DrakX VERSION - en to br translation catalogue (805 entries)

en: Generic
br: Rummel

en: Graphic card
br: Kartenn c'hrafek

en: Select a graphic card
br: Diuzit ur gartenn c'hrafek

en: Choose a X server
br: Dibabit ur servijer X

en: X server
br: servijer X

en: Select the memory size of your graphic card
br: Diuzit ment memor ho kartenn c'hrafek

en: Choose options for server
br: Dibabit dibarzhoù ar servijer

en: Choose a monitor
br: Dibabit ur skramm

en: Monitor
br: Skramm

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
br: An div arventenn dreistpouezus a zo ar feur freskaat a-serzh, da lavaret eo ar
    feur ma vez freskaet ar skramm a-bezh, ha pouezusuc'h c'hoazh ar feur kempredañ
    a-led, da lavaret eo ar feur ma vez diskwelet linennoù skubañ.
    
    HOLLBOUEZHUS eo deoc'h na spisaat ur seurt skramm gant ur feur kempredañ
    a zo en tu-hont da varregezh ho skramm : gallout a rafe gwastañ ho skramm
     M'hoc'h eus douetañs, dibabit ur c'hefluniadur fur.

en: Horizontal refresh rate
br: Feur freskaat a-led

en: Vertical refresh rate
br: Feur freskaat a-serzh

en: Monitor not configured
br: Skramm ket kefluniet

en: Graphic card not configured yet
br: Kartenn c'hrafek ket kefluniet c'hoazh

en: Resolutions not chosen yet
br: Spisterioù ket dibabet c'hoazh

en: Do you want to test the configuration?
br: Mennout a rit amprouiñ ar c'hefluniadur ?

en: Warning: testing is dangerous on this graphic card
br: Da ziwall : arvarus eo amprouiñ ar gartenn c'hrafek-mañ

en: Test of the configuration
br: Amprouiñ ar c'hefluniadur

en: 
    try to change some parameters
br: 
    klaskit kemmañ arventennoù 'zo

en: An error has occurred:
br: C'hoarvezet eo ur fazi :

en: Leaving in %d seconds
br: Kuitaat e %d eilenn

en: Is this the correct setting?
br: Ha reizh eo ar c'hefluniadur ?

en: An error has occurred, try to change some parameters
br: C'hoarvezet eo ur fazi, klaskit kemmañ arventennoù 'zo

en: Automatic resolutions
br: Spisterioù emgefreek

en: To find the available resolutions I will try different ones.
    Your screen will blink...
    You can switch if off if you want, you'll hear a beep when it's over
br: A-benn kavout ar spisterioù hegerz e klaskin meur a hini.
    C'hwildañ a raio ho skramm...
    Gallout a rit e tizenaouiñ ma fell deoc'h, klevet a rit ur bip pa vo echu

en: Resolution
br: Spister

en: Choose the resolution and the color depth
br: Dibabit ar spister ha donder al livioù

en: Graphic card: %s
br: Kartenn c'hrafek : %s

en: XFree86 server: %s
br: Servijer XFree86 : %s

en: Show all
br: Diskouez pep tra

en: Resolutions
br: Spisterioù

en: I can try to find the available resolutions (eg: 800x600).
    Sometimes, though, it may hang the machine.
    Do you want to try?
br: Klask kavout ar spisterioù hegerz a c'hellan (da sk. 800x600).
    A-wechoù, evelato, e c'hell sac'hañ an ardivink.
    Mennout a rit klask ?

en: No valid modes found
    Try with another video card or monitor
br: Mod reizh ebet kavet
    Klaskit gant ur gartenn video pe ur skramm all

en: Keyboard layout: %s
br: Reizhadur ar stokellaoueg : %s

en: Mouse type: %s
br: Seurt logodenn : %s

en: Mouse device: %s
br: Trobarzhell al logodenn : %s

en: Monitor: %s
br: Skramm : %s

en: Monitor HorizSync: %s
br: KempredA-led ar skramm : %s

en: Monitor VertRefresh: %s
br: FreskA-serzh ar skramm : %s

en: Graphic card: %s
br: Kartenn c'hrafek : %s

en: Graphic memory: %s kB
br: Memor c'hrafek : %s ko

en: XFree86 server: %s
br: Servijer XFree86 : %s

en: Preparing X-Window configuration
br: O prientiñ kefluniadur X-Window

en: Change Monitor
br: Kemmañ ar skramm

en: Change Graphic card
br: Kemmañ ar gartenn c'hrafek

en: Change Server options
br: Kemmañ dibarzhoù ar servijer

en: Change Resolution
br: Kemmañ ar spister

en: Automatical resolutions search
br: Klask ent emgefreek ar spisterioù

en: Show information
br: Diskouez titouroù

en: Test again
br: Amprouiñ adarre

en: Quit
br: Kuitaat

en: What do you want to do?
br: Petra a vennit ober ?

en: Forget the changes?
br: Disoñjal ar c'hemmoù

en: Please relog into %s to activate the changes
br: Adereit ouzh %s evit bevaat ar c'hemmoù mar plij

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
br: Dizereit mar plij ha neuze implijit Ctrl-Alt-WarGil

en: X at startup
br: X pa loc'her

en: I can set up your computer to automatically start X upon booting.
    Would you like X to start when you reboot?
br: Kefluniañ ho urzhiataer evit lañsañ X ent emgefreek pa loc'ho a c'hellañ.
    Mennout a rit lañsañ X pa adloc'hit ?

en: 256 colors (8 bits)
br: 256 liv (8 bit)

en: 32 thousand colors (15 bits)
br: 32 mil liv (15 bit)

en: 65 thousand colors (16 bits)
br: 65 mil liv (16 bit)

en: 16 million colors (24 bits)
br: 16 milion a livioù (24 bit)

en: 4 billion colors (32 bits)
br: 4 miliard a livioù (32 bit)

en: 256 kB
br: 256 ko

en: 512 kB
br: 512 ko

en: 1 MB
br: 1 Mo

en: 2 MB
br: 2 Mo

en: 4 MB
br: 4 Mo

en: 8 MB
br: 8 Mo

en: 16 MB or more
br: 16 Mo pe vuioc'h

en: Standard VGA, 640x480 at 60 Hz
br: VGA standard, 640x480 da 60 Hz

en: Super VGA, 800x600 at 56 Hz
br: Gour-VGA, 800x600 da 56 Hz

en: 8514 Compatible, 1024x768 at 87 Hz interlaced (no 800x600)
br: Kenglotus 8514, 1024x768 da 87 Hz pebeilet (800x600 ebet)

en: Super VGA, 1024x768 at 87 Hz interlaced, 800x600 at 56 Hz
br: Gour-VGA, 1024x768 da 87 Hz pebeilet, 800x600 da 56 Hz

en: Extended Super VGA, 800x600 at 60 Hz, 640x480 at 72 Hz
br: Gour-VGA astennet, 800x600 da 60 Hz, 640x480 da 72 Hz

en: Non-Interlaced SVGA, 1024x768 at 60 Hz, 800x600 at 72 Hz
br: G-VGA nann-pebeilet, 1024x768 da 60 Hz, 800x600 da 72 Hz

en: High Frequency SVGA, 1024x768 at 70 Hz
br: G-VGA talm uhel, 1024x768 da 70 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 60 Hz
br: Lies-talm a c'hell ober 1280x1024 da 60 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 74 Hz
br: Lies-talm a c'hell ober 1280x1024 da 74 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 76 Hz
br: Lies-talm a c'hell ober 1280x1024 da 76 Hz

en: Monitor that can do 1600x1200 at 70 Hz
br: Skramm a c'hell ober 1600x1200 da 70 Hz

en: Monitor that can do 1600x1200 at 76 Hz
br: Skramm a c'hell ober 1600x1200 da 76 Hz

en: curly
br: rodellek

en: default
br: dre ziouer

note: -PO: names (tie, curly...) have corresponding icons for kdm
en: tie
br: frondenn

en: brunette
br: duardez

en: girl
br: plac'h

en: woman-blond
br: meleganez

en: automagic
br: emhud

en: First sector of boot partition
br: Rann gentañ ar parzhadur loc'hañ

en: First sector of drive (MBR)
br: Rann gentañ ar bladenn (MBR)

en: LILO/grub Installation
br: Staliadur LILO/grub

en: Where do you want to install the bootloader?
br: Pelec'h e mennit staliañ ar c'harger loc'hañ ?

en: Which bootloader(s) do you want to use?
br: Pe garger(ien) loc'hañ a vennit imlijout ?

en: Boot device
br: Trobarzhell loc'hañ

en: LBA (doesn't work on old BIOSes)
br: LBA (ne da ket en-dro gant BIOSoù kozh)

en: Compact
br: Fetis

en: compact
br: fetis

en: Delay before booting default image
br: Gedvezh kent loc'hañ ar skeudenn dre ziouer

en: Video mode
br: Mod video

en: Password
br: Tremenger

en: Password (again)
br: Tremenger (adarre)

en: Restrict command line options
br: Strishaat dibarzhoù al linenn urzhiañ

en: restrict
br: strishaat

en: Bootloader main options
br: Dibarzhoù pennañ ar c'harger loc'hañ

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
br: Didalvout eo ``Strishaat dibarzhoù al linenn urzhiañ'' hep tremenger

en: Please try again
br: Klaskit adarre mar plij

en: The passwords do not match
br: An tremegerioù ne glot ket

en: Here are the different entries.
    You can add some more or change the existing ones.
br: Setu da heul an enmontoù liesseurt.
    Gallout a rit ouzhpennañ lod pe gemmañ a re a zo.

en: Add
br: Ouzhpennañ

en: Done
br: Graet

en: Other OS (windows...)
br: Reizhiadoù (windows...)

en: Which type of entry do you want to add?
br: Pe seurt enmont a vennit ouzhpennañ

en: Image
br: Skeudenn

en: Root
br: Gwrizienn

en: Append
br: Ouzhpennañ

en: Read-write
br: Lenn-skrivañ

en: Table
br: Taolenn

en: Unsafe
br: Arvarus

en: Label
br: Skridennad

en: Default
br: Dre ziouer

en: Ok
br: Mat eo

en: Remove entry
br: Dilemel an enmont

en: Empty label not allowed
br: Berzet eo ar skridennadoù goullo

en: This label is already used
br: En implij eo ar skridennad-se endeo

en: Create
br: Krouiñ

en: Unmount
br: Divarc'hañ

en: Delete
br: Dilemel

en: Format
br: Furmadiñ

en: Resize
br: Adventañ

en: Type
br: Seurt

en: Mount point
br: Poent marc'hañ

en: Write /etc/fstab
br: Skrivañ /etc/fstab

en: Toggle to expert mode
br: Tremen er mod mailh

en: Toggle to normal mode
br: Tremen er mod boas

en: Restore from file
br: Adaozañ adalek ar restr

en: Save in file
br: Enrollañ er restr

en: Restore from floppy
br: Assevel adalek ar pladennig

en: Save on floppy
br: Enrollañ war bladennig

en: Clear all
br: Skarañ an holl

en: Format all
br: Furmadiñ an holl

en: Auto allocate
br: Ac'hubiñ ent emgefreek

en: All primary partitions are used
br: Ac'hubet eo an holl barzhadurioù kentañ renk

en: I can't add any more partition
br: N'hellan ouzpennañ parzhadur ebet ken

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
br: Evit kaout muioc'h a barzhadurioù, lamit unan evit ma c'hellot krouiñ ur parzhadur astennet mar plij

en: Rescue partition table
br: Taolenn barzhañ saveteerezh

en: Undo
br: Dizober

en: Write partition table
br: Skrivañ an daolenn barzhañ

en: Reload
br: Adkargañ

en: loopback
br: saveteiñ

en: Empty
br: Goullo

en: Other
br: All

en: Swap
br: Disloañ

en: Filesystem types:
br: Seurt ar reizhiadoù restroù :

en: Details
br: Munudoù

en: You have one big FAT partition
    (generally used by MicroSoft Dos/Windows).
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
br: Ur mell barzhadur FAT hoc'h eus
    (implijet gant MicroSoft Dos/Windows peurliesañ).
    Aliañ a ran ouzoc'h adventañ ar parzhadur-se
    (klikit warni, da c'houde klikit war "Adventañ")

en: Please make a backup of your data first
br: Gwarezit ho roadoù da gentañ mar plij

en: Read carefully!
br: Lennit aketus !

