant la base de dades d'impressores...

en: Information
ca: Informaci�

en: No network card
ca: No s'ha trobat cap targeta de xarxa

en: 3 buttons
ca: 3 botons

en: Which filesystem do you want?
ca: Quin sistema de fitxers voleu?

en: Detailed information
ca: Informaci� detallada

en: Printer default settings
    
    You should make sure that the page size and the ink type/printing mode (if available) and also the hardware configuration of laser printers (memory, duplex unit, extra trays) are set correctly. Note that with a very high printout quality/resolution printing can get substantially slower.
ca: Par�metres predeterminats de la impressora
    
    Us haur�eu d'assegurar que la mida de p�gina, el tipus de tinta i el mode d'impressi� (si estan disponibles) i tamb� la configuraci� del maquinari de les impressores l�ser (mem�ria, unitat d�plex, safates extra) s�n correctes. Cal remarcar que amb una qualitat d'impressi� o una resoluci� molt altes la impressi� pot ser molt lenta.

en: This floppy is not FAT formatted
ca: Aquest disquet no est� formatat amb FAT

en: Configuring network
ca: S'est� configurant la xarxa

en: Graphic Card
ca: Targeta gr�fica

en: Resizing Windows partition
ca: S'est� redimensionant la partici� de Windows

en: Cameroon
ca: Camerun

en: Provider dns 1 (optional)
ca: DNS 1 del prove�dor (opcional)

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
ca: Ara podeu fer les particions a %s.
    Quan acabeu, no oblideu desar-les utiltzant 'w'

en: Close
ca: Tanca

en: "%s": check the current country selection. If you are not in this
    country, click on the "%s" button and choose another one. If your country
    is not in the first list shown, click the "%s" button to get the complete
    country list.
ca: "%s": comproveu que la selecci� del pa�s �s correcta. Si no sou a
    aquest pa�s, feu clic al bot� "%s" i seleccioneu-ne un altre.
    Si el vostre pa�s no �s a la primera llista, feu clic al bot� "%s" per
    obtenir una llista de pa�sos completa.

en: Calendar
ca: Calendari

en: Restore Selected
    Catalog Entry
ca: Restaura l'entrada
    del cat�leg seleccionada

en: To use a remote lpd printer, you need to supply the hostname of the printer server and the printer name on that server.
ca: Per poder utilitzar una impressora lpd remota, cal que proporcioneu el nom de l'ordinador central que t� el servidor de la impressora i el nom de la impressora en aquell servidor.

en: Iceland
ca: Isl�ndia

en: consolehelper missing
ca: El consolehelper no hi �s

en: stopped
ca: aturat

en: Whether the FPU has an irq vector
ca: Si l'FPU t� o no un vector irq

en: Expand Tree
ca: Expandeix l'arbre

en: The old "%s" driver is blacklisted.
    
    It has been reported to oops the kernel on unloading.
    
    The new "%s" driver'll only be used on next bootstrap.
ca: L'antic controlador "%s" ha estat desaprovat.
    
    S'ha vist que causa problemes al nucli en descarregar-se.
    
    El nou controlador "%s" nom�s s'usar� en la seg�ent arrencada.

en: Expert Mode
ca: Mode expert

en: Printer options
ca: Opcions de la impressora

en: Local Network adress
ca: Adre�a de la xarxa local

en: Backup your System files. (/etc directory)
ca: Fes una c�pia de seguretat dels fitxers del sistema (directori /etc).

en: You now have the opportunity to download updated packages. These packages
    have been updated after the distribution was released. They may
    contain security or bug fixes.
    
    To download these packages, you will need to have a working Internet 
    connection.
    
    Do you want to install the updates ?
ca: Ara teniu l'oportunitat de baixar paquets actualitzats. Aquests paquets
    han estat actualitzats despr�s de la publicaci� de la distribuci�. Poden contenir
    actualitzacions de seguretat o correccions d'errors.
    
    Per baixar aquests paquets necessitareu tenir una connexi� a Internet
    operativa.
    
    Voleu instal�lar les actualitzacions?

en: Samba Server
ca: Servidor Samba

en: Australian Optus cable TV
ca: TV per cable australiana Optus

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
ca:   <Tab>/<Alt-Tab> entre elements  | <Espai> selecciona | <F12> pant. seg�ent

en: Subnet:
ca: Subxarxa:

en: When
ca: Quan

en: You need the Alcatel microcode.
    Download it at:
    %s
    and copy the mgmt.o in /usr/share/speedtouch
ca: Us cal el microcodi alcatel.
    Baixeu-lo des de
    %s
    i copieu l'mgmt.o que �s a /usr/share/speedtouch

en: Hour
ca: Hora

en: Second DNS Server (optional)
ca: Segon servidor DNS (opcional)

en: Finland
ca: Finl�ndia

en: Color depth: %s
ca: Profunditat del color: %s

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
ca: No podeu desseleccionar aquest paquet; s'ha d'actualitzar

en: Loading from floppy
ca: S'est� carregant des del disquet

en: Slovenia
ca: Eslov�nia

en: Mouse test
ca: Prova del ratol�

en: Drakperm is used to see files to use in order to fix permissions, owners, and groups via msec.
    You can also edit your own rules which will owerwrite the default rules.
ca: El Drakperm s'usa per veure els fitxers que es faran servir per ajustar els permisos, propietaris i grups a trav�s de l'msec.
    Tamb� podeu editar les vostres pr�pies regles, que sobreescriuran les regles predeterminades.

en: Enter a user
    %s
ca: Introdu�u un usuari
    %s

en: - PCI and USB devices: this lists the vendor, device, subvendor and subdevice PCI/USB ids
ca: - Dispositius PCI i USB: es llisten els identificadors PCI/USB del distribu�dor, del dispositiu, del subdistribu�dor i del subdispositiu

en: ProgressBar color selection
ca: Selecci� del color de la barra de progr�s

en: Here are the entries on your boot menu so far.
    You can create additional entries or change the existing ones.
ca: Aquestes s�n les diferents entrades en el men� d'arrencada.
    Podeu afegir-ne m�s o canviar-ne les existents.

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
ca: Executa les ordres programades per l'ordre 'at' a l'hora que es va
    especificar en executar 'at', i executa les ordres autom�tiques quan la
    mitjana de c�rrega �s prou baixa.

en: Radio support:
ca: Permet l'�s de la r�dio:

en: Installing SANE packages...
ca: S'estan instal�lant els paquets SANE...

en: Change type
ca: Canvia el tipus

en: , USB printer #%s
ca: , impressora USB #%s

en: SILO Installation
ca: Instal�laci� del SILO

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    
    For information on fixes which are available for this release of Mandrake Linux,
    consult the Errata available from:
    
    
    %s
    
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Mandrake Linux User's Guide.
ca: Felicitats! La instal�laci� ha acabat.
    Traieu el suport d'arrencada i premeu Retorn per tornar a arrencar.
    
    
    Trobareu la soluci� als problemes coneguts d'aquesta versi� del
    Mandrake Linux a la fe d'errates que hi ha a 
    
    
    %s
    
    
    La informaci� sobre com configurar el vostre sistema est� disponible a
    l'�ltim cap�tol d'instal�laci� de la Guia Oficial de l'Usuari del
    Mandrake Linux.

en: paranoid
ca: paranoic

en: Send mail report after each backup to:
ca: Envia un informe per correu electr�nic despr�s de cada c�pia a:

en: This command you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications. But here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
ca: Tamb� podeu utilitzar aquesta ordre en el camp "Ordre d'impressi�" dels di�legs d'impressi� de moltes aplicacions. Per� ara no heu de subministrar el fitxer perqu� el fitxer per imprimir ja el proporciona l'aplicaci�.

en: Resolution
ca: Resoluci�

en: To print to a SMB printer, you need to provide the SMB host name (Note! It may be different from its TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as well as the share name for the printer you wish to access and any applicable user name, password, and workgroup information.
ca: Per poder imprimir a una impressora SMB, heu d'indicar el nom de
    l'ordinador central SMB (tingueu en compte que pot ser diferent del seu nom
    TCP/IP) i possiblement l'adre�a IP del servidor d'impressi�, aix� com el nom de compartici� de la impressora a qu� voleu accedir i el nom d'usuari,
    contrasenya i informaci� de grup si s�n necessaris.

en: reconfigure
ca: torna a configurar

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
ca: La vostra targeta pot tenir acceleraci� 3D de maquinari amb l'Xfree %s,
    TINGUEU EN COMPTE QUE ES TRACTA D'UN SUPORT EXPERIMENTAL; L'ORDINADOR ES POT PENJAR.

en: Xinetd Service
ca: Servei Xinetd

en: access to network tools
ca: acc�s a les eines de xarxa

en: Firmware-Upload for HP LaserJet 1000
ca: Penjada de microprogramari per a l'HP LaserJet 1000

en: And, of course, push multimedia to its limits with the very latest software to play videos, audio files and to handle your images or photos.
ca: Mandrake Linux 9.2 us permet utilitzar el programari m�s actual per reproduir fitxers d'�udio, editar i organitzar les vostres imatges i fotos, i reproduir v�deos

en: Here is a list of all auto-detected printers.
ca: Aquesta �s la llista d'impressores que es detecten autom�ticament.

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
ca: S'ha produ�t un error en instal�lar l'aboot. 
    Voleu intentar igualment la instal�laci� encara que aix� destrueixi la primera partici�?

en: Restore Selected
    Files
ca: Restaura els fitxers
    seleccionats

en: %s exists, delete?
    
    Warning: If you've already done this process you'll probably
     need to purge the entry from authorized_keys on the server.
ca: S'ha trobat %s, voleu suprimir-lo?
    Av�s: Si ja heu seguit aquest proc�s, probablement us calgui
    purgar l'entrada del par�metre 'authorized_keys' en el servidor.

en: Please fill or check the field below
ca: Si us plau, ompliu o marqueu el camp inferior

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
ca: Voleu desar les modificacions a /etc/fstab

en: Boot Protocol
ca: Protocol d'arrencada

en: LVM-disks %s
ca: Discs LVM %s

en: The package %s is needed. Install it?
ca: Cal instal�lar el paquet %s. Voleu instal�lar-lo?

en: On boot
ca: En arrencar

en: Bus identification
ca: Identificaci� del bus

en: Vatican
ca: Vatic�

en: Please make a backup of your data first
ca: Si us plau, feu primer una c�pia de seguretat de les vostres dades

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
ca: Teniu m�s d'un disc dur; en quin voleu instal�lar el Linux?

en: Boot ISO
ca: ISO d'arrencada

en: Remove List
ca: Esborra la llista

en: A customizable environment
ca: Entorn personalitzable

en: Morocco
ca: Marroc

en: Which printer model do you have?
ca: Quin �s el model de la vostra impressora?

en: Add a new printer
ca: Afegiu una impressora

en:           All of your selected data have been
ca:           Totes les dades seleccionades han estat

en: <-- Delete
ca: <-- Suprimeix

en: cpu #
ca: CPU #

en: chunk size
ca: mida del fragment

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
ca: ordres abans de l'arrencada, o 'c' per obtenir una linia d'ordres.

en: Problems installing package %s
ca: Hi ha hagut problemes en instal�lar el paquet %s

en: You will receive an alert if the load is higher than this value
ca: Rebreu un av�s si la c�rrega �s m�s gran que aquest valor

en: Add a scanner manually
ca: Afegiu un esc�ner manualment

en: Reload partition table
ca: Torna a carregar la taula de particions

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
ca: S�, vull l'entrada autom�tica amb aquest (usuari, escriptori)

en: Search for fonts in installed list
ca: Cerca les fonts en la llista de les instal�lades

en: The Local Network did not finish with `.0', bailing out.
ca: La xarxa local no finalitza amb '.0', ho deixem c�rrer.

en: Boot
ca: Arrencada

en: Tuner type:
ca: Tipus de sintonitzador:

en: Now, it's time to select a printing system for your computer. Other OSs may
    offer you one, but Mandrake Linux offers two. Each of the printing system
    is best suited to particular types of configuration.
    
     * "%s" -- which is an acronym for ``print, don't queue'', is the choice
    if you have a direct connection to your printer, you want to be able to
    panic out of printer jams, and you do not have networked printers. ("%s"
    will handle only very simple network cases and is somewhat slow when used
    with networks.) It's recommended that you use "pdq" if this is your first
    experience with GNU/Linux.
    
     * "%s" - `` Common Unix Printing System'', is an excellent choice for
    printing to your local printer or to one halfway around the planet. It is
    simple to configure and can act as a server or a client for the ancient
    "lpd " printing system, so it compatible with older operating systems
    which may still need print services. While quite powerful, the basic setup
    is almost as easy as "pdq". If you need to emulate a "lpd" server, make
    sure you turn on the "cups-lpd " daemon. "%s" includes graphical
    front-ends for printing or choosing printer options and for managing the
    printer.
    
    If you make a choice now, and later find that you don't like your printing
    system you may change it by running PrinterDrake from the Mandrake Control
    Center and clicking the expert button.
ca: Ara cal seleccionar el sistema d'impressi� del vostre ordinador. Altres
    sistemes operatius us poden oferir un, per� el Linux Mandrake n'ofereix
    dos. Cada sistema d'impressi� �s el m�s convenient per a un tipus de
    configuraci� determinat.
    
     * "%s", acr�nim de "print, don't queue" (imprimeix, no facis cua), �s la
    millor opci� si teniu una connexi� directa amb la impressora i voleu evitar
    els embussos a l'hora d'imprimir, i no teniu impressores de xarxa. ("%s"
    nom�s gestionar� xarxes molt senzilles i �s una mica lenta quan s'usa en
    xarxa.) Escolliu "pdq" si �s la vostra primera incursi� en GNU/Linux.
    
     * "%s" ("Common Unix Printing System", Sistema d'impressi� com� de Unix),
    �s una elecci� excel�lent tant si voleu imprimir a la vostra impressora local
    com a l'altra punta del m�n. �s senzilla de configurar i pot actuar com a servidor
    o client per a l'antic sistema d'impressi� "lpd" i, per tant, �s compatible
    amb sistemes operatius antics que encara necessitin serveis d'impressi�. �s for�a
    potent, per� la configuraci� b�sica �s gaireb� tan senzilla com la de "pdq". Si
    necessiteu emular un servidor "lpd", heu d'habilitar el dimoni "cups-lpd". "%s"
    inclou frontals gr�fics per a la impressi� o per escollir les opcions d'impressi�
    i per gestionar la impressora.
    
    Si ara feu una tria, i despr�s veieu que el sistema d'impressi� no us agrada, podeu
    canviar-lo executant el PrinterDrake des del Centre de control de Mandrake i fent
    clic al bot� Expert.

en: "Menu" key
ca: tecla de "Men�"

en: 
    
    Please check whether Printerdrake did the auto-detection of your printer model correctly. Find the correct model in the list when a wrong model or "Raw printer" is highlighted.
ca: 
    
    Si us plau, comproveu si el Printerdrake ha detectat correctament el model de la impressora. Cerqueu el model correcte a la llista quan estigui ressaltat un model erroni o b� "Impressora b�sica".

en: Security Administrator:
ca: Administrador de seguretat:

en: if set to yes, check permissions of files in the users' home.
ca: si �s "s�", comprova els permisos dels fitxers a casa dels usuaris

en: You don't have an Internet connection.
    Create one first by clicking on 'Configure'
ca: No teniu cap connexi� a Internet.
    Creeu-ne una fent clic a 'Configura'

en: Fonts copy
ca: C�pia de fonts

en: Automated
ca: Autom�tica

en: Do you want to test the configuration?
ca: Voleu comprovar la configuraci�?

en: The printer "%s" was successfully removed from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
ca: La impressora "%s" ha estat suprimida d'Star Office/OpenOffice.org/GIMP amb �xit.

en: Save packages selection
ca: Desa la selecci� de paquets

en: Remove the last item
ca: Esborra l'�ltim element

en: User list to restore (only the most recent date per user is important)
ca: Llista d'usuaris per restaurar (nom�s �s important la data m�s recent per usuari)

en: No net boot images created!
ca: No s'ha creat cap imatge d'arrencada des de xarxa

en: use pptp
ca: utilitza pptp

en: Choose which services should be automatically started at boot time
ca: Escolliu els serveis que s'han d'iniciar autom�ticament durant l'arrencada

en: Learn how to use this printer
ca: Aprengueu a utilitzar la impressora

en: Configure the network now
ca: Configureu la xarxa ara

en: Choose a mirror from which to get the packages
ca: Escolliu una r�plica des de la qual aconseguir els paquets

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
ca: El redimensionador de la FAT no pot gestionar la vostra partici�. 
    S'ha produ�t l'error seg�ent: %s

en: Size:
ca: Mida:

en: Which sector do you want to move it to?
ca: A quin sector ho voleu moure?

en: Bahamas
ca: Bahames

en: Do you want to click on this button?
ca: Voleu fer clic en aquest bot�?

en: Manual configuration
ca: Configuraci� manual

en: search
ca: cerca

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
ca: Aquest paquet carrega el mapa de teclat seleccionat segons s'ha definit
    a /etc/sysconfig/keyboard. Es pot seleccionar mitjan�ant la utilitat
    kbdconfig.
    Per a la majoria d'ordinadors, s'ha de deixar habilitat.

en: Xpmac (installation display driver)
ca: Xpmac (instal�laci� del controlador de pantalla)

en: Zeroconf host name must not contain a .
ca: El nom de l'ordinador central del Zeroconf no ha de contenir cap .

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
ca: El syslog �s el sistema que utilitzen molts dimonis per registrar
    missatges en diversos fitxers de registre del sistema. �s aconsellable
    executar-lo sempre.

en: Unknown/Others
ca: Desconegut/Altres

en: No TV Card detected!
ca: No s'ha detectat cap targeta de TV!

en: Options
ca: Opcions

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
ca: La impressora "%s" �s ara la impressora per defecte.

en: You are configuring an OKI laser winprinter. These printers
    use a very special communication protocol and therefore they work only when connected to the first parallel port. When your printer is connected to another port or to a print server box please connect the printer to the first parallel port before you print a test page. Otherwise the printer will not work. Your connection type setting will be ignored by the driver.
ca: Esteu configurant una "winprinter" l�ser OKI. Aquestes impressores
    usen un protocol de comunicaci� molt especial i nom�s funcionen quan es connecten al primer port paral�lel. Si la impressora est� connectada a un altre port o a un servidor d'impressi�, connecteu-la al primer port paral�lel abans d'imprimir la p�gina de prova. Si no ho feu, la impressora no funcionar�. El controlador de la impressora ignorar� el tipus de connexi�.

en: generation of the cpu (eg: 8 for PentiumIII, ...)
ca: generaci� de la CPU (p.ex., 8 per al Pentium III, etc.)

en: Auto-detected
ca: Detectada autom�ticament

en: You are about to configure your computer to install a PXE server as a DHCP server
    and a TFTP server to build an installation server.
    With that feature, other computers on your local network will be installable using this computer as source.
    
    Make sure you have configured your Network/Internet access using drakconnect before going any further.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
ca: Ara configurareu l'ordinador per instal�lar un servidor PXE com a servidor DHCP
    i un servidor TFTP per construir un servidor d'instal�laci�.
    Amb aquesta caracter�stica, altres ordinadors de la vostra xarxa local es podran instal�lar
    prenent aquest ordinador com a font.
    
    Assegureu-vos d'haver configurat l'acc�s a xarxes/Internet amb el drakconnect abans de continuar.
    
