DrakX - en to tr translation catalogue (2121 entries)

en: 64 MB or more
tr: 64 MB veya daha fazla

en: Choose a X server
tr: Bir X sunucusu seçiniz

en: X server
tr: X sunucusu

en: Multi-head configuration
tr: Çoklu-Kafa yapılandırması

en: Your system support multiple head configuration.
    What do you want to do?
tr: Sisteminiz Çoklu-Kafa yapılandırmasını destekliyor.
    Yapılmasını ister misiniz?

en: Select the memory size of your graphics card
tr: Ekran kartınızın bellek miktarını seçin

en: XFree configuration
tr: XFree yapılandırması

en: Which configuration of XFree do you want to have?
tr: Hangi XFree86 yapılandırmasını kullanmak istiyorsunuz?

en: Configure all heads independently
tr: Tüm kafalar tek tek yapılandırılıyor

en: Use Xinerama extension
tr: Xinerama genişletmesini kullan

en: Configure only card "%s"%s
tr: Sadece "%s" %s kartı yapılandırılsın

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
tr: XFree %s ile 3D donanım hızlandırması

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
tr: Ekran kartınız 3D donanım hızlandırması desteğine sadece XFree %s
    ile sahip olabilir. Kartınız 2 boyutta daha iyi destek verebilen XFree %s
    tarafından da desteklenmektedir.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
tr: Ekran kartınız XFree %s ile çalıştırıldığında 3D donanım hızlandırması
    desteğine sahip olabilir.

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
tr: XFree %s ile deneysel 3D donanım hızlandırması

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
tr: Ekran kartınız sadece XFree %s ile 3D donanım hızlandırması desteğine
    sahip olabilir, ANCAK BU DENEYSEL BİR DESTEKTİR VE MAKİNANIZI KİLİTLEYEBİLİR.
    Kartınıza XFree %s tarafından verilen 2D desteği daha iyi durumdadır.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
tr: Ekran kartınız XFree %s ile 3D donanım hızlandırması desteğine sahip
    olabilir, ANCAK BU DENEYSEL BİR DESTEKTİR VE MAKİNANIZI KİLİTLEYEBİLİR.

en: Xpmac (installation display driver)
tr: Xpmac (kurulum ekran sürücüsü)

en: Custom
tr: Özel

en: Graphic Card
tr: Grafik Kartı

en: Monitor
tr: Monitör

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Options
tr: Seçenekler

en: Ok
tr: Tamam

en: Quit
tr: Çık

en: Keep the changes?
    The current configuration is:
    
    %s
tr: Değişiklikler kaydedilsin mi?
    Şu an ki yapılandırma:
    
    %s

en: Choose a monitor
tr: Monitörünüzü seçin

en: Plug'n Play
tr: Tak Kullan

en: Generic
tr: Genel

en: Vendor
tr: Üretici

en: Plug'n Play probing failed. Please choose a precise monitor
tr: Tak ve Çalıştır yöntemiyle monitör algılanamadı. Lütfen doğru modeli seçin

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
tr: Burada ki iki önemli parametre dikey ve yatay tazeleme hızlarıdır.
    Seçiminizi yaparken monitörünüzün kapasitesinin üstünde bir seçim
    yapmamanız oldukça önemlidir, aksi takdirde monitör zarar görebilir.
    Seçerken bir ikileme düşerseniz, düşük çözünürlükte bir ayar seçin.

en: Horizontal refresh rate
tr: Yatay tazeleme hızı

en: Vertical refresh rate
tr: Dikey tazeleme hızı

en: 256 colors (8 bits)
tr: 256 renk (8 bit)

en: 32 thousand colors (15 bits)
tr: 32 bin renk (15 bit)

en: 65 thousand colors (16 bits)
tr: 65 bin renk (16 bit)

en: 16 million colors (24 bits)
tr: 16 milyon renk (24 bit)

en: 4 billion colors (32 bits)
tr: 4 milyar renk (32 bit)

en: Resolutions
tr: Çözünürlükler

en: Choose the resolution and the color depth
tr: Çözünürlüğü ve renk derinliğini belirtin

en: Graphics card: %s
tr: Ekran kartı: %s

en: Cancel
tr: İptal

en: Test of the configuration
tr: Yapılandırmanın denenmesi

en: Do you want to test the configuration?
tr: Yapılandırmanızı denemek ister misiniz?

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
tr: Uyarı: Bu grafik kartı denenilirken makinanız kilitlenebilir

en: Keyboard layout: %s
tr: Klavye yerleşimi: %s

en: Mouse type: %s
tr: Fare türü: %s

en: Mouse device: %s
tr: Fare aygıtı: %s

en: Monitor: %s
tr: Monitör: %s

en: Monitor HorizSync: %s
tr: Monitörün Yatay Tazelemesi: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
tr: Monitörün Dikey Tazelemesi: %s

en: Graphics card: %s
tr: Ekran kartı: %s

en: Graphics memory: %s kB
tr: Ekran kartı belleği: %s KB

en: Color depth: %s
tr: Renk derinliği: %s

en: Resolution: %s
tr: Çözünürlük: %s

en: XFree86 server: %s
tr: XFree86 sunucusu: %s

en: XFree86 driver: %s
tr: XFree86 sürücüsü: %s

en: Graphical interface at startup
tr: Açılışta X

en: I can setup your computer to automatically start the graphical interface (XFree) upon booting.
    Would you like XFree to start when you reboot?
tr: Bilgisayarınız otomatik olarak X'le açılması için ayarlanabilir.
    Açılışta X Window ile başlamak ister misiniz?

en: Your graphic card seems to have a TV-OUT connector.
    It can be configured to work using frame-buffer.
    
    For this you have to plug your graphic card to your TV before booting your computer.
    Then choose the "TVout" entry in the bootloader
    
    Do you have this feature?
tr: Ekran kartınızda TV-OUT (televizyon çıkışı) bağlayıcısı
    var gibi görünüyor. Frame-buffer ile çalışmaya ayarlanabilir.
    
    Bunun için bilgisayarı açmadan önce ekran kartınızı televizyonunuza bağlamanız ve açılış yükleyicisinde "TVout" girişini seçmeniz gerekli.
    
    Kartınızda bu özellik var mı?

en: What norm is your TV using?
tr: TV kartınız hangi normda ?

en: First sector of boot partition
tr: Önyükleme bölümünün ilk sektörü

en: First sector of drive (MBR)
tr: Diskin ilk sektörü (MBR)

en: SILO Installation
tr: SILO Kurulumu

en: Where do you want to install the bootloader?
tr: Önyükleyiciyi nereye kurmak istiyorsunuz?

en: LILO/grub Installation
tr: LILO/grub Kurulumu

en: LILO with text menu
tr: Metin tabanlı LILO

en: LILO with graphical menu
tr: Grafik tabanlı LILO

en: Boot from DOS/Windows (loadlin)
tr: DOS/Windows' dan açılış (loadlin)

en: Bootloader main options
tr: Önyükleyici ana seçenekleri

en: Bootloader to use
tr: Kullanılacak önyükleyici

en: Bootloader installation
tr: Önyükleyici kurulumu

en: Boot device
tr: Önyükleme Aygıtı

en: Compact
tr: Sıkışık

en: compact
tr: sıkışık

en: Video mode
tr: Ekran kipi

en: Delay before booting default image
tr: Öntanımlı görüntünün yüklenmesinden önceki gecikme

en: Password
tr: Parola

en: Password (again)
tr: Parola (tekrar)

en: Restrict command line options
tr: Komut satırı seçeneklerini kısıtla

en: restrict
tr: kısıtla

en: Clean /tmp at each boot
tr: /tmp dizinin her açılışta temizle

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
tr: Gereken bellek (%d MB bulundu)

en: Enable multi profiles
tr: Çoklu Profil' i etkinleştir

en: Give the ram size in MB
tr: Bellek boyutunu Mb cinsinden veriniz

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
tr: "Komut satırı seçeneklerini kısıtla" seçeneği parolasız bir işe yaramaz

en: Please try again
tr: Lütfen tekrar deneyin

en: The passwords do not match
tr: Parolalar uyuşmuyor

en: Init Message
tr: Init İletileri

en: Open Firmware Delay
tr: Gömülü Sistem Gecikmesini Aç

en: Kernel Boot Timeout
tr: Çekirdek Önyükleme Zaman Aşımı

en: Enable CD Boot?
tr: CD den açılış etkinleştirilsin mi?

en: Enable OF Boot?
tr: OF açılışı etkinleştirilsin mi?

en: Default OS?
tr: Öntanımlı İşletim Sistemi?

en: You decided to install the bootloader on a partition.
    This implies you already have a bootloader on the hard drive you boot (eg: System Commander).
    
    On which drive are you booting?
tr: Sistem yükleyicinizi bir disk bölümüne yüklemeye karar verdiniz.
    Bu durum sistemi boot ettiğiniz hard disk sürücüsü üzerinde bir sistem yükleyicinin olduğunu gösteriyor.(örn: System Commander)
    
    Hangi sürücüden sistemi boot ediyorsunuz.

en: Here are the entries on your boot menu so far.
    You can add some more or change the existing ones.
tr: Burada ki seçeneklere yenilerini ekleyebilir
    ya da mevcut olanları değiştirebilirsiniz.

en: Add
tr: Ekle

en: Done
tr: Bitti

en: Modify
tr: Değiştir

en: Which type of entry do you want to add?
tr: Ne tür bir giriş yapmak istiyorsunuz?

en: Other OS (SunOS...)
tr: Diğer işletim sistemleri (SunOS...)

en: Other OS (MacOS...)
tr: Diğer işletim sistemleri (MacOS...)

en: Other OS (windows...)
tr: Diğer işletim sistemleri (Windows...)

en: Image
tr: Görüntü

en: Root
tr: Kök

en: Append
tr: Sonuna ekle

en: Read-write
tr: Oku-yaz

en: Table
tr: Tablo

en: Unsafe
tr: Güvensiz

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Initrd-size
tr: Initrd-boyutu

en: NoVideo
tr: Görüntüsüz

en: Remove entry
tr: Girdiyi sil

en: Empty label not allowed
tr: Boş etiket kabul edilemez

en: You must specify a kernel image
tr: Bir çekirdek belirtmelisiniz

en: You must specify a root partition
tr: Bir kök disk bölümü belirtmelisiniz

en: This label is already used
tr: Bu etiket kullanımda

en: Found %s %s interfaces
tr: %s %s arayüzü bulundu

en: Do you have another one?
tr: Başka var mı?

en: Do you have any %s interfaces?
tr: Hiç %s arayüzü var mı?

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: See hardware info
tr: Donanım bilgilerine bak

note: -PO: the first %s is the card type (scsi, network, sound,...) -PO: the second is the vendor+model name
en: Installing driver for %s card %s
tr: %s %s kartı için sürücü yüklenmesi

en: (module %s)
tr: (modül %s)

en: You may now provide its options to module %s.
    Note that any address should be entered with the prefix 0x like '0x123'
tr: %s modülü için seçenekleri şimdi verebilirsiniz.
    Gireceğiniz adresler '0x123' gibi 0x öneki ile verilmelidir.

en: You may now provide options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
tr: İsterseniz şimdi %s modülünün parametrelerini belirtebilirsiniz.
    Parametreler``isim=değer isim2=değer2...'' şeklinde olmalıdır.
    Örneğin ``io=0x300 irq=7''

en: Module options:
tr: Modül seçenekleri:

note: -PO: the %s is the driver type (scsi, network, sound,...)
en: Which %s driver should I try?
tr: Hangi %s sürücüsü denensin?

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
tr: Bazı durumlarda, %s sürücü düzgün çalışmak için fazladan bilgi isteyebilir.
    Sürücüler için fazladan bir özellik belirtmek mi istersiniz, yoksa
    sürücülerin gerekli bilgiler için donanımınızı tanımasını mı istersiniz?
    Bazen tanımlama makinanızı kilitleyebilir ama kilitlenmeden dolayı
    makinanıza herhangi bir zarar gelmez.

en: Autoprobe
tr: Otomatik Algıla

en: Specify options
tr: Seçenekleri belirtin

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
tr: %s modülü yüklenemedi.
    Tekrar başka parametrelerle denemek ister misiniz?

en: access to X programs
tr: X uygulamalarına erişim

en: access to rpm tools
tr: rpm araçlarına erişim

en: allow "su"
tr: "su" izni

en: access to administrative files
tr: yönetsel dosyalara erişim

en: access to network tools
tr: ağ araçlarına erişim

en: access to compilation tools
tr: derleme araçlarına erişim

en: (already added %s)
tr: (%s zaten ekli)

en: This password is too simple
tr: Zayıf bir parola seçtiniz!

en: Please give a user name
tr: Lütfen bir kullanıcı adı verin

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
tr: Kullanıcı adında sadece küçük harfler, sayılar, `-' ve `_' karakterleri bulunabilir

en: The user name is too long
tr: Seçilen kullanıcı adı çok uzun

en: This user name is already added
tr: Bu kullanıcı adı daha önce eklenmiş

en: Add user
tr: Kullanıcı ekle

en: Enter a user
    %s
tr: Bir kullanıcı girin
    %s

en: Accept user
tr: Kullanıcıyı etkinleştir

en: Real name
tr: Gerçek adı

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Shell
tr: Kabuk

en: Icon
tr: Simge

en: Autologin
tr: Otomatik giriş

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
    Do you want to use this feature?
tr: Bilgisayarınız açıldığında otomatik olarak bir kullanıcı girişi
    olması sağlanabilir. Bu özelliği kullanmak ister misiniz?

en: Choose the default user:
tr: Öntanımlı kullanıcıyı belirtin:

en: Choose the window manager to run:
tr: Çalıştırmak istediğiniz pencere yöneticisini seçin:

en: Please choose a language to use.
tr: Lütfen kullanılacak dili seçiniz.

en: Mandrake Linux can support multiple languages. Select
    the languages you would like to install. They will be available
    when your installation is complete and you restart your system.
tr: Kurulumdan sonra kullanabileceğiniz başka diller de seçebilirsiniz

en: All
tr: Tümü

en: Allow all users
tr: Tüm kullanıcılara izin ver

en: No sharing
tr: Paylaşımsız

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
tr: %s paketinin kurulması gerekiyor. Kurulmasını ister misiniz?

en: You can export using NFS or Samba. Please select which you'd like to use.
tr: NFS ya da Samba kullanarak sunabilirsiniz. Hangisini isterseniz

en: Mandatory package %s is missing
tr: Zorunlu %s paketi eksik

en: Would you like to allow users to share some of their directories?
    Allowing this will permit users to simply click on "Share" in konqueror and nautilus.
    
    "Custom" permit a per-user granularity.
tr: Kullanıcıların, bazı dizinlerini paylaşmasına izin vermek ister misiniz?
    Buna izin vermek, kullanıcıların konqueror ve nautilusta "Paylaş"ı tıklayabilmelerine olanak sağlayacaktır.
    "İsteğe bağlı" kullanıcı bazında izin tanımı sağlar.

en: Launch userdrake
tr: userdrake'i çalıştır

en: The per-user sharing uses the group "fileshare". 
    You can use userdrake to add a user in this group.
tr: Kullanıcılar paylaşım için "fileshare" grubunu kullanır.
    Bu gruba bir kullanıcı eklemek için userdrake aracını kullanabilirsiniz.

en: Welcome To Crackers
tr: Crackers'a Hoş Geldiniz

en: Poor
tr: Zayıf

en: Standard
tr: Standart

en: High
tr: Yüksek

en: Higher
tr: Daha Yüksek

en: Paranoid
tr: Paranoyak

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive: it must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
tr: Bu seviye RAID'i dikkatli kullanmanızı öneririz. Sisteminiz daha kolay 
    kullanılacak, ancak güvenliğiniz azalacaktır: Parola ile erişim mümkün
    olmadığından Internet'e ya da bir ağa bağlıysanız kullanılmamalıdır.

en: Password are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
tr: Parolalar etkinleştirildi, yine de bir ağ üzerinde kullanmamanız tavsiye edilir.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect to the Internet as a client.
tr: Internet'e bağlı bir makina için standart ve önerilen bir güvenlik seviyesidir.

en: There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
tr: Zaten her gece çok sayıda otomatik denetim ve bazı kısıtlamalar var.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which can accept
    connections from many clients. Note: if your machine is only a client on the Internet, you should choose a lower level.
tr: Bu güvenlik seviyesiyle sistemin bir sunucu olarak kullanımı mümkündür.
    Güvenlik, birden fazla istemcinin bağlanmasına izin verecek şekilde artırılmıştır. Bilgi: Bu makina ile Internet'e sadece istemci olarak bağlanacaksanız daha düşük bir seviye seçmeniz önerilir.

en: This is similar to the previous level, but the system is entirely closed and security features are at their maximum.
tr: Önceki seviyeye ek olarak sistem dışarıdan gelecek bağlantılara karşı tamamen
    kapalıdır. Güvenlik en yüksek seviyededir.

en: DrakSec Basic Options
tr: DrakSec Temel Seçenekler

en: Please choose the desired security level
tr: İstediğiniz güvenlik düzeyini seçin

en: Security level
tr: Güvenlik seviyesi

en: Use libsafe for servers
tr: Sunucular için libsafe kullanılsın

en: A library which defends against buffer overflow and format string attacks.
tr: Tampon bellek taşmaları ve biçem dizgesi saldırılarına karşı savunma kitaplığı.

en: Security Administrator (login or email)
tr: Güvenlik Yöneticisi (giriş veya E-posta)

en: Here you can choose the key or key combination that will 
    allow switching between the different keyboard layouts
    (eg: latin and non latin)
tr: Değişik klavye tuş eşlemleri arasında geçiş yapacak tuşu ya da
    tuş bileşimini burada seçebilirsiniz (örn: Türkçe ile İngilizce arasında)

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit)
en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system in the list above or
    wait %d seconds for default boot.
tr: %s isletim sistemi secim programina hos geldiniz!
    
    Yukarida ki listeden bir isletim sistemi seciniz
    ya da ontanimli olanin acilmasi icin %d saniye bekleyiniz.

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
tr: İsletim sistemi secici GRUB'a hos geldiniz!

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
tr: Bir secenegi isaretli duruma getirmek icin %c ve %c tuslarini kullaniniz.

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
tr: Sistemi secili isletim sistemiyle acmak icin enter,
    acilistan

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
tr: once komutlari duzenlemek icin 'e',
    komut satiri icin ise 'c' basin

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
tr: Isaretli secenek ile %d saniye icinde sistem acilacak.

en: not enough room in /boot
tr: /boot içinde yeterli yer yok

note: -PO: "Desktop" and "Start Menu" are the name of the directories found in c:\windows -PO: so you may need to put them in English or in a different language if MS-windows doesn't exist in your language
en: Desktop
tr: Masaüstü

note: -PO: "Desktop" and "Start Menu" are the name of the directories found in c:\windows
en: Start Menu
tr: Başlat Menüsü

en: You can't install the bootloader on a %s partition
tr: Açılış yükleyicisini %s bölümüne yükleyemezsiniz

en: no help implemented yet.
tr: bu konuda yardım bulunmamaktadır.

en: Boot Style Configuration
tr: Önyükleme Yapılandırması

en: /_File
tr: /_Dosya

en: /File/_Quit
tr: /Dosya/_Çıkış

en: <control>Q
tr: <control>Ç

en: NewStyle Categorizing Monitor
tr: Yeni Tarz Ekran Sınıflaması

en: NewStyle Monitor
tr: Yeni Tarz Ekran

en: Traditional Monitor
tr: Geleneksel Ekran

en: Traditional Gtk+ Monitor
tr: Geleneksel Gtk+ Ekran

en: Launch Aurora at boot time
tr: Aurora her açılışta çalıştırılsın

en: Lilo/grub mode
tr: Lilo/Grub kipi

en: Yaboot mode
tr: Yaboot kipi

en: Install themes
tr: Temaları Kur

en: Display theme
    under console
tr: Konsol altında
    temaları göster

en: Create new theme
tr: Yeni tema oluştur

en: Backup %s to %s.old
tr: %s dosyasını %s.old olarak yedekle

en: Copy %s to %s
tr: %s  %s hedefine kopyala

en: Error
tr: Hata

en: Lilo message not found
tr: Lilo mesajı bulunamadı

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash.
tr: /etc/sysconfig/bootsplash dosyasına yazılamıyor.

en: Write %s
tr: %s Yaz

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash
    File not found.
tr: /etc/sysconfig/bootsplash dosyasına yazılamıyor
    Dosya bulunamadı.

en: Can't launch mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s.
tr: mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s komutu çalıştırılamadı.

en: Make initrd 'mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s'.
tr: initrd yapmak için 'mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s'.

en: Can't relaunch LiLo!
    Launch "lilo" as root in command line to complete LiLo theme installation.
tr: LiLo yeniden çalıştırılamadı!!
    LiLo tema kurulumunu tamamlamak için root kullanıcısı olarak komut satırında "lilo" komutunu verin.

en: Relaunch 'lilo'
tr: 'lilo'yu yeniden çalıştır

en: Notice
tr: Uyarı

en: LiLo and Bootsplash themes installation successfull
tr: LiLo ve Bootsplash temaları kurulumu başarılı

en: Theme installation failed!
tr: Tema kurulumu başarısız!

en: You are currently using %s as your boot manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
tr: %s Önyükleme Yöneticisi kullanıyorsunuz.
    Ayar sihirbazını çalıştırmak için 'Yapılandır'a tıklayın.

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Splash selection
tr: Açılış Ekranı seçimi

en: Themes
tr: Temalar

en: 
    Select theme for
    lilo and bootsplash,
    you can choose
    them separatly
tr: 
    lilo ve bootsplash için bir tema
    seçin. Bunlar birbirlerinden ayrı
    olabilir.

en: Lilo screen
tr: Lilo ekranı

en: System mode
tr: Sistem Kipi

en: Launch the graphical environment when your system starts
tr: X-Pencere sistemi açılışta çalıştırılsın

en: No, I don't want autologin
tr: Hayır, Otomatik giriş istemiyorum

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
tr: Evet, otomatik girişi bu özelliklerle istiyorum (kullanıcı,masaüstü)

en: OK
tr: Tamam

en: can not open /etc/inittab for reading: %s
tr: "/etc/inittab" dosyası okumak için açılamıyor: %s

en: KB
tr: kB

en: %d minutes
tr: %d dakika

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: %d seconds
tr: %d saniye

en: Can't make screenshots before partitioning
tr: Disk bölümlemesi yapılmadan ekran örnekleri alınamaz.

en: Screenshots will be available after install in %s
tr: Ekran örnekleri %s kurulduktan sonra mümkün olacak

en: France
tr: Fransa

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Belgium
tr: Belçika

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Germany
tr: Almanya

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Norway
tr: Norveç

en: Sweden
tr: İsveç

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Italy
tr: İtalya

en: Austria
tr: Avusturya

en: United States
tr: ABD

en: WebDAV is a protocol that allows you to mount a web server's directory
    locally, and treat it like a local filesystem (provided the web server is
    configured as a WebDAV server). If you would like to add WebDAV mount
    points, select "New".
tr: WebDAV web sunucularını bir yerel dizine bağlamaya, ve içinde normal bir
    dosya sisteminde dolaşır gibi dolaşmanıza izin veren bir protokoldür.
    (tabiki öncelikle WebDAV sunucu olarak yapılandırıldıktan sonra).
    Eğer WebDAW bağlama noktası eklemek istiyorsanız "Yeni" seçeneğini seçiniz.

en: New
tr: Yeni

en: Unmount
tr: Ayır

en: Mount
tr: Bağla

en: Server
tr: Sunucu

en: Mount point
tr: Bağlama noktası

en: Please enter the WebDAV server URL
tr: Lütfen WebDAV sunucusu URL'ini giriniz

en: The URL must begin with http:// or https://
tr: URL http:// veya https:// ile başlamalıdır

en: Server:
tr: Sunucu:

en: Mount point:
tr: Bağlama noktası:

en: Options: %s
tr: Seçenekler: %s

en: Please make a backup of your data first
tr: Önce verinizin yedeğini alınız

en: Read carefully!
tr: Dikkatli Okuyun!

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
tr: Aboot'u kullanmayı planlıyorsanız, diskin başlangıcında
    boş disk alanı (2048 sektör yeterli) bırakmayı ihmal etmeyin.

en: Wizard
tr: Sihirbaz

en: Choose action
tr: Birini seçin

en: You have one big FAT partition
    (generally used by MicroSoft Dos/Windows).
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
tr: Tek bir büyük FAT disk bölümünüz var
    (genellikle MS DOS/Windows tarafından kullanılır).
    Öncelikle bu disk bölümünün boyutunu değiştirmenizi
    öneriyoruz. Önce bölümün üzerine, sonra "Yeniden
    Boyutlandır" düğmesine tıklayınız

en: Please click on a partition
tr: Lütfen bir bölüm üzerine tıklayın

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: No hard drives found
tr: Hiçbir sabitdisk bulunamadı

en: Journalised FS
tr: Günlük FS

en: Swap
tr: Takas

en: Empty
tr: Boş

en: Other
tr: Diğer

en: Filesystem types:
tr: Dosya sistemi türü:

en: Create
tr: Oluştur

en: Type
tr: Türü

en: Use ``%s'' instead
tr: Yerine ``%s'' kullanın

en: Delete
tr: Sil

en: Use ``Unmount'' first
tr: Önce ``Ayır''ı kullanın

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
tr: %s bölümünün türü değiştirildikten sonra, üzerindeki tüm bilgiler silinecektir

en: Choose a partition
tr: Bir disk bölümü seçiniz

en: Choose another partition
tr: Bir başka disk bölümü seçiniz

en: Exit
tr: Çıkış

en: Toggle to expert mode
tr: Uzman kipine geç

en: Toggle to normal mode
tr: Normal kipe geç

en: Undo
tr: Geri al

en: Continue anyway?
tr: Yine de devam edilsin mi?

en: Quit without saving
tr: Kaydetmeden Çık

en: Quit without writing the partition table?
tr: Bölümlendirme tablosunu kaydetmeden mi çıkıyorsunuz?

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
tr: /etc/fstab değişikliklerini kaydetmek istiyor musunuz ?

en: Auto allocate
tr: Otomatik bölümle

en: Clear all
tr: Tümünü Temizle

en: More
tr: Daha

en: Hard drive information
tr: Sabit Disk bilgisi

en: All primary partitions are used
tr: Tüm birincil disk bölümleri kullanıldı

en: I can't add any more partition
tr: Başka disk bölümü eklenemez

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
tr: Daha fazla bölüm oluşturmak için, bir bölümü silip mantıksal bölüm oluşturun

en: Save partition table
tr: Bölümlendirme tablosunu kaydet

en: Restore partition table
tr: Bölümlendirme tablosunu eski durumuna getir

en: Rescue partition table
tr: Bölümlendirme tablosunu kurtar

en: Reload partition table
tr: Bölümlendirme tablosunu yeniden yükle

en: Removable media automounting
tr: Kaldırılabilir ortam otomatik bağlanıyor

en: Select file
tr: Dosya seç

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
tr: Yedek bölümlendirme tablosu aynı değil
    Yine de devam etmek istiyor musunuz?

en: Warning
tr: Uyarı

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
tr: Dİsket sürücüye bir disket yerleştirin
    Bu disketteki tüm bilgileriniz silinecektir

en: Trying to rescue partition table
tr: Bölümlendirme tablosu kurtarılmaya çalışılıyor

en: Detailed information
tr: Ayrıntılı bilgi

en: Resize
tr: Yeniden Boyutlandır

en: Move
tr: Taşı

en: Format
tr: Biçemle

en: Add to RAID
tr: RAID'e ekle

en: Add to LVM
tr: LVM'e ekle

en: Remove from RAID
tr: RAID'den kaldır

en: Remove from LVM
tr: LVM'den kaldır

en: Modify RAID
tr: RAID'i değiştir

en: Use for loopback
tr: Loopback için kullan

en: Create a new partition
tr: Yeni bölüm oluştur

en: Start sector:
tr: Başlangıç sektörü:

en: Size in MB:
tr: MB cinsinden boyut:

en: Filesystem type:
tr: Dosya sistemi türü:

en: Preference:
tr: Tercih:

en: You can't create a new partition
    (since you reached the maximal number of primary partitions).
    First remove a primary partition and create an extended partition.
tr: Yeni bir bölüm oluşturamazsınız
    (çünkü birincil bölümlerin sayı üst sınırına ulaştınız).
    Önce birincil bölümlerden birini silip uzatılmış bölüm oluşturun.

en: Remove the loopback file?
tr: Loopback dosyası kaldırılsın mı ?

en: Change partition type
tr: Bölüm türünü değiştir

en: Which filesystem do you want?
tr: Hangi dosya sistemini istiyorsunuz?

en: Switching from ext2 to ext3
tr: ext2 yi ext3 e çevir

en: Where do you want to mount loopback file %s?
tr: %s loopback dosyasını nereye bağlamak istiyorsunuz?

en: Where do you want to mount device %s?
tr: %s aygıtını nereye bağlamak istiyorsunuz?

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
tr: Bu bağlama noktası loopback için kullanıldığından kaldırılamaz.
    Önce loopback kaldırılmalıdır.

en: Where do you want to mount %s?
tr: %s aygıtını nereye bağlamak istersiniz?

en: Computing FAT filesystem bounds
tr: FAT dosya sistemi sınırları hesaplanıyor

en: Resizing
tr: Yeniden boyutlandırılma

en: This partition is not resizeable
tr: Bu bölüm tekrar boyutlandırılabilir değil

en: All data on this partition should be backed-up
tr: Bu bölümdeki tüm bilgiler yedeklenmelidir

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
tr: %s yeniden boyutlandırıldıktan sonra üzerindeki tüm bilgiler silinecektir

en: Choose the new size
tr: Yeni boyutu belirtin

en: New size in MB:
tr: MB olarak yeni boyut:

en: Which disk do you want to move it to?
tr: Hangi diske taşımak istiyorsunuz?

en: Sector
tr: Sektör

en: Which sector do you want to move it to?
tr: Hangi sektöre taşımak istiyorsunuz?

en: Moving
tr: Taşınıyor

en: Moving partition...
tr: Bölüm taşınıyor...

en: Choose an existing RAID to add to
tr: Eklemek için mevcut bir RAID seçin

en: new
tr: yeni

en: Choose an existing LVM to add to
tr: Eklemek için mevcut bir LVM seçin

en: LVM name?
tr: LVM ismi?

en: This partition can't be used for loopback
tr: Bu disk bölümü loopback için kullanılamaz

en: Loopback file name:
tr: Loopback dosya ismi:

en: Give a file name
tr: Bir dosya ismi verin

en: File already used by another loopback, choose another one
tr: Dosya başka bir loopback tarafından kullanılıyor,
    başka bir tane seçin

en: File already exists. Use it?
tr: Dosya zaten var. Kullanılsın mı?

en: Mount options
tr: Bağlama seçenekleri

en: Various
tr: Çeşitli

en: device
tr: aygıt

en: level
tr: seviye

en: chunk size
tr: parça boyutu

en: Be careful: this operation is dangerous.
tr: Dikkatli olun: bu işlem tehlikelidir.

en: What type of partitioning?
tr: Ne tür bir bölümleme istiyorsunuz?

en: The package %s is needed. Install it?
tr: %s paketinin kurulması gerekiyor. Kurulsun mu?

en: Sorry I won't accept to create /boot so far onto the drive (on a cylinder > 1024).
    Either you use LILO and it won't work, or you don't use LILO and you don't need /boot
tr: Önyükleme bölümü bu sürücünün üstünde oluşturulamaz (1024. silindirden sonra).
    Bu durumda ya LILO ve bir önyükleme bölümü kullanmayabilirsiniz ya da
    çalışmayabileceğini gözönüne alarak LILO kullanmayı deneyebilirsiniz.

en: The partition you've selected to add as root (/) is physically located beyond
    the 1024th cylinder of the hard drive, and you have no /boot partition.
    If you plan to use the LILO boot manager, be careful to add a /boot partition
tr: Kök (/) olarak seçtiğiniz bölüm 1024. silindirden sonra ve bir önyükleme
    bölümünüz yok. LILO önyükleme yöneticisini kullanmak istiyorsanız,
    önyükleme bölümünü eklemeyi ihmal etmeyin.

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    So be careful to add a /boot partition
tr: Bir yazılım RAID bölümünü kök dizini (/) olarak atadınız.
    Hiçbir önyükleyici önyükleme bölümü olmadan bunu çalıştıramaz.
    Bu nedenle bir önyükleme bölümü eklemeyi ihmal etmeyin.

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
tr: %s sürücüsünün bölümlendirme tablosu diske yazılacak!

en: You'll need to reboot before the modification can take place
tr: Yeni ayarların etkinleşmesi için sistemi yeniden başlatmalısınız

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
tr: %s bölümü biçemlendirilirken üzerinde ki tüm bilgiler silinecektir

en: Formatting
tr: Biçemlendiriliyor

en: Formatting loopback file %s
tr: Loopback dosyası biçimlendiriliyor: %s

en: Formatting partition %s
tr: Biçemlendirilen bölüm: %s

en: Hide files
tr: Dosyaları gizle

en: Move files to the new partition
tr: Dosyalar yeni bölüme taşınsın

en: Directory %s already contains data
    (%s)
tr: %s dizini zaten biraz veri içeriyor
    (%s)

en: Moving files to the new partition
tr: Dosyalar yeni bölüme taşınsın

en: Copying %s
tr: %s kopyalanıyor

en: Removing %s
tr: %s siliniyor

en: partition %s is now known as %s
tr: %s bölümü şimdi %s olarak biliniyor

en: Device:
tr: Aygıt:

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
tr: DOS sürücü harfi: %s (sadece tahmin)

en: Type:
tr: Türü:

en: Name:
tr: İsim:

en: Start: sector %s
tr: Başlangıç: sektör %s

en: Size: %s
tr: Boyut: %s

en: , %s sectors
tr: , %s sektör

en: Cylinder %d to %d
tr: %d. silindirden %d. silindire kadar

en: Formatted
tr: Biçemlendirilmiş

en: Not formatted
tr: Biçemlendirilmemiş

en: Mounted
tr: Bağlandı

en: Loopback file(s):
       %s
tr: Loopback dosyası:
       %s

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
tr: Öntanımlı olarak yüklenecek bölüm
        (MS-DOS açılışı için, lilo için değil)

en: Level %s
tr: Seviye %s

en: Chunk size %s
tr: Parça boyutu %s

en: RAID-disks %s
tr: RAID-diskleri %s

en: Loopback file name: %s
tr: Loopback dosyası ismi: %s

en: 
    Chances are, this partition is
    a Driver partition, you should
    probably leave it alone.
tr: 
    Şans işte!, bu disk bölümü
    bir Aygıt bölümüdür ve büyük
    ihtimalle onu tek başına
    bırakacaksınız.

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
tr: 
    Bu, çok önyüklemeli sistemler
    için özel bir önyükleme bölümüdür.

en: Read-only
tr: Salt-Okur

en: Size: %s
tr: Boyut: %s

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
tr: Geometri: %s silindir, %s kafa, %s sektör

en: Info:
tr: Bilgi:

en: LVM-disks %s
tr: LVM-diskleri %s

en: Partition table type: %s
tr: Bölümlendirme tablosu türü: %s

en: on channel %d id %d
tr: veriyolu %d ve %d kimlikli

en: Filesystem encryption key
tr: Dosya sistemi parolası

en: Choose your filesystem encryption key
tr: Dosya sisteminizin parolasını seçiniz

en: This encryption key is too simple (must be at least %d characters long)
tr: Bu parola çok basit (en az %d karakterlik olmalı)

en: The encryption keys do not match
tr: Parolalar uyuşmuyor

en: Encryption key
tr: Parola

en: Encryption key (again)
tr: Parola (tekrar)

en: Change type
tr: Türünü değiştir

en: Please click on a medium
tr: Lütfen bir ortam seçin

en: Can't login using username %s (bad password?)
tr: Giriş başarısız %s (hatalı şifre?)

en: Domain Authentication Required
tr: Etki alanı kimlik doğrulaması gerekli

en: Another one
tr: Başka bir

en: Which username
tr: Hangi Kullanıcı adı

en: Please enter your username, password and domain name to access this host.
tr: Bu makineye ulaşmak için lütfen kullanıcı adı, şifre ve etki alanı giriniz.

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Domain
tr: Etki Alanı

en: Search servers
tr: Sunucuları ara

en: %s formatting of %s failed
tr: %s biçimlemesinde %s bölüm hatası

en: I don't know how to format %s in type %s
tr: %s bölümünün %s türünde nasıl biçemlendirileceği bilinmiyor

en: mounting partition %s in directory %s failed
tr: %s bölümü %s dizinine bağlanamadı

en: error unmounting %s: %s
tr: %s ayrılırken hata: %s

en: simple
tr: basit

en: with /usr
tr: /usr ile

en: server
tr: sunucu

en: I can't read the partition table of device %s, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on, erasing over bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to not allow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
tr: %s aygıtının bölümleme tablosunu okuyamadım, çok bozulmuş :(
    Bozuk bölümleri silerek (BÜTÜN VERİLERİNİZ kaybolacak) devam etmeyi 
     deneyebilirim.
    Diğer çözüm DrakX'in bölümleme tablosunu değiştirmesine izin vermemektir.
    (Hata %s)
    
    Bütün bölümleri kaybetmeyi kabul ediyor musunuz?

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
tr: 16MB dan küçük disk bölümlerinde JFS kullanamazsınız

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
tr: 32MB dan küçük disk bölümlerinde ReiserFS kullanamazsınız

en: Mount points must begin with a leading /
tr: Bağlama noktaları / ile başlamalıdır

en: There is already a partition with mount point %s
tr: Bağlama noktası %s olan bir bölüm zaten var

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
tr: Bir LVM Havuzunu %s bağlantı noktası olarak kullanmazsınız.

en: This directory should remain within the root filesystem
tr: Bu dizin kök dosya sistemi içinde kalmalı

en: You need a true filesystem (ext2/ext3, reiserfs, xfs, or jfs) for this mount point
tr: Bu bağlama noktası için gerçek bir dosya sistemi (ext2/ext3, reiserfs veya jfs) gerekiyor.

en: You can't use an encrypted file system for mount point %s
tr: %s bağlama noktası için parolalı dosya sistemi kullanamazsınız

en: Not enough free space for auto-allocating
tr: Otomatik bölümleme için boş alan yetersiz

en: Nothing to do
tr: Yapacak bir şey yok

en: Error opening %s for writing: %s
tr: %s yazmak için açılırken hata: %s

en: No alternative driver
tr: Altarnatif bir sürücü yok

en: There's no known OSS/ALSA alternative driver for your sound card (%s) which currently uses "%s"
tr: %s sürücüsünü kullanan Ses kartınız (%s) için, bilinen başka OSS/ALSA sürücüsü yok

en: Sound configuration
tr: Ses yapılandırması

en: Here you can select an alternative driver (either OSS or ALSA) for your sound card (%s).
tr: Buradan ses kartınız(%s) için başka bir sürücü (OSS veya ALSA) seçebilirsiniz

en: 
    
    Your card currently use the %s"%s" driver (default driver for your card is "%s")
tr: 
    
    Ses kartınız şu anda %s"%s" sürücüsünü kullanıyor (ses kartınız için öntanımlısı "%s" sürücüsüdür)

en: Driver:
tr: Sürücü:

en: Help
tr: Yardım

en: Switching between ALSA and OSS help
tr: ALSA ve OSS yardım arasına geçiliyor

en: OSS (Open Sound System) was the first sound API. It's an OS independant sound API (it's available on most unices systems) but it's a very basic and limited API.
    What's more, OSS drivers all reinvent the wheel.
    
    ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) is a modularized architecture which
    supports quite a large range of ISA, USB and PCI cards.
    
    It also provides a much higher API than OSS.
    
    To use alsa, one can either use:
    - the old compatibility OSS api
    - the new ALSA api that provides many enhanced features but requires using the ALSA library.
tr: newOSS(Open Sound System [Serbest Ses Sistemi]) ilk ses API dir. Bir İşletim sistemi seviyesinde bir API dir. (birçok unices sistemde mevcuttur) Ama çok temel ve sınırlı bir API dir.
    Ne dahası , OSS sürücüleri tekerleğin tekrar icadıdır.
    
    ALSA (Advanced Linux Sound Architecture[Gelişmiş Linux Ses Mimarisi]) modüler bir yapıya sahiptir
    ve çok geniş bir yelpazesi vardır. Hemen hemen tüm ISA, USB ve PCI kartlara destek verir.
    
    Ve OSS sisteminden kat ve kat performanslı ve güçlüdür.
    
    Alsayi kullanabilmek için 2 şarttan birine uymalısınız:
     - eski OSS uyumluluk api
    - yeni ALSA api . Çok daha gelişmiş özellikleri vardır fakat ALSA kütüphanesinin yüklü olmasını ister

en: The old "%s" driver is blacklisted.
    
    It has been reported to oopses the kernel on unloading.
    
    The new "%s" driver'll only be used on next bootstrap.
tr: Eski "%s" sürücüsü kara listededir.
    
    Çekirdek yüklenirken sürekli hatalar raporlamaktadır.
    