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
br: M'emaoc'h e soñj implijout aboot, taolit evezh leuskel un egor dieub (2048 rann
    a zo a-walc'h) e deroù ar bladenn

en: Be careful: this operation is dangerous.
br: Bezit war evezh : arvarus eo an obererezh-mañ.

en: Error
br: Fazi

en: Mount point:
br: Poent marc'hañ :

en: Device:
br: Trobarzhell :

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
br: Lizher ar bladenn DOS : %s (diwar varteze hepken)

en: Type:
br: Seurt :

en: Start: sector %s
br: O kregiñ : rann %s

en: Size: %d MB
br: Ment: %d Mo

en: , %s sectors
br: , %s rann

en: Cylinder %d to cylinder %d
br: Kranenn %d da granenn %d

en: Formatted
br: Furmadet

en: Not formatted
br: Ket furmadet

en: Mounted
br: Marc'het

en: Loopback file(s): %s
br: Restr(où) saveteiñ : %s

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
br: Parzhadur loc'het dre ziouer
        (evit loc'hañ MS-DOS, ket evit lilo)

en: Level %s
br: Live %s

en: Chunk size %s
br: Ment diaoz %s

en: RAID-disks %s
br: Pladennoù RAID %s

en: Loopback file name: %s
br: Anv ar restr saveteiñ : %s

en: Please click on a partition
br: Klikit war ur parzhadur mar plij

en: Size: %d MB
br: Ment: %d Mo

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
br: Mentoniezh : %s kranenn, %s penn, %s rann

en: Partition table type: %s
br: Seurt taolenn barzhañ : %s

en: on bus %d id %d
br: war bus %d Nn %d

en: Mount
br: Marc'hañ

en: Active
br: Bevaat

en: Add to RAID
br: Ouzhpennañ da RAID

en: Remove from RAID
br: Lemel diwar RAID

en: Modify RAID
br: Kemmañ RAID

en: Use for loopback
br: Implij da saveteiñ

en: Choose action
br: Dibabit un obererezh

en: Sorry I won't accept to create /boot so far onto the drive (on a cylinder > 1024).
    Either you use LILO and it won't work, or you don't use LILO and you don't need /boot
br: Ma zigarezit na asantiñ krouiñ /boot ken pell war ar bladenn (war ur granenn > 1024).
    Pe e implijit LILO ha ne daio ket en-dro, pe ne rit ket ha n'hoc'h eus ket ezhomm a /boot

en: The partition you've selected to add as root (/) is physically located beyond
    the 1024th cylinder of the hard drive, and you have no /boot partition.
    If you plan to use the LILO boot manager, be careful to add a /boot partition
br: Lec'hiet eo ar parzhadur hoc'h eus diuzet da ouzphennañ evel gwrizienn (/) en tu-hont
    d'ar 1024vet kranenn eus ar bladenn galet, ha n'hoc'h eus ket a barzhadur /boot.
    Ma vennit implijout ar merour loc'hañ LILO, taolit pled da ouzhpennañ ur parzhadur /boot

en: Use ``%s'' instead
br: Grit kentoc'h gant ``%s''

en: Use ``Unmount'' first
br: Implijit ``Divarc'hañ'' da gentañ

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
br: Goude kemmañ seurt ar parzhadur %s, holl roadoù ar parzhadur-se a vo kollet

en: Continue anyway?
br: Kenderc'hel evelato ?

en: Quit without saving
br: Kuitaat hep enrollañ

en: Quit without writing the partition table?
br: Kuitaat hep skrivañ an daolenn barzhañ ?

en: Change partition type
br: Kemmañ seurt ar parzhadur

en: Which partition type do you want?
br: Pe seurt parzhadur a vennit ?

en: Where do you want to mount loopback file %s?
br: Pelec'h e mennit marc'hañ ar restr saveteiñ %s ?

en: Where do you want to mount device %s?
br: Pelec'h e mennit marc'hañ an drobarzhell %s ?

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
br: N'hellan ket dizober ar poent marc'hañ dre m'eo implijet ar parzhadur-se
    evit saveteiñ. Lamit ar saveteiñ da gentañ

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
br: Goude furmadiñ ar parzhadur %s, holl roadoù ar parzhadur-se a vo kollet

en: Formatting
br: O furmadiñ

en: Formatting loopback file %s
br: O furmadiñ ar restr saveteiñ %s

en: Formatting partition %s
br: O furmadiñ ar parzhadur %s

en: After formatting all partitions,
br: Goude furmadiñ an holl barzhadurioù,

en: all data on these partitions will be lost
br: kollet e vo holl roadoù war ar parzhadurioù-se

en: Move
br: Dilec'hiañ

en: Which disk do you want to move it to?
br: Da beseurt pladenn e mennit dilec'hiañ ?

en: Sector
br: Rann

en: Which sector do you want to move it to?
br: Da beseurt rann e mennit dilec'hiañ ?

en: Moving
br: O tilec'hiañ

en: Moving partition...
br: O tilec'hiañ ur parzhadur...

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
br: War-nes bezañ skrivet war bladenn eo taolenn barzhañ an ardivink %s !

en: You'll need to reboot before the modification can take place
br: Ret e vo deoc'h adloc'hañ a-raok ma talvezo ar c'hemm

en: Computing FAT filesystem bounds
br: O jediñ bevennoù ar reizhiad restroù FAT

en: Resizing
br: Oc'h adventañ

en: All data on this partition should be backed-up
br: Mat e vije gwareziñ holl roadoù ar parzhadur-se

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
br: Goude adventañ ar parzhadur %s e vo kollet holl roadoù ar parzhadur-se

en: Choose the new size
br: Dibabit ar ment nevez

en: MB
br: Mo

en: Create a new partition
br: Krouiñ ur parzhadur nevez

en: Start sector:
br: Rann kregiñ :

en: Size in MB:
br: Ment e Mo :

en: Filesystem type:
br: Seurt ar reizhiad restroù :

en: Preference:
br: Dibarzh :

en: This partition can't be used for loopback
br: N'heller ket implijout ar parzhadur-mañ evit saveteiñ

en: Loopback
br: Saveteiñ

en: Loopback file name:
br: Anv ar restr saveteiñ :

en: File already used by another loopback, choose another one
br: Restr implijet gant ur saveteiñ all endeo, dibabit unan all

en: File already exists. Use it?
br: Ar restr a zo endeo. E implijout ?

en: Select file
br: Diuzit ar restr

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
br: N'eo ket heñvel ment an daolenn barzhañ gwarezet
    Kenderc'hel memestra ?

en: Warning
br: Ho evezh

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
br: Lakait ur bladennig el lenner
    Kollet e vo holl roadoù ar bladennig-se

en: Trying to rescue partition table
br: O klask assevel an daolenn barzhañ

en: device
br: trobarzhell

en: level
br: live

en: chunk size
br: ment diaoz

en: Choose an existing RAID to add to
br: Dibabit da be RAID ouzhpennañ

en: new
br: nevez

en: %s formatting of %s failed
br: furmadiñ er seurt %s eus %s a zo sac'het

en: I don't know how to format %s in type %s
br: N'ouzon ket penaos furmadiñ %s er seurt %s

en: nfs mount failed
br: marc'hañ NFS sac'het

en: mount failed:
br: marc'hañ sac'het :

en: error unmounting %s: %s
br: fazi en ur zivarc'hañ %s : %s

en: Mount points must begin with a leading /
br: Poentoù marc'hañ a rank kregiñ gant /

en: There is already a partition with mount point %s
br: Bez' ez eus ur parzhadur e boent marc'hañ %s endeo

en: Circular mounts %s
br: Marc'hañ kelc'hiek %s

en: Error opening %s for writing: %s
br: Fazi en ur zigeriñ %s evit skrivañ : %s

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
br: C'hoarvezet ez eus ur fazi - n'eus bet kavet trobarzhell reizh ebet a-benn krouiñ reizhiadoù restroù nevez warni. Gwiriit abeg ar gudenn-mañ en ho ardivinkaj mar plij

en: You don't have any partitions!
br: N'hoc'h eus parzhadur ebet !

en: Choose preferred language for install and system usage.
br: Dibabit ho yezh muiañ-karet evit staliañ hag implijout ar reizhiad.

en: Choose the layout corresponding to your keyboard from the list above
br: Dibabit ar reizhadur a glot gant ho stokellaoueg er roll a-us

en: Select:
    
      - Customized: If you are familiar enough with GNU/Linux, you may then choose
        the primary usage for your machine. See below for details.
    
      - Expert: This supposes that you are fluent with GNU/Linux and want to
        perform a highly customized installation. As for a "Customized"
        installation class, you will be able to select the usage for your system.
        But please, please, DO NOT CHOOSE THIS UNLESS YOU KNOW WHAT YOU ARE DOING!
br: Diuzit :
    
      - Neuziet : Ma 'z oc'h kustumet a-walc'h gant GNU/Linux, tu vo neuze deoc'h
        dibab an implij pennañ evit ho ardivink. Sellit a-is evit munudoù.
    
      - Mailh : Ma 'z oc'h en ho pleud gant GNU/Linux ha mennet da seveniñ
        ur staliadur neuziet-tre. Evel evit ar renkad staliañ "Neuziet" e vo
        tu deoc'h diuz an implij evit hor reizhiad.
        Hogen mar plij, NA ZIBABIT KET SE NEMET MA OUZIT PEZH EMAOC'H OC'H OBER !

en: The different choices for your machine's usage (provided, hence, that you have
    chosen either "Custom" or "Expert" as an installation class) are the
    following:
    
      - Normal: choose this if you intend to use your machine primarily for
        everyday use (office work, graphics manipulation and so on). Do not
        expect any compiler, development utility et al. installed.
    
      - Development: as its name says. Choose this if you intend to use your
        machine primarily for software development. You will then have a complete
        collection of software installed in order to compile, debug and format
        source code, or create software packages.
    
      - Server: choose this if the machine which you're installing Linux-Mandrake
        on is intended to be used as a server. Either a file server (NFS or SMB),
        a print server (Unix' lp (Line Printer) protocol or Windows style SMB
        printing), an authentication server (NIS), a database server and so on. As
        such, do not expect any gimmicks (KDE, GNOME...) to be installed.
br: An dibaboù liessek evit implij ho ardivink (en ur c'houlakaat neuze hoc'h eus
    dibabet pe "Neuziet" pe "Mailh" da renkad staliañ) a zo evel a-heul :
    
      - Boas : dibabit se ma 'z oc'h mennet da implijout ho ardivink dreist-holl
        evit un implij pemdeziek (labour burev, aozerezh grafikoù hag all). Na
        c'hortozit ket e vije staliaet nep kempuner, maveg diorren h.a.
    
      - Diorren : evel m'hen diskouez an anv. Dibabit se ma 'z oc'h mennet da
        implijout ho ardivink dreist-holl evit diorren meziantoù. Neuze ho po un
        heuliad klok a meziantoù staliet a-benn kempunañ, dizraenañ ha furmadiñ
        kod tarzh, pe grouiñ pakadoù meziantel.
    
      - Servijer : dibabit se m'eo gouestlet an ardivink a stalhit Linux-Mandrake
        warnañ da vezañ impliet evel servijer.  ur servijer restroù (NFS pe SMB),
        ur servijer moullañ (moullañ diouzh komenad Unix lp (line printer) pe zoare
        Windows SMB), ur servijer dilesadur (NIS), ur servijer stlennvon hag all.
        Da heul, na c'hortozit staliadur tamm kinkladur ebet (KDE, GNOME...).

en: DrakX will attempt at first to look for one or more PCI
    SCSI adapter(s). If it finds it (or them)  and knows which driver(s)
    to use, it will insert it (them)  automatically.
    
    
    If your SCSI adapter is an ISA board, or is a PCI board but DrakX
    doesn't know which driver to use for this card, or if you have no
    SCSI adapters at all, you will then be prompted on whether you have
    one or not. If you have none, answer "No". If you have one or more,
    answer "Yes". A list of drivers will then pop up, from which you
    will have to select one.
    
    
    After you have selected the driver, DrakX will ask if you
    want to specify options for it. First, try and let the driver
    probe for the hardware: it usually works fine.
    
    
    If not, do not forget the information on your hardware that you
    could get from your documentation or from Windows (if you have it
    on your system), as suggested by the installation guide. These
    are the options you will need to provide to the driver.
br: DrakX a glasko da gentañ kavout unan pe vuioc'h a azasaer SCSI PCI.
    Ma gav anezhañ (pe anezho) ha ma oar pe sturier(ien) implijout, e (o)
    enlakaat a raio ent emgefreek.
    
    
    M'eo ho azasaer SCSI ur gartenn ISA, pe m'eo ur gartenn PCI hogen
    ne oar ket DrakX pe sturier implijout evit ar gartenn-se, pe n'hoc'h eus
    tamm azasaer SCSI ebet, goulennet e vo diganeoc'h neuze hag-eñ hoc'h
    eus unan pe get. Ma n'hoc'h eus hini, eilgeriit "Ket". M'hoc'h eus
    unan pe vuioc'h, eilgeriit "Ya". Ur roll sturierien a zeuio neuze
    war wel, a vo ret deoc'h diuz unan anezho.
    
    
    Goude m'ho po diuzet ar sturier, DrakX a c'houlenno ma vennit spisaat
    dibarzhoù evitañ. Da gentañ, klaskit leuskel ar sturier amprouiñ
    ar periant : peurliesañ e da mat en-dro.
    
    
    Ma ne ra ket, na zisoñjit ket an titouroù war ho periant a c'hellit
    kavout en ho teuliadur pe digant Windows (m'hoc'h eus hemañ war ho
    reizhiad), evel m'eo aliet gant ar sturlevr staliañ. An dibarzhoù a
    vo ret deoc'h pourvezañ d'ar sturier eo a zo e kaoz.

en: At this point, you may choose what partition(s) to use to install
    your Linux-Mandrake system if they have been already defined (from a
    previous install of Linux or from another partitionning tool). In other
    cases, hard drive partitions must be defined. This operation consists of
    logically dividing the computer's hard drive capacity into separate
    areas for use.
    
    
    If you have to create new partitions, use "Auto allocate" to automatically
    create partitions for Linux. You can select the disk for partitionning by
    clicking on "hda" for the first IDE drive,
    "hdb" for the second or "sda" for the first SCSI drive and so on.
    
    
    Two common partition are: the root partition (/), which is the starting
    point of the filesystem's directory hierarchy, and /boot, which contains
    all files necessary to start the operating system when the
    computer is first turned on.
    
    
    Because the effects of this process are usually irreversible, partitioning
    can be intimidating and stressful to the unexperienced user. DiskDrake
    simplifies the process so that it must not be. Consult the documentation
    and take your time before proceeding.
    
    
    You can reach any option using the keyboard: navigate through the partitions
    using Tab and Up/Down arrows. When a partition is selected, you can use:
    
    - Ctrl-c  to create a new partition (when an empty partition is selected)
    
    - Ctrl-d  to delete a partition
    
    - Ctrl-m  to set the mount point
br: D'ar poent-mañ, e c'hellit dibab pe barzhadur(ioù) implijout evit
    staliañ ho reizhiad Linux-Mandrake, ma 'z int bet termenet endeo (diwar
    ur staliadur kent Linux pe diwar ur benveg parzhañ all). E degouezhoù
    all, ret eo termeniñ parzhadurioù ar bladenn galet. Talvezout a ra an
    obererezh-se kement ha rannañ dre meiz egor pladenn galet an urzhiataer
    e takadoù distag o implij.
    