    Nota: per configurar una xarxa d'�rea local (LAN), us cal un adaptador de xarxa dedicat.

en: No free space for 1MB bootstrap! Install will continue, but to boot your system, you'll need to create the bootstrap partition in DiskDrake
ca: No hi ha prou espai lliure per un 1MB de bootstrap! La instal�laci� continuar�, per� per iniciar el sistema necessitareu crear la partici� de bootstrap amb el DiskDrake

en: Please choose the printer you want to set up or enter a device name/file name in the input line
ca: Si us plau, escolliu la impressora que voleu configurar o introdu�u un nom de dispositiu/nom de fitxer en la l�nia d'entrada

en: Refuse
ca: Rebutja

en: HardDrake runs a hardware probe, and optionally configures
    new/changed hardware.
ca: El HardDrake fa una prova del maquinari, i opcionalment configura
    el maquinari nou/canviat.

en: Creating and formatting file %s
ca: S'est� creant i formatant el fitxer %s

en: if set to yes, check additions/removals of sgid files.
ca: si �s "s�", comprova les addicions/supressions dels fitxers sgid.

en: The HP LaserJet 1000 needs its firmware to be uploaded after being turned on. Download the Windows driver package from the HP web site (the firmware on the printer's CD does not work) and extract the firmware file from it by uncompresing the self-extracting '.exe' file with the 'unzip' utility and searching for the 'sihp1000.img' file. Copy this file into the '/etc/printer' directory. There it will be found by the automatic uploader script and uploaded whenever the printer is connected and turned on.
ca: Cal penjar el microprogramari de l'HP LaserJet 1000 despr�s d'activar-la. Baixeu el paquet de programes de control per a Windows des del lloc web d'HP (el microprogramari que hi ha al CD de la impressora no funciona) i extraieu-ne el fitxer de microprogramari descomprimint el fitxer '.exe' autoextra�ble amb la utilitat 'unzip' i cercant el fitxer 'sihp1000.img'. Copieu aquest fitxer al directori '/etc/printer', on la seq��ncia penjadora el trobar�, el penjar� i l'activar� all� on la impressora estigui connectada.

en: Choose an existing LVM to add to
ca: Escolliu un LVM existent al qual afegir-ho

en: xfs restart
ca: reinicialitzaci� de l'xfs

en: The printer "%s" already exists,
    do you really want to overwrite its configuration?
ca: La impressora "%s" ja existeix,
    realment voleu sobreescriure la seva configuraci�?

en: Use the scanners on hosts:
ca: Utilitza els esc�ners dels ordinadors centrals:

en: Unselected All
ca: Desselecciona-ho tot

en: No partition available
ca: No hi ha particions disponibles

en: Domain Name Resolver
ca: Sistema de resoluci� de nom de domini

en: Encryption key (again)
ca: Clau de xifratge (un altre cop)

en: Samba share name missing!
ca: Falta el nom de compartici� de Samba!

en: True Type install done
ca: Instal�laci� de True Type feta

en: Detection in progress
ca: Detecci� en proc�s

en: Build Whole Kernel -->
ca: Munta tot el nucli -->

en: Welcome to %s
ca: Benvingut a %s

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
ca: Inseriu el disquet d'Actualitzaci� de M�duls a la unitat %s

en: The following printer
    
    %s%s
    is directly connected to your system
ca: La impressora
    
    %s%s
    est� connectada directament al vostre sistema

en: Printer sharing on hosts/networks:
ca: Compartici� d'impressores a ordinadors centrals/xarxes:

en: 
    The "%s" command also allows to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
ca: 
    L'ordre "%s" tamb� us permet modificar els par�metres per a un treball d'impressi� concret. Simplement afegiu els par�metres desitjats a la l�nia d'ordres, p.ex.: "%s <fitxer>".

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without them. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
ca: En alguns casos, el controlador de %s necessita informaci� addicional
    per funcionar correctament, tot i que normalment funciona b� sense ella.
    Voleu especificar opcions addicionals o deixar que el controlador
    cerqui al vostre ordinador la informaci� que necessita? Aquesta recerca
    podria penjar l'ordinador, per� aix� no causaria cap dany.

en: Not the correct CD label. Disk is labelled %s.
ca: L'etiqueta del CD no �s correcta. L'etiqueta d'aquest disc �s %s.

en: Welcome to the Internet Connection Sharing utility!
    
    %s
    
    Click on Configure to launch the setup wizard.
ca: Benvingut a la utilitat de compartici� de la connexi� a Internet!
    
    %s
    
    Feu clic a 'Configura' per executar l'auxiliar de configuraci�.

en: Searching for new printers...
ca: S'estan cercant noves impressores...

en:  (multi-session)
ca:  (multisessi�)

en: Kernel Boot Timeout
ca: Temps m�xim d'arrencada del nucli

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
ca: La vostra targeta pot tenir acceleraci� 3D de maquinari, per� nom�s amb l'Xfree %s.
    L'XFree %s, que pot tenir un suport millor en 2D, suporta la vostra targeta.

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
ca: L'auxiliar de particionament del DrakX ha trobat les solucions seg�ents:

en: Hungarian
ca: Hongar�s

en: Select your provider.
    If it isn't listed, choose Unlisted.
ca: Seleccioneu el vostre prove�dor.
    Si no �s a la llista, seleccioneu "No �s a la llista"

en: Automatic time synchronization (using NTP)
ca: Sincronitzaci� autom�tica de la hora (usant NTP)

en: LDAP Server
ca: Servidor LDAP

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
ca: El suport PCMCIA serveix normalment per funcionar amb coses com ara l'ethernet
    i els m�dems en port�tils. No s'iniciar� tret que es configuri, de manera
    que no hi ha problema per instal�lar-lo en ordinadors que no el necessiten.

en: Choose your country
ca: Escolliu el vostre pa�s

en: 
    - System Files:
ca: 
    - Fitxers de sistema:

en: Standalone Tools
ca: Eines aut�nomes

en: Where
ca: On

en: but not matching
ca: per� que no coincideixin amb

en: Here you can select an alternative driver (either OSS or ALSA) for your sound card (%s).
ca: Aqu� podeu seleccionar un controlador alternatiu (tant OSS com ALSA) per ala targeta de so (%s)

en: Configuring PCMCIA cards...
ca: S'estan configurant les targetes PCMCIA...

en: kdesu missing
ca: El kdesu no hi �s

en: %s: %s requires a username...
ca: %s: %s requereix un nom d'usuari...

en: Encryption key
ca: Clau de xifratge

en: Christmas Island
ca: Illa Christmas

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
ca: Ha fallat la instal�laci� del carregador de l'arrencada. S'ha produ�t l'error seg�ent:

en: EIDE/SCSI channel
ca: Canal EIDE/SCSI

en: Set this printer as the default
ca: Fes que aquesta sigui la impressora predeterminada

en: partition %s
ca: partici� %s

en: Paranoid
ca: Paranoic

en: <-- Del User
ca: <-- Suprimeix un usuari

en: Location on the bus
ca: Ubicaci� en el bus

en: No printer found!
ca: No s'ha trobat cap impressora!

en: the vendor name of the device
ca: el nom del venedor del dispositiu

en: Erase entire disk
ca: Esborra tot el disc

en:  (Default)
ca:  (Predeterminat)

en: Automatic reconfiguration
ca: Reconfiguraci� autom�tica

en: Receiving Speed:
ca: Velocitat de recepci�:

en: Turks and Caicos Islands
ca: Illes Turks i Caicos

en: <- Previous
ca: <- Anterior

en: Internet Connection Sharing configuration
ca: Configuraci� de la compartici� de la connexi� a Internet

en: Toggle between flat and group sorted
ca: Commuta entre pla i ordenat per grups

en: Themes
ca: Temes

en: Options: %s
ca: Opcions: %s

en: You are currently using %s as your boot manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
ca: Actualment utilitzeu %s com a gestor de l'arrencada
    Feu clic a 'Configura' per executar l'auxiliar de configuraci�.

en: OKI winprinter configuration
ca: Configuraci� de la "winprinter" OKI

en: Security Level
ca: Nivell de seguretat:

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
ca: Alguns passos no s'han completat.
    
    Segur que voleu sortir ara?

en: Polish (qwertz layout)
ca: Polon�s (disposici� qwertz)

en: Syria
ca: S�ria

en: Is your printer a multi-function device from HP or Sony (OfficeJet, PSC, LaserJet 1100/1200/1220/3200/3300 with scanner, DeskJet 450, Sony IJP-V100), an HP PhotoSmart or an HP LaserJet 2200?
ca: La vostra impressora �s un dispositiu multifunci� d'HP o de Sony (OfficeJet, PSC, LaserJet 1100/1200/1220/3200/3300 amb esc�ner, DeskJet 450, Sony IJP-V100), una HP PhotoSmart or una HP LaserJet 2200?

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit)
en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system from the list above or
    wait %d seconds for default boot.
ca: Benvingut al %s, el selector de sistema operatiu!
    
    Trieu un sistema operatiu de la lista superior, o espereu
    %d segons per arrencar en el sistema operatiu predeterminat.

en: Portuguese
ca: Portugu�s

en: Loopback file name:
ca: Nom del fitxer de loopback:

en: DNS server address should be in format 1.2.3.4
ca: L'adre�a del servidor DNS ha d'estar en format 1.2.3.4

en: Left Control key
ca: Tecla de control esquerra

en: Serbia
ca: S�rbia

en: Newzealand
ca: Nova Zelanda

en: This directory should remain within the root filesystem
ca: Aquest directori s'ha de mantenir dins del sistema de fitxers arrel

en: Across Network
ca: a la xarxa

en: CapsLock key
ca: Tecla de Fixaci� de Maj�scules

en: Install bootloader
ca: Instal�la el carregador de l'arrencada

en: Select the memory size of your graphics card
ca: Seleccioneu la mida de la mem�ria de la vostra targeta gr�fica

en: [OPTIONS]
    Network & Internet connection and monitoring application
    
    --defaultintf interface : show this interface by default
    --connect : connect to internet if not already connected
    --disconnect : disconnect to internet if already connected
    --force : used with (dis)connect : force (dis)connection.
    --status : returns 1 if connected 0 otherwise, then exit.
    --quiet : don't be interactive. To be used with (dis)connect.
ca: [OPTIONS]
    Aplicaci� de connexi� a xarxes i Internet i de monitoritzaci�
    
    --defaultintf interface : per defecte, mostra aquesta interf�cie
    --connect : connecta a Internet si no ho est� ja
    --disconnect : desconnecta d'Internet si est� connectat
    --force : utilitzat amb (dis)connect : imposa la (des)connexi�.
    --status : torna 1 si est� connectat, 0 si no, i despr�s surt.
    --quiet : no siguis interactiu. Per utilitzar amb (dis)connect.

en: Dynamic IP Address Pool:
ca: Conjunt d'adreces IP din�miques:

en: LVM name?
ca: Nom LVM?

en: Some devices in the "%s" hardware class were removed:
ca: S'han suprimit alguns dispositius en la classe "%s" de maquinari:

en: Found %s %s interfaces
ca: S'han trobat interf�cies %s %s

en: Post Install
ca: Post-instal�laci�

en: The internal domain name
ca: Nom intern de domini

en: Card IRQ
ca: IRQ de la targeta

en: Font Importation and monitoring application                                     
    --windows_import : import from all available windows partitions.
    --xls_fonts      : show all fonts that already exist from xls
    --strong         : strong verification of font.
    --install        : accept any font file and any directry.
    --uninstall      : uninstall any font or any directory of font.
    --replace        : replace all font if already exist
    --application    : 0 none application.
                     : 1 all application available supported.
                     : name_of_application like  so for staroffice 
                     : and gs for ghostscript for only this one.
ca: Aplicaci� d'importaci� de tipus de lletra i de monitoritzaci�                                     
    --windows_import : importa des de totes les particions de Windows disponibles.
    --xls_fonts      : mostra tots els tipus de lletra que ja s�n a l'xls
    --strong         : verificaci� forta del tipus de lletra.
    --install        : accepta qualsevol fitxer de tipus de lletra i qualsevol directori.
    --uninstall      : desinstal�la qualsevol tipus de lletra o qualsevol directori de tipus de lletra.
    --replace        : reempla�a qualsevol tipus de lletra si ja existeix
    --application    : 0 cap aplicaci�.
                     : 1 totes les aplicacions compatibles disponibles.
                     : nom_de_l'aplicaci�, com ara so per a l'StarOffice 
                     : i gs per al ghostscript per utilitzar nom�s aquesta.

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
ca: Escolliu la unitat de disquet que voleu utilitzar per crear el disc d'arrencada

en: LILO with text menu
ca: LILO amb men� de text

en: Everything (no firewall)
ca: Tot (sense tallafoc)

en: You must specify a kernel image
ca: Heu d'especificar una imatge del nucli

en: , multi-function device on USB
ca: , dispositiu multifunci� en USB

en: Do
ca: Fes

en: Contacting the mirror to get the list of available packages...
ca: S'est� contactant amb la r�plica per obtenir la llista dels paquets disponibles...

en: Lithuanian AZERTY (old)
ca: Litu� AZERTY (antic)

en: Brazilian (ABNT-2)
ca: Brasiler (ABNT-2)

en: IP address of host/network:
ca: Adre�a IP de l'ordinador central/xarxa:

en: the progress bar y coordinate
    of its upper left corner
ca: coordenada y de la cantonada superior
    esquerra de la barra de progr�s

en: System installation
ca: Instal�laci� del sistema

en: Saint Vincent and the Grenadines
ca: Saint Vincent i les Grenadines

en: /File/_Open
ca: /Fitxer/_Obre

en: Location of auto_install.cfg file
ca: Ubicaci� del fitxer auto_install.cfg

en: Open Firmware Delay
ca: Demora per al firmware obert

en: Hungary
ca: Hongria

en: New Zealand
ca: Nova Zelanda

en: Color configuration
ca: Configuraci� de color

en: There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
ca: Hi ha ja algunes restriccions, i a la nit es fan m�s comprovacions autom�tiques.

en: please choose the date to restore
ca: Si us plau, seleccioneu la data a restaurar

en: Netherlands Antilles
ca: Antilles Holandeses

en: Switching from ext2 to ext3
ca: S'est� canviant de ext2 a ext3

en: Browse to new restore repository.
ca: Navega per trobar un nou dip�sit de restauraci�

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard allows you to install local or remote printers to be used from this machine and also from other machines in the network.
    
    It asks you for all necessary information to set up the printer and gives you access to all available printer drivers, driver options, and printer connection types.
ca: 
    Benvingut a l'auxiliar de configuraci� de la impressora
    
    Aquest auxiliar us permetr� instal�lar impressores locals o remotes per usar-les en aquest ordinador i tamb� des d'altres ordinadors de la xarxa.
    
    Us demanar� la informaci� necess�ria per definir impressores i us proporcionar� acc�s als controladors disponibles de les impressores, les seves opcions i els tipus de connexions d'impressores.

en: and %d unknown printers
ca: i %d impressores desconegudes

en: Early Intel Pentium chips manufactured have a bug in their floating point processor which did not achieve the required precision when performing a Floating point DIVision (FDIV)
ca: Els primers xips Pentium d'Intel fabricats tenen un defecte en el seu processador de punt flotant que no els permet aconseguir la precisi� necess�ria en realitzar una divisi� de punt flotant (FDIV)

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
ca: No s'ha trobat cap targeta PCI XDSI. Si us plau, seleccioneu-ne una a la pantalla seg�ent.

en: Please give a user name
ca: Si us plau, introdu�u un nom d'usuari

en: Enable CD Boot?
ca: Voleu habilitar l'arrencada des de CD?

en:  enter `void' for void entry
ca:  entreu 'void' per entrada buida

en: Winmodem connection
ca: Connexi� Winmodem

en: 
    Congratulations, your printer is now installed and configured!
    
    You can print using the "Print" command of your application (usually in the "File" menu).
    
    If you want to add, remove, or rename a printer, or if you want to change the default option settings (paper input tray, printout quality, ...), select "Printer" in the "Hardware" section of the Mandrake Control Center.
ca: 
    Felicitats, la impressora s'ha instal�lat i configurat correctament!
    
    Podeu imprimir utilitzant l'ordre "Imprimeix" de les aplicacions (normalment en el men� "Fitxer").
    
    Si voleu afegir, esborrar o canviar el nom a una impressora, o si voleu canviar les opcions per defecte (safata d'entrada, qualitat impressi�...), seleccioneu "Impressora" en la secci� "Maquinari" del Centre de Control Mandrake.

en: Now, you can run xawtv (under X Window!) !
ca: Ara, podeu executar xawtv (sota X Window!) !

en: Not enough swap space to fulfill installation, please add some
ca: No hi ha prou espai d'intercanvi per completar la instal�laci�; si us plau, afegiu-ne

note: -PO: example: lilo-graphic on /dev/hda1
en: %s on %s
ca: %s a %s

en: GNU/Linux manages time in GMT (Greenwich Mean Time) and translates it to
    local time according to the time zone you selected. If the clock on your
    motherboard is set to local time, you may deactivate this by unselecting
    "%s", which will let GNU/Linux know that the system clock and the
    hardware clock are in the same timezone. This is useful when the machine
    also hosts another operating system like Windows.
    
    The "%s" option will automatically regulate the clock by connecting to a
    remote time server on the Internet. For this feature to work, you must have
    a working Internet connection. It is best to choose a time server located
    near you. This option actually installs a time server that can used by
    other machines on your local network as well.
ca: El GNU/Linux gestiona l'hora en GMT (Greenwich Mean Time) i el tradueix a
    l'hora local d'acord amb la zona hor�ria seleccionada. Si el rellotge de la placa
    base indica l'hora local, podeu desactivar-ho desseleccionant "%s", i aix�
    informar� al GNU/Linux que el rellotge del sistema i el rellotge del maquinari s�n
    a la mateixa zona hor�ria. Aix� �s convenient quan la m�quina tamb� t� instal�lat
    un altre sistema operatiu, com ara el Windows.
    
    L'opci� "%s" regular� autom�ticament l'hora connectant-se a un servidor horari
    remot d'Internet (per activar aquesta funci� us caldr� tenir connexi� a Internet). �s
    millor triar un servidor que estigui ubicat a prop vostre. De fet, aquesta opci� instal�la
    un servidor d'hora que altres m�quines de la vostra xarxa local tamb� podran utilitzar.

en: Which is your timezone?
ca: En quina zona hor�ria us trobeu?

en: The system is now connected to the Internet.
ca: Ara, el sistema est� connectat a Internet.

