DrakX - en to gl translation catalogue (1016 entries)

en: Graphic card
gl: Tarxeta gr�fica

en: Select a graphic card
gl: Seleccione unha tarxeta gr�fica

en: Choose a X server
gl: Escolla un servidor X

en: X server
gl: Servidor X

en: Which configuration of XFree do you want to have?
gl: �Que configuraci�n de XFree quere usar?

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
gl: A s�a tarxeta pode ter soporte de aceleraci�n 3D por hardware, pero s� con
    XFree %s. A tarxeta est� soportada por XFree %s, que pode ter un mellor
    soporte en 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
gl: A s�a tarxeta pode ter soporte de aceleraci�n 3D por hardware con XFree %s.

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
gl: XFree %s con aceleraci�n 3D por hardware

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
gl: A s�a tarxeta pode ter soporte de aceleraci�n 3D por hardware, pero s� con
    XFree %s, ADVIRTA QUE ESTE SOPORTE � EXPERIMENTAL E PODE COLGAR O SISTEMA.

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
gl: XFree %s con aceleraci�n 3D por hardware EXPERIMENTAL

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
gl: A s�a tarxeta pode ter soporte de aceleraci�n 3D por hardware, pero s� con
    XFree %s, ADVIRTA QUE ESTE SOPORTE � EXPERIMENTAL E PODE COLGAR O SISTEMA.
    A s�a tarxeta est� soportada por XFree %s, que pode ter un mellor soporte en 2D.

en: XFree configuration
gl: Configuraci�n de XFree

en: Select the memory size of your graphic card
gl: Seleccione a cantidade de memoria da tarxeta gr�fica

en: Choose options for server
gl: Escolla as opci�ns para o servidor

en: Choose a monitor
gl: Escolla o monitor

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
gl: Os dous par�metros cr�ticos son a taxa de actualizaci�n vertical, que
    indica a frecuencia coa que a pantalla completa � actualizada, e m�is
    importante a�nda � a taxa de sincronismo horizontal, que � a
    frecuencia coa que se mostran as li�as de barrido horizontal.
    
    � MOI IMPORTANTE que non especifique un tipo de monitor cun intervalo
    de frecuencias de sincronismo superior � capacidade real do seu monitor,
    xa que pode danalo.
    No caso de d�bida, escolla unha configuraci�n conservadora.

en: Horizontal refresh rate
gl: Frecuencia de actualizaci�n horizontal

en: Vertical refresh rate
gl: Frecuencia de actualizaci�n vertical

en: Monitor not configured
gl: O monitor non est� configurado

en: Graphic card not configured yet
gl: A tarxeta gr�fica a�nda non est� configurada

en: Resolutions not chosen yet
gl: Resoluci�ns a�nda non escollidas

en: Do you want to test the configuration?
gl: �Desexa probar a configuraci�n?

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
gl: Aviso: probar esta tarxeta gr�fica pode colgar o ordenador

en: Test of the configuration
gl: Proba da configuraci�n

en: 
    try to change some parameters
gl: 
    probe a cambiar alg�ns par�metros

en: An error has occurred:
gl: Ocorreu un erro:

en: Leaving in %d seconds
gl: Sa�ndo en %d segundos

en: Is this the correct setting?
gl: �� esta a configuraci�n correcta?

en: An error has occurred, try to change some parameters
gl: Ocorreu un erro, probe a cambiar alg�ns par�metros

en: Resolution
gl: Resoluci�n

en: Choose the resolution and the color depth
gl: Escolla a resoluci�n e a profundidade de cor

en: Graphic card: %s
gl: Tarxeta gr�fica: %s

en: XFree86 server: %s
gl: Servidor XFree86: %s

en: Expert Mode
gl: Modo experto

en: Show all
gl: Ver todo

en: Resolutions
gl: Resoluci�ns

en: Keyboard layout: %s
gl: Disposici�n do teclado: %s

en: Mouse type: %s
gl: Tipo de rato: %s

en: Mouse device: %s
gl: Dispositivo do rato: %s

en: Monitor HorizSync: %s
gl: Frecuencia horizontal do monitor: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
gl: Frecuencia vertical do monitor: %s

en: Graphic card: %s
gl: Tarxeta gr�fica: %s

en: Graphic memory: %s kB
gl: Memoria da tarxeta gr�fica: %s KB

en: Color depth: %s
gl: Profundidade de cor: %s

en: Resolution: %s
gl: Resoluci�n: %s

en: XFree86 server: %s
gl: Servidor XFree86: %s

en: XFree86 driver: %s
gl: Controlador de XFree86: %s

en: Preparing X-Window configuration
gl: Preparando a configuraci�n de X-Window

en: What do you want to do?
gl: �Qu� desexa facer?

en: Change Monitor
gl: Mudar o monitor

en: Change Graphic card
gl: Mudar a tarxeta gr�fica

en: Change Server options
gl: Mudar as opci�ns do servidor

en: Change Resolution
gl: Mudar a resoluci�n

en: Show information
gl: Mostrar informaci�n

en: Test again
gl: Probar de novo

en: Quit
gl: Sa�r

en: Keep the changes?
    Current configuration is:
    
    %s
gl: �Manter os cambios?
    A configuraci�n actual �:
    
    %s

en: Please relog into %s to activate the changes
gl: Entre de novo en %s para activar os cambios

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
gl: Saia da sesi�n e use Ctrl-Alt-BackSpace

en: X at startup
gl: Lanzar X11 � arrincar

en: I can set up your computer to automatically start X upon booting.
    Would you like X to start when you reboot?
gl: P�dese configurar o seu ordenador para que entre automaticamente
    en X � arrincar. �Desexa que se execute X � reiniciar?

en: 256 colors (8 bits)
gl: 256 cores (8 bits)

en: 32 thousand colors (15 bits)
gl: 32 mil cores (15 bits)

en: 65 thousand colors (16 bits)
gl: 65 mil cores (16 bits)

en: 16 million colors (24 bits)
gl: 16 mill�ns de cores (24 bits)

en: 4 billion colors (32 bits)
gl: 4 mil mill�ns de cores (32 bits)

en: 256 kB
gl: 256 KB

en: 512 kB
gl: 512 KB

en: 16 MB or more
gl: 16 MB ou m�is

en: Standard VGA, 640x480 at 60 Hz
gl: VGA est�ndar, 640x480 a 60 Hz

en: Super VGA, 800x600 at 56 Hz
gl: Super VGA, 800x600 a 56 Hz

en: 8514 Compatible, 1024x768 at 87 Hz interlaced (no 800x600)
gl: Compatible 8514, 1024x768 a 87 Hz entrelazado (no 800x600)

en: Super VGA, 1024x768 at 87 Hz interlaced, 800x600 at 56 Hz
gl: Super VGA, 1024x768 a 87 Hz entrelazado, 800x600 a 56 Hz

en: Extended Super VGA, 800x600 at 60 Hz, 640x480 at 72 Hz
gl: Super VGA estendido, 800x600 a 60 Hz, 640x480 a 72 Hz

en: Non-Interlaced SVGA, 1024x768 at 60 Hz, 800x600 at 72 Hz
gl: SVGA non-entrelazado, 1024x768 a 60 Hz, 800x600 a 72 Hz

en: High Frequency SVGA, 1024x768 at 70 Hz
gl: SVGA alta-frecuencia, 1024x768 a 70 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 60 Hz
gl: Monitor multi-frecuencia soportando 1280x1024 a 60 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 74 Hz
gl: Monitor multi-frecuencia soportando 1280x1024 a 74 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 76 Hz
gl: Monitor multi-frecuencia soportando 1280x1024 a 76 Hz

en: Monitor that can do 1600x1200 at 70 Hz
gl: Monitor soportando 1600x1200 a 70 Hz

en: Monitor that can do 1600x1200 at 76 Hz
gl: Monitor soportando 1600x1200 a 76 Hz

en: First sector of boot partition
gl: Primeiro sector da partici�n de arranque

en: First sector of drive (MBR)
gl: Primeiro sector do disco (MBR)

en: SILO Installation
gl: Instalaci�n do SILO

en: Where do you want to install the bootloader?
gl: �Onde quere instalar o cargador de arrinque?

en: LILO/grub Installation
gl: Instalaci�n do LILO/grub

en: LILO with text menu
gl: LILO con men� de texto

en: LILO with graphical menu
gl: LILO con men� gr�fico

en: Boot from DOS/Windows (loadlin)
gl: Arrincar dende DOS/Windows (loadlin)

en: Bootloader main options
gl: Opci�ns principais do cargador de arrinque

en: Bootloader to use
gl: Cargador de arrinque que usar

en: Bootloader installation
gl: Instalaci�n do cargador de arrinque

en: Boot device
gl: Dispositivo de arrinque

en: LBA (doesn't work on old BIOSes)
gl: LBA (non funciona en BIOS antigas)

en: Compact
gl: Compacto

en: compact
gl: compacto

en: Video mode
gl: Modo de v�deo

en: Delay before booting default image
gl: Retardo antes de arrincar a imaxe por omisi�n

en: Password
gl: Contrasinal

en: Password (again)
gl: Contrasinal (de novo)

en: Restrict command line options
gl: Restrinxir opci�ns da li�a de comandos

en: restrict
gl: restrinxir

en: Clean /tmp at each boot
gl: Baleirar /tmp en cada arrinque

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
gl: Tama�o exacto de memoria se for necesario (atop�ronse %d MB)

en: Enable multi profiles
gl: Activar perf�s m�ltiples

en: Give the ram size in MB
gl: Indicar o tama�o da memoria en MB

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
gl: A opci�n ``restrinxir opci�ns da li�a de comandos'' non ten sentido sen contrasinal

en: Please try again
gl: Tente de novo

en: The passwords do not match
gl: Os contrasinais non coinciden

en: Init Message
gl: Mensaxe inicial

en: Enable CD Boot?
gl: �Permitir o arrinque de CD?

en: Default OS?
gl: �SO por omisi�n?

en: Here are the different entries.
    You can add some more or change the existing ones.
gl: Estas son as diferentes entradas.
    Pode engadir algunhas m�is ou cambiar as que xa existen.

en: Add
gl: Engadir

en: Done
gl: Feito

en: Modify
gl: Modificar

en: Which type of entry do you want to add?
gl: �Que tipo de entrada desexa engadir?

en: Other OS (SunOS...)
gl: Outros SO (SunOS...)

en: Other OS (MacOS...)
gl: Outros SO (MacOS...)

en: Other OS (windows...)
gl: Outros SO (windows...)

en: Image
gl: Imaxe

en: Root
gl: Ra�z

en: Append
gl: Agregar

en: Read-write
gl: Lectura-escritura

en: Table
gl: T�boa

en: Unsafe
gl: Inseguro

en: Label
gl: Etiqueta

en: Default
gl: Por omisi�n

en: Remove entry
gl: Quitar entrada

en: Empty label not allowed
gl: Etiqueta baleira non permitida

en: This label is already used
gl: Esta etiqueta xa se est� a usar

en: What type of partitioning?
gl: �Qu� tipo de particionamento quere?

en: Found %s %s interfaces
gl: %s interfaces %s atopadas

en: Do you have another one?
gl: �Ten algunha outra?

en: Do you have any %s interfaces?
gl: �Ten algunha interface %s?

en: No
gl: Non

en: Yes
gl: Si

en: See hardware info
gl: Mire a informaci�n sobre o hardware

note: -PO: the first %s is the card type (scsi, network, sound,...) -PO: the second is the vendor+model name
en: Installing driver for %s card %s
gl: Instalando o controlador para a tarxeta %s %s

en: (module %s)
gl: (m�dulo %s)

note: -PO: the %s is the driver type (scsi, network, sound,...)
en: Which %s driver should I try?
gl: �Que controlador de %s desexa probar?

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
gl: Nalg�ns casos, o controlador de %s necesita informaci�n extra
    para funcionar correctamente, a�nda que normalmente funcione sen ela.
    �Desexa especificar informaci�n extra para o controlador ou deixar que el
    analice o seu equipo e atope a informaci�n que necesita? �s veces,
    analizar o equipo pode provocar que se pare, pero non deber�a
    causar ning�n dano.

en: Autoprobe
gl: Autodetecci�n

en: Specify options
gl: Especificar as opci�ns

en: You may now provide its options to module %s.
gl: Agora pode indicar as opci�ns para o m�dulo %s.

en: You may now provide its options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
gl: Aqu� deben ir as diferentes opci�ns para o m�dulo %s.
    As opci�ns son da forma �nome=valor nome2=valor2 ...�.
    Por exemplo pode ter �io=0x300 irq=7�

en: Module options:
gl: Opci�ns do m�dulo:

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
gl: Fallo o cargar o m�dulo %s
    �Desexa retentalo con outros par�metros?

en: (already added %s)
gl: (%s xa foi engadido)

en: This password is too simple
gl: Este contrasinal � demasiado simple

en: Please give a user name
gl: Indique o nome de usuario

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
gl: O nome de usuario (login) s� debe conter letras, n�meros, '-' e '_'

en: This user name is already added
gl: Este nome de usuario xa est� engadido

en: Add user
gl: Engadir usuario

en: Enter a user
    %s
gl: Introduza un usuario
    %s

en: Accept user
gl: Aceptar usuario

en: Real name
gl: Nome real

en: User name
gl: Nome de usuario

en: Icon
gl: Icona

en: Autologin
gl: Login autom�tico

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
    If you don't want to use this feature, click on the cancel button.
gl: P�dese configurar o ordenador para que se autentique automaticamente
    como un usuario.  Se non quere usar esta caracter�stica, prema o bot�n
    cancelar.

en: Choose the default user:
gl: Escolla o usuario por defecto:

en: Choose the window manager to run:
gl: Escolla o xestor de fiestras para executar:

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit)
en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system in the list above or
    wait %d seconds for default boot.
gl: Benvido ao %s, o selector de sistema operativo!
    