    
    M'hoc'h eus da grouiñ parzhadurioù nevez, implijit "Ac'hubiñ ent emgefreek"
    a-benn krouiñ parzhadurioù evit Linux ent engrefreek. Gallout a rit diuz
    ar bladenn da parzhañ dre glikañ war "hda" evit an drobarzhell IDE kentañ,
    "hdb" evit an eil pe "sda" evit an drobarzhell SCSI kentañ hag all.
    
    
    Daou barzhadur boutin-tre a zo : ar parzhadur gwrizienn (/), a zo penn
    kentañ urzhaz renkelloù ar reizhiad restroù, ha /boot, a zo ennañ an holl
    restroù ret evit loc'hañ ar reizhiad korvoiñ p'emeur o paouez enaouiñ
    an urzhiataer.
    
    
    Gant ma n'heller ket diverkañ efedoù an argerzh-mañ, parzhañ a c'hell
    bezañ abafus ha bec'hius d'an arveriad deraouat. DiskDrake a aesa kement
    an argerzh ha n'eus ket aon da gaout. Sellit ouzh an teuliadur hag it
    war ho pouez a-raok kregiñ ganti.
    
    Gallout a rit tizhout kement dibarzh 'zo gant ar stokelloù : merdeiñ dre ar parzhadurioù
    gant Tab ha biroù Laez/Traoñ. P'hoc'h eus diuzet ur parzhadur, grit gant :
    
    - Ctrl-c  evit krouiñ ur parzhadur nevez (m'eo goullo ar parzhadur diuzet)
    
    - Ctrl-d  evit lemel ur parzhadur
    
    - Ctrl-m  evit termeniñ ar poent marc'hañ

en: Any partitions that have been newly defined must be formatted for
    use (formatting meaning creating a filesystem). At this time, you may
    wish to re-format some already existing partitions to erase the data
    they contain. Note: it is not necessary to re-format pre-existing
    partitions, particularly if they contain files or data you wish to keep.
    Typically retained are /home and /usr/local.
br: Kement parzhadur a zo bet nevez termenet a zle bezañ furmadet a-benn
    e implijout (furmadiñ a dalvez krouiñ ur reizhiad restroù). Er poent-se,
    e c'hellit mennout adfurmadiñ parzhadurioù 'zo o vezañ endeo evit diverkañ
    ar roadoù a zo enno. Ho evezh : n'eo ket ret adfurmadiñ parzhadurioù o
    vezañ endeo, dreist-holl ma 'z eus enno restroù pe roadoù a vennit derc'hel.
    Skouerioù dibar eo /home ha /usr.

en: You may now select the group of packages you wish to
    install or upgrade.
    
    DrakX will then check whether you have enough room to install them all. If not,
    it will warn you about it. If you want to go on anyway, it will proceed onto
    the installation of all selected groups but will drop some packages of lesser
    interest. At the bottom of the list you can select the option
    "Individual package selection"; in this case you will have to browse
    through more than 1000 packages...
br: Gallout a rit bremañ diuz ar strollad pakadoù a vennit
    staliañ pe vremanaat.
    
    DrakX a glasko neuze hag-eñ hoc'h eus egor a-walc'h evit staliañ an holl anezho.
    Ma n'hoc'h eus ket, e kemenno deoc'h. Ma vennit kenderc'hel evelato, e seveno staliadur
    an holl strolladoù diuzet hogen e laosko pakadoù 'zo dezho nebeutoc'h a
    dalvoudegezh. E traoñ ar roll e c'hellit diuz an dibarzh
    "Diuz pakadoù unan hag unan" ; en degouezh-se e vo ret deoc'h furchal
    a-dreuz tremen 1000 pakad...

en: If you have all the CDs in the list above, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
br: M'hoc'h eus an holl CDoù er roll a-is, gwaskit Mat eo.
    Ma n'hoc'h eus hini eus ar CDoù-se, gwaskit Nullañ.
    Ma fazi deoc'h lod eus ar CDoù, andiuzit anezho ha gwaskit Mat eo.

en: The packages selected are now being installed. This operation
    should take a few minutes unless you have chosen to upgrade an
    existing system, in that case it can take more time even before
    upgrade starts.
br: Emañ ar pakadoù diuzet o vezañ staliaet bremañ. Un nebeut munut
    e zlefe padout an obererezh-se nemet m'ho pije dibabet bremanaat
    ur reizhiad o vezañ, en degouezh-se e c'hell kemer muioc'h a amzer
    zoken a-raok na grogfe ar bremanaat.

en: If DrakX failed to find your mouse, or if you want to
    check what it has done, you will be presented the list of mice
    above.
    
    
    If you agree with DrakX' settings, just jump to the section
    you want by clicking on it in the menu on the left. Otherwise,
    choose a mouse type in the menu which you think is the closest
    match for your mouse.
    
    
    In case of a serial mouse, you will also have to tell DrakX
    which serial port it is connected to.
br: Ma ne c'hell ket DrakX kavout ho logodenn, pe ma vennit
    gwiriañ pezh en deus graet, kinniget e vo deoc'h ur roll
    logodennou a-us.
    
    
    Ma 'z oc'h a-du gant kefluniadur DrakX, n'hoc'h eus ken nemet lammat
    d'ar rann a fell deoc'h en ur glikañ el lañser a gleiz. Mod all,
    dibabit el lañser ar seurt logodenn a gav deoc'h ez eo hini a zegouezh
    ar gwellañ evit ho logodenn.
    
    Ma 'z eo ul logodenn a-steud, ret e vo ivez deoc'h lavaret da DrakX
    war be borzh a-steud eo luget ho logodenn.

en: Please select the correct port. For example, the COM1 port under MS Windows
    is named ttyS0 under Linux.
br: Diuzit ar porzh a zere mar plij. Da skouer, porzh COM1 dindan MS Windows
    a vez anvet ttyS0 gant Linux.

en: This section is dedicated to configuring a local area
    network (LAN) or a modem.
    
    Choose "Local LAN" and DrakX will
    try to find an Ethernet adapter on your machine. PCI adapters
    should be found and initialized automatically.
    However, if your peripheral is ISA, autodetection will not work,
    and you will have to choose a driver from the list that will appear then.
    
    
    As for SCSI adapters, you can let the driver probe for the adapter
    in the first time, otherwise you will have to specify the options
    to the driver that you will have fetched from documentation of your
    hardware.
    
    
    If you install a Linux-Mandrake system on a machine which is part
    of an already existing network, the network administrator will
    have given you all necessary information (IP address, network
    submask or netmask for short, and hostname). If you're setting
    up a private network at home for example, you should choose
    addresses.
    
    
    Choose "Dialup with modem" and the Internet connection with
    a modem will be configured. DrakX will try to find your modem,
    if it fails you will have to select the right serial port where
    your modem is connected to.
br: Gouestlet eo ar rann-mañ da gefluniañ ur rouedad takad lec'hel
    (LAN) pe ur modem.
    
    Dibabit "Rouedad lec'hel" ha DrakX a glasko kavout un azasaer
    Ethernet war ho ardivink. Azasaerien PCI a zlefe bezañ kavet
    ha deraouekaet ent emgefreek. Evelato, m'eo ho trobarzhell unan ISA,
    ne daio ket en-dro an emzinoiñ, hag e vo ret deoc'h diuz ur sturier
    diwar ar roll a zeuio war wel neuze.
    
    
    Evel evit azasaerien SCSI e c'hellit leuskel ar sturier amprouiñ
    an azasaer ar wech kentañ, mod all e vo ret deoc'h spisaat d'ar
    sturier dibarzhoù ho pije tapet diwar teuliadur ho periant.
    
    
    Ma stalhit ur reizhiad Linux-Mandrake war un ardivink a zo
    lodek en ur rouedad a zo c'hoazh, merour ar rouedad en devo
    roet deoc'h an holl titouroù ret (chomlec'h IP, ismaskl rouedad
    pe verroc'h rouedmaskl, hag anv ostiz). M'emaoc'h o sevel ur
    rouedad prevez er gêr da skouer, mat e vije deoc'h dibab
    chomlec'hioù 
    
    Dibabit "Sifrennañ gant ar modem" hag e vo kefluniet ar gevreadenn
    ouzh ar Genrouedad gant ur modem. Klask a raio DrakX kavout ho modem,
    ma ne teu ket a-benn e vo ret deoc'h diuz ar porzh a-steud m'eo luget
    ho modem outañ.

en: Enter:
    
      - IP address: if you don't know it, ask your network administrator or ISP.
    
    
      - Netmask: "255.255.255.0" is generally a good choice. If you are not
    sure, ask your network administrator or ISP.
    
    
      - Automatic IP: If your network uses bootp or dhcp protocol, select 
    this option. If selected, no value is needed in "IP address". If you are
    not sure, ask your network administrator or ISP.
br: Skrivit :
    
      - Chomlec'h IP : m'eo dianav deoc'h, goulennit digant merour ho rouedad.
    
    
      - Rouedmaskl : "255.255.255.0" a zo peurvuiañ un dibab mat. M'hoc'h eus
    douetañs, goulennit digant merour ho rouedad.
    
    
      - IP emgefreek : Ma ra ho rouedad gant ar c'homenad bootp pe dhcp, diuzit 
    an dibarzh-se. Ma vez diuzet, n'eus ezhomm talvoud ebet er "Chomlec'h IP".
    M'hoc'h eus douetañs, goulennit digant merour ho rouedad.

en: You may now enter dialup options. If you're not sure what to enter, the
    correct information can be obtained from your ISP.
br: Gallout a rit bremañ skrivañ dibarzhoù sifrennañ. Ma n'oc'h ket sur petra
    skrivañ, an titouroù reizh ho po digant ho PMG.

en: If you will use proxies, please configure them now. If you don't know if
    you should use proxies, ask your network administrator or your ISP.
br: Ma implijit proksioù, keflugnit anezho bremañ mar plij. Ma ne ouzit ket hag
    e rankit implijout proksioù, goulennit digant merour ho rouedad pe ho PMG.

en: You can install cryptographic package if your internet connection has been
    set up correctly. First choose a mirror where you wish to download packages and
    after that select the packages to install.
    
    Note you have to select mirror and cryptographic packages according
    to your legislation.
br: Staliañ pakadoù rinegouriezh a c'hellit m'eo bet kefluniet reizh ho
    kevreadenn ouzh ar Genrouedad. Dibabit da gentañ ur melezour a vennit ezkargañ
    pakadoù diwarnañ ha da c'houde diuzit ar pakadoù da staliañ.
    
    Taolit evezh e rankit diuz ar melezour hag ar rinegouriezh hervez al
    lezennoù o ren du-se.

en: You can now select your timezone according to where you live.
    
    
    Linux manages time in GMT or "Greenwich Mean Time" and translates it
    in local time according to the time zone you have selected.
br: Bremañ e c'hellit diuz ho takad-eur diouzh al lec'h ma chomit ennañ.
    
    
    Linux a vera an eur e GMT pe "Greenwich Mean Time" hag e amdreiñ a ra
    en eur lec'hel hervez an takad-eur hoc'h eus diuzet.

en: You may now choose which services you want to see started at boot time.
    When your mouse comes over an item, a small balloon help will popup which
    describes the role of the service.
    
    Be especially careful in this step if you intend to use your machine as a
    server: you will probably want not to start any services which you don't
    want.
br: Bremañ e c'hellit diuz pe servijoù a vennit e vije lañset pa loc'her.
    Pa zeu ho logodenn war un draez, ul lagadenn skoazell a zeuio war wel hag
    a zisplego pal ar servij-se.
    
    Bezit aketuz-kenañ el lankad-mañ ma vennit implijout ho ardivink evel ur
    servijer : mennout a rit emichañs chom hep loc'hañ kement servij n'ho peus ket
    c'hoant.

en: Linux can deal with many types of printer. Each of these
    types require a different setup. Note however that the print
    spooler uses 'lp' as the default printer name; so you
    must have one printer with such a name; but you can give
    several names, separated by '|' characters, to a printer.
    So, if you prefer to have a more meaningful name you just have
    to put it first, eg: "My Printer|lp".
    The printer having "lp" in its name(s) will be the default printer.
    
    
    If your printer is physically connected to your computer, select
    "Local printer". You will then have to tell which port your
    printer is connected to, and select the appropriate filter.
    
    
    If you want to access a printer located on a remote Unix machine,
    you will have to select "Remote lpd". In order to make
    it work, no username or password is required, but you will need
    to know the name of the printing queue on this server.
    
    
    If you want to access a SMB printer (which means, a printer located
    on a remote Windows 9x/NT machine), you will have to specify its
    SMB name (which is not its TCP/IP name), and possibly its IP address,
    plus the username, workgroup and password required in order to
    access the printer, and of course the name of the printer. The same goes
    for a NetWare printer, except that you need no workgroup information.
br: Linux a oar en em zibab gant kalz a seurtoù moullerezed. Pep hini eus
    ar seurtoù-se en deus ezhomm ur c'hefluniadur disheñvel. Taolit evezh
    avat ar spooler moullañ a laka 'lp' da anv ar voullerrez dre ziouer ;
    ret eo deoc'h eta kaout ur voullerez gant an anv-se ; hogen meur a anv,
    pep hini dsipartiet gant an arouezenn '|', a c'hellit reiñ d'ur voullerez.
    Neuze, mar kavit gwelloc'h bezañ un anv splannoc'h, n'hoc'h eus ken nemet
    e lakaat da gentañ, da sk. "Ma Voullerez|lp".
    Ar voullerez he deus "lp" en he anv(ioù) a vo hini dre ziouer.
    
