DrakX - en to am translation catalogue (1158 entries)

en: Key is not writable
am: ቁልፍ ሊጻፍበት አይችልም

en: Retry
am: እንደገና ሞክር

en: Continue without USB key
am: ያለ USB ቁልፍ ቀጥል

en: Reboot
am: እንደገና ጀምር

en: Need a key to save your data
am: ዳታዎትን ለማስቀመጥ ቁልፍ ያስፈልጋል

en: Detect USB key again
am: የUSB ቁልፍ እንደገና ተፈልጎ ተገኝቷል

en: Setting up USB key
am: የUSB ቁልፍ ማቀናጀት

en: Auto configuration
am: በራስ-ገዝ ምርጫ

en: Please wait, detecting and configuring devices...
am: እባክዎ ይጠብቁ፣ መሳሪያዎችን ፈልጎ በማግኘት እና በማስተካከል ላይ ነው...

en: Error
am: ስህተት

en: An error occurred
am: ስህተት ተፈጥሯል

en: Remove system config files
am: የሲስተም ማስተካከያ ፍይሎችን አስወግድ

en: Simply reboot
am: በቀላሉ እንደገና አስጀምር

en: Kill those programs
am: እነዚህን ፕሮግራሞች አቋርጥ

en: No CDROM support
am: የሲዲ-ሮም ድጋፍ የለም

en: Read carefully!
am: በጥንቃቄ ያንብቡ!

en: 64 MB or more
am: 64 MB ወይም ከዚህ በላይ

en: X server
am: X ሰርቨር

en: Choose an X server
am: የX ሰርቨር ይምረጡ

en: Multi-head configuration
am: Multi-head ምርጫ

en: Can not install Xorg package: %s
am: %s የXorg ጥቅልን መትከል አልተቻለም

en: Xorg configuration
am: የXFree ማስተካከያ

en: Which configuration of Xorg do you want to have?
am: የትኛውን የXFree ምርጫ እንዲኖሮት ይፈልጋሉ?

en: Use Xinerama extension
am: የXinerama ቅጥያዎችን ተጠቀም

en: Configure only card "%s"%s
am: ካርድ ብቻ አስተካክል "%s"%s

en: Custom
am: ምርጫ

en: Quit
am: ውጣ

en: Graphic Card
am: የንድፍ ካርድ

en: Resolution
am: ጽናት

en: Test
am: ሙከራ

en: Options
am: ምርጫዎች

en: Choose a monitor
am: ሞኒተር ይምረጡ

en: Plug'n Play
am: ሰክተው ይጫወቱ

en: Generic
am: አጠቃላይ

en: 256 colors (8 bits)
am: 256 ቀለሞች (8 bits)

en: 32 thousand colors (15 bits)
am: 32 ሺ ቀለሞች (15 bits)

en: 65 thousand colors (16 bits)
am: 65 ሺ ቀለሞች (16 bits)

en: 16 million colors (24 bits)
am: 16 ሚሊዮን ቀለሞች (24 bits)

en: Other
am: ሌላ

en: Graphics card: %s
am: የንድፎ ካርድ: %s

en: Ok
am: እሺ

en: Cancel
am: ተወው

en: Help
am: እርዳታ

en: Test of the configuration
am: የምርጫው ሙከራ

en: Do you want to test the configuration?
am: ምርጫውን መሞከር ይፈልጋሉ?

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
am: ማስጠንቀቂያ: ይህንን የንድፍ ካርድ ሲሞክሩ፤ ኮምፒውተሮ በድንገት ሊቆም ይችላል

en: Leaving in %d seconds
am: በ%d ሴኮንዶች ውስጥ በመውጣት ላይ

en: Is this the correct setting?
am: ይህ ትክክለኛ ምርጫ ነው?

en: Keyboard layout: %s
am: የመተየቢያ አቀራረብ: %s

en: Mouse type: %s
am: የመጠቆሚያው ዓይነት: %s

en: Mouse device: %s
am: የመጠቆሚያ መሳሪያ: %s

en: Graphics card: %s
am: የንድፍ ካርድ: %s

en: Graphics memory: %s kB
am: የንድፍ ማስታወሻ: %s kB

en: Color depth: %s
am: የቀለም ወሰን፦ %s

en: Graphical interface at startup
am: የመነሻ ላይ ንድፈ እይታ

en: Please wait
am: እባክዎ ይጠብቁ

en: Bootloader installation in progress
am: የአስጀማሪ ተከላ በመከናወን ላይ

en: On Floppy
am: ፍሎፒ ላይ

en: Skip
am: ዝለል

en: LILO/grub Installation
am: የLILO/grub ተከላ

en: Where do you want to install the bootloader?
am: አስጀማሪውን የት መትከል ይፈልጋሉ?