    Escolla un sistema operativo na lista de enriba, ou
    agarde %d segundos para que se arrinque o sistema por defecto.

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
gl: �Benvido ao GRUB, o selector de sistemas operativos!

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
gl: Use as teclas %c e %c para seleccionar a entrada marcada.

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
gl: Prema enter para arrincar o SO seleccionado, 'e' para editar os

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
gl: comandos antes de arrincar, ou 'c' para a li�a de comandos.

note: -PO: these messages will be displayed at boot time in the BIOS, use only ASCII (7bit) -PO: and keep them smaller than 79 chars long
en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
gl: A entrada marcada arrincarase automaticamente en %d segundos.

en: not enough room in /boot
gl: non hai espacio dabondo en /boot

note: -PO: "Desktop" and "Start Menu" are the name of the directories found in c:\windows -PO: so you may need to put them in English or in a different language if MS-windows doesn't exist in your language
en: Desktop
gl: Escritorio

note: -PO: "Desktop" and "Start Menu" are the name of the directories found in c:\windows
en: Start Menu
gl: Men� Inicio

en: no help implemented yet.
gl: axuda a�nda non implementada.

en: Boot Style Configuration
gl: Configuraci�n do estilo de arrinque

en: /_File
gl: /_Ficheiro

en: /File/_New
gl: /Ficheiro/_Novo

en: /File/_Open
gl: /Ficheiro/_Abrir

en: <control>O
gl: <control>A

en: /File/_Save
gl: /Ficheiro/_Gardar

en: <control>S
gl: <control>G

en: /File/Save _As
gl: /Ficheiro/Gardar _como

en: /File/-
gl: Ficheiro/-

en: /File/_Quit
gl: /Ficheiro/_Sa�r

en: /_Options
gl: /_Opci�ns

en: /Options/Test
gl: /Opci�ns/Proba

en: /_Help
gl: /A_xuda

en: /Help/_About...
gl: /Axuda/_Acerca...

en: Boot mode
gl: Modo de arrinque

en: Launch the X-Window system at start
gl: Lanzar o sistema X-Window � iniciar

en: No, I don't want autologin
gl: Non, non quero login autom�tico

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
gl: Si, quero login autom�tico con este (usuario, escritorio)

en: OK
gl: Aceptar

en: Cancel
gl: Cancelar

en: can not open /etc/inittab for reading: $!
gl: non se pode abrir /etc/inittab para lectura: $!

en: can not open /etc/sysconfig/autologin for reading: $!
gl: non se pode abrir /etc/sysconfig/autologin para lectura: $!

en: Installation of LILO failed. The following error occured:
gl: Fallou a instalaci�n do LILO. Ocorreu o erro seguinte:

en: Create
gl: Crear

en: Unmount
gl: Desmontar

en: Delete
gl: Borrar

en: Format
gl: Formatar

en: Resize
gl: Redimensionar

en: Type
gl: Tipo

en: Mount point
gl: Punto de montaxe

en: Write /etc/fstab
gl: Escribir /etc/fstab

en: Toggle to expert mode
gl: Mudar a modo experto

en: Toggle to normal mode
gl: Mudar a modo normal

en: Restore from file
gl: Restaurar a partir dun ficheiro

en: Save in file
gl: Gardar nun ficheiro

en: Wizard
gl: Axudante

en: Restore from floppy
gl: Restaurar a partir dun disquete

en: Save on floppy
gl: Gardar nun disquete

en: Clear all
gl: Borrar todas

en: Format all
gl: Formatar todas

en: Auto allocate
gl: Asignaci�n autom�tica

en: All primary partitions are used
gl: T�dalas partici�ns primarias est�n usadas

en: I can't add any more partition
gl: Non � posible engadir m�is partici�ns

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
gl: Para ter m�is partici�ns, borre unha para poder crear unha partici�n estendida

en: Undo
gl: Refacer

en: Write partition table
gl: Escribir t�boa de partici�ns

en: More
gl: M�is

en: Swap
gl: Intercambio

en: Empty
gl: Baleiro

en: Other
gl: Outros

en: Filesystem types:
gl: Tipos de sist. de ficheiros:

en: Details
gl: Detalles

en: You have one big FAT partition
    (generally used by MicroSoft Dos/Windows).
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
gl: Ten unha partici�n FAT grande
    (xeralmente usada por Microsoft Dos/Windows).
    Acons�llase que primeiro a redimensione
    (prema nela, e logo en "Redimensionar")

en: Please make a backup of your data first
gl: Faga primeiro unha copia de seguridade dos seus datos

en: Read carefully!
gl: �Lea coidadosamente!

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
gl: Se ten pensado usar aboot, te�a coidado de deixar un espacio libre (2048
    sectores abondan) no inicio do disco

en: Be careful: this operation is dangerous.
gl: Te�a coidado: esta operaci�n � perigosa.

en: Error
gl: Erro

en: Mount point:
gl: Punto de montaxe:

en: Device:
gl: Dispositivo:

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
gl: Letra de unidade DOS: %s (aproximaci�n)

en: Type:
gl: Tipo:

en: Name:
gl: Nome:

en: Start: sector %s
gl: Inicio: sector %s

en: Size: %s
gl: Tama�o: %s

en: , %s sectors
gl: , %s sectores

en: Cylinder %d to cylinder %d
gl: Cilindro %d a cilindro %d

en: Formatted
gl: Formatado

en: Not formatted
gl: Non formatado

en: Mounted
gl: Montado

en: Loopback file(s): %s
gl: Ficheiro(s) loopback: %s

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
gl: Partici�n de arrinque por omisi�n
        (para arrincar en MS-DOS, non para lilo)

en: Level %s
gl: Nivel %s

en: Chunk size %s
gl: Tama�o do bloque de datos %s

en: RAID-disks %s
gl: Discos RAID %s

en: Loopback file name: %s
gl: Nome do ficheiro loopback: %s

en: Please click on a partition
gl: Prema nunha partici�n

en: Size: %s
gl: Tama�o: %s

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
gl: Xeometr�a: %s cilindros, %s cabezas, %s sectores

en: LVM-disks %s
gl: Discos LVM %s

en: Partition table type: %s
gl: Tipo de t�boa de partici�ns: %s

en: on bus %d id %d
gl: no bus %d id %d

en: Mount
gl: Montar

en: Active
gl: Activar

en: Add to RAID
gl: Engadir � RAID

en: Remove from RAID
gl: Quitar do RAID

en: Modify RAID
gl: Modificar o RAID

en: Add to LVM
gl: Engadir � LVM

en: Remove from LVM
gl: Quitar do LVM

en: Use for loopback
gl: Usar para loopback

en: Choose action
gl: Escolla a acci�n

en: Sorry I won't accept to create /boot so far onto the drive (on a cylinder > 1024).
    Either you use LILO and it won't work, or you don't use LILO and you don't need /boot
gl: Desculpe, mais non se pode crear o directorio /boot tan lonxe no disco
    (nun cilindro > 1024). Se usa o LILO, non funcionar�, e se non o
    usa, non necesita /boot

en: The partition you've selected to add as root (/) is physically located beyond
    the 1024th cylinder of the hard drive, and you have no /boot partition.
    If you plan to use the LILO boot manager, be careful to add a /boot partition
gl: A partici�n que escolleu para usar como ra�z (/) est� fisicamente ubicada
    despois do cilindro 1024 do disco duro, e non ten partici�n /boot.
    Se pensa usar o selector de SO de arrinque LILO, lembre engadir unha
    partici�n /boot

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    So be careful to add a /boot partition
gl: Seleccionou unha partici�n RAID software como ra�z (/).
    Non hai ning�n cargador de arrinque que funcione deste xeito sen unha
    partici�n /boot.
    Lembre polo tanto engadir unha partici�n /boot

en: Use ``%s'' instead
gl: Use ``%s'' no seu lugar

en: Use ``Unmount'' first
gl: Use ``Desmontar'' primeiro

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
gl: � mudar o tipo da partici�n %s, perderanse t�dolos datos desta partici�n

en: Continue anyway?
gl: �Continuar de calquera xeito?

en: Quit without saving
gl: Sa�r sen gardar

en: Quit without writing the partition table?
gl: �Sa�r do programa sen gardar a t�boa de partici�ns?

en: Change partition type
gl: Mudar o tipo de partici�n

en: Which filesystem do you want?
gl: �Qu� sistema de ficheiros desexa?

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
gl: Non pode usar ReiserFS para partici�ns m�is pequenas que 32MB

en: Where do you want to mount loopback file %s?
gl: �Onde desexa montar o ficheiro loopback %s?

en: Where do you want to mount device %s?
gl: �Onde desexa montar o dispositivo %s?

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
gl: Non se pode quitar o punto de montaxe porque esta partici�n estase a
    usar de loopback.
    Quite primeiro o loopback

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
gl: � formatar a partici�n %s, perderanse t�dolos datos desta partici�n

en: Formatting
gl: Formatando

en: Formatting loopback file %s
gl: Formatando o ficheiro loopback %s

en: Formatting partition %s
gl: Formatando a partici�n %s

en: After formatting all partitions,
gl: Logo de formatar t�dalas partici�ns,

en: all data on these partitions will be lost
gl: perderanse os datos nesas partici�ns

en: Move
gl: Desprazar

en: Which disk do you want to move it to?
gl: �A que disco desexa desprazala?

en: Which sector do you want to move it to?
gl: �A que sector desexa desprazala?

en: Moving
gl: Desprazando

en: Moving partition...
gl: Desprazando partici�n...

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
gl: �Escribirase � disco a t�boa de partici�ns da unidade %s!

en: You'll need to reboot before the modification can take place
gl: Necesitar� reiniciar o equipo para que a modificaci�n sexa tomada en conta

en: Computing FAT filesystem bounds
gl: Calculando os l�mites do sistema de ficheiros FAT

en: Resizing
gl: Redimensionando

en: This partition is not resizeable
gl: Esta partici�n non se pode redimensionar

en: All data on this partition should be backed-up
gl: Deber�a facer unha copia de seguridade dos datos desta partici�n

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
gl: � redimensionar a partici�n %s, perderanse t�dolos datos desta partici�n

en: Choose the new size
gl: Escoller o novo tama�o

en: Create a new partition
gl: Crear unha nova partici�n

en: Start sector:
gl: Sector inicial:

en: Size in MB:
gl: Tama�o en MB:

en: Filesystem type:
gl: Tipo de sist. de ficheiros:

en: Preference:
gl: Preferencia:

en: This partition can't be used for loopback
gl: Esta partici�n non pode usarse para loopback

en: Loopback file name:
gl: Nome do ficheiro loopback:

en: File already used by another loopback, choose another one
gl: O ficheiro xa est� a ser usado por outro loopback, escolla outro

en: File already exists. Use it?
gl: O ficheiro xa existe. �Usalo?

en: Select file
gl: Seleccione un ficheiro

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
gl: A t�boa de partici�ns de rescate non ten
    o mesmo tama�o.  �Continuar de calquera xeito?

en: Warning
gl: Advertencia

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
gl: Insira un disquete na unidade
    Perderanse t�dolos datos no disquete

en: Trying to rescue partition table
gl: Tentando recuperar a t�boa de partici�ns de rescate

en: device
gl: dispositivo

en: level
gl: nivel

en: chunk size
gl: tama�o do bloque de datos

en: Choose an existing RAID to add to
gl: Escolla un dos RAID para engadirlle

en: new
gl: novo

en: Choose an existing LVM to add to
gl: Escolla un dos LVM para engadirlle

en: LVM name?
gl: �Nome do LVM?

en: Removable media automounting
gl: Automonta-las unidades extra�bles

en: Rescue partition table
gl: T�boa de partici�ns de rescate

en: Reload
gl: Recargar

en: %s formatting of %s failed
gl: O formato %s de %s fallou

en: I don't know how to format %s in type %s
gl: Desco��cese o xeito de formatar %s de tipo %s

en: mount failed:
gl: mount fallou:

en: error unmounting %s: %s
gl: erro desmontando %s: %s

en: server
gl: servidor

en: Mount points must begin with a leading /
gl: Os puntos de montaxe deben empezar por /

en: There is already a partition with mount point %s
gl: Xa existe unha partici�n co punto de montaxe %s

en: Circular mounts %s
gl: Puntos de montaxe circulares %s

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
gl: Non pode usar un volume l�xico LVM para o punto de montaxe %s

en: This directory should remain within the root filesystem
gl: Este directorio deber�a permanecer dentro do sistema de ficheiros ra�z

en: You need a true filesystem (ext2, reiserfs) for this mount point
gl: Necesita un sistema de ficheiros real (ext2, reiserfs) para este punto de montaxe

en: Error opening %s for writing: %s
gl: Erro � abrir %s para escritura: %s

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
gl: Ocorreu un erro - non se atopou ning�n dispositivo v�lido para crear novos sistemas de ficheiros. Verifique o seu equipo para ver a raz�n deste problema

en: You don't have any partitions!
gl: �Non ten ningunha partici�n!

en: Please choose your preferred language for installation and system usage.
gl: Escolla a lingua que prefira para a instalaci�n e para o sistema.

en: You need to accept the terms of the above license to continue installation.
    