    Yeni "%s" sürücüsü ancak sonraki açılışta kullanılabilinir.

en: Please Wait... Applying the configuration
tr: Lütfen Bekleyiniz... Yapılandırmalar aktifleştiriliyor

en: Please wait
tr: Lütfen bekleyin

en: No known driver
tr: Bilinmeyen sürücü

en: There's no known driver for your sound card (%s)
tr: Ses kartınız (%s) için bilinen bir sürücü yok

en: Unkown driver
tr: Bilinmeyen sürücü

en: The "%s" driver for your sound card is unlisted
    
    Please send the output of the "lspcidrake -v" command to
    <install at mandrakesoft dot com>
    with subject: unlisted sound driver "%s"
tr: Ses kartınız için "%s" sürücüsü listelenmemiş
    
    "lspci -v" komutunun çıktısını
    <install at mandrakesoft dot com>
    adresine 'unlisted sound driver "%s"' konusuyla gönderin

en: hard disk model
tr: sabit disk modeli

en: Channel
tr: Kanal

en: EIDE/SCSI channel
tr: EIDE/SCSI kanal

en: Bus
tr: Veriyolu

en: this is the physical bus on which the device is plugged (eg: PCI, USB, ...)
tr: bu, aygıtın takılı olduğu fiziksel veriyoludur (örn. PCI, USB, ...)

en: Module
tr: Modül

en: the module of the GNU/Linux kernel that handle that device
tr: O aygıtı işleyecek GNU/Linux çekirdek modülü

en: Media class
tr: Ortam sınıfı

en: class of hardware device
tr: Donanım aygıtının sınıfı

en: Description
tr: Tanım

en: this field describe the device
tr: bu alan aygıtı tanıtır

en: Bus identification
tr: Veriyolu tanımlaması

en: - PCI and USB devices: this list the vendor, device, subvendor and subdevice PCI/USB ids
tr: - PCI ve USB aygıtları : burada üretici, aygıt, altüretici ve altaygıt PCI/USB kimlikleri gösterilir

en: Location on the bus
tr: Veriyolundaki konum

en: - pci devices: this gives the PCI slot, device and function of this card
    - eide devices: the device is either a slave or a master device
    - scsi devices: the scsi bus and the scsi device ids
tr: - PCI aygıtlar: kartın PCI slotunu, aygıtını ve işlevini verir
    - EIDE aygıtlar: aygıt master ya da slave'dir
    - SCSI aygıtlar: SCSI veriyolu ve SCSI aygıt kimlikleri

en: Old device file
tr: Eski aygıt dosyası

en: old static device name used in dev package
tr: 'dev' paketinde kullanılan eski, duruk aygıt adı

en: New devfs device
tr: Yeni devfs aygıtı

en: new dinamic device name generated by incore kernel devfs
tr: çekirdek içi devfs'nin oluşturduğu yeni, dinamik aygıt adı

en: Number of buttons
tr: Tuş sayısı

en: the vendor name of the device
tr: aygıtın üreticisinin adı

en: Alternative drivers
tr: Altarnatif sürücüler

en: the list of alternative drivers for this sound card
tr: bu ses kartı için sürücü seçenekleri

en: /_Quit
tr: /_Çık

en: /_Help
tr: /_Yardım

en: /_Help...
tr: /_Yardım...

en: Harddrake help
tr: Harddrake yardım

en: Description of the fields:
tr: Alanların tanımları:

en: /_Report Bug
tr: /_Hata raporla

en: /_About...
tr: /_Hakkında...

en: About Harddrake
tr: Harddrake Hakkında

en: This is HardDrake, a Mandrake hardware configuration tool.
    Version:
tr: Harddrake, Mandrake donanım yapılandırma aracı.
    Sürüm:

en: Author:
tr: Yazar:

en: Harddrake2 version
tr: Harddrake2 sürüm

en: Detected hardware
tr: Bulunan donanımlar

en: Information
tr: Bilgiler

en: Configure module
tr: Modülü yapılandır

en: Run config tool
tr: Yapılandırma aracını çalıştır

en: Detection in progress
tr: Algılama sürüyor

en: You can configure each parameter of the module here.
tr: Buradan modülün her parametresi ayarlanabilir.

en: Running "%s" ...
tr: "%s" çalıştırılıyor...

en: Probing %s class
tr: %s sınıfı araştırılıyor

en: primary
tr: birincil

en: secondary
tr: ikincil

en: Auto-detect
tr: Otomatik algıla

en: Unknown|Generic
tr: Bilinmeyen|Genel

en: Unknown|CPH05X (bt878) [many vendors]
tr: Bilinmeyen|CPH05X (bt878) [çok sayıda üretici]

en: Unknown|CPH06X (bt878) [many vendors]
tr: Bilinmeyen|CPH06X (bt878) [çok sayıda üretici]

en: For most modern TV cards, the bttv module of the GNU/Linux kernel just auto-detect the rights parameters.
    If your card is misdetected, you can force the right tuner and card types here. Just select your tv card parameters if needed
tr: Çoğu tv kartı için, GNU/Linux çekirdeğinde bulunan bttv modülü otomatik olarak kart için gerekli değişkenleri bulur.
    Eğer kartınız tanınmadıysa, doğru kart tipini ve tunerı burdan seçin. Gerekiyorsa sadece kartınızın değişkenlerini seçin

en: Card model:
tr: Kart modeli:

en: Tuner type:
tr: Tuner türü :

en: Number of capture buffers:
tr: Yakalama tamponu sayısı:

en: number of capture buffers for mmap'ed capture
tr: mmap yakalaması için yakalama tamponu sayısı

en: PLL setting:
tr: PLL Ayarı:

en: Radio support:
tr: Radyo desteği :

en: enable radio support
tr: radyo desteğini etkinleştir

en: GNU/Linux is a multiuser system, and this means that each user can have his
    own preferences, his own files and so on. You can read the ``User Guide''
    to learn more this concept. But unlike "root", which is the
    administrator, the users you add here will not be entitled to change
    anything except their own files and their own configurations. You will have
    to create at least one regular user for yourself. That account is where you
    should log in for routine use. Although it is very practical to log in as
    "root" everyday, it may also be very dangerous! The slightest mistake
    could mean that your system would not work any more. If you make a serious
    mistake as a regular user, you may only lose some information, but not the
    entire system.
    
    First, you have to enter your real name. This is not mandatory, of course
    -- as you can actually enter whatever you want. DrakX will then take the
    first word you have entered in the box and will bring it over to the "User
    name". This is the name this particular user will use to log onto the
    system. You can change it. You then have to enter a password here. A
    non-privileged (regular) user's password is not as crucial as the "root"
    one from a security point of view, but that is no reason to neglect it:
    after all, your files are at risk.
    
    If you click on "Accept user", you can then add as many as you want. Add
    a user for each one of the people meant to use that computer. When you are
    finish adding all the users you want, select "Done".
    
    Clicking the "Advanced" button allows you to change the default "shell"
    for that user (bash by default).
    
    When you are finished adding all users, you will be proposed to choose a
    user which can automatically log into the system when the computer boots
    up. If you are interested in that feature (and do not care much about local
    security), choose the desired user and window manager, then click "Yes".
    If you are not interested in this feature, click "No".
tr: GNU/Linux çok kullanıcılı bir sistemdir, yani her kullanıcının kendi
    tercihleri, kendi dosyaları, v.s. olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için
    "Kullanıcı Kılavuzu"nu okuyunuz. Sistem Yöneticisi olan "root" dışındaki
    kullanıcılar kendi dosyaları ve yapılandırmaları dışında hiçbir şeyi
    değiştiremezler. Kendiniz için en az bir normal kullanıcı oluşturmalısınız.
    Bu hesabı sıradan işler için kullanacaksınız. Sisteminizi "root" olarak
    kullanmak çok pratik gibi görünse de aslında çok tehlikelidir. En küçük bir
    yanlışlık sisteminizin çalışmamasıyla sonuçlanabilir. Ama normal kullanıcı
    olarak bir sürü yanlış da yapsanız sadece kendi bilgilerinize zarar vermiş
    olursunuz, sisteminize zarar veremezsiniz.
    
    Önce gerçek isminizi girmelisiniz. Bu zorunlu değildir. İstediğiniz bir zaman
    bu işlemi yapabilirsiniz. DrakX girdiğiniz ilk sözcüğü "Kullanıcı ismi"
    olarak alacaktır. Bu isim ile sisteme giriş yapacaksınız. İsterseniz
    değiştirebilirsiniz. Sonra buraya bir parola gireceksiniz. Bir normal
    kullanıcının parolası "root" parolası kadar önemli değildir.
    
    "Kullanıcıyı etkinleştir" seçtikten sonra isterseniz başka kullanıcılarda
    ekleyebilirsiniz. Örneğin arkadaşlarınızı, babanızı, kardeşinizi birer
    kullanıcı olarak ekleyebilirsiniz. Tüm kullanıcıların eklenmesini
    bitirdiğinizde "Bitti" seçerek buradan çıkınız. 
    "İleri Ayarlar" düğmesi ile kullanıcıların kullanacağı "kabuk" (öntanımlı
    olarak bash) değiştirilebilir.

en: Listed above are the existing Linux partitions detected on your hard drive.
    You can keep the choices made by the wizard, they are good for most common
    installations. If you make any changes, you must at least define a root
    partition ("/"). Do not choose too small a partition or you will not be
    able to install enough software. If you want to store your data on a
    separate partition, you will also need to create a "/home" partition
    (only possible if you have more than one Linux partition available).
    
    Each partition is listed as follows: "Name", "Capacity".
    
    "Name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard drive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". For IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
tr: Yukarıdakiler, sabit diskinizde bulunan Linux bölümleridir. Genel kullanım
    için sihirbazın sunduğu seçenekleri değiştirmeden bırakabilirsiniz.
    Seçenekleri değiştirirseniz, en azından bir kök dizini ("/") tanımlamak
    zorundasınız. Lütfen çok küçük bir bölüm seçmeyin, istediğiniz tüm
    uygulamaları kurabilmek için yeterli yer bulamayabilirsiniz. Verilerinizi
    ayrı bir bölümde saklamak isterseniz, ayrıca bir "/home" bölümü
    tanımlamanız gerekecektir. (Birden fazla Linux bölümü tanımlıysa bu işlem
    gerçekleşebilir.)
    
    
    Her bir bölüm şöyle listelenmiştir: "İsim", "Kapasite".
    
    
    "İsim" şöyle kodlanmıştır: "sabit disk türü", "sabit disk harfi"
    "bölüm numarası" (örneğin "hda1").
    
    
    "Sabit disk türü", diskiniz bir IDE sürücüsüyse "hd",
    bir SCSI sürücüsüyse "sd"'dir.
    
    
    "Sabit disk harfi" her zaman "hd" ya da "sd"'den sonra gelir. IDE
    sürücüleri için:
    
       * "a" birincil IDE denetleyicisindeki master sabit disk,
    
       * "b" birincil IDE denetleyicisindeki slave sabit disk,
    
       * "c" ikincil IDE denetleyicisindeki master sabit disk,
    
       * "d" ikincil IDE denetleyicisindeki slave sabit disk,
    
    
    SCSI sürücüleri için
      * "a" "birincil sabit disk",
      * "b" "ikincil sabit disk"
      * ... anlamına gelir.

en: The Mandrake Linux installation is spread out over several CD-ROMs. DrakX
    knows if a selected package is located on another CD-ROM and will eject the
    current CD and ask you to insert a different one as required.
tr: Mandrake Linux kurulum CD'leri bir kaç CD'den oluşur. DrakX seçilen paketin
    hangi CD'de olduğunu bilir ve o CD'yi yerleştirmeniz için CD yuvasını açar.

en: It is now time to specify which programs you wish to install on your
    system. There are thousands of packages available for Mandrake Linux, and
    you are not supposed to know them all by heart.
    
    If you are performing a standard installation from a CD-ROM, you will first
    be asked to specify the CDs you currently have (in Expert mode only). Check
    the CD labels and highlight the boxes corresponding to the CDs you have
    available for installation. Click "OK" when you are ready to continue.
    
    Packages are sorted in groups corresponding to a particular use of your
    machine. The groups themselves are sorted into four sections:
    
     * "Workstation": if you plan to use your machine as a workstation,
    select one or more of the corresponding groups;
    
     * "Development": if your machine is to be used for programming, choose
    the desired group(s);
    
     * "Server": if your machine is intended to be a server, you will be able
    to select which of the most common services you wish to install on your
    machine;
    
     * "Graphical Environment": finally, this is where you will choose your
    preferred graphical environment. At least one must be selected if you want
    to have a graphical workstation!
    
    Moving the mouse cursor over a group name will display a short explanatory
    text about that group. If you unselect all groups when performing a regular
    installation (by opposition to an upgrade), a dialog will pop up proposing
    different options for a minimal installation:
    
     * "With X": install the fewest packages possible to have a working
    graphical desktop;
    
     * "With basic documentation": installs the base system plus basic
    utilities and their documentation. This installation is suitable for
    setting up a server;
    
     * "Truly minimal install": will install the strict minimum necessary to
    get a working Linux system, in command line only. This installation is
    about 65Mb large.
    
    You can check the "Individual package selection" box, which is useful if
    you are familiar with the packages being offered or if you want to have
    total control over what will be installed.
    
    If you started the installation in "Upgrade" mode, you can unselect all
    groups to avoid installing any new package. This is useful to repair or
    update an existing system.
tr: Bundan sonra sisteminize hangi uygulamaları kuracağınızı belirteceksiniz.
    Mandrake Linux sisteminde kullanılabilecek binlerce paket vardır ve onları hep aklınızda tutamazsınız.
    
    CD'den kurulum yapıyorsanız önce elinizde hangi CD'lerin bulunduğunu
    belirmelisiniz (sadece uzman kipinde). CD isimlerine bakarak ilgili
    kutucukları işaretleyin.
    Bitirdiğinizde "Tamam" seçerek kuruluma devam ediniz.
    
    Paketler kullanım amaçlarına göre gruplanmış ve bu gruplar dört bölümde
    toplanmıştır: 
      * "İş istasyonu": makinasını bir iş istasyonu olarak ya da evde kullanmayı
                          tasarlayanlar için.
    
      *  "Geliştirme": makinanızı program geliştirme amacıyla kullanmak
                         istiyenler için.
    
      *      "Sunucu": makinanızı bir sunucu olarak kullanmayı tasarlıyorsanız
                         çok kullanılan hizmetlerden hangilerini sunacağınızı
                         bu paketlerden seçerek belirleyebilirsiniz.
    
      * "Grafik Ortam": burada tercih ettiğiniz grafik ortamı seçeceksiniz.
                          Bir grafik ortamlı iş istasyonu için en az bir grafik
                          ortam belirlemelisiniz.
    
    Farenizi bir grup isminin üzerine götürdüğünüzde grup hakkında kısa bir
    açıklama göreceksiniz. Güncelleme değilde sıfırdan kurulum yapıyorsanız ve
    tüm grupların kurulmamasını seçmişseniz, en az yer kaplayan bir kurulum
    için size bazı seçenekler sunulacaktır:
    
      * "X olsun": En az paket kurulumuyla çalışan bir masaüstü kurar.
    
      * "Temel bilgiler": Linux sisteminizi çalıştırabilmek için sadece
                     konsol için gereken en az sayıda belge kurulacaktır.
                     Bu paketler 65Mb yer kaplar.
    
    Sistem üzerinde tam denetim sağlayabilen eski Linux kullanıcıları
    "Tek tek paket seçimi" kutucuğunu işaretleyerek kurulacak paketleri
    kendileri seçebilirler.
    
    "Güncelleme" kipinde kurulum başlattıysanız ve hiç bir yeni paketin
    kurulmamasını istiyorsanız tüm grupları seçilmemiş duruma getirebilirsiniz.
    Bu işlem mevcut sisteminizin onarımı için elverişlidir.

en: Finally, depending on whether or not you chose to be able to select
    individual packages, you will be presented a tree containing all packages
    classified by groups and subgroups. While browsing the tree, you can select
    entire groups, subgroups, or individual packages.
    
    Whenever you select a package on the tree, a description appears on the
    right. When your selection is finished, click the "Install" button which
    will then launch the installation process. Depending on the speed of your
    hardware and the number of packages that need to be installed, it may take
    a while to complete the process. An installation time estimate is displayed
    on the screen, to help you gauge if there is sufficient time to enjoy a cup
    of coffee.
    
    !! If a server package has been selected, either intentionally or because
    it was part of a whole group, you will be asked to confirm that you really
    want those servers to be installed. Under Mandrake Linux, any installed
    servers are started by default at boot time. Even if they are safe and have
    no known issues at the time the distribution was shipped, it may happen
    that security holes are discovered after this version of Mandrake Linux was
    finalized. If you do not know what a particular service is supposed to do
    or why it is being installed, then click "No". Clicking "Yes" will
    install the listed services and they will be started automatically by
    default. !!
    
    The "Automatic dependencies" option simply disables the warning dialog
    which appears whenever the installer automatically selects a package. This
    occurs because it has determined that it needs to satisfy a dependency with
    another package in order to successfully complete the installation.
    
    The tiny floppy disk icon at the bottom of the list allows to load the
    package list chosen during a previous installation. Clicking on this icon
    will ask you to insert a floppy disk previously created at the end of
    another installation. See the second tip of the previous step on how to
    create such a floppy disk.
tr: Son olarak, tek tek paket seçimini etkinleştirdiyseniz, paketleri gruplar
    ve alt gruplar şeklinde sıralanmış bir ağaçtan seçebilirsiniz. Ağacı
    tarayarak grup, alt grup ya da tek tek paket seçimleri yapabilirsiniz.
    
    Bir paketi seçtiğinizde sağ tarafta paket hakkında kısa bir açıklama görünür.
    Paket seçimini bitirdiğinizde "Kur" düğmesi ile kurulum işlemini
    başlatabilirsiniz. Kurulum için gereken süre donanım hızınıza ve seçtiğiniz
    paket sayısına  bağlıdır. Kurulumun tahmini bitme süresi bir gösterge ile
    gösterilecektir. Bu arada koltuğunuza yaslanıp çayınızı ya da kahvenizi
    yudumlayabilirsiniz.
    
    <ÖNEMLİ> İster bilerek ister belli bir grubun parçası olarak, sunucu
    bölümünden seçtiğiniz hizmetleri gerçekten kullanıp kullanmak istemediğiniz
    ayrıca sorulacaktır. Mandrake Linux başlatıldığında kurulu olan hizmetlerin
    herbiri öntanımlı olarak başlatılır. Onlar Mandrake Linux dağıtıma girerken
    kılavuzlarından güvenli oldukları anlaşılarak seçilmiş bile olsalar,
    dağıtımdan sonra bir takım güvenlik açıkları keşfedilmiş olabilir.
    Bir hizmetin ne sunduğu hakkında bir fikriniz yoksa ya da neden kurmak
    gerektiğini bilmiyorsanız "Hayır", listelenen hizmetlerin kurulmasını
    ve otomatik olarak başlatılmasını istiyorsanız "Evet" düğmesine
    tıklayınız. </ÖNEMLİ>
    
    Kurulum programının bağımlı paketleri kendiliğinden saptayıp kurması ve
    uyarı diyaloğunun görünmemesi için basitçe "Otomatik Bağımlılıklar"
    seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Kurulumun başarıyla tamamlanması ve
    kurulan paketlerin sorunsuz çalışabilmesi için bu paketlerin bağımlı
    olduğu paketlerin de kurulması gerekir.
    
    Listenin altındaki küçük disket simgesi önceki kurulumda seçilen paketlerin
    kurulmasını sağlar. Bu simgeye tıkladığınızda önceki kurulumun sonunda
    oluşturulan bir disketin sürücüye takılması istenecektir. Bu disketin nasıl
    oluşturulacağını öğrenmek için kurulumun son adımının ikinci ipucuna bakınız.

en: You are now able to set up your Internet/network connection. If you wish to
    connect your computer to the Internet or to a local network, click "OK".
    The autodetection of network devices and modem will be launched. If this
    detection fails, uncheck the "Use auto-detection" box next time. You may
    also choose not to configure the network, or do it later; in that case,
    simply click the "Cancel" button.
    
    Available connections are: traditional modem, ISDN modem, ADSL connection,
    cable modem, and finally a simple LAN connection (Ethernet).
    
    Here, we will not detail each configuration. Simply make sure that you have
    all the parameters from your Internet Service Provider or system
    administrator.
    
    You can consult the ``Starter Guide'' chapter about Internet connections
    for details about the configuration, or simply wait until your system is
    installed and use the program described there to configure your connection.
    
    If you wish to configure the network later after installation, or if you
    are finished configuring your network connection, click "Cancel".
tr: Internet ve ağ bağlantılarınızın ayarlarının yapılacağı bölümdesiniz.
    Makinanızı bir yerel ağa ya da Internet'e bağlayacaksanız "Tamam" düğmesini
    seçiniz. Bu, modeminizin ve ağ kartınızın otomatik algılanması işlemini
    başlatacaktır. Ancak,algılama işlemi başarılı olmazsa "Otomatik bul"
    seçeneğini iptal edin. Tabii ki, ağ yapılandırmanızı kurulumdan sonra kendiniz yapmak da isteyebilirsiniz. Bu durumda "İptal" düğmesini seçiniz.
    
    Bağlantı türleri: Geleneksel modem, ISDN modem, ADSL bağlantısı, kablo modem
    ve son olarak basit LAN bağlantısı (Eternet).
    
    Burada her yapılandırmanın ayrıntısına girilmeyecektir. Gerekli bilgileri
    Internet Servis Sağlayıcı'nızdan ya da Ağ Yöneticinizden sağlayabilirsiniz.
    
    Internet bağlantısının yapılandırılması hakkındaki bilgileri kılavuzda
    bulabilirsiniz. Ya da sistem kurulumu tamamlandıktan sonra kılavuzda
    açıklandığı gibi bağlantınızı yapılandırabilirsiniz.
    
    Ağınızın yapılandırmasını kurulum bittikten sonra kendiniz yapmak
    istiyorsanız "İptal" düğmesine tıklayabilirsiniz.

en: You may now choose which services you wish to start at boot time.
    
    Here are listed all the services available with the current installation.
    Review them carefully and uncheck those which are not always needed at boot
    time.
    
    You can get a short explanatory text about a service by selecting a
    specific service. However, if you are not sure whether a service is useful
    or not, it is safer to leave the default behavior.
    
    !! At this stage, be very careful if you intend to use your machine as a
    server: you will probably not want to start any services which you do not
    need. Please remember that several services can be dangerous if they are
    enabled on a server. In general, select only the services you really need.
    !!
tr: Şimdi, açılış sırasında otomatik olarak başlamasını istediğiniz hizmetleri
    seçebilirsiniz.
    
    Burada şu an ki kurulum sırasında kullanabileceğiniz tüm hizmetler
    listelenmiştir. Her birini dikkatle okuyun ve açılış sırasında başlamasını
    istemediğiniz hizmetleri seçilmemiş duruma getirin.
    
    Bir hizmet seçildiğinde o hizmetin ne sunduğunu belirten kısa bir açıklama
    verilecektir. Bir hizmetin ne sunduğu hakkında bir fikriniz
    yoksa ayarına dokunmadan olduğu gibi bırakmak en güvenli yöntemdir.
    
    Eğer makinanızı bir sunucu olarak kullanacaksanız bu adımda *dikkatli*
    olmalısınız:
    !!
    Muhtemelen kullanmak istemediğiniz hiçbir hizmeti başlatmak istemezsiniz.
    Bir sunucuda açık duruma getirilen hizmetlerin her birinin aslında bir
    güvenlik açığı olabileceğini lütfen unutmayınız.
    Genel olarak, sadece ihtiyacınız olan hizmetleri seçmeye dikkat ediniz.
    !!

en: GNU/Linux manages time in GMT (Greenwich Mean Time) and translates it in
    local time according to the time zone you selected. It is however possible
    to deactivate this by unselecting "Hardware clock set to GMT" so that the
    hardware clock is the same as the system clock. This is useful when the
    machine is hosting another operating system like Windows.
    
    The "Automatic time synchronization" option will automatically regulate
    the clock by connecting to a remote time server on the Internet. In the
    list that is presented, choose a server located near you. Of course you
    must have a working Internet connection for this feature to work. It will
    actually install on your machine a time server which can be optionally used
    by other machines on your local network.
tr: GNU/Linux zamanı GMT'ye (Greenwich Zamanı) göre saat farkını baz alarak
    ayarlar. Donanım saati ile sistem saati arsında fark olmamasını istiyorsanız,
    "Donanım saatini GMT'ye göre ayarla" seçeneğini seçilmemiş bırakabilirsiniz.
    Bu makinanızda Windows gibi başka bir işletim sistemini de kullanıyorsanız
    faydalıdır.
    
    Sistem saatinizin Internet'teki bir zaman sunucusundan otomatik olarak
    ayarlanmasını isterseniz "Otomatik saat ayarı" seçeneğini etkinleştiriniz.
    Listeden size en yakın sunucuyu seçebilirsiniz. Şüphesiz bu özelliği
    kullanabilmeniz için internet bağlantınızın olması gereklidir. Bu özellik
    ayrıca yerel ağınızdaki makinaların zamanlarını sizin makinanızdan
    ayarlamalarını sağlayacak bir zaman sunucusunu da kuracaktır.

en: X (for X Window System) is the heart of the GNU/Linux graphical interface
    on which all the graphical environments (KDE, GNOME, AfterStep,
    WindowMaker, etc.) bundled with Mandrake Linux rely.
    
    You will be presented the list of available resolutions and color depth
    available for your hardware. Choose the one that best suit your needs (you
    will be able to change that after installation though). When you are
    satisfied with the sample shown in the monitor, click "OK". A window will
    then appear and ask you if you can see it.
    
    If you are doing an "Expert" installation, you will enter the X
    configuration wizard. See the corresponding section of the manual for more
    information about this wizard.
    
    If you can see the message during the test, and answer "Yes", then DrakX
    will proceed to the next step. If you cannot see the message, it simply
    means that the configuration was wrong and the test will automatically end
    after 10 seconds, restoring the screen. Refer then to the video
    configuration section of the user guide for more information on how to
    configure your display.
tr: X (X Pencere Sistemi) Mandrake Linux ile birlikte gelen tüm masaüstü
    yöneticileri (KDE, GNOME, AfterStep, WindowMaker, v.s.) için GNU/Linux
    grafik arayüzünün kalbidir. Bu adımda DrakX , X'i otomatik olarak
    yapılandırmaya çalışacaktır.
    
    Donanımınız çok eski ya da çok yeni ise büyük ihtimalle başarısız olacaktır.
    Başarılı olduğu takdirde monitörünüzün ve ekran kartınızın en iyi sunabildiği
    çözümle X'i otomatik olarak başlatacak ve bir pencere görüntüleyerek bu
    pencereyi görüp görmediğinizi soracaktır.
    
    Bu iletiyi görür ve "Evet" düğmesine tıklarsanız sonraki adıma geçeceksiniz.
    Bu iletinin görünmemesi yapılandırmanın yanlış olduğu anlamındadır ve
    10 saniyelik beklemenin ardından bir seçim yapılmadığında deneme bitirilerek
    önceki ekrana geri dönülür.
    
    "Uzman" kurulumu yapıyorsanız otomatik yapılandırma yerine X yapılandırma
    sihirbazına gireceksiniz. Bu sihirbaz hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek
    için kılavuzda ki ilgili bölümü okuyabilirsiniz.

en: Finally, you will be asked whether you want to see the graphical interface
    at boot. Note this question will be asked even if you chose not to test the
    configuration. Obviously, you want to answer "No" if your machine is to
    act as a server, or if you were not successful in getting the display
    configured.
tr: Son olarak açılış sırasında grafik arayüzle başlamak isteyip istemediğiniz
    sorulacaktır. Yapılandırmanızı denemeyi seçmemiş bile olsanız bu soru yine de
    sorulacaktır. Ekranınızı iyi yapılandıramamışsanız ya da makinanızın bir
    sunucu rolü üstlenmesini seçmişseniz bu soruya "Hayır" cevabı vermeniz
    önerilir.

en: The Mandrake Linux CD-ROM has a built-in rescue mode. You can access it by
    booting from the CD-ROM, press the >>F1<< key at boot and type >>rescue<<
    at the prompt. But in case your computer cannot boot from the CD-ROM, you
    should come back to this step for help in at least two situations:
    
     * when installing the bootloader, DrakX will rewrite the boot sector (
    MBR) of your main disk (unless you are using another boot manager), to
    allow you to start up with either Windows or GNU/Linux (assuming you have
    Windows in your system). If you need to reinstall Windows, the Microsoft
    install process will rewrite the boot sector, and then you will not be able
    to start GNU/Linux!
    
     * if a problem arises and you cannot start up GNU/Linux from the hard
    disk, this floppy disk will be the only means of starting up GNU/Linux. It
    contains a fair number of system tools for restoring a system, which has
    crashed due to a power failure, an unfortunate typing error, a typo in a
    password, or any other reason.
    
    If you say "Yes", you will be asked to enter a disk inside the drive. The
    floppy disk you will insert must be empty or contain data which you do not
    need. You will not have to format it since DrakX will rewrite the whole
    disk.
tr: Mandrake Linux CD-ROM'u hazır bir kurtama kipi sunar. Bu kip için bilgisayarınızı
    CD-ROM'dan açın, açılışta >>F1<< tuşuna basın ve >>rescue<< yazın. Fakat
    bilgisayarınız CD-ROM'dan açılış yapamıyorsa en azından iki durumda yardım için bu bölüme geri gelmelisiniz:
    
     * açılış yükleyici kurulurken, Windows ya da GNU/Linux arasında seçim yapabilmeniz
    için (sisteminizde Windows olduğunu varsayarsak) DrakX, sabit diskinizin boot sektörünü
    (MBR) yeniden yazacak (başka bir açılış yöneticisi kullanmıyorsanız). Windows'u
    yeniden kurmanız gerekirse, Microsoft'un kurulum işlemi boot sektörü tekrar
    yazacak ve sizde GNU/Linux'u başlatamayacaksınız!
    
     * eğer bir sorun oluşursa ve GNU/Linux' sabit diskten açamazsanız, bu disket
    GNU/Linux'u başlatmak için tek yol olacak. Bu diskette elektrik kesintisinden,
    şanssız bir yazım hatasından, paroladaki bir hatadan veya başka bir şey yüzünden
    çöken sisteminizi geri getirmek için gereken sistem araçları bulunur.
    
    Cevabınız "Evet" olursa sürücüye bir disket koymanız istenecek. Koyacağınız
    disket boş olmalı ya da işinize yaramayacak bilgiler içermeli. DrakX bütün disketi
    baştan yazacağı için biçimlendirilmiş olması gerekmez.

en: You now need to choose where you want to install the Mandrake Linux
    operating system on your hard drive. If your hard drive is empty or if an
    existing operating system is using all the available space, you will need
    to partition it. Basically, partitioning a hard drive consists of logically
    dividing it to create space to install your new Mandrake Linux system.
    
    Because the partitioning process' effects are usually irreversible,
    partitioning can be intimidating and stressful if you are an inexperienced
    user. Fortunately, there is a wizard which simplifies this process. Before
    beginning, please consult the manual and take your time.
    
    If you are running the installation in Expert mode, you will enter
    DiskDrake, the Mandrake Linux partitioning tool, which allows you to
    fine-tune your partitions. See the DiskDrake section in the ``Starter
    Guide''. From the installation interface, you can use the wizards as
    described here by clicking the dialog's "Wizard" button.
    
    If partitions have already been defined, either from a previous
    installation or from another partitioning tool, simply select those to
    install your Linux system.
    
    If partitions are not defined, you will need to create them using the
    wizard. Depending on your hard drive configuration, several options are
    available.
    
     * "Use free space": this option will simply lead to an automatic
    partitioning of your blank drive(s). You will not be prompted further;
    
     * "Use existing partition": the wizard has detected one or more existing
    Linux partitions on your hard drive. If you want to use them, choose this
    option. You will then be asked to choose the mount points associated to
    each of the partitions. The legacy mount points are selected by default,
    and you should generally keep them.
    
     * "Use the free space on the Windows partition": if Microsoft Windows is
    installed on your hard drive and takes all the space available on it, you
    have to create free space for Linux data. To do so, you can delete your
    Microsoft Windows partition and data (see ``Erase entire disk'' or ``Expert
    mode'' solutions) or resize your Microsoft Windows partition. Resizing can
    be performed without the loss of any data, provided you previously
    defragment the Windows partition. Backing up your data won't hurt either..
    This solution is recommended if you want to use both Mandrake Linux and
    Microsoft Windows on the same computer.
    
       Before choosing this option, please understand that after this
    procedure, the size of your Microsoft Windows partition will be smaller
    than at the present time. You will have less free space under Microsoft
    Windows to store your data or to install new software;
    
     * "Erase entire disk": if you want to delete all data and all partitions
    present on your hard drive and replace them with your new Mandrake Linux
    system, choose this option. Be careful with this solution because you will
    not be able to revert your choice after you confirm;
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "Remove Windows": this will simply erase everything on the drive and
    begin fresh, partitioning everything from scratch. All data on your disk
    will be lost;
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "Expert mode": choose this option if you want to manually partition
    your hard drive. Be careful -- it is a powerful but dangerous option. You
    can very easily lose all your data. Hence, do not choose this unless you
    know what you are doing. To know how to use the DiskDrake utility used
    here, refer to the section ``Managing Your Partitions'' of the ````Starter
    Guide''''
tr: Bu noktada, Mandrake Linux işletim sisteminizi sabit diskinizde
    nereye kuracağınızı seçmeniz gerekiyor. Diskiniz boşsa, ya da
    halihazırda bir işletim sistemi diskin tamamını kullanıyorsa
    diski bölümlendirmeniz gerekmektedir. Temel olarak, bir diski
    bölümlendirmek, Mandrake Linux sistemini kurabilmek için onu
    mantıksal olarak bölmek ve böylece boş alan oluşturmak anlamına
    gelir.
    
    Bölümlendirme işleminin etkilerinin geri dönülmezliği yüzünden
    bu işlem, eğer tecrübesizseniz, korkutucu ve stresli bir iş olabilir.
    Mandrake Linux, bu işlemi oldukça kolaylaştıran bir sihirbaz sunmaktadır.
    Başlamadan önce lütfen kılavuzu okuyun.
    
    Uzman kipinde kurulum yapıyorsanız Mandrake Linux Disk Bölümlendirme Aracı
    DiskDrake'i kullanabilirsiniz. DiskDrake hakkında ayrıntılı bilgi edinmek
    için kılavuzun ilgili bölümünü okuyabilirsiniz. Ayrıca kurulum arayüzünden
    dialoğun "Sihirbaz" düğmesine tıklayarak burada açıklanan sihirbazları da
    kullanabilirsiniz.
    
    Önceki bir Linux kurulumunda ya da başka bir sistemin disk bölümlendirme
    aracını kullanarak disk bölümlendirmenizi zaten yapmışsanız Linux
    sisteminizi kurmak için basitçe bir disk bölümü seçiniz.
    
    Disk bölümlendirmesi yapılmamışsa sihirbazı kullanarak bu bölümleri
    oluşturabilirsiniz. Sabit disk yapılandırmanıza bağlı olarak aşağıdaki
    seçeneklerden birini kullanabilirsiniz:
    
     * "Boş alan kullanılsın": bu seçenek ile boş sabit disklerinizden biri
       üzerinde otomatik bölümlendirme yapılacak, size bir şey sorulmayacaktır.
    
     * "Mevcut disk bölümü kullanılsın": sihirbazın sabit diskinizde bulduğu
       Linux disk bölümlerinden birini kullanmak istiyorsanız bu seçeneği
       kullanın.
     * "Windows'un bulunduğu bölümdeki boş alan kullanılsın": sabit diskinizde
       MS Windows kurulu ve diskin tamamı ona ayrılmışsa ancak diskte boş yer
       varsa bu seçeneği kullanarak boş kalan yerde Linux disk bölümü
       oluşturulabilir. Bunu yapmak için MS Windows'u silebilir ("Tüm Diski
       sil" veya "Uzman kip" çözümlerini kullanarak) ya da MS Windows disk
       bölümünü yeniden boyutlandırabilirsiniz. Yeniden boyutlandırma veri
       kaybına sebep olmadan gerçekleştirilebilir. Makinanızda hem MS Windows
       hem de Mandrake Linux kullanacaksanız bu çözümü kullanmanız önerilir.
    
       Bu seçeneği kullanacaksanız bu işlemden sonra MS Windows için ayrılan
       yerin azalacağını gözönüne almanız gerekir.
    
     * "Tüm diski sil": bu seçeneği kullanarak sabit diskinizdeki tüm veriyi ve
       disk bölümlerini kaldırabilir yerine Mandrake Linux sistemini
       yerleştirebilirsiniz. Seçimi onayladıktan sonra artık geri dönüş mümkün
       olmayacağını bu seçeneği kullanırken aklınızdan çıkarmayın.
    
       !! Bu seçeneği kullandığınız takdirde diskinizdeki tüm verilerinizi
       kaybedeceksiniz. !!
    
     * "Windows'u Sil": bu seçenek ile sabit diskinizdeki herşey silinecek ve
       temiz bir disk üzerine yeniden bölümlendirme yapılacaktır.
    
       !! Bu seçeneği kullandığınız takdirde diskinizdeki tüm verilerinizi
       kaybedeceksiniz. !!
    
     * "Uzman kipi": sabit diskiniz kendiniz elle bölümlendirmek istiyorsanız
       bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bu çözümü seçmeden önce dikkatli olun.
       Güçlü bir çözüm olduğu kadar tehlikelidir de. Tüm verilerinizi kolayca
       kaybedebilirsiniz. Bu nedenle ne yaptığınızı tam olarak bilmediğiniz
       sürece bunu seçmeyin.

en: There you are. Installation is now completed and your GNU/Linux system is
    ready to use. Just click "OK" to reboot the system. You can start
    GNU/Linux or Windows, whichever you prefer (if you are dual-booting), as
    soon as the computer has booted up again.
    
    The "Advanced" button (in Expert mode only) shows two more buttons to:
    
     * "generate auto-install floppy": to create an installation floppy disk
    which will automatically perform a whole installation without the help of
    an operator, similar to the installation you just configured.
    
       Note that two different options are available after clicking the button:
    
        * "Replay". This is a partially automated installation as the
    partitioning step (and only this one) remains interactive;
    
        * "Automated". Fully automated installation: the hard disk is
    completely rewritten, all data is lost.
    
       This feature is very handy when installing a great number of similar
    machines. See the Auto install section on our web site;
    
     * "Save packages selection"(*): saves the package selection as done
    previously. Then, when doing another installation, insert the floppy inside
    the drive and run the installation going to the help screen by pressing on
    the [F1] key, and by issuing >>linux defcfg="floppy"<<.
    
    (*) You need a FAT-formatted floppy (to create one under GNU/Linux, type
    "mformat a:")
tr: Buraya kadar geldiyseniz kurulum tamamlanmış ve GNU/Linux sisteminizi
    kullanmaya hazırsınız demektir. "TAMAM" düğmesine tıkladığınızda sisteminiz
    yeniden başlatılacaktır. Hem Windows hem de GNU/Linux kullanımını seçtiyseniz
    makinanızın her açılışında bu sistemlerden biri için tercihinizi
    kullanabileceksiniz.
    
    "Gelişmiş" düğmesine (Uzman kipinde görünür) tıkladığınızda size iki
    seçenek sunulacaktır:
    
     * "Otomatik kurulum disketi oluşturulsun": yaptığınız kuruluma benzer bir
       kurulumu herhangi bir yardım gerekmeksizin otomatik olarak yapılabilmesini
       sağlayacak bir kurulum disketi oluşturabilirsiniz.
    
       Bu seçeneği kullanmaya karar verdiğinizde size iki seçenek sunulacaktır:
    
        * "Etkileşimli": bu sadece disk bölümlemesinin etkileşimli olduğu yarı
          otomatik kurulumdur.
    
        * "Otomatik": sabit diskin tamamen silinip yeniden yazılması
          ile kurulumu tamamen otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.
    
          Bu seçenek aynı sistemi çok sayıda makinaya kurmak için çok
          kullanışlıdır. Web sitemizde ki "Auto install" bölümünde daha
          ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
    
     * "Paket seçim listesini kaydet"(*): kurulum sırasında seçtiğiniz
       paketlerin listesi kaydedilir. Bir başka kurulum sırasında disketi
       sürücüye yerleştirdikten sonra [F1] tuşuna bastıktan sonra
       »linux defcfg="floppy"« yazarak kurulumu yardım ekranına kadar ilerletin
    
       (*) Bu seçenek için FAT biçemli bir diskete ihtiyacınız olacak. Bu disketi
       GNU/Linux altında "mformat a:" komutu ile oluşturabilirsiniz.

en: Any partitions that have been newly defined must be formatted for use
    (formatting means creating a filesystem on it).
    
    At this time, you may wish to reformat some already existing partitions to
    erase any data they contain. If you wish to do that, please select those
    partitions as well.
    
    Please note that it is not necessary to reformat all pre-existing
    partitions. You must reformat the partitions containing the operating
    system (such as "/", "/usr" or "/var") but you do not have to
    reformat partitions containing data that you wish to keep (typically
    "/home").
    
    Please be careful when selecting partitions. After formatting, all data on
    the selected partitions will be deleted and you will not be able to recover
    it.
    
    Click on "OK" when you are ready to format partitions.
    
    Click on "Cancel" if you want to choose another partition for your new
    Mandrake Linux operating system installation.
    
    Click on "Advanced" if you wish to select partitions that will be checked
    for bad blocks on the disk.
tr: Yeni tanımlanmış her bölüm, kullanım için biçemlendirilmelidir.
     (Biçemlendirmek bir dosya sistemi oluşturmak anlamına gelir.)
    
    
    Şimdi, halihazırda bulunan bölümlerinizdeki verileri silmek için onları
    tekrar biçemlendirmek isteyebilirsiniz. Bunu istiyorsanız, biçemlendirmek
    istediğiniz bu bölümleri de ayrıca seçili duruma getirin.
    
    Eskiden kalma tüm bölümlerin biçemlendirilmesi gerekmediğini lütfen
    unutmayın. İşletim sistemi içerenleri (örneğin "/", "/usr" ya da "/var"
    gibi) biçemlendirmelisiniz, ama sadece verilerinizin bulunduğu bölümleri
    biçemlendirmeyebilirsiniz. (örneğin "/home".)
    
    Biçemlendireceğiniz bölümleri seçerken dikkatli olun, içlerindeki tüm veriler
    yok olacaktır ve biçemlendirildikten sonra geri dönülmesi mümkün değildir.
    