    
    M'eo luget ho moullerez end-eeun ouzh ho urzhiataer, diuzit
    "Moullerez lec'hel". Neuze e rankot lavaret ouzh be borzh eo
    luget ho moullerez, ha diuz ar sil a zere.
    
    
    Ma vennit tizhout ur voullerez a zo lec'hiet war un ardivink Unix
    a-bell, rankout a reot diuz "lpd a-bell". Evit ma 'z afe en-dro,
    n'eus ezhomm nag anv na tremenger, hogen e rankot anavezout anv
    ar steud moullañ war ar servijer-se.
    
    
    Ma vennit tizhout ur voullerez SMB (da lavaret eo ur voullerez
    lec'hiet war un ardivink Windows 9x/NT a-bell), e rankot spisaat
    e anv SMB (n'eo ket e anv TCP/IP), ha marteze e chomlec'h IP, mui
    an anv arveriad, ar strollad labour hag an tremenger ret a-benn tizhout
    ar voullerez, hag evel-just anv ar voullerez. Heñvel tra evit ur
    voullerez NetWare, war-bouez titour ar strollad labour a zo diezhomm.

en: You can now enter the root password for your Linux-Mandrake
    system. The password must be entered twice to verify that both
    password entries are identical.
    
    
    Root is the administrator of the system, and is the only user
    allowed to modify the system configuration. Therefore, choose
    this password carefully! Unauthorized use of the root account can
    be extremely dangerous to the integrity of the system and its data,
    and other systems connected to it. The password should be a
    mixture of alphanumeric characters and a least 8 characters long. It
    should NEVER be written down. Do not make the password too long or
    complicated, though: you must be able to remember without too much
    effort.
br: Bremañ e c'hellit skrivañ an tremenger root evit ho reizhiad
    Linux-Mandrake. An tremenger a zle bezañ roet div wech evit
    gwiriañ m'eo skrivet heñvel an div wech.
    
    
    Merour ar reizhiad eo root, hag eñ eo an arveriad nemetañ aotreet
    da gemmañ kefluniadur ar reizhad. Rak se, dibabit an tremenger-se
    gant aket ! Dañjerus-kenañ e c'hell bezañ un implij nann aotreet
    ar gont root evit anterinded ar reizhiad hag e roadoù, hag ar
    reizhiadoù all kevreet outañ. An tremenger a zlefe bezañ ur meskaj
    a lizherennoù alfaniverel, ennañ 8 arouezenn d'an nebeutañ. Ne
    zlefe BIKEN bezañ lakaet dre skrid. Na rit ket a dremenger re hir
    pe re luziet, memestra : dav eo deoc'h kaout soñj anezhañ hep re a
    strivoù.

en: To enable a more secure system, you should select "Use shadow file" and
    "Use MD5 passwords".
br: Evit sevel ur reizhiad suroc'h, gwelloc'h deoc'h diuz "Implijout ur restr kuzhet"
    hag "Implijout tremegerioù MD5".

en: If your network uses NIS, select "Use NIS". If you don't know, ask your
    network administrator.
br: Ma implij ho rouedad NIS, diuzit "Implijout NIS". Ma ne ouzit ket, goulennit
    digant merour ho rouedad.

en: You may now create one or more "regular" user account(s), as
    opposed to the "privileged" user account, root. You can create
    one or more account(s) for each person you want to allow to use
    the computer. Note that each user account will have its own
    preferences (graphical environment, program settings, etc.)
    and its own "home directory", in which these preferences are
    stored.
    
    
    First of all, create an account for yourself! Even if you will be the only user
    of the machine, you may NOT connect as root for daily use of the system: it's a
    very high security risk. Making the system unusable is very often a typo away.
    
    
    Therefore, you should connect to the system using the user account
    you will have created here, and login as root only for administration
    and maintenance purposes.
br: Bremañ e c'hellit krouiñ unan pe vuioc'h a gont(où) arveriad "boutin",
    dre enebiez ouzh ar gont arveriad "dreistwiriet", root hec'h anv. Gallout
    a rit krouiñ unan pe vuioc'h a gont(où) evit kement den a fell deoc'h
    aotren da implijout an urzhiataer. Taolit evezh pep kont arveriad he
    devo he dibarzhoù dezhi (endro grafikel, kefluniadur ar goulevioù,
    h.a.) hag he renkell "Er-gêr" dezhi, ma vo enrollet an dibarzhoù-se
    enni.
    
    
    Da gentañ holl, krouit ur gont evidoc'h-chwi ! Ha pa vefec'h arveriad nemetañ
    an ardivink, ARABAT deoc'h ereañ evel root evit implij pemdeziek ar reizhiad : 
    arvarus-kenañ eo a-fet surentez. Ur fazi stokell a zo a-walc'h evit lakaat
    boud ho reizhiad.
    
    
    Gant se, gwelloc'h vije deoc'h ereañ ouzh ar reizhiad en ur implijout ar
    gont arveriad ho po krouet amañ, hag ereañ evel root evit kefridioù a
    vererezh ha trezerc'hel hepken.

en: It is strongly recommended that you answer "Yes" here. If you install
    Microsoft Windows at a later date it will overwrite the boot sector.
    Unless you have made a bootdisk as suggested, you will not be able to
    boot into Linux any more.
br: Mar plij, me ho ped, respontit "Ya" amañ ! Lakaomp da skouer e
    adstalhit Windows diwezhatoc'h hag e rasklo ar rann loc'hañ. Nemet
    m'ho pije graet ar bladenn loc'hañ evel aliet, ne viot ket evit
    loc'hañ Linux e mod ebet ken !

en: You need to indicate where you wish
    to place the information required to boot to Linux.
    
    
    Unless you know exactly what you are doing, choose "First sector of
    drive (MBR)".
br: Ret eo deoc'h menegiñ pelec'h e mennit
    lec'hiañ an titouroù ret evit loc'hañ Linux.
    
    
    Nemet ma ouifec'h resis ar pezh a rit, dibabit "Rann gentañ
    ar bladenn (MBR)".

en: Unless you know specifically otherwise, the usual choice is "/dev/hda"
     (primary master IDE disk) or "/dev/sda" (first SCSI disk).
br: Nemet ma ouifec'h a-zevri ez eo disheñvel, "/dev/hda" eo an dibab boas
    (pladenn IDE mestr kentañ) pe "/dev/sda" (pladenn SCSI kentañ).

en: LILO (the LInux LOader) and Grub are bootloaders: they are able to boot
    either Linux or any other operating system present on your computer.
    Normally, these other operating systems are correctly detected and
    installed. If this is not the case, you can add an entry by hand in this
    screen. Be careful as to choose the correct parameters.
    
    
    You may also want not to give access to these other operating systems to
    anyone, in which case you can delete the corresponding entries. But
    in this case, you will need a boot disk in order to boot them!
br: LILO (the LInux LOader) ha Grub a zo kargerien loc'hañ : barrek int da loc'hañ
    pe Linux pe forzh pe reizhiad korvoiñ all bezañt war ho urzhiataer.
    Peurvuiañ, ar reizhiadoù korvoiñ all-se a vez dinoet ha staliet reizh.
    Ma n'eo ket kont evel-hen, gallout a rit ouzhpennañ un enmont gant an dorn
    er skramm-mañ. Taolit pled da zibab an arventennoù reizh.
    
    
    Gallout a rafec'h ivez mennout na lakaat hegerz hini ebet eus ar reizhiadoù
    korvoiñ-se, neuze n'hoc'h eus ken nemet dilemel an enmontoù a zegouezh. Hogen
    neuze e vo ret deoc'h kaout ur bladennig loc'hañ evit loc'hañ anezho.

en: LILO and grub main options are:
      - Boot device: Sets the name of the device (e.g. a hard disk
    partition) that contains the boot sector. Unless you know specifically
    otherwise, choose "/dev/hda".
    
    
      - Delay before booting default image: Specifies the number in tenths
    of a second the boot loader should wait before booting the first image.
    This is useful on systems that immediately boot from the hard disk after
    enabling the keyboard. The boot loader doesn't wait if "delay" is
    omitted or is set to zero.
    
    
      - Video mode: This specifies the VGA text mode that should be selected
    when booting. The following values are available: 
        * normal: select normal 80x25 text mode.
        * <number>:  use the corresponding text mode.
br: Setu dibaboù pennañ LILO ha grub :
      - Trobarzhell loc'hañ : a dermen anv an drobarzhell (da sk. parzhadur
    ur bladenn galet) a zo enni ar rann loc'hañ. Nemet ma ouifec'h a-zevri
    ez eo disheñvel, dibabit "/dev/hda".
    
    
      - Gedvezh a-raok loc'hañ ar skeudenn dre ziouer : a spisa an niver a
    zekvet eilennoù a rankfe gortoz ar c'harger loc'hañ kent loc'hañ ar skeudenn
    gentañ. Talvoudus eo war reizhiadoù a loc'h diouzhtu adalek ar bladenn galet
    goude bezañ enaouet ar stokellaoueg. Ne gortoz ket ar c'harger loc'hañ m'eo
    disoñjet "gedvezh" pe dermenet da mann.
    
    
      - Mod video : a spisa ar mod skrid VGA a rankfe bezañ diuzet pa loc'her.
    An talvoudoù a heul a zo hegerz :
        * boas : a ziuz ar mod skrid 80x25 boas.
        * <niver> : a implij ar mod skrid a zegouezh.

en: Now it's time to configure the X Window System, which is the
    core of the Linux GUI (Graphical User Interface). For this purpose,
    you must configure your video card and monitor. Most of these
    steps are automated, though, therefore your work may only consist
    of verifying what has been done and accept the settings :)
    
    
    When the configuration is over, X will be started (unless you
    ask DrakX not to) so that you can check and see if the
    settings suit you. If they don't, you can come back and
    change them, as many times as necessary.
br: Bremañ eo poent kefluniañ ar reizhiad X Window, a zo kraonienn
    EGA (Etrefas Grafikel Arveriad) Linux. Evit ar c'hefridi-se, ret eo
    deoc'h kefluniañ ho kartenn grafek hag ho skramm. Emgefreek eo ar bras
    eus al lankadoù-se, evelato, neuze gwiriañ pezh a zo bet graet hag
    asantiñ d'ar c'hefluniadur a zlefe bezañ ho labour :)
    
    
    Pa 'z eo graet ar c'hefluniañ, lañset e vo X (nemet ma c'houlennit
    digant DrakX chom hep hen ober) e seurt ma c'hellit gwiriañ ha
    sellet ha plijet oc'h gant an dibarzhoù. Ma n'oc'h ket, e c'hellit
    mont war gil hag o c'hemmañ, ken lies gwech ha ma karot.

en: If something is wrong in X configuration, use these options to correctly
    configure the X Window System.
br: M'eo siek un dra bennak en ho kefluniadur X, implijit an dibarzhoù-se
    a-benn kefluniañ reizh ar reizhiad X Window.

en: If you prefer to use a graphical login, select "Yes". Otherwise, select
    "No".
br: Ma kavit gwelloc'h implijout un ereadur grafikel, diuzit "Ya". Mod all,
    diuzit "Ket".

en: You can now select some miscellaneous options for your system.
    
      - Use hard drive optimizations: this option can improve hard disk performance
        but is only for advanced users: some buggy chipsets can ruin your data, so
        beware. Note that the kernel has a builtin blacklist of drives and
        chipsets, but if you want to avoid bad surprises, leave this option unset.
    
      - Choose security level: you can choose a security level for your
        system. Please refer to the manual for complete information. Basically: if
        you don't know, select "Medium" ; if you really want to have a secure
        machine, choose "Paranoid" but beware: IN THIS LEVEL, ROOT LOGIN AT
        CONSOLE IS NOT ALLOWED! If you want to be root, you have to login as a user
        and then use "su". More generally, do not expect to use your machine
        for anything but as a server. You have been warned.
    
      - Precise RAM size if needed: unfortunately, in today's PC world, there is no
        standard method to ask the BIOS about the amount of RAM present in your
        computer. As a consequence, Linux may fail to detect your amount of RAM
        correctly. If this is the case, you can specify the correct amount of RAM
        here. Note that a difference of 2 or 4 MB is normal.
    
      - Removable media automounting: if you would prefer not to manually
        mount removable media (CD-ROM, Floppy, Zip) by typing "mount" and
        "umount", select this option. 
    
      - Enable NumLock at startup: if you want NumLock enabled after booting,
        select this option (Note: NumLock may or may not work under X).
br: Gallout a rit bremañ diuz bibarzhoù a bep seurt evit ho reizhiad.
    
      - Implijit gwellaennoù ar bladenn galet : Gwellaat dehaezadur ar bladenn galet
        a c'hell an dibarzh-mañ, evit implijerien barrek hepken : amredoù dreinek a
        c'hell freuziñ ho roadoù, diwallit 'ta. Ur roll parzhoù siek a zeu gant ar
        graoñiell, laoskit an dibarzh didermenet avat evit bezañ kuit a souezhadenn.
    
      - Dibabit al live surentez : Gallout a rit dibab ul live surentez evit ho
        reizhiad. Sellit en dornlevr evit muioc'h a ditouroù mar plij. Dre vras :
        ma ne ouzit ket, diuzit "Etre" ; ma vennit da vat kaout un ardivink sur
        dibabit "Ankeniet" met taolit evezh : EL LIVE-SE, N'EO KET AOTREET EREAÑ
        EVEL ROOT WAR AL LETRIN ! Ma vennit bezañ root, e rankit ereañ evel
        arverdiad hag implijout "su" da c'houde. Pelloc'h, na soñjit ket
        implijout ho ardivink estreget evel servijer. Grit ho soñj.
    