en: Boot Style Configuration
am: የአጀማመር ዘይቤ ምርጫ

en: Bootloader main options
am: የአስጀማሪ ዋና ምርጫዎች

en: The passwords do not match
am: ሚስጢራዊ ቃላቱ አይመሳሰሉም

en: Please try again
am: እባክዎ እንደገና ይሞክሩ

en: Bootloader to use
am: ጥቅም ላይ የሚውለው አስጀማሪ

en: Boot device
am: የመጀመሪያ መሳሪያ

en: Enable ACPI
am: ACPI አስቻል

en: Force no APIC
am: APIC እንዳይኖር አስገድድ

en: Password
am: ሚስጢራዊ ቃል

en: Password (again)
am: ሚስጢራዊ ቃል (እንደገና)

en: Restrict command line options
am: የትእዛዝ መስመር ምርጫዎችን ወስን

en: restrict
am: ወስን

en: Clean /tmp at each boot
am: በየጅማሬው /tmpን አጽዳ

en: Init Message
am: መልዕክት አስጀምር

en: Open Firmware Delay
am: የFirmware አዘግይ ክፈት

en: Enable CD Boot?
am: ከዲሲ ማስጀመር አስችል?

en: Default OS?
am: ቀዳሚ OS?

en: Image
am: ምስል

en: Video mode
am: የቪዲዮ አሰራር ዘዴ

en: Label
am: መለያ

en: Default
am: ቀዳሚ

en: Linux
am: ሊኑክስ

en: Other OS (SunOS...)
am: ሌሎች የመጠቀሚያ ዜዴዎች (SunOS...)

en: Other OS (MacOS...)
am: ሌሎች የመጠቀሚያ ዜዴዎች (MacOS...)

en: Other OS (Windows...)
am: ሌሎች የመጠቀሚያ ዜዴዎች (Windows...)

en: access to X programs
am: የX ፕሮግራሞች ማሳያ

en: allow "su"
am: ፍቀድ "su"

en: (already added %s)
am: (%s በፊት ተጨምሯል)

en: This password is too simple
am: ይህ ሚስጢራዊ ቃል በጣም ቀላል ነው

en: Please give a user name
am: እባክዎ የተጠቃሚ ስም ይስጡ

en: The user name is too long
am: የተጠቃሚ ስሙ በጣም ረጅም ነው

en: This user name has already been added
am: ይህ የተጠቃሚ ስም በፊትም ነበር

en: User ID
am: የተጠቃሚ መለያ ቁጥር

en: Group ID
am: የብድን መለያ ቁጥር

en: Add user
am: ተጠቃሚ ጨምር

en: Enter a user
    %s
am: የተጠቃሚ ስም ያስገቡ
    %s

en: Done
am: ጨርሷል

en: Accept user
am: ተጠቃሚ ተቀበል

en: Real name
am: እውነተኛ ስም

en: Shell
am: ሼል

en: Icon
am: ምልክት

en: Choose the default user:
am: ቀዳሚ ተጠቃሚ ይምረጡ:

en: Please choose a language to use.
am: እባክዎ መጠቀሚያ ቋንቋ ይምረጡ።

en: Use Unicode by default
am: ዩኒኮድን በቀዳሚነት ተጠቀም

en: All languages
am: ሁሉንም ቋንቋዎች

en: Country / Region
am: ሀገር / አካባቢ

en: Please choose your country.
am: እባክዎ ሀገሮን ይምረጡ።

en: Here is the full list of available countries
am: እዚህ ያሉት ሀገሮች ሙሉ ዝርዝር ይገኛል

en: Advanced
am: ጠላቂ

en: None
am: ምንም

en: No sharing
am: መጋራት የለም

en: Allow all users
am: ለሁሉም ተጠቃሚዎች ፍቀድ

en: Launch userdrake
am: userdrake አስጀምር

en: Close
am: ዝጋ

en: Windows Domain
am: የWindows ዶሜን

en: Windows Domain:
am: የWindows ዶሜን:

en: LDAP Server
am: የLDAP ሰርቨር

en: simple
am: ቀላል

en: Domain
am: ዶሜን

en: Server
am: ሰርቨር

en: Encryption
am: አገለባበጥ

en: NIS Domain
am: የNIS ዶሜን

en: NIS Server
am: የNIS ሰርቨር

en: Authentication Windows Domain
am: የWindows ዶሜን ትክክለኝነቱን ማረጋጥ

en: Domain Admin Password
am: የዶሜን አስተዳዳሪ ሚስጢራዊ ቃል

note: -PO: keep this short or else the buttons will not fit in the window
en: No password
am: ሚስጢራዊ ቃል የለም