    
    Please click on "Accept" if you agree with its terms.
    
    
    Please click on "Refuse" if you disagree with its terms. Installation will end without modifying your current
    configuration.
gl: Ten que aceptar os termos da licencia de enriba para continuar coa instalaci�n.
    
    
    Por favor, prema "Aceptar" se concorda con eses termos.
    
    
    Por favor, prema "Rexeitar" se non concorda con eses termos. A instalaci�n rematar� sen modificar a s�a configuraci�n actual.

en: Choose the layout corresponding to your keyboard from the list above
gl: Escolla a disposici�n do teclado que corresponda � seu na lista

en: If you wish other languages (than the one you choose at
    beginning of installation) will be available after installation, please chose
    them in list above. If you want select all, you just need to select "All".
gl: Se desexa ter outras linguas (� parte da que escolleu � principio da
    instalaci�n) dispo�ibles trala instalaci�n, esc�llaas na lista de enriba.
    Se quere seleccionar todas, s� ten que usar "Todas".

en: Please choose "Install" if there are no previous version of Linux-Mandrake
    installed or if you wish to use several operating systems.
    
    
    Please choose "Update" if you wish to update an already installed version of Linux-Mandrake.
    
    
    Depend of your knowledge in GNU/Linux, you can choose one of the following levels to install or update your
    Linux-Mandrake operating system:
    
    	* Recommended: if you have never installed a GNU/Linux operating system choose this. Installation will be
    	  be very easy and you will be asked only on few questions.
    
    
    	* Customized: if you are familiar enough with GNU/Linux, you may choose the primary usage (workstation, server,
    	  development) of your system. You will need to answer to more questions than in "Recommended" installation
    	  class, so you need to know how GNU/Linux works to choose this installation class.
    
    
    	* Expert: if you have a good knowledge in GNU/Linux, you can choose this installation class. As in "Customized"
    	  installation class, you will be able to choose the primary usage (workstation, server, development). Be very
    	  careful before choose this installation class. You will be able to perform a higly customized installation.
    	  Answer to some questions can be very difficult if you haven't a good knowledge in GNU/Linux. So, don't choose
    	  this installation class unless you know what you are doing.
gl: Escolla "Instalar" se non hai ningunha versi�n previa de Linux-Mandrake
    instalada ou se quere usar varios sistemas operativos.
    
    
    Escolla "Actualizar" se quere actualizar unha versi�n xa instalada de
    Linux-Mandrake.
    
    
    Dependendo do seu co�ecemento de GNU/Linux, pode escoller un dos seguintes
    niveis para instalar ou actualizar o seu sistema operativo Linux-Mandrake:
    
    	* Recomendada: se nunca instalou un sistema operativo GNU/Linux, escolla
    isto. A instalaci�n ser� moi
    	  sinxela e apenas se lle preguntar�n unhas poucas cuesti�ns.
    
    
    	* Personalizada: se ten familiaridade dabondo con GNU/Linux, pode escoller o uso principal (estaci�n de traballo,
    	  servidor, desenvolvemento) do seu sistema. Ter� que responder a m�is cuesti�ns que na clase de instalaci�n
    	  "Recomendada", polo que necesitar� saber como funciona GNU/Linux para escoller esta opci�n.
    
    
    	* Experto: se ten un bo co�ecemento de GNU/Linux, pode escoller esta clase de instalaci�n. Do mesmo xeito que en
    	  "Personalizada", poder� escoller o uso principal (estaci�n de traballo, servidor, desenvolvemento). Te�a
    	  moito coidado � escoller este nivel. Vaille permitir facer unha instalaci�n altamente personalizada.
    	  Responder algunhas cuesti�ns pode ser moi dif�cil se non ten un bo co�ecemento de GNU/Linux. Polo tanto, non
    	  escolla esta clase de instalaci�n a menos que saiba o que est� a facer.

en: Select:
    
      - Customized: If you are familiar enough with GNU/Linux, you may then choose
        the primary usage for your machine. See below for details.
    
    
      - Expert: This supposes that you are fluent with GNU/Linux and want to
        perform a highly customized installation. As for a "Customized"
        installation class, you will be able to select the usage for your system.
        But please, please, DO NOT CHOOSE THIS UNLESS YOU KNOW WHAT YOU ARE DOING!
gl: Seleccione:
    
      - Personalizada: Se xa est� familiarizado con GNU/Linux, pode ent�n escoller
        o uso principal da s�a m�quina. Mire embaixo para os detalles.
    
    
      - Experto: Isto sup�n que vostede manexa ben GNU/Linux e quere facer
        unha instalaci�n altamente personalizada. Do mesmo xeito que coa
        clase de instalaci�n "Personalizada", poder� escoller o uso do seu
        sistema. Pero, por favor, �NON ESCOLLA ISTO A MENOS QUE SAIBA O QUE
        EST� A FACER!

en: You must now define your machine usage. Choices are:
    
    	* Workstation: this the ideal choice if you intend to use your machine primarily for everyday use, at office or
    	  at home.
    
    
    	* Development: if you intend to use your machine primarily for software development, it is the good choice. You
    	  will then have a complete collection of software installed in order to compile, debug and format source code,
    	  or create software packages.
    
    
    	* Server: if you intend to use this machine as a server, it is the good choice. Either a file server (NFS or
    	  SMB), a print server (Unix style or Microsoft Windows style), an authentication server (NIS), a database
    	  server and so on. As such, do not expect any gimmicks (KDE, GNOME, etc.) to be installed.
gl: Agora ten que definir o uso da s�a m�quina. As escollas son:
    
    	* Estaci�n de traballo: esta � a escolla ideal se pretende usar a s�a m�quina principalmente para o uso coti�n,
    	  na oficina ou na casa.
    
    
    	* Desenvolvemento: se pretende usar a s�a m�quina principalmente para o desenvolvemento de software, esta � unha boa escolla.
    	  Ter� unha completa colecci�n de software instalado para compilar, depurar e formatar c�digo fonte, ou
    	  para crear paquetes de software.
    
    
    	* Servidor: se pretende usar esta m�quina coma servidor, � a escolla correcta. Sexa un servidor de ficheiros (NFS
    	  ou SMB), un servidor de impresi�n (estilo Unix ou Microsoft Windows), un servidor de autenticaci�n (NIS), un servidor
    	  de bases de datos, etc... Como tal, non espere que haxa cousas como KDE, GNOME, etc. instaladas.

en: At this point, you need to choose where to install your
    Linux-Mandrake operating system on your hard drive. If it is empty or if an
    existing operating system uses all the space available on it, you need to
    partition it. Basically, partitioning a hard drive consists of logically
    dividing it to create space to install your new Linux-Mandrake system.
    
    
    Because the effects of the partitioning process are usually irreversible,
    partitioning can be intimidating and stressful if you are an inexperienced user.
    This wizard simplifies this process. Before beginning, please consult the manual
    and take your time.
    
    
    You need at least two partitions. One is for the operating system itself and the
    other is for the virtual memory (also called Swap).
    
    
    If partitions have been already defined (from a previous installation or from
    another partitioning tool), you just need choose those to use to install your
    Linux system.
    
    
    If partitions haven't been already defined, you need to create them. 
    To do that, use the wizard available above. Depending of your hard drive
    configuration, several solutions can be available:
    
    	* Use existing partition: the wizard has detected one or more existing Linux partitions on your hard drive. If
    	  you want to keep them, choose this option. 
    
    
    	* Erase entire disk: if you want delete all data and all partitions present on your hard drive and replace them by
    	  your new Linux-Mandrake system, you can choose this option. Be careful with this solution, you will not be
    	  able to revert your choice after confirmation.
    
    
    	* Use the free space on the Windows partition: if Microsoft Windows is installed on your hard drive and takes
    	  all space available on it, you have to create free space for Linux data. To do that you can delete your
    	  Microsoft Windows partition and data (see "Erase entire disk" or "Expert mode" solutions) or resize your
    	  Microsoft Windows partition. Resizing can be performed without loss of any data. This solution is
    	  recommended if you want use both Linux-Mandrake and Microsoft Windows on same computer.
    
    
    	  Before choosing this solution, please understand that the size of your Microsoft
    	  Windows partition will be smaller than at present time. It means that you will have less free space under
    	  Microsoft Windows to store your data or install new software.
    
    
    	* Expert mode: if you want to partition manually your hard drive, you can choose this option. Be careful before
    	  choosing this solution. It is powerful but it is very dangerous. You can lose all your data very easily. So,
    	  don't choose this solution unless you know what you are doing.
gl: Neste punto, ten que escoller onde quere instalar o sistema operativo
    Linux-Mandrake no disco duro. Se est� baleiro, ou se hai outro sistema
    ocupando todo o espacio dispo�ible, ter� que particionalo. Basicamente,
    particionar un disco duro consiste en dividilo loxicamente para crear o
    espacio para instalar o seu novo sistema Linux-Mandrake.
    
    
    Como os efectos do proceso de particionamento son normalmente irreversibles,
    o particionamento pode intimidar e resultar estresante para un usuario
    non experimentado.
    Este axudante simplifica o proceso. Antes de continuar, consulte o
    manual e tome o seu tempo.
    
    
    Necesita polo menos d�as partici�ns. Unha � para o propio sistema operativo
    e a outra � para a memoria virtual (tam�n chamada Intercambio ou Swap).
    
    
    Se as partici�ns xa foron definidas (nunha instalaci�n previa ou con outra
    ferramenta de particionamento), simplemente ter� que escoller cales delas
    usar no seu sistema Linux.
    
    
    Se as partici�ns a�nda non foron definidas, ter� que crealas. Para facelo,
    use o axudante dispo�ible enriba. Dependendo da configuraci�n do seu disco
    duro, hai varias soluci�ns dispo�ibles:
    
    	* Usar a partici�n existente: o axudante detectou unha ou m�is partici�ns de Linux existentes no seu disco duro. Se
    	  quere mantelas, escolla esta opci�n.
    
    
    	* Borrar o disco completo: Se quere borrar t�dolos datos e t�dalas partici�ns existentes no disco duro e substitu�las
    	  polo seu novo sistema Linux-Mandrake, pode escoller esta opci�n. Te�a coidado con esta soluci�n, xa que non poder�
    	  reverter o proceso despois de confirmar.
    
    
    	* Usar o espacio libre na partici�n de Windows: se Microsoft Windows est� instalado no seu disco duro e ocupa todo o espacio
    	  dispo�ible, ten que crear espacio libre para o Linux. Para facelo, pode borrar a partici�n de
    	  Microsoft Windows e os datos (mire "Borrar o disco completo" ou as soluci�ns do "Modo experto"), ou redimensionar
    	  a partici�n de Microsoft Windows. O redimensionamento p�dese realizar sen perda de datos. Esta soluci�n �
    	  a recomendada se quere usar Linux-Mandrake e Microsoft Windows no mesmo ordenador.
    
    
    	  Antes de escoller esta soluci�n, advirta que o tama�o da s�a partici�n de Microsoft Windows
    	  ser� m�is pequeno do que � agora. Isto significa que ter� menos espacio libre en Microsoft Windows para
    	  almacenar os seus datos ou instalar novo software.
    