      - Spisait RAM diouzh ret : siwazh gant PCoù hiziv, n'eus ket a hentenn
        standard evit atersiñ ar BIOS a-zivout ar c'hementad a RAM hegerz war ho
        urzhiataer. Da heul, Linux a c'hell na zinoiñ reizh ho kementad a RAM.
        M'eo kont evel-se e c'hellit spisaat amañ ar c'hementad a RAM a zere.
        Ho evezh : un diforzh a 2 pe 4Mo a zo reizh.
    
      - Emvarc'hañ ar media lem-laka : Ma gavit gwelloc'h na varc'hañ dre an dorn
        ar pladennoù lem-laka (CD-ROM, pladennig, Zip) dre urzhiañ "mount" hag
        "umount", diuzit an dibarzh-mañ.
    
      - Enaouiñ KrouilhNiv pa loc'her : ma gavit mat KrouilhNiv enaouet pa loc'her
        diuzit an dibarzh-mañ (Evezh : ne daio ket en-dro dre ret dindan X).

en: Your system is going to reboot.
    
    After rebooting, your new Linux Mandrake system will load automatically.
    If you want to boot into another existing operating system, please read
    the additional instructions.
br: Emañ ho reizhiad war-nes adloc'hañ.
    
    Goude adloc'hañ, kargañ a raio ho reizhiad Linux Mandrake nevez ent emgefreek.
    Ma vennit loc'hañ ur reizhiad korvoiñ all, lennit ar gourc'hemennoù ouzhpenn
    mar plij.

en: Choose your language
br: Dibabit ho yezh

en: Select installation class
br: Diuzit renkad ar staliadur

en: Hard drive detection
br: Dinoiñ ar bladenn galet

en: Configure mouse
br: Kefluniañ al logodenn

en: Choose your keyboard
br: Dibabit ho stokellaoueg

en: Miscellaneous
br: A bep seurt

en: Setup filesystems
br: Kefluniañ reizhiadoù restroù

en: Format partitions
br: Furmadiñ parzhadurioù

en: Choose packages to install
br: Dibabit pakadoù da staliañ

en: Install system
br: Staliañ ar reizhiad

en: Configure networking
br: Kefluniañ ur rouedad

en: Cryptographic
br: Rinegouriezh

en: Configure timezone
br: Kefluniañ an takad-eur

en: Configure services
br: Kefluniañ servijoù

en: Configure printer
br: Kefluniañ ar voullerez

en: Set root password
br: Termeniñ tremenger root

en: Add a user
br: Ouzhpennañ un arveriad

en: Create a bootdisk
br: Krouiñ ur bladennig loc'hañ

en: Install bootloader
br: Staliañ ar c'harger loc'hañ

en: Configure X
br: Kefluniañ X

en: Auto install floppy
br: Pladennig staliañ emgefreek

en: Exit install
br: Dilezel ar staliadur

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
br: Ret eo deoc'h kaout ur parzhadur gwrizienn.
    Evit se, krouit ur parzhadur (pe glikit war unan a zo c'hoazh).
    Da c'houde dibabit an ober ``Poent marc'hañ'' ha lakait anezhañ da `/'

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I'll try to go on blanking bad partitions
br: N'hellañ ket lenn ho taolenn barzhañ, re vrein eo evidon :(
    Klask a rin kenderc'hel en ur ziverkañ ar parzhadurioù siek

en: DiskDrake failed to read correctly the partition table.
    Continue at your own risk!
br: Ne c'hellas ket DiskDrake lenn ent reizh an daolenn barzhañ.
    Kendalc'hit war ho mar !

en: Searching root partition.
br: O klask ar parzhadur gwrizienn.

en: Information
br: Titouroù

en: %s: This is not a root partition, please select another one.
br: %s : N'eo ket ur parzhadur gwrizienn, diuzit un all mar plij.

en: No root partition found
br: Parzhadur gwrizienn kavet ebet

en: Can't use broadcast with no NIS domain
br: N'hellañ ket implijout ar skignañ hep domani NIS

en: Error reading file $f
br: Fazi en ur lenn ar restr $f

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
br: Degouezhet ez eus ur fazi, hogen n'ouzon ket e verañ naet.
    Kendalc'hit war ho mar.

en: Duplicate mount point %s
br: Poent marc'hañ doubl %s

en: Welcome to %s
br: Degemer e %s

en: No floppy drive available
br: Lenner pladennig hegerz ebet

en: Entering step `%s'
br: O kregiñ gant al lankad `%s'

en: You must have a swap partition
br: Ret eo deoc'h kaout ur parzhadur disloañ

en: You don't have a swap partition
    
    Continue anyway?
br: N'hoc'h eus ket a barzhadur disloañ
    
    Kenderc'hel evelato ?

en: Choose the size you want to install
br: Dibabit ar ment a vennit staliañ

en: Total size:
br: Ment hollek :

en: Version: %s
br: Stumm : %s

en: Size: %d KB
br: Ment : %d Ko

en: Choose the packages you want to install
br: Dibabit ar pakadoù a vennit staliañ

en: Info
br: Titouroù

en: Install
br: Staliañ

en: Installing
br: O staliañ

en: Please wait,
br: Gortozit mar plij,

en: Time remaining
br: Amzer a chom

en: Total time
br: Amzer hollek

en: Preparing installation
br: O prientiñ ar staliadur

en: Installing package %s
br: O staliañ ar pakad %s

en: Go on anyway?
br: Kenderc'hel evelato ?

en: There was an error ordering packages:
br: Ur fazi a zo bet en ur rummañ pakadoù :

en: Use existing configuration for X11?
br: Implijout ar c'hefluniadur o ren evit X11 ?

en: Please, choose one of the following classes of installation:
br: Dibabit unan eus ar renkadoù staliañ a-heul mar plij :

en: You don't have any windows partitions!
br: N'hoc'h eus parzhadur windows ebet !

en: You don't have any enough room for Lnx4win
br: N'hoc'h eus ket a-walc'h a egor evit Lnx4win !

en: WARNING!
    
    DrakX now needs to resize your Windows partition. Be careful: this operation is
    dangerous. If you have not already done so, you should first exit the
    installation, run scandisk under Windows (and optionally run defrag), then
    restart the installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
br: HO EVEZH !
    
    Ezhomm en deus DrakX adventañ ho parzhadur Windows bremañ. Bezit war evezh :
    arvarus eo an obererezh-se. Ma n'hoc'h eus ket graet c'hoazh, gwelloc'h e
    vije deoc'h seveniñ da gentañ scandisk (ha diouzh ret seveniñ defrag) war ar
    parzhadur-se, ha gwareziñ ho roadoù. Pa vezit sur, gwaskit "Mat eo"

en: Automatic resizing failed
br: Adventañ ent emgefreek sac'het

en: Which partition do you want to use to put Linux4Win?
br: Pe barzhadur a vennit implijout evit lakaat Linux4Win ?

en: Choose the sizes
br: Dibabit ar mentoù

en: Root partition size in MB:
br: Ment ar parzhadur gwrizienn e Mo :

en: Swap partition size in MB:
br: Ment ar parzhadur disloañ e Mo :

en: The total size for the groups you have selected is approximately %d MB.
br: Ment hollek ar strolladoù hoc'h eus diuzet a zo war-dro %d Mo.

en: If you wish to install less than this size,
    select the percentage of packages that you want to install.
    
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of 100%% will install all selected packages.
br: Ma vennit staliañ nebeutoc'h eget ar ment-se,
    diuzit an dregantad a bakadoù a vennit staliañ.
    
    Un dregantad izel a stalio hepken ar pakadoù pouezusañ;
    un dregantad a 100%% a stalio an holl bakadoù diuzet.

en: You have space on your disk for only %d%% of these packages.
    
    If you wish to install less than this,
    select the percentage of packages that you want to install.
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of %d%% will install as many packages as possible.
br: N'eus egor war ho pladenn nemet evit %d%% eus ar pakadoù-se.
    
    Ma vennit staliañ nebeutoc'h eget se,
    diuzit an dregantad a bakadoù a vennit staliañ.
    Un dregantad izel a stalio hepken ar pakadoù pouezusañ;
    un dregantad a %d%% a stalio kement a bakadoù ma 'z eus tu.

en: You will be able to choose them more specifically in the next step.
br: Tu vo deoc'h o dibab spisoc'h el lankad a zeu.

en: Percentage of packages to install
br: Dregantad a bakadoù da staliañ

en: Automatic dependencies
br: Sujedigezh emgefreek

en: Expand Tree
br: Astenn ar wezenn

en: Collapse Tree
br: Plegañ ar wezenn

en: Toggle between flat and group sorted
br: Gwintañ etre kompez ha rummet dre strollad

en: Bad package
br: Pakad siek

en: Name: %s
br: Anv: %s

en: Importance: %s
br: Talvoudegezh : %s

en: Total size: %d / %d MB
br: Ment hollek : %d / %d Mo

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
br: Hemañ a zo ur pakad ret, n'hell ket bezañ andiuzet

en: You can't unselect this package. It is already installed
br: N'hellit ket andiuz ar pakad-mañ. Staliet eo endo

en: This package must be upgraded
    Are you sure you want to deselect it?
br: Bremanaet e tle bezañ ar pabak-mañ
    Ha sur oc'h e mennit e ziuzañ ?

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
br: N'hellit ket andiuz ar pakad-mañ. Ret eo dezhañ bezañ bremanaet

en: The following packages are going to be installed/removed
br: Ar pakadoù a-heul a zo war-nes bezañ staliet/lamet

en: You can't select/unselect this package
br: N'hellit ket diuz/andiuz ar pakad-mañ

en: Estimating
br: O vrasjediñ

en: Cancel
br: Nullañ

en: %d packages
br: %d pakad

en: , %U MB
br: , %U Mo

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
br: Kemmit ho Cd-Rom!
    
    Lakait el lenner ar Cd-Rom warnañ an diketenn "%s" mar plij ha gwaskit Mat eo da c'houde.
    Ma n'emañ ket ganeoc'h gwaskit Nullañ evit chom hep staliañ ar Cd-Rom-se.

en: There was an error installing packages:
br: Ur fazi a zo bet en ur staliañ ar pakadoù :

en: An error occurred
br: Ur fazi a zo bet

en: Please, choose a language to use.
br: Diuzit ar yezh da implijout, mar plij.

en: Keyboard
br: Stokellaoueg

en: Please, choose your keyboard layout.
br: Dibabit reizhadur ho stokellaoueg, mar plij.

en: You can choose other languages that will be available after install
br: Gallout a rit dibab yezhoù all hag a vo hegerz goude staliañ

en: Root Partition
br: Parzhadur gwrizienn

en: What is the root partition (/) of your system?
br: Pehini eo parzhadur gwrizienn (/) ho reizhiad ?

en: Install Class
br: Renkad staliañ

en: Which installation class do you want?
br: Pe renkad staliañ a fell deoc'h ?

en: Install/Upgrade
br: Staliañ/Bremanaat

en: Is this an install or an upgrade?
br: Hag ur staliadur pe ur bremanadur eo ?

en: Customized
br: Neuziet

en: Expert
br: Mailh

en: Are you sure you are an expert? 
    You will be allowed to make powerfull but dangerous things here.
br: Ha sur oc'h bezañ ur mailh ? 
    Na rit ket goap, traoù galloudus hogen arvarus a vo aotreet deoc'h amañ.

en: Upgrade
br: Bremanaat

en: Normal
br: Boas

en: Development
br: Diorren

en: Server
br: Servijer

en: Which usage is your system used for ?
br: Pe seurt a vo implij ho reizhiad ?

en: Please, choose the type of your mouse.
br: Dibabit seurt ho logodenn, mar plij.

en: Mouse Port
br: Porzh al logodenn

en: Please choose on which serial port your mouse is connected to.
br: Dibabit ar porzh a-steud m'eo luget ho logodenn outañ, mar plij.

en: Configuring IDE
br: Kefluniañ IDE

en: no available partitions
br: parzhadur hegerz ebet

en: (%dMB)
br: (%d Mo)

en: Please choose a partition to use as your root partition.
br: Dibabit ur parzhadur d'ober anezhañ ho parzhadur gwrizienn, mar plij.

en: Choose the mount points
br: Dibabit at poentoù marc'hañ

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
br: Ret eo deoc'h adloc'hañ evit ma talvezo kemmoù an daolenn barzhañ

en: Choose the partitions you want to format
br: Dibabit ar parzhadur a vennit furmadiñ

en: Check bad blocks?
br: Gwiriañ ar bloc'hoù siek ?

en: Formatting partitions
br: O furmadiñ parzhadurioù

en: Creating and formatting file %s
br: O krouiñ hag o furmadiñ ar restr saveteiñ %s

en: Not enough swap to fulfill installation, please add some
br: Ket a-walc'h a zisloañ evit peurstaliañ, kreskit anezhañ mar plij

en: Looking for available packages
br: O klask ar pakadoù hegerz

en: Finding packages to upgrade
br: O kavout pakadoù da vremanaat

en: Your system has not enough space left for installation or upgrade
br: Ho reizhiad n'eus ket wa-walc'h a egor evit staliañ pe vremanaat

en: Package Group Selection
br: Diuzadenn strollad pakadoù

en: Individual package selection
br: Diuz pakadoù unan hag unan

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
br: M'hoc'h eus an holl CDoù er roll a-is, gwaskit Mat eo.
    Ma n'hoc'h eus hini eus ar CDoù-se, gwaskit Nullañ.
    Ma fazi deoc'h lod eus ar CDoù, andiuzit anezho ha gwaskit Mat eo.