en: LILO with graphical menu
am: LILO ከንድፈ መዘርዝር ጋር

en: LILO with text menu
am: LILO ከጽሁፍ መዘርዝር ጋር

en: not enough room in /boot
am: በ/boot ውስጥ በቂ ቦታ የለም

en: Re-install Boot Loader
am: አስጀማሪውን እንደገና ይትከሉ

en: %d minutes
am: %d ደቂቃዎች

en: 1 minute
am: 1 ደቂቃ

en: %d seconds
am: %d ሴኮንዶች

en: kdesu missing
am: kdesu ጠፍቷል

en: consolehelper missing
am: consolehelper ጠፍቷል

en: Austria
am: ኦስትሪያ

en: Australia
am: አውስትሬሊያ

en: Belgium
am: ቤልጄም

en: Brazil
am: ብራዚል

en: Canada
am: ካናዳ

en: Switzerland
am: ስዊዘርላንድ

en: Costa Rica
am: ኮስታሪካ

en: Czech Republic
am: ቼክ ሪፑብሊክ

en: Germany
am: ጀርመን

en: Denmark
am: ዴንማርክ

en: Estonia
am: ኤስቶኒያ

en: Spain
am: ስፔን

en: Finland
am: ፊንላንድ

en: France
am: ፈረንሳይ

en: Greece
am: ግሪክ

en: Hungary
am: ሀንጋሪ

en: Ireland
am: አየርላንድ

en: Israel
am: እስራኤል

en: Italy
am: ጣሊያን

en: Japan
am: ጃፓን

en: Netherlands
am: ኔዘርላንድ

en: Norway
am: ኖርዌይ

en: New Zealand
am: ኒው ዚላንድ

en: Poland
am: ፖላንድ

en: Portugal
am: ፖርቱጋል

en: Russia
am: ራሺያ

en: Sweden
am: ስዊድን

en: Slovakia
am: ስሎቫኪያ

en: Thailand
am: ታይላንድ

en: Taiwan
am: ታይዋን

en: South Africa
am: ደቡብ አፍሪካ

en: United States
am: አሜሪካ

en: New
am: አዲስ

en: Please enter the WebDAV server URL
am: እባክዎ የWebDAV ሰርቨር URL ያስገቡ

en: The URL must begin with http:// or https://
am: URLሉ በhttp:// ወይም በhttps:// መጀመር አለበት

en: Server:
am: ሰርቨር:

en: Options: %s
am: ምርጫዎች: %s

en: Choose action
am: ተግባር ይምረጡ

en: Please click on a partition
am: እባክዎ ክፋዩ ላይ ይጫኑ

en: Details
am: ዝርዝሮች

en: No hard drives found
am: ቋሚ ዲስኮችን አልተገኙም

en: Empty
am: ባዶ

en: Filesystem types:
am: የፋይል ሲስተም አይነቶች:

en: Use ``%s'' instead
am: በዚህ ፈንታ “%s”ን ይጠቀሙ

en: Create
am: ፍጠር

en: Type
am: አይነት

note: -PO: "Delete" is a button text and the translation has to be AS SHORT AS POSSIBLE
en: Delete
am: አጥፋ

en: Use ``Unmount'' first
am: በመጀመሪያ “Unmount”ን ይጠቀሙ

en: Choose another partition
am: ሌላ ክፋይ ይምረጡ

en: Choose a partition
am: ክፋይ ይምረጡ

en: Exit
am: ውጣ

en: Undo
am: ወደ ነበረበት መልስ

en: Continue anyway?
am: ለማንኛውም ቀጥል?

en: Quit without saving
am: ሳታስቀምጥ ውጣ

en: Clear all
am: ሁሉንም ሰርዝ

en: Auto allocate
am: በራስ-ገዝ አመልካች

en: More
am: ተጨማሪ

en: Hard drive information
am: የቋሚ ዲስክ መረጃ

en: Save partition table
am: የክፋይ ሠንጠረዡን አስቀምጥ

en: Restore partition table
am: የክፋይ ሠንጠረዡ ወደ ነበረበት መልስ

en: Rescue partition table
am: የክፋይ ሠንጠረዡን አድን

en: Reload partition table
am: የክፋይ ሠንጠረዡን እንደገና ጫን

en: Select file
am: ፋይል ይምረጡ

en: Detailed information
am: ዝርዝር መረጃ

en: Resize
am: መጠን አስተካክል

en: Format
am: ፎርማት

en: Add to RAID
am: ወደ RAID ጨምር

en: Add to LVM
am: ወደ LVM ጨምር

en: Remove from RAID
am: ከRAID አስወግድ

en: Remove from LVM
am: ከLVM አስወግድ

en: Modify RAID
am: RAID ለውጥ

en: Use for loopback
am: ዞሮ ለመመለስ ተጠቃም

en: Create a new partition
am: አዲስ ክፋይ ፍጠር

en: Start sector:
am: ሴክተር ጀምር፦

en: Size in MB:
am: መጠን በMB:

en: Filesystem type:
am: የፋይል ሲስተም አይነት:

en: Preference:
am: ምርጫ:

en: Logical volume name
am: የጉልሃዊ ይዞታ ስም

en: Remove the loopback file?
am: የዞሮ መመለሻ ፋይሉ ይወገድ?

en: Change partition type
am: የክፋይ ዓይነት ለውጥ

en: Which filesystem do you want?
am: የትኛውን የፋይል ሲስተም ይፈልጋሉ?

en: Where do you want to mount %s?
am: %sን የት መትከል ይፈልጋሉ?

en: Resizing
am: መጠን በማስተካከል ላይ

en: This partition is not resizeable
am: ይዚህ ክፋይ መጠነ ተስተካካይ አይደለም

en: Choose the new size
am: አዲሱን መጠን ይምረጡ

en: New size in MB:
am: አዲስ መጠን በMB:

en: new
am: አዲስ

en: LVM name?
am: የLVM ስም?

en: Loopback file name:
am: የዞሮ መመለሻ ፋይል ስም:

en: Give a file name
am: የፋይል ስም ይስጡ

en: File already exists. Use it?
am: ፋይሉ በፊትም ነበር። ልጠቀምበት?

en: Mount options
am: የተከላ ምርጫዎች

en: device
am: መሳሪያ

en: level
am: ደረጃ

en: Be careful: this operation is dangerous.
am: ይጠንቀቁ: ይህ አሰራር አደገኛ ነው።

en: What type of partitioning?
am: ምን አይነት አከፋፈል?

en: Move files to the new partition
am: ወደ አዲሱ ክፋይ ፋይሎችን አንቀሳቅስ

en: Hide files
am: ፋይሎች ደብቅ

en: Copying %s
am: %sን በመገልበጥ ላይ

en: Removing %s
am: %sን በማስወገድ ላይ

en: partition %s is now known as %s
am: %s ከአሁን በኋላ %s በመባል ይታወቃል

en: Device:
am: መሳሪያ:

en: Type:
am: አይነት:

en: Name:
am: ስም:

en: Start: sector %s
am: ጀምር፦ ሴክተር %sን

en: Size: %s
am: መጠን: %s

en: Not formatted
am: አልተስተካከለም

en: Loopback file(s):
       %s
am: ዞሮ መመለሻ ፋይል(ሎች):
       %s

en: Level %s
am: ደረጃ %s

en: Loopback file name: %s
am: ዞሮ መመለሻ ፋይል ስም: %s

en: Read-only
am: ለንባብ ብቻ

en: Size: %s
am: መጠን፦ %s

en: Info:
am: መረጃ:

en: Partition table type: %s
am: የክፋይ ጠረጴዛ ዓይነት: %s

en: on channel %d id %d
am: በጣቢያ %d ID %d

en: Filesystem encryption key
am: የፋይል-ሲስተም ሚስጢራዊ ግልበጣ ቁልፍ

en: Encryption key
am: የሚስጢራዊ ግልበጣ ቁልፍ

en: Encryption key (again)
am: የሚስጢራዊ ግልበጣ ቁልፍ (እንደገና)

en: Change type
am: አይነት ለውጥ

en: Which username
am: የትኛው የተጠቃሚ ስም

en: Another one
am: ሌላ

en: Username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Search servers
am: ሰርቨሮችን ፈልግ

en: Search new servers
am: አዲስ ሰርቨሮችን ፈልግ

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
am: ጥቅል %s ይፈለጋል። መትከል ይፈልጋሉ?

en: Installing packages...
am: ጥቅሎችን በመትከል ላይ...

en: Removing packages...
am: ጥቅሎችን በማስወገድ ላይ...