    Bölümleri biçemlendirmeye hazır olduğunuzda "Tamam"'a tıklayın.
    
    Mandrake Linux sisteminizi kurmak isteyeceğiniz başka bölümler de seçmek
    isterseniz "İptal"'e basın.
    
    "Gelişmiş" düğmesine tıkladıktan sonra isterseniz, sabit diskinizindeki
    disk bölümlerinde hatalı blok sınaması yapabilirsiniz.

en: Your new Mandrake Linux operating system is currently being installed.
    Depending on the number of packages you will be installing and the speed of
    your computer, this operation could take from a few minutes to a
    significant amount of time.
    
    Please be patient.
tr: Yeni Mandrake Linux işletim sisteminiz şu anda diske yazılıyor. Bu işlem
    birkaç dakika sürecektir. (Bu süre, seçtiğiniz kurulumun büyüklüğüne
    ve donanımınızın hızına bağlıdır.)
    
    Lütfen bekleyin.

en: At the time you are installing Mandrake Linux, it is likely that some
    packages have been updated since the initial release. Some bugs may have
    been fixed, and security issues solved. To allow you to benefit from these
    updates, you are now able to download them from the Internet. Choose
    "Yes" if you have a working Internet connection, or "No" if you prefer
    to install updated packages later.
    
    Choosing "Yes" displays a list of places from which updates can be
    retrieved. Choose the one nearest you. Then a package-selection tree
    appears: review the selection, and press "Install" to retrieve and
    install the selected package(s), or "Cancel" to abort.
tr: Mandrake Linux kurulumunuz sırasında dağıtımdan sonra güncellenmiş bazı paketler, düzeltmeler ve çözümlenmiş güvenlik unsurlarının olup olmadığını internet bağlantınız üzerinden kontrol edip varsa indirip kurabilir. Çalışan bir internet bağlantınız varsa "Evet" seçebilir, yoksa "Hayır" seçerek paket güncelleme işlemini kurulum sonrasına bırakabilirsiniz.
    
    "Evet" seçtiğinizde güncellemelerin alınabileceği yerlerin bir listesi gösterilir. Size en yakın olanı seçtikten sonra, paket seçim ağacı görünür. Seçimi izleyebilir ve seçilen paketlerin indirilip kurulması için "Kur", çıkmak için "İptal" seçebilirsiniz.

en: Before continuing, you should read carefully the terms of the license. It
    covers the whole Mandrake Linux distribution, and if you do not agree with
    all the terms included in it, click on the "Refuse" button which will
    immediately terminate the installation. To continue with the installation,
    click on the "Accept" button.
tr: Devam etmeden önce lisans koşullarını dikkatle okumalısınız. Lisans tüm
    Mandrake Linux dağıtımını kapsar, bu koşullarını kabul etmiyorsanız "Red"
    düğmesine tıklayarak kurulumdan çıkabilirsiniz. Kuruluma devam etmek için
    "Kabul" düğmesine tıklayınız.

en: At this point, it is time to choose the security level desired for the
    machine. As a rule of thumb, the more exposed the machine is, and the more
    the data stored in it is crucial, the higher the security level should be.
    However, a higher security level is generally obtained at the expense of
    ease of use. Refer to the "msec" chapter of the ``Reference Manual'' to
    get more information about the meaning of these levels.
    
    If you do not know what to choose, keep the default option.
tr: Şimdi, makinanız için düşündüğünüz güvenlik seviyesini belirteceksiniz. Kural
    olarak makinanızda sakladığınız bilgilere bağlı olarak güvenlik seviyesini
    yükselmek gerekir. Güvenlik seviyesi yükseldikçe sunulan hizmetlerin sayısı
    düşecek ve sisteminizi kullanmak zorlaşacaktır. Bu seviyeler hakkında daha
    fazla bilgi edinmek için ``Başvuru Kılavuzu''ndaki MSEC bölümüne bakınız.
    
    Ne seçeceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa öntanımlı seçeneklere dokunmayınız.

en: At this point, you need to choose which partition(s) will be used for the
    installation of your Mandrake Linux system. If partitions have already been
    defined, either from a previous installation of GNU/Linux or from another
    partitioning tool, you can use existing partitions. Otherwise, hard drive
    partitions must be defined.
    
    To create partitions, you must first select a hard drive. You can select
    the disk for partitioning by clicking on ``hda'' for the first IDE drive,
    ``hdb'' for the second, ``sda'' for the first SCSI drive and so on.
    
    To partition the selected hard drive, you can use these options:
    
     * "Clear all": this option deletes all partitions on the selected hard
    drive;
    
     * "Auto allocate": this option enables to automatically create ext3 and
    swap partitions on your hard drive's free space;
    
    "More": gives access to additional features:
    
     * "Save partition table": saves the partition table to a floppy. Useful
    for later partition-table recovery, if necessary. It is strongly
    recommended to perform this step;
    
     * "Restore partition table": allows to restore a previously saved
    partition table from a floppy disk;
    
     * "Rescue partition table": if your partition table is damaged, you can
    try to recover it using this option. Please be careful and remember that it
    can fail;
    
     * "Reload partition table": discards all changes and loads your initial
    partition table;
    
     * "Removable media automounting": unchecking this option will force
    users to manually mount and unmount removable medias such as floppies and
    CD-ROMs.
    
     * "Wizard": use this option if you wish to use a wizard to partition
    your hard drive. This is recommended if you do not have a good knowledge of
    partitioning;
    
     * "Undo": use this option to cancel your changes;
    
     * "Toggle to normal/expert mode": allows additional actions on
    partitions (type, options, format) and gives more information;
    
     * "Done": when you are finished partitioning your hard drive, this will
    save your changes back to disk.
    
    Note: you can reach any option using the keyboard. Navigate through the
    partitions using [Tab] and [Up/Down] arrows.
    
    When a partition is selected, you can use:
    
     * Ctrl-c to create a new partition (when an empty partition is selected);
    
     * Ctrl-d to delete a partition;
    
     * Ctrl-m to set the mount point.
    
    To get information about the different filesystem types available, please
    read the ext2FS chapter from the ``Reference Manual''.
    
    If you are installing on a PPC machine, you will want to create a small HFS
    ``bootstrap'' partition of at least 1MB, which will be used by the yaboot
    bootloader. If you opt to make the partition a bit larger, say 50MB, you
    may find it a useful place to store a spare kernel and ramdisk images for
    emergency boot situations.
tr: Bu noktada, Mandrake Linux işletim sisteminizi sabit diskinizde nereye
    kuracağınızı seçmeniz gerekiyor. Bölümler önceki bir kurulumda ya da bir
    başka bölümlendirme aracıyla önceden tanımlanmışsa eski bölümlerinizi
    kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, sabit disk bölümlerinin tanımlanması
    gerekir.
    
    Bölümleri oluşturmak için bir sabit disk seçmelisiniz. "hda"'ya
    tıklayarak ilk, "hdb"'ye tıklayarak ikinci IDE sürücüsünü, ya da
    "sda"'ya tıklayarak birinci SCSI sürücüsünü bölümlendirmek için
    seçebilirsiniz.
    
    Seçili sürücüyü bölümlendirmek için, aşağıdaki seçenekleri
    kullanabilirsiniz:
    
     * "Tümünü temizle": seçili sürücüdeki tüm bölümler silinecektir.
    
     * "Otomatik bölümlendir": sabit diskinizdeki boş alanda otomatik
         olarak ext2 ve takas bölümlerinin tanımlanmasını sağlayacaktır.
    
     * "Daha": Bu seçenekle aşağıdaki özellikleri de kullanabilirsiniz:
    
       * "Diskete kaydet": bölümlendirme tablonuzu diskete kaydetmek isterseniz
         bu seçeneği kullanın. İleride disk bölümlendirme tablosunu kurtarmak
         için bu disketi kullanabilirsiniz.
    
       * "Disketten al": önceki bir kurulumda bölümlendirme tablonuzu bir
         diskete kaydettiyseniz, bu seçenek ile onu tekrar kullanabilirsiniz.
    
       * "Bölümlendirme tablosunu kurtar": bölümlendirme tablosu hasar gördüyse
         bu seçeneği kullanarak onu kurtarabilirsiniz. Lütfen dikkatli olun ve
         başarısız olma ihtimali olduğunu hatırlayın.
    
       * "Geri al": bu seçeneği kullanarak, daha önce yaptığınız
         değişikliklerden vazgeçebilirsiniz.
    
       * "Disket/CD sürücüsünü otomatik bağla": bu seçeneği seçilmemiş duruma
         getirerek bu sürücülerin bağlanmasını sistem kullanıcılarının
         kendilerinin yapmasını sağlayabilirsiniz.
    
       * "Sihirbaz": sabit diskinizi bölümlendirme işlemi için sihirbazı
         kullanmak isterseniz, bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bölümlendirme
         hakkında fazla bir bilgiye sahip değilseniz bu seçeneği kullanmanız
         önerilir.
    
       * "Geri al": bu seçeneği kullanarak, yaptığınız tüm değişiklikleri
         geri alıp eski bölümlendirme tablosunu yükleyebilirsiniz.
    
       * "Normal/Uzman kipi değiştirme": disk bölümlendirme sırasında daha      az ya da daha fazla seçenek ve bilgi sunulur.
    
       * "Bitti": sabit diskinizi bölümlendirme işlemi bittiğinde
         değişikliklerinizin kaydedilebilmesi için bu seçeneği kullanın.
    
    Klavyeyi kullanarak herhangi bir seçeneğe gidebilirsiniz: Bölümler
    arasında gezinmek için [Sekme] ve [Yukarı/Aşağı] ok tuşlarını
    kullanabilirsiniz.
    
    Bir bölüm seçildiğinde, aşağıdaki tuşları kullanabilirsiniz:
    
               * yeni bir bölüm oluşturmak için (boş bir bölüm seçildiğinde)
                 Ctrl-c;
    
               * bir bölümü silmek için Ctrl-d;
    
               * bağlama noktasını atamak için Ctrl-m
    
    Başka dosya sistemleri hakkında bilgi edinmek için "Başvuru Kılavuzu"ndaki
    ext2fs bölümünü okuyunuz.
    
    Bir PPC makina üzerine kurulum yapıyorsanız, yaboot önyükleyicisi tarafından
    kullanılmak üzere en az 1MB lık küçük bir HFS "önyükleme" bölümü oluşturmak
    isteyeceksiniz. Bu disk bölümünü biraz daha büyük, örneğin 50MB yaparsanız
    bir yedek çekirdeğin ve kurtarma açılışı gereksinimleri için ramdisk
    görüntüsünün saklanacağı kullanışlı bir alan elde edebilirsiniz.

en: More than one Microsoft partition has been detected on your hard drive.
    Please choose the one you want to resize in order to install your new
    Mandrake Linux operating system.
    
    Each partition is listed as follows: "Linux name", "Windows name"
    "Capacity".
    
    "Linux name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first
    disk or partition is called "C:").
tr: Sabit diskinizde birden fazla Windows bölümü bulundu. Yeni Mandrake Linux
    işletim sisteminizi kurmak için hangi bölümün boyutunu değiştirmek
    istiyorsunuz?
    
    
    Her bir bölüm şöyle listelenmiştir; "Linux adı", "Windows adı",
    "Kapasite".
    
    "Linux adı" şöyle kodlanır: "sabit disk türü", "sabit disk harfi", 
    "bölüm numarası" (örneğin "hda1").
    
    "Sabit disk türü", diskiniz bir IDE sürücüsüyse "hd", bir SCSI sürücüsüyse
    "sd"'dir.
    
    
    "Sabit disk harfi" her zaman "hd" ya da "sd"'den sonra gelir. IDE
    sürücüleri için:
    
       * "a"   "birincil IDE denetleyicisindeki master sabit disk ",
    
       * "b"   "birincil IDE denetleyicisindeki slave sabit disk ",
    
       * "c"   "ikincil IDE denetleyicisindeki master sabit disk ",
    
       * "d"   "ikincil IDE denetleyicisindeki slave sabit disk ",
    
    
    SCSI sürücüleri için
       * "a"   "birincil sabit disk",
       * "b"   "ikincil sabit disk"
       * ... anlamına gelir.
    
    "Windows adı" ise diskinizin windows altındayken kullandığı sürücü harfidir.
    (Örneğin ilk disk ya da disk bölümünün ismi "C:"dir.

en: Please be patient. This operation can take several minutes.
tr: Lütfen bekleyin. Bu işlem birkaç dakika sürecektir.

en: DrakX now needs to know if you want to perform a default ("Recommended")
    installation or if you want to have greater control ("Expert") over your
    installation. You can also choose to do a new installation or upgrade your
    existing Mandrake Linux system:
    
     * "Install": completely wipes out the old system. However, depending on
    what is currently installed on your machine, you may be able to keep some
    old partitions (Linux or otherwise) unchanged;
    
     * "Upgrade": this installation class allows to simply update the
    packages currently installed on your Mandrake Linux system. It keeps your
    hard drives' current partitions as well as user configurations. All other
    configuration steps remain available, similar to a normal installation;
    
     * "Upgrade Packages Only": this new installation class allows you to
    upgrade an existing Mandrake Linux system while keeping all system
    configurations unchanged. Adding new packages to the current installation
    is also possible.
    
    Upgrades should work fine on Mandrake Linux systems using version "8.1"
    or later.
    
    Depending on your GNU/Linux knowledge, select one of the following choices:
    
     * Recommended: choose this if you have never installed a GNU/Linux
    operating system. The installation will be very easy and you will only be
    asked a few questions;
    
     * Expert: if you have a good GNU/Linux understanding, you may wish to
    perform a highly customized installation. Some of the decisions you will
    have to make may be difficult if you do not have good GNU/Linux knowledge,
    so it is not recommended that those without a fair amount of experience
    select this installation class.
tr: DrakX'e bir öntanımlı "Önerilen" kurulum mu yoksa üzerinde daha fazla
    denetim sağlayabileceğiniz "Uzman" kurulumunu mu tercih edeceğinizi
    belirtmelisiniz. Ayrıca yeni bir kurulum mu yapacağınızı yoksa mevcut
    sisteminizi güncellemek mi istediğinizi de belirtmelisiniz. "Kurulum"
    seçerek eski sisteminizi tamamen yok edebilir ya da "Güncelleme"
    seçerek mevcut sisteminizi güncelleyebilir ya da kurtarabilirsiniz.
    
     * "Kurulum": Eski sistemi tamamen kaldırır. Ancak, başka disk bölümlerinde
       bulunan mevcut sistemlerinize dokunulmaz 
    
     * "Güncelleme": Mandrake Linux'un eski bir sürümünü güncellemek ya da
       onarmak için faydalıdır. Mevcut disk bölümlerine ve mümkün olduğunca
       kullanıcı ayarlarına dokunulmaz. Temiz bir kurulumun sağlanması için
       diğer yapılandırma adımları uygulanır.
    
     * "Sadece Paketleri Güncelle": Eski Mandrake Linux sisteminizin
       yapılandırması bozulmadan sadece kullanılan paketler güncellenir.
       Ayrıca yeni paketlerin kurulması da mümkündür.
    
    Paket güncellemeleri Mandrake Linux sistemlerinin "8.1" dağıtımından beri
    mümkün olmaktadır.
    
    Mandrake Linux işletim sistemini kurmak ya da güncellemek için GNU/Linux
    hakkındaki deneyiminize bağlı olarak aşağıdaki düzeylerden birini
    seçebilirsiniz:
    
    
     * "Önerilen": daha önce hiçbir GNU/Linux işletim sistemi kurmadıysanız
       bunu seçin. Kurulumda çok az soru sorulacak ve çok kolay olacaktır.
    
     * "Uzman": GNU/Linux hakkında oldukça bilgili ve deneyimliyseniz bunu
       seçebilirsiniz. Uzman kurulumu sisteminizi özelleştirebilmeniz için
       cevaplandırılması GNU/Linux'u az bilenler için çok güç olabilecek
       sorularla kurulumu yönlendireceğinden bu sorulara cevap verebilecek
       kadar iyi olmadığınız kanaatindeyseniz bu seçeneği kullanmayın.

en: Normally, DrakX selects the right keyboard for you (depending on the
    language you have chosen). However, you might not have a keyboard that
    corresponds exactly to your language: for example, if you are an English
    speaking Swiss person, you may still want your keyboard to be a Swiss
    keyboard. Or if you speak English but are located in Quebec, you may find
    yourself in the same situation. In both cases, you will have to go back to
    this installation step and select an appropriate keyboard from the list.
    
    Click on the "More" button to be presented with the complete list of
    supported keyboards.
    
    If you choose a keyboard layout based on a non-latin alphabet, you will be
    asked in the next dialog to choose the key binding that will switch the
    keyboard layout between the latin and non-latin layouts.
tr: Normalde seçtiğiniz dile bağlı olarak DrakX, doğru klavyeyi seçecektir.
    Ancak dilinizle ilişkili olmayan bir klavye seçmek de isteyebilirsiniz.
    Örneğin Türkçe konuşan biri olmanıza rağmen Almanya'da ikamet ediyorsanız
    Türkçe klavyeyi kullanmak isteyebileceğiniz gibi Türkçe Q ya da Türkçe F
    klavyelerden birini seçmek de isteyebilirsiniz. Her iki durumda da bu adımdan
    geriye gidip listeden kullanmak istediğiniz klavyeyi seçebilirsiniz.
    
    "Başka" düğmesine tıklayarak desteklenen klavyelerin tam listesini
    görebilirsiniz.

en: The first step is to choose your preferred language.
    
    Please choose your preferred language for installation and system usage.
    
    Clicking on the "Advanced" button will allow you to select other
    languages to be installed on your workstation. Selecting other languages
    will install the language-specific files for system documentation and
    applications. For example, if you host users from Spain on your machine,
    select English as the main language in the tree view and in the Advanced
    section, click on the box corresponding to "Spanish|Spain".
    
    Note that multiple languages may be installed. Once you have selected any
    additional locales, click the "OK" button to continue.
    
    To switch from one language to the other, you can launch the
    "/usr/sbin/localedrake" command as "root" to change the whole system
    language, or as a simple user to only change that user's default language.
tr: Lütfen kurulumda ve kurulumdan sonra sisteminizde kullanacağınız dili seçin.
    
    "Gelişmiş" düğmesine tıkladığınızda makinanızda kurulmasını istediğiniz
    diğer dilleri de seçmeniz sağlanacaktır. Bu dilleri seçtiğinizde kurulum
    sırasında belgelerden ve uygulamalardan bu dillerde olanları varsa onlar
    kurulacaktır. Örneğin Alman kullanıcıların sisteminizi kullanmasına izin
    verecekseniz, ana dili Türkçe seçtikten sonra Gelişmiş bölümünde
    "Almanca|Almanya" seçebilirsiniz.
    
    Çok sayıda dil seçimi yapıyorsanız, ek dil seçiminden sonra "Tamam"
    düğmesine tıklayarak kuruluma devam edebilirsiniz.

en: DrakX generally detects the number of buttons your mouse possesses. If not,
    it assumes you have a two-button mouse and will set it up for third-button
    emulation. DrakX will automatically know whether it is a PS/2, serial or
    USB mouse.
    
    If you wish to specify a different type of mouse, select the appropriate
    type from the provided list.
    
    If you choose a mouse other than the default, a test screen will be
    displayed. Use the buttons and wheel to verify that the settings are
    correct. If the mouse is not working well, press the space bar or [Return]
    to "Cancel" and choose again.
    
    Sometimes, wheel mouses are not automatically detected. You will need to
    manually select it in the list. Be sure to select the one corresponding to
    the correct port it is attached to. After you have pressed the "OK"
    button, a mouse image will be displayed. You then need to move the wheel of
    your mouse to activate it correctly. Then test that all buttons and
    movements are correct.
tr: Öntanımlı olarak DrakX, iki düğmeli fare kullandığınızı ve 3. düğmenin taklit
    edilmesini istediğiniz varsayımına göre yapılandırılmıştır. DrakX otomatik
    olarak kullandığınız farenin PS/2 mu, seri mi yoksa USB fare mi olduğunu
    saptayacaktır.
    
    Farklı bir fare türü seçmek isterseniz listeden bu fareyi seçebilirsiniz.
    
    Öntanımlı fare dışında bir fare seçtiğiniz takdirde seçiminizi denemeniz için
    bir deneme ekranı açılacaktır. Farenizi hareket ettirerek ve düğmelere
    basarak seçiminizin doğruluğunu deneyebilirsiniz. Fareniz doğru çalışmıyorsa
    boşluk çubuğuna basarak ya da "İptal" düğmesi üzerinde ENTER tuşlayarak
    ekrandan çıkıp tekrar seçim yapabilirsiniz.

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
tr: Lütfen doğru portu seçiniz. Örneğin, MS Windows'da ki "COM1"in karşılığı
    GNU/Linux'ta "ttyS0", "COM2"nin karşılığı "ttyS1"dir.

en: This is the most crucial decision in regards with the security of your
    GNU/Linux system: you have to enter the "root" password. "Root" is the
    system administrator and is the only one authorized to make updates, add
    users, change the overall system configuration, and so on. In short,
    "root" can do everything! That is why you must choose a password that is
    difficult to guess -- DrakX will tell you if it is too easy. As you can
    see, you can choose not to enter a password, but we strongly advise you
    against this if only for one reason: do not think that because you booted
    GNU/Linux that your other operating systems are safe from mistakes. Since
    "root" can overcome all limitations and unintentionally erase all data on
    partitions by carelessly accessing the partitions themselves, it is
    important for it to be difficult to become "root".
    
    The password should be a mixture of alphanumeric characters and at least 8
    characters long. Never write down the "root" password -- it makes it too
    easy to compromise a system.
    
    However, please do not make the password too long or complicated because
    you must be able to remember it without too much effort.
    
    The password will not be displayed on screen as you type it in. Hence, you
    will have to type the password twice to reduce the chance of a typing
    error. If you do happen to make the same typing error twice, this
    ``incorrect'' password will have to be used the first time you connect.
    
    In Expert mode, you will be asked if you will be connecting to an
    authentication server, like NIS or LDAP.
    
    If your network uses either LDAP, NIS, or PDC Windows Domain authentication
    services, select the appropriate one as "authentication". If you have no
    clue, ask your network administrator.
    
    If your computer is not connected to any administrated network, you will
    want to choose "Local files" for authentication.
tr: GNU/Linux sisteminizin güvenliği için çok önemli karar noktasındasınız:
    "root" parolasını gireceksiniz.
    "root" sistem yöneticisidir ve güncellemeler, kullanıcıların eklenmesi,
    sistemin yapılandırılması, v.s. için en yetkili kullanıcıdır. Kısaca,
    "root" herşeyi yapabilir! Bu nedenle tahmin edilmesi çok zor olan bir
    parola seçmelisiniz. - DrakX bu parolanın seçim kriterlerinde size yardımcı
    olarak bu zor kararı kolaylaştıracaktır. Göreceğiniz gibi bir parola
    vermemeyi de seçebilirsiniz. Fakat tek bir sebep gösterek bu kararı almamanız
    sağlanacaktır: GNU/Linux'un diğer işletim sistemlerinden farkı normal
    kullanıcılarının sisteme zarar verememelerinin sağlanmış olmasıdır. Sisteme
    zarar verebilecek tek kullanıcı "root"dur. Bu bakımdan sistemde
    "root" kullanıcısı olmak zorlaştırılmalıdır.
    
    Parolayı çok uzun ve çok karmaşık yapmayın ki hatırlaması zor olmasın.
    
    Parolayı yazarken ekranda görmeyeceksiniz. Bu bakımdan yazdığınızın
    doğruluğunu ancak yeniden yazarak anlayabilirsiniz. İkincisini yazarken
    hata yaparsanız DrakX sizi uyaracaktır. Ama hatayı ikisinde de yapar ve
    farkında olmazsanız bu "yanlış" parola ile sisteme giriş yapAMAmak
    zorunda kalabilirsiniz.
    
    Uzman kipte NIS ya da LDAP gibi bir kimlik kanıtlama sunucusuna bağlanıp
    bağlanmayacağınız sorulacaktır.
    
    Ağınızda kimlik sınaması için "LDAP" (ya da "NIS") protokolü
    kullanılıyorsa ilgili protokolü seçmelisiniz. Bu konuda bilginiz yoksa
    ağ yöneticinize danışın.
    
    Makinanız herhangi bir yönetimli ağa bağlanmayacaksa, kimlik kanıtlama için
    "Yerel dosyalar"ı seçeceksiniz.

en: LILO and grub are GNU/Linux bootloaders. Normally, this stage is totally
    automated. In fact, DrakX analyzes the disk boot sector and acts
    accordingly, depending on what it finds there:
    
     * if a Windows boot sector is found, it will replace it with a grub/LILO
    boot sector. Hence, you will be able to load either GNU/Linux or another
    OS;
    
     * if a grub or LILO boot sector is found, it will replace it with a new
    one.
    
    if in doubt, DrakX will display a dialog with various options.
    
     * "Bootloader to use": you have three choices:
    
        * "GRUB": if you prefer grub (text menu);
    
        * "LILO with graphical menu": if you prefer LILO with its graphical
    interface;
    
        * "LILO with text menu": if you prefer LILO with its text menu
    interface.
    
     * "Boot device": in most cases, you will not change the default
    ("/dev/hda"), but if you prefer, the bootloader can be installed on the
    second hard drive ("/dev/hdb"), or even on a floppy disk ("/dev/fd0");
    
     * "Delay before booting the default image": when rebooting the computer,
    this is the delay granted to the user to choose -- in the bootloader menu,
    another boot entry than the default one.
    
    !! Beware that if you choose not to install a bootloader (by selecting
    "Cancel" here), you must ensure that you have a way to boot your Mandrake
    Linux system! Also, be sure you know what you do before changing any of the
    options. !!
    
    Clicking the "Advanced" button in this dialog will offer many advanced
    options, which are reserved for the expert user.
tr: LILO ve grub GNU/Linux'un önyükleyicileridir. Bu adım normalde otomatiktir.
    Bu adımda DrakX, diskin önyükleme bölümünü çözümler ve aşağıdaki işlemleri
    gerçekleştirir:
    
     * MS Windows önyükleme sektörü varsa, sektörün içeriği grub/LILO ile
       değiştirilir. Bu işlem hem GNU/Linux hem de diğer işletim sistemi
       ile makinanızı kullanabilmenizi sağlar.
    
     * Bir grub ya da LILO önyükleme sektörü varsa, içeriği yeni önyükleyici ile
       değiştirilecektir.
    
     * Bir ikilemde, DrakX bir dialog ile sizden yardım isteyecektir:
    
      * "Kullanılacak önyükleyici" için üç seçenek sunulacaktır: 
        * "Grafik arayüzlü LILO"
    
        * "GRUB" (sadece metin arayüzlü)
    
        * "Metin arayüzlü LILO"
    
      * "Önyükleme aygıtı": genellikle öntanımlı birincil sabit disk
        ("/dev/hda") kullanılır. Ancak tercihiniz ikincil sabit disk
        ("/dev/hdb") ya da disket ("/dev/fd0") olabilir.
    
      * "Öntanımlı sistem yüklenmeden önceki gecikme": makinanızı
        başlattığınız sırada önyükleyici, öntanımlı yüklenecek sistem yerine
        başka bir sistemden başlatabilmenize olanak sağlayacak bir bekleme
        süresi belirtmenize izin verir.
    
    !! DİKKAT: Bir önyükleyici kurmamayı seçtiyseniz ("İptal" seçerek),
               Mandrake Linux sisteminizin yüklenmesini sağlayacak
               bir yönteminiz olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca bir seçeneği
               değiştirirken ne yaptığınızı bildiğinizden de emin olmalısınız. !!
    
    Uzman kullanıcılar daha fazla seçenek elde etmek için "Gelişmiş" düğmesini kullanabilirler.
    
    Mandrake Linux gerek GNU/Linux gerekse diğer bir işletim sisteminden
    açılış yaapabilmeniz için kendi önyükleyicisini kurar.
    
    Makinanızda başka işletim sistemleri de varsa, onlar otomatikman önyükleme
    menüsüne eklenecektir. Burada sunulan seçeneklerle önyükleyicinin ince
    ayarlarını yapabilirsiniz. Bir seçenek üzerine çift tıklayarak onun
    parametrelerini silebilir ya da değiştirebilirsiniz. "Ekle" düğmesi ile
    yeni bir girdi ekleyebilirsiniz. İşlemlerinizi tamamladığınızda "Bitti"
    düğmesine tıklayarak sonraki kurulum adımına geçebilirsiniz.

en: After you have configured the general bootloader parameters, the list of
    boot options which will be available at boot time will be displayed.
    
    If there is another operating system installed on your machine, it will
    automatically be added to the boot menu. Here, you can choose to fine-tune
    the existing options. Select an entry and click "Modify" to modify or
    remove it. "Add" creates a new entry. and "Done" goes on to the next
    installation step.
    
    You may also not want to give access to these other operating systems to
    anyone. In which case, you can delete the corresponding entries. But then,
    you will need a boot disk in order to boot those other operating systems!
tr: LILO ve Grub önyükleyicilerdir: GNU/Linux ya da makinanızda bulunan başka bir
    işletim sistemini açabilirler. Normalde bu diğer işletim sistemleri doğru
    şekilde saptanmış ve kurulmuştur. Eğer bir aksilik olursa, buradan elle
    eklenebilirler. Parametreleri seçerken dikkatli olun.
    
    Ayrıca isterseniz diğer işletim sistemlerine erişim vermeyebilirsiniz
    Bu durumda ilgili girdileri silebilirsiniz. Fakat bu işletim sistemlerini
    kullanabilmek için bu sistemlerin açılış disketlerine sahip olmanız
    gerektiğini de unutmayınız!

en: You must indicate where you wish to place the information required to boot
    GNU/Linux.
    
    Unless you know exactly what you are doing, choose "First sector of drive
    (MBR)".
tr: GNU/Linux'u açmak için gereken bilgilerin nereye yerleştirileceğini
    belirtmelisiniz.
    
    Ne yaptığınızdan emin değilseniz, "Diskin ilk sektörü (MBR)" seçin.

en: Here, we select a printing system for your computer. Other OSes may offer
    you one, but Mandrake Linux offers two.
    
     * "pdq" -- which means ``print, don't queue'', is the choice if you have
    a direct connection to your printer and you want to be able to panic out of
    printer jams, and you do not have networked printers. It will handle only
    very simple network cases and is somewhat slow for networks. Pick "pdq"
    if this is your first voyage to GNU/Linux. You can change your choices
    after installation by running PrinterDrake from the Mandrake Control Center
    and clicking the expert button.
    
     * "CUPS" -- ``Common Unix Printing System'', is excellent at printing to
    your local printer and also halfway-around the planet. It is simple and can
    act as a server or a client for the ancient "lpd" printing system. Hence,
    it is compatible with the systems that went before. It can do many tricks,
    but the basic setup is almost as easy as "pdq". If you need this to
    emulate an "lpd" server, you must turn on the "cups-lpd" daemon. It has
    graphical front-ends for printing or choosing printer options.
tr: Burada kullanacağınız yazdırma sistemini seçeceksiniz. Diğer işletim
    sistemleri bir seçenek sunarken, Mandrake size üç ayrı seçenek sunuyor.
    
     * "PDQ" - bir ağ yazıcısı kullanmıyorsanız, yazıcının kağıt yemesi
       durumunda tekrar yazdırma sorunu yaşamak istemiyorsanız, bir de makinanıza
       doğrudan bağlı bir yazıcınız varsa, 'kuyruğa değil doğrudan yazıcıya
       yolla' deme şansınız bulunuyor. 'Bu tam da benim aradığım özellik'
       diyorsanız "PDQ" seçeneğine tıklayınız. Kurulumdan sonra Mandrake
       Kontrol Merkezi'nden PrinterDrake'i çalıştırdıktan sonra uzman düğmesine
       tıklayarak seçimlerinizi değiştirebilirsiniz.
    
     * "CUPS"'Unix Ortak Yazdırma Sistemi' - hem yerel yazıcınızı hem de ağ
       üzerindeki bir yazıcıyı kullanabilmenizi sağlayan, mevcut tüm sistemlerle
       uyumlu, eski "lpd" yazdırma sistemi için hem sunucu hem de istemci gibi
       davranabilen, basit ama mükemmel bir sistemdir. Çok çeşitli seçenekler
       sunmasına rağmen en az "pdq" kadar kolay ayarlanabilir. Bir "lpd"
       sunucusunu taklit etmek isterseniz "cups-lpd" artalan uygulamasını
       çalıştırabilirsiniz. Yazdırma ve yazıcı seçeneklerini belirlemek için
       bir grafik arayüze de sahiptir.
    
     * "lprNG" - 'Yeni Nesil lpd' - Bu sistem diğerlerinin yaptıklarını
       yapabilmekten başka IPX protokolünü de desteklediğinden bir Novell ağında
       bağlı yazıcıları ve komutları kullanmanızı sağlar. Novell ağınızdaki
       yazıcıları kullanmak isterseniz ya da ayrı bir veri yolu oluşturmaksızın
       komutlara yazdırmak isterseniz lprNG'yi kullanınız. Novell ağında,
       değilseniz daha iyi ve daha basit olduğundan CUPS tercih edilmelidir.

en: DrakX now detects any IDE device present in your computer. It will also
    scan for one or more PCI SCSI cards on your system. If a SCSI card is
    found, DrakX will automatically install the appropriate driver.
    
    Because hardware detection does not always detect a piece of hardware,
    DrakX will ask you to confirm if a PCI SCSI card is present. Click "Yes"
    if you know that there is a SCSI card installed in your machine. You will
    be presented with a list of SCSI cards to choose from. Click "No" if you
    have no SCSI hardware. If you are unsure, you can check the list of
    hardware detected in your machine by selecting "See hardware info" and
    clicking "OK". Examine the hardware list and then click on the "OK"
    button to return to the SCSI interface question.
    
    If you have to manually specify your adapter, DrakX will ask if you want to
    specify options for it. You should allow DrakX to probe the hardware for
    the card-specific options which the hardware needs to initialize. This
    usually works well.
    
    If DrakX is not able to probe for the options which need to be passed, you
    will need to manually provide options to the driver.
tr: DrakX PCI ve SCSI kartlarınızı tarayarak IDE aygıtlarınızı bulmaya çalışacak.
    Eğer bir SCSI arabirimi bulursa otomatik olarak bunun sürücüsünü kuracaktır.
    
    Hiç SCSI arabiriminiz yoksa, bir ISA SCSI kartınız varsa, ya da
    DrakX'in tanımadığı bir PCI SCSI kartınız bulunuyorsa, sisteminizde bir
    SCSI kartınızın olup olmadığı sorulacaktır. Bir SCSI kartına sahip değilseniz
    "Hayır" düğmesine tıklayın. Emin değilseniz, "Donanım bilgilerine bak"
    seçerek ve "Tamam"a tıkladıktan sonra makinanızda saptanan donanımın
    listesine göz atabilir ve tekrar "Tamam" düğmesine tıklayıp SCSI arayüzü
    sorusuna geri dönebilirsiniz
    
    Kartınızı elle tanıtmak zorundaysanız sizden kartınıza uygun seçenekleri
    belirlemenizi istenecektir. Bu karta özel seçeneklerle DrakX donanımınızı
    algılamaya ve başlatmaya çalışacaktır. Bu, genellikle çalışır.
    
    Eğer çalışmazsa, sürücü seçeneklerini öğrenmeniz gereklidir. İnternet
    bağlantınız bulunuyorsa, üreticinin web sitesindeki donanım belgelerinden
    ya da (eğer sisteminizde bulunuyorsa) Microsoft Windows'dan elde edebilir
    veya bu bilgileri bulabilme ipuçları için 'Kullanma Kılavuzu'ndaki 3.
    bölümü ("Donanımınızın Bilgilerinin Toplanması") okuyun.

en: You can add additional entries for yaboot, either for other operating
    systems, alternate kernels, or for an emergency boot image.
    
    For other OSes, the entry consists only of a label and the "root"
    partition.
    
    For Linux, there are a few possible options:
    
     * Label: this is simply the name you will have to type at the yaboot
    prompt to select this boot option;
    
     * Image: this would be the name of the kernel to boot. Typically, vmlinux
    or a variation of vmlinux with an extension;
    
     * Root: the "root" device or ``/'' for your Linux installation;
    
     * Append: on Apple hardware, the kernel append option is used quite often
    to assist in initializing video hardware, or to enable keyboard mouse
    button emulation for the often lacking 2nd and 3rd mouse buttons on a stock
    Apple mouse. The following are some examples:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111
    hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: this option can be used either to load initial modules, before
    the boot device is available, or to load a ramdisk image for an emergency
    boot situation;
    
     * Initrd-size: the default ramdisk size is generally 4,096 bytes. If you
    need to allocate a large ramdisk, this option can be used;
    
     * Read-write: normally the "root" partition is initially brought up in
    read-only, to allow a filesystem check before the system becomes ``live''.
    Here, you can override this option;
    
     * NoVideo: should the Apple video hardware prove to be exceptionally
    problematic, you can select this option to boot in ``novideo'' mode, with
    native frame buffer support;
    
     * Default: selects this entry as being the default Linux selection,
    selectable by just pressing ENTER at the yaboot prompt. This entry will
    also be highlighted with a ``*'', if you press [Tab] to see the boot
    selections.
tr: Yaboot'a siğer işletim sistemleri, başka çekirdekler ya da acil önyükleme
    kodu için girdiler ekleyebilirsiniz.
    
    Diğer işletim sistemleri için bir etiket ve kök disk bölümü gerekir.
    
    Linux için bir kaç seçenek mümkündür:
    
     * Label: önyükleme seçeneğini kullanıma sokmak için yaboot komut satırında
       girilecek bir isimdir.
    
     * Image: bu önyüklenecek çekirdeğin ismi olmalıdır. Genellikle vmlinux ya da
       bir uzantı ile vmlinux'ün alternatifi olan bir isimdir.
    
     * Root: Linux kurulumunuzun "root" aygıtı ya da "/" dır.
    
     * Append: Apple donanımında, çekirdek append seçeneği çoğunlukla ekran
       donanımını ilklendirmek, klavye fare tuşunun 2. ya da 3. fare düğmesi
       olarak kullanılmasını sağlamak için kullanılır. Aşağıda bazı örnekler
       verilmiştir:
    
    video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111 hda=autotune
    
    video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: bu seçenek önyükleme aygıtının modüllerini ya da acil önyükleme
       görüntüsü için bir ramdisk görüntüsü yüklemekte kullanılabilir.
    
     * Initrd-size: öntanımlı ramdisk uzunluğu genelde 4096 bayttır. Daha büyük
       bir ramdisk ayırmak gerekiyorsa bu seçenek kullanılabilir.
    
     * Read-write: normalde "kök" disk bölümü, sistemin "açılması"ndan
       önce dosya sistemi denetiminin yapılabilmesi için salt-okunur olarak
       bağlanır. Burada bu seçenekle bunu aşabilirsiniz.
    
     * NoVideo: Apple donanımı olağandışı sorunlar çıkarabilmektedir. Bu seçenek
       ile yerleşik çerçeve tamponu desteği kullanılarak sistem önyüklenebilir.
    
     * Default: yaboot komut satırında sadece ENTER tuşuna basarak öntanımlı
       olarak Linux'un önyüklenmesini sağlamak için bu seçeneğe Linux yazılır.
       [Sekme] tuşuna basarak önyükleme seçeneklerini görmek istediğinizde
       bu alana girilen etiket "*" ile belirlenmiş olacaktır.

en: Yaboot is a bootloader for NewWorld MacIntosh hardware. It is able to boot
    either GNU/Linux, MacOS or MacOSX if present on your computer. Normally,
    these other operating systems are correctly detected and installed. If this
    is not the case, you can add an entry by hand in this screen. Be careful to
    choose the correct parameters.
    
    Yaboot's main options are:
    
     * Init Message: a simple text message displayed before the boot prompt;
    
     * Boot Device: indicates where you want to place the information required
    to boot to GNU/Linux. Generally, you set up a bootstrap partition earlier
    to hold this information;
    
     * Open Firmware Delay: unlike LILO, there are two delays available with
    yaboot. The first delay is measured in seconds and at this point, you can
    choose between CD, OF boot, MacOS or Linux;
    
     * Kernel Boot Timeout: this timeout is similar to the LILO boot delay.
    After selecting Linux, you will have this delay in 0.1 second before your
    default kernel description is selected;
    
     * Enable CD Boot?: checking this option allows you to choose ``C'' for CD
    at the first boot prompt;
    
     * Enable OF Boot?: checking this option allows you to choose ``N'' for
    Open Firmware at the first boot prompt;
    
     * Default OS: you can select which OS will boot by default when the Open
    Firmware Delay expires.
tr: Yaboot, NewWorld MacIntosh donanımı için bir önyükleyicidir. Onunla
    GNU/Linux, MacOS, ya da MacOSX yüklenebilir. Normalde bu diğer işletim
    sistemleri doğru saptanır ve kurulur. Bu mümkün olmamışsa, bu ekranda elle
    girdileri verebilirsiniz. Doğru parametreleri vermeye özen göstermelisiniz.
    
    Yaboot seçenekleri:
    
     * "Açılış iletisi": önyükleyici komut satırından önce gösterilecek basit
       bir metindir.
    
     * "Önyükleme Aygıtı": GNU/Linux'un önyüklemesi için gereken bilgilerin
       yerleştirildiği aygıtı belirtir. Genellikle bu bilgiyi saklamak üzere
       bir önyükleme disk bölümünü belirtilir.
    
     * "Gömülü Sistem Gecikmesi": yaboot'da iki gecikme mümkündür. Bu ilk
       gecikme saniyelerle ölçülür ve bu noktada CD, Gömülü Sistem, MacOS ya da
       Linux açılışları arasında seçim yapılabilir.
    