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ca: Illes Ge�rgia del Sud i Sandwich del Sud

en: Japan (broadcast)
ca: Jap� (difusi�)

en: Monitor
    
       The installer will normally automatically detect and configure the
    monitor connected to your machine. If it is incorrect, you can choose from
    this list the monitor you actually have connected to your computer.
ca: Monitor
    
       Normalment, l'instal�lador detectar� i configurar� autom�ticament el
    monitor que teniu connectat a l'ordinador. Si no �s correcte, podreu triar
    d'aquesta llista el monitor que realment teniu connectat a l'ordinador.

en: Mozambique
ca: Mo�ambic

en: Icon
ca: Icona

en: Please choose what you want to backup
ca: Si us plau, escolliu de qu� voleu fer la c�pia de seguretat

en: Read-write
ca: Lectura-escriptura

en: Size: %s
ca: Mida: %s

en: Hostname:
ca: Nom de l'ordinador central:

en: Chunk size %s
ca: Mida del fragment %s

en: Build the future of Linux!
ca: Constru�u el futur del Linux!

en: Local Printer
ca: Impressora local

en: ADSL connection
ca: Connexi� ADSL

en: No configuration, please click Wizard or Advanced.
ca: Cap configuraci�, si us plau feu clic a 'Auxiliar' o a 'Avan�at'.

en: Error!
ca: S'ha produ�t un error!

en: cable connection detected
ca: s'ha detectat la connexi� per cable

en: Permission denied transferring %s to %s
ca: S'ha denegat el perm�s per transferir %s a %s

en: /_Report Bug
ca: /_Informeu d'un error

en: Resize
ca: Canvia la mida

en: Resolution: %s
ca: Resoluci�: %s

en: Can't access kernel modules corresponding to your kernel (file %s is missing), this generally means your boot floppy in not in sync with the Installation medium (please create a newer boot floppy)
ca: No es pot accedir als m�duls del nucli corresponents al vostre nucli (no s'ha trobat el fitxer %s). Aix� generalment vol dir que el vostre disquet d'arrencada no est� sincronitzat amb el suport d'instal�laci� (si us plau, creeu un nou disquet d'arrencada)

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
ca: Si us plau, seleccioneu el port correcte. Per exemple, el port "COM1" en
    Windows s'anomena "ttyS0" en GNU/Linux.

en: The following packages are going to be removed
ca: Ara s'eliminaran els paquets seg�ents

en: Connect to the Internet
ca: Connecta't a Internet

en: Use existing partitions
ca: Utilitza les particions existents

en: Canadian (Quebec)
ca: Canadenc (Quebec)

en: Mouse device: %s
ca: Dispositiu del ratol�: %s

en: Reselect correct fonts
ca: Torna a seleccionar les fonts correctes

en: Options
    
       Here you can choose whether you want to have your machine automatically
    switch to a graphical interface at boot. Obviously, you want to check
    "%s" if your machine is to act as a server, or if you were not successful
    in getting the display configured.
ca: Opcions
    
       Aqu� podeu decidir si voleu que l'ordinador canvi� autom�ticament a una interf�cie
    gr�fica en arrencar. �bviament, activareu "%s" si l'ordinador ha de ser un servidor,
    o si no heu pogut configurar la pantalla.

en: MandrakeExpert Corporate
ca: Grup corporatiu MandrakeExpert

en:  [everything]
           XFdrake [--noauto] monitor
           XFdrake resolution
ca:  [everything]
           XFdrake [--noauto] monitor
           XFdrake resoluci�

en: Write protection
ca: Protecci� contra escriptura

en: You've not selected any font
ca: No heu seleccionat cap tipus de lletra

en: Language
ca: Escolliu el vostre idioma

en: Printer model selection
ca: Selecci� del model d'impressora

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
ca: Despr�s de canviar el tipus de la partici� %s, se'n perdran totes les dades

en: %d seconds
ca: %d segons

en: Insert a blank floppy in drive %s
ca: Inseriu un disquet en blanc a la unitat %s

en: A valid URI must be entered!
ca: Heu d'entrar un URI v�lid!

en: Found "%s" interface do you want to use it ?
ca: S'ha trobat la interf�cie "%s". Voleu utilitzar-la?

en: Re-configure interface and DHCP server
ca: Torna a configurar la interf�cie i el servidor DHCP

en: Sound configuration
ca: Configuraci� de so

en: Photo test page
ca: P�gina de prova de fotografia

en: Custom disk partitioning
ca: Particionament personalitzat de disc

en: Enter Printer Name and Comments
ca: Introdu�u el nom de la impressora i comentaris

en: The following printers
    
    %s%s
    are directly connected to your system
ca: Les impressores
    
    %s%s
    estan connectades directament al vostre sistema

en: type: %s
ca: tipus: %s

en: Slovakian (QWERTY)
ca: Eslovac (QWERTY)

en: No Sound Card detected!
ca: No s'ha detectat cap targeta de so!

en: Mouse Port
ca: Port del ratol�

en: Need to restart the Display Manager for full changes to take effect. 
    (service dm restart - at the console)
ca: Cal reiniciar el Gestor de pantalla per tal que tots els canvis tinguin efecte. 
    ("service dm restart" a la consola)

en: Ftp Server
ca: Servidor FTP

en: %s fonts conversion
ca: conversi� de tipus de lletra %s

en: the type of bus on which the mouse is connected
ca: tipus de bus a qu� est� connectat el ratol�.

en: As a review, DrakX will present a summary of information it has about your
    system. Depending on your installed hardware, you may have some or all of
    the following entries. Each entry is made up of the configuration item to
    be configured, followed by a quick summary of the current configuration.
    Click on the corresponding "%s" button to change that.
    
     * "%s": check the current keyboard map configuration and change that if
    necessary.
    
     * "%s": check the current country selection. If you are not in this
    country, click on the "%s" button and choose another one. If your country
    is not in the first list shown, click the "%s" button to get the complete
    country list.
    
     * "%s": By default, DrakX deduces your time zone based on the country
    you have chosen. You can click on the "%s" button here if this is not
    correct.
    
     * "%s": check the current mouse configuration and click on the button to
    change it if necessary.
    
     * "%s": clicking on the "%s" button will open the printer
    configuration wizard. Consult the corresponding chapter of the ``Starter
    Guide'' for more information on how to setup a new printer. The interface
    presented there is similar to the one used during installation.
    
     * "%s": if a sound card is detected on your system, it is displayed
    here. If you notice the sound card displayed is not the one that is
    actually present on your system, you can click on the button and choose
    another driver.
    
     * "%s": by default, DrakX configures your graphical interface in
    "800x600" or "1024x768" resolution. If that does not suit you, click on
    "%s" to reconfigure your graphical interface.
    
     * "%s": if a TV card is detected on your system, it is displayed here.
    If you have a TV card and it is not detected, click on "%s" to try to
    configure it manually.
    
     * "%s": if an ISDN card is detected on your system, it will be displayed
    here. You can click on "%s" to change the parameters associated with the
    card.
    
     * "%s": If you want to configure your Internet or local network access
    now.
    
     * "%s": this entry allows you to redefine the security level as set in a
    previous step ().
    
     * "%s": if you plan to connect your machine to the Internet, it's a good
    idea to protect yourself from intrusions by setting up a firewall. Consult
    the corresponding section of the ``Starter Guide'' for details about
    firewall settings.
    
     * "%s": if you wish to change your bootloader configuration, click that
    button. This should be reserved to advanced users.
    
     * "%s": here you'll be able to fine control which services will be run
    on your machine. If you plan to use this machine as a server it's a good
    idea to review this setup.
ca: Com a revisi�, el DrakX presentar� un resum de la informaci� que
    t� sobre el vostre sistema. Segons el maquinari instal�lat, podeu
    tenir algunes o totes les entrades seg�ents. Cada entrada consta
    de l'element de configuraci� que cal configurar, seguit d'un breu
    resum de la configuraci� actual.
    Feu clic al bot� "%s" corresponent per canviar-ho.
    
     * "%s": comproveu la configuraci� actual del mapa de teclat i
    canvieu-la si �s necessari.
    
     * "%s": comproveu la selecci� actual de pa�s. Si no sou a aquest
    pa�s, feu clic al bot� "%s" i escolliu-ne un altre. Si el vostre
    pa�s no �s a la primera llista que es mostra, feu clic al bot� "%s"
    per obtenir una llista de pa�sos completa.
    
     * "%s": per defecte, el DrakX dedueix la vostra zona hor�ria en
    funci� del pa�s que hagueu escollit. Aqu� podeu fer clic al bot� "%s"
    si no fos correcta.
    
     * "%s": comproveu la configuraci� actual del ratol� i feu clic al
    bot� per canviar-la si fos necessari.
    
     * "%s": feu clic al bot� "%s" per obrir l'auxiliar de configuraci�
    de la impressora. Consulteu el cap�tol corresponent de la ``Guia d'
    iniciaci�'' per tenir m�s informaci� sobre la configuraci� d'una nova
    impressora. Aquesta interf�cie �s similar a la utilitzada durant la
    instal�laci�.
    
     * "%s": si es detecta una targeta de so al vostre sistema, es
    mostra aqu�. Si veieu que que no �s la que realment teniu al sistema,
    podeu fer clic al bot� per triar un altre programa de control.
    
     * "%s": per defecte, el DrakX configura la vostra interf�cie
    gr�fica a una resoluci� de "800x600" or "1024x768". Si no us
    va b�, feu clic a "%s" per reconfigurar la interf�cie gr�fica.
    
     * "%s": si es detecta una targeta de TV al sistema, es mostra
    aqu�. Si en teniu una per� no �s detectada, feu clic a "%s" per
    intentar configurar-la manualment.
    
     * "%s": si es detecta una targeta XDSI al sistema, es mostra
    aqu�. Podeu fer clic a "%s" per canviar els par�metres associats
    amb la targeta.
    
     * "%s": si voleu configurar ara l'acc�s a Internet a la xarxa local.
    
     * "%s": aquesta entrada un permet redefinir el nivel de seguretat
    definit en un pas anterior ().
    
     * "%s": si teniu previst connectar-vos a Internet, �s bona idea
    protegir-vos d'intrusions instal�lant un tallafocs. Consulteu-ne
    els detalls a la secci� corresponent de la ``Guia d'iniciaci�''.
    
     * "%s": si voleu canviar la configuraci� del carregador d'arrencada,
    feu clic a aquest bot�. Es recomana que aix� nom�s ho facin els usuaris
    avan�ats.
    
     * "%s": aqu� podreu acabar d'ajustar els serveis que s'executaran
    en el vostre ordinador. Si teniu previst utilitzar aquesta m�quina com
    a servidor, �s aconsellable que reviseu aquesta configuraci�.

en: Comoros
ca: Comores

en: Yaboot mode
ca: Mode Yaboot

en: Generic 3 Button Mouse
ca: Ratol� gen�ric de 3 botons

en: USA (cable)
ca: EUA (cable)

en: Can't relaunch LiLo!
    Launch "lilo" as root in command line to complete LiLo theme installation.
ca: No s'ha pogut tornar a executar LILO!
    Executa "lilo" com a root a la l�nia d'ordres per completar la instal�laci� del tema del LILO.

en: Select another media to restore from
ca: Seleccioneu un altre suport des del qual restaurar

en: Software Manager
ca: Gestor de programari

en: Re-submit
ca: Torna a enviar

en: CD in place - continue.
ca: El CD �s a lloc. Continua.

en: KB
ca: kB

en: Network & Internet
ca: Xarxa i Internet

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
ca: Litu� "fon�tic" QWERTY

en: Net Boot Images
ca: Imatges d'arrencada de la xarxa

en: Sharing of local scanners
ca: Compartici� d'esc�ners locals

en: Plug'n Play probing failed. Please select the correct monitor
ca: L'exploraci� Plug'n'Play ha fallat. Especifiqueu un monitor

en: Services and deamons
ca: Serveis i dimonis

en: Remote host name missing!
ca: Falta el nom de l'ordinador central remot!

en: with /usr
ca: amb /usr

en: Network
ca: Xarxa

en: Auto-detect printers connected to machines running Microsoft Windows
ca: Detecta autom�ticament les impressores connectades a m�quines amb Microsoft Windows

en: This password is too simple
ca: Aquesta contrasenya �s massa senzilla

en: Slovakian (QWERTZ)
ca: Eslovac (QWERTZ)

en: To modify and to create in different languages such as Perl, Python, C and C++ has never been so easy thanks to GNU gcc 3 and the best Open Source development environments.
ca: Gr�cies al gcc 3 de GNU i als millors entorns de desenvolupament de codi obert, modificar i crear en diferents llenguatges, com ara Perl, Python, C+ i C++, mai no ha estat tan f�cil.

en: Truly minimal install (especially no urpmi)
ca: Instal�laci� realment m�nima (especialment no urpmi)

en: Use daemon
ca: Utilitza dimoni

en: Authentication
ca: Autenticaci�

en: Add this printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
ca: Afegeix aquesta impressora a Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Additional CUPS servers:
ca: Servidors CUPS addicionals:

en: Choose one of the auto-detected printers from the list or enter the hostname or IP and the optional port number (default is 9100) in the input fields.
ca: Trieu una de les impressores detectades de la llista, o introdu�u el nom de l'ordinador central o la IP i opcionalment el n�mero de port (per defecte �s el 9100) en els quadres de text.

en: Where do you want to mount %s?
ca: On voleu muntar %s?

en: Algeria
ca: Alg�ria

en: Restore Via Network
ca: Restaura a trav�s de la xarxa

en: In the case that different servers are available for your card, with or
    without 3D acceleration, you are then asked to choose the server that best
    suits your needs.
ca: En cas que hi hagi diferents servidors disponibles per a la vostra
    targeta, amb o sense acceleraci� 3D, se us demanar� que escoliu
    el servidor que m�s us convingui.

en: 	Backups use tar and gzip
ca: 	Les c�pies de seguretat utilitzen tar i gzip

en: Both Control keys simultaneously
ca: Les dues tecles Ctrl simult�niament

en: [OPTION]...
      --no-confirmation      don't ask first confirmation question in MandrakeUpdate mode
      --no-verify-rpm        don't verify packages signatures
      --changelog-first      display changelog before filelist in the description window
      --merge-all-rpmnew     propose to merge all .rpmnew/.rpmsave files found
ca: [OPCI�]...
      --no-confirmation      no facis la primera pregunta de confirmaci� en el mode MandrakeUpdate
      --no-verify-rpm        no comprovis les signatures dels paquets
      --changelog-first      mostra el registre de canvis abans de la llista de fitxers en la finestra de descripci�
      --merge-all-rpmnew     proposa fusionar tots els fitxers .rpmnew/.rpmsave trobats

en: Setting Default Printer...
ca: Establint la impressora per defecte...

en: Interface %s (using module %s)
ca: Interf�cie %s (utilitzant el m�dul %s)

en: Generating preview ...
ca: S'est� generant la vista pr�via...

en: Freq should have the suffix k, M or G (for example, "2.46G" for 2.46 GHz frequency), or add enough '0' (zeroes).
ca: La freq��ncia ha de tenir el sufix k, M o G (per exemple, "2,46G" per a la freq��ncia de 2,46 GHz), or afegir prou '0' (zeros).

en: , multi-function device on parallel port #%s
ca: , dispositiu multifunci� en port paral�lel #%s

en: serial
ca: s�rie

en: Georgian ("Latin" layout)
ca: Georgi� (disposici� "llatina")

en: Get the best items with Mandrake Linux Strategic partners
ca: Aconseguiu els millors articles amb els socis estrat�gics de Linux Mandrake

en: You may now provide options to module %s.
    Note that any address should be entered with the prefix 0x like '0x123'
ca: Ara podeu subministrar les opcions per al m�dul %s.
    Tingueu en compte que qualsevol adre�a s'ha de prefixar amb 0x, com '0x123'

en: Use ``Unmount'' first
ca: Utilitzeu primer "Unmount"

en: Installing mtools packages...
ca: S'estan instal�lant els paquets mtools...

en: You must specify a root partition
ca: Heu d'especificar una partici� arrel

en: first step creation
ca: creaci� del primer pas

en: Both Shift keys simultaneously
ca: Les dues tecles de Maj�scules simult�niament

en: Select a scanner model
ca: Seleccioneu un model d'esc�ner

en: Drakbackup Configuration
ca: Configuraci� del Drakbackup

en: Save as..
ca: Anomena i desa...

en: Korea (North)
ca: Corea (Nord)

en: This interface has not been configured yet.
    Launch the configuration wizard in the main window
ca: Aquesta interf�cie encara no s'ha configurat.
    Executeu l'auxiliar de configuraci� en la finestra principal

en: System configuration
ca: Configuraci� del sistema

en: Autologin
ca: Entrada autom�tica

en: Domain Admin Password
ca: Contrasenya de l'administrador del domini

en: Perfectly adapt your computer to your needs thanks to the 11 available Mandrake Linux user interfaces which can be fully modified: KDE 3.1, GNOME 2.2, Window Maker, ...
ca: Adapteu totalment el vostre ordinador a les vostres necessitats gr�cies a les 11 interf�cies d'usuari de Linux Mandrake que es poden modificar per complet: KDE 3.1, Gnome 2.2, Window Maker...

en: Configuring printer ...
ca: S'est� configurant la impressora...

en: To ensure data integrity after resizing the partition(s), 
    filesystem checks will be run on your next boot into Windows(TM)
ca: Per assegurar la integritat de les dades despr�s de canviar la mida de la o les particions,
    les comprovacions del sistema de fitxers es realitzaran el proper cop que arrenqueu en Windows(TM)

en: if set to yes, run some checks against the rpm database.
ca: si �s "s�", executa determinades comprovacions de la base de dades rpm.

en: Virgin Islands (British)
ca: Illes Verge Brit�niques

en: click here if you are sure.
ca: feu clic aqu� si ho teniu clar.

en: No configuration file found 
    please click Wizard or Advanced.
ca: No s'ha trobat el fitxer de configuraci� 
    si us plau, feu clic a 'Auxiliar' o a 'Avan�at'.

en: Listed here are the existing Linux partitions detected on your hard drive.
    You can keep the choices made by the wizard, since they are good for most
    common installations. If you make any changes, you must at least define a
    root partition ("/"). Do not choose too small a partition or you will not
    be able to install enough software. If you want to store your data on a
    separate partition, you will also need to create a "/home" partition
    (only possible if you have more than one Linux partition available).
    
    Each partition is listed as follows: "Name", "Capacity".
    
    "Name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard drive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". For IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
ca: Aquestes s�n les particions de Linux existents que s'han detectat al disc dur.
    Podeu conservar les decisions preses per l'auxiliar, at�s que s�n les adequades
    per a les instal�lacions m�s habituals. Si hi feu algun canvi, com a m�nim heu
    de definir una partici� arrel ("/"). No trieu una partici� massa petita perqu�
    no podr�eu instal�lar-hi prou programari. Si voleu emmagatzemar les dades en una
    altra partici�, us caldr� crear una partici� "/home" (aix� nom�s ser� possible
    si hi ha m�s d'una partici� de Linux disponible).
    
    Cada partici� est� identificada d'aquesta manera: "Nom", "Capacitat".
    
    "Nom" es compon de: "tipus d'unitat de disc", "n�mero d'unitat de disc",
    "n�mero de la partici�" (per exemple, "hda1").
    
    El "Tipus d'unitat de disc" �s "hd" si la vostre unitat de disc �s IDE i "sd" si �s SCSI.
    
    El "N�mero de la unitat de disc" �s sempre una lletra despr�s d'"hd" o "sd".
    Per a unitats de disc IDE:
    
     * "a" significa "unitat de disc mestra en el controlador IDE primari",
    
     * "b" significa "unitat de disc esclava en el controlador IDE primari",
    
     * "c" significa "unitat de disc mestra en el controlador IDE secundari",
    
     * "d" significa "unitat de disc esclava en el controlador IDE secundari".
    