    
    	* Modo experto: se quere particionar manualmente o seu disco duro, pode escoller esta opci�n. Te�a coidado
    	  � escoller esta soluci�n. � potente pero moi perigosa. Pode perder os seus datos moi facilmente. Polo tanto,
    	  non a escolla a menos que saiba o que est� a facer.

en: Please be patient. This operation can take several minutes.
gl: Por favor, sexa paciente. Esta operaci�n pode levar varios minutos.

en: If you have all the CDs in the list above, click Ok. If you have
    none of those CDs, click Cancel. If only some CDs are missing, unselect them,
    then click Ok.
gl: Se ten t�dolos CDs da lista superior, prema Aceptar. Se non ten
    ning�n deses CDs, prema Cancelar. Se s� faltan alg�ns dos CDs,
    desm�rqueos, e prema Aceptar.

en: Please select the correct port. For example, the COM1
    port under MS Windows is named ttyS0 under GNU/Linux.
gl: Seleccione o porto correcto. Por exemplo, o porto
    COM1 en MS Windows ch�mase ttyS0 en GNU/Linux.

en: Please turn on your modem and choose the correct one.
gl: Acenda o seu m�dem e escolla o correcto.

en: You may now enter dialup options. If you're not sure what to enter, the
    correct information can be obtained from your ISP.
gl: Agora pode introducir as opci�ns de marcado. Se non est� seguro do
    que escribir, a informaci�n correcta pode obtela do seu ISP.

en: If you will use proxies, please configure them now. If you don't know if
    you should use proxies, ask your network administrator or your ISP.
gl: Se vai usar proxys, config�reos agora. Se non sabe se vai usar proxys,
    pregunte � seu administrador de rede ou � seu ISP.

en: You can now select your timezone according to where you live.
gl: Agora pode seleccionar a zona horaria dependendo do lugar onde viva.

en: To enable a more secure system, you should select "Use shadow file" and
    "Use MD5 passwords".
gl: Para ter un sistema m�is seguro, deber�a seleccionar "Usar ficheiro shadow"
    e "Usar contrasinais MD5".

en: If your network uses NIS, select "Use NIS". If you don't know, ask your
    network administrator.
gl: Se a s�a rede usa NIS, escolla "Usar NIS". Se non o sabe, preg�ntelle �
    seu administrador de rede.

en: Unless you know specifically otherwise, the usual choice is "/dev/hda"
     (primary master IDE disk) or "/dev/sda" (first SCSI disk).
gl: A menos que vostede saiba que � outra especificamente, a escolla habitual �
    "/dev/hda" (a unidade mestra da canle primaria) ou "/dev/sda" (primeiro
    disco SCSI).

en: If something is wrong in X configuration, use these options to correctly
    configure the X Window System.
gl: Se algo vai mal coa configuraci�n de X, use estas opci�ns para configurar
    correctamente o sistema X Window.

en: If you prefer to use a graphical login, select "Yes". Otherwise, select
    "No".
gl: Se prefire usar un login gr�fico, escolla "Si". Doutro xeito,
    seleccione "Non".

en: Your system is going to reboot.
    
    After rebooting, your new Linux Mandrake system will load automatically.
    If you want to boot into another existing operating system, please read
    the additional instructions.
gl: O sistema vaise reiniciar.
    
    Despois de reiniciar, o seu novo sistema Linux Mandrake cargarase
    automaticamente. Se vostede quere iniciar outro sistema operativo que xa
    exista, lea as instrucci�ns adicionais.

en: Choose your language
gl: Escoller a lingua

en: Select installation class
gl: Clase de instalaci�n

en: Hard drive detection
gl: Detectar discos duros

en: Configure mouse
gl: Configurar o rato

en: Choose your keyboard
gl: Escoller teclado

en: Setup filesystems
gl: Sistemas de ficheiros

en: Format partitions
gl: Formatar partici�ns

en: Choose packages to install
gl: Seleccionar paquetes

en: Install system
gl: Instalar sistema

en: Set root password
gl: Contrasinal de root

en: Add a user
gl: Engadir usuario

en: Configure networking
gl: Configurar a rede

en: Summary
gl: Resume

en: Configure services
gl: Configurar servicios

en: Create a bootdisk
gl: Crear disquete de arrinque

en: Install bootloader
gl: Cargador de arrinque

en: Configure X
gl: Configurar as X

en: Exit install
gl: Sa�r da instalaci�n

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
gl: Insira un disquete formatado con FAT na unidade %s

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
gl: Para usar esta selecci�n de paquetes gardada, arrinque a instalaci�n con ``linux defcfg=floppy''

en: Error reading file $f
gl: Erro lendo o ficheiro $f

en: Ok
gl: Aceptar

en: Please test the mouse
gl: Probe o seu rato

en: To activate the mouse,
gl: Para activar o rato,

en: MOVE YOUR WHEEL!
gl: �MOVA A RODA!

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
gl: Alg�n hardware do seu ordenador necesita controladores ``propietarios''
    para funcionar. Pode atopar m�is informaci�n sobre eles en: %s

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
gl: Ten que ter unha partici�n ra�z.
    Para iso, faga unha partici�n (ou prema nunha que xa exista).
    Ent�n escolla a acci�n ``Punto de montaxe'', e as�cieo a `/'

en: You must have a swap partition
gl: Debe ter unha partici�n de intercambio

en: You don't have a swap partition
    
    Continue anyway?
gl: Non disp�n de partici�n de intercambio
    
    �Desexa continuar de calquera xeito?

en: Use free space
gl: Usar espacio libre

en: Not enough free space to allocate new partitions
gl: Non hai espacio libre dabondo para asignar novas partici�ns

en: Use existing partition
gl: Usar partici�n existente

en: There is no existing partition to use
gl: Non hai ningunha partici�n existente para usar

en: Use the Windows partition for loopback
gl: Usar a partici�n de Windows para loopback

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
gl: �Que partici�n desexa usar para Linux4Win?

en: Choose the sizes
gl: Escolla os tama�os

en: Root partition size in MB:
gl: Tama�o da partici�n ra�z en MB:

en: Swap partition size in MB:
gl: Tama�o da partici�n de intercambio en MB:

en: Use the free space on the Windows partition
gl: Usar o espacio libre da partici�n de Windows

en: Which partition do you want to resize?
gl: �Que partici�n desexa redimensionar?

en: Computing Windows filesystem bounds
gl: Calculando os l�mites do sistema de ficheiros de Windows

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
gl: O redimensionador de FAT non � capaz de manexar a s�a partici�n,
    ocorreu o seguinte erro: %s

en: Your Windows partition is too fragmented, please run ``defrag'' first
gl: A partici�n de Windows est� demasiado fragmentada, execute primeiro o ``defrag''

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful: this operation is
    dangerous. If you have not already done so, you should first exit the
    installation, run scandisk under Windows (and optionally run defrag), then
    restart the installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
gl: �AVISO!
    
    O DrakX vai agora redimensionar a partici�n de Windows. Te�a coidado:
    esta operaci�n � perigosa. Se a�nda non o fixo, deber�a executar primeiro
    o scandisk no Windows (e opcionalmente o defrag), e reiniciar a instalaci�n.
    Tam�n � aconsellable facer unha copia de seguridade dos seus datos.
    Cando estea seguro, prema Aceptar.

en: Which size do you want to keep for windows on
gl: �Que tama�o desexa manter para o Windows en

en: partition %s
gl: partici�n %s

en: FAT resizing failed: %s
gl: O redimensionamento da FAT fallou: %s

en: There is no FAT partitions to resize or to use as loopback (or not enough space left)
gl: Non hai partici�ns FAT para redimensionar ou para usar como loopback (ou non hai espacio libre dabondo)

en: Erase entire disk
gl: Borrar o disco completo

en: Remove Windows(TM)
gl: Borrar Windows(TM)

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
gl: Ten m�is dunha unidade de disco duro, �en cal delas desexa instalar linux?

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
gl: Perderanse TODAS as partici�ns existentes e os seus datos na unidade %s

en: Custom disk partitioning
gl: Particionamento de disco personalizado

en: Use fdisk
gl: Usar fdisk

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
gl: Pode agora particionar %s.
    Cando remate, non esqueza gravar usando `w'

en: You don't have enough free space on your Windows partition
gl: Non ten espacio libre dabondo na partici�n de Windows

en: I can't find any room for installing
gl: Non se pode atopar espacio para a instalaci�n

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
gl: O axudante de particionamento do DrakX atopou as seguintes soluci�ns:

en: Partitioning failed: %s
gl: O particionamento fallou: %s

en: Bringing up the network
gl: Activando a rede

en: Bringing down the network
gl: Desactivando a rede

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
gl: Ocorreu un erro, e o programa non sabe como manexalo de
    maneira limpa. Contin�e � seu propio risco.

en: Duplicate mount point %s
gl: Punto de montaxe %s duplicado

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
gl: Alg�ns paquetes importantes non se instalaron correctamente.
    A unidade de cdrom ou o cdrom est�n defectuosos.
    Comprobe o cdrom nun ordenador xa instalado usando "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"

en: Welcome to %s
gl: Benvido a %s

en: No floppy drive available
gl: Ningunha disqueteira dispo�ible

en: Entering step `%s'
gl: Entrando na etapa '%s'

en: Choose the size you want to install
gl: Escolla o tama�o que quere instalar

en: Total size:
gl: Tama�o total:

en: Version: %s
gl: Versi�n: %s

en: Size: %d KB
gl: Tama�o: %d KB

en: Choose the packages you want to install
gl: Escolla os paquetes que desexa instalar

en: Install
gl: Instalar

en: Installing
gl: Instalando

en: Please wait,
gl: Agarde, por favor,

en: Time remaining
gl: Tempo restante

en: Total time
gl: Tempo total

en: Preparing installation
gl: Preparando a instalaci�n

en: Installing package %s
gl: Instalando o paquete %s

en: Go on anyway?
gl: �Seguir adiante?

en: There was an error ordering packages:
gl: Houbo un erro � ordenar os paquetes:

en: Use existing configuration for X11?
gl: �Usar a configuraci�n existente para X11?

en: Your system is low on resource. You may have some problem installing
    Linux-Mandrake. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
gl: O seu sistema ten poucos recursos. Pode que te�a alg�n problema
    instalando Linux-Mandrake. Se iso acontece, pode tentar unha instalaci�n
    en modo texto.  Para iso, prema 'F1' cando arrinque o CDROM, e escriba
    'text'.

en: Please, choose one of the following classes of installation:
gl: Escolla unha das seguintes clases de instalaci�n:

en: The total size for the groups you have selected is approximately %d MB.
gl: O tama�o total dos grupos que seleccionou � aproximadamente %d MB.

en: If you wish to install less than this size,
    select the percentage of packages that you want to install.
    
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of 100%% will install all selected packages.
gl: Se quere instalar menos deste tama�o,
    seleccione a porcentaxe de paquetes que desexe.
    
    Unha porcentaxe baixa instalar� s� os paquetes m�is importantes;
    unha porcentaxe dun 100%% instalar� t�dolos paquetes seleccionados.

en: You have space on your disk for only %d%% of these packages.
    
    If you wish to install less than this,
    select the percentage of packages that you want to install.
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of %d%% will install as many packages as possible.
gl: Ten espacio no seu disco para unicamente o %d%% destes paquetes.
    
    Se desexa instalar menos ca isto,
    seleccione a porcentaxe de paquetes que quere instalar.
    Unha porcentaxe baixa instalar� s� os paquetes m�is importantes;
    unha porcentaxe de %d%% instalar� t�dolos paquetes posibles.

en: You will be able to choose them more specifically in the next step.
gl: Vostede poder� escollelos m�is especificamente na seguinte etapa.

en: Percentage of packages to install
gl: Porcentaxe de paquetes a instalar

en: Package Group Selection
gl: Selecci�n dos grupos de paquetes

en: Individual package selection
gl: Selecci�n individual de paquetes

en: Expand Tree
gl: Expandir �rbore

en: Collapse Tree
gl: Pechar �rbore

en: Toggle between flat and group sorted
gl: Mudar entre lista completa e ordenada por grupos

en: Bad package
gl: Paquete err�neo

en: Name: %s
gl: Nome: %s

en: Importance: %s
gl: Importancia: %s

en: Total size: %d / %d MB
gl: Tama�o total: %d / %d MB

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
gl: Non pode seleccionar este paquete xa que non hai espacio dabondo para instalalo

en: The following packages are going to be installed
gl: Vanse instalar os seguintes paquetes

en: The following packages are going to be removed
gl: Vanse eliminar os seguintes paquetes

en: You can't select/unselect this package
gl: Non pode seleccionar/deseleccionar este paquete

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
gl: Este � un paquete obrigatorio, non se pode deseleccionar

en: You can't unselect this package. It is already installed
gl: Non pode deseleccionar este paquete. Xa est� instalado

en: This package must be upgraded
    Are you sure you want to deselect it?
gl: Este paquete ten que ser actualizado
    �Est� seguro de que quere deseleccionalo?