     * "Çekirdek Önyükleme Zaman Aşımı": bu zaman aşımı LILO önyükleme
       gecikmesine benzer. Linux seçildikten sonra öntanımlı çekirdek tanımı
       seçilmeden önce 0.1 saniyelik adımlarla ölçülen bir gecikme sağlanır.
    
     * "CD'den Açılış Etkileştirilsin": bu seçenek işaretlenmişse
       önyükleyicinin ilk komut satırında CD için "C" seçebilirsiniz.
    
     * "Gömülü Sistem Açılışı Etkinleştirilsin": bu seçenek işaretlenmişse
       önyükleyicinin ilk komut satırında Gömülü Sistem Açılışı için "N"
       seçebilirsiniz.
       "Öntanımlı İşletim Sistemi": Gömülü sistem gecikmesi zaman aşımına
       uğradığında öntanımlı olarak yüklenecek işletim sistemini burada
       belirteceksiniz.

en: Here are presented various parameters concerning your machine. Depending on
    your installed hardware, you may (or may not), see the following entries:
    
     * "Mouse": check the current mouse configuration and click on the button
    to change it if necessary;
    
     * "Keyboard": check the current keyboard map configuration and click on
    the button to change that if necessary;
    
     * "Timezone": DrakX, by default, guesses your time zone from the
    language you have chosen. But here again, as for the choice of a keyboard,
    you may not be in the country for which the chosen language should
    correspond. Hence, you may need to click on the "Timezone" button in
    order to configure the clock according to the time zone you are in;
    
     * "Printer": clicking on the "No Printer" button will open the printer
    configuration wizard. Consult the correpsonding chapter of the ``Starter
    Guide'' for more information on how to setup a new printer. The interface
    presented there is similar to the one used at installation time;
    
     * "Sound card": if a sound card is detected on your system, it will be
    displayed here. No modification possible at installation time;
    
     * "TV card": if a TV card is detected on your system, it will be
    displayed here. No modification possible at installation time;
    
     * "ISDN card": if an ISDN card is detected on your system, it will be
    displayed here. You can click on the button to change the parameters
    associated to it.
tr: Burada makinanıza ilişkin donanımınıza bağlı olarak gösterilecek çeşitli
    parametreler sunulmuştur:
    
     * "Fare": kullanmakta olduğunuz fare saptandıktan sonra bu düğmeyi
       kullanarak farenizi değiştirebilirsiniz.
    
     * "Klavye": klavye eşlemi yapılandırması saptandıktan sonra bu düğmeyi
       kullanarak klavyenizde ilgili değişikliği yapabilirsiniz.
    
     * "Zaman Dilimi": Öntanımlı olarak seçtiğiniz dile bağlı zaman dilimi
       seçilmektedir. Sizin için bu seçim doğru değilse, bu düğmeyi kullanarak
       zaman diliminizi değitirebilirsiniz.
    
     * "Yazıcı": "Yazıcı yok" düğmesine tıkladığınızda yazıcı yapılandırma
       sihirbazı açılacaktır.
    
     * "Ses Kartı": Algılanan ses kartınız burada gösterilir. Kurulum sırasında
       bir değişiklik yapamayacaksınız.
    
     * "TV Kartı": Sisteminizde bir TV kartı algılanmışsa bunu göreceksiniz.
       Ancak kurulum sırasında değişiklik yapamayacaksınız.
    
     * "ISDN Kartı": Algılanan ISDN kartı varsa bunu göreceksiniz.
       Düğmeye tıklayarak ISDN kartınızla ilgili parametrelerde değişiklik
       yapabilirsiniz.

en: Choose the hard drive you want to erase in order to install your new
    Mandrake Linux partition. Be careful, all data present on it will be lost
    and will not be recoverable!
tr: Lütfen yeni Mandrake Linux disk bölümünüzü kurmak için silmek istediğiniz
    sabit diski seçin. Üzerindeki tüm verilerin yok olacağını ve geriye dönüşün
    mümkün olmayacağını unutmayın!

en: Click on "OK" if you want to delete all data and partitions present on
    this hard drive. Be careful, after clicking on "OK", you will not be able
    to recover any data and partitions present on this hard drive, including
    any Windows data.
    
    Click on "Cancel" to stop this operation without losing any data and
    partitions present on this hard drive.
tr: Bu sabit disk üzerindeki tüm verinin ve bölümlerin silinmesini istiyorsanız
    "Tamam"'a tıklayın. Dikkatli olun, tıkladıktan sonra Windows'daki
    verileriniz de dahil her şeyi kaybedeceksiniz.
    
    Sabit diskinizdeki hiçbir veriyi ya da bölümü silmeden bu işlemden vazgeçmek
    istiyorsanız lütfen "İptal"'e tıklayın.

en: Can't access kernel modules corresponding to your kernel (file %s is missing), this generally means your boot floppy in not in sync with the Installation medium (please create a newer boot floppy)
tr: Çekirdek değişikliği yüzünden bazı çekirdek modüllerine erişilemiyor.(%s Dosyası eksik), bu genel olarak sistem açılış disketinizin sistemi yüklediğiniz medya ile senkronize olmadığını gösterir.(Lütfen daha yeni bir açılış disketi oluşturun)

en: You must also format %s
tr: Ayrıca %s biçemlendirilmelidir

en: You have selected the following server(s): %s
    
    
    These servers are activated by default. They don't have any known security
    issues, but some new could be found. In that case, you must make sure to upgrade
    as soon as possible.
    
    
    Do you really want to install these servers?
tr: Bu sunucu/sunucuları seçmiştiniz:
    %s
    
    
    Bu sunucular öntanımlı olarak etkinleştirilecektir. Bilinen bir güvenlik
    açığı yoktur, ancak dağıtımdan sonra bazı açıklar bulunmuş olabilir.
    Bu durumda bu sunucuları mümkün olan en kısa sürede güncellemelisiniz.
    
    
    Bu sunucuları gerçekten kurmak istiyor musunuz?

en: The following packages will be removed to allow upgrading your system: %s
    
    
    Do you really want to remove these packages?
tr: Sisteminizi güncellemek için şu paketler kaldırılacak: %s
    
    
    Bu paketleri kaldırmak istiyor musunuz?

en: Can't use broadcast with no NIS domain
tr: NIS alanı olmadan yayın kullanamazsınız

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
tr: %s sürücüsüne FAT(MsDos) biçemli bir disket yerleştiriniz

en: This floppy is not FAT formatted
tr: Bu disket FAT(MsDos) biçemli değil

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
tr: Oluşturduğunuz disketteki bilgilerle kurulum yapacaksanız, kurulumu ``linux defcfg=floppy'' ile başlatmalısınız.

en: Error reading file %s
tr: %s dosyası okunurken hata oluştu

en: An error occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
tr: Bir hata oluştu. Yeni dosya sisteminin oluşturulacağı geçerli bir sürücü bulunamadı. Bu sorunu çözmek için donanımınızı kontrol edin

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
tr: Bilgisayarınızdaki bazı donanımlar çalışmak için "özgün" sürücüler
    gerektiriyor. Bunlar hakkında bilgi bulabileceğiniz adres: %s

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
tr: Bir kök disk bölümüne ihtiyacınız var.
    Bunun için mevcut bir disk bölümünü seçebileceğiniz gibi
    yeni birini de oluşturabilirsiniz.
    Bundan sonra da "Bağlama Noktası"nı '/' olarak değiştirmelisiniz.

en: You must have a swap partition
tr: Bir takas disk bölümüne ihtiyacınız var

en: You don't have a swap partition.
    
    Continue anyway?
tr: Bir takas disk bölümünüz yok
    
    Takas alanı çok önemlidir ve bilhassa 2.4 çekirdekler için belleğin
    iki katına kadar bir takas alanı önerilir!
    
    Devam edilsin mi?

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
tr: /boot/efi ye bağlanmış bir FAT bölümüne ihtiyacınız var

en: Use free space
tr: Boş alan kullanılsın

en: Not enough free space to allocate new partitions
tr: Yeni bölümleri açmak için yeterli yer yok

en: Use existing partitions
tr: Mevcut disk bölümü kullanılsın

en: There is no existing partition to use
tr: Kullanılabilecek bir bölüm bulunamadı

en: Use the Windows partition for loopback
tr: Loopback için Windows bölümü kullanılsın

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
tr: Linux4Win için hangi disk bölümünü kullanmak istiyorsunuz?

en: Choose the sizes
tr: Boyutları seçiniz

en: Root partition size in MB:
tr: Kök bölümü boyutu (MB):

en: Swap partition size in MB:
tr: Takas bölümü boyutu (MB):

en: Use the free space on the Windows partition
tr: Windows'un bulunduğu bölümdeki boş alan kullanılsın

en: Which partition do you want to resize?
tr: Hangi bölümü yeniden boyutlandırmak istiyorsunuz?

en: Resizing Windows partition
tr: Windows dosya sistemi sınırları hesaplanıyor

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
tr: FAT boyutlandırıcısı bölümü boyutlandıramıyor,
    şu hata oluştu: %s

en: Your Windows partition is too fragmented. Please reboot your computer under Windows, run the ``defrag'' utility, then restart the Mandrake Linux installation.
tr: Windows bölümünüz çok dağınık, lütfen önce "defrag" ile diskinizdeki dosyaları bir araya getirin

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful:
    this operation is dangerous. If you have not already done
    so, you should first exit the installation, run scandisk
    under Windows (and optionally run defrag), then restart the
    installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
tr: UYARI!
    
    DrakX Windows disk bölümünüzü yeniden boyutlandıracaktır. Bu işlem
    tehlikeli olabilir. Daha önce yapmamışsanız kurulumdan çıkın ve Windows
    altında Scandisk (ve seçimlik olarak defrag) programını çalıştırın. Ardından
    kuruluma tekrar devam edin. Verilerinizin yedeğini almayı da unutmayın!
    Emin olduğunuzda Tamam'a basın.

en: Which size do you want to keep for Windows on
tr: Windows için

en: partition %s
tr: %s bölümünde ne kadar yer bırakacaksınız?

en: FAT resizing failed: %s
tr: FAT yeniden boyutlandırması başarısız: %s

en: There is no FAT partition to resize or to use as loopback (or not enough space left)
tr: Yeniden boyutlandırılacak ya da loopback olarak kullanılacak 
    hiç FAT bölümü yok (ya da boş alan kalmamış)

en: Erase entire disk
tr: Tüm disk silinsin

en: Remove Windows(TM)
tr: MS Windows™ silinsin

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
tr: Birden çok sabit diskiniz var, hangisine linux kurmak istiyorsunuz?

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
tr: %s diski üzerindeki TÜM bölümler ve veriler silinecektir

en: Custom disk partitioning
tr: Özel Disk Bölümlendirme

en: Use fdisk
tr: Fdisk kullanılsın

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
tr: Şimdi %s'i bölümlendirebilirsiniz.
    İşiniz bittiğinde `w'yi kullanarak değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

en: You don't have enough free space on your Windows partition
tr: Windows bölümünüzde yeterli boş yeriniz yok

en: I can't find any room for installing
tr: Kurulum için boş yer bulunamıyor

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
tr: DrakX Bölümlendirme sihirbazı şu çözümleri buldu:

en: Partitioning failed: %s
tr: Bölümlendirme başarısız: %s

en: Bringing up the network
tr: Ağ bağlanıyor

en: Bringing down the network
tr: Ağ ayrılıyor

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
tr: Bir hata oluştu, ancak sebebi saptanamadı.
    Devam edebilirsiniz, ama risk size ait!

en: Duplicate mount point %s
tr: Çok sayıda %s bağlama noktası

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
tr: Bazı paketlerin kurulumu doğru olarak tamamlanmadı.
    CDROM sürücünüz sorunlu ya da CD'niz bozuk olabilir.
    Linux kurulu başka bir makinada "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
    komutuyla CD'nizi kontrol edebilirsiniz.

en: Welcome to %s
tr: %s'a Hoş Geldiniz

en: No floppy drive available
tr: Disket sürücünüz yok

en: Entering step `%s'
tr: `%s' adımına başlanıyor

en: Your system is low on resources. You may have some problem installing
    Mandrake Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
tr: Sistem kaynaklarınız kısıtlı. Mandrake Linux'yi kurarken sorunlarınız
    olabilir. Bu durum oluşursa, metin tabanlı kurulumu deneyebilirsiniz.
    Bunun için CDROM'dan açtıktan sonra `F1'e basın, ve komut satırına
    `text' yazın.

en: Install Class
tr: Kurulum Sınıfı

en: Please choose one of the following classes of installation:
tr: Lütfen aşağıdaki kurulum sınıflarından birisini seçiniz:

en: Package Group Selection
tr: Paket Grubu Seçimi

en: Individual package selection
tr: Tek tek paket seçimi

en: Total size: %d / %d MB
tr: Toplam boyut: %d / %d MB

en: Bad package
tr: Hatalı paket

en: Name: %s
tr: İsim: %s

en: Version: %s
tr: Sürüm: %s

en: Size: %d KB
tr: Boyut: %d kB

en: Importance: %s
tr: Önem seviyesi: %s

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
tr: Yeterli yeriniz kalmadığından bu paketi seçemezsiniz

en: The following packages are going to be installed
tr: Aşağıdaki paketler kurulacaktır

en: The following packages are going to be removed
tr: Aşağıdaki paketler sistemden silinecektir

en: You can't select/unselect this package
tr: Bu paket seçimlik değildir

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
tr: Bu zorunlu bir pakettir, seçmemek olmaz

en: You can't unselect this package. It is already installed
tr: Bu paketi seçimlerinizden çıkaramazsınız. Zaten kurulmuş.

en: This package must be upgraded.
    Are you sure you want to deselect it?
tr: Bu paket güncellenmek zorunda
    Seçimlerinizden çıkarmak istediğinizden emin misiniz?

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
tr: Bu paketi seçimlerinizden çıkaramazsınız. Güncellenmek zorunda

en: Show automatically selected packages
tr: Kendiliğinden seçilen paketleri göster

en: Install
tr: Kurulum

en: Load/Save on floppy
tr: Disketten yükle/Diskete kaydet

en: Updating package selection
tr: Paket seçimini güncellemesi

en: Minimal install
tr: En küçük Kurulum

en: Choose the packages you want to install
tr: Kurmak istediğiniz paketleri seçin

en: Installing
tr: Kuruluyor

en: Estimating
tr: Tahminen

en: Time remaining
tr: Kalan süre

en: Please wait, preparing installation...
tr: Lütfen bekleyin, Kurulum hazırlanıyor

en: %d packages
tr: %d paket

en: Installing package %s
tr: %s paketi kuruluyor

en: Accept
tr: Kabul

en: Refuse
tr: Red

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
tr: Cd-Rom'u değiştirin!
    
    "%s" etiketli Cd-Rom'u sürücüye takın ve TAMAM'a basın.
    Eğer Cd-Rom elinizde yoksa bu Cd-Rom'dan kurmamak için VAZGEÇ'e basın.

en: Go on anyway?
tr: Yine de devam edilsin mi?

en: There was an error ordering packages:
tr: Paketler düzenlenirken bir hata oluştu:

en: There was an error installing packages:
tr: Paketler kurulurken bir hata oluştu:

en: 
    Warning
    
    Please read carefully the terms below. If you disagree with any
    portion, you are not allowed to install the next CD media. Press 'Refuse' 
    to continue the installation without using these media.
    
    
    Some components contained in the next CD media are not governed
    by the GPL License or similar agreements. Each such component is then
    governed by the terms and conditions of its own specific license. 
    Please read carefully and comply with such specific licenses before 
    you use or redistribute the said components. 
    Such licenses will in general prevent the transfer,  duplication 
    (except for backup purposes), redistribution, reverse engineering, 
    de-assembly, de-compilation or modification of the component. 
    Any breach of agreement will immediately terminate your rights under 
    the specific license. Unless the specific license terms grant you such
    rights, you usually cannot install the programs on more than one
    system, or adapt it to be used on a network. In doubt, please contact 
    directly the distributor or editor of the component. 
    Transfer to third parties or copying of such components including the 
    documentation is usually forbidden.
    
    
    All rights to the components of the next CD media belong to their 
    respective authors and are protected by intellectual property and 
    copyright laws applicable to software programs.
tr: 
    Uyarı
    
    Aşağıdaki maddeleri lütfen dikkatle okuyun. Herhangi birine
    katılmıyorsanız, bir sonraki CD ortamından kurulum yapmanız mümkün
    değildir. Bu ortamdan kurulum yapmadan devam edebilmek için 'Red'de
    basınız.
    
    
    Bir sonraki CD'deki bazı uygulamalar GPL Lisansı'na ya da benzer anlaşmalara
    tabi değildir. Her parça kendine ait bir lisansın şartları ve durumları
    tarafından yönlendirilir. Lütfen ilgili lisansı dikkatle okuyup kabul etmeden
    bu parçaların dağıtımını yapmayınız.
    Genel olarak bu tür lisanslar ilgili uygulamanın transferi, kopyalanması
     (yedekleme amacı dışında nedenlerle), dağıtımı, kodlarının incelenmesi ve
    değiştirilmesini engeller. Herhangi bir anlaşmazlık, ilgili lisans
    tarafından verilen haklarınızı yok eder. Özel bir lisans anlaşmasıyla hak
    sahibi olmadıysanız, ilgili parçaları birden fazla sisteme kuramaz, ağ
    ortamında çalışmaya adapte edemezsiniz. Herhangi bir şüphe durumunda
    doğrudan dağıtıcı, ya da uygulamanın yazarıyla iletişim kurunuz.
    Üçüncü şahıslara transfer ya da dokümanlar da dahil herhangi bir kopyalama
    genel olarak mümkün değildir.
    
    
    Bir sonraki CD ortamındaki parçaların tüm hakları her bir uygulamanın kendi
    yazarına aittir. Bu haklar bilgisayar programlarına uygulanan entellektüel
    özgünlük ve telif hakkı yasalarıyla korunmaktadır.

en: An error occurred
tr: Bir hata oluştu

en: Do you really want to leave the installation?
tr: Gerçekten kurulumdan çıkacak mısınız?

en: License agreement
tr: Lisans anlaşması

en: Introduction
    
    The operating system and the different components available in the Mandrake Linux distribution 
    shall be called the "Software Products" hereafter. The Software Products include, but are not 
    restricted to, the set of programs, methods, rules and documentation related to the operating 
    system and the different components of the Mandrake Linux distribution.
    
    
    1. License Agreement
    
    Please read this document carefully. This document is a license agreement between you and  
    MandrakeSoft S.A. which applies to the Software Products.
    By installing, duplicating or using the Software Products in any manner, you explicitly 
    accept and fully agree to conform to the terms and conditions of this License. 
    If you disagree with any portion of the License, you are not allowed to install, duplicate or use 
    the Software Products. 
    Any attempt to install, duplicate or use the Software Products in a manner which does not comply 
    with the terms and conditions of this License is void and will terminate your rights under this 
    License. Upon termination of the License,  you must immediately destroy all copies of the 
    Software Products.
    
    
    2. Limited Warranty
    
    The Software Products and attached documentation are provided "as is", with no warranty, to the 
    extent permitted by law.
    MandrakeSoft S.A. will, in no circumstances and to the extent permitted by law, be liable for any special,
    incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without limitation damages for loss of 
    business, interruption of business, financial loss, legal fees and penalties resulting from a court 
    judgment, or any other consequential loss) arising out of  the use or inability to use the Software 
    Products, even if MandrakeSoft S.A. has been advised of the possibility or occurence of such 
    damages.
    
    LIMITED LIABILITY LINKED TO POSSESSING OR USING PROHIBITED SOFTWARE IN SOME COUNTRIES
    
    To the extent permitted by law, MandrakeSoft S.A. or its distributors will, in no circumstances, be 
    liable for any special, incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without 
    limitation damages for loss of business, interruption of business, financial loss, legal fees 
    and penalties resulting from a court judgment, or any other consequential loss) arising out 
    of the possession and use of software components or arising out of  downloading software components 
    from one of Mandrake Linux sites  which are prohibited or restricted in some countries by local laws.
    This limited liability applies to, but is not restricted to, the strong cryptography components 
    included in the Software Products.
    
    
    3. The GPL License and Related Licenses
    
    The Software Products consist of components created by different persons or entities.  Most 
    of these components are governed under the terms and conditions of the GNU General Public 
    Licence, hereafter called "GPL", or of similar licenses. Most of these licenses allow you to use, 
    duplicate, adapt or redistribute the components which they cover. Please read carefully the terms 
    and conditions of the license agreement for each component before using any component. Any question 
    on a component license should be addressed to the component author and not to MandrakeSoft.
    The programs developed by MandrakeSoft S.A. are governed by the GPL License. Documentation written 
    by MandrakeSoft S.A. is governed by a specific license. Please refer to the documentation for 
    further details.
    
    
    4. Intellectual Property Rights
    
    All rights to the components of the Software Products belong to their respective authors and are 
    protected by intellectual property and copyright laws applicable to software programs.
    MandrakeSoft S.A. reserves its rights to modify or adapt the Software Products, as a whole or in 
    parts, by all means and for all purposes.
    "Mandrake", "Mandrake Linux" and associated logos are trademarks of MandrakeSoft S.A.  
    
    
    5. Governing Laws 
    
    If any portion of this agreement is held void, illegal or inapplicable by a court judgment, this 
    portion is excluded from this contract. You remain bound by the other applicable sections of the 
    agreement.
    The terms and conditions of this License are governed by the Laws of France.
    All disputes on the terms of this license will preferably be settled out of court. As a last 
    resort, the dispute will be referred to the appropriate Courts of Law of Paris - France.
    For any question on this document, please contact MandrakeSoft S.A.
tr: Giriş
    
    İşletim sistemi, ve Mandrake Linux dağıtımında bulunan farklı parçalar
    buradan itibaren "Yazılım Ürünleri" olarak adlandırılacaktır. Yazılım
    ürünleri işletim sistemiyle ilgili program kümeleri, yötemleri, kuralları
    ve dokümanları, Linux-Mandrake'nin farklı parçalarını içermektedir, fakat
    bunlarla sınırlandırılmamaktadır.
    
    
    1. Lisans Anlaşması
    
    Lütfen bu dokümanı dikkatle okuyun. Bu doküman yazılım ürünlerini uygulayan
    MandrakeSoft S.A. ile sizin aranızdaki lisans anlaşmasıdır. Yazılım
    ürünlerini, kurulum yaparak, çoğaltarak, ya da herhangi bir amaçla kullanarak
    bu Lisans'ın şartlarına uyacağınızı açık ve tam olarak kabul etmiş
    bulunuyorsunuz. Eğer bu Lisans'ın şartlarını kabul etmiyorsanız, yazılım
    ürünlerini kurma, çoğaltma ve kullanma hakkınız yoktur. Yazılım ürünlerini
    lisansın şartlarına uymayacak herhangi bir şekilde kurma, çoğaltma ya da
    kullanma teşebbüsü, bu lisans altındaki haklarınızı yok edecektir. Lisansın
    anlaşmasının bozulması durumunda, yazılım ürünlerinin tüm kopyalarını derhal
    yok etmeniz gerekmektedir.
    
    
    2. Sınırlı Garanti
    
    Yazılım Ürünleri ve yanlarında gelen dokümanlar "oldukları gibi"dirler, ve
    kanunların izin verdiği açılımda garantisizdirler. MandrakeSoft S.A.,
    kullanıcının yazılım ürünlerini kullanmak konusunda yetkin olmaması nedeniyle
    oluşan (iş kaybı, işin aksaması, maddi kayıp, hukuki cezalara çarptırılma
    vb. neden olacak) doğrudan ya da dolaylı (MandrakeSoft S.A. bu tür zararların
    oluşabileceğini duyursa bile) hiçbir zarar nedeniyle sorumluluk taşımaz.
    
    
    BAZI ÜLKELERDE YASAKLANMIŞ YAZILIMA SAHİP OLMAYA YA DA ONU KULLANMAYA BAĞLI
    SINIRLI SORUMLULUK
    
    Kanunların verdiği yetkilere göre, MandrakeSoft S.A. ya da dağıtımcıları
    kullanıcının, bulunduğu ülkede yasak olduğu halde, yazılım ürünlerini
    kullanması, onlara sahip olması, onları Mandrake Linux sitelerinden indirmesi
    nedeniyle oluşan (iş kaybı, işin aksaması, maddi kayıp, hukuki cezalara 
    çarptırılma vb. neden olacak) doğrudan ya da dolaylı (MandrakeSoft S.A. bu
    tür zararların oluşabileceğini duyursa bile) hiçbir zarar nedeniyle
    sorumluluk taşımaz. Bu sınırlı sorumluluk, yazılım ürünleri içindeki güçlü
    kriptografi araçlarını kapsar, fakat bunlarla sınırlı değildir.
    
    
    3. GPL Lisansı ve İlgili Lisanslar
    
    Yazılım ürünleri farklı birçok kişi tarafından oluşturulmuş parçalardan
    oluşmaktadır. Bu parçaların çoğu GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) ya da benzer
    lisanslara tabidirler. Bu lisansların çoğu, parçaların kullanımına,
    çoğaltılmasına, değiştirilmesine ya da tekrar dağıtımının yapılmasına izin
    vermektedir. Lütfen kullanımdan önce her bir yazılım ürünü için, onu
    ilgilendiren lisans(lar)ın tüm şartlarını okuyunuz. Bir yazılım ürünü
    hakkındaki herhangi bir soru, MandrakeSoft'a değil, o ürünün geliştiricisine
    yöneltilmelidir. MandrakeSoft tarafından geliştirilmiş yazılımlar GPL
    lisansıyla korunmaktadır. MandrakeSoft tarafından hazırlanan dokümanlar da
    özel bir lisansa tabidir. Daha fazla bilgi için lütfen dokümanlara
    göz atınız.
    
    
    4. Entellektüel Özellik Hakları
    
    Yazılım ürünleri üzerindeki tüm haklar bu yazılımın geliştiricisine aittir;
     yazılıma uygulanan entellektüel özellik ve kopyalama kanunlarıyla
    korunmaktadırlar. MandrakeSoft, yazılım ürünlerinin, bütün olarak ya da
    parça parça, herhangi bir amaç için değiştirilme ya da adapte edilme
    haklarını saklamaktadır. "Mandrake", ve "Mandrake Linux" ve ilgili
    logolar MandrakeSoft S.A.'ya ait tescilli markalardır.
    
    
    5. Yönetim Kanunları
    
    Bu lisansın herhangi bir kısmı, bir mahkeme tarafından kanunsuz ya da
    uygunsuz bulunursa, o kısım bu kontrata dahil edilmemiş olacaktır.
    Diğer kısımların sınırlamaları devam edecektir. Bu lisansın şartları Fransa
    Kanunları altındadır. Bu lisansın şartlarına her türlü itiraz
    Paris Mahkemesi tarafından görüşülecektir. Bu doküman hakkında herhangi bir
    soru için lütfen MandrakeSoft S.A'ya başvurun.

en: Are you sure you refuse the licence?
tr: Lisansı kabul etmediğinize emin misiniz?

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Please choose your keyboard layout.
tr: Lütfen klavye düzeninizi seçiniz.

en: Here is the full list of keyboards available
tr: Bu desteklenen tüm klavyelerin listesidir

en: Which installation class do you want?
tr: Hangi kurulum sınıfını istiyorsunuz?

en: Install/Update
tr: Kurulum/Güncelleme

en: Is this an install or an update?
tr: Bu bir kurulum mu, yoksa bir güncelleme mi?

en: Recommended
tr: Önerilen

en: Expert
tr: Uzman

en: Upgrade
tr: Güncelleme

en: Upgrade packages only
tr: Sadece paketlerin güncellemesi

en: Please choose the type of your mouse.
tr: Lütfen kullandığınız farenin türünü seçin.

en: Mouse Port
tr: Fare Portu

en: Please choose on which serial port your mouse is connected to.
tr: Farenizin bağlı olduğu seri portu seçiniz.

en: Buttons emulation
tr: Tuş Emülasyonu

en: Button 2 Emulation
tr: 2. Tuş emülasyonu

en: Button 3 Emulation
tr: 3. Tuş Emülasyonu

en: Configuring PCMCIA cards...
tr: PCMCIA kartlar yapılandırılıyor...

en: Configuring IDE
tr: IDE yapılandırması

en: No partition available
tr: hiç bölüm bulunamadı

en: Scanning partitions to find mount points
tr: Bağlama noktalarını bulmak için bölümler taranıyor

en: Choose the mount points
tr: Bağlama noktalarını seçin

en: No free space for 1MB bootstrap! Install will continue, but to boot your system, you'll need to create the bootstrap partition in DiskDrake
tr:  1 MB lık önyükleme bölümünün oluşturulması için disk başlangıcında yeterli alan yok! Kurulum devam edecektir fakat açılış için DiskDrake'i kullanarak bir önyükleme disk bölümü oluşturmanız gerekecek

en: No root partition found to perform an upgrade
tr: Güncelleme yapılacak hiç bir kök disk bölümü bulunamadı

en: Root Partition
tr: Kök (root) Bölümü

en: What is the root partition (/) of your system?
tr: Sisteminizin kök (/) bölümü hangisidir?

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
tr: Bölümlendirme tablosundaki değişikliklerin geçerli olması için makinanızı yeniden başlatmalısınız.

en: Choose the partitions you want to format
tr: Biçemlendirilecek disk bölümlerini seçin

en: Check bad blocks?
tr: Hatalı bloklar sınansın mı?

en: Formatting partitions
tr: Bölümler biçemlendiriliyor

en: Creating and formatting file %s
tr: %s dosyası oluşturuluyor ve biçemlendiriliyor

en: Failed to check filesystem %s. Do you want to repair the errors? (beware, you can loose data)
tr: %s dosya sistemi sınanamadı. Hataları onarmak istiyor musunuz? (dikkat edin, veri yitirebilirsiniz)

en: Not enough swap space to fulfill installation, please add some
tr: Kurulumu tamamlamak için yeterli takas alanı yok, lütfen ekleme yapın

en: Looking for available packages and rebuilding rpm database...
tr: Mevcut paketler taranıyor ve rpm veri tabanı yeniden oluşturuluyor...

en: Looking for available packages...
tr: Mevcut paketler taranıyor

en: Looking at packages already installed...
tr: Kurulu paketler inceleniyor...

en: Finding packages to upgrade...
tr: Güncellenecek paketler bulunuyor

en: Your system does not have enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
tr: Sisteminizde kurulum ya da güncelleme için yeterli boş yer yok (%d > %d)

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
tr: Lütfen disketteki paket seçimini yükle veya kaydete tıklayınız.
    Otomatik kurulum disketleriyle aynı biçemde oluşturulacaktır.

en: Load from floppy
tr: Disketten yükle

en: Save on floppy
tr: Diskete kaydet

en: Loading from floppy
tr: Disketten yükleniyor

en: Package selection
tr: Paket Seçimi

en: Insert a floppy containing package selection
tr: Paket seçimlerini içeren diski sürücüye yerleştirin

en: Selected size is larger than available space
tr: Seçilen boyut boş disk alanından daha büyük

en: Type of install
tr: Kurulum türü

en: You haven't selected any group of packages.
    Please choose the minimal installation you want:
tr: Seçilmiş bir paket grubu yok
    Lütfen isteğinize uyan ve en az yer kaplayacak kurulumu seçin:

en: With X
tr: X olsun

en: With basic documentation (recommended!)
tr: Temel belgeler olsun (önerilir!)

en: Truly minimal install (especially no urpmi)
tr: Gerçekten en küçük kurulum (özellikle urpmi-siz)

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
tr: Aşağıdaki listedeki tüm CD'lere sahipseniz TAMAM'a basın.
    CD'lerin hiçbirine sahip değiseniz VAZGEÇ'e basın.
    CD'lerden birkaçı eksikse onları seçili durumdan çıkarıp TAMAM'a basın.

en: Cd-Rom labeled "%s"
tr: "%s" etiketli Cd-Rom

en: Preparing installation
tr: Kurulum hazırlanıyor

en: Installing package %s
    %d%%
tr: %s paketi kuruluyor
    %%%d

en: Post-install configuration
tr: Kurulum sonrası yapılandırma

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
tr: %s sürücüsüne bir açılış disketi sürün

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
tr: %s sürücüsüne güncelleme modülleri disketini sürün

en: You now have the opportunity to download encryption software.
    
    WARNING:
    
    Due to different general requirements applicable to these software and imposed
    by various jurisdictions, customer and/or end user of theses software should
    ensure that the laws of his/their jurisdiction allow him/them to download, stock
    and/or use these software.
    
    In addition customer and/or end user shall particularly be aware to not infringe
    the laws of his/their jurisdiction. Should customer and/or end user not
    respect the provision of these applicable laws, he/they will incure serious
    sanctions.
    
    In no event shall Mandrakesoft nor its manufacturers and/or suppliers be liable
    for special, indirect or incidental damages whatsoever (including, but not
    limited to loss of profits, business interruption, loss of commercial data and
    other pecuniary losses, and eventual liabilities and indemnification to be paid
    pursuant to a court decision) arising out of use, possession, or the sole
    downloading of these software, to which customer and/or end user could
    eventually have access after having sign up the present agreement.
    
    
    For any queries relating to these agreement, please contact 
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA
tr: Şimdi şifreleme için kullanılacak yazılımı indirebilirsiniz.
    UYARI:
    
    Bu yazılıma uygulanabilir farklı genel gereksinimler nedeniyle ve çeşitli
    yargı haklarından dolayı, bu yazılımın son kullanıcısı, kanunların ona bu
    yazılımı internetten indirme ve saklama hakkını verdiğinden emin olmalıdır.
    
    Buna ek olarak, müşteri ve/veya son kullanıcı özellikle, bulunduğu yargı
    bölgesinin yasalarını çiğnemediğinden emin olmalıdır. Müşteri ve/veya son
    kullanıcı kanunların uyguladığı yasal koşullara saygı göstermediğinde ciddi
    yaptırımlara maruz kalacaktır.
    
    Özel ya da dolaylı zararlara (kar azalması, işin sekteye uğraması, ticari
    bilgi kaybı ve diğer maddi kayıplar) yol açan hiçbir olayda ne Mandrakesoft,
    ne de üreticileri ve/veya kaynak sağlayanları sorumlu tutulamaz. Bu yazılımı
    internetten indirirken son kullanıcı işbu sözleşmeyi kabul ettiğini 
    beyan etmiş sayılır.
    
    
    Bu sözleşmeyle ilgili her türlü soru için lütfen
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA adresine yazınız.

en: You now have the opportunity to download updated packages. These packages
    have been released after the distribution was released. They may
    contain security or bug fixes.
    
    To download these packages, you will need to have a working Internet 
    connection.
    
    Do you want to install the updates ?
tr: Şimdi güncellenmiş paketleri indirme fırsatınız var. Bu paketler
    dağıtımın çıkış tarihinden sonra çıkan güncellemeleri içermektedir. 
    Bu güncellemeler önemli hata düzeltmeleri ve güvenlik çözümleri 
    içeriyor olabilir. [Güncelleme yapmanızı tavsiye ediyoruz]
    Güvenlik açıklarını ve hataları gideren güncellemeleri indirebilmek
    için çalışan bir internet bağlantısına ihtiyacınız var.
    
    Güncellemeleri kurmak istiyor musunuz?

en: Contacting Mandrake Linux web site to get the list of available mirrors...
tr: Yansı adreslerini almak için Mandrake Linux web sayfasına bağlantı kuruluyor

en: Choose a mirror from which to get the packages
tr: Paketleri alacağınız bir yansı adresi seçiniz

en: Contacting the mirror to get the list of available packages...
tr: Güncelleme paketlerinin listesini almak için yansı adresine bağlantı kuruluyor

en: Which is your timezone?
tr: Bulunduğunuz zaman dilimi hangisi?

en: Hardware clock set to GMT
tr: Donanım saati GMT'ye göre ayarlansın

en: Automatic time synchronization (using NTP)
tr: Otomatik saat ayarı (NTP kullanarak)

en: NTP Server
tr: Zaman sunucusu

en: Remote CUPS server
tr: Uzak CUPS sunucusu

en: No printer
tr: Yazıcı yok

en: Do you have an ISA sound card?
tr: Bir ISA ses kartınız var mı?

en: Run "sndconfig" after installation to configure your sound card
tr: Ses kartınızı yapılandırmak için kurulumdan sonra "sndconfig" aracını çalıştırın.

en: No sound card detected. Try "harddrake" after installation
tr: Ses kartı bulunamadı. Kurulumdan sonra "harddrake" ile deneyin.

en: Summary
tr: Özet

en: Mouse
tr: Fare

en: Timezone
tr: Zaman Dilimi

en: Printer
tr: Yazıcı

en: ISDN card
tr: ISDN kartı

en: Sound card
tr: Ses Kartı

en: TV card
tr: TV kartı

en: Windows Domain
tr: Windows Etki alanı

en: Local files
tr: Yerel Dosyalar

en: Set root password
tr: Root parolası

en: No password
tr: Parola yok

en: This password is too short (it must be at least %d characters long)
tr: Bu parola çok basit (en az %d karakter boyunda olmalıydı)

en: Authentication
tr: Kimlik kanıtlama

en: Authentication LDAP
tr: LDAP Kimlik kanıtlaması

en: LDAP Base dn
tr: LDAP Temel dn

en: LDAP Server
tr: LDAP Sunucusu

en: Authentication NIS
tr: NIS Kimlik Kanıtlaması

en: NIS Domain
tr: NIS alanı

en: NIS Server
tr: NIS sunucusu

en: For this to work for a W2K PDC, you will probably need to have the admin run: C:\>net localgroup "Pre-Windows 2000 Compatible Access" everyone /add and reboot the server.
    You will also need the username/password of a Domain Admin to join the machine to the Windows(TM) domain.
    If networking is not yet enabled, Drakx will attempt to join the domain after the network setup step.
    Should this setup fail for some reason and domain authentication is not working, run 'smbpasswd -j DOMAIN -U USER%PASSWORD' using your Windows(tm) Domain, and Admin Username/Password, after system boot.
    The command 'wbinfo -t' will test whether your authentication secrets are good.
tr: Bunun W2K PDC ile çalışabilmesi için büyük olasılıkla yöneticinin aşağıdaki komutu çalıştırıp sunucuyu yeniden başlatması gerekecek: C:\>net localgroup "Pre-Windows 2000 Compatible Access" everyone /add
    Ayrıca bu makineyi Windows(TM) alanına katabilmek için alan yöneticilerinden birinin kullanıcı adına ve parolasına da gereksiniminiz olacak.
    Eğer ağ desteği henüz etkinleştirilmemişse, Drakx ağ kurulumundan sonra alana katılmaya çalışacak.
    Bu kurulum herhangi bir nedenle gerçekleştirilemezse ve ve alan kimlik kanıtlaması çalışmıyorsa, sistem başladıktan sonra Windows(TM) alanınız ve yönetici adı/parolası ile 'smbpasswd -j ALAN -U KULLANICI%PAROLA' komutunu verin.
    'wbinfo -t' komutu kimlik kanıtlama sırlarınızın iyi olup olmadığını denetler.

en: Authentication Windows Domain
tr: Windows Alan Kimlik doğrulaması

en: Domain Admin User Name
tr: Alan Yöneticisinin Kullanıcı Adı

en: Domain Admin Password
tr: Alan Yöneticisinin Parolası

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    SILO on your system, or another operating system removes SILO, or SILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures.
    
    If you want to create a bootdisk for your system, insert a floppy in the first
    drive and press "Ok".
tr: Özel bir açılış disketi, Linux sisteminizin normal bir sistem yükleyici
    olmaksızın açılmasını sağlar. Eğer sisteminize SILO kurmayacaksanız,
    ya da başka bir işletim sistemi SILO'yu silerse ya da SILO donanımınızla
    çalışmazsa bu disket size yardımcı olacaktır. Sonradan, Mandrake kurtarma
    disketi görüntüsü kullanılarak da bu disket oluşturulabilir.
    
    Açılış disketi oluşturmak istiyorsanız, lütfen sürücüye boş bir disket
    yerleştirip "Tamam"'a basın.

en: First floppy drive
tr: İlk disket sürücü

en: Second floppy drive
tr: İkinci disket sürücü

en: Skip
tr: Atla

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
    %s
tr: Özel bir açılış disketi, Linux sisteminizin normal bir sistem yükleyici
    olmaksızın açılmasını sağlar. Eğer sisteminize lilo (ya da grub)
    kurmayacaksanız, ya da başka bir işletim sistemi lilo'yu silerse veya
    lilo donanımınızla çalışmazsa bu disket size yardımcı olacaktır. Sonradan,
    Mandrake kurtarma disketi görüntüsü kullanılarak da bu disket oluşturulabilir.
    Açılış disketi oluşturmak istiyor musunuz?
    %s

en: 
    
    (WARNING! You're using XFS for your root partition,
    creating a bootdisk on a 1.44 Mb floppy will probably fail,
    because XFS needs a very large driver).
tr: 
    
    (UYARI! XFS'i kök dik bölümü için kullanıyorsunuz, büyük
    ihtimalle 1.44 MBlık bir açılış disketi oluşturamayacaksınız,
    çünkü XFS çok büyük sürücü gerektirir).

en: Sorry, no floppy drive available
tr: Disket sürücü yok

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
tr: Açılış disketinin oluşturulacağı disket sürücüsünü seçin

en: Insert a floppy in %s
tr: %s sürücüsüne bir disket yerleştirin

en: Creating bootdisk...
tr: Açılış disketi oluşturuluyor

en: Preparing bootloader...
tr: Önyükleyici hazırlanıyor

en: You appear to have an OldWorld or Unknown
     machine, the yaboot bootloader will not work for you.
    The install will continue, but you'll
     need to use BootX to boot your machine
tr: Eski ya da bilinmeyen bir makinaya sahipmişsiniz gibi görünüyor.
    Yaboot önyükleyicisi düzgün çalışmayabilir.
    Kurulum devam edecek ama bu makinayı açmak için
    BootX kullanmak zorunda kalacaksınız.

en: Do you want to use aboot?
tr: aboot'u kullanmak istiyor musunuz?