    Amb unitats de disc SCSI, una "a" significa "ID SCSI m�s baixa",
    una "b" significa "segona ID SCSI m�s baixa", etc.

en: Remove
ca: Elimina

en: Pipe job into a command
ca: Redirecciona el treball cap a una ordre

en: Cote d'Ivoire
ca: Costa d'Ivori

en: new dynamic device name generated by core kernel devfs
ca: nou nom de dispositiu din�mic generat pel devfs intern del nucli

en: Yes
ca: S�

en: Which protocol do you want to use?
ca: Quin protocol voleu utilitzar?

en: Restore Progress
ca: Progr�s de la restauraci�

en: Estonia
ca: Est�nia

en: Choose the host on which the local scanners should be made available:
ca: Escolliu l'ordinador central els esc�ners locals del qual han d'estar disponibles:

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions.
ca: Hi ha un forat a la vostra taula de particions, per� no puc utilitzar-lo.
    L'�nica soluci� �s moure les particions prim�ries per fer que el forat quedi contigu a les particions ampliades

en: Channel
ca: Canal

en: Add
ca: Afegeix

en: No Internet Connection Sharing has ever been configured.
ca: No s'ha configurat mai cap connexi� compartida a Internet.

en:  Error while sending mail.
ca:  S'ha produ�t un error en enviar el correu electr�nic.

en: Keyboard
ca: Teclat

en: Insert the CD with volume label %s
     in the CD drive under mount point /mnt/cdrom
ca: Inseriu el CD amb l'etiqueta de volum %s
     a la unitat de CD sota el punt de muntatge /mnt/cdrom

en: Rate should have the suffix k, M or G (for example, "11M" for 11M), or add enough '0' (zeroes).
ca: La velocitat ha de tenir el sufix k, M o G (per exemple, "11M" per a 11M), o afegir prou '0' (zeros).

en: Choose the connection you want to configure
ca: Escolliu la connexi� que voleu configurar

en: Please wait, setting security level...
ca: Espereu si us plau, s'est� configurant el nivell de seguretat...

en: Configuring network device %s
ca: S'est� configurant el dispositiu de xarxa %s

en: activated
ca: activat

en: Please choose which network interface will be used for the dhcp server.
ca: Si us plau, escolliu la interf�cie de xarxa que s'utilitzar� per al servidor dhcp.

en: Finding packages to upgrade...
ca: S'estan cercant els paquets a actualitzar

en: Mount point:
ca: Punt de muntatge:

en: parse all fonts
ca: analitza totes les fonts

en: With X
ca: Amb X

en: Multi-head configuration
ca: Configuraci� Multi-head

en: No browser available! Please install one
ca: No hi ha cap navegador disponible! Si us plau, instal�leu-ne un

en: Keep the changes?
    The current configuration is:
    
    %s
ca: Voleu conservar els canvis?
    La configuraci� actual �s:
    
    %s

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
ca: No podeu utilitzar el ReiserFS per a particions inferiors a 32 MB

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
ca: El protocol rwho permet que els usuaris remots obtinguin una llista
    de tots els usuaris que estan connectats a un ordinador que est�
    executant el dimoni rwho (similar al finger).

en: Domain name
ca: Nom de domini

en: Sharing of local printers
ca: Compartici� d'impressores locals

en: Available printers
ca: Impressores disponibles

en: Empty
ca: Buit

en: text width
ca: amplada del text

en: Where do you want to mount device %s?
ca: On voleu muntar el dispositiu %s?

en: The default lease (in seconds)
ca: L�sing per defecte (en segons)

en: Interface "%s"
ca: Interf�cie "%s"

en: With basic documentation (recommended!)
ca: Amb la documentaci� b�sica (recomanat!)

en: 1 button
ca: 1 bot�

en: 
    There are %d unknown printers directly connected to your system
ca: 
    Hi ha %d impressores desconegudes connectades directament a l'ordinador.

en: Korea
ca: Corea

en: Your choice? (default `%s'%s)
ca: Quina �s la vostra elecci�? (predeterminat '%s'%s)

en: Raw printer
ca: Impressora en cru (raw)

en: official vendor name of the cpu
ca: nom oficial del distribu�dor de la cpu

en: Useless without Terminal Server
ca: In�til sense el servidor de terminal

en: Vendor
ca: Venedor

en: Interface %s
ca: Interf�cie %s

en: Configure mouse
ca: Configura el ratol�

en: Choose the mount points
ca: Escolliu els punts de muntatge

en: OK
ca: D'acord

en: Yugoslavian (latin)
ca: Iugoslau (llat�)

en: Installing
ca: S'est� instal�lant

en: Launch userdrake
ca: Executa userdrake

en: Is this an install or an upgrade?
ca: Es tracta d'una instal�laci� o d'una actualitzaci�?

en: ISDN card
ca: Targeta XDSI

en: To share your own knowledge and help build Linux software, join our discussion forums on our "Community" webpages.
ca: Per compartir el vostre coneixement i ajudar a construir eines per a Linux, apunteu-vos als f�rums de discussi� que trobareu a les nostres p�gines de la "Comunitat"

en: 	-Hard drive.
ca: 	-Disc dur.

en: This step is activated only if an old GNU/Linux partition has been found on
    your machine.
    
    DrakX now needs to know if you want to perform a new install or an upgrade
    of an existing Mandrake Linux system:
    
     * "%s": For the most part, this completely wipes out the old system. If
    you wish to change how your hard drives are partitioned, or change the file
    system, you should use this option. However, depending on your partitioning
    scheme, you can prevent some of your existing data from being over-written.
    
     * "%s": this installation class allows you to update the packages
    currently installed on your Mandrake Linux system. Your current
    partitioning scheme and user data is not altered. Most of other
    configuration steps remain available, similar to a standard installation.
    
    Using the ``Upgrade'' option should work fine on Mandrake Linux systems
    running version "8.1" or later. Performing an Upgrade on versions prior
    to Mandrake Linux version "8.1" is not recommended.
ca: Aquest pas nom�s s'activa si s'ha trobat una partici� GNU/Linux antiga a
    l'ordinador.
    
    Ara, el DrakX necessita saber si voleu realitzar una instal�laci� nova o
    una actualitzaci� d'un sistema Linux Mandrake existent:
    
     * "%s": aquesta opci� destrueix gaireb� del tot el sistema antic. Si
    voleu canviar les particions dels discs durs, o el sistema de fitxers,
    heu d'utilitzar aquesta opci�. No obstant aix�, i depenent de l'esquema de
    particionament que tingueu, podeu evitar que part de les dades existents se
    sobreescriguin.
    
     * "%s": aquest tipus d'instal�laci� us permet actualitzar els paquets que
    ja estan instal�lats al sistema Linux Mandrake. L'esquema de particionament
    actual i les dades d'usuari no queden afectades. La majoria de les altres
    fases de configuraci� queden disponibles, de manera similar a una instal�laci�
    est�ndard.
    
    L'opci� ``Actualitza'' ha de funcionar correctament en sistemes Linux Mandrake
    amb la versi� "8.1" o posteriors. No es recomana realitzar una actualitzaci�
    en versions de Linux Mandrake anteriors a la "8.1".

en: Printer on remote CUPS server
ca: Impressora en servidor CUPS remot

en: Failed to remove the printer "%s" from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
ca: �s impossible de suprimir la impressora "%s" d'Star Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: here if no.
ca: aqu� si no.

en: DHCP host name
ca: Nom de l'ordinador central DHCP

en: The maximum lease (in seconds)
ca: L�sing m�xim (en segons)

en: Please choose which serial port your mouse is connected to.
ca: Si us plau, seleccioneu el port s�rie a qu� est� connectat el ratol�.

en: Did it work properly?
ca: Ha funcionat correctament?

en: Mount the file system read-only.
ca: Munta el sistema de fitxers nom�s de lectura.

en: Poor
ca: Pobre

en: The DHCP start range
ca: L'adre�a inicial del rang del DHCP

en: Unsafe
ca: No segur

en: Guadeloupe
ca: Guadalupe

en: could not find any font.
ca: no s'ha trobat cap font.

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
ca: Voleu que la tecla Enrere efectu� un Suprimeix en la consola?

en: Vertical refresh rate
ca: Velocitat de refresc vertical

en: Entering step `%s'
ca: S'est� entrant en el pas '%s'

en: Niger
ca: N�ger

en: Removing %s ...
ca: S'est� eliminant %s

en: No printer
ca: Cap impressora

en: alert configuration
ca: Configuraci� de l'av�s

en: NetWare Printer Options
ca: Opcions de la impressora NetWare

en: %s BootSplash (%s) preview
ca: Vista pr�via del BootSplash %s (%s)

en: Add a user
ca: Afegeix un usuari

en: Network configuration (%d adapters)
ca: Configuraci� de xarxa (%d adaptadors)

en: Mandatory package %s is missing
ca: El paquet %s necessari falta

en: Philippines
ca: Filipines

en: Ok
ca: D'acord

en: drakTermServ Overview
ca: Visi� general del drakTermServ

en: Print Queue Name
ca: Nom de la cua d'impressi�

en: Do you want to use aboot?
ca: Voleu utilitzar l'aboot?

en: Belarusian
ca: Bielorr�s

en: PDQ only supports local printers, remote LPD printers, and Socket/TCP printers.
ca: PDQ nom�s funciona amb impressores locals, impressores LPD remotes, i impressores de Socket/TCP.

en: Move files to the new partition
ca: Mou els fitxers a la nova partici�

en: Add here the CUPS servers whose printers you want to use. You only need to do this if the servers do not broadcast their printer information into the local network.
ca: Afegiu aqu� els servidors CUPS les impressores dels quals voleu utilitzar. Nom�s us cal fer aix� si els servidors no difonen la informaci� de les seves impressores en la xarxa local.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer.
    
    Please plug in and turn on all printers connected to this machine so that it/they can be auto-detected.
    
     Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" if you do not want to set up your printer(s) now.
ca: 
    Benvingut a l'auxiliar de configuraci� de la impressora
    
    Aquest auxiliar us ajudar� a instal�lar la o les impressores connectades a aquest ordinador.
    
    Si teniu impressores connectades a aquesta m�quina, endolleu-les i engegueu-les per tal de poder-les detectar autom�ticament.
    
    Feu clic a "Seg�ent" quan estigueu a punt, o a "Cancel�la" si no voleu configurar ara les impressores.

en: Restore From Catalog
ca: Restaura des de cat�leg

en: mounting partition %s in directory %s failed
ca: El muntatge de la partici� %s en el directori %s ha fallat

en: Lilo screen
ca: Pantalla del LILO

en: LILO with graphical menu
ca: LILO amb men� gr�fic

en: Estimating
ca: S'est� estimant

en: You can't unselect this package. It is already installed
ca: No podeu desseleccionar aquest paquet; ja est� instal�lat

en: , printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
ca: , impressora "%s" en servidor SMB/Windows "%s"

en: Go on anyway?
ca: Voleu seguir igualment?

en: Looking for available packages and rebuilding rpm database...
ca: S'estan cercant els paquets disponibles i reconstruint la base de dades d'rpm...

en: 
                          DrakBackup Report
ca: 
                          Informe del DrakBackup

en: Does not appear to be recordable media!
ca: Sembla que el suport no �s enregistrable!

en: Specify options
ca: Especifica les opcions

en: Either the server name or the server's IP must be given!
ca: Cal que subministreu o b� el nom del servidor o b� la seva IP!

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    SILO on your system, or another operating system removes SILO, or SILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures.
    
    If you want to create a bootdisk for your system, insert a floppy in the first
    drive and press "Ok".
ca: Un disc d'arrencada personalitzat proporciona una manera d'arrencar el vostre
    sistema Linux sense dependre del carregador d'arrencada normal. Aix� �s �til
    si no voleu instal�lar el SILO al sistema, o si un altre sistema operatiu
    elimina el SILO, o si el SILO no funciona amb la vostra configuraci� de
    maquinari. Un disc d'arrencada personalitzat tamb� es pot utilitzar amb la
    imatge de rescat del Mandrake, facilitant molt la recuperaci� de fallides
    serioses del sistema.
    
    Si voleu crear un disc d'arrencada per al vostre sistema, inseriu un disquet a la primera unitat i premeu "D'acord".

en: You can't use an encrypted file system for mount point %s
ca: No podeu utilitzar un sistema d'arxius xifrat per al punt de muntatge %s

en: Norfolk Island
ca: Illa Norfolk

en: Theme installation failed!
ca: La instal�laci� dels temes ha fallat!

en: Nothing to do
ca: Res a fer

en: Use for loopback
ca: Utilitza per a loopback

en: Mandrake Bug Report Tool
ca: Eina per a la comunicaci� d'errors de programaci� (bugs) de Mandrake

en: use pppoe
ca: utilitza pppoe

en: Moving files to the new partition
ca: S'estan movent els fitxers a la nova partici�

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
ca: XFree %s amb acceleraci� 3D de maquinari EXPERIMENTAL

en: Advanced
ca: Avan�at

en: Transfer
ca: Transfereix

en: Dvorak (Swedish)
ca: Dvorak (Suec)

en: Afghanistan
ca: Afganistan

en: More Options
ca: M�s opcions

en: Delete Hard Drive tar files after backup to other media.
ca: Suprimeix els arxius tar del disc dur despr�s de fer una c�pia de seguretat en un altre suport.

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
ca: El cron �s un programa UNIX est�ndard que executa programes determinats
    per l'usuari en hores programades. El vixie cron afegeix un cert nombre de
    caracter�stiques al cron b�sic, incloent seguretat millorada i opcions
    de configuraci� m�s potents.

en: Add Client -->
ca: Afegeix un client -->

en: Read carefully!
ca: Llegiu-ho atentament!

en: Please,
    type in your tv norm and country
ca: Si us plau,
    entreu la vostra normativa de tv i el pa�s

en: No (experts only)
ca: No (nom�s experts)

en: No kernel selected!
ca: No heu seleccionat cap nucli!

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
ca: Premeu Retorn per arrencar el SO seleccionat, 'e' per editar les

en: The encryption keys do not match
ca: Les claus de xifratge no coincideixen

en: Right "Windows" key
ca: Tecla de "Windows" Dreta

en: if set to yes, check empty password in /etc/shadow.
ca: si �s "s�", comprova la contrasenya buida a /etc/shadow.

en: Before continuing, you should carefully read the terms of the license. It
    covers the entire Mandrake Linux distribution. If you do agree with all the
    terms in it, check the "%s" box. If not, simply turn off your computer.
ca: Abans de continuar, llegiur atentament les cl�usules de la llic�ncia, que cobreix
    tota la distribuci� Linux Mandrake. Si esteu d'acord amb tots els termes de la
    llic�ncia, feu clic al quadre "%s"; si no, nom�s cal que apagueu l'ordinador.

en: Here is a list of the available printing options for the current printer:
ca: Aqu� teniu una llista de les opcions d'impressi� disponibles per a la impressora actual:

en: Resolutions
ca: Resolucions

en: drakfirewall configurator
    
    This configures a personal firewall for this Mandrake Linux machine.
    For a powerful and dedicated firewall solution, please look to the
    specialized MandrakeSecurity Firewall distribution.
ca: Configuraci� del drakfirewall
    
    Aqu� es configura un tallafocs personal per a aquest ordinador Linux Mandrake.
    Per a una potent soluci� de tallafocs dedicada, consulteu si us plau la 
    distribuci� especialitzada MandrakeSecurity Firewall.

en: Please enter your username, password and domain name to access this host.
ca: Introdu�u el vostre nom d'usuari, la contrasenya i el nom de domini per accedir a aquesta m�quina.

en: Remove selected host
ca: Elimina l'ordinador central seleccionat

en: Network configuration
ca: Configuraci� de xarxa

en: No sharing
ca: No es comparteix

en: Move selected rule down one level
ca: Baixa la regla actual un nivell

en:         - Per client %s:
            	Through clusternfs, each diskless client can have its own unique configuration files
            	on the root filesystem of the server. By allowing local client hardware configuration, 
            	drakTermServ will help create these files.
ca:         - Per client %s:
            		Mitjan�ant clusternfs, cada client sense disc pot tenir els seus propis fitxers de configuraci� �nics
            		en el sistema de fitxers root del servidor. Permetent una configuraci� de maquinari de client local, 
            		el drakTermServ ajudar� a crear aquests fitxers.

en: The DHCP server will allow other computer to boot using PXE in the given range of address.
    
    The network address is %s using a netmask of %s.
ca: El servidor DHCP permetr� que altres ordinadors arrenquin utilitzant PXE en l'interval d'adreces indicat.
    
    L'adre�a de xarxa �s %s utilitzant una m�scara de xarxa de %s.

en: Delete
ca: Suprimeix

en: I can setup your computer to automatically start the graphical interface (XFree) upon booting.
    Would you like XFree to start when you reboot?
ca: Puc configurar el vostre ordinador de manera que executi autom�ticament la interf�cie gr�fica durant l'arrencada.
    Voleu que XFree s'inici� quan torneu a arrencar l'ordinador?

en: Build the disk
ca: Munta el disc

en: Disconnect %s
ca: Desconnecta %s

en: Status:
ca: Estat:

en: HTTP proxy
ca: Intermediari per a HTTP

en: SSH Server
ca: Servidor SSH

en: 	-Network by rsync.
ca: 	-Xarxa per rsync.

en: European protocol
ca: Protocol europeu

en: , printer "%s" on server "%s"
ca: , impressora "%s", en el servidor "%s"

en: allow "su"
ca: permet "su"

en: Australia
ca: Austr�lia

en: please wait during ttmkfdir...
ca: espereu si us plau durant ttmkfdir...

en: Configure only card "%s"%s
ca: Configura nom�s la targeta "%s"%s

en: Level
ca: Nivell

en: Change the printing system
ca: Modifica el sistema d'impressi�

en: Your system supports multiple head configuration.
    What do you want to do?
ca: El vostre sistema permet l'�s d'una configuraci� de m�ltiples cap�als.
    Qu� voleu fer?

en: Configure services
ca: Configura els serveis

en: Broadcast Address:
ca: Adre�a de difusi�:

en: mount failed:
ca: ha fallat el muntatge:

en: the GNU/Linux kernel needs to run a calculation loop at boot time to initialize a timer counter.  Its result is stored as bogomips as a way to "benchmark" the cpu.
ca: el nucli GNU/Linux necessita executar un bucle de c�lcul durant l'arrencada per iniciar un comptador de temps. El seu resultat s'emmagatzema com a bogomips com a manera d'"avaluar" la CPU.

en: Image
ca: Imatge

en: Failed to add the printer "%s" to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
ca: �s impossible d'afegir la impressora "%s" a Star Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: Remote Administration
ca: Administraci� remota

en: PCMCIA support no longer exists for 2.2 kernels. Please use a 2.4 kernel.
ca: El suport per a PCMCIA ja no existeix en els nuclis 2.2. Utilitzeu un nucli 2.4.

en: Selected All
ca: Selecciona-ho tot

en: Webmin Service
ca: Servei Webmin

en: device
ca: dispositiu

en: Greece
ca: Gr�cia

en: All
ca: Tots

en: Which printing system (spooler) do you want to use?
ca: Quin sistema d'impressi� (cua) voleu utilitzar?

en: An error occurred
ca: S'ha produ�t un error

en: This package must be upgraded.
    Are you sure you want to deselect it?
ca: Aquest paquet s'ha d'actualitzar.
    Esteu segur que voleu desseleccionar-lo?

en: Tamil (Typewriter-layout)
ca: T�mil (disposici� de m�quina d'escriure)

en: Printer manufacturer, model, driver
ca: Fabricant de la impressora, model, controlador

en: There is no medium or it is write-protected for device %s.
    Please insert one.
ca: No hi ha cap suport al dispositiu %s o est� protegit contra escriptura.
    Si us plau, inseriu-ne un.

en: Directory %s already contains data
    (%s)
ca: El directori %s encara cont� dades
    (%s)

en: Printer on NetWare server
ca: Impressora en servidor NetWare

en: Give the ram size in MB
ca: Introdu�u la mida de la RAM en MB

en: Friday
ca: Divendres

en: Real name
ca: Nom real

en: done
ca: fet

en: Please uncheck or remove it on next time.
ca: Si us plau, desseleccioneu-ho o esborreu-ho la pr�xima vegada.

en: Higher
ca: M�s Alt

en: Choose the partitions you want to format
ca: Escolliu les particions que voleu formatar

en: No TV Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Video/TV Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
ca: No s'ha detectat cap targeta de TV en el vostre ordinador. Si us plau verifiqueu que teniu correctament inserida una targeta de V�deo/TV compatible amb Linux.
    