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
gl: Non pode deseleccionar este paquete. Ten que ser actualizado

en: Estimating
gl: Estimando

en: Please wait, preparing installation
gl: Por favor, agarde, preparando a instalaci�n

en: %d packages
gl: %d paquetes

en: Accept
gl: Aceptar

en: Refuse
gl: Rexeitar

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
gl: �Mude o Cd-Rom!
    
    Por favor, insira o Cd-Rom etiquetado "%s" na unidade e prema Aceptar. Se non o ten, prema Cancelar para omitir a instalaci�n deste Cd-Rom.

en: There was an error installing packages:
gl: Houbo un erro � instalar os paquetes:

en: An error occurred
gl: Ocorreu un erro

en: Please, choose a language to use.
gl: Escolla a lingua que desexe usar.

en: You can choose other languages that will be available after install
gl: Pode escoller outras linguas que estar�n dispo�ibles trala instalaci�n

en: All
gl: Todas

en: License agreement
gl: Acordo da licencia

en: Keyboard
gl: Teclado

en: Please, choose your keyboard layout.
gl: Escolla a disposici�n do seu teclado.

en: Here is the full list of keyboards available
gl: Esta � a lista completa de teclados dispo�ibles

en: Install Class
gl: Clase de instalaci�n

en: Which installation class do you want?
gl: �Qu� clase de instalaci�n desexa?

en: Install/Update
gl: Instalar/Actualizar

en: Is this an install or an update?
gl: �� isto unha instalaci�n ou unha actualizaci�n?

en: Recommended
gl: Recomendada

en: Expert
gl: Experto

en: Update
gl: Actualizaci�n

en: Please, choose the type of your mouse.
gl: Escolla o seu tipo de rato.

en: Mouse Port
gl: Porto do rato

en: Please choose on which serial port your mouse is connected to.
gl: Escolla o porto serie onde est� conectado o seu rato.

en: Configuring PCMCIA cards...
gl: Configurando tarxetas PCMCIA...

en: Configuring IDE
gl: Configurando o IDE

en: no available partitions
gl: ningunha partici�n dispo�ible

en: Scanning partitions to find mount points
gl: Examinando as partici�ns para atopar os puntos de montaxe

en: Choose the mount points
gl: Seleccione os puntos de montaxe

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on blanking bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to disallow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
gl: Non se pode ler a t�boa de partici�ns, est� demasiado deteriorada :(
    P�dese probar baleirando as partici�ns err�neas (�Perderanse TODOS os datos!).
    A outra soluci�n � impedir que o DrakX modifique a t�boa de partici�ns.
    (o erro � %s)
    
    �Concorda coa perda de t�dalas partici�ns?

en: DiskDrake failed to read correctly the partition table.
    Continue at your own risk!
gl: O DiskDrake non puido ler correctamente a t�boa de partici�ns.
    �Contin�e � seu propio risco!

en: Root Partition
gl: Partici�n ra�z

en: What is the root partition (/) of your system?
gl: �Cal � a partici�n ra�z (/) do seu sistema?

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
gl: Necesita reiniciar o equipo para que a modificaci�n da t�boa
    de partici�ns se tome en conta

en: Choose the partitions you want to format
gl: Elixa as partici�ns que desexa formatar

en: Check bad blocks?
gl: �Comprobar os bloques err�neos?

en: Formatting partitions
gl: Formatando as partici�ns

en: Creating and formatting file %s
gl: Creando e formatando o ficheiro %s

en: Not enough swap to fulfill installation, please add some
gl: Non hai espacio de intercambio dabondo para finalizar a instalaci�n,
    por favor, engada alg�n

en: Looking for available packages
gl: Buscando os paquetes dispo�ibles

en: Finding packages to upgrade
gl: Atopando os paquetes para actualizar

en: Your system has not enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
gl: O seu sistema non ten espacio libre dabondo para a instalaci�n ou actualizaci�n (%d > %d)

en: Complete (%dMB)
gl: Completo (%dMB)

en: Minimum (%dMB)
gl: M�nimo (%dMB)

en: Recommended (%dMB)
gl: Recomendado (%dMB)

en: Custom
gl: Personalizado

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
gl: Se ten t�dolos CDs na lista inferior, prema Aceptar.
    Se non ten ning�n deses CDs, prema Cancelar.
    Se s� faltan alg�ns dos CDs, desm�rqueos, e prema Aceptar.

en: Cd-Rom labeled "%s"
gl: Cd-Rom etiquetado "%s"

en: Installing package %s
    %d%%
gl: Instalando o paquete %s
    %d%%

en: Post-install configuration
gl: Configuraci�n trala instalaci�n

en: You have now the possibility to download software aimed for encryption.
    
    WARNING:
    
    Due to different general requirements applicable to these software and imposed
    by various jurisdictions, customer and/or end user of theses software should
    ensure that the laws of his/their jurisdiction allow him/them to download, stock
    and/or use these software.
    
    In addition customer and/or end user shall particularly be aware to not infringe
    the laws of his/their jurisdiction. Should customer and/or end user not
    respect the provision of these applicable laws, he/they will incure serious
    sanctions.
    
    In no event shall Mandrakesoft nor its manufacturers and/or suppliers be liable
    for special, indirect or incidental damages whatsoever (including, but not
    limited to loss of profits, business interruption, loss of commercial data and
    other pecuniary losses, and eventual liabilities and indemnification to be paid
    pursuant to a court decision) arising out of use, possession, or the sole
    downloading of these software, to which customer and/or end user could
    eventually have access after having sign up the present agreement.
    
    
    For any queries relating to these agreement, please contact 
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA
gl: Vostede ter� agora a posibilidade baixar programas de criptograf�a.
    
    AVISO:
    
    Por mor de requirimentos xerais aplicables a estes programas, e impostos
    por varias xurisdicci�ns, o cliente e/ou o usuario final destes programas ten
    que se asegurar de que as leis da s�a xurisdicci�n lle permiten baixar,
    almacenar e/ou usar estes programas.
    
    Ademais, o cliente e/ou o usuario final ten que ter especial coidado en non
    infrinxi-las leis da s�a xurisdicci�n. Se o cliente e/ou o usuario final non
    respeta estas leis aplicables, incorrer� en sanci�ns graves.
    
    De ning�n xeito Mandrakesoft nin os seus fabricantes e/ou provedores ser�n
    responsables de danos especiais, indirectos ou incidentais, sexan o que foren
    (incluindo, pero non limitando a, perda de beneficios, interrupci�n dos
    negocios, perda de datos comerciais e outras perdas pecuniarias, e nas
    eventuais responsabilidades e indemnizaci�ns a seren pagadas por decisi�n
    dun tribunal) procedentes do uso, posesi�n, ou simplemente o feito de baixar
    este software, � cal o cliente e/ou o usuario final tivese eventualmente
    acceso despois de asinar este acordo.
    
    Para calquera pregunta acerca de este acordo, por favor p��ase en contacto con
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA

en: Choose a mirror from which to get the packages
gl: Escoller un espello do que coller os paquetes

en: Contacting the mirror to get the list of available packages
gl: Contactando co espello para obter a lista dos paquetes dispo�ibles

en: Please choose the packages you want to install.
gl: Escolla os paquetes que desexa instalar.

en: Which is your timezone?
gl: �Cal � a s�a zona horaria?

en: Is your hardware clock set to GMT?
gl: �O reloxo interno do seu ordenador usa a hora GMT?

en: Remote CUPS server
gl: Servidor CUPS remoto

en: No printer
gl: Sen impresora

en: Mouse
gl: Rato

en: Timezone
gl: Zona horaria

en: Printer
gl: Impresora

en: ISDN card
gl: Tarxeta RDSI

en: Sound card
gl: Tarxeta de son

en: TV card
gl: Tarxeta de TV

en: Which printing system do you want to use?
gl: �Que sistema de impresi�n desexa usar?

en: No password
gl: Sen contrasinal

en: This password is too simple (must be at least %d characters long)
gl: Este contrasinal � demasiado simple (ten que ter polo menos %d caracteres)

en: Use NIS
gl: Usar NIS

en: yellow pages
gl: p�xinas amarelas (yp)

en: Authentification NIS
gl: Autenticaci�n NIS

en: NIS Domain
gl: Dominio NIS

en: NIS Server
gl: Servidor NIS

en: First floppy drive
gl: Primeira unidade de disquete

en: Second floppy drive
gl: Segunda unidade de disquete

en: Skip
gl: Omitir

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
gl: Un disco de arrinque personalizado d�lle a posibilidade de arrincar o seu
    equipo baixo Linux sen depender do cargador de arrinque normal. Isto pode ser
    �til se non desexa instalar LILO (ou grub) no seu sistema, ou se outro sistema
    operativo o borra ou se LILO non funciona coa configuraci�n do seu equipo.
    Un disco de arrinque personalizado tam�n pode ser usado coa imaxe de rescate
    de Mandrake, facendo as� moito m�is f�cil a recuperaci�n no caso de fallo
    grave do sistema. �Desexa crear un disco de arrinque para o seu sistema?

en: Sorry, no floppy drive available
gl: Desculpe, pero non hai ningunha disqueteira dispo�ible

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
gl: Escolla a disqueteira que quere usar para crear o disco de arranque

en: Insert a floppy in drive %s
gl: Insira un disquete na unidade %s

en: Creating bootdisk
gl: Creando o disco de arrinque

en: Preparing bootloader
gl: Preparando o cargador de arrinque

en: Do you want to use aboot?
gl: �Desexa usar aboot?

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
gl: Erro instalando aboot, 
    �probar a forzar a instalaci�n mesmo se iso destr�e a primeira partici�n?

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
gl: A instalaci�n do xestor de arrinque fallou. Ocorreu o seguinte erro:

en: Low
gl: Baixo

en: Medium
gl: Medio

en: High
gl: Alto

en: Choose security level
gl: Escola o nivel de seguridade

en: Do you want to generate an auto install floppy for linux replication?
gl: �Quere realmente xerar un disquete de instalaci�n para replicar linux?

en: Insert a blank floppy in drive %s
gl: Insira un disquete baleiro na unidade %s

en: Creating auto install floppy
gl: Creando un disquete de auto-instalaci�n

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
gl: Algunhas das etapas non foron completadas.
    
    �Desexa realmente sa�r agora?

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    For information on fixes which are available for this release of Linux-Mandrake,
    consult the Errata available from http://www.linux-mandrake.com/.
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Linux-Mandrake User's Guide.
gl: Noraboa, a instalaci�n rematou.
    Quite o disco de arrinque da unidade e prema [enter] para reiniciar.
    
    Para informaci�n sobre parches dispo�ibles para esta versi�n
    de Linux Mandrake, consulte o ficheiro de erratas dispo�ibles en
    http://www.linux-mandrake.com.
    
    Para informaci�n sobre a configuraci�n do seu sistema, despois
    da instalaci�n, hai un cap�tulo na Gu�a do Usuario Oficial
    de Linux Mandrake.

en: Generate auto install floppy
gl: Xerar disquete de auto-instalaci�n

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
gl: A auto-instalaci�n pode ser moi automatizada se as�
    se desexa, nese caso adquirir� o control do disco duro
    (isto vale para a instalaci�n noutro equipo).
    