en: Cd-Rom labeled "%s"
br: Cd-Rom skridennet "%s"

en: Installing package %s
    %d%%
br: O staliañ ar pakad %s
    %d%%

en: Post-install configuration
br: Kefluniadur goude staliañ

en: Keep the current IP configuration
br: Derc'hel ar c'hefluniadur IP o ren

en: Reconfigure network now
br: Adgefluniañ ar rouedad bremañ

en: Do not set up networking
br: Na gefluniañ ar rouedad

en: Network Configuration
br: Kefluniadur ar rouedad

en: Local networking has already been configured. Do you want to:
br: Kefluniet eo bet ar rouedad lec'hel endeo. Ha mennout a rit :

en: Do you want to configure a local network for your system?
br: Ha mennout a rit kefluniañ ur rouedad lec'hel evit ho reizhiad ?

en: no network card found
br: kartenn rouedad kavet ebet

en: Modem Configuration
br: Kefluniañ ar modem

en: Do you want to configure a dialup connection with modem for your system?
br: Ha mennout a rit kefluniañ ur gevreadenn gervel dre modem evit ho reizhiad ?

en: Configuring network device %s
br: O kefluniañ an drobarzhell rouedad %s

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
br: Skrivit ar c'hefluniadur IP evit ar benveg-mañ mar plij.
    Pep mellad a zlefe bezañ skrivet evel ur chomlec'h IP e stumm
    sifroù dekvel pikoù etrezo (da skouer 1.2.3.4).

en: Automatic IP
br: IP emgefreek

en: IP address:
br: Chomlec'h IP :

en: Netmask:
br: Maskl rouedad :

en: IP address should be in format 1.2.3.4
br: Er furmad 1.2.3.4 e tlefe bezañ ar chomlec'h IP

en: Configuring network
br: Kefluniañ ar rouedad

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one
br: Roit ho anv ostiz mar plij.
    Un anv peurzoareet a zlefe bezañ hini o ostiz,
    evel ``mabenveg.mastal.makomp.com''.
    Gallout a rit ivez reiñ chomlec'h IP an dreuzell m'hoc'h eus unan

en: DNS server:
br: Servijer DNS :

en: Gateway device:
br: Trobarzhell an dreuzell :

en: Gateway:
br: Treuzell :

en: Host name:
br: Anv an ostiz :

en: Try to find a modem?
br: Klask kavout ur modem ?

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
br: Dibabit ouzh pe borzh a-steud eo luget ho modem, mar plij.

en: Dialup options
br: Dibarzhoù sifrennañ

en: Connection name
br: Anv ar gevreadenn

en: Phone number
br: Niverenn bellgomz

en: Login ID
br: Anv ereañ

en: Authentication
br: Dilesadur

en: Script-based
br: Diazezet war ur skrid

en: Terminal-based
br: Diazezet war un dermenell

en: Domain name
br: Anv domani

en: First DNS Server
br: Servijer DNS kentañ

en: Second DNS Server
br: Eil servijer DNS

en: You have now the possibility to download software aimed for encryption.
    
    WARNING:
    
    Due to different general requirements applicable to these software and imposed
    by various jurisdictions, customer and/or end user of theses software should
    ensure that the laws of his/their jurisdiction allow him/them to download, stock
    and/or use these software.
    
    In addition customer and/or end user shall particularly be aware to not infringe
    the laws of his/their jurisdiction. Should customer and/or end user do not
    respect the provision of these applicable laws, he/they will incure serious
    sanctions.
    
    In no event shall Mandrakesoft nor its manufacturers and/or suppliers be liable
    for special, indirect or incidental damages whatsoever (including, but not
    limited to loss of profits, business interruption, loss of commercial data and
    other pecuniary losses, and eventual liabilities and indemnification to be paid
    pursuant to a court decision) arising out of use, possession, or the sole
    downloading of these software, to which customer and/or end user could
    eventually have access after having sign up the present agreement.
    
    
    For any queries relating to these agreement, please contact 
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA
br: Tu zo deoc'h bremañ ezkargañ meziantoù gouestlet d'ar rinegouriezh.
    
    HO EVEZH :
    
    Abalamour m'eo disheñvel ar pennaennoù meur o talvezout evit ar meziantoù-mañ hervez
    gwiraouriezhoù disheñvel, ret eo d'an arval ha/pe arveriad en diwezh ar meziantoù-mañ
    gwiriañ eo aotreet da ezskargañ, mirout ha/pe implijout ar meziantoù-mañ
    gouez d'al lezennoù en e/he gwiraouriezh.
    
    Ouzhpenn an arval ha/pe arveriad en diwezh a rank bezañ war evezh chom hep terriñ
    lezennoù e/he gwiraouriezh. Ma c'hoarvezfe gant an arval ha/pe arveriad
    en diwezh na zoujañ ouzh termenoù lezennoù o talvezout, e telezfe kastizoù
    kriz.
    
    E nep degouezh ne vo dalc'het Mandrakesoft nag e oberatourien na/pe e bourvezerien
    atebek eus nep gaou dibar, ameeun pe zarvoudus a c'hoarvezfe (ha pa vefe
    zoken e-touez traoù all koll gounid, arsav aferioù, koll roadoù kenwerzhel ha
    kolloù arc'hant all, hag atebegezh pe zigoll diouzh an dro da vezañ paeet
    da heul ur barnadeg) o tont diouzh implij, perc'hennañ, pe zoken ezkargañ
    ar meziantoù-mañ, a c'hellfe an arval ha/pe arveriad en diwezh bezañ
    grataet goude bezañ sinet an emglev-mañ.
    
    
    Evit forzh pe c'houlenn a-zivout an emglevioù-se, darempredit mar plij
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    SUA

en: Choose a mirror from which to get the packages
br: Dibabit ur melezour da dapout ar pakadoù diwarnañ

en: Contacting the mirror to get the list of available packages
br: O taremprediñ ar melezour evit kaout roll ar pakadoù hegerz

en: Please choose the packages you want to install.
br: Dibabit ar pakadoù a vennit staliañ, mar plij.

en: Which is your timezone?
br: Pehini eo ho takad-eur ?

en: Is your hardware clock set to GMT?
br: Ha war GMT eo lakaet ho eurier periantel ?

en: No password
br: Tremenger ebet

en: Use shadow file
br: Implijout ur restr kuzhet

en: shadow
br: kuzhet

en: Use MD5 passwords
br: Implijout tremegerioù MD5

en: Use NIS
br: Implijout NIS

en: yellow pages
br: pajennoù melen

en: This password is too simple (must be at least %d characters long)
br: Re eeun eo an tremenger-se (%d arouezenn a zo ret d'an nebeutañ)

en: Authentification NIS
br: Dilesadur NIS

en: NIS Domain
br: Domani NIS

en: NIS Server
br: Servijer NIS

en: Accept user
br: Aotren an arveriad

en: Add user
br: Ouzhpennañ un arveriad

en: (already added %s)
br: (ouzhpennet %s endeo)

en: Enter a user
    %s
br: Skrivit un arveriad
    %s

en: Real name
br: Anv gwirion

en: User name
br: Anv arveriad

en: Icon
br: Arlun

en: This password is too simple
br: Re eeun eo an tremeger

en: Please give a user name
br: Roit un anv arveriad mar plij

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
br: An anv arveriad a zle bezañ ennañ lizherennoù munut, sifroù, `-' ha `_' hepken

en: This user name is already added
br: En implij eo an anv arveriad-se endeo

en: First floppy drive
br: Lenner pladennig kentañ

en: Second floppy drive
br: Eil lenner pladennig

en: Skip
br: Tremen e-biou

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
br: Ur bladenn loc'hañ neuziet a ro un tu da loc'hañ ho reizhiad Linux hep bezañ
    dindan beli ar c'harger loc'hañ boas. Talvoudus eo ma ne mennit ket staliañ LILO
    (pe grub) war ho reizhiad, pe ma skarzh ur reizhiad oberiañ LILO, pe ma ne
    da ket en-dro LILO war ho kefluniadur periantel. Ur bladenn loc'hañ neuziet
    a c'hell ivez bezañ implijet gant ar skeudenn saveteiñ Mandrake, en ur aesaat an
    assevel pa vefec'h sac'het grevus. Mennout a rit krouiñ ur bladenn loc'hañ evit
    ho reizhiad ?

en: Sorry, no floppy drive available
br: Ho tigarez, lenner pladennig hegerz ebet

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
br: Dibabit al lenner pladennig a vennit implijout evit ober ar bladenn loc'hañ

en: Insert a floppy in drive %s
br: Lakait ur bladennig el lenner %s

en: Creating bootdisk
br: O krouiñ ar bladenn loc'hañ

en: Installation of LILO failed. The following error occured:
br: Staliadur LILO a zo sac'het. Degouezhet eo ar fazi a heul :

en: Do you want to use SILO?
br: Mennout a rit implijout SILO ?

en: SILO main options
br: Dibarzhoù pennañ SILO

en: Here are the following entries in SILO.
    You can add some more or change the existing ones.
br: Setu da heul enmontoù a vez e SILO.
    Gallout a rit ouzhpennañ lod pe gemmañ a re a zo.

en: Partition
br: Parzhadur

en: This label is already in use
br: War implij eo ar skridennad-se endeo

en: Installation of SILO failed. The following error occured:
br: Staliadur SILO zo sac'het. Degouezhet eo ar fazi a heul :

en: Preparing bootloader
br: O prientiñ ar c'harger loc'hañ

en: Do you want to use aboot?
br: Mennout a rit implijout aboot ?

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
br: Fazi en ur staliañ aboot,
    klask rediañ ar staliadur zoken ma tistruj ar parzhadur kentañ ?

en: Proxies configuration
br: Kefluniañ ar proksioù

en: HTTP proxy
br: Proksi HTTP

en: FTP proxy
br: Proksi FTP

en: Proxy should be http://...
br: http://... a zlefe bezañ ar proksi

en: Proxy should be ftp://...
br: ftp://... a zlefe bezañ ar proksi

en: Welcome To Crackers
br: Bezit deuet mat, preizherien !

en: Poor
br: Paour

en: Low
br: Izel

en: Medium
br: Etre

en: High
br: Uhel

en: Paranoid
br: Ankeniet

en: Miscellaneous questions
br: Goulennoù a bep seurt

en: (may cause data corruption)
br: (a c'hell breinañ roadoù)

en: Use hard drive optimisations?
br: Implijout gwelladur ar bladenn galet ?

en: Choose security level
br: Dibabit al live surentez

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
br: Spisait ment ar memor vev diouzh ret (kavet %d Mo)

en: Removable media automounting
br: Emvarc'hañ ar skoroù lem/laka

en: Clean /tmp at each boot
br: Skarañ /tmp bep ma loc'her

en: Enable multi profiles
br: Aotren lies trolinenn

en: Enable num lock at startup
br: Enaouiñ KrouilhNiv pa loc'her

en: Give the ram size in MB
br: Roit ment ar memor vev e Mo

en: Can't use supermount in high security level
br: N'hellan ket implijout supermount el live surentez uhel

en: DrakX will generate config files for both XFree 3.3 and XFree 4.0.
    By default, the 3.3 server is used because it works on more graphic cards.
    
    Do you want to try XFree 4.0?
br: Genel a raio DrakX restroù kefluniañ ken evit XFree 3.3 ken evit XFree 4.0
    Dre ziouer eo implijet ar servijer 3.3 hag a ya en-dro war muioc'h a c'hartennoù grafek.
    Ha mennout a rit klask XFree 4.0 ?

en: Try to find PCI devices?
br: Klask kavout trobarzhelloù PCI ?

en: Insert a blank floppy in drive %s
br: Lakait ur bladennig gwerc'h el lenner %s

en: Creating auto install floppy
br: O krouiñ ur bladennig staliañ emgefreek

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
br: Lankadoù 'zo n'int ket peurc'hraet.
    
    Mennout a rit kuitaat da vat bremañ ?

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    For information on fixes which are available for this release of Linux-Mandrake,
    consult the Errata available from http://www.linux-mandrake.com/.
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Linux-Mandrake User's Guide.
br: Gourc'hemennoù, peurc'hraet eo ar staliadur.
    Lamit ar bladenn loc'hañ ha gwaskit enkas evit adloc'hañ.
    
    Evit titouroù war palastroù hegerz evit stumm-mañ Linux-Mandrake,
    sellit ouzh ar meneger fazioù hegerz e http://www.linux-mandrake.com/.
    
    Titouroù war gefluniañ ho reizhiad a zo hegerz e rannbennad Goude
    Staliañ Sturier ofisiel an Arveriad Linux-Mandrake.

en: Shutting down
br: O tizenaouiñ

en: Installing driver for %s card %s
br: O staliañ ur sturier evit kartenn %s %s

en: (module %s)
br: (mollad %s)

en: Which %s driver should I try?
br: Pe sturier %s a zlefen amprouiñ ?