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
tr: aboot kurulumunda hata, 
    ilk disk bölümünü yok etse bile yine de kurulmasını istiyor musunuz?

en: Installing bootloader
tr: Önyükleyici Kuruluyor

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
tr: Önyükleyici kurulumu başarısız. Oluşan hata:

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
tr: Önyükleyiciyi etkinleştirmek için Gömülü Sistem önyükleme aygıtınızı
    değiştirme gereği duyabilirsiniz. Yeniden başlatma sırasında önyükleyici
    komut satırını göremiyorsanız, sistemi yeniden başlatırken Command-Option-O-F
    seçtikten sonra:
      setenv boot-device %s,\\:tbxi
    ve ardından:   shut-down 
    girerseniz, sonraki açılışta önyükleyici komut satırını görmeniz gerekir.

en: Insert a blank floppy in drive %s
tr: %s sürücüsüne boş bir disket yerleştirin

en: Creating auto install floppy...
tr: Otomatik kurulum disketi hazırlanıyor

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
tr: Bazı adımlar tamamlanmadı.
    
    Gerçekten çıkmak istiyormusunuz?

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    
    For information on fixes which are available for this release of Mandrake Linux,
    consult the Errata available from:
    
    
    %s
    
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Mandrake Linux User's Guide.
tr: Tebrikler, kurulum tamamlandı.
    Cdrom ve/veya disketi çıkartın ve Enter'a basarak bilgisayarınızı
    yeniden başlatın.
    
    Mandrake Linux'nin bu sürümündeki güncellemeler hakkında bilgi
    almak için: 
    
    
    %s
    
    
    adresine bakabilirsiniz. Sisteminizin ayarları hakkında daha geniş
    bilgiyi Mandrake Linux Kullanıcı Kılavuzunda bulabilirsiniz.

en: Generate auto install floppy
tr: Otomatik kurulum disketi oluştur

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
tr: Tam otomatik bir kurulum yapılabilir, ancak
    bu durumda sabit diskiniz tamamen ele geçirilebilir!!
    (Yani kurulum programı bütün diski kullanmaya kalkabilir).
    
    Etkileşimli bir kurulumu da tercih edebilirsiniz.

en: Automated
tr: Otomatik

en: Replay
tr: Etkileşimli

en: Save packages selection
tr: Paket seçimlerini Kaydet

en: Mandrake Linux Installation %s
tr: Mandrake Linux Kurulum %s

note: -PO This string must fit in a 80-char wide text screen
en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
tr:   gezinmek için <Tab>/<Alt-Tab>  |  <Boşluk> seçer  |  sonraki ekran <F12>

en: kdesu missing
tr: kdesu kayıp

en: consolehelper missing
tr: consolehelper kayıp

en: Choose a file
tr: Bir dosya seçin

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Basic
tr: Temel

en: <- Previous
tr: <- Önceki

en: Next
tr: İleri

en: Bad choice, try again
tr: Hatalı tercih, tekrar deneyin

en: Your choice? (default %s)
tr: Seçiminiz? (%s öntanımlı)

en: Entries you'll have to fill:
    %s
tr: Girdiler:
    %s

en: Your choice? (0/1, default `%s')
tr: Seçiminiz? (%s öntanımlı, 0/1)

en: Button `%s': %s
tr: Düğme `%s': %s

en: Do you want to click on this button?
tr: Bu düğmeye tıklamak ister misiniz?

en: Your choice? (default `%s'%s)
tr: Seçiminiz? (`%s'%s öntanımlı)

en: => There are many things to choose from (%s).
tr: => Oradan seçilecek bir kaç şey var (%s).

en: Please choose the first number of the 10-range you wish to edit,
    or just hit Enter to proceed.
    Your choice?
tr: Lütfen düzenlemek istediğiniz ilk onluğu seçiniz,
    ya da devam etmek için ENTER tuşuna basınız.
    Seçiminiz?

en: => Notice, a label changed:
    %s
tr: => Uyarı, değişen etiket:
    %s

en: Re-submit
tr: Yeniden gönder

en: Czech (QWERTZ)
tr: Çek dili (QWERTZ)

en: German
tr: Almanca

en: Dvorak
tr: Dvorak dili

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Finnish
tr: Fince

en: French
tr: Fransızca

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Polish
tr: Polonezce

en: Russian
tr: Rusça

en: Swedish
tr: İsveççe

en: UK keyboard
tr: İngiliz (UK) klavye

en: US keyboard
tr: Amerikan (US) klavye

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Armenian (old)
tr: Ermenice (eski)

en: Armenian (typewriter)
tr: Ermenice (daktilo)

en: Armenian (phonetic)
tr: Ermenice (fonetik)

en: Azerbaidjani (latin)
tr: Azerice (latin)

en: Belgian
tr: Belçika dili

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Bulgarian (phonetic)
tr: Bulgarca (fonetik)

en: Bulgarian (BDS)
tr: Bulgaristan

en: Brazilian (ABNT-2)
tr: Brezilya dili (ABNT-2)

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Belarusian
tr: Belarusça

en: Swiss (German layout)
tr: İsveççe (Alman klavyesi)

en: Swiss (French layout)
tr: İsveççe (Fransız klavyesi)

en: Czech (QWERTY)
tr: Çekçe (QWERTY)

en: German (no dead keys)
tr: Almanca (ölü tuşlar yok)

en: Danish
tr: Danimarkaca

en: Dvorak (US)
tr: Dvoryak dili (US)

en: Dvorak (Norwegian)
tr: Dvoryak (Norveççe)

en: Dvorak (Swedish)
tr: Dvoryak dili (İsveçce)

en: Estonian
tr: Estonya dili

en: Georgian ("Russian" layout)
tr: Gürcüce (Rus klavyesi)

en: Georgian ("Latin" layout)
tr: Gürcü dili (Latin klavye)

en: Greek
tr: Yunanca

en: Gujarati
tr: Güceratça

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Croatian
tr: Krotyan

en: Israeli
tr: İbranice

en: Israeli (Phonetic)
tr: İbranice (Fonetik)

en: Iranian
tr: Farsça

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Inuktitut
tr: Eskimo dili

en: Japanese 106 keys
tr: Japonca 106 tuş

en: Korean keyboard
tr: Kore klavyesi

en: Latin American
tr: Latin Amerika dili

en: Laotian
tr: Laos dili

en: Lithuanian AZERTY (old)
tr: Litvanya dili AZERTY (eski)

en: Lithuanian AZERTY (new)
tr: Litvanya dili AZERTY (yeni)

en: Lithuanian "number row" QWERTY
tr: Litvanya dili "üst sıra" QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
tr: Litvanya dili "Fonetik" QWERTY

en: Latvian
tr: Latviya dili

en: Macedonian
tr: Makedonya dili

en: Myanmar (Burmese)
tr: Myanmar (Burmaca

en: Mongolian (cyrillic)
tr: Moğolca (kiril)

en: Maltese (UK)
tr: Maltaca (UK)

en: Maltese (US)
tr: Maltaca (US)

en: Dutch
tr: Hollanda dili

en: Polish (qwerty layout)
tr: Lehçe (QWERTY klavye)

en: Polish (qwertz layout)
tr: Lehçe (QWERTZ klavye)

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Canadian (Quebec)
tr: Fransızca (Kanada/Quebec)

en: Romanian (qwertz)
tr: Romence (qwertz)

en: Romanian (qwerty)
tr: Romence (qwerty)

en: Russian (Yawerty)
tr: Rusça (Yawerty)

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Slovakian (QWERTZ)
tr: Slovakça (QWERTZ)

en: Slovakian (QWERTY)
tr: Slovakça (QWERTY)

en: Serbian (cyrillic)
tr: Sırpça (kril)

en: Thai keyboard
tr: Thai klavye

en: Tajik keyboard
tr: Tacik klavye

en: Turkish (traditional "F" model)
tr: Türkçe (geleneksel "F" klavye)

en: Turkish (modern "Q" model)
tr: Türkçe (105 tuş "Q" klavye)

en: Ukrainian
tr: Ukrayna dili

en: US keyboard (international)
tr: Amerikan (US) klavye (uluslararası)

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
tr: Vietnamca "numerik satır" QWERTY

en: Yugoslavian (latin)
tr: Yugoslavca (latin)

en: Right Alt key
tr: AltGr tuşu

en: Both Shift keys simultaneously
tr: İki shift tuşu birlikte

en: Control and Shift keys simultaneously
tr: Cntrl ve shift tuşları birlikte

en: CapsLock key
tr: CapsLock tuşu

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
tr: Ctrl ve Alt tuşları birlikte

en: Alt and Shift keys simultaneously
tr: Alt ve Shift tuşları birlikte

en: "Menu" key
tr: "Menu" tuşu

en: Left "Windows" key
tr: Sol "Windows" tuşu

en: Right "Windows" key
tr: Sağ "Windows" tuşu

en: Circular mounts %s
tr: Döngüsel bağlama %s

en: Remove the logical volumes first
tr: Önce mantıksal bölümleri sil

en: a number
tr: bir numara

en: %d comma separated numbers
tr: %d virgül ile ayrılmış sayı

en: %d comma separated strings
tr: %d virgül ile ayrılmış dizi

en: comma separated numbers
tr: virgül ile ayırılmış sayı

en: comma separated strings
tr: virgül ile ayrılmış dizi

en: PCMCIA support no longer exists for 2.2 kernels. Please use a 2.4 kernel.
tr: 2.2 çekirdekler için PCMCIA desteği yok. Lütfen bir 2.4 çekirdek kullanın.

en: Sun - Mouse
tr: Sun - Fare

en: Generic PS2 Wheel Mouse
tr: Sıradan Tekerli PS2 Fare

en: 1 button
tr: 1 tuşlu

en: Generic 2 Button Mouse
tr: Sıradan 2 Tuşlu Fare

en: Wheel
tr: Tekerli

en: serial
tr: seri

en: Generic 3 Button Mouse
tr: Sıradan 3 Tuşlu Fare

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
tr: Logitech mouse (seri ya da eski C7 tipi)

en: busmouse
tr: bus fare

en: 2 buttons
tr: 2 tuşlu

en: 3 buttons
tr: 3 tuşlu

en: none
tr: hiçbiri

en: No mouse
tr: Fare yok

en: Please test the mouse
tr: Lütfen farenizi deneyin

en: To activate the mouse,
tr: Fareyi aktif hale getirmek için

en: MOVE YOUR WHEEL!
tr: FARENİZİN TEKERİNİ HAREKET ETTİRİN!

en: -adobe-utopia-regular-r-*-*-25-*-*-*-p-*-iso8859-*,*-r-*
tr: -adobe-utopia-regular-r-*-*-25-*-*-*-p-*-iso8859-9,*-r-*

en: Finish
tr: Son

en: Next ->
tr: Sonraki ->

en: Is this correct?
tr: Doğru mu?

en: Info
tr: Bilgi

en: Expand Tree
tr: Ağacı Aç

en: Collapse Tree
tr: Ağacı Kapat

en: Toggle between flat and group sorted
tr: Düz ve gruplu sırama arasında seçim

en: Connect to the Internet
tr: Internet'e bağlantı

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few ones use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
tr: Adsl ile bağlanmanın en sık başvurulan yolu pppoe'dir.
    Fakat bazı bağlantılar pptp'yi , diğer bir kaçı ise dhcp'yi kullanır.
    Emin değilseniz lütfen "pppoe kullanılsın"'ı seçin

en: use dhcp
tr: dhcp kullanılsın

en: use pppoe
tr: pppoe kullanılsın

en: use pptp
tr: pptp kullanılsın

en: Web Server
tr: Web Sunucu

en: Domain Name Server
tr: Alan adı Sunucusu

en: Mail Server
tr: Posta sunucusu

en: POP and IMAP Server
tr: POP ve IMAP Sunucu

en: No network card
tr: Ağ kartı bulunamadı

en: drakfirewall configurator
    
    This configures a personal firewall for this Mandrake Linux machine.
    For a powerful dedicated firewall solution, please look to the
    specialized MandrakeSecurity Firewall distribution.
tr: drakfirewall yapılandırma aracı
    
    Bu araç Mandrake Linux makinanız için kişisel bir ateş duvarı yapılandırır.
    Güçlü bir ateş duvarı çözümü için özelleştirilmiş Mandrake Security Firewall
    dağıtımına bakın.

en: Which services would you like to allow the Internet to connect to?
tr: Internet'e hangi servisleri açmak istiyorsunuz?

en: You can enter miscellaneous ports. 
    Valid examples are: 139/tcp 139/udp.
    Have a look at /etc/services for information.
tr: Çeşitli portlar girebilirsiniz. 
    Geçerli örnekler:139/tcp 139/udp.
    Bilgi için /etc/services dosyasına bakın.

en: Invalid port given: %s.
    The proper format is "port/tcp" or "port/udp", 
    where port is between 1 and 65535.
tr: Geçersiz port girildi: %s.
    Port 65535 ile 1 arasında olmak şartıyla
    "port/tcp" veya "port/udp" uygun biçimlerdir.

en: Everything (no firewall)
tr: Hepsi (ateşduvarı yok)

en: Other ports
tr: Diğer portlar

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcpcd
tr: Hangi dhcp istemcisini kullanmak istiyorsunuz?
    Öntanımlı olan dhcpcd'dir

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
tr: Sisteminize bağlı bir ethernet kartı bulunamadı.
    Bu bağlantı türü ayarlanamayacak.

en: Choose the network interface
tr: Ağ bağdaştırıcısını seçin

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet
tr: Lütfen Internet'e bağlanmak için kullanacağınız ağ bağdaştırıcısını seçin

en: no network card found
tr: ağ kartı bulunamadı

en: Configuring network
tr: Ağ Ayarları

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
tr: Eğer biliyorsanız lütfen makinanızın ismini girin.
    Bazı DHCP sunucuları çalışabilmek için sunucu ismi gerektirirler.
    Sunucu isminiz, sunucu adı kurallarına tam olarak uygun olmalıdır,
    Örneğin ``bilgisayarım.alanadı.com'' gibi.

en: Host name
tr: Sunucu ismi

en: Network Configuration Wizard
tr: Ağ Yapılandırma Sihirbazı

en: External ISDN modem
tr: Dışsal ISDN modem

en: Internal ISDN card
tr: İçsel ISDN kartı

en: What kind is your ISDN connection?
tr: ISDN bağlantınız hangi türde?

en: Which ISDN configuration do you prefer?
    
    * The Old configuration uses isdn4net. It contains powerful
      tools, but is tricky to configure, and not standard.
    
    * The New configuration is easier to understand, more
      standard, but with less tools.
    
    We recommand the light configuration.
tr: Hangi ISDN yapılandırmasını tercih edersiniz?
    
     * "Eski" yapılandırma isdn4net kullanır. Güçlü araçlar
       içermesine rağmen yapılandırma zor olabilir ve standart değildir.
    
     * "Yeni" yapılandırmanın anlaşılması daha kolay, daha standart
       ancak daha az araç içerir.
    
    Size hangisi kolay geliyorsa o yapılandırmayı seçmeniz önerilir.

en: New configuration (isdn-light)
tr: Yeni yapılandırma (isdn-hafif)

en: Old configuration (isdn4net)
tr: Eski yapılandırma (isdn4net)

en: ISDN Configuration
tr: ISDN Yapılandırması

en: Select your provider.
    If it isn't listed, choose Unlisted.
tr: Servis sağlayıcınızı seçin.
     Eğer listede yoksa, Listelenmemiş'i seçin.

en: Europe protocol
tr: Avrupa Protokolü

en: Europe protocol (EDSS1)
tr: Avrupa protokolü (EDSS1)

en: Protocol for the rest of the world
tr: Dünyanın diğer kısımları için protokol

en: Protocol for the rest of the world
    No D-Channel (leased lines)
tr: Dünyanın diğer kısımları için protokol 
     D-Kanalı yok (kiralık hat)

en: Which protocol do you want to use?
tr: Hangi protokolü kullanmak istiyorsunuz ?

en: Found "%s" interface do you want to use it ?
tr: "%s" arayüzü bulundu. Kullanmak ister misiniz ?

en: What kind of card do you have?
tr: Ne tür bir kartınız var?

en: I don't know
tr: Bilmiyorum

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the "irq" and "io" of your card.
tr: 
    Bir ISA karta sahipseniz bir sonraki ekrandaki değerler doğru olacaktır.
    
    Bir PCMCIA karta sahipseniz, kartınızın irq ve io değerlerini bilmek sorundasınız.

en: Abort
tr: Vazgeç

en: Continue
tr: Devam

en: Which is your ISDN card?
tr: Hangisi sizin ISDN kartınız?

en: I have detected an ISDN PCI card, but I don't know its type. Please select a PCI card on the next screen.
tr: Bir PCI ISDN kartı buldum, fakat türünü bilmiyorum. Lütfen bir sonraki ekrandan bir PCI kart seçin.

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
tr: PCI ISDN kart bulunamadı. Lütfen bir sonraki ekrandan bir tane seçin.

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
tr: Modeminizin hangi seri porta bağlı olduğunu seçiniz

en: Dialup options
tr: Çevirmeli ağ seçenekleri

en: Connection name
tr: Bağlantı adı

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Login ID
tr: Giriş ID'si

en: Script-based
tr: Betik tabanlı

en: Terminal-based
tr: Terminal tabanlı

en: Domain name
tr: Alan adı

en: First DNS Server (optional)
tr: İlk DNS Sunucu (isteğe bağlı)

en: Second DNS Server (optional)
tr: İkinci DNS Sunucu(isteğe bağlı)

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
tr: 
    Bağlantıyı kesebilir ya da yeniden ayarlayabilirsiniz.

en: 
    You can reconfigure your connection.
tr: 
    Bağlantınızı yeniden ayarlayabilirsiniz.

en: You are currently connected to internet.
tr: Şu anda internete bağlısınız.

en: 
    You can connect to Internet or reconfigure your connection.
tr: 
    İnternete bağlanabilir ya da bağlantınızı yeniden ayarlayabilirsiniz.

en: You are not currently connected to Internet.
tr: Şu anda internete bağlı değilsiniz.

en: Connect
tr: Bağlan

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Configure the connection
tr: Bağlantı yapılandırması

en: Internet connection & configuration
tr: İnternet bağlantısı ve yapılandırması

en: We are now going to configure the %s connection.
tr: %s bağlantısının yapılandırmasına başlanıyor.

en: 
    
    
    We are now going to configure the %s connection.
    
    
    Press OK to continue.
tr: 
    
    
    %s bağlantısının yapılandırmasına başlanıyor.
    
    
    Devam etmek için Tamam'a tıklayınız.

en: Network Configuration
tr: Ağ Yapılandırması

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
tr: Siz şu anda Ağ yapılandırması bölümündesiniz, fakat sizin zaten yapılandırılmış bir ağınız var.
    Eski yapılandırmanızın korumak için "TAMAM" a, yeniden Internet ve Ağ bağlantılarınızı yapılandırmak için "İPTAL" e basın.

en: Welcome to The Network Configuration Wizard.
    
    We are about to configure your internet/network connection.
    If you don't want to use the auto detection, deselect the checkbox.
tr: Ağ Yapılandırma Sihirbazına Hoşgeldiniz!!!
    
    Bu sihirbaz internet/ağ yapılandırmanızda size yardımcı olmak içindir.
    Eğer otomatik tanımlama istemiyorsanız , onay kutusunu temizleyin.

en: Choose the profile to configure
tr: Yapılandırma profilini seçin

en: Use auto detection
tr: Otomatik algılama kullanılsın

en: Expert Mode
tr: Uzman kipi

en: Detecting devices...
tr: Aygıtlar taranıyor...

en: Normal modem connection
tr: Normal modem bağlantısı

en: detected on port %s
tr: %s portunda algılandı

en: ISDN connection
tr: ISDN bağlantısı

en: detected %s
tr: %s algılandı

en: ADSL connection
tr: ADSL Bağlantısı

en: detected on interface %s
tr: %s bağdaştırıcısında algılandı

en: Cable connection
tr: Kablo Bağlantısı

en: cable connection detected
tr: Kablo Bağlantısı algılandı

en: LAN connection
tr: LAN bağlantısı

en: ethernet card(s) detected
tr: Eternet kart(lar)ı algılandı

en: Choose the connection you want to configure
tr: Yapılandırmak istediğiniz bağlantıyı seçin

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
tr: Bu yapılandırma ile Internet'e bir çok yoldan bağlanmanız mümkün.
    Kullanmak istediğiniz birini seçiniz.

en: Internet connection
tr: Internet Bağlantısı

en: Do you want to start the connection at boot?
tr: Bağlantınızın açılışta başlatılmasını ister misiniz?

en: Network configuration
tr: Ağ Yapılandırması

en: The network needs to be restarted
tr: Ağ yeniden başlatmayı gerektiriyor.

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
tr: Ağınızı yeniden başlatırken bir hata oluştu : 
    
    %s

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
    The configuration will now be applied to your system.
tr: Tebrikler, ağ ve internet yapılandırmasını tamamladınız.
    
    Şimdi bu yapılandırma sisteminize uygulanacak.

en: After this is done, we recommend that you restart your X environment to avoid any hostname-related problems.
tr: Bittikten sonra, makina ismi değiştirme sorunlarından kaçınmak için
    X ortamından başlatmanız önerilir.

en: Problems occured during configuration.
    Test your connection via net_monitor or mcc. If your connection doesn't work, you might want to relaunch the configuration.
tr: Yapılandırmada sorun çıktı.
    Bağlantınızı net_monitor ya da mcc üzerinden kontrol edin. Eğer bağlantınız çalışmıyorsa yapılandırmayı yeniden başlatabilirsiniz

en: WARNING: this device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
tr: UYARI: Bu aygıt daha önce internet bağlantısı için yapılandırılmış.
    Basitçe 'Ayarları tut'u seçin ve eski ayarlarınızla devam edin.
    Bu yapılanmayı değiştirmemek istiyorsanız devam edin.

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
tr: Lütfen bu makina için gerekli IP değerlerini girin.

en: Configuring network device %s
tr: %s ağ aygıtı ayarlanıyor

en:  (driver %s)
tr:  (%s sürücüsü)

en: IP address
tr: IP adresi:

en: Netmask
tr: Ağ maskesi:

en: Automatic IP
tr: Otomatik IP

en: Start at boot
tr: Başlangıçta Çalıştır

en: IP address should be in format 1.2.3.4
tr: IP adresi 1.2.3.4 biçimide olmalıdır

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one
tr: Lütfen makinanızın ismini girin.
    Örneğin ``makinaismi.alanadı.com''.
    Eğer ağ geçiti kullanıyorsanız bunun da IP numarasını girmelisiniz.

en: DNS server
tr: DNS sunucusu

en: Gateway (e.g. %s)
tr: Ağ geçidi (örn: %s)

en: Gateway device
tr: Ağ geçiti aygıtı

en: DNS server address should be in format 1.2.3.4
tr: DNS sunucu adresi 1.2.3.4 biçimide olmalıdır

en: Gateway address should be in format 1.2.3.4
tr: Geçit(Gateway) adresi 1.2.3.4 biçimide olmalıdır

en: Proxies configuration
tr: Vekil sunucu ayarları

en: HTTP proxy
tr: HTTP vekil sunucu

en: FTP proxy
tr: FTP vekil sunucu

en: Track network card id (useful for laptops)
tr: Track ağ kart id'si (laptoplar için kullanışlı)

en: Proxy should be http://...
tr: Vekil sunucu http://... şeklinde olmalı.

en: Url should begin with 'ftp:' or 'http:'
tr: URL 'ftp:' veya 'http:' ile başlamalıdır.

en: Firewalling configuration detected!
tr: Bir güvenlik kalkanı yapılandırılması bulundu!

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fix after installation.
tr: Uyarı! Hazır bir güvenlik kalkanı yapılandırması bulundu. Kurulumdan sonra birkaç düzeltmeye ihtiyaç duyabilir.

en: Internet configuration
tr: İnternet ayarları

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
tr: İnternet bağlantısını şimdi denemek ister misiniz?

en: Testing your connection...
tr: Bağlantınız test ediliyor...

en: The system is now connected to Internet.
tr: Sistem şu anda internete bağlı.

en: For security reason, it will be disconnected now.
tr: Güvenlik nedenleri ile bağlantınız kapatılacaktır.

en: The system doesn't seem to be connected to internet.
    Try to reconfigure your connection.
tr: Sistem internete bağlı gibi görünmüyor.
    Bağlantıyı tekrar ayarlamayı deneyin.

en: Connection Configuration
tr: Bağlantı Ayarları

en: Please fill or check the field below
tr: Lütfen aşağıdaki alanı doldurun ya da kontrol edin.

en: Card IRQ
tr: Kartın IRQ değeri

en: Card mem (DMA)
tr: Kartın DMA değeri

en: Card IO
tr: Kartın IO değeri

en: Card IO_0
tr: Kartın IO_0 değeri

en: Card IO_1
tr: Kartın IO_1 değeri

en: Your personal phone number
tr: Kişisel telefon numaranız

en: Provider name (ex provider.net)
tr: Servis sağlayıcı adı

en: Provider phone number
tr: Servis sağlayıcının telefon numarası

en: Provider dns 1 (optional)
tr: 1. Alan adı sunucusu

en: Provider dns 2 (optional)
tr: 2. Alan adı sunucusu

en: Choose your country
tr: Ülkenizi seçin

en: Dialing mode
tr: Çevirme kipi

en: Connection speed
tr: Bağlantı hızı

en: Connection timeout (in sec)
tr: Bağlantı zaman aşımı (saniyede)

en: Account Login (user name)
tr: Kullanıcı Adı

en: Account Password
tr: Parola

en: United Kingdom
tr: İngiltere

en: mount failed:
tr: bağlama başarısız:

en: Extended partition not supported on this platform
tr: Mantıksal bölüm bu platform tarafından desteklenmiyor

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions.
tr: Bölümlendirme tablonuzda bir boşluk var ama kullanılamaz durumda.
    Bu boşluğu, birinci bölümünüzü en yakınındaki mantıksal bölüme taşıyarak
    sorunu çözebilirsiniz.

en: Restoring from file %s failed: %s
tr: %s dosyasından kurtarılmasında hata: %s

en: Bad backup file
tr: Hatalı yedekleme dosyası

en: Error writing to file %s
tr: %s dosyasına yazarken hata oluştu

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random trash
tr: Diskinizde bir şeyler kötü gidiyor.
    Veri bütünlüğünün denetlenmesi başarısız oldu.
    Bu durumda bu diske yazılan her şey çöpe gitmiş olacak.

en: must have
tr: zorunlu

en: important
tr: önemli

en: very nice
tr: çok hoş

en: nice
tr: güzel

en: maybe
tr: belki

en: CUPS - Common Unix Printing System
tr: CUPS - Genel Unix Yazdırma Sistemi

en: LPRng - LPR New Generation
tr: LPRng - LPR Yeni Oluşum

en: LPD - Line Printer Daemon
tr: LPD - Satır yazdırma Daemonu

en: PDQ - Print, Don't Queue
tr: PDQ - Kuyruğa değil doğrudan yazıcıya gönder

en: Local printer
tr: Yerel Yazıcı

en: Remote printer
tr: Uzaktaki Yazıcı

en: Printer on remote CUPS server
tr: Uzak CUPS sunucusundaki yazıcı

en: Printer on remote lpd server
tr: Uzak lpd sunucusundaki yazıcı

en: Network printer (TCP/Socket)
tr: Ağ Yazıcısı (TCP/Socket)

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
tr: SMB/Windows 95/98/NT sunucusundaki yazıcı

en: Printer on NetWare server
tr: NetWare Sunucusundaki yazıcı

en: Enter a printer device URI
tr: Yazıcı adresini girin

en: Pipe job into a command
tr: Bir komuttaki bağlama işi

en: Unknown Model
tr: Bilinmeyen Model

en: Unknown model
tr: Bilinmeyen Model

en: Local Printers
tr: Yerel Yazıcılar

en: Remote Printers
tr: Uzak Yazıcılar

en:  on parallel port \/*%s
tr:  paralel port \/*%s üstündeki

en: , USB printer \/*%s
tr: , USB yazıcı \/*%s

en: , multi-function device on parallel port \/*%s
tr: , paralel port \/*%s üzerindeki çok işlevli aygıt

en: , multi-function device on USB
tr: , USB porta bağlı çok işlevli aygıt

en: , multi-function device on HP JetDirect
tr: , HP JetDirect üstündeki çok işlevli aygıt

en: , multi-function device
tr: , çok işlevli aygıt

en: , printing to %s
tr: , %s e yazdırılıyor

en:  on LPD server "%s", printer "%s"
tr: "%s" adlı LPD sunucusu ve "%s" yazıcısı üzerinde

en: , TCP/IP host "%s", port %s
tr: , TCP/IP makina "%s", port %s

en:  on SMB/Windows server "%s", share "%s"
tr: "%s" adlı SMB/Windows sunucusu ve "%s" paylaşımı üzerinde

en:  on Novell server "%s", printer "%s"
tr: "%s" adlı Novell sunucusu ve "%s" yazıcısı üzerinde

en: , using command %s
tr: , %s komutu kullanılarak

en: Raw printer (No driver)
tr: Temel yazıcı (sürücüsüz)

en: (on %s)
tr: (%s de)

en: (on this machine)
tr: (bu makinada)

en: On CUPS server "%s"
tr: CUPS sunucusu "%s" üzerindeki

en:  (Default)
tr:  (Öntanımlı)

en: Select Printer Connection
tr: Yazıcı Bağlantısı Seçimi

en: How is the printer connected?
tr: Yazıcınız ne şekilde bağlı?

en: 
    Printers on remote CUPS servers you do not have to configure here; these printers will be automatically detected.
tr: 
    Uzak bir CUPS sunucusundaki yazıcıları burada yapılandırmanız
    gerekmemekte; bu yazıcılar otomatik olarak bulunacaktır.

en: Printer auto-detection (Local, TCP/Socket, and SMB printers)
tr: Yazıcı Otomatik Algılaması ( Yerel, TCP/Soket, ve SMB yazıcılar)

en: CUPS configuration
tr: CUPS yapılandırması

en: Specify CUPS server
tr: CUPS sunucusunu belirtin

en: To get access to printers on remote CUPS servers in your local network you do not have to configure anything; the CUPS servers inform your machine automatically about their printers. All printers currently known to your machine are listed in the "Remote printers" section in the main window of Printerdrake. When your CUPS server is not in your local network, you have to enter the CUPS server IP address and optionally the port number to get the printer information from the server, otherwise leave these fields blank.
tr: Yerle ağınızdaki CUPS sunucularındaki yazıcılara erişmek için hiçbir şeyi yapılandırmak zorunda değilsiniz; CUPS sunucuları yazıcıları hakkında makinanıza bilgi verecektir. Makinanızdaki bilinen tüm yazıcılar Printerdrake'in ana penceresindeki "Uzak Yazıcılar" bölümünde listelenmiştir. CUPS suncusu yerel ağınızda değilse IP adresini ve isteğe bağlı olarak port numarasını vererek sunucudaki yazıcılar hakkında bilgi alabilirsiniz. O da yoksa bu alanları boş bırakın.

en: 
    Normally, CUPS is automatically configured according to your network environment, so that you can access the printers on the CUPS servers in your local network. If this does not work correctly, turn off "Automatic CUPS configuration" and edit your file /etc/cups/cupsd.conf manually. Do not forget to restart CUPS afterwards (command: "service cups restart").
tr: 
    Normalde, CUPS ağ ortamınıza bağlı olarak otomatikman yapılandırılır. Böylece, yerel ağınızda ki CUPS sunucularına erişebilirsiniz. Bu işlem doğru sonuçlanmazsa "Otomatik CUPS yapılandırması"nı kapatır ve /etc/cups/cupsd.conf dosyasını kendiniz düzenleyebilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra "service cups restart" komutu ile CUPS'u başlatmayı unutmayınız.

en: The IP address should look like 192.168.1.20
tr: IP adresi 192.168.1.20 gibi olmalıdır

en: The port number should be an integer!
tr: Port numarası bir tamsayı olmalıdır.

en: CUPS server IP
tr: CUPS sunucu IP

en: Port
tr: Kapı

en: Automatic CUPS configuration
tr: Otomatik CUPS yapılandırması

en: Checking your system...
tr: Sisteminiz denetleniyor...

en: There are no printers found which are directly connected to your machine
tr: Bİlgisayarınıza doğrudan bağlanmış bir yazıcı bulunamadı.

en: The following printers
tr: Şu yazıcılar

en: The following printer
tr: Şu yazıcı

en: 
    and one unknown printer are
tr: 
    ve bir bilinmeyen yazıcı

en: 
    and %d unknown printers are
tr: 
    ve %d adet bilinmeyen yazıcı

en: directly connected to your system
tr: bilgisayarınıza doğrudan bağlı

en: 
    There is one unknown printer directly connected to your system
tr: 
    Bir adet bilinmeyen yazıcı bilgisayarınıza doğrudan bağlı

en: 
    There are %d unknown printers directly connected to your system
tr: 
    %d adet bilinmeyen yazıcı bilgisayarınıza doğrudan bağlı

en:  (Make sure that all your printers are connected and turned on).
tr:  (Bütün yazıcıların bağlı ve açık olduklarından emin olun).

en: Do you want to enable printing on the printers mentioned above or on printers in the local network?
tr: Yukardaki yazıcılarda mı yoksa yerel ağınızdaki yazıcılarda mı yadırmayı etkinleştirmek istersiniz?

en: Do you want to enable printing on printers in the local network?
tr: Yerel ağınızdaki yazıcılarda yazdırmayı ekinleştirmek istiyor musunuz?

en: Do you want to enable printing on the printers mentioned above?
tr: Yurdaki yazıcılarda yazdırmayı ekinleştirmek istiyor musunuz?

en: Are you sure that you want to set up printing on this machine?
tr: Bu makinada yazdırmayı kurmak istediğinizden emin misiniz?

en: NOTE: Depending on the printer model and the printing system up to %d MB of additional software will be installed.
tr: NOT: Yazıcı modeli ve yazdırma sistemine bağlı olarak %d MB'a kadar gerekli yazılımlar yüklenecek.

en: Add a new printer
tr: Yeni yazıcı ekle

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard allows you to install local or remote printers to be used from this machine and also from other machines in the network.
    
    It asks you for all necessary information to set up the printer and gives you access to all available printer drivers, driver options, and printer connection types.
tr: 
    Yazıcı Ayarları Sihirbazına Hoş Geldiniz
    
    Bu sihirbaz ile hem makinanızdaki hem de bağlı olduğunuz ağdaki yazıcıları hem kendinizin hem de ağdaki diğer makinaların kullanımına hazırlayabilirsiniz.
    
    Sihirbaz, yazıcı ayarları için gereken tüm bilgileri size soracak ve tüm yazıcılar ile sürücülerinin seçeneklerine ve yazıcı bağlantı türlerine erişiminizi sağlayacaktır.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer, connected directly to the network or to a remote Windows machine.
    
    If you have printer(s) connected to this machine, Please plug it/them in on this computer and turn it/them on so that it/they can be auto-detected. Also your network printer(s) and you Windows machines must be connected and turned on.
    
    Note that auto-detecting printers on the network takes longer than the auto-detection of only the printers connected to this machine. So turn off the auto-detection of network and/or Windows-hosted printers when you don't need it.
    
     Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" when you do not want to set up your printer(s) now.
tr: 
    Yazıcı Ayarları Sihirbazına Hoş Geldiniz
    
    Bu sihirbaz, makinanıza, ağa doğrudan veya uzak bir Windows makinasına bağlı yazıcıları kurmanızda size yardım edecek.
    
    Eğer bu makinaya bağlı yazıcı(ları)nız varsa, bilgisayarınıza takın ve çalıştırın. Böylece otomatik olarak tanınabilir(ler). Ayrıca ağ yazı(ları)nız ve Windows makinalarınızın da bağlı ve çalışır durumda olmaları gerekir.
    
    Ağdaki yazıcıları tanımanın bu makinaya bağlı yazıcıların tanınmasından daha uzun süreceğini unutmayın. Bu yüzden eğer gerekmiyorsa ağda bulunan ve/veya Windows'a bağlı yazıcıların otomatik tanınmasını iptal edin.
    
     Hazır olduğunuzda "İleri"ye veya yazıcı(ları)nızı şimdi kurmak istemiyorsanız "İptal"e basın.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer.
    
    If you have printer(s) connected to this machine, Please plug it/them in on this computer and turn it/them on so that it/they can be auto-detected.
    
     Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" when you do not want to set up your printer(s) now.
tr: 
    Yazıcı Ayarları Sihirbazına Hoş Geldiniz
    
    Bu sihirbaz bilgisayarınıza bağlı yazıcı(ları)nızın kurulumda size yardımcı olacak.
    
    Eğer bu makinaya bağlı yazıcı(ları)nız varsa, bilgisayarınıza takın ve çalıştırın. Böylece otomatik olarak tanınabilir(ler).
    
     Hazır olduğunuzda "İleri"ye veya yazıcı(ları)nızı şimdi kurmak istemiyorsanız "İptal"e basın.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer or connected directly to the network.
    
    If you have printer(s) connected to this machine, Please plug it/them in on this computer and turn it/them on so that it/they can be auto-detected. Also your network printer(s) must be connected and turned on.
    
    Note that auto-detecting printers on the network takes longer than the auto-detection of only the printers connected to this machine. So turn off the auto-detection of network printers when you don't need it.
    
     Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" when you do not want to set up your printer(s) now.
tr: 
    Yazıcı Ayarları Sihirbazına Hoş Geldiniz
    
    Bu sihirbaz, makinanıza veya ağa doğrudan bağlı yazıcıları kurmanızda size yardım edecek.
    
    Eğer bu makinaya bağlı yazıcı(ları)nız varsa, bilgisayarınıza takın ve çalıştırın. Böylece otomatik olarak tanınabilir(ler). Ayrıca ağ yazı(ları)nızın da bağlı ve çalışır durumda olmaları gerekir.
    
    Ağdaki yazıcıları tanımanın bu makinaya bağlı yazıcıların tanınmasından daha uzun süreceğini unutmayın. Bu yüzden eğer gerekmiyorsa ağda bulunan yazıcıların otomatik tanınmasını iptal edin.
    
     Hazır olduğunuzda "İleri"ye veya yazıcı(ları)nızı şimdi kurmak istemiyorsanız "İptal"e basın.

en: Auto-detect printers connected to this machine
tr: Bu makineye bağlı yazıcıları otomatik tanı

en: Auto-detect printers connected directly to the local network
tr: Yerel ağa doğrudan bağlı yazıcıları otomatik tanı

en: Auto-detect printers connected to machines running Microsoft Windows
tr: Micro$oft Window$ kullan makinelerdeki yazıcıları otomatik tanı

en: 
    Congratulations, your printer is now installed and configured!
    
    You can print using the "Print" command of your application (usually in the "File" menu).
    
    If you want to add, remove, or rename a printer, or if you want to change the default option settings (paper input tray, printout quality, ...), select "Printer" in the "Hardware" section of the Mandrake Control Center.
tr: 
    Tebrikler, yazıcınız kuruldu ve yapılandırıldı!
    
    Artık uygulamaların "Yazdır" komutunu kullanabilirsiniz.
    