    Pode preferir realizar novamente a instalaci�n.

en: Automated
gl: Automatizada

en: Replay
gl: Reproducir

en: Save packages selection
gl: Gardar a selecci�n de paquetes

en: Linux-Mandrake Installation %s
gl: Instalaci�n de Linux-Mandrake %s

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
gl:   <Tab>/<Alt-Tab> entre elementos  |  <Space> escoller  |  <F12> seguinte

en: kdesu missing
gl: falla o kdesu

en: Advanced
gl: Avanzado

en: Please wait
gl: Agarde, por favor

en: Ambiguity (%s), be more precise
gl: Ambig�idade (%s), sexa m�is preciso

en: Bad choice, try again
gl: Elecci�n incorrecta, tente de novo

en:  ? (default %s)
gl:  ? (por omisi�n %s)

en: Your choice? (default %s)
gl: �A s�a escolla? (por omisi�n %s)

en: Your choice? (default %s  enter `none' for none)
gl: �A s�a escolla? (por omisi�n %s, escriba 'none' para ningunha)

en: Czech (QWERTZ)
gl: Checo (QWERTZ)

en: German
gl: Alem�n

en: Dvorak
gl: Teclado dvorak

en: Spanish
gl: Espa�ol

en: Finnish
gl: Finland�s

en: French
gl: Franc�s

en: Norwegian
gl: Noruegu�s

en: Polish
gl: Polaco

en: Russian
gl: Ruso

en: UK keyboard
gl: Brit�nico

en: US keyboard
gl: Estadounidense

en: Armenian (old)
gl: Armenio (antigo)

en: Armenian (typewriter)
gl: Armenio (m�quina de escribir)

en: Armenian (phonetic)
gl: Armenio (fon�tico)

en: Azerbaidjani (latin)
gl: Azerbaian� (lat�n)

en: Azerbaidjani (cyrillic)
gl: Azerbaian� (cir�lico)

en: Belgian
gl: Belga

en: Bulgarian
gl: B�lgaro

en: Brazilian (ABNT-2)
gl: Brasileiro (ABNT-2)

en: Belarusian
gl: Bielorruso

en: Swiss (German layout)
gl: Su�zo (alem�n)

en: Swiss (French layout)
gl: Su�zo (franc�s)

en: Czech (QWERTY)
gl: Checo (QWERTY)

en: Czech (Programmers)
gl: Checo (Programadores)

en: German (no dead keys)
gl: Alem�n (sen teclas acentuadas)

en: Danish
gl: Dinamarqu�s

en: Dvorak (US)
gl: Dvorak (EUA)

en: Dvorak (Norwegian)
gl: Dvorak (Noruegu�s)

en: Estonian
gl: Estonio

en: Georgian ("Russian" layout)
gl: Xeorxiano ("ruso")

en: Georgian ("Latin" layout)
gl: Xeorxiano ("latino")

en: Greek
gl: Grego

en: Hungarian
gl: H�ngaro

en: Croatian
gl: Croata

en: Israeli
gl: Israel�

en: Israeli (Phonetic)
gl: Israel� (Fon�tico)

en: Iranian
gl: Iraniano

en: Icelandic
gl: Island�s

en: Italian
gl: Italiano

en: Japanese 106 keys
gl: Xapon�s de 106 teclas

en: Latin American
gl: Latinoamericano

en: Macedonian
gl: Macedonio

en: Dutch
gl: Holand�s

en: Lithuanian AZERTY (old)
gl: Lituano AZERTY (antigo)

en: Lithuanian AZERTY (new)
gl: Lituano AZERTY (novo)

en: Lithuanian "number row" QWERTY
gl: Lituano "ringleira de n�meros" QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
gl: Lituano "fon�tico" QWERTY

en: Polish (qwerty layout)
gl: Polaco (disposici�n qwerty)

en: Polish (qwertz layout)
gl: Polaco (disposici�n qwertz)

en: Portuguese
gl: Portugu�s

en: Canadian (Quebec)
gl: Canadiano (Qu�bec)

en: Russian (Yawerty)
gl: Ruso (Yawerty)

en: Swedish
gl: Sueco

en: Slovenian
gl: Esloveno

en: Slovakian (QWERTZ)
gl: Eslovaco (QWERTZ)

en: Slovakian (QWERTY)
gl: Eslovaco (QWERTY)

en: Slovakian (Programmers)
gl: Eslovaco (Programadores)

en: Thai keyboard
gl: Teclado Thai

en: Turkish (traditional "F" model)
gl: Turco (tradicional modelo "F")

en: Turkish (modern "Q" model)
gl: Turco (moderno modelo "Q")

en: Ukrainian
gl: Ucra�no

en: US keyboard (international)
gl: Estadounidense (internacional)

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
gl: Vietnamita "ringleira de n�meros" QWERTY

en: Yugoslavian (latin/cyrillic)
gl: Iugoslavo (lat�n/cir�lico)

en: Remove the logical volumes first
gl: Quitar primeiro os volumes l�xicos

en: Sun - Mouse
gl: Rato Sun

en: Standard
gl: Est�ndar

en: Generic PS2 Wheel Mouse
gl: Rato de roda PS2 xen�rico

en: 1 button
gl: 1 bot�n

en: Generic
gl: Xen�rico

en: Wheel
gl: Roda

en: serial
gl: serie

en: Generic 2 Button Mouse
gl: Rato de 2 bot�ns xen�rico

en: Generic 3 Button Mouse
gl: Rato de 3 bot�ns xen�rico

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
gl: Rato Logitech (serie, antigo tipo C7)

en: 2 buttons
gl: 2 bot�ns

en: 3 buttons
gl: 3 bot�ns

en: none
gl: ning�n

en: No mouse
gl: Ning�n rato

en: Finish
gl: Finalizar

en: Next ->
gl: Seguinte ->

en: <- Previous
gl: <- Anterior

en: Is this correct?
gl: �� isto correcto?

en: Internet configuration
gl: Configuraci�n de Internet

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
gl: �Quere probar agora a conexi�n � Internet?

en: Testing your connection...
gl: Probando a conexi�n...

en: The system is now connected to Internet.
gl: O sistema est� conectado � Internet.

en: The system doesn't seem to be connected to internet.
    Try to reconfigure your connection.
gl: Semella que o sistema non est� conectado � internet.
    Probe reconfigurando a conexi�n.

en: Network Configuration
gl: Configuraci�n da rede

en: ISDN Configuration
gl: Configuraci�n da RDSI

en: Select your provider.
     If it's not in the list, choose Unlisted
gl: Seleccione o seu provedor.
     Se non est� na lista, escolla 'Unlisted'

en: Connection Configuration
gl: Configuraci�n da conexi�n

en: Please fill or check the field below
gl: Encha ou marque os campos de embaixo

en: Card IRQ
gl: IRQ da tarxeta

en: Card mem (DMA)
gl: Memoria da tarxeta (DMA)

en: Card IO
gl: E/S da tarxeta

en: Card IO_0
gl: E/S_0 da tarxeta

en: Card IO_1
gl: E/S_1 da tarxeta

en: Your personal phone number
gl: O seu n�mero de tel�fono persoal

en: Provider name (ex provider.net)
gl: Nome do provedor (p.ex provider.net)

en: Provider phone number
gl: N�mero de tel�fono do provedor

en: Provider dns 1
gl: Dns 1 do provedor

en: Provider dns 2
gl: Dns 2 do provedor

en: Dialing mode
gl: Modo de marcaci�n

en: Account Login (user name)
gl: Login da conta (nome de usuario)

en: Account Password
gl: Contrasinal da conta

en: Europe
gl: Europa

en: Europe (EDSS1)
gl: Europa (EDSS1)

en: Rest of the world
gl: Resto do mundo

en: Rest of the world 
     no D-Channel (leased lines)
gl: Resto do mundo 
     sen canle-D (li�as dedicadas)

en: Which protocol do you want to use ?
gl: �Qu� protocolo desexa usar?

en: What kind of card do you have?
gl: �Qu� tipo de tarxeta ten?

en: I don't know
gl: Non sei

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the irq and io of your card.
gl: 
    Se ten unha tarxeta ISA, os valores na seguinte pantalla deber�an ser os correctos.
    
    Se ten unha tarxeta PCMCIA, ten que co�ecer a irq e a e/s da tarxeta.

en: Abort
gl: Abortar

en: Continue
gl: Continuar

en: Which is your ISDN card ?
gl: �Cal � a sua tarxeta RDSI?

en: I have detected an ISDN PCI Card, but I don't know the type. Please select one PCI card on the next screen.
gl: Detectouse unha Tarxeta RDSI PCI, pero se desco�ece o tipo. Seleccione unha tarxeta PCI na seguinte pantalla.

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
gl: Non se atopou ningunha tarxeta RDSI PCI. Seleccione unha na pr�xima pantalla.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
gl: Non se detectou ning�n adaptador de rede ethernet no seu sistema.
    Non se pode configurar este tipo de conexi�n.

en: Choose the network interface
gl: Escolla a interface de rede

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet
gl: Escolla o adaptador de rede que desexa usar para conectar � Internet

en: Network interface
gl: Interface de rede

en: 
    Do you agree?
gl: 
    �Concorda?

en: I'm about to restart the network device:
gl: Est� a piques de se reiniciar o dispositivo de rede:

en: ADSL configuration
gl: Configuraci�n de ADSL

en: Do you want to start your connection at boot?
gl: �Desexa que a conexi�n se inicie � arrincar?

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
gl: Escolla o porto serie onde est� conectado o seu m�dem.

en: Dialup options
gl: Opci�ns de chamada

en: Connection name
gl: Nome da conexi�n

en: Phone number
gl: N�mero de tel�fono

en: Login ID
gl: ID do login

en: Authentication
gl: Autenticaci�n

en: Script-based
gl: Baseado nun script

en: Terminal-based
gl: Baseado nun terminal

en: Domain name
gl: Nome de dominio

en: First DNS Server (optional)
gl: Primeiro Servidor DNS (opcional)

en: Second DNS Server (optional)
gl: Segundo Servidor DNS (opcional)

en: I'm about to restart the network device $netc->{NET_DEVICE}. Do you agree?
gl: Est� a piques de se reiniciar o dispositivo de rede $netc->{NET_DEVICE}. �Concorda?

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
gl: 
    Pode desconectar ou reconfigurar a s�a conexi�n.

en: 
    You can reconfigure your connection.
gl: 
    Pode reconfigurar a s�a conexi�n.

en: You are currently connected to internet.
gl: Est� neste intre conectado � internet.

en: 
    You can connect to Internet or reconfigure your connection.
gl: 
    Pode conectar � Internet ou reconfigurar a s�a conexi�n.

en: You are not currently connected to Internet.
gl: Non est� neste intre conectado � Internet.

en: Connect to Internet
gl: Conectar � Internet

en: Disconnect from Internet
gl: Desconectar de Internet

en: Configure network connection (LAN or Internet)
gl: Configurar a conexi�n de rede (LAN ou Internet)

en: Internet connection & configuration
gl: Conexi�n e configuraci�n de Internet

en: Network Configuration Wizard
gl: Axudante da configuraci�n de rede

en: External ISDN modem
gl: M�dem RDSI externo

en: Internal ISDN card
gl: Tarxeta RDSI interna

en: What kind is your ISDN connection?
gl: �Que tipo de conexi�n RDSI ten?

en: Connect to the Internet
gl: Conectar � Internet

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few ones use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
gl: O xeito m�is habitual de conectar con adsl � con pppoe.
    Algunhas conexi�ns usan pptp, e algunhas usan dhcp.
    Se non o sabe con certeza, escolla 'usar pppoe'

en: use dhcp
gl: usar dhcp

en: use pppoe
gl: usar pppoe

en: use pptp
gl: usar pptp

en: I'm about to restart the network device %s. Do you agree?
gl: Est� a piques de se reiniciar o dispositivo de rede %s. �Concorda?

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcpcd
gl: �Que cliente dhcp desexa usar?
    Por omisi�n � o dhcpcd

en: Network configuration
gl: Configuraci�n da rede

en: Do you want to restart the network
gl: �Desexa reiniciar a rede?

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
gl: Como est� a facer unha instalaci�n de rede, esta xa est� configurada.
    Prema Aceptar para manter a configuraci�n, ou Cancelar para reconfigurar a conexi�n de rede e Internet.

en: Choose the profile to configure
gl: Escolla o perfil para configurar

en: Use auto detection
gl: Usar detecci�n autom�tica

en: Detecting devices...
gl: Detectando os dispositivos...

en: Normal modem connection
gl: Conexi�n normal por m�dem

en: detected on port %s
gl: detectado no porto %s

en: ISDN connection
gl: conexi�n por RDSI

en: detected %s
gl: detectouse %s

en: DSL (or ADSL) connection
gl: Conexi�n DSL (ou ADSL)

en: detected on interface %s
gl: detectouse na interface %s

en: Cable connection
gl: Conexi�n por cable

en: LAN connection
gl: Conexi�n LAN

en: ethernet card(s) detected
gl: tarxeta(s) ethernet detectada(s)

en: How do you want to connect to the Internet?
gl: �Como quere conectar � Internet?

en: Congratulation, The network and internet configuration is finished.
    
    The configuration will now be applied to your system.
gl: Noraboa. A configuraci�n da rede e de internet est� rematada.
    
    Agora vai ser aplicada � seu sistema.

en: After that is done, we recommend you to restart your X
    environnement to avoid hostname changing problem.
gl: Tras facer iso, acons�llase reiniciar o sistema X para
    evitar os problemas de mudar o nome de m�quina.

en: no network card found
gl: non se atopou ningunha tarxeta de rede

en: Configuring network
gl: Configurando a rede

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
gl: Introduza o nome da s�a m�quina se o co�ece.
    Alg�ns servidores DHCP precisan o nome da m�quina para funcionar.
    Este nome debe ser completamente cualificado,
    como ``mi�amaquina.meulab.mi�acomp.es''.

en: Host name
gl: Nome de m�quina

en: WARNING: This device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
gl: AVISO: Este dispositivo foi configurado previamente para conectar � Internet.
    Simplemente acepte para manter o dispositivo configurado.
    Se modifica os campos de embaixo, subsituir� esta configuraci�n.