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
br: E degouezhoù 'zo, ar sturier %s en deus ezhomm titouroù ouzhpenn evit mont
    en-dro reizh, daoust ma da en-dro mat hepto peurvuiañ. Ha mennout a rit spisaat
    dibaboù ouzphenn evitañ, pe aotren d'ar sturier amprouiñ ho penvek evit
    an titouroù en deus ezhomm ? A-wechoù, amprouiñ a c'hell sac'hañ un urzhiataer,
    hogen ne raio reuz ebet.

en: Autoprobe
br: Embrouiñ

en: Specify options
br: Spisait dibarzhoù

en: You may now provide its options to module %s.
br: Bremañ e c'hellit pourvezañ e zibarzhoù d'ar mollad %s

en: You may now provide its options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
br: Bremañ e c'hellit pourvezañ e zibarzhoù d'ar mollad %s.
    Diouzh ar furmad ``anv=talvoud anv2=talvoud2...'' eo an dibaboù.
    Da skouer, ``io=0x300 irq=7''

en: Module options:
br: Dibarzhoù ar mollad :

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
br: Kargañ ar mollad %s a zo sac'het.
    Mennout a rit klask adarre gant arventennoù all ?

en: Try to find PCMCIA cards?
br: Klask kavout kartennoù PCMCIA ?

en: Configuring PCMCIA cards...
br: O kefluniañ kartennoù PCMCIA...

en: Found %s %s interfaces
br: Kavet etrefas %s %s

en: Do you have another one?
br: Hag un all hoc'h eus ?

en: Do you have any %s interfaces?
br: Hag un etrefas %s bennak a zo ganeoc'h ?

en: No
br: Ket

en: Yes
br: Ya

en: See hardware info
br: Gwelet titouroù periantel

en: Bringing up the network
br: O lañsañ ar rouedad

en: Bringing down the network
br: O tizenaouiñ ar rouedad

en: Linux-Mandrake Installation %s
br: Staliadur Linux-Mandrake %s

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
br:   <Tab>/<Alt-Tab> etre elfennoù | <Esaouenn> a ziuz | <F12> skramm a heul

en: You can now partition your %s hard drive
    When you are done, don't forget to save using `w'
br: Gallout a rit bremañ parzhañ ho pladenn galet %s
    Pa 'z eo graet, na zisoñjit ket enrollañ dre implijout `w'

en: Please wait
br: Gortozit mar plij

en: Ambiguity (%s), be more precise
br: Amsklaer (%s), bezit spisoc'h

en: Bad choice, try again
br: Dibab fall, klaskit adarre

en:  ? (default %s)
br: ? (%s dre ziouer)

en: Your choice? (default %s)
br: Ho tibab ? (%s dre ziouer)

en: Your choice? (default %s  enter `none' for none)
br: Ho tibab ? (%s dre ziouer, skrivit `none' evit hini ebet)

en: Czech
br: Tchek

en: German
br: Alaman

en: Spanish
br: Spagnol

en: Finnish
br: Finnek

en: French
br: Gall

en: Norwegian
br: Norvegek

en: Polish
br: Polonek

en: Russian
br: Rusiek

en: UK keyboard
br: Stokellaoueg RU

en: US keyboard
br: Stokellaoueg SUA

en: Armenian (old)
br: Armeniek (kozh)

en: Armenian (typewriter)
br: Armeniek (skriverez)

en: Armenian (phonetic)
br: Armeniek (soniadel)

en: Bulgarian
br: Bulgarek

en: Brazilian (ABNT-2)
br: Brasilek

en: Swiss (German layout)
br: Suis (reizhadur alaman)

en: Swiss (French layout)
br: Suis (reizhadur gall)

en: German (no dead keys)
br: Alaman (stokell marv ebet)

en: Danish
br: Danek

en: Estonian
br: Estoniek

en: Georgian ("Russian" layout)
br: Jorjiek (reizhadur "Rusiek")

en: Georgian ("Latin" layout)
br: Jorjiek (reizhadur "Latin")

en: Greek
br: Gresian

en: Croatian
br: Kroatek

en: Israeli
br: Israelian

en: Israeli (Phonetic)
br: Israelian (soniadel)

en: Icelandic
br: Islandek

en: Latin American
br: Amerikan Latin

en: Dutch
br: Hollandek

en: Lithuanian "number row" QWERTY
br: Lituaniek QUERTY "linenn sifroù"

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
br: Lituaniek QUERTY "soniadel"

en: Polish (qwerty layout)
br: Polonek (reizhadur qwerty)

en: Polish (qwertz layout)
br: Polonek (reizhadur qwerty)

en: Portuguese
br: Portugalek

en: Canadian (Quebec)
br: Kanadian (Kebek)

en: Russian (Yawerty)
br: Rusiek (Yawerty)

en: Swedish
br: Svedek

en: Slovenian
br: Slovek

en: Slovakian
br: Slovakek

en: Thai keyboard
br: Stokellaoueg Thai

en: Turkish (traditional "F" model)
br: Turkek (hengounel doare "F")

en: Turkish (modern "Q" model)
br: Turkek (arnevez doare "Q")

en: Ukrainian
br: Ukrainiek

en: US keyboard (international)
br: Stokellaoueg SUA (etrevroadel)

en: Yugoslavian (latin layout)
br: Yougoslaviek (reizhadur latin)

en: Welcome to LILO the operating system chooser!
    
    To list the possible choices, press <TAB>.
    
    To load one of them, write its name and press <ENTER> or wait %d seconds for default boot.
br: Degemer mat e LILO, an dibaber reizhiad oberia¤ !
    
    Evit rolla¤ an dibabo aotreet, stokit <TAB>.
    
    Evit karga¤ unan anezho, skrivit e anv ha stokit <ENKAS> pe c'hortozit %d eilenn evit al loc'ha¤ dre ziouer.

en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
br: Degemer mat e GRUB an dibaber reizhiad oberia¤ !

en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
br: Implijit ar stokelloù %c ha %c evit diuz pe enmont zo war wel

en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
br: Stokit enkas evit loc'ha¤ ar RK diuzet, 'e' evit aoza¤ an

en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
br: urzhiado kent loc'ha¤, pe 'c' evit ul linenn-urzhia¤.

en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
br: An enmont war wel a vo loc'het ent emgefreek e %d eilenn.

note: -PO: "Desktop" and "Start Menu" are the name of the directories found in c:\windows
en: Desktop
br: Gorretaol

en: Start Menu
br: Meuziad Lañsañ

en: Sun - Mouse
br: Logodenn Sun

en: Apple ADB Mouse
br: Logodenn Apple ADB

en: Apple ADB Mouse (2 Buttons)
br: Logodenn Apple ADB (2 nozelenn)

en: Apple ADB Mouse (3+ Buttons)
br: Logodenn Apple ADB (3 nozelenn pe vuioc'h)

en: Apple USB Mouse
br: Logodenn Apple ADB

en: Apple USB Mouse (2 Buttons)
br: Logodenn Apple USB (2 nozelenn)

en: Apple USB Mouse (3+ Buttons)
br: Logodenn Apple USB (3 nozelenn pe vuioc'h)

en: Generic Mouse (PS/2)
br: Logodenn rummel (PS/2)

en: Logitech MouseMan/FirstMouse (ps/2)
br: Logitech MouseMan+/FirstMouse+ (PS/2)

en: Generic 3 Button Mouse (PS/2)
br: Logodenn rummel 3 nozelenn (PS/2)

en: Kensington Thinking Mouse (PS/2)
br: Logodenn Kensington Thinking (PS/2)

en: ATI Bus Mouse
br: Logodenn bus ATI

en: Microsoft Bus Mouse
br: Logodenn bus Microsoft

en: Logitech Bus Mouse
br: Logodenn bus Logitech

en: USB Mouse
br: Logodenn USB

en: USB Mouse (3 buttons or more)
br: Logodenn USB (3 nozelenn pe vuioc'h)

en: No Mouse
br: Logodenn ebet

en: Microsoft Rev 2.1A or higher (serial)
br: Microsoft Stumm 2.1A pe uheloc'h (a-steud)

en: Logitech CC Series (serial)
br: Logitech doare CC (a-steud)

en: Logitech MouseMan+/FirstMouse+ (serial)
br: Logitech MouseMan+/FirstMouse+ (a-steud)

en: ASCII MieMouse (serial)
br: ASCII MieMouse (a-steud)

en: Genius NetMouse (serial)
br: Genius NetMouse (a-steud)

en: Microsoft IntelliMouse (serial)
br: Microsoft IntelliMouse (a-steud)

en: MM Series (serial)
br: Doare MM (a-steud)

en: MM HitTablet (serial)
br: MM HitTablet (a-steud)

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
br: Logodenn Logitech (a-steud, seurt C7 kozh)

en: Logitech MouseMan/FirstMouse (serial)
br: Logitech MouseMan/FirstMouse (a-steud)

en: Generic Mouse (serial)
br: Logodenn rummel (a-steud)

en: Microsoft compatible (serial)
br: Kenglotus Microsoft (a-steud)

en: Generic 3 Button Mouse (serial)
br: Logodenn rummel 3 nozelenn (a-steud)

en: Mouse Systems (serial)
br: Mouse Systems (a-steud)

en: Is this correct?
br: Ha reizh eo ?

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions
br: Un toull a zo en ho taolenn barzhañ hogen n'hellan ket e implijout.
    Fiñval ar parzhadurioù kentañ derez evit ma vo an toull stok ouzh ar parzhadurioù astennet eo an diskoulm

en: Error reading file %s
br: Fazi en ur lenn ar restr %s

en: Restoring from file %s failed: %s
br: Assevel adalek ar restr %s sac'het %s

en: Bad backup file
br: Restr gwareziñ siek

en: Error writing to file %s
br: Fazi en ur skrivañ er restr %s

en: mandatory
br: ret-groñs

en: must have
br: a rankfec'h kaout

en: important
br: a-bouez

en: very nice
br: brav-tre

en: nice
br: brav

en: interesting
br: dedennus

en: maybe
br: marteze

en: i18n (important)
br: i18n (a-bouez)

en: i18n (very nice)
br: i18n (brav-tre)

en: i18n (nice)
br: i18n (brav)

en: Show less
br: Diskouez nebeutoc'h

en: Show more
br: Diskouez muioc'h

en: Local printer
br: Moullerez lec'hel

en: Remote lpd
br: lpd a-bell

en: Detecting devices...
br: O tinoiñ trobarzhelloù...

en: Test ports
br: Amprouiñ ar porzhioù

en: A printer, model "%s", has been detected on
br: Ur voullerez, doare "%s", zo bet dinoet war

en: Local Printer Device
br: Trobarzhell voullerez lec'hel

en: What device is your printer connected to 
    (note that /dev/lp0 is equivalent to LPT1:)?
br: Ouzh pe drobarzhell eo luget ho moullerez  
    (taolit evezh /dev/lp0 a zo kevatal da LPT1:) ?

en: Printer Device
br: Trobarzhell ar voullerez

en: Remote lpd Printer Options
br: Dibarzhoù ar voullerez lpd a-bell

en: To use a remote lpd print queue, you need to supply
    the hostname of the printer server and the queue name
    on that server which jobs should be placed in.
br: A-benn implijout ur steud moulañ lpd a-bell, ret eo deoc'h
    pourvezañ anv ostiz ar servijer moullañ hag anv as steud
    war ar servijer-se ma zlefe bezañ kaset an dleadoù moullañ.

en: Remote hostname
br: Anv an ostiz a-bell

en: Remote queue
br: Steud a-bell

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
br: Dibarzhoù moullañ SMB (Windows 9x/NT)

en: To print to a SMB printer, you need to provide the
    SMB host name (Note! It may be different from its
    TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as
    well as the share name for the printer you wish to access and any
    applicable user name, password, and workgroup information.
br: Evit moullañ war ur voullerez SMB eo ret deoc'h pourvezañ
    anv an ostiz SMB (Ho evezh ! Disheñvel e c'hell bezañ diouzh
    e anv ostiz TCP/IP !) ha marteze chomlec'h IP ar servijer moullañ,
    kement hag anv rannet ar voullerez a glaskit tizhout ha ne vern pe
    ditour a anv arveriad, tremenger ha strollad labour en implij.

en: SMB server host
br: Anv ar servijer SMB

en: SMB server IP
br: IP ar servijer SMB

en: Share name
br: Anv rannet

en: Workgroup
br: Strollad labour

en: NetWare Printer Options
br: Dibarzhoù ar voullerez NetWare

en: To print to a NetWare printer, you need to provide the
    NetWare print server name (Note! it may be different from its
    TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you
    wish to access and any applicable user name and password.
br: Evit moullañ war ur voullerez NetWare eo ret deoc'h pourvezañ anv ar
    servijer moullañ NetWare (Ho evezh ! Disheñvel e c'hell bezañ diouzh e
    anv ostiz TCP/IP !) kement hag anv ar steud moullañ evit ar voullerez
    a glaskit tizhout ha ne vern pe anv arveriad ha tremenger en implij.

en: Printer Server
br: Servijer moullañ

en: Print Queue Name
br: Anv ar steud moullañ

en: Yes, print ASCII test page
br: Ya, moullit ur bajenn arnod ASCII

en: Yes, print PostScript test page
br: Ya, moullit ur bajenn arnod PostScript

en: Yes, print both test pages
br: Ya, moullit an div bajenn arnod

en: Configure Printer
br: Kefluniañ ar voullerez

en: What type of printer do you have?
br: Peseurt moullerez hoc'h eus ?

en: Printer options
br: Dibarzhoù ar voullerez

en: Paper Size
br: Ment ar paper

en: Eject page after job?
br: Stlepel ar bajenn goude moullañ ?

en: Uniprint driver options
br: Dibarzhoù ar sturier Uniprint

en: Color depth options
br: Dibarzhoù donder liv

en: Print text as PostScript?
br: Moullañ skrid evel PostScript ?

en: Reverse page order
br: Eilpennañ urzh ar pajennoù

en: Fix stair-stepping text?
br: Kempenn an efed-diri ?

en: Number of pages per output pages
br: Niver a bajennoù dre bajenn ziskas

en: Right/Left margins in points (1/72 of inch)
br: Marzoù Dehoù/Kleiz e poentoù (1/72 ur meudad)

en: Top/Bottom margins in points (1/72 of inch)
br: Marzoù Krec'h/Traoñ e poentoù (1/72 ur meudad)

en: Extra GhostScript options
br: Dibarzhoù GhostScript ouzhpenn

en: Extra Text options
br: Dibarzhoù skrid ouzhpenn

en: Do you want to test printing?
br: Ha mennout a rit amprouiñ moullañ skrid ?

en: Printing test page(s)...
br: O voullañ pajenn(où) skrid...

en: Test page(s) have been sent to the printer daemon.
    This may take a little time before printer start.
    Printing status:
    %s
    