    
    Podeu visitar la nostra base de dades de maquinari a:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: Can't find %s on %s
ca: No s'ha trobat %s a %s

en: Japanese 106 keys
ca: Japon�s de 106 tecles

en: This will take a few minutes.
ca: Aix� trigar� uns minuts.

en: Use scanners on remote computers
ca: Utilitza els esc�ners d'ordinadors remots

en: Delete selected rule
ca: Elimina la regla seleccionada

en: Accessing printers on remote CUPS servers
ca: Acc�s a les impressores en servidor CUPS remots

en: Insert a floppy in %s
ca: Inseriu un disquet a la unitat %s

en: compact
ca: compacte

en: 1 minute
ca: 1 minut

en: type: fat
ca: tipus: gras

en: on channel %d id %d
ca: al canal %d amb id %d

en: , multi-function device
ca: , dispositiu multifunci�

en: Mandrake Linux 9.2 provides you with the Mandrake Control Center, a powerful tool to fully adapt your computer to the use you make of it. Configure and customize elements such as the security level, the peripherals (screen, mouse, keyboard...), the Internet connection and much more!
ca: El Mandrake Linux 9.2 us ofereix el Centre de Control Mandrake, una potent eina per adaptar completament el vostre ordinador a l'�s que en feu. Configureu i personalitzeu elements com ara el nivell de seguretat, els perif�rics (la pantalla, el ratol�, el teclat...), la connexi� a Internet i moltes coses m�s!

en: There is no FAT partition to resize (or not enough space left)
ca: No hi ha cap partici� FAT a la qual canviar la mida (o no queda prou espai)

en: Up
ca: Puja

en: Firewall
ca: Tallafoc

en: Area:
ca: �rea:

en: (E)IDE/ATA controllers
ca: Controladors (E)IDE/ATA

en: All I/O to the file system should be done synchronously.
ca: Totes les E/S del sistema de fitxers s'han de fer sincronitzadament.

en: Printer Server
ca: Servidor de la impressora

en: Custom configuration
ca: Configuraci� personalitzada

en: Please indicate where the installation image will be available.
    
    If you do not have an existing directory, please copy the CD or DVD contents.
ca: Si us plau, indiqueu on estar� disponible la imatge de la instal�laci�.
    
    Si no teniu cap directori existent, copieu el contingut del CD o DVD.

en: Saint Pierre and Miquelon
ca: Saint Pierre i Miquelon

en: saving Bootsplash theme...
ca: s'est� desant el tema Bootsplash...

en: Do you have another one?
ca: En teniu una altra?

en: , printing to %s
ca: , imprimint a %s

en: Assign host name from DHCP address
ca: Assigna un nom d'ordinador central a partir de l'adre�a DHCP

en: Toggle to normal mode
ca: Canvia al mode normal

en: Generic
ca: Gen�ric

en: Cylinder %d to %d
ca: Cilindre %d a %d

en: New profile...
ca: Perfil nou...

en: Which disk do you want to move it to?
ca: A quin disc ho voleu moure?

en: Display logo on Console
ca: Mostra el logotip a la consola

en: Windows Domain
ca: Domini de Windows

en: Interface %s (on network %s)
ca: Interf�cie %s (en la xarxa %s)

en: INFO
ca: INFORMACI�

en: Wallis and Futuna
ca: Wallis i Futuna

en: Need to create /etc/dhcpd.conf first!
ca: Abans cal crear /etc/dhcpd.conf!

en: Is FPU present
ca: FPU �s present

en: There are no scanners found which are available on your system.
ca: No s'ha trobat cap esc�ner que estigui disponible en el vostre sistema.

en: No additional information
    about this service, sorry.
ca: Malauradament no hi ha m�s informaci�
    sobre aquest servei.

en: Build Single NIC -->
ca: Munta un NIC senzill -->

en: Marshall Islands
ca: Illes Marshall

en: Is this correct?
ca: Aix� �s correcte?

en: Root password
ca: Contrasenya de root

en: Build All Kernels -->
ca: Munta tots els nuclis -->

en: DVDRAM device
ca: Dispositiu DVDRAM

en: if set to yes, report unowned files.
ca: si �s "s�", informa dels fitxers sense propietari

en: This is HardDrake, a Mandrake hardware configuration tool.
    <span foreground="royalblue3">Version:</span> %s
    <span foreground="royalblue3">Author:</span> Thierry Vignaud &lt;tvignaud\@mandrakesoft.com&gt;
ca: Aquest �s el HardDrake, l'eina de configuraci� de maquinari de Mandrake.
    <span foreground="royalblue3">Versi�:</span> %s
    <span foreground="royalblue3">Autor:</span> Thierry Vignaud &lt;tvignaud\@mandrakesoft.com&gt;

en: You don't have a swap partition.
    
    Continue anyway?
ca: No teniu cap partici� d'intercanvi.
    
    Voleu continuar igualment?

en: Version:
ca: Versi�:

en: Server IP missing!
ca: El servidor IP no hi �s!

en: Suriname
ca: Surinam

en: Enable ACPI
ca: Habilita l'ACPI

en: Graphical Environment
ca: Entorn gr�fic

en: Do nothing
ca: No facis res

en: Delete Client
ca: Suprimeix el client

en: Filesystem type:
ca: Tipus de sistema de fitxers:

en: Starting network...
ca: S'est� arrencant la xarxa...

en: /_Fields description
ca: /Descripci� de _camps

en: Optimize your security by using Mandrake Linux
ca: Optimitzeu la vostra seguretat

en: Help
ca: Ajuda

en: Your personal phone number
ca: El vostre tel�fon particular

en: Which size do you want to keep for Windows on
ca: Quina mida voleu deixar per a la partici� de Windows?

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
ca: La(es) p�gina(es) de prova s'ha(n) enviat a la impressora.
    Pot passar un cert temps abans no comenci la impressi�.

en: Username required
ca: El nom d'usuari �s necessari

en: Depending on the default language you chose in Section , DrakX will
    automatically select a particular type of keyboard configuration. However,
    you may not have a keyboard that corresponds exactly to your language: for
    example, if you are an English speaking Swiss person, you may have a Swiss
    keyboard. Or if you speak English but are located in Quebec, you may find
    yourself in the same situation where your native language and keyboard do
    not match. In either case, this installation step will allow you to select
    an appropriate keyboard from a list.
    
    Click on the "%s" button to be presented with the complete list of
    supported keyboards.
    
    If you choose a keyboard layout based on a non-Latin alphabet, the next
    dialog will allow you to choose the key binding that will switch the
    keyboard between the Latin and non-Latin layouts.
ca: El DrakX seleccionar� autom�ticament la configuraci� de teclat correcta
    segons l'idioma que hagueu escollit a Secci�). Tanmateix, pot ser que
    tingueu un teclat que no correspongu�s exactament al vostre idioma: per
    exemple, si sou un su�s que parla angl�s, potser teniu un teclat su�s. O,
    si parleu angl�s per� viviu al Quebec, us podeu trobar en la mateixa
    situaci� i el vostre teclat no coincidir� amb el vostre idioma. En tots
    dos casos, aquesta fase de la instal�laci� us permetr� triar un teclat
    adequat d'una llista.
    
    Feu clic al bot� "%s" per veure la llista completa de teclats disponibles.
    Si trieu una disposici� de teclat basada en un alfabet no llat�, el di�leg
    seg�ent us permetr� escollir la tecla que servir� per canviar entre les
    configuracions llatina i no llatina.

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
ca: Opcions de la impressora SMB (Windows 9x/NT)

en: mkinitrd optional arguments
ca: Arguments opcionals de l'mkinitrd

en: Surf the Web with Mozilla or Konqueror, read your mail with Evolution or Kmail, create your documents with OpenOffice.org.
ca: Navegueu pel web amb el Mozilla o el Konqueror, llegiu el correu amb l'Evolution o el Kmail, creeu documents amb l'OpenOffice.org.

en: Protocol for the rest of the world
ca: Protocol per a la resta del m�n

en: Print test pages
ca: Imprimeix la(es) p�gina(es) de prova

en: 64 MB or more
ca: 64 MB o m�s

en: Please select the test pages you want to print.
    Note: the photo test page can take a rather long time to get printed and on laser printers with too low memory it can even not come out. In most cases it is enough to print the standard test page.
ca: Escolliu les p�gines de prova que voleu imprimir.
    Nota: la p�gina de prova de fotografia pot ser molt lenta d'imprimir i en impressores l�ser amb poca mem�ria podria no acabar d'imprimir-se. Normalment n'hi ha prou d'imprimir la p�gina de prova est�ndard.

en: Please select the device where your %s is attached
ca: Si us plau seleccioneu el dispositiu al qual teniu connectat el %s

en: Not formatted
ca: Sense formatar

en: Periodic Checks
ca: Comprovacions peri�diques

en: PXE Server Configuration
ca: Configuraci� del servidor PXE

en: Backup the system files before:
ca: Fes primer la c�pia de seguretat dels fitxers de sistema:

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect to the Internet as a client.
ca: Aquesta �s la seguretat est�ndard recomanada per a un ordinador que s'utilitzar� per connectar-se a Internet com a client. Ara hi ha comprovacions de seguretat.

en: First floppy drive
ca: Primera unitat de disquet

en: /File/_Quit
ca: /Fitxer/_Surt

en: Choose the new size
ca: Escolliu la nova mida

en: Media class
ca: Tipus de mitj�

en: The %s is not known by this version of Scannerdrake.
ca: Aquesta versi� de l'Scannerdrake no coneix el %s.

en: Faroe Islands
ca: Illes F�roe

en: Restart XFS
ca: Reinicia l'XFS

en: Add host/network
ca: Afegeix ordinador central/xarxa

en: Model name
ca: Nom del model

en: Albania
ca: Alb�nia

en: British Indian Ocean Territory
ca: Territori Brit�nic de l'Oce� �ndic

en: Normal Mode
ca: Mode normal

en: No CD-R/DVD-R in drive!
ca: No s'ha trobat cap unitat de CDR/DVDR!

en: Printer connection type
ca: Tipus de connexi� de la impressora

en: No network adapter on your system!
ca: No teniu cap adaptador de xarxa al sistema!

en: Network %s
ca: Xarxa %s

en: Malayalam
ca: Malaialam

en: Option %s out of range!
ca: L'opci� %s est� fora de rang!

en: Connect %s
ca: Connecta %s

en: Restarting CUPS...
ca: S'est� reiniciant el CUPS

en: Printing/Scanning/Photo Cards on "%s"
ca: S'est� imprimint/escanejant/llegint targetes de fotos en "%s"

en: Duplicate mount point %s
ca: Duplica el punt de muntatge %s

en: if set to yes, run chkrootkit checks.
ca: si �s "s�", executa les comprovacions chkrootkit.

en: Connection Configuration
ca: Configuraci� de la connexi�

en: Unknown|Generic
ca: Desconegut|Gen�ric

en: At the time you are installing Mandrake Linux, it is likely that some
    packages have been updated since the initial release. Bugs may have been
    fixed, security issues resolved. To allow you to benefit from these
    updates, you are now able to download them from the Internet. Check "%s"
    if you have a working Internet connection, or "%s" if you prefer to
    install updated packages later.
    
    Choosing "%s" will display a list of places from which updates can be
    retrieved. You should choose one nearer to you. A package-selection tree
    will appear: review the selection, and press "%s" to retrieve and install
    the selected package(s), or "%s" to abort.
ca: Ara esteu instal�lant el Linux Mandrake, per� �s probable que alguns paquets
    hagin estat actualitzats desde la data de llan�ament. Alguns errors poden haver
    estat resolts, i altres problemes de seguretat poden estar ja corregits. Per
    beneficiar-vos d'aquestes actualitzacions, les podeu baixar d'Internet.
    Trieu "%s" si teniu una connexi� a Internet operativa, o "%s" si preferiu
    instal�lar-les m�s tard.
    
    Si trieu "%s" apareixer� una llista de llocs des d'on podeu baixar les
    actualitzacions. Escolliu la ubicaci� m�s propera. Aleshores, apareixer� un 
    arbre de selecci� de paquets: comproveu la selecci� i premeu "%s" per
    baixar i instal�lar els paquets seleccionats, o "%s" per abandonar.

en: Quit
ca: Surt

en: Auto allocate
ca: Assigna autom�ticament

en: Check bad blocks?
ca: Voleu comprovar els blocs incorrectes?

en: Other MultiMedia devices
ca: Altres sispositius multim�dia

en: burner
ca: gravador

en: No remote machines
ca: Cap m�quina remota

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer.
    
    If you have printer(s) connected to this machine, Please plug it/them in on this computer and turn it/them on so that it/they can be auto-detected.
    
     Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" if you do not want to set up your printer(s) now.
ca: 
    Benvingut a l'auxiliar de configuraci� de la impressora
    
    Aquest auxiliar us ajudar� a instal�lar la o les impressores connectades a aquest ordinador.
    
    Si teniu impressores connectades a aquesta m�quina, endolleu-les i engegueu-les per tal de poder-les detectar autom�ticament.
    
    Feu clic a "Seg�ent" quan estigueu a punt, o a "Cancel�la" si no voleu configurar ara les impressores.

en: Authentication NIS
ca: Autenticaci� NIS

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
ca: L'opci� "Limita les opcions de la l�nia d'ordres" no t� cap utilitat sense una contrasenya

en: Internet Connection Sharing currently enabled
ca: La connexi� a Internet compartida est� habilitada

en: United Arab Emirates
ca: Uni� dels Emirats �rabs

en: Card IO_0
ca: E/S_0 de la Targeta

en: Disable Local Config
ca: Inhabilita la configuraci� local

en: Thailand
ca: Tail�ndia

en: Card IO_1
ca: E/S_1 de la Targeta

en: Search:
ca: Cerca:

en: Routers:
ca: Encaminadors:

en: Display all available remote CUPS printers
ca: Mostra totes les impressores CUPS remotes disponibles

en: Mandrake Linux Installation %s
ca: Instal�laci� del Mandrake Linux %s

en: Unknown driver
ca: Controlador desconegut

en: Thai keyboard
ca: Teclat tai

en: Bouvet Island
ca: Illa Bouvet

en: Dialup options
ca: Opcions de marcatge

en: If no port is given, 631 will be taken as default.
ca: Si no s'indica cap port, per defecte s'agafar� el 631.

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
ca: Canvieu el CD-ROM!
    
    Si us plau, inseriu el CD-ROM etiquetat com "%s" a la unitat i despr�s
    premeu D'acord.
    Si no el teniu, premeu Cancel�la per no fer la instal�laci� des d'aquest CD-ROM.

en: Polish
ca: Polon�s

en: 	-Network by webdav.
ca: 	-Xarxa per webdav.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
ca: No s'ha detectat cap adaptador de xarxa ethernet al sistema. Si us plau, executeu l'eina de configuraci� de maquinari.

en: Netmask
ca: Subm�scara de xarxa

en: No hard drives found
ca: No s'ha trobat cap disc dur!

en: 2 buttons
ca: 2 botons

en: What kind is your ISDN connection?
ca: Quin tipus de connexi� XDSI teniu?

en: Label
ca: Etiqueta

en: Save on floppy
ca: Desa al disquet

en: Printer auto-detection
ca: Detecci� autom�tica d'impressores

en: Which of the following is your ISDN card?
ca: Quina d'aquestes targetes XDSI teniu?

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
ca: L'NFS �s un protocol popular de compartici� de fitxers en xarxes TCP/IP.
    Aquest servei proporciona la funcionalitat del servidor NFS, que es
    configura mitjan�ant el fitxer /etc/exports.

en: => Notice, a label changed:
    %s
ca: => Av�s, una etiqueta ha canviat:
    %s

en: Number of capture buffers:
ca: Nombre de mem�ries interm�dies de captura:

en: Your choice? (0/1, default `%s')
ca: Quina �s la vostra elecci�? (0/1, predeterminat '%s')

en: Any partitions that have been newly defined must be formatted for use
    (formatting means creating a file system).
    
    At this time, you may wish to reformat some already existing partitions to
    erase any data they contain. If you wish to do that, please select those
    partitions as well.
    
    Please note that it is not necessary to reformat all pre-existing
    partitions. You must reformat the partitions containing the operating
    system (such as "/", "/usr" or "/var") but you do not have to
    reformat partitions containing data that you wish to keep (typically
    "/home").
    
    Please be careful when selecting partitions. After formatting, all data on
    the selected partitions will be deleted and you will not be able to recover
    it.
    
    Click on "%s" when you are ready to format partitions.
    
    Click on "%s" if you want to choose another partition for your new
    Mandrake Linux operating system installation.
    
    Click on "%s" if you wish to select partitions that will be checked for
    bad blocks on the disk.
ca: Per poder-les utilitzar, cal formatar les particions que s'acaben de definir
    (la formataci� consisteix a crear-hi un sistema de fitxers).
    
    En aquest punt, potser voldreu tornar a formatar algunes de les particions
    existents per eliminar les dades que contenen. Si �s aix�, seleccioneu tamb�
    aquestes particions.
    
    Tingueu en compte que no cal tornar a formatar totes les particions que ja
    existien; heu de tornar a formatar les particions que continguin el sistema
    operatiu (com ara "/", "/usr" o "/var"), per� no les que contenen dades
    que voleu conservar (habitualment, "/home").
    
    Aneu amb compte en seleccionar les particions; despr�s de la formataci�, totes
    les dades s'hauran suprimit i no en podreu recuperar cap.
    
    Feu clic a "%s" quan estigueu a punt per formatar les particions.
    
    Feu clic a "%s" si voleu seleccionar una altra partici� per instal�lar
    el nou sistema Linux Mandrake.
    
    Feu clic a "%s" si voleu seleccionar particions on cercar-hi blocs defectuosos.

en: French
ca: Franc�s

en: Czech (QWERTY)
ca: Txec (QWERTY)

en: Hardware probing in progress
ca: Comprovaci� de maquinari en curs

en: Net Device
ca: Dispositiu de xarxa

en: Summary
ca: Resum

en:  (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
ca:  (Ports Paral�lel: /dev/lp0, /dev/lp1, etc., equivalents a LPT1:, LPT2:, etc.; 1a impressora USB: /dev/usb/lp0, 2a impressora USB: /dev/usb/lp1, etc.).

en: Next
ca: Seg�ent

en: You can't install the bootloader on a %s partition
ca: No podeu instal�lar el carregador de l'arrencada a una partici� %s

en: 
    Welcome.
    
    The parameters of the auto-install are available in the sections on the left
ca: 
    Benvingut.
    