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
gl: Introduza o enderezo IP desta m�quina, por favor.
    Cada valor ten que ser introducido coma un enderezo IP en
    notaci�n decimal con puntos (por exemplo: 1.2.3.4).

en: Configuring network device %s
gl: Configurar o dispositivo de rede %s

en:  (driver $module)
gl:  (controlador $module)

en: IP address
gl: Enderezo IP

en: Netmask
gl: M�scara de rede

en: Automatic IP
gl: IP autom�tico

en: IP address should be in format 1.2.3.4
gl: Os enderezos IP deben estar no formato 1.2.3.4

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one
gl: Introduza o nome da s�a m�quina.
    Ese nome debe ser un nome completamente cualificado,
    como ``mi�amaquina.meulab.mi�acomp.es''.
    Pode tam�n introducir o enderezo IP da pasarela se usa unha

en: DNS server
gl: Servidor DNS

en: Gateway
gl: Pasarela

en: Gateway device
gl: Dispositivo de pasarela

en: Proxies configuration
gl: Configuraci�n dos proxys

en: HTTP proxy
gl: Proxy HTTP

en: FTP proxy
gl: Proxy FTP

en: Proxy should be http://...
gl: O proxy deber�a ser http://...

en: Proxy should be ftp://...
gl: O proxy deber�a ser ftp://...

en: Extended partition not supported on this platform
gl: As partici�ns estendidas non est�n soportadas nesta plataforma

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions
gl: Ten un burato na t�boa de partici�ns, pero non se pode usar.
    A �nica soluci�n � desprazar as partici�ns primarias para que
    o burato est� despois das partici�ns estendidas

en: Error reading file %s
gl: Erro lendo o ficheiro %s

en: Restoring from file %s failed: %s
gl: Fallou a restauraci�n a partir do ficheiro %s: %s

en: Bad backup file
gl: Ficheiro de backup incorrecto

en: Error writing to file %s
gl: Erro escribindo � ficheiro %s

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random trash
gl: Est� a acontecer algo grave coa s�a unidade.
    A proba para verificar a integridade dos datos fallou.
    Isto significa que calquera escritura no disco producir� lixo aleatorio

en: must have
gl: debe telo

en: important
gl: importante

en: very nice
gl: moi bo

en: nice
gl: bo

en: maybe
gl: indiferente

en: Local printer
gl: Impresora local

en: Remote printer
gl: Impresora remota

en: Remote lpd server
gl: Servidor lpd remoto

en: Network printer (socket)
gl: Impresora de rede (socket)

en: SMB/Windows 95/98/NT
gl: Impresora SMB/Windows 95/98/NT

en: NetWare
gl: Impresora Netware

en: Printer Device URI
gl: URI do dispositivo de impresi�n

en: Test ports
gl: Probar portos

en: A printer, model "%s", has been detected on
gl: Unha impresora, de modelo "%s", foi detectada en

en: Local Printer Device
gl: Dispositivo de impresi�n local

en: What device is your printer connected to 
    (note that /dev/lp0 is equivalent to LPT1:)?
gl: �A que dispositivo est� conectada a s�a impresora?
    (advirta que /dev/lp0 � equivalente a LPT1:)

en: Printer Device
gl: Dispositivo da impresora

en: Remote lpd Printer Options
gl: Opci�ns da impresora remota lpd

en: To use a remote lpd print queue, you need to supply
    the hostname of the printer server and the queue name
    on that server which jobs should be placed in.
gl: Para utilizar unha fila de impresi�n remota lpd, � necesario
    que indique o nome do servidor de impresi�n e o nome da fila
    nese servidor, onde se deben colocar os traballos de impresi�n.

en: Remote hostname
gl: Nome do servidor

en: Remote queue
gl: Fila de impresi�n remota

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
gl: Opci�ns de impresora SMB (Windows 9x/NT)

en: To print to a SMB printer, you need to provide the
    SMB host name (Note! It may be different from its
    TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as
    well as the share name for the printer you wish to access and any
    applicable user name, password, and workgroup information.
gl: Para imprimir nunha impresora SMB, � necesario escribir o
    nome do servidor SMB (que non sempre � o mesmo que o nome de
    m�quina TCP/IP) e posiblemente o enderezo IP do servidor de
    impresoras, ademais � necesario o nome do recurso compartido
    da impresora que quere usar, as� como calquera nome de usuario,
    grupo de traballo ou contrasinal que for necesario.

en: SMB server host
gl: Servidor de SMB

en: SMB server IP
gl: IP do servidor SMB

en: Share name
gl: Nome de recurso compartido

en: Workgroup
gl: Grupo de traballo

en: NetWare Printer Options
gl: Opci�ns de impresora NetWare

en: To print to a NetWare printer, you need to provide the
    NetWare print server name (Note! it may be different from its
    TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you
    wish to access and any applicable user name and password.
gl: Para imprimir nunha impresora NetWare, � necesario escribir o nome
    do servidor de impresi�n NetWare (que non sempre � o mesmo que
    o nome de m�quina TCP/IP), ademais do nome da fila de impresi�n
    que desexa usar, as� como calquera nome de usuario ou contrasinal
    que for necesario.

en: Printer Server
gl: Servidor de impresi�n

en: Print Queue Name
gl: Nome da fila de impresi�n

en: Socket Printer Options
gl: Opci�ns da impresora de socket

en: To print to a socket printer, you need to provide the
    hostname of the printer and optionally the port number.
gl: Para imprimir nunha impresora de socket, ten que fornecer
    o nome do servidor da impresora, e opcionalmente o n�mero do porto.

en: Printer Hostname
gl: Servidor de impresi�n

en: Port
gl: Porto

en: You can specify directly the URI to access the printer with CUPS.
gl: Pode especificar directamente o URI para acceder � impresora co CUPS.

en: What type of printer do you have?
gl: �Qu� tipo de impresora ten?

en: Do you want to test printing?
gl: �Desexa probar a impresi�n?

en: Printing test page(s)...
gl: Imprimindo p�xina(s) de proba...

en: Test page(s) have been sent to the printer daemon.
    This may take a little time before printer start.
    Printing status:
    %s
    
    Does it work properly?
gl: A(s) p�xina(s) de proba envi�ronse � servidor de impresi�n.
    Pode que lle leve un pouco ata que a impresora comece.
    Estado da impresi�n:
    %s
    
    �Funciona correctamente?

en: Test page(s) have been sent to the printer daemon.
    This may take a little time before printer start.
    Does it work properly?
gl: A(s) p�xina(s) de proba envi�ronse � servidor de impresi�n.
    Pode que lle leve un pouco ata que a impresora comece.
    �Funciona correctamente?

en: Yes, print ASCII test page
gl: Si, imprimir unha p�xina ASCII de proba

en: Yes, print PostScript test page
gl: Si, imprimir unha p�xina PostScript de proba

en: Yes, print both test pages
gl: Si, imprimir ambas p�xinas de proba

en: Configure Printer
gl: Configurar a impresora

en: Printer options
gl: Opci�ns da impresora

en: Paper Size
gl: Tama�o do papel

en: Eject page after job?
gl: �Extraer a p�xina trala impresi�n?

en: Uniprint driver options
gl: Opci�ns do controlador Uniprint

en: Color depth options
gl: Opci�ns da profundidade de cor

en: Print text as PostScript?
gl: �Imprimir texto como PostScript?

en: Fix stair-stepping text?
gl: �Corrixir o efecto escaleira?

en: Number of pages per output pages
gl: N�mero de p�xinas por p�xina de sa�da

en: Right/Left margins in points (1/72 of inch)
gl: Marxes dereita/esquerda en puntos (1/72 dunha polgada)

en: Top/Bottom margins in points (1/72 of inch)
gl: Marxes superior/inferior en puntos (1/72 dunha polgada)

en: Extra GhostScript options
gl: Opci�ns extra do Ghostscript

en: Extra Text options
gl: Opci�ns extra para texto

en: Reverse page order
gl: Inverter a orde das p�xinas

en: Would you like to configure a printer?
gl: �Desexa configurar unha impresora?

en: Here are the following print queues.
    You can add some more or change the existing ones.
gl: Estas son as filas de impresi�n.
    Pode engadir unha nova ou cambiar as que xa existen.

en: CUPS starting
gl: CUPS iniciando

en: Reading CUPS drivers database...
gl: Lendo a base de datos de controladores de CUPS...

en: Select Printer Connection
gl: Selecci�n da conexi�n da impresora

en: How is the printer connected?
gl: �Como est� conectada a impresora?

en: Select Remote Printer Connection
gl: Seleccionar a conexi�n � impresora remota

en: With a remote CUPS server, you do not have to configure
    any printer here; printers will be automatically detected.
    In case of doubt, select "Remote CUPS server".
gl: Cun servidor CUPS remoto, non ter� que configurar aqu�
    ningunha impresora, xa que ser�n detectadas automaticamente.
    No caso de d�bida, seleccione "Servidor CUPS remoto".

en: With a remote CUPS server, you do not have to configure
    any printer here; printers will be automatically detected
    unless you have a server on a different network; in the
    latter case, you have to give the CUPS server IP address
    and optionally the port number.
gl: Cun servidor CUPS remoto, non ter� que configurar aqu�
    ningunha impresora, xa que ser�n detectadas automaticamente,
    a menos que te�a un servidor nunha rede diferente. Neste
    caso, ter� que indicar o enderezo IP do servidor de CUPS
    e opcionalmente o n�mero de porto.

en: CUPS server IP
gl: IP do servidor CUPS

en: Port number should be numeric
gl: O n�mero de porto debe ser num�rico

en: Remove queue
gl: Eliminar fila

en: Every printer need a name (for example lp).
    Other parameters such as the description of the printer or its location
    can be defined. What name should be used for this printer and
    how is the printer connected?
gl: Cada impresora necesita un nome (por exemplo lp).
    P�dense definir outros par�metros como a descrici�n da
    impresora ou a s�a localizaci�n. �Que nome quere usar para
    esta impresora e como est� conectada?

en: Name of printer
gl: Nome da impresora

en: Description
gl: Descrici�n

en: Location
gl: Localizaci�n

en: Every print queue (which print jobs are directed to) needs a
    name (often lp) and a spool directory associated with it. What
    name and directory should be used for this queue and how is the printer connected?
gl: Cada fila de impresi�n (� que se dirixen os traballos de impresi�n)
    necesita un nome (frecuentemente lp) e un directorio spool asociado
    a el. �Qu� nome e directorio quere que se utilicen para esta fila e como
    est� conectada a impresora?

en: Name of queue
gl: Nome da fila

en: Spool directory
gl: Directorio spool

en: Printer Connection
gl: Conexi�n da impresora

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
gl: Non se pode engadir unha partici�n � RAID _formatado_ md%d

en: Can't write file $file
gl: Non se pode escribir o ficheiro $file

en: mkraid failed
gl: mkraid fallou

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
gl: mkraid fallou (�pode que non estean as raidtools?)

en: Not enough partitions for RAID level %d
gl: Non hai partici�ns dabondo para o nivel RAID %d

en: Anacron a periodic command scheduler.
gl: Anacron, un xestor de comandos peri�dicos.

en: apmd is used for monitoring batery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
gl: apmd �sase para monitorizar o estado da bater�a e rexistralo a trav�s do
    syslog. Tam�n pode usarse para apagar a m�quina cando a bater�a est� baixa.

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
gl: Executa os comandos programados polo comando at � hora indicada cando
    se executou at, e lanza comandos de lotes cando a carga media � baixa
    dabondo.

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
gl: O cron � un programa est�ndar de UNIX que executa programas especificados
    polo usuario en datas peri�dicas programadas. O vixie cron engade algunhas
    caracter�sticas � cron b�sico de UNIX, incluindo mellor seguridade e
    opci�ns de configuraci�n m�is potentes.

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
gl: GPM engade soporte para o rato �s aplicaci�ns de texto de Linux, como
    o Midnight Commander. Tam�n permite operaci�ns de cortar e pegar co rato
    na consola, as� como incl�e soporte para men�s.

en: Apache is a World Wide Web server.  It is used to serve HTML files
    and CGI.
gl: Apache � un servidor de World Wide Web.  �sase para servir ficheiros HTML
    e CGI.

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
gl: O daemon superservidor de internet (usualmente chamado inetd) lanza varios
    outros servicios de internet cando se precisan. � o responsable de iniciar
    moitos servicios, inclu�ndo telnet, ftp, rsh, e rlogin. Desactivando inetd
    desact�vanse t�dolos servicios de internet dos que � responsable.

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
gl: Este paquete carga o mapa de teclado seleccionado en /etc/sysconfig/keyboard.
    Este pode escollerse usando a utilidade kbdconfig. Deber�a deixar isto
    activado para a maior�a dos sistemas.

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
gl: lpd � o daemon de impresi�n requirido para que o lpr funcione
    correctamente. � basicamente un servidor que distrib�e os traballos de
    impresi�n �(s) impresora(s).

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve
    host names to IP addresses.
gl: named (BIND) � un servidor de nomes de dominio (DNS), que se emprega
    para converter os nomes de m�quinas a enderezos IP.

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
gl: Monta e desmonta t�dolos puntos de montaxe de sistemas de
    ficheiros de Rede (NFS), SMB (Lan Manager/Windows) e NCP (NetWare).