    Bir yazıcıyı eklemek, kaldırmak, yazıcı ismini değiştirmek veya öntanımlı ayarları (kağıt besleme düzeni, yazdırma kalitesi, v.s.) değiştirmek isterseniz Mandrake Kontrol Merkezinden "Donanım" bölümündeki "Yazıcı" sekmesini seçiniz.

en: Printer auto-detection
tr: Yazıcı otomatik tanınması

en: , network printer "%s", port %s
tr: , "%s" adlı ağ yazıcısı, %s kapısı

en: , printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
tr: , SMB/Windows sunucusu olan "%2$s"deki "%1$s" yazıcısı

en: Detected %s
tr: %s algılandı

en: Printer on parallel port \/*%s
tr: Paralel port \/*%s üzerindeki yazıcı

en: USB printer \/*%s
tr: USB yazıcı \/*%s

en: Network printer "%s", port %s
tr: "%s" adlı ağ yazıcısı, %s kapısı

en: Printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
tr: SMB/Windows sunucusu olan "%2$s"deki "%1$s" adlı yazıcı

en: Local Printer
tr: Yerel Yazıcı

en: No local printer found! To manually install a printer enter a device name/file name in the input line (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
tr: Makinanıza bağlı bir yazıcı bulunamadı! Yazıcınızı kendiniz kurmak isterseniz girdi alanına bir aygıt ismi/dosya ismi yazın. (1. Paralel port veya LPT1: karşılığı olarak /dev/lp0, LPT2: karşılığı olarak /dev/lp1,..., 1. USB yazıcı için /dev/usb/lp0, 2. USB yazıcı için /dev/usb/lp1, ...).

en: You must enter a device or file name!
tr: Bir aygıt veya dosya ismi girmelisiniz!

en: No printer found!
tr: Yazıcı bulunamadı!

en: Available printers
tr: Mevcut yazıcılar

en: The following printer was auto-detected, if it is not the one you want to configure, enter a device name/file name in the input line
tr: Aşağıdaki yazıcı otomatik algılandı, bu yazıcı yapılandırmak istediğiniz yazıcılardan biri değise, girdi alanına bu yazıcının bulunduğu /aygıt/dosya ismini yazınız.

en: Here is a list of all auto-detected printers. Please choose the printer you want to set up or enter a device name/file name in the input line
tr: Otomatik algılanan yazıcıların bir listesi aşağıda verilmiştir. Girdi alanına ayarlarını yapmak istediğiniz yazıcının /aygıt/dosya ismini yazınız.

en: The following printer was auto-detected. The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
tr: Aşağıdaki yazıcı otomatik olarak algılandı. Yazıcı yapılandırması otomatik olarak yapılacak. Eğer yazıcınız doğru algılanmamışsa ya da yapılandırmayı kendiniz yapmak isterseniz, "Elle yapılandır" seçeneğini etkinleştiriniz.

en: Here is a list of all auto-detected printers. Please choose the printer you want to set up. The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
tr: Algılanan yazıcıların listesi aşağıdadır. Ayarlarının yapılmasını istediğiniz yazıcıyı seçiniz. Yapılandırma tamamen otomatik olarak gerçekleştirilecektir. Eğer yazıcı doğru algılanmamışsa ya da yazıcı ayarlarını kendiniz yapmak istiyorsanız, "Elle yapılandır" seçeneğini etkinleştiriniz.

en: Please choose the port where your printer is connected to or enter a device name/file name in the input line
tr: Lütfen yazıcınızın bağlı olduğu portu seçiniz ya da aygıt/dosya ismi vererek belirtiniz.

en: Please choose the port where your printer is connected to.
tr: Lütfen yazıcınızın bağlı olduğu portu seçiniz.

en:  (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
tr:  (1. Paralel port veya LPT1: karşılığı olarak /dev/lp0, LPT2: karşılığı olarak /dev/lp1,..., 1. USB yazıcı için /dev/usb/lp0, 2. USB yazıcı için /dev/usb/lp1, ...).

en: You must choose/enter a printer/device!
tr: Bir yazıcı ya da aygıt seçmeli ya da vermelisiniz!

en: Manual configuration
tr: Elle yapılandır

en: Remote lpd Printer Options
tr: Uzak Yazıcı (lpd) Seçenekleri

en: To use a remote lpd printer, you need to supply the hostname of the printer server and the printer name on that server.
tr: Uzaktaki bir lpd yazıcıyı kullanmak için, yazıcının bağlı olduğu makinanın adını ve yazıcı ismini vermeniz gerekmektedir.

en: Remote host name
tr: Uzak makina adı

en: Remote printer name
tr: Uzak yazıcı adı

en: Remote host name missing!
tr: Uzak makina adı yok!

en: Remote printer name missing!
tr: Uzak yazıcı ismi yok!

en: Detected model: %s %s
tr: Algılanan model: %s %s

en: Scanning network...
tr: Ağ taranıyor...

en: , printer "%s" on server "%s"
tr: , "%2$s" sunucusundaki "%1$s" adlı yazıcı

en: Printer "%s" on server "%s"
tr: "%2$s" sunucusundaki "%1$s" adlı yazıcı

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
tr: SMB (Windows 9x/NT) Yazıcı Seçenekleri

en: To print to a SMB printer, you need to provide the SMB host name (Note! It may be different from its TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as well as the share name for the printer you wish to access and any applicable user name, password, and workgroup information.
tr: Bir SMB yazıcıdan çıktı almak için, SMB makina adı (Dikkat! TCP/IP makina isminden farklı bir isimde olabilir), yazıcı sunucunun IP adresi, varsa yazıcının paylaşım adı, çalışma grubu, kullanıcı adı ve parolası verilmelidir.

en:  If the desired printer was auto-detected, simply choose it from the list and then add user name, password, and/or workgroup if needed.
tr:  Eğer istediğiniz yazıcı algılanmışsa listeden seçip kullanıcı adı, parola, çalışma kümesi gibi bilgilerden gerekenleri verin

en: SMB server host
tr: SMB sunucu adı

en: SMB server IP
tr: SMB sunucu IP

en: Share name
tr: Paylaşım adı

en: Workgroup
tr: Çalışma grubu

en: Auto-detected
tr: Otomatik algılanan

en: Either the server name or the server's IP must be given!
tr: Ya sunucu ismi ya da sunucunun IP adresi verilmelidir!

en: Samba share name missing!
tr: Samba paylaşım ismi yok!

en: SECURITY WARNING!
tr: GÜVENLİK UYARISI!

en: You are about to set up printing to a Windows account with password. Due to a fault in the architecture of the Samba client software the password is put in clear text into the command line of the Samba client used to transmit the print job to the Windows server. So it is possible for every user on this machine to display the password on the screen by issuing commands as "ps auxwww".
    
    We recommend to make use of one of the following alternatives (in all cases you have to make sure that only machines from your local network have access to your Windows server, for example by means of a firewall):
    
    Use a password-less account on your Windows server, as the "GUEST" account or a special account dedicated for printing. Do not remove the password protection from a personal account or the administrator account.
    
    Set up your Windows server to make the printer available under the LPD protocol. Then set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
tr: Bir Windows hesabına parolayla yazdırma kurmak üzeresiniz. Samba istemci yazılımındaki bir hata nedeniyle parola, yazdırma işini Windows sunucusuna aktarmakta kullanılan Samba istemcisinin komut satırına salt metin olarak kondu. Dolayısıyla bu makinedeki tüm kullanıcıların "ps auxwww" gibi bir komutla parolayı ekranda görüntülemeleri mümkündür.
    
    Biz, aşağıdaki seçeneklerden birinden yararlanmanızı öneririz (tüm koşullarda, örneğin bir ateş duvarı aracılığıyla, yalnızca yerel ağınızda yer alan makinelerden Windows sunucunuza erişilebildiğine emin olmalısınız):
    
    Windows sunucunuzda "KONUK" hesabı gibi, ya da yazdırmaya adanmış özel bir parolasız hesap kullanınız. Kişisel ya da yönetici hesabınızdan parola korumasını kaldırmayınız.
    
    Windows sunucunuzu, yazıcınız LPD protokolü altında hazır olacak şekilde kurunuz. Daha sonra bu makineden yazdırmayı, Printerdrake'teki "%s" bağlantı tipiyle kurunuz.

en: Set up your Windows server to make the printer available under the IPP protocol and set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
tr: Windows sunucunuzu yazıcınızı IPP protokolü altında çalışabilecek şekilde yapılandırın ve bu makineden yapılacak olan yazdırma işleminin tipini de %s olarak Printerdrake den ayarlayın.

en: Connect your printer to a Linux server and let your Windows machine(s) connect to it as a client.
    
    Do you really want to continue setting up this printer as you are doing now?
tr: Yazıcınızı bir Linux sunucusuna bağla ve Windows sistem(ler)inin ona istemci olarak bağlanmasını sağla.
    
    Yazıcınızı bu şekilde yapılandırmak istediğinize emin misiniz?

en: NetWare Printer Options
tr: NetWare Yazıcı Ayarları

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the NetWare print server name (Note! it may be different from its TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you wish to access and any applicable user name and password.
tr: Bir NetWare yazıcıdan çıktı alacaksanız, NetWare yazdırma sunucunun ismi (TCP/IP makina isminden farklı bir isme sahip olabilir), varsa kullanacağınız yazdırma kuyruğunun ismi, kullanıcı adı ve parolası verilmelidir.

en: Printer Server
tr: Yazdırma Sunucusu

en: Print Queue Name
tr: Yazıcı Kuyruk Adı

en: NCP server name missing!
tr: NCP sunucusu ismi yok!

en: NCP queue name missing!
tr: NCP kuyruğu ismi yok!

en: , host "%s", port %s
tr: , makina "%s", kapı %s

en: Host "%s", port %s
tr: Makina "%s", kapı %s

en: TCP/Socket Printer Options
tr: TCP/Soket Yazıcısı Seçenekleri

en: Choose one of the auto-detected printers from the list or enter the hostname or IP and the optional port number (default is 9100) into the input fields.
tr: Listedeki algılanmış yazıcılardann birini seçin ya da giriş alanlarına yazıcının makina adını/IP numarasını ve isteğe bağlı kapı numarasını (öntanımı 9100'dür) girin.

en: To print to a TCP or socket printer, you need to provide the host name or IP of the printer and optionally the port number (default is 9100). On HP JetDirect servers the port number is usually 9100, on other servers it can vary. See the manual of your hardware.
tr: Bir TCP ya da soket yazıcısından çıktı alacaksanız, yazıcının bağlı olduğu makina adını ve isteğe bağlı olarak kapı numarasını (öntanımı 9100'dür) vermeniz gereklidir. HP JetDirect sunucularda kapı numarası genelde 9100 dür, diğer sunucularda değişik olabileceğinden donanımın kılavuzuna bakmanız önerilir.

en: Printer host name or IP missing!
tr: Yazıcının makina adı/IP numarası verilmemiş!

en: Printer host name or IP
tr: Yazıcının makina adı/IP numarası

en: Printer Device URI
tr: Yazıcı Aygıtı URI'si

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
tr: Yazıcıya erişmek için doğrudan URI belirtebilirsiniz. URI, ya CUPS ya da
    Foomatic özelliklerini içermelidir.
    Bilgi: Her URI türünü her yazıcı havuzu desteklemez.

en: A valid URI must be entered!
tr: Geçerli bir URI girilmelidir!

en: Every printer needs a name (for example "printer"). The Description and Location fields do not need to be filled in. They are comments for the users.
tr: Her yazıcının bir ismi olmalıdır (örneğin: "yazıcı"). Açıklama ve Yeri alanlarını doldurmak gerekmez. Onlar kullanıcılara bilgi vermek içindir.

en: Name of printer
tr: Yazıcının ismi

en: Location
tr: Konum

en: Reading printer database...
tr: Yazıcı veri tabanı okunuyor ...

en: Preparing printer database...
tr: Yazıcı veritabanı hazırlanıyor ...

en: Your printer model
tr: Yazıcınızın modeli

en: Printerdrake has compared the model name resulting from the printer auto-detection with the models listed in its printer database to find the best match. This choice can be wrong, especially when your printer is not listed at all in the database. So check whether the choice is correct and click "The model is correct" if so and if not, click "Select model manually" so that you can choose your printer model manually on the next screen.
    
    For your printer Printerdrake has found:
    
    %s
tr: Printerdrake, otomatik yazıcı algılaması ile bulduğu özelliklere uyan yazıcıyı veritabanındaki yazıcılardan bu özelliklerine en çok uyum sağlayanı seçti. Yazıcınız bu veritabanında bulunmuyorsa bu seçim yanlış olabilir. Seçimin doğru olup olmadığını kontrol ettikten sonra seçim doğruysa, "Model doğru" değilse "Medeli elle seç"e tıklayınız. Elle seçmeyi tıkladığınızda sonraki ekrandaki listeden yazıcınızı seçebilirsiniz.
    
    Printerdrake tarafından bulunan yazıcı:
    
    %s

en: The model is correct
tr: Model doğru

en: Select model manually
tr: Modeli elle giriniz

en: Printer model selection
tr: Yazıcı model seçimi

en: Which printer model do you have?
tr: hangi model bir yazıcınız var?

en: 
    
    Please check whether Printerdrake did the auto-detection of your printer model correctly. Search the correct model in the list when the cursor is standing on a wrong model or on "Raw printer".
tr: 
    
    Lütfen Printerdrake'in doğru yazıcıyı bulup bulmadığını kontrol edin. Yanlış model bulunmuşsa ya da "Temel Yazıcı" gösteriliyorsa, listeyi tarayarak doğru modeli bulun.

en: If your printer is not listed, choose a compatible (see printer manual) or a similar one.
tr: Yazıcınız listede yoksa, uyumlu birini ya da bir benzerini seçebilirsiniz (yazıcınızın kılavuzuna bakınız).

en: OKI winprinter configuration
tr: OKI winprinter yapılandırması

en: You are configuring an OKI laser winprinter. These printers
    use a very special communication protocol and therefore they work only when connected to the first parallel port. When your printer is connected to another port or to a print server box please connect the printer to the first parallel port before you print a test page. Otherwise the printer will not work. Your connection type setting will be ignored by the driver.
tr: Bir OKI laser winprinter yapılandıracaksanız bazı koşulları sağlamalısınız. Bu yazıcılar çok özel haberleşme protokolleri kullanırlar ve sadece ilk paralel porta bağlı olarak çalışırlar. Yazıcınız diğer paralel porta ya da bir ağ yazdırma sunucusuna bağlıysa önce onu makinanın birinci paralel portuna bağlamalısınız. Aksi takdirde, yazıcı çalışmayacak, bağlantı türü ayarlarınız sürücü tarafından yoksayılacaktır.

en: Lexmark inkjet configuration
tr: Lexmark inkjet yapılandırması

en: The inkjet printer drivers provided by Lexmark only support local printers, no printers on remote machines or print server boxes. Please connect your printer to a local port or configure it on the machine where it is connected to.
tr: Lexmark tarafından sağlanan mürekkep püskürtmeli yazıcı sürücüleri sadece yerel yazıcıları destekler. Yazıcınızı yapılandırmak için lütfen doğrudan makinanıza bağlayınız.

en: To be able to print with your Lexmark inkjet and this configuration, you need the inkjet printer drivers provided by Lexmark (http://www.lexmark.com/). Click on the "Drivers" link. Then choose your model and afterwards "Linux" as operating system. The drivers come as RPM packages or shell scripts with interactive graphical installation. You do not need to do this configuration by the graphical frontends. Cancel directly after the license agreement. Then print printhead alignment pages with "lexmarkmaintain" and adjust the head alignment settings with this program.
tr: Lexmark mürekkep püskürtmeli yazıcıyı ve yapılandırmayı kullanarak yazdırmak için Lexmark (http://www.lexmark.com/) tarafından sağlanan sürücülere ihtiyacınız var. "Sürücüler" bağlantısına tıklayın. Modelinizi ve sonra işletim sistemi olarak "Linux"u seçin. Sürücüler RPM paketi veya etkileşimli grafik kurulumu olan kabuk betiğidirler. Bu yapılandırmayı grafik önyüzlü olarak yapmanız gerekmez. Lisans anlaşmasından sonra çıkın. "lexmarkmain" ile yazıcı kafası hizalama sayfasını basın ve kafa hizalamasını bu programı kullanarak ayarlayın.

en: GDI Laser Printer using the Zenographics ZJ-Stream Format
tr: Zenographics ZJ-Akım Biçimini kullanan GDI Lazer Yazıcı

en: Your printer belongs to the group of GDI laser printers (winprinters) sold by different manufacturers which uses the Zenographics ZJ-stream raster format for the data sent to the printer. The driver for these printers is still in a very early development stage and so it will perhaps not always work properly. Especially it is possible that the printer only works when you choose the A4 paper size.
    
    Some of these printers, as the HP LaserJet 1000, for which this driver was originally created, need their firmware to be uploaded to them after they are turned on. In the case of the HP LaserJet 1000 you have to search the printer's Windows driver CD or your Windows partition for the file "sihp1000.img" and upload the file to the printer with one of the following commands:
    
         lpr -o raw sihp1000.img
         cat sihp1000.img > /dev/usb/lp0
    
    The first command can be given by any normal user, the second must be given as root. After having done so you can print normally.
tr: Yazıcınız; değişik üreticiler tarafından satılan GDI lazer yazıcılar (winprinters) grubuna ait ve yazıcıya veri gönderirken Zenographics ZJ-stream raster format kullanıyor. Bu yazıcıların sürücüsü geliştirmenin ilk aşamalarında ve büyük olasılıkla düzgün çalışmayacak. Özellikle A4 kağıt boyutunu seçerseniz, yazıcının çalışma olasılığı artar.
    
    Bu yazcılardan bazıları, örneğin HP LaserJet 1000 -ki bu sürücü başlangıçta onun için yazılmıştır-, açıldıktan sonra firmware'larının yazıcıya yüklenmesini isteyecektir. HP LaserJet 1000 için örneğin, yazıcının sürücü CD'sinde veya Windows bölümünüzde "sihp1000.img" dosyasını bulmanız ve aşağıdaki komutlardan biriyle dosyayı yüklemeniz gerekecek:
    
         lpr -o raw sihp1000.img
         cat sihp1000.img > /dev/usb/lp0
    
    İlk komut herhangi bir kullanıcı tarafından verilebilir, fakat ikinci komut root tarafından verilmeli. Bu işlemden sonra normal şekilde basabileceksiniz.

en: Printer default settings
    
    You should make sure that the page size and the ink type/printing mode (if available) and also the hardware configuration of laser printers (memory, duplex unit, extra trays) are set correctly. Note that with a very high printout quality/resolution printing can get substantially slower.
tr: Yazıcı öntanımlı ayarları
    
    Sayfa boyutu (ve varsa) mürekkep türünün ve ayrıca lazer yazıcının donanım yapılandırmasınını (bellek, kağıt beslemesi, çift yönlü çalışma,vs) doğru verildiğinden emin olmalısınız. Bilgi: Yazıcının yazdırma kalitesi yükseldikçe yazdırma hızı düşecektir.

en: Option %s must be an integer number!
tr: %s seçeneği bir tamsayı olmalıdır!

en: Option %s must be a number!
tr: %s seçeneği bir sayı olmalıdır!

en: Option %s out of range!
tr: %s seçeneği kapsamdışı!

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
tr: Bu yazıcıyı ("%s")
    öntanımlı yazıcı yapmak istiyor musunuz?

en: Test pages
tr: Deneme sayfası

en: Please select the test pages you want to print.
    Note: the photo test page can take a rather long time to get printed and on laser printers with too low memory it can even not come out. In most cases it is enough to print the standard test page.
tr: Lütfen yazdırmak istediğiniz deneme sayfalarını seçiniz.
    Bilgi: Fotoğraflı deneme sayfasının yazdırılması uzun zaman alabilir ve belleği yetersiz bir laser yazıcı ile çıktı alınamayabilir. Kurulum sırasında standart bir deneme sayfası çıktısı almak yeterlidir.

en: No test pages
tr: Deneme sayfasız

en: Print
tr: Yazdır

en: Standard test page
tr: Standart deneme sayfası

en: Alternative test page (Letter)
tr: Alternatif deneme sayfası(mektup)

en: Alternative test page (A4)
tr: Alternatif dememe sayfası (A4)

en: Photo test page
tr: Resim deneme sayfası

en: Do not print any test page
tr: Deneme sayfalarını yazdırMa

en: Printing test page(s)...
tr: Deneme sayfası basılıyor...

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
tr: Deneme sayfası yazıcıya gönderildi.
    Yazıcının çalışması için bir az bir zaman geçebilir.
    Yazdırma durumu:
    %s

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
tr: Deneme sayfası yazıcıya gönderildi.
    Yazdırmanın başlaması biraz zaman alabilir.

en: Did it work properly?
tr: Düzgün olarak çalışıyor mu?

en: Raw printer
tr: Temel yazıcı

en: To print a file from the command line (terminal window) you can either use the command "%s <file>" or a graphical printing tool: "xpp <file>" or "kprinter <file>". The graphical tools allow you to choose the printer and to modify the option settings easily.
tr: Bir dosyayı komut satırından doğrudan yazdırmak isterseniz "%s<dosya>" komutunu ya da bir grafik arayüzlü yazdırma aracı kullanmak
    isterseniz "xpp <dosya>" veya "kprinter <dosya>" komutlarını
    kullanabilirsiniz
    dosyayı uygulama sağlayacağından dosya ismi verilmez.

en: These commands you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications, but here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
tr: Ayrıca bir çok uygulamanın yazdırma diyaloglarının "Yazdırma komutu" alanında
    bu komutlardan birini kullanabilirsiniz. Ancak bu tür kullanımda yazdırılacak
    dosyayı uygulama sağlayacağından dosya ismi verilmez.

en: 
    The "%s" command also allows to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
tr: 
    "%s" komutu ile ayrıca herhangi bir yazdırma işleminin
    ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Bu ayarları komut satırından
    girebilirsiniz.
    
    Kullanımı: "%s <dosya>".

en: To know about the options available for the current printer read either the list shown below or click on the "Print option list" button.%s%s
tr: Şimdiki yazıcınız için mümkün seçeneklerin bir listesini aşağıdan okuyabileceğiniz gibi "Seçenek listesini yazdır" düğmesine tıklayarak da alabilirsiniz.%s%s

en: Here is a list of the available printing options for the current printer:
tr: Yazıcınız için mümkün yazdırma seçeneklerinin listesi:

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
tr: Bir dosyayı komut satırından doğrudan yazdırmak isterseniz "%s <dosya>".

en: This command you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications. But here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
tr: Ayrıca bir çok uygulamanın yazdırma diyaloglarının "Yazdırma komutu" alanında
    bu komutu kullanabilirsiniz. Ancak bu tür kullanımda yazdırılacak
    dosyayı uygulama sağlayacağından dosya ismi verilmez.

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
tr: Yazıcınız için mümkün seçeneklerin bir listesini "Seçenek listesini yazdır" düğmesine tıklayarak alabilirsiniz.

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
tr: Bir dosyayı komut satırından doğrudan yazdırmak isterseniz "%s <dosya>" ya da "%s <dosya>".

en: You can also use the graphical interface "xpdq" for setting options and handling printing jobs.
    If you are using KDE as desktop environment you have a "panic button", an icon on the desktop, labeled with "STOP Printer!", which stops all print jobs immediately when you click it. This is for example useful for paper jams.
tr: Bir grafik arayüz
    tercih ediyorsanız "xpdq" kullanarak yazdırılacakları ve seçenekleri
    belirleyebilirsiniz.
    Masaüstü yöneticisi olarak KDE kullanıyorsanız, yazıcının kağıt yemesi halinde
    masaüstünüzde bulunan "Yazıcıyı DURDUR!" düğmesini kullanabilirsiniz.

en: 
    The "%s" and "%s" commands also allow to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
tr: 
    "%s" ve "%s" komutları ile ayrıca herhangi bir yazdırma işleminin
    ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Bu ayarları komut satırından
    girebilirsiniz.
    
    Kullanımı: "%s <dosya>".

en: Printing/Scanning/Photo Cards on "%s"
tr: "%s" ile yazdırılıyor/taranıyor/fotoğraf kartları kullanılıyor

en: Printing/Scanning on "%s"
tr: "%s" ile yazdırılıyor/taranıyor

en: Printing/Photo Card Access on "%s"
tr: "%s" ile yazdırılıyor/fotoğraf kartı erişimi yapılıyor

en: Printing on the printer "%s"
tr: "%s" Yazıcısından yazdırılıyor

en: Close
tr: Kapat

en: Print option list
tr: Seçenekleri listesini yazdır

en: Your multi-function device was configured automatically to be able to scan. Now you can scan with "scanimage" ("scanimage -d hp:%s" to specify the scanner when you have more than one) from the command line or with the graphical interfaces "xscanimage" or "xsane". If you are using the GIMP, you can also scan by choosing the appropriate point in the "File"/"Acquire" menu. Call also "man scanimage" on the command line to get more information.
    
    Do not use "scannerdrake" for this device!
tr: Çok işlevli HP aygıtınız tarama işlevi etkin olacak biçimde kendiliğinden yapılandırıldı. Konsoldan "scanimage" ile (birden fazla tarama aygıtınız varsa "scanimage -d hp:%s" ile belirterek), X üzerinden "xscanimage" ya da "xsane" ile tarama yaptırabilirsiniz. GIMP kullanıyorsanız, "Dosya"/"Edin" menüsünden ilgili yeri seçerek de kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için konsoldan "man scanimage" komutunu verebilirsiniz.
    
    Bu aygıt için "scannerdrake" kullanmayın!

en: Your printer was configured automatically to give you access to the photo card drives from your PC. Now you can access your photo cards using the graphical program "MtoolsFM" (Menu: "Applications" -> "File tools" -> "MTools File Manager") or the command line utilities "mtools" (enter "man mtools" on the command line for more info). You find the card's file system under the drive letter "p:", or subsequent drive letters when you have more than one HP printer with photo card drives. In "MtoolsFM" you can switch between drive letters with the field at the upper-right corners of the file lists.
tr: Yazıcınız kendiliğinden bilgisayarınızdaki photocard sürücülerine erişebilecek biçimde yapılandırıldı. Artık photocard'larınıza "MtoolsFM" adlı grafiksel yazılım ile (Menüde "Uygulamalar" -> "Dosya araçları" -> "MTools Dosya Yöneticisi") ya da "mtools" komut satırı uygulaması ile (komut satırında "man mtools" yazarak bilgiye ulaşabilirsiniz) erişebilirsiniz. Kartın dosya sistemine "p:" sürücü harfinden, daha fazla photocard'lı HP yazıcınız varsa onu izleyen harflerden ulaşabilirsiniz. "MtoolsFM"de sürücü harfleri arasında geçişi dosya listelerinin sağ üst köşesindeki alandan yapabilirsiniz.

en: Reading printer data...
tr: Yazıcı verisi okunuyor ...

en: Transfer printer configuration
tr: Yazıcı yapılandırmasını aktar

en: You can copy the printer configuration which you have done for the spooler %s to %s, your current spooler. All the configuration data (printer name, description, location, connection type, and default option settings) is overtaken, but jobs will not be transferred.
    Not all queues can be transferred due to the following reasons:
tr: Yazdırma hazuzunuzu %s yerine %s yapmak için yazıcı yapılandırmanızı kopyalayabilirsiniz. Tüm yapılandırma bilgileri (yazıcı ismi, açıklaması, yeri, bağlantı türü ve öntanımlı seçenekler) kopyalanırken, bekleyen işler aktarılmayacaktır.
    Bilgi: Aşağıdaki sebeplerden dolayı tüm kuyruklar da aktarılabilir:

en: CUPS does not support printers on Novell servers or printers sending the data into a free-formed command.
tr: Novell sunucuları üzerindeki yazıcılara ve Novell yazıcılarına bir komutla veri gönderilmesini CUPS desteklemez.

en: PDQ only supports local printers, remote LPD printers, and Socket/TCP printers.
tr: PDQ sadece yerel yazıcıları, LPD yazıcılarını ve Soket/TCP yazıcılarını destekler.

en: LPD and LPRng do not support IPP printers.
tr: LPD ve LPRng, IPP yazıcıları desteklemez.

en: In addition, queues not created with this program or "foomatic-configure" cannot be transferred.
tr: Ek olarak, kuyruklar bu programla oluşturulmaz ya da "foomatic-yapılandırma" aktarılamaz.

en: 
    Also printers configured with the PPD files provided by their manufacturers or with native CUPS drivers cannot be transferred.
tr: 
    Ayrıca CUPS sürücüleri ya da üreticileri tarafından sağlanan PPD dosyaları ile yapılandırılan yazıcılar aktarılamaz.

en: 
    Mark the printers which you want to transfer and click 
    "Transfer".
tr: 
    Aktarmak istediğiniz yazıcıları işaretledikten sonra
    "Aktar" düğmesine tıklayınız.

en: Do not transfer printers
tr: Yazıcılar aktarılmasın

en: Transfer
tr: Aktar

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
tr: "%s" isimli yazıcı zaten %s altında var.
    "Aktar" düğmesiyle üzerine yazabilirsiniz.
    Ayrıca yeni bir isim girebilir ya da
    bu yazıcıyı atlayabilirsiniz.

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
tr: Yazıcı ismi sadece harfler, rakamlar ve alt çizgi içerebilir.

en: The printer "%s" already exists,
    do you really want to overwrite its configuration?
tr: "%s" yazıcısı zaten var.
    Onun yapılandırmasının üzerine yazılmasını
    gerçekten istiyor musunuz?

en: New printer name
tr: Yeni Yazıcı adı

en: Transferring %s...
tr: %s Transfer ediliyor ...

en: You have transferred your former default printer ("%s"), Should it be also the default printer under the new printing system %s?
tr: Öntanımlı yazıcınızı da ("%s") aktardınız. Yeni yazdırma sistemi %s altında da öntanımlı yazıcı olsun mu?

en: Refreshing printer data...
tr: Yazıcı verisi tazeleniyor ...

en: Configuration of a remote printer
tr: Ağ yazıcısı yapılandırması

en: Starting network...
tr: Ağ başlatılıyor ...

en: Configure the network now
tr: Ağ şimdi yapılandırılsın

en: Network functionality not configured
tr: Ağ işlevselliği yapılandırılmamış

en: You are going to configure a remote printer. This needs working network access, but your network is not configured yet. If you go on without network configuration, you will not be able to use the printer which you are configuring now. How do you want to proceed?
tr: Bir ağ yazıcısı yapılandırmak için ağ erişimine ihtiyacınız var, ancak ağınız henüz yapılandırılmamış. Bir ağ yapılandırması olmaksızın şimdi yapılandırılacak yazıcıyı kullanamayacaksınız. Ne yapmak istersiniz?

en: Go on without configuring the network
tr: Ağ yapılandırılmadan devam edilsin

en: The network configuration done during the installation cannot be started now. Please check whether the network gets accessable after booting your system and correct the configuration using the Mandrake Control Center, section "Network & Internet"/"Connection", and afterwards set up the printer, also using the Mandrake Control Center, section "Hardware"/"Printer"
tr: Kurulum sırasında yapılan ağ yapılandırması şimdi başlatılamaz. Daha sonra, sisteminizi başlattığınızda, ağ erişiminizi sağladıktan sonra Mandrake Kontrol Merkezi'nde "Ağ ve Internet"/"Bağlantı" bölümünden ya da "Donanım"/"Yazıcı" bölümünden ağ yazıcınızı yapılandırabilirsiniz.

en: The network access was not running and could not be started. Please check your configuration and your hardware. Then try to configure your remote printer again.
tr: Ağ erişiminiz yok ve başlatılamadı. Lütfen yapılandırmanızı ve donanımınızıkontrol ettikten sonra ağ yazıcınızı yapılandırmayı tekrar deneyin.

en: Restarting printing system...
tr: Yazdırma sistemi başlatılıyor ...

en: high
tr: yüksek

en: paranoid
tr: paranoyak

en: Installing a printing system in the %s security level
tr: %s güvenlik seviyesinde yazdırma sistemi kurulumu

en: You are about to install the printing system %s on a system running in the %s security level.
    
    This printing system runs a daemon (background process) which waits for print jobs and handles them. This daemon is also accessable by remote machines through the network and so it is a possible point for attacks. Therefore only a few selected daemons are started by default in this security level.
    
    Do you really want to configure printing on this machine?
tr: %s yazdırma sistemini %s güvenlik seviyesinde çalıştıracak bir kuruluma başlamak üzeresiniz.
    
    Bu yazdırma sistemi, yazdırma işlerini beklerken ve yazdırırken bir artalan süreci olarak çalışır. Bu sürece ağ üzerindeki diğer makinalar tarafından da erişilebilir ve saldırılara açıktır. Diğer yandan, sadece bir kaç benzer uygulama bu güvenlik seviyesinde öntanımlı olarak başlatılabilir.
    
    Bu makinada yazdırmanın yapılandırılmasını gerçekten istiyor musunuz?

en: Starting the printing system at boot time
tr: Açılış sırasında yazdırma sisteminin başlatılması

en: The printing system (%s) will not be started automatically when the machine is booted.
    
    It is possible that the automatic starting was turned off by changing to a higher security level, because the printing system is a potential point for attacks.
    
    Do you want to have the automatic starting of the printing system turned on again?
tr: Yazdırma sistemi (%s) makinanın açılışı sırasında otomatik olarak başlatılmayacaktır.
    
    Yazdırma sistemi potansiyel saldırı noktası olduğundan, ve daha yüksek bir güvenlik seviyesi gerektirdiğinden otomatik başlatmayı kapatmak daha uygun olacaktır.
    
    Yazdırma sisteminin otomatik başlatılmasını yine de istiyor musunuz?

en: Checking installed software...
tr: Kurulu yazılım denetleniyor...

en: Removing LPRng...
tr: LPRng Kaldırılıyor...

en: Removing LPD...
tr: LPD Kaldırılıyor...

en: Select Printer Spooler
tr: Yazıcı makarasını seçin

en: Which printing system (spooler) do you want to use?
tr: Hangi yazdırma sistemini (makara) kullanmak istiyorsunuz?

en: Configuring printer "%s"...
tr: "%s" yazıcısını yapılandır...

en: Installing Foomatic...
tr: Foomatic kuruluyor ...

en: Printer options
tr: Yazıcı seçenekleri

en: Preparing Printerdrake...
tr: PrinterDrake Hazırlanıyor ...

en: Configuring applications...
tr: Uygulamalar yapılandırılıyor...

en: Would you like to configure printing?
tr: Yazdırmayı ayarlamak istiyor musunuz?

en: Printing system:
tr: Sistem yazıdırılıyor:

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; to view information about it; or to make a printer on a remote CUPS server available for Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
tr: Aşağıdaki yazıcılar yapılandırıldı. Öntanımlı yazıcı yapmak, ayarlarını değiştirmek, hakkında bilgi almak ya da Star Office/OpenOffice.org/GIMP için kullanılmak üzere bir uzak CUPS sunucusunun yazıcısı yapmak isterseniz üzerine çift tıklayın.

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; or to view information about it.
tr: Aşağıdaki yazıcılar yapılandırıldı. Bir yazıcı hakkında bilgi almak ya da üzerinde değişiklik yapmak için ona tıklayınız.

en: Refresh printer list (to display all available remote CUPS printers)
tr: Yazıcı listesini tazele (Uzak CUPS yazıcıları da göstermek için)

en: Change the printing system
tr: Yazdırma sistemini değiştir

en: Normal Mode
tr: Normal Kip

en: Do you want to configure another printer?
tr: Başka yazıcı yapılandıracak mısınız?

en: Modify printer configuration
tr: Yazıcı Yapılandırmasını düzenle

en: Printer %s
    What do you want to modify on this printer?
tr: Yazıcı %s
    Bu yazıcıda neyi değiştireceksiniz?

en: Do it!
tr: YAP!

en: Printer connection type
tr: Yazıcı bağlantısı türü

en: Printer name, description, location
tr: Yazıcı ismi, açıklama, yeri

en: Printer manufacturer, model, driver
tr: Yazıcı üreticisi, modeli, sürücüsü

en: Printer manufacturer, model
tr: Yazıcı üreticisi, modeli

en: Set this printer as the default
tr: Bu yazıcıyı öntanımlı yazıcı olarak belirle

en: Add this printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
tr: Bu yazıcıyı Star Office/OpenOffice.org/GIMP'e ekle

en: Remove this printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
tr: Bu yazıcıyı Star Office/OpenOffice.org/GIMP'den kaldır

en: Print test pages
tr: Deneme sayfalarını yazdır

en: Know how to use this printer
tr: Bu yazıcının nasıl kullanıldığını bilmek için

en: Remove printer
tr: Yazıcı Kaldır

en: Removing old printer "%s"...
tr: Eski '%s' yazıcısı kaldırılıyor...

en: Default printer
tr: Öntanımlı yazıcı

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
tr: "%s" yazıcısı öntanımlı yazıcı olarak belirlendi

en: Adding printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
tr: Yazıcı Star Office/OpenOffice.org/GIMP'e ekleniyor

en: The printer "%s" was successfully added to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
tr: Yazıcı "%s" Star Office/OpenOffice.org/GIMP'e başarıyla eklendi.

en: Failed to add the printer "%s" to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
tr: Yazıcı "%s" Star Office/OpenOffice.org/GIMP'e eklenemedi.

en: Removing printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
tr: Yazıcı Star Office/OpenOffice.org/GIMP'den kaldırılıyor

en: The printer "%s" was successfully removed from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
tr: Yazıcı "%s" Star Office/OpenOffice.org/GIMP'den başarıyla kaldırıldı.

en: Failed to remove the printer "%s" from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
tr: Yazıcı "%s" Star Office/OpenOffice.org/GIMP'den kaldırılamadı.

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
tr: '%s' Yazıcısını kaldırmak istediğinize emin misiniz ?

en: Removing printer "%s"...
tr: '%s' yazıcısı kaldırılıyor...

en: Proxy configuration
tr: Vekil ayarları

en: Welcome to the proxy configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up your http and ftp proxies
    with or without login and password
tr: Vekil yapılandırma aracına hoş geldiniz.
    
    Burada, http ve ftp vekillerini kullanıcı ismi ve parolası
    olsun/olmasın yapılandırabilirsiniz

en: Please fill in the http proxy informations
    Leave it blank if you don't want an http proxy
tr: Lütfen http vekili bilgilerini giriniz.
    Bir http vekili kullanmayacaksanız boş bırakınız.

en: port
tr: Kapı

en: Url should begin with 'http:'
tr: Url başlangıcı 'http:' şeklinde olmalıdır

en: The port part should be numeric
tr: Kapı numarası rakamsal olmalıdır.

en: Please fill in the ftp proxy informations
    Leave it blank if you don't want an ftp proxy
tr: Ftp vekil sunucu bilgisini doldurunuz
    Eğer vekil sunucu kullanmak istemiyorsanız boş bırakınız.

en: Please enter proxy login and password, if any.
    Leave it blank if you don't want login/passwd
tr: Lütfen vekil sunucu kullanıcıadı ve parolasını giriniz,
    Eğer kullanıcıadı ve parola girmek istemiyorsanız boş bırakın

en: login
tr: Kullanıcı

en: password
tr: Parola

en: re-type password
tr: Parolayı tekrar biçimle

en: The passwords don't match. Try again!
tr: Parolalar uyuşmuyor. Tekrar deneyin!

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
tr: Biçemlendirilmiş RAID md%d'ye disk bölümü eklenemedi

en: Can't write file %s
tr: %s dosyasına yazılamadı

en: mkraid failed
tr: mkraid başarısız

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
tr: mkraid başarısız (raidtools eksik olabilir mi?

en: Not enough partitions for RAID level %d
tr: %d. seviye RAID için yetersiz sayıda disk bölümü

en: Standard: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect
                   to the Internet as a client.
    
    High:       There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
    
    Higher:    The security is now high enough to use the system as a server which can accept
                  connections from many clients. If your machine is only a client on the Internet, you
    	      should choose a lower level.
    
    Paranoid:  This is similar to the previous level, but the system is entirely closed and security
                    features are at their maximum
    
    Security Administrator:
                   If the 'Security Alerts' option is set, security alerts will be sent to this user (username or
    	       email)
tr: Standart: Bu standart güvenlik seviyesi internete bağlanan her makine için önerilir.
    
    Yüksek:   Bu seviye bazı sınırlayan kurallar getirir ve her akşam daha fazla otomatik denetim yapar.
    
    Daha Yüksek:    Sistemin bir güvenli sunucu olarak kullanılabilmesi için hertürlü önlemi alır.
                     Eğer sisteminizi bir sunucu olarak degilde bir internet istemci (yani sadece internete
                     bağlanacak bir sistem) olarak düşünüyorsanız daha alçak bir seviye seçin.
    
    Paranoyak:     "Daha Yüksek" seçeneğindekinin tüm özellikleri ile birlikte sistem tüm girişlere kapatılır
                     ve sistem maksimum bir güvenlik seviyesine alınır.
    
    Güvenlik Yöneticisi:
                    Eğer 'Güvenlik Alarmları' seçenekleri belirlendiyse gerekli güvenlik alarmları kullanıcılara
    /t   yollanacaktır. ( kullanıcı adı ve email )

en: Security Level:
tr: Güvenlik seviyesi:

en: Security Alerts:
tr: Güvenlik Alarmları:

en: Security Administrator:
tr: Güvenlik Yöneticisi:

en: Network Options
tr: Ağ Seçenekleri

en: System Options
tr: Sistem Seçenekleri

en: The following options can be set to customize your
    system security. If you need explanations, click on Help.
tr: İzleyen sorular sisteminizin güvenliğini özelleştirmeniz için
    gerekli olan seçenekleri sunmaktadır. Eğer yardıma ihtiyacınız olursa
    Yardım tuşuna basınız.

en:  (default: %s)
tr:  (Öntanımlı: %s)

en: Periodic Checks
tr: Periyodik Denetlemeler

en: Please wait, setting security level...
tr: Lütfen bekleyin, güvenlik seviyesi ayarlanıyor...

en: Please wait, setting security options...
tr: Lütfen bekleyin, güvenlik seçenekleri ayarlanıyor...

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
tr: ALSA (Gelişmiş Linux Ses Mimarisi) ses sistemi başlatılıyor

en: Anacron a periodic command scheduler.
tr: Anacron, periyodik komut zamanlayıcısı

en: apmd is used for monitoring batery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
tr: apmd pil durumunu izlemek için ve syslog aracılığıyla bunun kaydını tutmak için kullanılır.
    Ayrıca pil azaldığında sistemi kapatmak için de kullanılır.

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
tr: at komutu, zamanlanan komutları çalışmaları gereken zamanlarda çalıştırır.
    Sistem yükü yeterince düşük olduğunda yığın komutları çalıştırır.

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
tr: cron, kullanıcılara özel komutları peritodik zamanlamalarla çalıştırabilen
    standart bir UNIX programıdır. vixie cron, standart cron'a eklenmiş birçok
    yeni özellik içerir.

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
tr: GPM, Midnight Commander gibi metin tabanlı uygulamalara fare desteği ekler.
    Ayrıca konsolda fareyle kesme ve yapıştırma işlemlerine izin verir.
    Konsolda pop-up menü desteği sağlar.

en: HardDrake runs a hardware probe, and optionally configures
    new/changed hardware.
tr: HardDrake donanım analizini ve yapılandırma seçeneklerini başlatır
    donanım yenileme/değiştirme.

en: Apache is a World Wide Web server. It is used to serve HTML files and CGI.
tr: Apache bir World Wide Web sunucusudur. HTML dosyaları ve CGI sunumu için kullanılır.

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
tr: Internet superserver daemon (çoğunlukla inetd olarak adlandırılır) birçok 
    başka internet servisini gerektiğinde çalıştırır. İçinde telnet, ftp, rsh ve rlogin gibi pekçok programın bulunduğu servisleri çalıştırmakla yükümlüdür.
    inetd'yi sistemden çıkarmak, onun çalıştırmakla yükümlü olduğu bütün servisleri 
    kaldırmak anlamına gelir.

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.2 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
tr: Bilgisayarınızı diğer ağlardan koruma amacıyla ateş duvarı kurma uygulaması için
    Linux kernel 2.2 serisi için hazırlanmış paket filitrelemesini başlatır.

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
tr: Bu paket /etc/sysconfig/keyboard'daki seçili klavye düzenini yükler.
    Hangi klavye düzeninin kullanılıcağı kbdconfig ile ayarlanabilir.
    Bu, mandrake kurulan birçok makinede etkin olarak bırakılmalıdır.