    Els par�metres de la instal�laci� autom�tica estan disponibles en les seccions de l'esquerra

en: package 'ImageMagick' is required to be able to complete configuration.
    Click "Ok" to install 'ImageMagick' or "Cancel" to quit
ca: el paquet 'ImageMagick' �s necessari per a un correcte funcionament.
    Feu clic a "D'acord" per intal�lar-lo o a "Cancel�la" per sortir

en: Lithuanian "number row" QWERTY
ca: Litu� "fila de n�meros" QWERTY

en: The following packages will be removed to allow upgrading your system: %s
    
    
    Do you really want to remove these packages?
ca: Se suprimiran els seg�ents paquets per poder actualitzar el sistema: %s
    
    
    Voleu realment suprimir aquests paquets?

en: NIS Domain
ca: Domini del NIS

en: Antarctica
ca: Ant�rtida

en: 
    - User Files:
ca: 
    - Fitxers d'usuari:

en: Mount options
ca: Opcions de muntatge

en: Assign raw devices to block devices (such as hard drive
    partitions), for the use of applications such as Oracle or DVD players
ca: Assigna els dispositius en cru a dispositius de blocs (com ara les particions de
    disc dur), perqu� siguin utilitzats per aplicacions com ara Oracle o reproductors DVD

en: Please wait, preparing installation...
ca: Espereu si us plau, s'est� preparant la instal�laci�...

en: Czech (QWERTZ)
ca: Txec (QWERTZ)

en: Track network card id (useful for laptops)
ca: Fes el seguiment de l'identificador de la targeta de xarxa (d'utilitat per a port�tils)

en: The port number should be an integer!
ca: El n�mero de port ha de ser enter!

en: You must choose an image file first!
ca: Abans heu de triar un fitxer d'imatge!

en: Restore from Hard Disk.
ca: Restaura des del disc dur.

en: Add to LVM
ca: Afegeix a l'LVM

en: DNS server
ca: Servidor DNS

en: Trinidad and Tobago
ca: Trinitat i Tobago

en: LPD and LPRng do not support IPP printers.
ca: LPD i LPRng no funcionen amb impressores IPP.

en: simple
ca: senzill

en: Clear all
ca: Buida-ho tot

en: No test pages
ca: Cap p�gina de prova

en: Falkland Islands (Malvinas)
ca: Illes Malvines (Falkland)

en: Adapter %s: %s
ca: Adaptador %s: %s

en: Monday
ca: Dilluns

en: Unknown model
ca: Model desconegut

en: if set to yes, check files/directories writable by everybody.
ca: si �s "s�", comprova els fitxers/directoris que tothom pot escriure.

en: authentication
ca: autenticaci�

en: Backup Now
ca: Fes la c�pia de seguretat

en: /_File
ca: /_Fitxer

en: Removing printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
ca: S'est� suprimint la impressora d'Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.2 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
ca: Executa el filtratge de paquets per als nuclis Linux 2.2, per instal�lar
    un tallafoc que protegeixi el vostre ordinador d'atacs des de la xarxa.

en: Which dhcp client do you want to use ? (default is dhcp-client)
ca: Quin client dhcp voleu utilitzar? (el predeterminat �s dhcp-client)

en: Tamil (ISCII-layout)
ca: T�mil (disposici� ISCII)

en: %d KB
ca: %d kB

en: Creating auto install floppy...
ca: S'est� creant el diquet d'instal�laci� autom�tica

en: Searching for scanners ...
ca: S'e4stan cercant els esc�ners

en: Russia
ca: R�ssia

en: Partitioning
ca: Particionament

en: ethernet card(s) detected
ca: s'han detectat una o diverses targetes Ethernet

en: Can't create catalog!
ca: No s'ha pogut crear el cat�leg!

en: Complete your security setup with this very easy-to-use software which combines high performance components such as a firewall, a virtual private network (VPN) server and client, an intrusion detection system and a traffic manager.
ca: Completeu la vostra configuraci� de seguretat amb aquest programari, molt f�cil d'utilitzar, que combina diversos components d'alt rendiment, com ara un tallafocs, un servidor i client de xarxa privada virtual (VPN), un sistema de detecci� d'intrusions i un gestor de tr�nsit.

en: Not enough free space for auto-allocating
ca: No hi ha prou espai per a l'assignaci� autom�tica

en: Set root password
ca: Estableix la contrasenya de root

en: There's no free driver for your sound card (%s), but there's a proprietary driver at "%s".
ca: No hi ha cap programa de control gratu�t per a la vostra targeta de so (%s), per� n'hi ha un de propietat a "%s".

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
ca: Despr�s de canviar la mida de la partici� %s, se'n perdran totes les dades

en: Internet connection configuration
ca: Configuraci� de la connexi� a Internet

en: Scanning for TV channels
ca: S'estan cercant canals de TV

en: Kernel:
ca: Nucli:

en: /_About...
ca: /_Quant a...

en: Bengali
ca: Bengal�

en: Preference:
ca: Prefer�ncia:

en: Services: %d activated for %d registered
ca: Serveis: %d activats per %d registrats

en: Create a bootdisk
ca: Crea un disc d'arrencada

en: Solomon Islands
ca: Illes Salom�

en: Please test your mouse:
ca: Si us plau, comproveu el ratol�:

en: (module %s)
ca: (m�dul %s)

en: Workgroup
ca: Grup de treball

en: Printer host name or IP
ca: Nom o IP de l'ordinador central de la impressora

en: Host Path or Module
ca: Cam� de l'ordinador central o m�dul

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
ca: El nom de la impressora nom�s pot constar de lletres, n�meros i el car�cter de subratllat

en: Show current interface configuration
ca: Mostra la configuraci� actual de la interf�cie

en: Development
ca: Desenvolupament

en: Done
ca: Fet

en: Web Server
ca: Servidor Web

en: Chile
ca: Xile

en: 	Do not include System Files
ca: 	No incloguis els fitxers de sistema

en: The inkjet printer drivers provided by Lexmark only support local printers, no printers on remote machines or print server boxes. Please connect your printer to a local port or configure it on the machine where it is connected to.
ca: Els controladors per a la inkjet proporcionats per Lexmark nom�s funcionen amb impressores locals, i no amb impressores en ordinadors remots o servidors d'impressi�. Si us plau, connecteu la vostra impressora a un port local o configureu-la en l'ordinador on est� connectada.

en: Your multi-function device was configured automatically to be able to scan. Now you can scan with "scanimage" ("scanimage -d hp:%s" to specify the scanner when you have more than one) from the command line or with the graphical interfaces "xscanimage" or "xsane". If you are using the GIMP, you can also scan by choosing the appropriate point in the "File"/"Acquire" menu. Call also "man scanimage" on the command line to get more information.
    
    Do not use "scannerdrake" for this device!
ca: El vostre dispositiu multifunci� ha estat configurat autom�ticament per poder escanejar. Ara podeu escanejar amb "scanimage" ("scanimage -d hp:%s" per especificar l'esc�ner si n'hi ha m�s d'un) des de la l�nia d'ordres o amb les interf�cies gr�fiques "xscanimage" o "xsane". Si esteu utilitzant el GIMP, tamb� podeu escanejar escollint el punt apropiat en el men� "Fitxer"/"Adquireix". Executeu "man scanimage" a la l�nia d'ordres per a m�s informaci�.
    
    No utilitzeu "scannerdrake" amb aquest dispositiu!

en: (already added %s)
ca: (ja s'ha afegit %s)

en: Bootloader installation in progress
ca: Instal�laci� del carregador de l'arrencada en curs

en: , using command %s
ca: , utilitzant l'ordre %s

en: Alt and Shift keys simultaneously
ca: Tecles d'Alternativa i de Maj�scules simult�niament

en: Flags
ca: Senyaladors

en: Add/Del Users
ca: Afegeix/Suprimeix usuaris

en: Host/network IP address missing.
ca: L'adre�a IP de l'ordinador central/xarxa no hi �s.

en: weekly
ca: setmanal

en: Settings
ca: Par�metres

en: The entered host/network IP is not correct.
ca: La IP de l'ordinador central/xarxa no �s correcta.

en: Here is the full list of available countries
ca: Aquesta �s la llista completa de pa�sos

en: Alternative test page (A4)
ca: P�gina de prova alternativa (A4)

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
ca: Si teniu tots els CD de la llista de sota, feu clic a 'D'acord'.
    Si no teniu cap d'aquests CD, feu clic a 'Cancel�la'.
    Si nom�s falten alguns CD, desseleccioneu-los i feu clic a 'D'acord'.

en: Wait please
ca: Espereu si us plau

en: Backup user files
ca: C�pia de seguretat dels fitxers d'usuari

en: New
ca: Nou

en: This is the most crucial decision point for the security of your GNU/Linux
    system: you have to enter the "root" password. "Root" is the system
    administrator and is the only user authorized to make updates, add users,
    change the overall system configuration, and so on. In short, "root" can
    do everything! That is why you must choose a password that is difficult to
    guess - DrakX will tell you if the password that you chose too easy. As you
    can see, you are not forced to enter a password, but we strongly advise you
    against this. GNU/Linux is just as prone to operator error as any other
    operating system. Since "root" can overcome all limitations and
    unintentionally erase all data on partitions by carelessly accessing the
    partitions themselves, it is important that it be difficult to become
    "root".
    
    The password should be a mixture of alphanumeric characters and at least 8
    characters long. Never write down the "root" password -- it makes it far
    too easy to compromise a system.
    
    One caveat -- do not make the password too long or complicated because you
    must be able to remember it!
    
    The password will not be displayed on screen as you type it in. To reduce
    the chance of a blind typing error you will need to enter the password
    twice. If you do happen to make the same typing error twice, this
    ``incorrect'' password will be the one you will have use the first time you
    connect.
    
    If you wish access to this computer to be controlled by an authentication
    server, click the "%s" button.
    
    If your network uses either LDAP, NIS, or PDC Windows Domain authentication
    services, select the appropriate one for "%s". If you do not know which
    one to use, you should ask your network administrator.
    
    If you happen to have problems with remembering passwords, if your computer
    will never be connected to the internet or that you absolutely trust
    everybody who uses your computer, you can choose to have "%s".
ca: Aquesta �s la decisi� m�s important quant a la seguretat del vostre sistema
    GNU/Linux: heu d'introduir la contrasenya de l'usuari "root". El "root"
    �s l'administrador del sistema i �s l'�nic autoritzat a fer actualitzacions,
    afegir usuaris, canviar la configuraci� del tot el sistema, etc. En poques
    paraules, el "root" ho pot fer tot! �s per aix� que heu d'escollir una
    contrasenya que sigui dificil d'endevinar; el DrakX us avisar� si �s massa
    f�cil. Com veieu, podeu  optar per no introduir cap contrasenya, per� us
    aconsellem vivament que no ho feu. El GNU/Linux �s tan vulnerable als errors
    de l'operador com qualsevol altre sistema operatiu. Com que l'usuari "root"
    pot superar totes les limitacions i esborrar accidentalment totes les dades de
    qualsevol partici� com a conseq��ncia d'accedir-hi sense precaucions, �s molt
    important que sigui dif�cil esdevenir "root".
    
    La contrasenya ha de ser una mescla de car�cters alfanum�rics i, com a  m�nim,
    de 8 car�cters de longitud. No apunteu enlloc la contrasenya de "root" ja que
    �s molt f�cil comprometre el sistema si ho feu.
    
    Tot i aix�, no feu la contrasenya massa llarga o complicada perqu� heu de poder
    recordar-la!
    
    La contrasenya no es mostrar� per pantalla quan la teclegeu. Per tant,  haureu
    d'escriure-la dues vegades per reduir la probabilitat d'errors en l'escriptura.
    Si, malauradament, feu el mateix error dues vegades, haureu d'usar aquesta
    contrasenya ``incorrecta'' el primer cop que us connecteu.
    
    Si voleu que aquest ordinador sigui controlat per un servidor d'autenticaci�, feu
    clic al bot� "%s".
    
    Si la vostra xarxa usa els serveis d'autenticaci� LDAP, NIS o PDC Windows Domain,
    seleccioneu l'adient per a "%s" . Si no sabeu quin utilitzar, pregunteu-ho al
    vostre administrador de xarxa.
    
    Si teniu problemes per recordar les contrasenyes, si l'ordinador mai no es connectar�
    a Internet o si confieu absolutament en tothom que utilitza l'ordinador, podeu triar
    tenir "%s".

en: At this point, DrakX will allow you to choose the security level desired
    for the machine. As a rule of thumb, the security level should be set
    higher if the machine will contain crucial data, or if it will be a machine
    directly exposed to the Internet. The trade-off of a higher security level
    is generally obtained at the expense of ease of use.
    
    If you do not know what to choose, stay with the default option.
ca: Ara �s el moment de triar el nivell de seguretat desitjat per a la m�quina.
    Com a norma general, el nivell de seguretat ha de ser m�s alt si la m�quina
    cont� dades importants, o si est� connectada directament a Internet.
    Tanmateix, un nivell alt de seguretat sovint comporta una disminuci� de la
    facilitat d'�s. Consulteu el cap�tol "msec" del "Manual de Refer�ncia"
    per obtenir m�s informaci� sobre el significat dels nivells de seguretat.
    
    Si no sabeu quin escollir, deixeu l'opci� per defecte.

en: Load from floppy
ca: Carrega des del disquet

en: The following printer was auto-detected.
ca: La impressora seg�ent s'ha detectat autom�ticament.

en: Boot Floppy
ca: Disquet d'arrencada

en: Norwegian
ca: Noruec

en: Searching for new scanners ...
ca: S'estan cercant esc�ners nous...

en: Apache World Wide Web Server
ca: Servidor World Wide Web Apache

en: stepping of the cpu (sub model (generation) number)
ca: seguiemnt de la CPU (n�mero de submodel (generaci�))

en: select path to restore (instead of /)
ca: seleccioneu el cam� al qual restaurar (en comptes de /)

en: Configure bootsplash picture
ca: Configura la imatge de presentaci� de l'arrencada

en: Georgia
ca: Ge�rgia

en: China
ca: Xina

en:  (Make sure that all your printers are connected and turned on).
ca:  (Assegureu-vos que totes les impressores estan connectades i engegades.)

en: Reading data of installed printers...
ca: S'estan llegint dades de les impressores instal�lades...

en:  Erase Now
ca:  Esborra'l ara

en: server
ca: servidor

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
ca: Inseriu un disquet formatat amb FAT a la unitat %s

en: yes means the processor has an arithmetic coprocessor
ca: "s�" indica que el processador t� un coprocessador aritm�tic

en: Please Wait... Applying the configuration
ca: Espereu si us plau... s'est� aplicant la configuraci�

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
ca: Benvingut al GRUB, el selector de sistema operatiu!

en: SCSI controllers
ca: Controladors SCSI

en:  on LPD server "%s", printer "%s"
ca:  en servidor LPD "%s", impressora "%s"

en: Choosing a display manager
ca: Elecci� d'un gestor de pantalla

en: Zeroconf Host name
ca: Nom de l'ordinador central Zeroconf

en: IP address should be in format 1.2.3.4
ca: L'adre�a IP ha d'estar en format 1.2.3.4

en: Ecuador
ca: Equador

en: Add an item
ca: Afegeix un element

en: The printers on this machine are available to other computers
ca: Les impressores d'aquesta m�quina s�n accessibles a altres ordinadors

en: I can't find needed image file `%s'.
ca: No he trobat el fitxer d'imatge necessari `%s'.

en: No sound card detected. Try "harddrake" after installation
ca: No s'ha detectat cap targeta de so. Proveu amb "harddrake" despr�s de la instal�laci�

en: Invalid port given: %s.
    The proper format is "port/tcp" or "port/udp", 
    where port is between 1 and 65535.
ca: El port introdu�t no �s v�lid: %s.
    El format correcte �s "port/tcp" o "port/udp", 
    on el port es troba entre 1 i 65535.

en: Sao Tome and Principe
ca: Sao Tome i Pr�ncipe

en: Can't login using username %s (bad password?)
ca: No es pot entrar amb el nom d'usuari %s (potser la contrasenya �s incorrecta?)

en: Azerbaidjani (latin)
ca: Azerbaidjan�s (llat�)

en: Package not installed
ca: El paquet no est� instal�lat

en: American Samoa
ca: Samoa Americana

en: Become a MandrakeExpert
ca: Esdeveniu un MandrakeExpert

en: Copy fonts on your system
ca: Copiar les fonts en el vostre sistema

en: Harddrake help
ca: Ajuda del Harddrake

en: Mandrake Terminal Server Configuration
ca: Configuraci� del Servidor de Terminal de Mandrake

en: 
                        DrakBackup Report Details
ca: 
                        Detalls de l'Informe del DrakBackup

en: Restore all backups
ca: Restaura totes les c�pies de seguretat

en:  on parallel port #%s
ca:  en port paral�lel #%s

en: if set to yes, check open ports.
ca: si �s "s�", comprova els ports oberts

en: This may take a moment to erase the media.
ca: Esborrar el suport pot trigar una estona.

en: You can't select/unselect this package
ca: No podeu seleccionar/desseleccionar aquest paquet

en: Warning
ca: Advert�ncia

en: 
    - Other Files:
ca: 
    - Altres fitxers:

en: Remote host name
ca: Nom de l'ordinador central remot

en: access to X programs
ca: acc�s a programes X

en: Computing the size of the Windows partition
ca: C�lcul de la mida de la partici� de Windows

en: Italy
ca: It�lia

en: Cayman Islands
ca: Illes Caiman

en: Name of printer
ca: Nom de la impressora

en: disable
ca: inhabilita

en: error unmounting %s: %s
ca: s'ha produ�t un error en desmuntar %s: %s

en: Do it!
ca: Fes-ho!

en: %s not responding
ca: %s no respon

en: Select model manually
ca: Selecciona el model manualment

en: Format
ca: Formata

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
ca: La manera m�s habitual de connectar amb ADSL �s pppoe.
    Algunes connexions utilitzen pptp, unes poques utilitzen dhcp.
    Si no ho sabeu, escolliu 'utilitza pppoe'

en: Various
ca: Diversos

en: Left Alt key
ca: Tecla Alt esquerra

en: 
    
    Printerdrake could not determine which model your printer %s is. Please choose the correct model from the list.
ca: 
    
    El Printerdrake no ha pogut determinar de quin model �s la impressora %s. Si us plau, escolliu el model correcte de la llista.

en: 
    Mark the printers which you want to transfer and click 
    "Transfer".
ca: 
    Marqueu les impressores que voleu transferir i feu clic a 
    "Transfereix".

en: Albanian
ca: Alban�s

en: Lithuania
ca: Litu�nia

en: Compact
ca: Compacte

en: Detected model: %s %s
ca: Model detectat: %s %s

en: MandrakeSoft has selected the best software for you
ca: MandrakeSoft us ha seleccionat el millor programari

en: Local files
ca: Fitxers locals

en: maybe
ca: potser

en: Panama
ca: Panam�

en: Can't open %s!
ca: No es pot obrir %s!

en: Your graphic card seems to have a TV-OUT connector.
    It can be configured to work using frame-buffer.
    
    For this you have to plug your graphic card to your TV before booting your computer.
    Then choose the "TVout" entry in the bootloader
    
    Do you have this feature?
ca: Sembla que la vostra targeta gr�fica t� un connector TV-OUT.
    Pot configurar-se de manera que faci servir mem�ria d'imatge.
    
    A tal efecte, heu de connectar la targeta gr�fica al televisor abans d'arrencar l'ordinador.
    Llavors, escolliu l'opci� "TVout" en el carregador de l'arrencada
    
    Teniu aquesta caracter�stica?

en: You are about to set up printing to a Windows account with password. Due to a fault in the architecture of the Samba client software the password is put in clear text into the command line of the Samba client used to transmit the print job to the Windows server. So it is possible for every user on this machine to display the password on the screen by issuing commands as "ps auxwww".
    
    We recommend to make use of one of the following alternatives (in all cases you have to make sure that only machines from your local network have access to your Windows server, for example by means of a firewall):
    
    Use a password-less account on your Windows server, as the "GUEST" account or a special account dedicated for printing. Do not remove the password protection from a personal account or the administrator account.
    
    Set up your Windows server to make the printer available under the LPD protocol. Then set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
ca: Ara es configurar� la impressi� cap a un usuari de Windows amb contrasenya. Degut a una fallada en l'arquitectura del programari del client Samba la contrasenya es mostra en text clar en la l�nia d'ordres que el client Samba utilitza per transmetre i imprimir un treball en el Servidor Windows. Per tant, �s possible per qualsevol usuari d'aquell ordinador de veure la contrasenya en la pantalla simplement escrivint ordres tals com "ps auxwww".
    
    Us recomanem que utilitzeu alguna de les seg�ents alternatives (en tots el casos heu d'estar segur que nom�s els ordinadors de la vostra xarxa local tenen acc�s al vostre Servidor Windows, per exemple utilitzant un tallafoc):
    
    Utilitzeu un compte sense contrasenya en el Servidor Windows, tal com "GUEST" o un compte especial dedicat a la impressi�. No tragueu la protecci� de la contrasenya d'un compte personal o del compte de l'administrador.
    