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
gl: Activa/desactiva t�dalas interfaces de rede configuradas para
    seren activadas no arrinque.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
gl: NFS � un protocolo popular para compartir ficheiros a trav�s de redes TCP/IP.
    Este servicio fornece funcionalidade de servidor NFS, que se configura co
    ficheiro /etc/exports.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
gl: NFS � un protocolo popular para compartir ficheiros a trav�s de
    redes TCP/IP. Este servicio fornece funcionalidade de bloqueo de ficheiros.

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
gl: O soporte PCMCIA � normalmente para cousas como ethernet e m�dems en
    port�tiles.  Non ser� arrincado ata que non estea configurado de xeito
    que non haxa problemas � telo instalado en m�quinas que non o precisan.

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
gl: O portmapper xestiona as conexi�ns RPC, que son usadas por protocolos
    como NFS e NIS. O servidor portmap ten que estar a se executar en m�quinas
    que act�an de servidores de protocolos que usan o mecanismo RPC.

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that
    moves mail from one machine to another.
gl: Postfix � un axente de transporte de correo (MTA), que � o programa
    que move o correo dunha m�quina a outra.

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
gl: Garda e restaura o estado da entrop�a do sistema para unha xeraci�n
    de n�meros aleatorios de calidade.

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
gl: O daemon routed permite actualizaci�ns autom�ticas da t�boa de
    encami�amento IP mediante o protocolo RIP. Mentres RIP se usa amplamente
    en redes pequenas, outros protocolos m�is complexos de encami�amento
    prec�sanse para redes m�is complexas.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
gl: O protocolo rstat permite �s usuarios dunha rede obter
    m�tricas de rendemento de calquera m�quina desa rede.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
gl: O protocolo rusers permite �s usuarios dunha rede identificar quen
    est� conectado noutras m�quinas activas.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
gl: O protocolo rwho permite que os usuarios remotos obte�an unha lista de
    t�dolos usuarios conectados a unha m�quina que est� a executar o daemon
    rwho (similar � finger).

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
gl: O syslog � o m�todo que usan moitos daemons para rexistrar mensaxes
    nos diversos ficheiros de rexistro do sistema.  � unha boa idea executar
    sempre o syslog.

en: Choose which services should be automatically started at boot time
gl: Escolla os servicios que deben ser lanzados no arrinque do sistema

en: running
gl: a se executar

en: stopped
gl: parado

en: Services and deamons
gl: Servicios e daemons

en: No additionnal information
    about this service, sorry.
gl: Non hai informaci�n adicional
    sobre este servicio, desculpe.

en: On boot
gl: � arrincar

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I'll try to go on blanking bad partitions
gl: Non se pode ler a t�boa de partici�ns, est� demasiado deteriorada :-(
    Probarase a ir po�endo en branco as partici�ns err�neas

en: Internet Connection Sharing
gl: Compartici�n da conexi�n � Internet

en: Internet Connection Sharing currently enabled
gl: A compartici�n da conexi�n � Internet est� activada

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
gl: A configuraci�n da compartici�n da conexi�n � Internet xa foi feita.
    Actualmente est� activada.
    
    �Que desexa facer?

en: disable
gl: desactivar

en: reconfigure
gl: reconfigurar

en: Disabling servers...
gl: Desactivando os servidores...

en: Internet connection sharing is now disabled.
gl: A compartici�n da conexi�n � Internet est� agora desactivada.

en: Internet Connection Sharing currently disabled
gl: A compartici�n da conexi�n � Internet est� desactivada

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
gl: A configuraci�n da compartici�n da conexi�n � Internet xa foi feita.
    Actualmente est� desactivada.
    
    �Que desexa facer?

en: enable
gl: activar

en: Enabling servers...
gl: Activando os servidores...

en: Internet connection sharing is now enabled.
gl: A compartici�n da conexi�n � Internet est� agora activada.

en: Config file content could not be interpreted.
gl: Non foi posible interpretar o contido do ficheiro de configuraci�n.

en: Unrecognized config file
gl: Ficheiro de configuraci�n non reco�ecido

en: Interface %s (using module %s)
gl: Interface %s (usando o m�dulo %s)

en: No network adapter on your system!
gl: �Non hai ning�n adaptador de rede no seu sistema!

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
gl: Non se detectou ning�n adaptador de rede ethernet no seu sistema. Execute a ferramenta de configuraci�n de hardware.

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
gl: S� hai un adaptador de rede configurado no seu sistema:
    
    %s
    
    Vaise configurar a rede de �rea local usando ese adaptador.

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
gl: Escolla o adaptador de rede que vai estar conectado � rede de �rea local.

en: Warning, the network adapter is already configured. I will reconfigure it.
gl: Atenci�n, o adaptador de rede xa est� configurado. Vai ser reconfigurado.

en: Potential LAN address conflict found in current config of $_!
gl: �Atopouse un conflicto potencial de enderezos da LAN na configuraci�n actual de %_!

en: Firewalling configuration detected!
gl: �Detectouse unha configuraci�n de firewall!

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fix after installation.
gl: �Atenci�n! Detectouse unha configuraci�n de firewall existente. Pode que te�a que facer alg�n arranxo manual trala instalaci�n.

en: Configuring...
gl: Configurando...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
gl: Configurando os scripts, instalando o software, iniciando os servidores...

en: Problems installing package $_
gl: Problemas instalando o paquete $_

en: Congratulations!
gl: �Noraboa!

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
gl: Xa est� todo configurado.
    Agora pode compartir a conexi�n � Internet con outros ordenadores da rede de �rea local, usando a configuraci�n autom�tica de rede (DHCP).

en: Network configuration (%d adapters)
gl: Configuraci�n de rede (%d adaptadores)

en: Profile:
gl: Perfil:

en: Del profile...
gl: Borrar perfil...

en: Profile to delete:
gl: Perfil para borrar:

en: New profile...
gl: Novo perfil...

en: Name of the profile to create:
gl: Nome do perfil para crear:

en: Hostname:
gl: Nome de m�quina:

en: Internet access
gl: Acceso � Internet

en: Type:
gl: Tipo:

en: Gateway:
gl: Pasarela:

en: Status:
gl: Estado:

en: Not connected
gl: Non conectado

en: Connect...
gl: Conectar...

en: Configure Internet Access...
gl: Configurar o acceso � Internet...

en: LAN configuration
gl: Configuraci�n da LAN

en: Adapter
gl: Adaptador

en: Driver
gl: Controlador

en: Protocol
gl: Protocolo

en: Configure Local Area Network...
gl: Configurar a rede de �rea local...

en: Please Wait... Applying the configuration
gl: Por favor, agarde... Aplicando a configuraci�n

en: LAN Configuration
gl: Configuraci�n da LAN

en: Adapter %s: %s
gl: Adaptador %s: %s

en: Boot Protocol
gl: Protocolo de arrinque

en: Started on boot
gl: Iniciado o arrincar

en: DHCP client
gl: Cliente DHCP

en: Disable
gl: Desactivar

en: Enable
gl: Activar

en: Internet connection configuration
gl: Configuraci�n da conexi�n � Internet

en: Internet Connection Configuration
gl: Configuraci�n da conexi�n � Internet

en: Connection type:
gl: Tipo de conexi�n:

en: Parameters
gl: Par�metros

en: Provider dns 1 (optional)
gl: Dns 1 do provedor (opcional)

en: Provider dns 2 (optional)
gl: Dns 2 do provedor (opcional)

en: Ethernet Card
gl: Tarxeta Ethernet

en: DHCP Client
gl: Cliente DHCP

en: Welcome To Crackers
gl: Benvida �s crackers

en: Poor
gl: Pobre

en: Paranoid
gl: Paranoico

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive: it must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
gl: Este nivel hai que usalo con coidado. Fai que o seu sistema sexa m�is
    sinxelo de utilizar, pero � moi sensible: non debe usarse nunha m�quina
    conectada a outras ou � Internet. Non hai contrasinais de acceso.

en: Password are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
gl: Os contrasinais est�n activados, pero o uso como ordenador de rede a�nda
    non se recomenda.

en: Few improvements for this security level, the main one is that there are
    more security warnings and checks.
gl: Poucas melloras neste nivel de seguridade, a principal � que hai m�is
    avisos e comprobaci�ns de seguridade.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used
    to connect to the Internet as a client. There are now security checks.
gl: Esta � a seguridade recomendada para un ordenador usado para conectar
    � Internet como cliente. Agora hai m�s comprobaci�ns de seguridade.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which accept
    connections from many clients.
gl: Con este nivel de seguridade, � posible usar este sistema coma servidor.
    A seguridade � agora alta dabondo para usar o sistema coma un servidor
    que acepta conexi�ns de m�ltiples clientes.

en: We take level 4 features, but now the system is entirely closed.
    Security features are at their maximum.
gl: T�manse caracter�sticas do nivel 4, pero agora o sistema est� completamente
    pechado. As caracter�sticas de seguridade est�n � m�ximo nivel.

en: Setting security level
gl: Establecendo o nivel de seguridade

en: Control Center
gl: Centro de control

en: Choose the tool you want to use
gl: Elixa a ferramenta que queira usar

en: usage: keyboarddrake [--expert] [keyboard]
gl: uso: keyboarddrake [--expert] [keyboard]

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
gl: �Quere que a tecla de Borrar devolva Suprimir na consola?

en: Change Cd-Rom
gl: Mude o Cd-Rom

en: no serial_usb found
gl: non se atopou ning�n serial_usb

en: Emulate third button?
gl: �Emular o terceiro bot�n?

en: Connect
gl: Conectar

en: Development
gl: Desenvolvemento

en: Workstation
gl: Estaci�n de traballo

en: Firewall/Router
gl: Firewall/Encami�ador

en: Personal Information Management
gl: Xesti�n de informaci�n persoal

en: Multimedia - Graphics
gl: Multimedia - Gr�ficos

en: Network Computer (client)
gl: Ordenador de rede (cliente)

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
gl: Ferramentas de audio: reproductores de mp3 ou midi, mesturadores, etc

en: Internet station
gl: Estaci�n Internet

en: Multimedia station
gl: Estaci�n multimedia

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
gl: Conxunto de ferramentas para ler e enviar correo e novas (pine, mutt, tin..) e para navegar na Web

en: C and C++ development libraries, programs and include files
gl: Bibliotecas de desenvolvemento en C e C++, programas e ficheiros include

en: Programs to manage your finance, such as gnucash
gl: Programas para xestionar as s�as finanzas, como o gnucash

en: Documentation
gl: Documentaci�n

en: Utilities
gl: Utilidades

en: Multimedia - Sound
gl: Multimedia - Son

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
gl: Programas de divertimentos: arcade, taboleiros, estratexia, etc

en: Video players and editors
gl: Reproductores e editores de v�deo

en: Console Tools
gl: Ferramentas de consola

en: Sound and video playing/editing programs
gl: Programas de reproducci�n/edici�n de son e v�deo

en: Scientific Workstation
gl: Estaci�n de traballo cient�fica

en: Editors, shells, file tools, terminals
gl: Editores, shells, ferramentas de ficheiro, terminais

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
gl: Libros e howtos sobre Linux e o software libre

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
gl: Un ambiente gr�fico cun conxunto de aplicaci�ns amigables e ferramentas de escritorio

en: Games
gl: Xogos

en: Multimedia - Video
gl: Multimedia - V�deo

en: Network Computer server
gl: Servidor de ordenadores de rede

en: Graphics programs such as The Gimp
gl: Programas gr�ficos como o Gimp

en: Office Workstation
gl: Estaci�n de traballo de oficina

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
gl: O ambiente de escritorio KDE, o ambiente gr�fico b�sico cunha colecci�n de ferramentas que o acompa�an

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
gl: M�is escritorios gr�ficos (Gnome, IceWM)

en: Tools to create and burn CD's
gl: Ferramentas para crear e gravar CDs

en: Multimedia - CD Burning
gl: Multimedia - Gravaci�n de CD

en: Archiving, emulators, monitoring
gl: Arquivado, emuladores, monitorizaxe

en: Database
gl: Bases de datos

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
gl: Programas de oficina: procesadores de texto (kword, abiword), follas de c�lculo (kspread, gnumeric), visualizadores de pdf, etc

en: Server
gl: Servidor

en: Personal Finance
gl: Finanzas persoais

en: Configuration
gl: Configuraci�n

en: KDE Workstation
gl: Estaci�n de traballo KDE

en: Other Graphical Desktops
gl: Outros escritorios gr�ficos

en: Mail/Groupware/News
gl: Correo/Groupware/Novas

en: Gnome Workstation
gl: Estaci�n de traballo Gnome

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
gl: Ferramentas para o seu Palm Pilot ou o seu Visor

en: Game station
gl: Estaci�n de xogos

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
gl: Conxunto de ferramentas para correo, novas, web, transferencia de ficheiros e chat