    Does it work properly?
br: Pajenn(où) arnod zo bet kaset d'an diaoul moullañ.
    Ur pennadig e c'hell padout a-raok ma loc'hfe a voullerez.
    Stad ar moullañ :
    %s
    
    Ha mont a ra en-dro reizh ?

en: Test page(s) have been sent to the printer daemon.
    This may take a little time before printer start.
    Does it work properly?
br: Pajenn(où) arnod zo bet kaset d'an diaoul moullañ.
    Ur pennadig e c'hell padout a-raok ma loc'hfe a voullerez.
    Ha mont a ra en-dro reizh ?

en: Printer
br: Moullerez

en: Would you like to configure a printer?
br: Mennout a rit kefluniañ ur voullerez ?

en: Here are the following print queues.
    You can add some more or change the existing ones.
br: Setu da heul ar steudadoù moullañ.
    Gallout a rit ouzhpennañ lod pe gemmañ a re a zo.

en: Select Printer Connection
br: Diuzit lugerezh ar voullerez

en: How is the printer connected?
br: Penaos eo luget ar voullerez ?

en: Remove queue
br: Lemel ar steudad

en: Every print queue (which print jobs are directed to) needs a
    name (often lp) and a spool directory associated with it. What
    name and directory should be used for this queue and how is the printer connected?
br: Pep steud moullañ (m'eo kaset an dleadoù moullañ davetañ) en deus
    ezhomm un anv (lp alies) hag ur renkell spool kevret gantañ. Pe anv
    ha renkell a zo da implijout evit ar steud-mañ ha penaos eo luget ar voullerrez ?

en: Name of queue
br: Anv ar steud

en: Spool directory
br: Renkell ar spool

en: Printer Connection
br: Lugerezh ar voullerez

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
br: N'hellan ket ouzhpennañ ur parzhadur da RAID md%d _furmadet_

en: Can't write file $file
br: N'hellan ket skrivañ e $file

en: mkraid failed
br: mkraid sac'het

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
br: mkraid sac'het (raidtools a vank emichañs ?)

en: Not enough partitions for RAID level %d
br: Ket a-walc'h a parzhadurioù evit RAID live %d

en: Anacron a periodic command scheduler.
br: Anacron, ur steuñvaer urzhiadoù mareadek.

en: apmd is used for monitoring batery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
br: servijout a ra apmd evit evezhiañ stad an daspugner hag he enrollañ dre syslog.
    Gallout a ra ivez servijout da lazhañ an ardivink pa vez izel an daspugner.

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
br: Seveniñ an urzhiadoù steuñvaet gant an urzhiad at d'ar pred laket pa 'z eo
    bet sevenet at, ha seveniñ urzhiadoù dre lod pa 'z eo izel a-walc'h ar garg.

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
br: Ur goulev standard UNIX eo cron evit seveniñ goulevioù diouzh c'hoant an
    arveriaded da goulzoù mareadek steuñvaet. vixie cron a ouzhpenn kalzig a arc'hweloù
    d'ar cron UNIX diazez, en o zouez surentez ha dibarzhoù kefluniañ gwelloc'h.

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
br: GPM a zegas implij al logodenn d'an arloadoù Linux mod-skrid evel
    Midnight Commander. Reiñ a ra tu da seveniñ obererezhoù troc'hañ-ha-pegañ,
    ha skor evit meuziadoù kemperzhel war al letrin.

en: Apache is a World Wide Web server.  It is used to serve HTML files
    and CGI.
br: Ur servijer evit ar Gwiad Bedel eo Apache. Implijet e vez evit servijañ
    restroù HTML ha CGI.

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
br: An diaoul gourservijer kenrouedad (anvet inetd ordinal) a loc'h ur
    bochad a servijoù kenrouedad all diouzh an ezhomm. E karg loc'hañ meur a servijoù
    eo, en o zouez telnet, ftp, rsh, and rlogin. Dizoberiañ inetd a zizoberia
    an holl servijoù m'eo eñ atebek warno.

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
br: Ar pakad-mañ a garg ar stokellaoueg diuzet evel termenet e
    /etc/sysconfig/keyboard. Dre ar maveg kbdconfig e c'hell bezañ diuzet
    kement-se. Gwell deoc'h leuskel se gweredekaet war darn vuiañ an ardivinkoù.

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
br: An diaoul moullañ ret evit ma dafez en-ro reizh lpr eo lpd. Dre vras
    ez eo ur servijer a vera dleadoù moullañ evir ar voullerez(ed).

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve
    host names to IP addresses.
br: named (BIND) a zo ur Servijer Anvioù Domani (DNS) a zo implijet evit
    amdreiñ anvioù ostiz e chomlec'hioù IP.

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
br: Evit marc'hañ ha divarc'hañ poentoù marc'hañ an holl Reizhiadoù Restroù
    Rouedad (NFS), SMB (Lan Manager/Windows) ha NCP (NetWare).

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
br: Oberia/Dizoberia an holl etrefasoù rouedad kefluniet da lañsañ
    da vare al loc'hañ.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
br: NFS a zo ur c'homenad brudet evit rannañ restroù dre rouedadoù TCP/IP.
    Ar servij-mañ a bourvez arc'hweloù ur servijer NFS, a vez kefluniaet dre ar
    restr /etc/exports.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
br: NFS a zo ur c'homenad brudet evit rannañ restroù dre rouedadoù
    TCP/IP. Ar servij-mañ a bourvez un arc'hwel morailhañ restroù NFS.

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
br: Skorañ PCMCIA a zegas an tu da implijonut traoù evel ethernet ha modemoù
    e urzhiataeroù hezoug. Ne vo ket kroget hep bezañ bet kefluniet, rak-se eo diarvar
    e staliañ war ardivinkoù n'o deus ket ezhomm anezhañ.

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
br: Ar c'hartenner porzhioù a vera kevreadennoù RPC, a zo implijet gant
    komenadoù evel NFS ha NIS. Ar servijer kartenn-porzhioù a rankfe mont en-dro
    war ardivinkoù anezho servijerien komenadoù a implij ar reizhiad  RPC.

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that
    moves mail from one machine to another.
br: Ur Gwazour Treuzdougen Postel eo Postfix, a zo ar goulev a
    zilech posteloù etre un ardivink hag un all.

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
br: Enroll hag assav poul dizurzh ar reizhiad evit genel niveroù
    dargouezhek gant gwelloc'h perzhded.

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
br: An diaoul routed a ro an tu da vremanaat ent emgefreek an taolenn henchañ
    IP dre ar c'homenad RIP. Tra ma vez implijet aliesig RIP war rouedadoù bihan,
    ezhomm a zo komenadoù henchañ kemplezhoc'h evit rouedadoù rouestlet.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
br: Ar c'homenad rstat a ro tu da implijerien ur rouedad da zastum
    muzulioù barregezh diwar ne vern pe ardivink er rouedad-se.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
br: Ar c'homenad rusers a ro tu da implijerien ur rouedad da anavezout piv
    a zo kevreet ouzh ardivinkoù all a respont.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
br: Ar c'homenad rwho a bourchas da implijerien a-bell roll an holl arveriaded a zo
    kevreet ouzh un ardivink ma da en-dro warnañ an diaoul rwhod (heñvel ouzh finger).

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
br: Syslog a zo ur gwazerezh ma enroll drezañ an diaouled niverus o c'hemennadoù
    e kerzhlevrioù liesseurt ar reizhiad. Ur mennozh mat eo seveniñ ingal syslog.

en: This startup script try to load your modules for your usb mouse.
br: An urzhiaoueg loc'hañ a glask kargañ molladoù evit ho logodenn usb.

en: Starts and stops the X Font Server at boot time and shutdown.
br: Enaou ha dizenaou ar servijer Fontoù X da vare al loc'hañ hag al lazhañ.

en: Choose which services should be automatically started at boot time
br: Dibabit pe servijoù a zlefe bezañ lañset ent emgefreek pa loc'her

en: Welcome to SILO the operating system chooser!
    
    To list the possible choices, press <TAB>.
    
    To load one of them, write its name and press <ENTER> or
    wait %d seconds for default boot.
br: Degemer mat e SILO, an dibaber reizhiad oberia¤ !
    
    Evit rolla¤ an dibabo aotreet, stokit <TAB>.
    
    Evit karga¤ unan anezho, skrivit e anv ha stokit <ENKAS> pe c'hortozit %d eilenn evit al loc'ha¤ dre ziouer.

en: Configure LILO/GRUB
br: Kefluniañ LILO/GRUB

en: Create a boot floppy
br: Krouiñ ur bladennig loc'hañ

en: Format floppy
br: Furmadiñ ar bladennig

en: Choice
br: Dibab

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive: it must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
br: Ret eo implijout al live-mañ gant evezh. Ober a ra d'ho reizhiad bezañ
    aesoc'h da implijout, hogen kizidig-tre : arabat e implj evit un ardivink
    kevreet ouzh lod all pe ouzh ar genrouedad. N'eus ket a haeziñ dre dremenger.

en: Password are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
br: Gweredekaet eo bremañ an tremenger, hogen dierbedet eo c'hoazh an implij en ur rouedad

en: Few improvements for this security level, the main one is that there are
    more security warnings and checks.
br: Nebeut a wellaenoù evit al live surentez-mañ, an hini pouezusañ eo bezañ
    muioc'h a evezhiadennoù hag a wiriadennoù surentez.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used
    to connect to the Internet as a client. There are now security checks.
br: Setu al live surentez standard a vez erbedet evit un urzhiataer a vo implijet
    evit kevreañ evel arval ouzh ar Genrouedad. Bremañ ez eus gwiriadennoù surentez.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which accept
    connections from many clients.
br: Gant al live surentez-mañ e teu posupl implijout ar reizhiad-mañ evel ur servijer.
    Uhel a-walc'h eo bremañ ar surentez evit implijout ar reizhiad evel ur servijer
    o tigemer kevreadennoù a-berzh arvaloù niverus.

en: We take level 4 features, but now the system is entirely closed.
    Security features are at their maximum.
br: Kemer a reomp arc'hweloù al live 4, hogen bremañ eo peurserret ar reizhiad.
    Arc'hweloù surentez a zo en o muiañ

en: Setting security level
br: O termeniñ al live surentez

en: Choose the tool you want to use
br: Dibabit ar benveg a vennit staliañ

en: What is your keyboard layout?
br: Petra eo reizhadur ho stokellaoueg ?

en: What is the type of your mouse?
br: Peseurt eo ho logodenn ?

en: no serial_usb found
br: serial_usb kavet ebet

en: Emulate third button?
br: Kendarvan an trede nozelenn ?

en: Which serial port is your mouse connected to?
br: Ouzh pe borzh a-steud eo luget ho logodenn ?

en: reading configuration
br: o lenn ar c'hefluniadur

en: File
br: Restr

en: Search
br: Klask

en: Package
br: Pakad

en: Text
br: Skrid

en: Tree
br: Gwezenn

en: Sort by
br: Rummañ dre

en: Category
br: Rummad

en: See
br: Sellet

en: Installed packages
br: Pakadoù staliet

en: Available packages
br: Pakadoù hegerz

en: Show only leaves
br: Diskouez an delioù hepken

en: Expand all
br: Astenn pep tra

en: Collapse all
br: Plegañ pep tra

en: Configuration
br: Kefluniadur

en: Add location of packages
br: Ouzhpennañ lec'hiadur ar pakadoù

en: Update location
br: Bremanaat al lec'hiadur

en: Remove
br: Dilemel

en: Configuration: Add Location
br: Kefluniadur : Ouzhpennañ al lec'hiadur

en: Find Package
br: Kavout ur pakad

en: Find Package containing file
br: Kavout ur pakad ennañ ur restr

en: Toggle between Installed and Available
br: Gwintañ etre Staliet hag Hegerz

en: Files:
br: Restroù :

en: Uninstall
br: Distaliañ

en: Choose package to install
br: Dibabit pakadoù da staliañ

en: Checking dependencies
br: O wiriañ sujedigezhioù

en: Wait
br: Gortoz

en: The following packages are going to be uninstalled
br: Ar pakadoù a-heul a zo war-nes bezañ distaliet

en: Uninstalling the RPMs
br: O tistaliañ ar RPMoù

en: Which package are looking for
br: Pe bakad a glask

en: %s not found
br: %s ket kavet

en: No match
br: Klotadur ebet

en: No more match
br: Klotadur ouzphenn ebet

en: rpmdrake is currently in ``low memory'' mode.
    I'm going to relaunch rpmdrake to allow searching files
br: Emañ rpmdrake er mod ``memor izel'' evit poent.
    Adlañsañ a rin rpmdrake tuchantik evit aotren da glask restroù

en: Which file are you looking for?
br: Pe restr emaoc'h o klask ?

en: What are looking for?
br: Petra emaoc'h o klask ?

en: Give a name (eg: `extra', `commercial')
br: Roit din un anv (da sk. `ouzhpenn', `kenwerzhel')

en: Directory
br: Renkell

en: No cdrom available (nothing in /mnt/cdrom)
br: Cdrom hegerz ebet (netra e /mnt/cdrom)

en: URL of the directory containing the RPMs
br: URL ar renkell enni ar RPMoù

en: For FTP and HTTP, you need to give the location for hdlist
    It must be relative to the URL above
br: Evit FTP hag HTTP eo ret deoc'h reiñ lec'hiadur an hdlist
    Da geñver an URL a-us e rank bezañ

en: Please submit the following information
br: Leugnit ar stlenn a-heul mar plij

en: %s is already in use
br: War implij eo %s endeo

en: Updating the RPMs base
br: O vremanaat an diaz RPMoù

en: Going to remove entry %s
br: War-nes dilemel an enmont %s

en: Finding leaves
br: O klask delioù

en: Finding leaves takes some time
br: Klask delioù a bad ur frapadig