    Configureu el vostre Servidor Windows fent que la impressora estigui disponible a trav�s del protocol LPD. Aleshores, definiu en el Printerdrake la impressi� en aquest ordinador amb el tipus de connexi� "%s".

en: 65 thousand colors (16 bits)
ca: 65.536 colors (16 bits)

en: 
    - Save on Hard drive on path: %s
ca: 
    - Desa-ho en el disc dur en el cam�: %s

en: Remove fonts on your system
ca: Esborra fonts del sistema

en: Warning, the network adapter (%s) is already configured.
    
    Do you want an automatic re-configuration?
    
    You can do it manually but you need to know what you're doing.
ca: Av�s: l'adaptador de xarxa (%s) ja est� configurat.
    
    Voleu fer una reconfiguraci� autom�tica?
    
    Ho podeu fer manualment per� heu de saber qu� feu.

en: Graphical interface at startup
ca: Interf�cie gr�fica a l'inici

en: format of floppies supported by the drive
ca: format dels disquets que es poden utilitzar en la unitat

en: Not enough partitions for RAID level %d
ca: No hi ha prou particions per al nivell RAID %d

en: local config: true
ca: configuraci� local: cert

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; or to view information about it.
ca: Les impressores seg�ents estan configurades. Feu doble clic en una impressora per modificar-ne els par�metres, per fer-la la impressora per defecte o per veure la informaci� de la impressora.

en: Connected
ca: Connectat

en: Macedonian
ca: Macedoni

en: Bridges and system controllers
ca: Ponts i controladors del sistema

en: /File/_Save
ca: /Fitxer/De_sa

en: No details
ca: Sense detalls

en: very nice
ca: molt bonic

en: Preview
ca: Vista pr�via

en: Remote Control
ca: Control Remot

en: Please select media for backup...
ca: Si us plau seleccioneu el suport per a la c�pia...

en: XFree86 server: %s
ca: Servidor XFree86: %s

en: Allow Thin Clients
ca: Permet clients prims

en: Georgian ("Russian" layout)
ca: Georgi� (disposici� "russa")

en: /_Options
ca: /_Opcions

en: Your printer model
ca: El model de la vostra impressora

en: 
    
    (WARNING! You're using XFS for your root partition,
    creating a bootdisk on a 1.44 Mb floppy will probably fail,
    because XFS needs a very large driver).
ca: 
    
    (COMPTE! Esteu utilitzant XFS per la vostra partici� arrel,
    la creaci� d'un disquet d'arrencada amb un de 1.44 MB molt probablement fallar�,
    perqu� XFS necessita una unitat molt gran).

en: 
    - Delete hard drive tar files after backup.
ca: 
    - Suprimeix el arxius tar del disc dur en acabar.

en: No CD or DVD image found, please copy the installation program and rpm files.
ca: No s'ha trobat cap imatge en CD o DVD; si us plau, copieu els programes d'instal�laci� i els fitxers rpm.

en: Mandrake's multipurpose configuration tool
ca: Eina de configuraci� multi�s de Mandrake

en: Save
ca: Desa

en: The %s is unsupported
ca: No es permet l'�s de %s

en: Load the drivers for your usb devices.
ca: Carrega els controladors per a dispositius USB.

en: Disk
ca: Disc

en: Enter a printer device URI
ca: Entreu un dispositiu URI d'impressora

en: The success of MandrakeSoft is based upon the principle of Free Software. Your new operating system is the result of collaborative work of the worldwide Linux Community.
ca: L'�xit de MandrakeSoft es basa en els principis del Codi Font Obert. El vostre nou sistema operatiu �s el resultat del treball en col�laboraci� de la Comunitat Linux de tot el m�n

en: French Guiana
ca: Guaiana Francesa

en: A command line must be entered!
ca: S'ha d'introduir una l�nia d'ordres!

en: Select user manually
ca: Seleccioneu l'usuari manualment

en: Transfer printer configuration
ca: Configuraci� de la transfer�ncia de la impressi�

en: Do you want to enable printing on the printers mentioned above?
ca: Voleu habilitar la impressi� a les impressores anteriors?

en: For this to work for a W2K PDC, you will probably need to have the admin run: C:\>net localgroup "Pre-Windows 2000 Compatible Access" everyone /add and reboot the server.
    You will also need the username/password of a Domain Admin to join the machine to the Windows(TM) domain.
    If networking is not yet enabled, Drakx will attempt to join the domain after the network setup step.
    Should this setup fail for some reason and domain authentication is not working, run 'smbpasswd -j DOMAIN -U USER%%PASSWORD' using your Windows(tm) Domain, and Admin Username/Password, after system boot.
    The command 'wbinfo -t' will test whether your authentication secrets are good.
ca: Per tal que funcioni en un W2K PDC, segurament haureu de fer que l'administrador executi C:\>net localgroup "Acc�s compatible amb versions anteriors a Windows 2000" everyone /add" i que reinici� el servidor.
    Tamb� necessitareu el nom d'usuari i la contrasenya d'un administrador del domini per poder connectar la m�quina al domini de Windows(TM).
    Si la xarxa encara no est� habilitada, el DrakX provar� de connectar-se al domini despr�s del pas de configuraci� de la xarxa.
    Si aquesta configuraci� fall�s per algun motiu i l'autenticaci� no funcion�s, executeu 'smbpasswd -j DOMINI -U USUARI%%CONTRASENYA' passant com a par�metres el domini Windows en q�esti� i el nom d'usuari i la contrasenya de l'administrador, despr�s que arrenqui el sistema.
    L'ordre 'wbinfo -t' comprovar� si els secrets d'autenticaci� s�n bons.

en: Use network connection to backup
ca: Empra la connexi� de xarxa per fer la c�pia de seguretat

en: It is now time to specify which programs you wish to install on your
    system. There are thousands of packages available for Mandrake Linux, and
    to make it simpler to manage the packages have been placed into groups of
    similar applications.
    
    Packages are sorted into groups corresponding to a particular use of your
    machine. Mandrake Linux has four predefined installations available. You
    can think of these installation classes as containers for various packages.
    You can mix and match applications from the various groups, so a
    ``Workstation'' installation can still have applications from the
    ``Development'' group installed.
    
     * "%s": if you plan to use your machine as a workstation, select one or
    more of the applications that are in the workstation group.
    
     * "%s": if plan on using your machine for programming, choose the
    appropriate packages from that group.
    
     * "%s": if your machine is intended to be a server, select which of the
    more common services you wish to install on your machine.
    
     * "%s": this is where you will choose your preferred graphical
    environment. At least one must be selected if you want to have a graphical
    interface available.
    
    Moving the mouse cursor over a group name will display a short explanatory
    text about that group. If you unselect all groups when performing a regular
    installation (as opposed to an upgrade), a dialog will pop up proposing
    different options for a minimal installation:
    
     * "%s": install the minimum number of packages possible to have a
    working graphical desktop.
    
     * "%s": installs the base system plus basic utilities and their
    documentation. This installation is suitable for setting up a server.
    
     * "%s": will install the absolute minimum number of packages necessary
    to get a working Linux system. With this installation you will only have a
    command line interface. The total size of this installation is about 65
    megabytes.
    
    You can check the "%s" box, which is useful if you are familiar with the
    packages being offered or if you want to have total control over what will
    be installed.
    
    If you started the installation in "%s" mode, you can unselect all groups
    to avoid installing any new package. This is useful for repairing or
    updating an existing system.
ca: Ha arribat el moment d'indicar els programes que voleu instal�lar en el
    sistema. El Linux Mandrake t� milers de paquets, i per facilitar-ne la
    gesti� s'han distribu�t en grups d'aplicacions similars.
    
    Els paquets s'agrupen segons l'�s que vulgueu donar a l'ordinador. El
    Linux Mandrake disposa de quatre instal�lacions predefinides; hi podeu
    pensar com en contenidors amb diversos paquets. Podeu mesclar i fer
    coincidir aplicacions de grups diversos, de manera que una instal�laci�
    d'``Estaci� de treball'' pot perfectament tenir uinstal�lades aplicacions
    del grup ``Desenvolupament'' 
     * "%s": si voleu utilitzar l'ordinador com a estaci� de treball,
    seleccioneu una o m�s de les aplicacions d'aquest grup.
    
     * "%s": si penseu utilitzar-lo per programar, escolliu els paquets
    adients d'aquest grup.
    
     * "%s":  si l'ordinador s'ha d'utilitzar com a servidor, seleccioneu
    quins dels serveis m�s habituals voleu instal�lar
    
     * "%s": aqu� �s on escollireu quin �s el vostre entorn gr�fic
    preferit. Heu de seleccionar-ne un com a m�nim si voleu tenir una
    interf�cie gr�fica.
    
    Si moveu el cursor per sobre d'un nom de grup veureu una breu explicaci�
    d'aquest grup. Si desseleccioneu tots els grups quan estigueu fent una instal�laci�
    normal (i no una actualitzaci�), se us presentar� un di�leg 
    proposant-vos diferents opcions per a una instal�laci� m�nima:
    
     * "%s": instal�la els m�nims paquets necessaris per tenir un entorn gr�fic
    funcional
    
     * "%s": instal�la el sistema base i les utilitats b�siques amb la seva
    documentaci�. Aquesta instal�laci� �s adequada per configurar un servidor;
    
     * "%s": instal�la el nombre m�nim de paquets necessari per aconseguir un
    sistema Linux operatiu, nom�s amb una interf�cie de l�nia d'ordres. Aquesta
    instal�laci� ocupa un total de 65 MB.
    
    Podeu marcar la casella "%s", que �s �til si esteu familiaritzat amb els
    diversos paquets o si voleu tenir un control total sobre el que s'instal�lar�.
    
    Si heu comen�at la instal�laci� en el mode "%s", podeu desseleccionar 
    tots els grups si voleu evitar que s'instal�li cap paquet nou. Aix� �s �til 
    per reparar o actualitzar un sistema existent. * "Desenvolupament": si la vostra m�quina s'ha d'utilitzar per programar,
    escolliu el(s) grup(s) desitjat(s);
    
     * "Servidor": si l'ordinador s'ha d'utilitzar com a servidor, ser� possible
    de seleccionar els serveis m�s habituals que voleu instal�lar en la vostra
    m�quina;
    
     * "Entorn Gr�fic": finalment, aqu� �s on escollireu quin �s el vostre
    entorn gr�fic preferit. Heu de seleccionar com a m�nim un entorn gr�fic si
    voleu tenir una estaci� de treball gr�fica.
    
    Moure el cursor per sobre d'un nom de grup far� que es mostri una breu explicaci�
    d'aquest grup. Si desmarqueu tots els grups quan estigueu fent una instal�laci�
    des de zero (en contraposici� a una actualitzaci�), se us presentar� un di�leg 
    proposant-vos diferents opcions per a una instal�laci� m�nima:
    
     * "Amb X": instal�lar els m�nims paquets necessaris per tenir un entorn gr�fic
    funcional;
    
     * "Amb Documentaci� B�sica": instal�lar el sistema base i les utilitats b�siques
    amb la seva documentaci�. Aquesta instal�laci� �s adequada per configurar un sistema
    servidor;
    
     * "Instal�laci� Realment M�nima": s'instal�lar� el m�nim necessari per tenir un
    sistema Linux operatiu, nom�s amb l�nia d'ordres. Aquesta instal�laci� ocupa
    uns 65MB.
    
    Podeu marcar la casella de "Selecci� individual de paquets", que �s for�a �til si
    coneixeu els diversos paquets que s'ofereixen per instal�lar o si voleu tenir
    control total sobre el que s'instal�lar�.
    
    Si heu comen�at la instal�laci� en el mode "Actualitzaci�", podeu desmarcar 
    tots els grups si voleu evitar que s'instal�li cap paquet nou. Aix� �s �til 
    per reparar o actualitzar un sistema existent.

en: Accept user
ca: Accepta l'usuari

en: Server
ca: Servidor

en: Left Shift key
ca: Tecla Maj Esquerra

en: Bad choice, try again
ca: Elecci� incorrecta, torneu-ho a intentar

en: Heard and McDonald Islands
ca: Illa Heard i Illes McDonald

en: No alternative driver
ca: No hi ha cap controlador alternatiu

en: Toggle to expert mode
ca: Canvia al mode expert

en: (on this machine)
ca: (en aquest ordinador)

en: Gateway address should be in format 1.2.3.4
ca: L'adre�a de la passarel�la ha d'estar en format 1.2.3.4

en: "%s" based winmodem detected, do you want to install needed software ?
ca: S'ha detectat un winmodem basat en"%s", voleu instal�lar el programari necessari?

en: Looking at packages already installed...
ca: S'estan cercant els paquets ja instal�lats...

en: Use Differential Backups
ca: Utilitza c�pia de seguretat diferencials

en: Driver
ca: Controlador

en: Linuxconf will sometimes arrange to perform various tasks
    at boot-time to maintain the system configuration.
ca: De vegades, el Linuxconf determinar� que s'han de fer algunes tasques
    en iniciar l'ordinador per mantenir la configuraci� del sistema.

en: DVD-R device
ca: Dispositiu DVDR

en: Printer on remote lpd server
ca: Impressora en servidor lpd remot

en: Before installing any fonts, be sure that you have the right to use and install them on your system.
    
    -You can install the fonts the normal way. In rare cases, bogus fonts may hang up your X Server.
ca: Abans d'instal�lar cap font, assegureu-vos que teniu el dret a usar-les i instal�lar-les en el vostre sistema.
    
    Podeu instal�lar les fonts de la manera habitual. En casos estranys, fonts amb errors poden penjar el vostre servidor X.

en: Yaboot is a bootloader for NewWorld Macintosh hardware and can be used to
    boot GNU/Linux, MacOS or MacOSX. Normally, MacOS and MacOSX are correctly
    detected and installed in the bootloader menu. If this is not the case, you
    can add an entry by hand in this screen. Be careful to choose the correct
    parameters.
    
    Yaboot's main options are:
    
     * Init Message: a simple text message displayed before the boot prompt.
    
     * Boot Device: indicates where you want to place the information required
    to boot to GNU/Linux. Generally, you set up a bootstrap partition earlier
    to hold this information.
    
     * Open Firmware Delay: unlike LILO, there are two delays available with
    yaboot. The first delay is measured in seconds and at this point, you can
    choose between CD, OF boot, MacOS or Linux;
    
     * Kernel Boot Timeout: this timeout is similar to the LILO boot delay.
    After selecting Linux, you will have this delay in 0.1 second increments
    before your default kernel description is selected;
    
     * Enable CD Boot?: checking this option allows you to choose ``C'' for CD
    at the first boot prompt.
    
     * Enable OF Boot?: checking this option allows you to choose ``N'' for
    Open Firmware at the first boot prompt.
    
     * Default OS: you can select which OS will boot by default when the Open
    Firmware Delay expires.
ca: El Yaboot �s un carregador d'arrencada per a maquinari Macintosh NewWorld.
    Pot arrencar tant el GNU/Linux com el MacOS o el MacOSX. Normalment, el
    MacOS i el MacOSX es detecten i instal�len correctament en el men� del
    carregador d'arrencada; si no �s aix�, per�, en aquesta pantalla podeu
    afegir una entrada manualment. Aneu amb compte de triar els par�metres
    correctes.
    
    Les opcions principals del Yaboot s�n:
    
     * Missatge d'inicialitzaci�: un senzill missatge de text que apareix abans
    de l'indicador d'arrencada.
    
     * Dispositiu d'arrencada: indica on voleu situar la informaci� necess�ria
    per arrencar el GNU/Linux. Normalment, haureu configurat abans una partici�
    bootstrap que contindr� aquesta informaci�.
    
     * Demora de l'Open Firmware: a difer�ncia del LILO, amb el Yaboot hi ha
    dues demores disponibles. La primera d'elles es mesura en segons i, en aquest
    punt, podeu triar entre CD, arrencada OF, MacOS o Linux.
    
     * Temps m�xim d'arrencada del nucli: aquest temps m�xim �s similar a la
    demora d'arrencada del LILO. Despr�s de seleccionar el Linux tindreu aquest
    temps en increments de 0,1 segons abans que se seleccioni la descripci� per
    defecte del nucli.
    
     * Habilita l'arrencada des de CD: si activeu aquesta opci� podreu triar
    ``C'' per a CD al primer indicador de l'arrencada.
    
     * Habilita l'arrencada OF: si activeu aquesta opci� podreu triar ``N`` per
    a Open Firmware al primer indicador de l'arrencada.
    
     * SO per defecte: podeu seleccionar amb quin SO, per defecte, s'arrencar�
    quan la demora de l'Open Firmware venci.

en: Wednesday
ca: Dimecres

en: Germany
ca: Alemanya

en: Austria
ca: �ustria

en: No mouse
ca: Cap ratol�

en: Run "sndconfig" after installation to configure your sound card
ca: Executeu "sndconfig" despr�s de la instal�laci� per configurar la targeta de so

en: Collapse Tree
ca: Redueix l'arbre

en: Auto Install Configurator
ca: Configuraci� de la instal�laci� autom�tica

en: Configure networking
ca: Configura la xarxa

en: Where do you want to install the bootloader?
ca: On voleu instal�lar el carregador de l'arrencada?

en: Your choice of preferred language will affect the language of the
    documentation, the installer and the system in general. Select first the
    region you are located in, and then the language you speak.
    
    Clicking on the "%s" button will allow you to select other languages to
    be installed on your workstation, thereby installing the language-specific
    files for system documentation and applications. For example, if you will
    host users from Spain on your machine, select English as the default
    language in the tree view and "%s" in the Advanced section.
    
    Note that you're not limited to choosing a single additional language. You
    may choose several ones, or even install them all by selecting the "%s"
    box. Selecting support for a language means translations, fonts, spell
    checkers, etc. for that language will be installed. Additionally, the
    "%s" checkbox allows you to force the system to use unicode (UTF-8). Note
    however that this is an experimental feature. If you select different
    languages requiring different encoding the unicode support will be
    installed anyway.
    
    To switch between the various languages installed on the system, you can
    launch the "/usr/sbin/localedrake" command as "root" to change the
    language used by the entire system. Running the command as a regular user
    will only change the language settings for that particular user.
ca: L'idioma preferit que trieu afectar� a l'idioma de la documentaci�,
    l'instal�lador i a tot el sistema en general. Seleccioneu primer la
    regi� on us trobeu i despr�s l'idioma que parleu.
    
    Si feu clic al bot� "%s" podreu seleccionar altres idiomes que vulgueu
    instal�lar a la vostra estaci� de treball. S'instal�laran els fitxers d'idioma
    especifics de la documentaci� i de les aplicacions. Per exemple, si heu de tenir
    usuaris espanyols a l'ordinador, podeu triar l'angl�s com a idioma per defecte
    a la vista d'arbre i marcar "%s" a la secci� Avan�at.
    