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
tr: /usr/include/linux/{autoconf,version}.h için
    /boot içinde çekirdek başlığının otomatik yeniden üretimi

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
tr: Açılışta donanım algılaması ve yapılandırması.

en: Linuxconf will sometimes arrange to perform various tasks
    at boot-time to maintain the system configuration.
tr: Linuxconf ile, sistem açılışı sırasında çeşitli işlemlerin uygulanışını
    sistem yapılandırması bağlamında düzenlenebilir.

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
tr: lpd, lpr'nin düzgün olarak çalışması için gerekli yazıcı daemonudur.
    lpd temel olarak, yazdırma görevlerini yöneten ve onları yazıcıya gönderen sunucudur.

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
tr: Linux Sanal Sunucu, yüksek performans ve yüksek
    erişilebilirlik kullanımını sağlar.

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve host names to IP addresses.
tr: named (BIND) sunucu isimlerini IP adreslerine dönüştüren Alan Adı Sunucusudur (DNS).

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
tr: Bütün Ağ Dosya Sistemlerini (NFS), SMB (Lan Manager/Windows), ve 
    NCP (NetWare) bağlama noktalarını bağlar ve ayırır.

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
tr: Açılış sırasında başlamak için ayarlanmış bütün ağ arayüzlerini aktive eder/kapatır.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
tr: NFS TCP/IP ağlarda dosya paylaşımı için kullanılan popüler bir protokoldür.
    Bu servis, /etc/exports dosyasında ayarları bulunan NFS sunucusunun 
    kullanımını sağlar.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
tr: NFS TCP/IP ağlarda dosya paylaşımı için kullanılan popüler bir 
    protokoldür. Bu servis NFS dosya kilidi kullanımını sağlar.

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
tr: Başlangıçta Xwindows ve konsol altında tuş kilidini
    her başlangıçta açar.

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
tr: OKI 4w ve windows uyumlu yazıcıları destekler.

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
tr: PCMCIA desteği, laptoplarda ethernet ve modem gibi aygıtların desteklernmesini
    sağlar. Ayarlanmadığı sürece açılışta çalışmayacaktır, çalışmasına ihtiyaç duyulmayan 
    makinalarda kurulu olması sorun oluşturmayacaktır.

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
tr: portmapper, NFS ve NIS gibi protokoller tarafından kullanılan RPC 
    bağlantılarını düzenler. Portmap sunucusu RPC mekanizmasını kullanan
    protokollerle servis yapan makinelerde kurulu ve çalışıyor durumda olmalıdır.

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that moves mail from one machine to another.
tr: Postfix, elektronik postaları bir makinadan diğerine yollayan Elektronik Posta Aktarma Uygulamasıdır.

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
tr: Yüksek kalite rastgele sayı üretimi için sistem entropi havuzunun 
    saklanması ve yeniden eski haline getirilmesini sağlar.

en: Assign raw devices to block devices (such as hard drive
    partitions), for the use of applications such as Oracle
tr: Oracle gibi bazı uygulamalarla kullanmak için
    blok aygıtlarını (örn: sabit disk bölümleri)
    temel aygıtlarla eşlendirir

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
tr: routed daemonu otomatik IP router tablosunun RIP protokolü tarafından
    yenilenmesine izin verir. RIP genelde küşük ağlarda kullanılır, daha büyük
    ağlarda daha karmaşık routing protokollerine ihtiyaç vardır.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
tr: rstat protokolü bir ağdaki kullanıcıların o ağdaki herhangi bir
    makina hakkında performans ölçüleri alabilmelerini sağlar.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
tr: rusers protokolü bir ağdaki kullanıcıların o ağda bulunan makinalarda
    çalışan kullanıcıları görmenizi sağlar.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
tr: rwho protokolü, uzak kullanıcıların, rwho daemonu çalıştıran bir makinada
    bulunan tüm kullanıcıları görmelerine izin verir.

en: Launch the sound system on your machine
tr: Ses sistemini Makinede uygula

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
tr: Syslog, birçok daemonun mesajlarını çeşitli sistem kayıt dosyalarında
    tutmalarına izin verir. Syslog'un her zaman çalışır durumda olması
    akıllıca bir davranıştır.

en: Load the drivers for your usb devices.
tr: USB aygıtlarınız için dürücülerini yükleyiniz.

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
tr: X Font Sunucusu'nu çalıştırır (bunun kullanımı için XFree gerekir).

en: Choose which services should be automatically started at boot time
tr: Açılış sırasında otomatik olarak başlatılacak hizmetleri seçiniz

en: Printing
tr: Yazdırılıyor

en: Internet
tr: İnternet

en: File sharing
tr: Dosya paylaşımı

en: System
tr: Sistem

en: Remote Administration
tr: Uzak Yönetim

en: Database Server
tr: Veritabanı Sunucusu

en: Services: %d activated for %d registered
tr: Hizmetler: %d / %d etkinleştirildi

en: Services
tr: Hizmetler

en: running
tr: çalışıyor

en: stopped
tr: durdu

en: Services and deamons
tr: Hizmetler ve artalan süreçleri

en: No additional information
    about this service, sorry.
tr: Bu hizmet hakkında
    başka bilgi yok.

en: On boot
tr: Önyükleme

en: Start
tr: Başlat

en: Stop
tr: Durdur

en: Thank you for choosing Mandrake Linux 9.0
tr: Mandrake Linux 9.0 sürümünü seçtiğiniz için Teşekkür ederiz

en: Welcome to the Open Source world
tr: Açık Kaynak Kodu dünyasına hoş geldiniz

en: The success of MandrakeSoft is based upon the principle of Free Software. Your new operating system is the result of collaborative work on the part of the worldwide Linux Community
tr: MandrakeSoft başarısı Özgür Yazılım felsefesi üzerine kuruludur. Yeni işletim sisteminiz dünya çapında Linux Topluluğunun ortaklaşa çalışmasının bir sonucudur.
    
    Çeviri hatalarını lütfen <nilgun@fide.org> adresine bildiriniz.

en: Get involved in the Free Software world
tr: Özgür Yazılım dünyasına katılın

en: Want to know more about the Open Source community?
tr: AÇık Kaynak topluluğu hakkkında daha fazla öğrenmek mi istyorsunuz?

en: To share your own knowledge and help build Linux tools, join the discussion forums you'll find on our "Community" webpages
tr: Kendi bilginizi paylaşmak ve Linux araçlarının yapımına yardım etmek istiyorsanız, "Community" sayfalarımızda bulunan tartışma gruplarına katılın.

en: Get the most from the Internet
tr: Internet'ten en fazlasını alın

en: Mandrake Linux 9.0 has selected the best software for you. Surf the Web and view animations with Mozilla and Konqueror, or read your mail and handle your personal information with Evolution and Kmail
tr: Mandrake Linux 9.0 sizin için en iyi yazılımları seçti. Mozilla ve Konqueror kullanarak Web'de dolaşın, animasyonları izleyin; ya da Evolution ve KMail kullanarak iletilerinizi okuyun, kişisel bilgilerini yönetin

en: Discover the most up-to-date graphical and multimedia tools!
tr: En yeni grafik ve çokluortam araçlarını keşfedin!

en: Push multimedia to its limits!
tr: Çokluortamın sınırlarını zorlayın!

en: Mandrake Linux 9.0 enables you to use the very latest software to play audio files, edit and handle your images or photos, and play videos
tr: Mandrake Linux 9.0 en son yazılımlar ile ses dosyalarını çalmanızı, resim veya fotoğraflarınızı düzenlemenizi ve video dosyalarını oynatmanızı sağlar

en: Games
tr: Oyunlar

en: Mandrake Linux 9.0 provides the best Open Source games - arcade, action, strategy, ...
tr: Mandrake Linux 9.0 en iyi Açık Kaynak Kodlu oyunlarla gelir - savaş, kart oyunları, spor, taktik ve strateji oyunları, zeka oyunları , vs. ...

en: Mandrake Control Center
tr: Mandrake Kontrol Merkezi

en: Mandrake Linux 9.0 provides a powerful tool to fully customize and configure your machine
tr: The Mandrake Linux 9.0  sisteminizi tamamen özelleştirebileceğiniz ve yapılandırabileceğiniz komple bir yazılım içerir

en: User interfaces
tr: Kullanıcı arabirimleri

en: Mandrake Linux 9.0 provides you with 11 user interfaces that can be fully modified: KDE 3, Gnome 2, WindowMaker, ...
tr: Mandrake Linux 9.0 tamamen özelleştirilebilir 11 kullanıcı arabirimiyle gelir: KDE 3, Gnome 2, WİndowMaker, ...

en: Development simplified
tr: Basitleştirilmiş geliştirme

en: Mandrake Linux 9.0 is the ultimate development platform
tr: Mandrake Linux 9.0 benzersiz bir geliştirme platformudur

en: Use the full power of the GNU gcc 3 compiler as well as the best Open Source development environments
tr: GNU gcc 3 derleyicisi ve de en iyi Açık Kodlu geliştirme ortamlarını tam güç kullanın

en: Turn your machine into a reliable server
tr: Makinanızı güvenilir bir sunucuya dönüştürün

en: Transform your machine into a powerful Linux server with a few clicks of your mouse: Web server, mail, firewall, router, file and print server, ...
tr: Farenizin birkaç tıkıyla makinanızı güçlü bir Linux sunucusu haline getirin: Web sunucusu, posta, ateşduvarı, yönlendirici, dosya ve yazıcı sunucusu, ...

en: Optimize your security
tr: Güvenliğinizi en etkin hale getirin

en: The MandrakeSecurity range includes the Multi Network Firewall product (M.N.F.)
tr: MandrakeSecurity, Çoklu Ağ Ateşduvarı (Multi Network Firewall=M.N.F.) ürünü içerir.

en: This firewall product includes network features that allow you to fulfill all your security needs
tr: Bu ateşduvarı ürünü, bütün güvenlik ihtiyaçlarınızı karşılayacak ağ özelliklerini barındırır.

en: This product is available on MandrakeStore website
tr: Bu ürün MandrakeStore web sitesinden edinilebilir

en: The official MandrakeSoft store
tr: Resmi MandrakeSoft mağazası

en: Our full range of Linux solutions, as well as special offers on products and other "goodies," are available online on our e-store:
tr: Bütün ölçeklerdeki Linux çözümlerimiz, aynı zamanda ürünlerdeki özel fırsatlar ve diğer "goodie'ler", çevrimiçi olarak e-mağazamızda:

en: Strategic partners
tr: Strateji ortaklarımız

en: MandrakeSoft works alongside a selection of companies offering professional solutions compatible with Mandrake Linux. A list of these partners is available on the MandrakeStore
tr: MandrakeSoft, Mandrake Linux'le uyumlu profesyonel çözümler sunan seçkin şirketlerle çalışır. Bu ortaklarımızın listesine MandrakeStore'dan ulaşılabilir

en: Discover MandrakeSoft's training catalogue Linux-Campus
tr: MandrakeSoft'un eğitim kataloğu Linux-Campus'ü keşfedin

en: The training program has been created to respond to the needs of both end users and experts (Network and System administrators)
tr: Eğitim programı hem son kullanıcıların hem de uzmanların ( Ağ ve Sistem yöneticileri) ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmıştır

en: Certify yourself on Linux
tr: Linux üzerine sertifika alın

en: Whether you choose to teach yourself online or via our network of training partners, the Linux-Campus catalogue prepares you for the acknowledged LPI certification program (worldwide professional technical certification)
tr: Kendi kendinize çevrimiçi veya eğitim ortakları ağımız kanılıyla eğitimden hangisini seçerseniz seçin, Linux-Campus kataloğu sizi LPI sertifika programına (dünya çapında geçerli profesyonel teknik sertifikalama) hazırlar

en: Become a MandrakeExpert
tr: Bir MandrakeExpert olun

en: Find the solutions of your problems via MandrakeSoft's online support platform
tr: Sorunlarınıza çözümleri MandrakeSoft'un çevrimiçi destek platformu ile bulun

en: Join the MandrakeSoft support teams and the Linux Community online to share your knowledge and help others by becoming a recognized Expert on the online technical support website:
tr: MandrakeSoft destek takımlarına ve çevrimiçi Linux Topluluğuna katılarak bilginizi paylaşın ve çevrimiçi teknik destek web sitesinde Uzman (Expert) olarak tanınarak diğer insanlara yardım edin:

en: MandrakeExpert Corporate
tr: MandrakeExpert Kurumsal

en: An online platform to respond to company's specific support needs
tr: Şirketinizin özel destek ihiyaçlarını karşılayan çevrimiçi platform

en: All incidents will be followed up by a single qualified MandrakeSoft technical expert.
tr: Bütün sorunlar tek bir yetkili MandrakeSoft teknik uzmanı tarafından takip edilecek

en: Discover MandrakeClub and Mandrake Corporate Club
tr: MandrakeClub ve Mandrake Corporate Club'ı keşfedin

en: MandrakeClub and Mandrake Corporate Club were created for business and private users of Mandrake Linux who would like to directly support their favorite Linux distribution while also receiving special privileges. If you enjoy our products, if your company benefits from our products to gain a competititve edge, if you want to support Mandrake Linux development, join MandrakeClub!
tr: MandrakeClub ve Mandrake Corporate Club, iş dünyası ve özel ayrıcalıklar kazanırken doğrudan favori Linux dağıtımlarını desteklemek isteyen Mandrake Linux kullanıcıları için oluşturulmuştur. Eğer ürünlerimizi beğendiyseniz, eğer şirketiniz rekabette bir adım önde olmak için ürünlerimizden faydalanıyorsa, eğer Mandrake Linux'un geliştirilmesine katkı sağlamak istiyorsanız, MandrakeClub'a katılın!

en: Installing packages...
tr: Paketler kuruluyor...

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
tr: Lütfen çıkın ve Ctrl-Alt-BackSpace tuşlarına basın

en: Please relog into %s to activate the changes
tr: Lütfen değişiklikleri etkinleştirmek için tekrar %s'e giriş yapın

en: Mandrake Terminal Server Configuration
tr: Mandrake Terminal Sunucu Yapılandırması

en: Enable Server
tr: Sunucuyu etkinleştir

en: Disable Server
tr: Sunucuyu etkisizleştir

en: Start Server
tr: Sunucuyu başlat

en: Stop Server
tr: Sunucuyu durdur

en: Etherboot Floppy/ISO
tr: Etherboot Disket/ISO

en: Net Boot Images
tr: Net boot görüntüleri

en: Add/Del Users
tr: Kullanıcı ekle/sil

en: Add/Del Clients
tr: İstemci ekle/sil

en: Boot Floppy
tr: Açılış disketi

en: Boot ISO
tr: Açılış ISO' su

en: Build Whole Kernel -->
tr: Bütün Çekirdeği Derle -->

en: This will take a few minutes.
tr: Bu işlem birkaç dakika sürebilir.

en: No kernel selected!
tr: Hiç çekirdek seçilmemiş!

en: Build Single NIC -->
tr: Tek NIC' i yapılandır -->

en: No nic selected!
tr: Bir NIC seçilmemiş!

en: Build All Kernels -->
tr: Bütün çekirnekleri derle -->

en: <-- Delete
tr: <-- Sil

en: Delete All NBIs
tr: Bütün NBI' ları sil

en: Add User -->
tr: Kullanıcı ekle -->

en: <-- Del User
tr: <-- Kullanıcı Sil

en: No net boot images created!
tr: Hiçbir Net boot görüntüleri oluşturulmadı!

en: Add Client -->
tr: İstemci Ekle -->

en: <-- Del Client
tr: <-- İstemci Sil

en: dhcpd Config...
tr: dhcpd Yapılandırması...

en: dhcpd Server Configuration
tr: dhcpd Sunucu Yapılandırması

en: Most of these values were extracted
    from your running system. You can modify as needed.
tr: Bu değerlerin çoğu çalışan sisteminizden ayıklandı.
    Gereklileri düzenleyebilirsiniz.

en: Write Config
tr: Yapılandırmayı Kaydet

en: Please insert floppy disk:
tr: Lütfen Disket takın:

en: Couldn't access the floppy!
tr: Diskete erişilemiyor!

en: Floppy can be removed now
tr: Disketi çıkartabilirsiniz

en: No floppy drive available!
tr: Mecut disket sürücünüz yok

en: Etherboot ISO image is %s
tr: Etherboot ISO görüntüsü: %s

en: Something went wrong! - Is mkisofs installed?
tr: Bazışeyler hatalı gidiyor! - mkisofs yüklü mü?

en: Need to create /etc/dhcpd.conf first!
tr: Öncelikle /etc/dhcpd.conf dosyası oluşturulmalı!

en: Error!
tr: Hata!

en: I can't find needed image file `%s'.
tr: Gerekli imaj dosyası %s i bulamadım.

en: Auto Install Configurator
tr: Otomatik kurulum yapılandırıcısı

en: You are about to configure an Auto Install floppy. This feature is somewhat dangerous and must be used circumspectly.
    
    With that feature, you will be able to replay the installation you've performed on this computer, being interactively prompted for some steps, in order to change their values.
    
    For maximum safety, the partitioning and formatting will never be performed automatically, whatever you chose during the install of this computer.
    
    Do you want to continue?
tr: Otomatik kurulum disketini yapılandırmak üzeresiniz. Bu özellik biraz tehlikelidir ve dikkatli kullanılmalıdır.
    
    Bu disket kullanılarak yapılan kurulum bazı aşamalarda bazı değerlerin girilmesi için etkileşimli olacaktır.
    
    Güvenliğiniz için, disk bölümlendirme ve biçemlendirme kesinlikle otomatik olarak yapılmayacaktır.
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Automatic Steps Configuration
tr: Otomatik adım yapılandırması

en: Please choose for each step whether it will replay like your install, or it will be manual
tr: Lütfen kurulumun etkileşimli olmasını istediğiniz aşamalarını seçiniz, seçmezseniz bu işi kendiniz elle yapmak zorunda kalacaksınız.

en: Creating auto install floppy
tr: Otomatik kurulum disketi oluşturuluyor

en: 
    Welcome.
    
    The parameters of the auto-install are available in the sections on the left
tr: 
    Hoş Geldiniz
    
    Otomatik kurulum parametrelerini soldaki bölümde bulabilirsiniz

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

en: The floppy has been successfully generated.
    You may now replay your installation.
tr: Disket kusursuzca oluşturuldu.
    Geride kalan kurulumunuza devam edebilirsiniz.

en: Auto Install
tr: Otomatik Kurulum

en: Add an item
tr: Bir öğe ekle

en: Remove the last item
tr: Son öğeyi kaldır

en: Cron not available yet as non-root
tr: Cron, root dışındakilerce kullanılmaya henüz hazır değil

en: WARNING
tr: UYARI

en: FATAL
tr: ÖLÜMCÜL

en: INFO
tr: BİLGİ

en: 
                          DrakBackup Report
tr: 
                     DrakYedekleme Raporu

en: 
                          DrakBackup Daemon Report
tr: 
                    DrakYedekleme Sunucusu Raporu

en: 
                        DrakBackup Report Details
tr: 
             DrakYedekleme Raporunun Ayrıntıları

en: Total progess
tr: Toplam işlem

en: %s exists, delete?
    
    Warning: If you've already done this process you'll probably
     need to purge the entry from authorized_keys on the server.
tr: %s dosyası var, silinsin mi?
    
    Uyarı: Bu işlemi önceden yaptıysanız herhalde girişi sunucudaki
    authorized_keys'ten silmeniz gerekecek.

en: This may take a moment to generate the keys.
tr: Anahtarların oluşturulması biraz süre alabilir.

en: ERROR: Cannot spawn %s.
tr: HATA: %s başlatılamadı (spawn)

en: No password prompt on %s at port %s
tr: %s makinasının %s portunda parola istemi yok

en: Bad password on %s
tr: %s için yanlış parola

en: Permission denied transferring %s to %s
tr: %s 'i %s 'e taşımaya izin verilmedi

en: Can't find %s on %s
tr: %s üzerinde %s bulunamadı

en: %s not responding
tr: %s yanıt vermiyor

en: Transfer successful
    You may want to verify you can login to the server with:
    
    ssh -i %s %s\@%s
    
    without being prompted for a password.
tr: Aktarma başarıyla gerçekleştirildi!
    Aşağıdaki komutla, size parola sorulmadan, sunucuda oturum
    açıp açamadığınızı görebilirsiniz:
    
    ssh -i %s %s\@%s

en: WebDAV remote site already in sync!
tr: Uzaktaki WebDAV sitesi zaten eşitlenmiş!

en: WebDAV transfer failed!
tr: WebDAV aktarımı gerçekleştirilemedi!

en: No CDR/DVDR in drive!
tr: CDR/DVDR sürücüsü yok!

en: Does not appear to be recordable media!
tr: Kaydedilebilir ortam gibi görünmüyor!

en: Not erasable media!
tr: Silinebilir ortam değil!

en: This may take a moment to erase the media.
tr: Ortamı silmek biraz süre alabilir.

en: Permission problem accessing CD.
tr: CD'ye erişimde izin sorunu var.

en: No tape in %s!
tr: %s üzerinde bant yok!

en: Backup system files...
tr: Sistem dosyalarını yedekle...

en: Hard Disk Backup files...
tr: Sabit disk yedekleme dosyaları...

en: Backup User files...
tr: Kullanıcı dosyalarını yedekle...

en: Hard Disk Backup Progress...
tr: Sabit Disk Yedekleme İşlemi...

en: Backup Other files...
tr: Diğer dosyaları yedekle...

en: No changes to backup!
tr: Yedekte değişiklik yok!

en: 
    Drakbackup activities via %s:
tr: 
    %s aracılığıyla yapılan Drakbackup etkinliği:

en: file list sent by FTP: %s
tr: FTP tarafından gönderilen dosya listesi: %s

en: 
     FTP connection problem: It was not possible to send your backup files by FTP.
tr: 
     FTP bağlantısında sorun oluştu: Yedeklenen dosyalarınız FTP ile gönderilemedi.

en: 
    Drakbackup activities via CD:
tr: 
    CD aracılığıyla yapılan Drakbackup etkinliği:

en: 
    Drakbackup activities via tape:
tr: 
    Teyp aracılığıyla yapılan Drakbackup etkinliği:

en:  Error during mail sending.
tr:  Posya gönderimi sırasında hata oluştu.

en: Can't create catalog!
tr: Katalog oluşturulamıyor!

en: File Selection
tr: Dosya Seçimi

en: Select the files or directories and click on 'Add'
tr: Dosyaları ve dizinleri seçin ve 'Ekle'ye tıklayın

en: 
    Please check all options that you need.
tr: 
    Lütfen size gereken tüm seçenekleri işaretleyiniz.

en: These options can backup and restore all files in your /etc directory.
tr: Bu seçeneklerle /etc dizinindeki tüm dosyaları yedekleyebilir ve geri alabilirsiniz.

en: Backup your System files. (/etc directory)
tr: Sistem Dosyalarını Yedekle (/etc dizini)

en: Use incremental backup  (do not replace old backups)
tr: Fark yedeklemesi Kullanılsın (eski yedeklemeler kullanılmaz)

en: Do not include critical files (passwd, group, fstab)
tr: Kritik dosayalar yedeklenmesin (passwd, group, fstab)

en: With this option you will be able to restore any version
     of your /etc directory.
tr: Bu seçenekle /etc dizininizin herhangi bir sürümünü geri alabilirsiniz

en: Please check all users that you want to include in your backup.
tr: Lütfen yedeklemede içerilmesini istediğiniz tüm kullanıcıları işaretleyin.

en: Do not include the browser cache
tr: Tarayıcının bellekleme dosyaları yedeklenmesin

en: Use Incremental Backups  (do not replace old backups)
tr: Fark Yedeklemesi Yapılsın (eski yedeklemeler kullanılmaz)

en: Remove Selected
tr: Seçilenleri Sil

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Use network connection to backup
tr: Yedeklemede ağ bağlantısı kullanılsın

en: Net Method:
tr: Ağ Yöntemi:

en: Use Expect for SSH
tr: SSH için Expect'i kullan

en: Create/Transfer
    backup keys for SSH
tr: SSH yedekleme anahtarı
    oluştur/aktar

en:   Transfer  
    Now
tr:   Şimdi  
    Aktar

en: Other (not drakbackup)
    keys in place already
tr: Diğer (drakbackup Hariç/Değil)
    Anahtarlar zaten yerlerinde

en: Please enter the host name or IP.
tr: Lütfen makina adını ya da IP numarasını giriniz.

en: Please enter the directory (or module) to
     put the backup on this host.
tr: Lütfen yedekleri yerleştireceğiniz dizinin
    ya da modülün adını yazınız.

en: Please enter your login
tr: Lütfen kullanıcı adınızı yazınız

en: Please enter your password
tr: Lütfen parolanızı yazınız

en: Remember this password
tr: Bu parolayı hatırla

en: Need hostname, username and password!
tr: Makine adı, kullanıcı adı ve parola gerekli!

en: Use CD/DVDROM to backup
tr: Yedeklemede CD/DVDROM kullanılsın

en: Please choose your CD/DVD device
    (Press Enter to propogate settings to other fields.
    This field isn't necessary, only a tool to fill in the form.)
tr: Lütfen CD/DVD aygıtınızı seçin
    (Enter tuşuna basınca diğer alanlar doldurulacak. Bu alanı
    doldurmak zorunlu değil; bu, formu doldurmak için bir yardımcı.)

en: Please choose your CD/DVD media size (Mb)
tr: Lütfen CD/DVD medyası boyutunu seçiniz

en: Please check for multisession CD
tr: Çok oturumlu CD kullanıyorsanız işaretleyin

en: Please check if you are using CDRW media
tr: CDRW ortamı kullanıyorsanız işaretleyin

en: Please check if you want to erase your RW media (1st Session)
tr: Önce CDRW (ilk oturumu) silinsin isterseniz işaretleyin

en:  Erase Now
tr:  Şimdi Sil

en: Please check if you are using a DVDR device
tr: DVDR aygıtı kullanıyorsanız işaretleyin

en: Please check if you are using a DVDRAM device
tr: DVDRAM aygıtı kullanıyorsanız işaretleyin

en: Please enter your CD Writer device name
     ex: 0,1,0
tr: Lütfen CD yazıcınızın aygıt ismini yazın
     örn: 0,1,0

en: No CD device defined!
tr: Hiç CD aygıtı tanımlanmamış!

en: Use tape to backup
tr: Yedeklemede teyp kullan

en: Please enter the device name to use for backup
tr: Lütfen yedekleme için kullanılacak aygıt ismini giriniz

en: Please check if you want to use the non-rewinding device.
tr: Geri saramayan bir aygıtı kullanmak istiyorsanız işaretleyin.

en: Please check if you want to erase your tape before the backup.
tr: Önce teyp silinsin isterseniz işaretleyin

en: Please check if you want to eject your tape after the backup.
tr: Yedeklemeden sonra teyp çıkarılsın isterseniz işaretleyin

en: Please enter the maximum size
     allowed for Drakbackup
tr: Drakbackup için izin verilen
    en büyük boyutu giriniz

en: Please enter the directory to save to:
tr: Lütfen içine kaydedilecek dizini yazın:

en: Use quota for backup files.
tr: Yedekleme dosyaları için kota kullanılsın

en: Network
tr: Ağ

en: HardDrive / NFS
tr: Sabit Disk / NFS

en: Tape
tr: Teyp

en: hourly
tr: saatlik

en: daily
tr: günlük

en: weekly
tr: haftalık

en: monthly
tr: aylık

en: Use daemon
tr: Ardsüreç kullanılsın

en: Please choose the time 
    interval between each backup
tr: Lütfen yedeklemeler arasındaki süreyi seçin.

en: Please choose the
    media for backup.
tr: Lütfen yedekleme
    ortamını seçin

en: Please be sure that the cron daemon is included in your services. 
    
    Note that currently all 'net' medias also use the hard drive.
tr: Lütfen cron hizmetinin gerektiğini unutmayın.
    
    Ayrıca şu anda bütün 'ağ' ortamları sabit diski de kullanır.

en: Send mail report after each backup to:
tr: Her yedeklemeden sonra raporu postala:

en: Delete Hard Drive tar files after backup to other media.
tr: Diğer ortama yedekleme yapıldıktan sonra Sabit Diskteki tar dosyalarını sil.

en: What
tr: Ne

en: Where
tr: Nereye

en: When
tr: Ne Zaman

en: More Options
tr: Diğer Seçenekler

en: Drakbackup Configuration
tr: Drakbackup Yapılandırması

en: Please choose where you want to backup
tr: Lütfen yedeklenecek yeri seçiniz.

en: on Hard Drive
tr: Sabit Diskte

en: across Network
tr: Ağ üzerinde

en: on CDROM
tr: CDROM üzerine

en: on Tape Device
tr: Teyp üzerine

en: Please choose what you want to backup
tr: Lütfen neyi yedekleyeceğinizi seçiniz.

en: Backup system
tr: Sistem yedeklensin

en: Backup Users
tr: Kullanıcılar yedeklensin

en: Select user manually
tr: Kullanıcılar elle seçilsin

en: 
    Backup Sources:
tr: 
    Yedekleme Kaynakları:

en: 
    - System Files:
tr: 
    - Sistem Dosyaları:

en: 
    - User Files:
tr: 
    - Kullanıcı Dosyaları:

en: 
    - Other Files:
tr: 
    - Diğer Dosyalar:

en: 
    - Save on Hard drive on path: %s
tr: 
    - Sabit diskteki kayıt yeri: %s

en: 
    - Delete hard drive tar files after backup.
tr: 
    - Yedeklemeden sonra sabit diskteki tar dosyalarını sil.

en: 
    - Burn to CD
tr: 
      - Cd'ye Yaz

en:  on device: %s
tr:  %s aygıtında

en:  (multi-session)
tr:  (çok oturumlu)

en: 
    - Save to Tape on device: %s
tr: 
    - %s aygıtındaki banta kaydet

en: 
    - Save via %s on host: %s
tr: 
    - %s ile %s makinasına kaydet

en: 		 user name: %s
    		 on path: %s
tr: 		 kullanıcı ismi: %s
    		     dosya yolu: %s

en: 
    - Options:
tr: 
    - Seçenekler:

en: 	Do not include System Files
tr: 	Sistem Dosyaları Bulunmasın

en: 	Backups use tar and bzip2
tr: 	Yedeklerde tar ve bzip2 kullanılsın

en: 	Backups use tar and gzip
tr: 	Yedeklerde tar ve gzip kullanılsın

en: 
    - Daemon (%s) include:
tr: 
    - Ardsüreç (%s) bulunsun :

en: 	-Hard drive.
tr: 	-Sabit disk.

en: 	-Tape
tr: 	-Teyp

en: 	-Network by FTP.
tr: 	-FTP ile Ağ.

en: 	-Network by SSH.
tr: 	-SSH ile Ağ.

en: 	-Network by rsync.
tr: 	-rsync ile Ağ.

en: 	-Network by webdav.
tr: 	-webdav ile Ağ.

en: No configuration, please click Wizard or Advanced.
tr: Yapılandırılmamış, lütfen 'Sihirbaz'a ya da 'Gelişmiş'e tıklayın.

en: List of data to restore:
tr: Yerine konulacak verinin listesi:

en: List of data corrupted:
tr: Bozuk veri listesi:

en: Please uncheck or remove it on next time.
tr: Lütfen bir daha sefere işareti kaldırın ya da silin.

en: Backup files are corrupted
tr: Yedek dosyaları bozulmuş

en:           All of your selected data have been
tr:                   Seçtiğiniz bütün veiler

en:           Successfuly Restored on %s
tr:           %s üzerindeki yerine kondu

en:          Restore Configuration
tr:         Geri Alma Yapılandırması

en: OK to restore the other files.
tr: Diğer dosyaları da geri almak için Tamam'a tıklayın.

en: User list to restore (only the most recent date per user is important)
tr: Geri alınacak kullanıcı listesi (her kullanıcı için en son tarih önemlidir)

en: Backup the system files before:
tr: Önce yedeklenecek sistem dosyaları:

en: please choose the date to restore
tr: geri alma tarihini lütfen seçiniz

en: Use Hard Disk to backup
tr: Yedeklemede Sabit Disk Kullanılsın

en: Please enter the directory to save:
tr: Lütfen kaydedilecek dizini yazın:

en: FTP Connection
tr: FTP Bağlantısı

en: Secure Connection
tr: Güvenli Bağlantı

en: Restore from Hard Disk.
tr: Sabit Diskten Alınsın.

en: Please enter the directory where backups are stored
tr: Lütfen yedeklerin bulunduğu dizini yazınız

en: Select another media to restore from
tr: Yedeklerin bulunduğu ortamı seçiniz

en: Other Media
tr: Diğer Ortam

en: Restore system
tr: Sistemi geri al

en: Restore Users
tr: Kullanıcıları geri al

en: Restore Other
tr: Diğerlerini geri al

en: select path to restore (instead of /)
tr: geri alınacak hedef dizini seçin (/ yerine)

en: Do new backup before restore (only for incremental backups.)
tr: Geri almadan önce yeni yedekleme yapılsın (sadece fark yedeklemesinde)

en: Remove user directories before restore.
tr: Geri almadan önce kullanıcı dizinleri silinsin.

en: Restore Selected
    Catalog Entry
tr: Seçili Katalog Girdisini
    Geri Al

en: Restore Selected
    Files
tr: Seçili Dosyaları
    Geri Al

en: Change
    Restore Path
tr: Geri Alma Yolunu
    Değiştir

en: Backup files not found at %s.
tr: %s üzerinde yedekleme dosyaları bulunamadı.

en: Insert the CD with volume label %s
     in the CD drive under mount point /mnt/cdrom
tr: %s etiketli CD'yi /mnt/cdrom'a
     bağlanmış CD sürücüsüne koyun

en: Restore From CD
tr: CD'den Geri Al

en: Not the correct CD label. Disk is labelled %s.
tr: Yanlış CD etiketi. CD, %s olarak etiketlenmiş.

en: Insert the tape with volume label %s
     in the tape drive device %s
tr: %s etiketli bantı %s teyp sürücü
    aygıtına koyun

en: Restore From Tape
tr: Banttan Geri Al

en: Not the correct tape label. Tape is labelled %s.
tr: Yanlış bant etiketi. Bant, %s olarak etiketlenmiş.

en: Restore Via Network
tr: Ağ ile Geri Al

en: Restore Via Network Protocol: %s
tr: %s Ağ Protokolü ile Geri Al

en: Host Name
tr: Makine Adı

en: Host Path or Module
tr: Makine adı veya Modül

en: Password required
tr: Parola gerekiyor

en: Username required
tr: Kullanıcı Adı gerekiyor

en: Hostname required
tr: Makina adı gerekiyor

en: Path or Module required
tr: Yol veya Modül gerekiyor

en: Files Restored...
tr: Dosyalar Geri Alındı...

en: Restore Failed...
tr: Geri Alma Başarısız...

en: Restore all backups
tr: Tüm yedekler geri alınsın

en: Custom Restore
tr: Özel Geri Alma

en: CD in place - continue.
tr: CD yerinde - devam.

en: Browse to new restore repository.
tr: Yeni geri alma deposuna gözat.

en: Restore From Catalog
tr: Katalogdan Geri Al

en: Restore Progress
tr: Geri Alma Durumu

en: Previous
tr: Geri

en: Save
tr: Kaydet

en: Build Backup
tr: Yedekle

en: Restore
tr: Geri Al

en: Error during sendmail.
      Your report mail was not sent.
      Please configure sendmail
tr: sendmail sırasında hata.
      Rapor iletiniz gönderilemedi.
      Lütfen sendmail'ı yapılandırın

en: The following packages need to be installed:
     @list_of_rpm_to_install
tr: Aşağıdaki paketler kurulacaktır:
     @list_of_rpm_to_install

en: Error during sending file via FTP.
     Please correct your FTP configuration.
tr: Dosyaların FTP üzerinden gönderilmesinde hata.
     Lütfen FTP yapılandırmanızı düzeltin.

en: Please select data to restore...
tr: Lütfen geri alınacak veriyi seçin.

en: Please select media for backup...
tr: Lütfen yedekleme ortamını seçin.

en: Please select data to backup...
tr: Lütfen yedeklenecek veriyi seçin...

en: No configuration file found 
    please click Wizard or Advanced.
tr: Yapılandırma dosyası bulunamadı.
    Lütfen Sihirbaz ya da Gelişmiş seçin.

en: Under Devel ... please wait.
tr: İnşaat Var ... lütfen bekleyin.

en: Backup system files
tr: Sistem dosyaları yedeklensin

en: Backup user files
tr: Kullanıcı dosyaları yedeklensin

en: Backup other files
tr: Diğer dosyalar yedeklensin

en: Total Progress
tr: İşlenen Toplam

en: files sending by FTP
tr: dosyalar FTP üzerinden gönderiliyor

en: Sending files...
tr: Dosyalar gönderiliyor...

en: Backup Now from configuration file
tr: Yapılandırma dosyasından Şimdi Yedekle

en: View Backup Configuration.
tr: Yedekleme Yapılandırmasını Göster.

en: Wizard Configuration
tr: Sihirbaz Yapılandırması

en: Advanced Configuration
tr: Gelişmiş Yapılandırma

en: Backup Now
tr: Şimdi Yedekle

en: options description:
    
     In this step Drakbackup allow you to change:
    
     - The compression mode:
        
          If you check bzip2 compression, you will compress
          your data better than gzip (about 2-10 %).
          This option is not checked by default because
          this compression mode needs more time (about 1000% more).
     
     - The update mode:
    
          This option will update your backup, but this
          option is not really useful because you need to
          decompress your backup before you can update it.
          
     - the .backupignore mode:
    
          Like with cvs, Drakbackup will ignore all references
          included in .backupignore files in each directories.
          ex: 
             /*> cat .backupignore*/
             *.o
             *~
             ...
tr: seçenekler hakkında:
    
     Drakbackup bu adımda şunları değiştirmeye izin verir:
    
     - Sıkıştırma kipi:
    
          Bzip2 sıkıştırmayı seçerseniz verileriniz gzip'inkinden
          (yalaşık % 2-10) daha fazla sıkıştırılır. Sıkıştırma işlemi
          daha uzun (yaklaşık % 1000) sürdüğünden bu seçenek
          öntanımlı değildir.
    
     - Güncelleme kipi:
    
          Bu seçenek sizin yedeğinizi güncelleyecektir. Fakat
          bu seçenek kullanışlı değildir. Çünkü yedeğinizi güncellemeden
          önce açmalısınız(ayıklamalısınız).
          
     - .backupignore kipi:
    
          cvs'deki gibi, Drakbackup her dizindeki .backupignore
          dosyalarını yoksayacaktır.
          Örneğin: 
             /*>cat .backupignore*/
             *.o
             *~
             ...

en: 
     Some errors during sendmail are caused by 
     a bad configuration of postfix. To solve it you have to
     set myhostname or mydomain in /etc/postfix/main.cf
tr: 
     Posta gönderme sırasında oluşan bazı hatalar postfix'in
     hatalı yapılandırmasından kaynaklanabilir. Bu sorunu
     çözmek için /etc/postfix/main.cf dosyasında alan ismi
     veya makina ismini belirtmelisiniz

en: options description:
    
     - Backup system files:
           
    	This option allows you to backup your /etc directory,
    	which contains all configuration files. Please be
    	careful during the restore step to not overwrite:
    		/etc/passwd 
    		/etc/group 
    		/etc/fstab
    
     - Backup User files: 
    
    	This option allows you select all users that you want 
    	to backup.
    	To preserve disk space, it is recommended that you 
    	do not include web browser's cache.
    
     - Backup Other files: 
    
    	This option allows you to add more data to save.
    	With the other backup it's not possible at the 
    	moment to select incremental backup.		
     
     - Incremental Backups:
    
    	The incremental backup is the most powerful 
    	option for backup. This option allows you 
    	to backup all your data the first time, and 
    	only the changed afterward.
    	Then you will be able, during the restore
    	step, to restore your data from a specified
    	date.
    	If you have not selected this option all
    	old backups are deleted before each backup.
tr: seçenekler hakkında:
    
     - Sisten dosyaları yedeklensin:
    
    	Bu seçenek yapılandırma dosyalarınızın bulunduğu
    	/etc dizininin yedeklenmesini sağlar. Lütfen
    	geri alma sırasında bu dosyaların üzerine yazılmamasına
    	dikkat edin:
    		/etc/passwd 
    		/etc/group 
    		/etc/fstab
    
     - Kullanıcı dosyaları yedeklensin:
    
    	Yedeklemek istediğiniz tüm kullanıcıları seçmenizi
    	sağlar. Yedeklemenin çok yer kaplamaması için web
    	tarayıcı arabellekleme dizinlerinin yedeklenmemesi
    	önerilir.
    
     - Diğer dosyalar yedeklensin:
    
    	Bu seçenekle daha fazla veri yedeklenebilir. Diğer
    	yedeklemeler gibi burada da fark yedeklemesi yapmak
    	mümkün değildir.
    
     - Fark Yedeklemeleri:
    
    	Yedekleme için en güçlü seçenektir. Bu seçenek ilk
    	defasında tüm verilerinizin yedeklenmesini sağlar ve
    	sonradan sadece farklar yedeklenir. Geri alma sırasında
    	tarih belirterek belli bir tarihteki verilerinizi geri
    	alabilirsiniz.
    	Bu seçenek belirtilmediğinde her yedekleme bir önceki
    	yedeklemeyi silecektir.

en: restore description:
     
    Only the most recent date will be used, because with incremental 
    backups it is necessary to restore one by one each older backup.
    
    So if you don't want to restore a user please unselect all their
    check boxes.
    
    Otherwise, you are able to select only one of these.
    