    Podeu triar diversos idiomes addicionals, i fins i tot instal�lar-los tots activant
    la casella "%s". Si habiliteu un idioma esteu habilitant les traduccions, els tipus
    de lletra, els verificadors ortogr�fics, etc. d'aquest idioma. A m�s, el quadre de
    verificaci� "%s" us permet obligar al sistema a utilitzar Unicode (UTF-8); aix�,
    tanmateix, �s una funci� experimental. Si seleccioneu diferents idiomes que requereixin
    codificacions diferents, el Unicode s'instal�lar� igualment.
    Per passar d'un dels idiomes a un altre, podeu executar com a "root" l'ordre
    "/usr/sbin/localedrake" per canviar l'idioma de tot el sistema. Si l'executeu
    com a usuari normal, nom�s es canviar� l'idioma d'aquest usuari concret.

en: The %s is not supported by this version of Mandrake Linux.
ca: El %s no �s compatible amb aquesta versi� de Mandrake Linux.

en: DHCP client
ca: Client DHCP

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
ca: Logitech Mouse (s�rie, tipus C7 antic)

en: Restoring from file %s failed: %s
ca: Ha fallat la restauraci� des del fitxer %s: %s

en: I can't read the partition table of device %s, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on, erasing over bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to not allow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to lose all the partitions?
ca: No es pot llegir la taula de particions del dispositiu %s, est� massa malmesa :(
    Es pot mirar de continuar, suprimint les particions incorrectes (es perdran TOTES LES DADES!).
    L'altra soluci� �s impedir al DrakX que modifiqui la taula de particions.
    (l'error �s %s)
    
    Esteu d'acord en perdre totes les particions?

en: Are you sure that you want to set up printing on this machine?
ca: Esteu segur que voleu habilitar la impressi� en aquesta m�quina?

en: New devfs device
ca: Nou dispositiu devfs

en: ERROR: Cannot spawn %s.
ca: S'ha produ�t un error: no s'ha pogut engendrar %s.

en: Boot Style Configuration
ca: Configuraci� del tipus d'arrencada

en: Automatic time synchronization
ca: Sincronitzaci� autom�tica de la hora

en: Backup files not found at %s.
ca: No s'han trobat els fitxers de c�pia de seguretat a %s

en: Armenian (phonetic)
ca: Armeni (fon�tic)

en: Card model:
ca: Model de la targeta:

en: Thin Client
ca: Client prim

en: Thank you for choosing Mandrake Linux 9.2
ca: Gr�cies per triar Mandrake Linux 9.2

en: Start Server
ca: Inicia el servidor

en: All remote machines
ca: Totes les m�quines remotes

en: Install themes
ca: Instal�la els temes

en: Espanol
ca: Espanyol

en: Preparing installation
ca: S'est� preparant la instal�laci�

en: Edit selected host/network
ca: Edita l'ordinador central/xarxa seleccionada

en: Add User -->
ca: Afegeix un usuari -->

en: True Type fonts installation
ca: Instal�laci� de les fonts True Type

en: Auto-detect printers connected directly to the local network
ca: Detecta autom�ticament les impressores connectades directament a la xarxa local

en: LAN configuration
ca: Configuraci� de la LAN

en: hard disk model
ca: model de disc dur

en:         - Maintain /etc/exports:
            	Clusternfs allows export of the root filesystem to diskless clients. drakTermServ
            	sets up the correct entry to allow anonymous access to the root filesystem from
            	diskless clients.
    
            	A typical exports entry for clusternfs is:
            		
            	/					(ro,all_squash)
            	/home				SUBNET/MASK(rw,root_squash)
    			
            	With SUBNET/MASK being defined for your network.
ca:         - Mant� /etc/exports:
            		El Clusternfs permet l'exportaci� del sistema de fitxers root a clients sense disc. El drakTermServ
            		configura l'entrada correcta per permetre un acc�s an�nim al sistema de fitxers root des de
            		clients sense disc.
    
            		Una entrada d'exportaci� t�pica per al clusternfs �s:
            		
            	/					(ro,all_squash)
            	/home				SUBNET/MASK(rw,root_squash)
    			
    			sent SUBNET/MASK definida per la vostra xarxa.

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
ca: No podeu utilitzar un volum l�gic LVM per al punt de muntatge %s

en: Get Windows Fonts
ca: Aconsegueix les fonts de Windows

en: Iranian
ca: Irani�

en: Croatia
ca: Cro�cia

en: Gateway:
ca: Passarel�la:

en: Add server
ca: Afegeix un servidor

en: Remote printer name
ca: Nom de la impressora remota

en: MandrakeSoft has designed exclusive tools to create the most secured Linux version ever: Draksec, a system security management tool, and a strong firewall are teamed up together  in order to highly reduce hacking risks.
ca: MandrakeSoft ha dissenyat eines exclusives per crear la versi� de Linux m�s segura que ha existit mai: el Draksec, una eina de gesti� de la seguretat i un potent tallafocs formen un equip per reduir enormement els riscos de hacking.

en: Device:
ca: Dispositiu:

en: License agreement
ca: Acord de llic�ncia

en: System Options
ca: Opcions de sistema

en: Please choose the desired security level
ca: Escolliu el nivell de seguretat desitjat

en: This host is already in the list, it cannot be added again.
ca: Aquest ordinador central ja �s a la llista, no es pot tornar a afegir.

en: , USB printer
ca: , impressora USB

en: Choose the applications that will support the fonts:
ca: Escolliu les aplicacions que suportaran les fonts:

en: Configure X
ca: Configura l'X

en: Turkish (traditional "F" model)
ca: Turc (tradicional, model "F")

en: Congratulations!
ca: Felicitats!

en: Use owner id for execution
ca: Usa l'identificador del propietari (UID) per a l'execuci�

en: Down
ca: Baixa

en: Raw printer (No driver)
ca: Impressora en cru (raw) (Cap controlador)

en: Install rpm
ca: Instal�la l'rpm

en: To print a file from the command line (terminal window) you can either use the command "%s <file>" or a graphical printing tool: "xpp <file>" or "kprinter <file>". The graphical tools allow you to choose the printer and to modify the option settings easily.
ca: Per imprimir un fitxer des de la l�nia d'ordres (finestra de terminal) podeu utilitzar la comanda "%s <fitxer>" o una eina d'impressi� gr�fica: "xpp <fitxer>" o "kprinter <fitxer>". Les eines gr�fiques us permeten escollir la impressora i modificar-ne els par�metres f�cilment.

en: Time remaining
ca: Temps restant

en: UK keyboard
ca: Teclat Regne Unit

en: Unmount
ca: Desmunta

en: Uninstall Fonts
ca: Desinstal�la fonts

en: German (no dead keys)
ca: Alemany (sense tecles inoperatives)

en: Transferring %s...
ca: S'est� transferint %s...

en: 32 thousand colors (15 bits)
ca: 32.768 colors (15 bits)

en: You can export using NFS or Samba. Please select which you'd like to use.
ca: Podeu exportar utilitzant NFS o Samba. Seleccioneu quin voleu utilitzar.

en: Reboot
ca: Reinicia

en: Gambia
ca: G�mbia

en: Mandrake Control Center
ca: Centre de Control Mandrake

en: You can enter miscellaneous ports. 
    Valid examples are: 139/tcp 139/udp.
    Have a look at /etc/services for information.
ca: Podeu introduir diferents ports.
    S�n exemples v�lids: 139/tcp 139/udp.
    Cerqueu informaci� a /etc/services

en: 	-Tape
ca: 	-Cinta

en: No browser is installed on your system, Please install one if you want to browse the help system
ca: No teniu cap navegador instal�lat al sistema. Si us plau, instal�leu-ne un si voleu navegar pel sistema d'ajuda

en: Remember this password
ca: Recorda aquesta contrasenya

en: Internet Connection Sharing is now enabled.
ca: Ara, la connexi� compartida a Internet est� habilitada.

en: 	-Network by SSH.
ca: 	-Xarxa per SSH.

en:  If the desired printer was auto-detected, simply choose it from the list and then add user name, password, and/or workgroup if needed.
ca: Si la impressora desitjada ha estat detectada autom�ticament, nom�s cal que la seleccioneu a la llista i que hi afegiu el nom d'usuari, la contrasenya i el grup de treball, si s�n necessaris.

en: Use the free space on the Windows partition
ca: Utilitza l'espai lliure de la partici� de Windows

en: %s found on %s, configure it automatically?
ca: S'ha trobat %s en %s, voleu configurar-lo autom�ticament?

en: XFree86 driver: %s
ca: Controlador de l'XFree86: %s

en: This host/network is already in the list, it cannot be added again.
ca: Aquest ordinador central/xarxa ja �s a la llista, no es pot tornar a afegir.

en: Choose the packages you want to install
ca: Escolliu els paquets que voleu instal�lar

en: Papua New Guinea
ca: Papua Nova Guinea

en: Serbian (cyrillic)
ca: Serbi (cir�l�lic)

en: Make kernel message quiet by default
ca: Fes que, per defecte, no apareguin els missatges del nucli

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
ca: Voleu definir la impressora ("%s")
    com a impressora predeterminada?

en: The DHCP end range
ca: L'adre�a final del rang del DHCP

en: Creating bootdisk...
ca: S'est� creant el disc d'arrencada...

en: Wait please, testing your connection...
ca: Espereu, si us plau, s'est� comprovant la vostra connexi�...

en: Bringing down the network
ca: S'est� desactivant la xarxa

en: Login ID
ca: ID d'entrada

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
ca: L'NFS �s un protocol popular de compartici� de fitxers en xarxes TCP/IP
    Aquest servei proporciona la funcionalitat de blocatge de fitxer NFS.

en: DHCP Client
ca: Client DHCP

en: dismiss
ca: deixa-ho c�rrer

en: Printing/Scanning on "%s"
ca: S'est� imprimint/escanejant en "%s"

en: omit raid modules
ca: omet els m�duls RAID

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
ca: L'lpd �s el dimoni d'impressi� necessari perqu� l'lpr funcioni
    correctament. B�sicament, es tracta d'un servidor que assigna les
    tasques d'impressi� a la(es) impressora(es).

en: Sunday
ca: Diumenge

en: Internet Connection Configuration
ca: Configuraci� de la connexi� a Internet

en: comma separated numbers
ca: nombres separats per coma

en: Once you've selected a device, you'll be able to see the device information in fields displayed on the right frame ("Information")
ca: Quan hagueu seleccionat un dispositiu podreu veure'n la informaci� en els camps del marc dret ("Informaci�")

en: Move selected rule up one level
ca: Puja la regla actual un nivell

en: The following scanner
    
    %s
    is available on your system.
ca: L'esc�ner
    
    %s
    est� disponible al sistema.

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
ca: Voleu realment suprimir la impressora "%s"?

en: I can't find any room for installing
ca: No es pot trobar espai per a la instal�laci�

en: Default printer
ca: Impressora predeterminada

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
ca: Heu configurat m�ltiples maneres de conectar-se a Internet.
    Escolliu la que voleu utilitzar.

en: Modify RAID
ca: Modifica el RAID

en: I have detected an ISDN PCI card, but I don't know its type. Please select a PCI card on the next screen.
ca: S'ha detectat una targeta PCI XDSI, per� no es reconeix el tipus. Si us plau, seleccioneu una targeta PCI a la pantalla seg�ent.

en: Add user
ca: Afegeix un usuari

en: RAID-disks %s
ca: Discs RAID %s

en: Liberia
ca: Lib�ria

en: Please enter the name of the interface connected to the internet.
    
    Examples:
    		ppp+ for modem or DSL connections, 
    		eth0, or eth1 for cable connection, 
    		ippp+ for a isdn connection.
ca: Si us plau, introdu�u el nom de la interf�cie connectada a Internet.
    
    Exemples:
    		ppp+ per a m�dem o connexions DSL, 
    		eth0, o eth1 per a connexions de cable, 
    		ippp+ per a connexions XDSI.

en: Choose your keyboard
ca: Escolliu el vostre teclat

en: Format partitions
ca: Formata les particions

en: Automatic correction of CUPS configuration
ca: Correcci� autom�tiva de la configuraci� CUPS

en: Running "%s" ...
ca: S'est� executant "%s"...

en: enable radio support
ca: habilita l'�s de la r�dio

en: Scanner sharing to hosts:
ca: Compartici� d'esc�ners amb els ordinadors centrals:

en: Loopback file name: %s
ca: Nom del fitxer de loopback: %s

en: Please choose the printer to which the print jobs should go.
ca: Si us plau, seleccioneu la impressora on han d'anar les tasques d'impressi�.

en: Do not transfer printers
ca: No transfereixis cap impressora

en: Delay before booting the default image
ca: Demora abans d'arrencar la imatge predeterminada

en: 
     Copyright (C) 2001-2002 by MandrakeSoft 
         DUPONT Sebastien (original version)
         CHAUMETTE Damien <dchaumette\@mandrakesoft.com>
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
     it under the terms of the GNU General Public License as published by
     the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
     any later version.
    
     This program is distributed in the hope that it will be useful,
     but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
     MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
     GNU General Public License for more details.
    
     You should have received a copy of the GNU General Public License
     along with this program; if not, write to the Free Software
     Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
     Thanks:
        -  pfm2afm:   
    	 by Ken Borgendale:
    	    Convert a Windows .pfm  file to a .afm (Adobe Font Metrics)
        -  type1inst:
    	 by James Macnicol: 
    	    type1inst generates files fonts.dir fonts.scale & Fontmap.
        -  ttf2pt1:   
    	  by Andrew Weeks, Frank Siegert, Thomas Henlich, Sergey Babkin  
                 Convert ttf font files to afm and pfb fonts
ca: 
     Copyright (C) 2001-2002 per MandrakeSoft 
         DUPONT S�bastien (versi� original)
         CHAUMETTE Damien <dchaumette\@mandrakesoft.com>
    
     Aquest programa �s programari lliure; el podeu redistribuir i/o modificar
     sota els termes de la Llic�ncia General P�blica de GNU publicada per la
     Free Software Foundation, tant la versi� 2 com qualsevol versi� posterior,
     a elecci� vostra.
    
     Aquest programa �s distribueix amb l'esperan�a que ser� �til,
     per� SENSE CAP GARANTIA; sense ni tant sols la garantia impl�cita de
     MERCANTIBILITAT o ADEQUACI� A UNA FINALITAT DETERMINADA. Consulteu la
     Llic�ncia General P�blica de GNU per a m�s informaci�.
    
     Heu d'haver rebut una c�pia de la Llic�ncia General P�blica de GNU
     amb el programa; si no �s aix�, escriviu a la Free Software
     Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
     Gr�cies:
        -  pfm2afm:   
    	 per Ken Borgendale:
    	    Converteix un fitxer .pfm de Windows a un .afm (Adobe Font Metrics)
        -  type1inst:
    	 per James Macnicol: 
    	    El type1inst genera fitxers fonts.dir, fonts.scale i Fontmap.
        -  ttf2pt1:   
    	  per Andrew Weeks, Frank Siegert, Thomas Henlich, Sergey Babkin  
                 Converteix fitxers de tipus de lletra ttf a afm i pfb

en: Use Hard Disk to backup
ca: Usa el disc dur per fer la c�pia de seguretat

en: Configure
ca: Configura

en: Warning, another Internet connection has been detected, maybe using your network
ca: Av�s: s'ha detectat una altra connexi� a Internet, podria estar utilitzant la vostra xarxa

en: Backup Users
ca: C�pia de seguretat dels usuaris

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one.
ca: Si us plau, introdu�u el nom del vostre ordinador central.
    Aquest nom ha de ser complet, com ara "mybox.mylab.myco.com".
    Tamb� podeu introduir l'adre�a IP de la passarel�la, si en teniu una.

en: Select Printer Spooler
ca: Seleccioneu la cua d'impressi�

en: Create new theme
ca: Crea un nou tema

en: Mandrake Tools Explanation
ca: Explicaci� d'Eines Mandrake

en: No image found
ca: No s'ha trobat cap imatge

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
ca: Alguns paquets importants no s'han instal�lat correctament.
    La vostra unitat de CD-ROM, o b� el CD-ROM, s�n defectuosos.
    Comproveu el CD-ROM en un ordinador instal�lat mitjan�ant "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"

en: Mandrake Linux 9.2: the ultimate development platform
ca: Mandrake Linux 9.2 �s l'�ltim en plataformes de desenvolupament

en: Detected model: %s
ca: Model detectat: %s

en: X11 Display Manager allows you to graphically log
    into your system with the X Window System running and supports running
    several different X sessions on your local machine at the same time.
ca: El gestor de pantalla X11 us permet entrar al sistema de manera
    gr�fica amb el sistema X Window executant-se, i permet l'execuci�
    simunlt�nia de diverses sessions X a la m�quina local.

en: if set to yes, run the daily security checks.
ca: si �s "s�", executa les comprovacions di�ries de seguretat.

en: Azerbaijan
ca: Azerbaitjan

en: No tape in %s!
ca: No s'ha trobat cap cinta a %s

en: Dvorak (US)
ca: Dvorak (Estats Units)

en: this is the physical bus on which the device is plugged (eg: PCI, USB, ...)
ca: aquest �s el bus f�sic al qual el dispositiu est� connectat (p.ex.: PCI, USB...)

en: How is the printer connected?
ca: Com est� connectada la impressora?

en: Security level
ca: Nivell de seguretat

en: final resolution
ca: resoluci� definitiva

en: Services
ca: Serveis

en: Office Workstation
ca: Estaci� de treball d'oficina

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
ca: Programes d'ofim�tica: processadors de textos (kword, abiword), fulls de c�lcul (kspread, gnumeric), visualitzadors pdf, etc.

en: Game station
ca: Estaci� de jocs

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
ca: Programes d'entreteniment: acci�, jocs de taula, estrat�gia, etc.

en: Multimedia station
ca: Estaci� multim�dia

en: Sound and video playing/editing programs
ca: Programes de reproducci�/edici� de so i v�deo

en: Internet station
ca: Estaci� d'Internet

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
ca: Conjunt d'eines per llegir i enviar correu i not�cies (pine, mutt, tin...) i per navegar pel Web

en: Network Computer (client)
ca: Ordinador de xarxa (client)

en: Clients for different protocols including ssh
ca: Clients per a diferents protocols, incloent l'ssh

en: Configuration
ca: Configuraci�

en: Tools to ease the configuration of your computer
ca: Eines per facilitar la configuraci� de l'ordinador

en: Scientific Workstation
ca: Estaci� de treball cient�fica

en: Scientific applications such as gnuplot
ca: Aplicacions cient�fiques com ara el gnuplot

en: Console Tools
ca: Eines de consola

en: Editors, shells, file tools, terminals
ca: Editors, int�rprets d'ordres, eines de fitxer, terminals

en: KDE Workstation
ca: Estaci� de treball KDE

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
ca: L'entorn d'escriptori K (KDE), l'entorn gr�fic b�sic que inclou diverses eines

en: Gnome Workstation
ca: Estaci� de treball GNOME

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
ca: Entorn gr�fic amb un conjunt d'aplicacions i eines d'escriptori f�cil d'utilitzar

en: Other Graphical Desktops
ca: Altres escriptoris gr�fics

en: C and C++ development libraries, programs and include files
ca: Biblioteques de desenvolupament C i C++, programes i fitxers include

en: Documentation
ca: Documentaci�

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
ca: Llibres i Com es fa... sobre el Linux i el programari lliure

en: Linux Standard Base. Third party applications support
ca: Base Est�ndard de Linux (LSB). Suport a aplicacions de tercers

en: Apache, Pro-ftpd
ca: Apache i Pro-ftpd

en: Mail
ca: Correu

en: Postfix mail server
ca: Servidor de correu Postfix

en: Database
ca: Base de dades

en: PostgreSQL or MySQL database server
ca: Servidor de bases de dades PostgreSQL o MySQL

en: Firewall/Router
ca: Tallafoc/Encaminador

en: Internet gateway
ca: Passarel�la a Internet

en: Domain Name and Network Information Server
ca: Servidor de Noms de Domini i d'Informaci� de la Xarxa (DNS/NIS)

en: Network Computer server
ca: Servidor d'ordinador de xarxa

en: NFS server, SMB server, Proxy server, ssh server
ca: Servidor NFS, Servidor SMB, Servidor Proxy, Servidor SSH

en: Set of tools to read and send mail and news and to browse the Web
ca: Conjunt d'eines per llegir i enviar correu i not�cies i per navegar pel Web