     - Incremental Backups:
    
    	The incremental backup is the most powerful 
    	option to use. This option allows you to 
    	backup all of your data the first time, and 
    	only the changed data after.
    	So you will be able, during the restore
    	step, to restore your data from a specified
    	date.
    	If you have not selected this option all
    	old backups are deleted before each backup.
tr: geri alma hakkında:
    
    Sadece en son tarih kullanılacak, çünkü fark yedeklemeleri ile 
    her eski yedeğin tek tek geri alınması lazım.
    
    Eğer bir kullanıcıyı geri almak istemiyorsanız, lütfen onunla
    ilgili tüm kutuların işaretini kaldırın.
    
    Yoksa, sadece bunlardan birini seçebilirsiniz.
    
     - Fark Yedeklemeleri:
    
    	Yedekleme için en güçlü seçenektir. Bu seçenek ilk
    	seferde tüm verilerinizin yedeklenmesini sağlar ve
    	sonradan sadece farklar yedeklenir. Geri alma sırasında
    	tarih belirterek belli bir tarihteki verilerinizi geri
    	alabilirsiniz.
    	Bu seçenek belirtilmediğinde her yedekleme bir önceki
    	yedeklemeyi silecektir.

en:  Copyright (C) 2001 MandrakeSoft by DUPONT Sebastien <dupont_s\@epita.fr>
tr:  Telif Hakkı © 2001 MandrakeSoft adına DUPONT Sebastien <dupont_s\@epita.fr>

en:  updates 2002 MandrakeSoft by Stew Benedict <sbenedict\@mandrakesoft.com>
tr:  2002'de MandrakeSoft adına güncelleyen Stew Benedict <sbenedict\@mandrakesoft.com>

en:  This program is free software; you can redistribute it and/or modify
     it under the terms of the GNU General Public License as published by
     the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
     any later version.
    
     This program is distributed in the hope that it will be useful,
     but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
     MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
     GNU General Public License for more details.
    
     You should have received a copy of the GNU General Public License
     along with this program; if not, write to the Free Software
     Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
tr:  Bu program bir serbest yazılımdır. Bu yazılımı Free Software Foundation
     tarafından yayınlanmış olan GNU Genel Kamu Lisansının 2. ya da daha sonraki
     bir sürümünün koşulları altında kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya
     üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.
    
     Bu program kullanışlı olabileceği umularak dağıtılmaktadır. Ancak,
     hiçbir GARANTİSİ YOKTUR; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya HERHANGİ BİR
     AMACA UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez. Daha ayrıntılı bilgi
     edinmek için GNU Genel Kamu Lisansına bakınız.
    
     GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını bu programla birlikte almış
     olacaksınız; yoksa Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place
     Suite 330, Boston, MA  02111-1307, USA. adresinden isteyebilirsiniz.

en: Description:
    
      Drakbackup is used to backup your system.
      During the configuration you can select: 
    	- System files, 
    	- Users files, 
    	- Other files.
    	or All your system ...  and Other (like Windows Partitions)
    
      Drakbackup allows you to backup your system on:
    	- Harddrive.
    	- NFS.
    	- CDROM (CDRW), DVDROM (with autoboot, rescue and autoinstall.).
    	- FTP.
    	- Rsync.
    	- Webdav.
    	- Tape.
    
      Drakbackup allows you to restore your system to
      a user selected directory.
    
      Per default all backup will be stored on your
      /var/lib/drakbackup directory
    
      Configuration file:
    	/etc/drakconf/drakbackup/drakbakup.conf
    
    
    Restore Step:
      
      During the restore step, DrakBackup will remove 
      your original directory and verify that all 
      backup files are not corrupted. It is recommended 
      you do a last backup before restoring.
tr: Açıklama:
    
      Drakbackup sisteminizin yedeklenmesi içindir.
     Yapılandırma sırasındaki seçebilecekleriniz:
    	- Sistem dosyaları, 
    	- Kullanıcı dosyaları, 
    	- Diğer dosyalar.
    	 ya da Tüm sisteminiz ... ve Başka herşey (mesela Windows bölümleri)
    
      Drakbackup ile yedek dosyalarınızı saklayabileceğiniz yerler:
    	- Sabit Diskler.
    	- Ağ dosya sistemi (NFS).
    	- CDROM (CDRW), DVDROM 
    		(önyüklemeli, otomatik kurulum ve kurtarma ile)
    	- FTP.
    	- Rsync.
    	- Webdav.
    	- Teyp.
    
      Drakbackup seçeceğiniz bir dizine sisteminizi geri yükleyebilir.
    
      Her yedeklemenin bilgileri /var/lib/drakbackup dizininde
      saklanacaktır.
    
      Yapılandırma dosyası:
    	/etc/drakconf/drakbackup/drakbakup.conf
    
    
    Geri Alma Adımı:
    
      Geri alma sırasında Drakbackup mevcut dizini silecek, tüm
      yedekleri doğruladıktan sonra yazacaktır. Geri alma
      işleminden önce son bir yedekleme yapılması tavsiye edilir.

en: options description:
    
    Please be careful when you are using ftp backup, because only 
    backups that are already built are sent to the server.
    So at the moment, you need to build the backup on your hard 
    drive before sending it to the server.
tr: seçenekler hakkında:
    
    FTP yedekleme kullanırken lütfen dikkatli olun, çünkü sadece
    yedekleme yapıldıktan sonra yedekler FTP ile gönderilecektir.
    Yani yedekleme dosyaları önce sabit diskinize yazılacak sonra
    sunucuya gönderilecektir.

en: 
    Restore Backup Problems:
    
    During the restore step, Drakbackup will verify all your
    backup files before restoring them.
    Before the restore, Drakbackup will remove 
    your original directory, and you will loose all your 
    data. It is important to be careful and not modify the 
    backup data files by hand.
tr: 
    Yedekerin geri alınmasındaki sorunlar:
    
    Geri alam sırasında, Drakbackup dosyalarınızı yerine
    yazmadan önce doğrulayacaktır. Geri yazma işlemine
    başlamadan önce yazacağı dizini sileceğinden bu
    dizindeki tüm bilgiyi kaybedeceksiniz. Yedeklenmiş
    verilerinizi elle düzenlememeniz gereklidir. Buna
    özellikle dikkat edin.

en: Description:
    
      Drakbackup is used to backup your system.
      During the configuration you can select 
    	- System files, 
    	- Users files, 
    	- Other files.
    	or All your system ...  and Other (like Windows Partitions)
    
      Drakbackup allows you to backup your system on:
    	- Harddrive.
    	- NFS.
    	- CDROM (CDRW), DVDROM (with autoboot, rescue and autoinstall.).
    	- FTP.
    	- Rsync.
    	- Webdav.
    	- Tape.
    
      Drakbackup allows you to restore your system to
      a user selected directory.
    
      Per default all backup will be stored on your
      /var/lib/drakbackup directory
    
      Configuration file:
    	/etc/drakconf/drakbackup/drakbakup.conf
    
    Restore Step:
      
      During the restore step, Drakbackup will remove
      your original directory and verify that all
      backup files are not corrupted. It is recommended
      you do a last backup before restoring.
tr: Açıklama:
    
      Drakbackup sisteminizin yedeklenmesi içindir.
      Yapılandırma sırasındaki seçebilecekleriniz:
    	- Sistem dosyaları, 
    	- Kullanıcı dosyaları, 
    	- Diğer dosyalar.
    	 ya da Tüm sisteminiz ... ve Başka herşey (mesela Windows bölümleri)
    
      Drakbackup ile yedek dosyalarınızı saklayabileceğiniz yerler:
    	- Sabit Diskler.
    	- Ağ dosya sistemi (NFS).
    	- CDROM (CDRW), DVDROM 
    		(önyüklemeli, otomatik kurulum ya da kurtarma ile)
    	- FTP.
    	- Rsync.
    	- Webdav.
    	- Teyp.
    
      Drakbackup seçeceğiniz bir dizine sisteminizi geri yükleyebilir.
    
      Her yedeklemenin bilgileri /var/lib/drakbackup dizininde
      saklanacaktır.
    
      Yapılandırma dosyası:
    	/etc/drakconf/drakbackup/drakbakup.conf
    
    
    Geri Alma Adımı:
    
      Geri alma sırasında Drakbackup mevcut dizini silecek, tüm
      yedekleri doğruladıktan sonra yazacaktır. Geri alma
      işleminden önce son bir yedekleme yapılamsı tavsiye edilir.

en: Installation of %s failed. The following error occured:
tr: %s kurulumu başarısız oldu. Oluşan hata:

en: drakbug version %s
    Copyright (C) 2002 MandrakeSoft.
    This is free software and may be redistributed under the terms of the GNU GPL.
    
    usage: drakbug [OPTIONS] [PROGRAM_NAME]
    
    OPTIONS:
tr: drakbug sürüm %s
    Copyright (C) 2002 MandrakeSoft.
    Bu bir serbest yazılımdır ve GNU GPL lisansı altında yeniden dağıtılabilir.
    
    kullanımı: drakbug [SEÇENEKLER] [PROGRAM_ADI]
    
    SEÇENEKLER:

en:   --help            - print this help message.
tr:   --help            - bu yardım mesajını görüntüler.

en:   --report          - program should be one of mandrake tools
tr:   --report          - program, mandrake araçlarından olmalıdır

en:   --incident        - program should be one of mandrake tools
tr:   --incident          - program, mandrake araçlarından olmalıdır

en: Mandrake Bug Report Tool
tr: Mandrake Hata Bildirme Aracı

en: First Time Wizard
tr: İlk Açılış Sihirbazı

en: Synchronization tool
tr: Senkronizasyon Aracı

en: Standalone Tools
tr: Senkronizasyon Araçları

en: Msec
tr: Ms

en: Remote Control
tr: Uzaktan Yönetim

en: Software Manager
tr: Yazılım Yöneticisi

en: Windows Migration tool
tr: Windows Geçiş Aracı

en: Configuration Wizards
tr: Yapılandırma Sihirbazı

en: Application:
tr: Uygulama:

en: Package:
tr: Paket:

en: Kernel:
tr: Çekirdek:

en: Release:
tr: Sürüm:

en: 
    
    To submit a bug report, click on the button report.
    This will open  a web browser window  on https://drakbug.mandrakesoft.com
     where you'll find a form to fill in.The information displayed above will be 
    transferred to that server
tr: 
    
    Hata bildirimi göndermek için düğmeye tıklayın.
    Web tarayıcısı https://drakbug.mandrakesoft.com adresiyle açılacaktır.
    Oradaki formu doldurunca yukarıdaki bilgilerilerle birlikte oraya
    gönderilecek.

en: Report
tr: Bildir

en: Not installed
tr: Kurulmadı

en: connecting to Bugzilla wizard ...
tr: Bugzilla sihirbazına bağlanılıyor...

en: No browser available! Please install one
tr: Hiç bir web tarayıcısı kurulu değil! Lütfen bir tane kurun.

en: Network configuration (%d adapters)
tr: Ağ Yapılandırması(%d bağdaştırıcı)

en: Profile:
tr: Profil:

en: Del profile...
tr: Profili sil...

en: Profile to delete:
tr: Silinecek Profil:

en: New profile...
tr: Yeni Profil...

en: Name of the profile to create (the new profile is created as a copy of the current one) :
tr: Oluşturulacak olan profilin adı( bu profil şu ankinin bir kopyası olacaktır )

en: Hostname:
tr: Makina adı:

en: Internet access
tr: Internet erişimi

en: Type:
tr: Türü:

en: Gateway:
tr: Ağ geçiti:

en: Interface:
tr: Arayüz:

en: Status:
tr: Durum:

en: Wait please
tr: Lütfen bekleyin

en: Configure Internet Access...
tr: Internet Erişimini Yapılandır...

en: LAN configuration
tr: Yerel Ağ yapılandırması

en: Driver
tr: Sürücü

en: Interface
tr: Arayüz

en: Protocol
tr: Protokol

en: State
tr: Durum

en: Configure Local Area Network...
tr: Yerel ağı yapılandır..

en: Click here to launch the wizard ->
tr: Sihirbazı başlatmak için buraya tıklayınız ->

en: Wizard...
tr: Sihirbaz...

en: Apply
tr: Uygula

en: Connected
tr: Bağlanıldı

en: Not connected
tr: Bağlanılamadı

en: Connect...
tr: Bağlan...

en: Disconnect...
tr: Bağlantıyı Kes...

en: Warning, another Internet connection has been detected, maybe using your network
tr: Uyarı, başka bir Internet bağlantısı saptandı, ağınız kullanıyor olabilir

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
tr: Hiç bir arayüz yapılandırılmamış.
    Yapılandırmak için ilk önce 'Yapılandır'a tıklayın

en: LAN Configuration
tr: Yerel ağ ayarları

en: Adapter %s: %s
tr: Bağdaştırıcı %s: %s

en: Boot Protocol
tr: Önyükleme Protokolü

en: Started on boot
tr: Önyüklemede başlatılan

en: DHCP client
tr: DHCP istemci

en: activate now
tr: şimdi etkinleştir

en: deactivate now
tr: şimdi pasifleştir

en: This interface has not been configured yet.
    Launch the configuration wizard in the main window
tr: Bu bağdaştırıcı henüz yapılandırılmamış.
    Ana penceredeki yapılandırma sihirbazını çalıştırın

en: You don't have any internet connection.
    Create one first by clicking on 'Configure'
tr: Siz Internet bağlantısına sahip değilsiniz 
    Oluşturmak için ilk adım olarak 'Yapılandır'a tıklayınız

en: Internet connection configuration
tr: Internet bağlantısı ayarları

en: Internet Connection Configuration
tr: Internet Bağlantısı Ayarları

en: Connection type:
tr: Bağlantı türü:

en: Parameters
tr: Paremetreler

en: Gateway
tr: Ağ geçiti

en: Ethernet Card
tr: Ağ kartı

en: DHCP Client
tr: DHCP İstemci

en: usage: drakfloppy
tr: Kullanımı: drakfloppy

en: Module name
tr: Modül adı

en: Size
tr: Kapasite

en: boot disk creation
tr: Açılış disketi oluşturmak için yardımcı program

en: default
tr: öntanımlı

en: DrakFloppy Error: %s
tr: DrakFloppy te hata: %s

en: kernel version
tr: çekirdek sürümü

en: General
tr: Genel

en: Expert Area
tr: Uzman Alanı

en: Add a module
tr: modül ekle

en: force
tr: zorla

en: if needed
tr: (gerekirse)

en: omit scsi modules
tr: scsi modülleri atla

en: omit raid modules
tr: raid modülleri atla

en: Remove a module
tr: modülü kaldır

en: Output
tr: Çıktı

en: Build the disk
tr: Diski oluştur

en: Be sure a media is present for the device %s
tr: %s aygıtında bir medyanın olduğundan emin olun

en: There is no medium or it is write-protected for device %s.
    Please insert one.
tr: %s aygıtında meyda yok ya da yazma korumalı olabilir.
    Lütfen uygun bir medya yerleştiriniz.

en: Unable to fork: %s
tr: Ayrılamıyor: %s

en: Unable to close properly mkbootdisk: 
     %s 
     %s
tr: mkbootdisk uygun şekilde kapatılamıyor :
     %s 
     %s

en: Search installed fonts
tr: Yüklü yazıtiplerini ara

en: Unselect fonts installed
tr: Yüklü yazı tiplerini seçimden çıkar

en: parse all fonts
tr: tüm yazı tiplerini çözümle

en: no fonts found
tr: hiç yazı tipi bulunamadı

en: done
tr: bitti

en: could not find any font in your mounted partitions
tr: bağlı disk bölümlerinizde hiç bir yazı tipi bulunamadı

en: Reselect correct fonts
tr: Doğru yazı tiplerini yeniden seç

en: could not find any font.
tr: hiç yazı tipi bulunamadı.

en: Search fonts in installed list
tr: Yüklü olanlar listesideki yazı tiplerini ara

en: Fonts copy
tr: Yazı tipleri kopyalanıyor

en: True Type fonts installation
tr: True Type yazı tiplerinin kurulumu

en: please wait during ttmkfdir...
tr: ttmkfdir çalışıyor, lütfen bekleyiniz...

en: True Type install done
tr: True Type kurulumu bitti

en: Fonts conversion
tr: Yazı tipi dönüşümü

en: type1inst building
tr: type1 kurulumu

en: Ghostscript referencing
tr: Ghostscript başvuruları

en: ttf fonts conversion
tr: ttf dönüşümü

en: pfm fonts conversion
tr: pfm dönüşümü

en: Suppress temporary Files
tr: Geçici dosyaları engelle

en: Restart XFS
tr: XFS'i yeniden başlat

en: Suppress Fonts Files
tr: Yazı tipi Dosyalarını Engelle

en: xfs restart
tr: xfs'i yeniden başlat

en: Before installing any fonts, be sure that you have the right to use and install them on your system.
    
    -You can install the fonts using the normal way. In rare cases, bogus fonts may hang up your X Server.
tr: Herhangi bir yazı tipini sisteminize kurmadan önce kullanım hakkınız olduğundan emin olmalısınız.
    -Yazıtiplerini normal yoldan kurabilirsiniz. Genellikle, sağdan soldan toplanan bozuk yazı tipleri X sunucunuzun çökmesine sebep olur.

en: Fonts Importation
tr: Yazı tiplerinin Alınması

en: Get Windows Fonts
tr: Windows Yazı tiplerini Al

en: Uninstall Fonts
tr: Yazı tiplerini Kaldır

en: Advanced Options
tr: İleri Düzey Seçenekler

en: Font List
tr: Yazı tipi Listesi

en: Choose the applications that will support the fonts:
tr: Yazıtiplerini destekleyen uygulamaları seçiniz:

en: Generic Printers
tr: Temel Yazıcı

en: Select the font file or directory and click on 'Add'
tr: Yazı tipi dosyasını ya da dizinini seçtikten sonra 'Ekle' ye tıklayınız.

en: Install List
tr: Listeyi Kur

en: click here if you are sure.
tr: eminseniz buraya tıklayın.

en: here if no.
tr: aksi takdirde buraya tıklayın.

en: Unselected All
tr: Tümünü Seçimden Çıkar

en: Selected All
tr: Tümünü Seç

en: Remove List
tr: Listeyi Sil

en: Initials tests
tr: Denetimler başlıyor

en: Copy fonts on your system
tr: Yazı tipleri sisteminize kopyalanıyor

en: Install & convert Fonts
tr: Yazı tiplerini kur ve dönüştür

en: Post Install
tr: Kurulum Sonrası

en: Remove fonts on your system
tr: Yazı tipleri siseminizden kaldırılıyor

en: Post Uninstall
tr: Kurulumun kaldırılması Sonrası

en: Internet Connection Sharing
tr: İnternet Bağlantısı Paylaşımı

en: Sorry, we support only 2.4 kernels.
tr: Üzgünüm, Sadece 2.4 serisi çekirdeklere desteğimiz bulunmakta.

en: Internet Connection Sharing currently enabled
tr: İnternet Bağlantısı Paylaşımı şu anda etkin

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
tr: İnternet bağlantısı paylaşımı ayarları zaten yapılmış durumda.
    Paylaşım şu anda etkin.
    
    Ne yapmak istersiniz?

en: disable
tr: pasif

en: dismiss
tr: vazgeç

en: reconfigure
tr: yeniden ayarla

en: Disabling servers...
tr: Servisler Pasifleştiriliyor...

en: Internet connection sharing is now disabled.
tr: İnternet bağlantısı paylaşımı şu anda pasifleştirildi.

en: Internet Connection Sharing currently disabled
tr: İnternet bağlantısı paylaşımı şu anda etkin değil

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
tr: İnternet bağlantısı paylaşımı ayarları zaten yapılmış durumda.
    Paylaşım şu anda etkin değil.
    
    Ne yapmak istersiniz?

en: enable
tr: Etkinleştir

en: Enabling servers...
tr: Servisler Etkinleştiriliyor...

en: Internet connection sharing is now enabled.
tr: İnternet Bağlantısı Paylaşımı şu anda etkinleştirildi.

en: Interface %s (using module %s)
tr: %s Arayüzü (%s modülü kullanılarak)

en: Interface %s
tr: %s Arayüzü

en: No network adapter on your system!
tr: Sisteminizde ağ bağdaştırıcısı bulunamadı!

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
tr: Sisteminizde eternet ağ bağdaştırıcısı bulunamadı. Lütfen donanım ayar aracını çalıştırın.

en: Network interface
tr: Ağ arabirimi

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
tr: Sisteminizde sadece bir tane yapılandırılmış ağ bağdaştırıcısı bulunuyor:
    
    %s
    
    Yerel ağınız şimdi bu bağdaştırıcıyla yapılandırılacak.

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
tr: Lütfen hangi ağ bağdaştırıcısının yerel ağınıza bağlanacağını seçin.

en: Network interface already configured
tr: Ağ bağdaştırıcı zaten yapılandırılmış

en: Warning, the network adapter (%s) is already configured.
    
    Do you want an automatic re-configuration?
    
    You can do it manually but you need to know what you're doing.
tr: Uyarı, ağ bağdaştırıcı (%s) zaten yapılandırılmış.
    
    Bir otomatik yeniden yapılandırma ister misiniz?
    
    Ne yapılacağını biliyorsanız bu işlemi elle de yapabilirsiniz.

en: Automatic reconfiguration
tr: Otomatik yeniden yapılandırma

en: Show current interface configuration
tr: Mevcut bağdaştırıcı yapılandırmasını göster

en: Current configuration of `%s':
    
    Network: %s
    IP address: %s
    IP attribution: %s
    Driver: %s
tr: `%s' için mevcut yapılandırma:
    
    Ağ: %s
    IP adresi: %s
    IP öznitelikleri: %s
    Sürücü: %s

en: (This) DHCP Server IP
tr: (Bu) DHCP sunucu IP

en: Re-configure interface and DHCP server
tr: Bağdaştırıcıyı ve DHCP sunucusunu yeniden yapılandır

en: The Local Network did not finish with `.0', bailing out.
tr: Yerel Ağ `.0' ile bitmiyor, bırakılıyor.

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
tr: %s ayarlarında muhtemel bir yerel ağ adresi çakışması bulundu!

en: Configuring...
tr: Yapılandırılıyor...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
tr: Betikler ayarlanıyor, yazılım kuruluyor, sunucular başlatılıyor...

en: Problems installing package %s
tr: %s paketi kurulumunda problem

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
tr: Tüm ayarlar tamam.
    Şimdi internet bağlantısını otomatik ağ yapılandırılması (DHCP) ile yerel ağınızdaki başka bilgisayarlara paylaştırabilirsiniz.

en: The setup has already been done, but it's currently disabled.
tr: Ayarlar daha önceden yapılmış şekilde , ama o pasif halde ayarlı.

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
tr: Ayarlar daha önceden yapılmış şekilde ,ve o aktif halde ayarlı.

en: No Internet Connection Sharing has ever been configured.
tr: Internet Bağlantısı Paylaşımı yapılandırması yok

en: Internet connection sharing configuration
tr: Internet bağlantısı paylaşımı yapılandırması

en: Welcome to the Internet Connection Sharing utility!
    
    %s
    
    Click on Configure to launch the setup wizard.
tr: Internet Bağlantısı Paylaşımı uygulama gereçlerine hoşgeldiniz!
    
    %s
    
    Ayarlama sihirbazını başlatmak için "Yapılandır"a basın!

en: group
tr: grup

en: path
tr: yol

en: permissions
tr: yetkiler

en: user
tr: kullanıcı

en: Up
tr: Yukarı

en: delete
tr: sil

en: edit
tr: düzenle

en: Down
tr: Aşağı

en: add a rule
tr: kural ekle

en: select perm file to see/edit
tr: göreceğiniz/düzenleyeceğiniz perm dosyasını seçin

en: Drakperm is used to see files to use in order to fix permissions, owners, and groups via msec.
    You can also edit your own rules which will owerwrite the default rules.
tr: Drakperm, msec yoluyla yetkileri, sahipleri ve grupları düzeltmek amacıyla kulanılacak dosyaları görmek için kullanılır.
    Ayrıca öntanımlı kuralları değiştirerek kendi kurallarınızı da düzenleyebilirsiniz.

en: Add a new rule at the end
tr: Sona yeni bir kural ekle

en: Edit curent rule
tr: Geçerli kuralı düzenle

en: Up selected rule one level
tr: Seçili kuralı bir seviye yükselt

en: Down selected rule one level
tr: Seçili kuralı bir seviye düşür

en: Delete selected rule
tr: Seçili kuralı sil

en: browse
tr: gözat

en: Current user
tr: Geçerli kullanıcı

en: Permissions
tr: Yetkiler

en: Path
tr: Yol

en: Property
tr: Özellik

en: sticky-bit
tr: yapışkan-bit

en: Set-UID
tr: UID ayarla

en: Set-GID
tr: GID ayarla

en: Used for directory:
     only owner of directory or file in this directory can delete it
tr: Dizin için kullanılır:
     sadece dizinin veya bu dizindeki dosyanın sahibi silebilir

en: Use owner id for execution
tr: Çalıştırma için kullanıcı id'ini kullan

en: Use group id for execution
tr: Çalıştırma için grup id'ini kullan

en: when checked, owner and group won't be changed
tr: işaretli ise, sahip ve grup değişmeyecek

en: Path selection
tr: Yol seçimi

en: user :
tr: kullanıcı :

en: group :
tr: grup :

en: No Sound Card detected!
tr: Ses kartı bulunamadı!

en: No Sound Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Sound Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
tr: Sisteminizde hiç bir ses kartı bulunamadı. Lütfen makinanıza Linux-Uyumlu bir ses Kartının sorunsuz olarak takılı olduğundan emin olun.
    
    
    Desteklenen donanımlar listesine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: 
    
    
    Note: if you've an ISA PnP sound card, you'll have to use the sndconfig program.  Just type "sndconfig" in a console.
tr: 
    
    
    Not: Eğer Tak Kullan(PnP) tipinde bir ISA ses kartınız var ise, sndconfig uygulamasını kullanmalısınız.  Sadecene konsolda "sndconfig" yazınız.

en: package 'ImageMagick' is required for correct working.
    Click "Ok" to install 'ImageMagick' or "Cancel" to quit
tr: Uygulamanın düzgün çalışması için 'ImageMagick' paketi gerekiyor.
    'ImageMagick' yazilimini kurmak için "Tamam", Çıkmak için "İptal"
    tuşuna basınız.

en: first step creation
tr: ilk adım oluşturma

en: final resolution
tr: son çözünürlük

en: choose image file
tr: bir dosya seçin

en: Theme name
tr: Tema adı

en: Browse
tr: Gözat

en: Configure bootsplash picture
tr: bootsplash resmini yapılandır

en: x coordinate of text box
    in number of character
tr: karakter sayısı olarak
    metin kutusunun x koordinatı

en: y coordinate of text box
    in number of character
tr: karakter sayısı olarak
    metin kutusunun y koordinatı

en: text width
tr: metin genişliği

en: text box height
tr: metin kutusunun boyu

en: the progress bar x coordinate
    of its upper left corner
tr: gösterge çubuğunun sol
    üst köşesinin x koordinatı

en: the progress bar y coordinate
    of its upper left corner
tr: gösterge çubuğunun sol
    üst köşesinin y koordinatı

en: the width of the progress bar
tr: gösterge çubuğunun genişliği

en: the heigth of the progress bar
tr: gösterge çubuğunun boyu

en: the color of the progress bar
tr: gösterge çubuğunun rengi

en: Preview
tr: önizleme

en: Save theme
tr: temayı kaydet

en: Choose color
tr: renk seçin

en: Display logo on Console
tr: Konsolda logoyu göster

en: Make kernel message quiet by default
tr: Öntanımlı olarak çekirdek mesajları görünmesin

en: This theme haven't yet any bootsplash in %s !
tr: Bu tema %s içinde hiç bootsplash barındırmıyor!

en: saving Bootsplash theme...
tr: Bootsplash teması kaydediliyor...

en: ProgressBar color selection
tr: Gösterge çubuğu renk seçimi

en: You must choose an image file first!
tr: Önce bir resim dosyası seçmeniz gerekli!

en: Generating preview ...
tr: Önizleme oluşturuluyor...

note: -PO  First %s is theme name, second %s (in parenthesis) is resolution
en: %s BootSplash (%s) preview
tr: %s BootSplash (%s) önizleme

en: XawTV isn't installed!
    
    
    If you do have a TV card but DrakX has neither detected it (no bttv nor saa7134
    module in "/etc/modules") nor installed xawtv, please send the
    results of "lspcidrake -v -f" to "install\@mandrakesoft.com"
    with subject "undetected TV card".
    
    
    You can install it by typing "urpmi xawtv" as root, in a console.
tr: XawTV kurulu değil!
    
    
    Eğer bir TV kartınız varsa ancak DrakX bunu algılayamadıysa ("/etc/modules
    dosyasında bttv modulü yoksa) ya da xawtv yi yüklemedi ise lütfen 
    "lspcidrake -v -f"
     komutunun sonuçlarını "install\@mandrakesoft.com" 
    adresine konu kısmına "undetected TV card" yazarak gönderin.
    
    
    Konsolda root olarak "urpmi xawtv" komutuyla kurabilirsiniz.

en: Canada (cable)
tr: Kanada (kablo)

en: USA (cable)
tr: ABD (kablo)

en: USA (cable-hrc)
tr: ABD (kablo-hrc)

en: China (broadcast)
tr: Çin (broadcast)

en: Japan (broadcast)
tr: Japonya (broadcast)

en: Japan (cable)
tr: Japonya (kablo)

en: East Europe
tr: Doğu Avrupa

en: France [SECAM]
tr: Fransa [SECAM]

en: Ireland
tr: İrlanda

en: West Europe
tr: Batı Avrupa

en: Australia
tr: Avusturalya

en: Newzealand
tr: Yeni Zelanda

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Australian Optus cable TV
tr: Avustralya Optus kablolu TV

en: Please,
    type in your tv norm and country
tr: Lütfen,
    TV standardınızı ve ülkenizi yazınız

en: TV norm:
tr: TV standardı (PAL):

en: Area:
tr: Bölge (Batı Avrupa):

en: Scanning for TV channels in progress ...
tr: Yayındaki TV kanalları taranıyor...

en: Scanning for TV channels
tr: TV kanalları taranıyor

en: There was an error while scanning for TV channels
tr: TV kanalları taranırken bir hata oluştu

en: XawTV isn't installed!
tr: XawTV kurulu değil!

en: Have a nice day!
tr: İyi günler!

en: Now, you can run xawtv (under X Window!) !
tr: Şimdi X ortamında xawtv yi çalıştırabilirsiniz.

en: No TV Card detected!
tr: TV kartı bulunamadı.

en: No TV Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Video/TV Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
tr: Sisteminizde hiç bir TV kartı bulunamadı. Lütfen makinanıza Linux-Uyumlu bir Video/TV Kartının sorunsuz olarak takılı olduğundan emin olun.
    
    
    Desteklenen donanımlar listesine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: 
    Usage: harddrake [-h|--help] [--test]
tr: 
    kullanımı: harddrake [-h|--help] [--test]

en: usage: keyboarddrake [--expert] [keyboard]
tr: kullanımı: keyboarddrake [--expert] [klavye]

en: Please, choose your keyboard layout.
tr: Lütfen, klavye yerleşimini seçiniz.

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
tr: Konsolda BackSpace duşunun Silme işlemi yapmasını ister misiniz?

en: Change Cd-Rom
tr: Cd-rom'u değiştir

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
tr: Lütfen kurulum CD'sini sürücünüze yerleştirin ve sonra Tamam'a basın.
    Eğer elinizde yoksa, canlı güncellemeden vazgeçmek için Vazgeç'e basın.

en: Unable to start live upgrade !!!
tr: Canlı güncelleme başlatılamıyor !!!

en: The change is done, but to be effective you must logout
tr: Değişklik bitti, fakat etkinleşmesi için sistemden çıkmalısınız

en: Show only for the selected day
tr: Sadece bugünlük olanları göster

en: /File/_New
tr: /Dosya/_Yeni

en: <control>N
tr: <control>Y

en: /File/_Open
tr: /Dosya/_Aç

en: <control>O
tr: <control>A

en: /File/_Save
tr: /Dosya/_Kaydet

en: <control>S
tr: <control>K

en: /File/Save _As
tr: /Dosya/_Farklı kaydet

en: /File/-
tr: /Dosya/-

en: /_Options
tr: /_Ayarlar

en: /Options/Test
tr: /Ayarlar/Test

en: /Help/_About...
tr: /Yardım/_Bilgi...

en: -misc-fixed-medium-r-*-*-*-100-*-*-*-*-*-*,*
tr: -misc-fixed-medium-r-*-*-*-100-*-*-*-*-*-9,*

en: -misc-fixed-bold-r-*-*-*-100-*-*-*-*-*-*,*
tr: -misc-fixed-bold-r-*-*-*-100-*-*-*-*-*-9,*

en: User
tr: Kullanıcı

en: Messages
tr: İletiler

en: Syslog
tr: Sistem Günlüğü

en: Mandrake Tools Explanations
tr: Mandrake Araçları Açıklamaları

en: search
tr: ara

en: A tool to monitor your logs
tr: Günlük kayıtlarınızı görüntüleyen bir araç

en: Settings
tr: Ayarlar

en: matching
tr: karşılaştırılıyor

en: but not matching
tr: fakat uymuyor

en: Choose file
tr: Dosya seçin

en: Calendar
tr: Takvim

en: Content of the file
tr: Dosya içeriği

en: Mail alert
tr: Posta uyarısı

en: please wait, parsing file: %s
tr: Lütfen dosya ayrıştırılırken bekleyiniz: %s

en: Mail alert configuration
tr: Posta uyarı yapılandırması

en: Welcome to the mail configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up the alert system.
tr: Posta yapılandırma aracına Hoşgeldiniz.
    
    Burada, uyarı sistemini yapılandırabilirsiniz

en: Apache World Wide Web Server
tr: Apache WWW Sunucusu

en: Domain Name Resolver
tr: Alan Adı Çözücüsü

en: Ftp Server
tr: Ftp Sunucu

en: Postfix Mail Server
tr: Postfix Post Sunucu

en: Samba Server
tr: Samba Sunucu

en: SSH Server
tr: SSH Sunucu

en: Webmin Service
tr: Webmin Servisi

en: Xinetd Service
tr: Xinetd Servisi

en: service setting
tr: hizmet ayarları

en: You will receive an alert if one of the selected services is no more running
tr: Eğer seçili servislerden biri artık çalışmıyorsa bir uyarı alacaksınız

en: load setting
tr: yük ayarı

en: You will receive an alert if the load is higher than this value
tr: Yük bu değerden fazlaysa bir uyarı alacaksınız

en: alert configuration
tr: uyarı yapılandırması

en: Please enter your email address below
tr: Lütfen e-posta adresinizi aşağıya giriniz

en: Save as..
tr: Farklı Kaydet...

en: Please, choose the type of your mouse.
tr: Lütfen farenizin türünü seçin.

en: Emulate third button?
tr: Üçüncü tuş öykünümü?

en: Reading printer data ...
tr: Yazıcı verisi okunuyor ...

en: Detecting devices ...
tr: Aygıtlar taranıyor ...

en: Test ports
tr: Portları test et

en: The %s is not supported by this version of Mandrake Linux.
tr: %s Mandake Linux'un bu sürümü tarafından desteklenmiyor

en: %s found on %s, configure it?
tr: %2$s üzerinde %1$s bulundu, yapılandır?

en: %s is not in the scanner database, configure it manually?
tr: %s tarayıcı veritabanında değil, elle yapılandırmak ister misiniz?

en: Select a scanner
tr: Bir tarayıcı seçiniz

en: This %s scanner is unsupported
tr: Bu %s tarayıcısı desteklenmiyor

en: Scannerdrake was not able to detect your %s scanner.
    Please select the device where your scanner is plugged
tr: Scannerdrake %s tarayıcınızı algılayamadı.
    Lütfen tarayıcınızın bağlı olduğu aygıtı seçiniz.

en: choose device
tr: Aygıtı Seç

en: This %s scanner must be configured by printerdrake.
    You can launch printerdrake from the Mandrake Control Center in Hardware section.
tr: Bu %s tarayıcısı printerdrake ile yapılandırılmalı.
    printerdrake'i Mandrake Kontrol Merkezinin Donanım bölümünden çalıştırabilirsiniz.

en: Your %s scanner has been configured.
    You may now scan documents using ``XSane'' from Multimedia/Graphics in the applications menu.
tr: %s tarayıcınızın ayarları yapıldı.
    Bundan sonra uygulamalar menüsünden Çoklu Ortam/Grafikler altından "XSane" ile dökümanlarınızı tarayabilirsiniz.

en: Some devices in the "%s" hardware class were removed:
tr: "%s" donanım sınıfındaki bazı aygıtlar kaldırıldı:

en: Some devices were added:
tr: Bazı aygıtlar eklendi:

en: Choose your language
tr: Kullanacağınız dili seçin

en: Select installation class
tr: Kurulum sınıfını seçin

en: Hard drive detection
tr: Sabit disk algılaması

en: Configure mouse
tr: Fare ayarları

en: Choose your keyboard
tr: Klavyenizi seçin

en: Security
tr: Güvenlik

en: Setup filesystems
tr: Dosya sistemleri Ayarları

en: Format partitions
tr: Bölümleri biçemlendir

en: Choose packages to install
tr: Kurulacak paketleri seçin

en: Install system
tr: Sistem kurulumu

en: Add a user
tr: Kullanıcı Ekleme

en: Configure networking
tr: Ağ Ayarları

en: Configure services
tr: Hizmet Ayarları

en: Install bootloader
tr: Önyükleyiciyi Kurulumu

en: Create a bootdisk
tr: Açılış Disketi Oluşturma

en: Configure X
tr: X Yapılandırması

en: Install system updates
tr: Sistem güncellemeleri kurulumu

en: Exit install
tr: Kurulumdan Çık

en: -adobe-times-bold-r-normal--17-*-100-100-p-*-iso8859-*,*-r-*
tr: -adobe-times-bold-r-normal--17-*-100-100-p-*-iso10646-1,*-r-*

en: Network Computer (client)
tr: Ağ Makinası (client)

en: NFS server, SMB server, Proxy server, ssh server
tr: NFS sunucusu, SMB sunucusu, Vekil Sunucu, ssh Sunucu

en: Office
tr: Ofis

en: Gnome Workstation
tr: Gnome İş istasyonu

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
tr: Palm Pilot ya da Visor'unuz için araçlar

en: Workstation
tr: İş istasyonu

en: Firewall/Router
tr: Güvenlik Kalkanı/Router

en: Domain Name and Network Information Server
tr: Alan adı ve Ağ Bilgileri Sunucusu

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
tr: Ofis programları: kelime işlemciler (kword, abiword), kspread, gnumeric, pdf göstericiler, vb..

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
tr: Sesle ilgili araçlar: mp3 ya da midi çalıcılar, karıştırıcılar, vb..

en: Linux Standard Base. Third party applications support
tr: Linux Standartları Temeli. Üçüncü parti uygulama desteği

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
tr: Serbest Yazılım ve Linux üzerine Kitaplar ve Nasıl belgeleri

en: KDE Workstation
tr: KDE İş istasyonu

en: Multimedia - Video
tr: Çoklu ortam - Video

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
tr: E-posta, haber grubu, web, dosya transferi ve sohbet araçları

en: Database
tr: Veritabanı

en: PostgreSQL or MySQL database server
tr: PostgreSQL veya MySQL veritabanı sunucusu

en: Tools to ease the configuration of your computer
tr: Sisteminizin ayarlarını düzenleyecek uygulama

en: Multimedia - Sound
tr: Çoklu ortam - Ses

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Console Tools
tr: Konsol Araçları

en: Postfix mail server, Inn news server
tr: Postfix Posta sunucusu, Inn haber sunucusu

en: Internet station
tr: Internet konsolu

en: Multimedia station
tr: Çoklu ortam konsolu

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
tr: Diğer Grafiksel Masaüstleri (Gnome, IceWM)

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
tr: KDE Masaüstü Ortamı, temel grafik ortamla birlikte birleşik araçlar

en: Graphical Environment
tr: Grafik Ortamı

en: Development
tr: Geliştirme

en: Apache, Pro-ftpd
tr: Apache ve Pro-ftpd

en: Tools to create and burn CD's
tr: CD-R ve CD-RW yazmaya yarayan araçlar

en: Office Workstation
tr: Ofis iş istasyonu

en: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
tr: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, vb..

en: Graphics programs such as The Gimp
tr: Gimp gibi grafik programları

en: C and C++ development libraries, programs and include files
tr: C ve C++ geliştirme kütüphaneleri, programlar ve include dosyaları

en: Network Computer server
tr: Ağ Makinası sunucusu

en: Mail/Groupware/News
tr: Posta/Posta Listesi/Haberler(News)

en: Game station
tr: Oyun Konsolu

en: Video players and editors
tr: Video göstericiler ve düzenleyiciler

en: Multimedia - Graphics
tr: Çoklu ortam - Grafik

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
tr: Eğlence programları: kart oyunları, taktik ve strateji, vb..

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
tr: E-posta alışverişi ve haber grubu istemci programları (pine, mutt, tin..) ve web istemcileri

en: Personal Finance
tr: Kişisel Finans

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
tr: Kullanıcı dostu uygulamalar ve masaüstü araçlarına sahip görsel bir ortam

en: Clients for different protocols including ssh
tr: ssh içeren diğer ağ öğeleri için protokoller

en: Internet gateway
tr: Internet ağ geçidi

en: Sound and video playing/editing programs
tr: Ses ve video çalma/düzenleme uygulamaları

en: Other Graphical Desktops
tr: Diğer Görsel Masaüstleri

en: Editors, shells, file tools, terminals
tr: Metin düzenleyiciler, kabuklar, dosya araçları, terminaller

en: Programs to manage your finance, such as gnucash
tr: Gnucash gibi finans programları

en: Personal Information Management
tr: Kişisel Bilgi Yönetimi

en: Multimedia - CD Burning
tr: Çoklu ortam - CD Yazma

en: Scientific Workstation
tr: Bilimsel İş istasyonu