en: Formatting partition %s
am: ክፋይ %sን በማስተካከል ላይ

en: Creating and formatting file %s
am: ፋይል %sን በመፍጠር እና በማስተካከል ላይ

en: %s formatting of %s failed
am: %s %sን ማስተካከል አልተሳካም

en: Checking %s
am: %sን በማጣራት ላይ

en: error unmounting %s: %s
am: %sን የመንቀል ስህተት: %s

en: Enabling swap partition %s
am: የስዋፕ ክፋይ %sን በማስቻል ላይ

en: Give write access to ordinary users
am: ለተራ ተጠቃሚዎች የመጻፍ ፈቃድ ስጥ

en: Give read-only access to ordinary users
am: ለተራ ተጠቃሚዎች የንባብ ፈቃድ ብቻ ስጥ

en: with /usr
am: ከ/usr ጋር

en: server
am: ሰርቨር

en: Nothing to do
am: የሚሰራ ነገር የለም

en: Floppy
am: ፍሎፒ

en: Zip
am: ዚፕ

en: Hard Disk
am: ዲስክ

en: CDROM
am: ሲዲ-ሮም

en: CD/DVD burners
am: ዲሲ/ዲቪዲ አቃጣይ ፕሮግራሞች

en: DVD-ROM
am: ዲቪዲ-ሮም

en: Tape
am: ቴፕ

en: Videocard
am: የቪዲዮ ካርድ

en: Tvcard
am: የቲቪ ካርድ

en: Other MultiMedia devices
am: ሌሎች የመገናኛ ብዙሃን መሳሪያዎች

en: Soundcard
am: የድምጽ ካርድ

en: Webcam
am: ዌብ-ካም

en: ISDN adapters
am: የISDN ማመጣጠኛዎች

en: Ethernetcard
am: የኢተርኔት ካርድ

en: Modem
am: ሞደም

en: ADSL adapters
am: የADSL ማመጣጠኛዎች

en: Memory
am: ማስታወሻ

en: AGP controllers
am: የAGP ተቆጣጣሪዎች

en: Printer
am: ማተሚያ

en: Joystick
am: ጆይ ስቲክ

en: SATA controllers
am: የSATA ተቆጣጣሪዎች

en: RAID controllers
am: የRAID ተቆጣጣሪዎች

en: (E)IDE/ATA controllers
am: (E)IDE/ATA ተቆጣጣሪዎች

en: Firewire controllers
am: የFirewire ተቆጣጣሪዎች

en: PCMCIA controllers
am: የPCMCIA ተቆጣጣዊዎች

en: SCSI controllers
am: የSCSI ተቆጣጣዊዎች

en: USB controllers
am: የUSB ተቆጣጣቂዎች

en: USB ports
am: የUSB ፖርቶች

en: SMBus controllers
am: የSMBus ተቆጣጣሪዎች

en: Bridges and system controllers
am: ድልድዮች እና ሲስተም ተቆጣጣሪዎች

en: Keyboard
am: መተየቢያ

en: Mouse
am: መጠቆሚያ

en: Unknown/Others
am: ያልታወቀ/ሌሎች

en: cpu #
am: ሲፒዩ #

en: Please Wait... Applying the configuration
am: እባክዎ ይጠብቁ... ምርጫውን በስራ ላይ አያዋለ ነው

en: Sound configuration
am: የድምጽ ምርጫ

en: Warning
am: ማስጠንቀቂያ

en: Auto-detect
am: በራስ-ገዝ ፈልጎ አግኝ

en: Unknown|Generic
am: ያልታወቀ|አጠቃላይ

en: Card model:
am: የካርድ ሞዴል፦

en: PLL setting:
am: የPLL ምርጫ

en: Radio support:
am: የሬዲዮ ድጋፍ

en: enable radio support
am: የሬዲዮ ድጋፍ አስቻል

en: Accept
am: ተቀበል

en: User name
am: የተጠቃሚ ስም

en: Next
am: የሚቀጥለው

en: Do you want to use this feature?
am: ይህንን ሁኔታ መጠቀም ይፈልጋሉ?

en: Development
am: እድገት

en: Individual package selection
am: የነጠላ ጥቅል ምርጫ

en: With X
am: በX

en: With basic documentation
am: ከመሰረታዊ ማስረጃ ጋር

en: Truly minimal install
am: በእውነት አነስተኛ ተከላ

en: No
am: አይ

en: Yes
am: አዎ

en: Automatic dependencies
am: ራስ-ገዛዊ ራስን መቻል

en: Configure
am: ለውጥ

en: Hardware clock set to GMT
am: ለሀርድዌር ሰአት GMT ተመርጧል

en: Use free space
am: ነጻ ቦታ ተጠቀም

en: Use existing partition
am: የነበረውን ክፋይ ተጠቀም

en: Erase entire disk
am: ዲስኩን እንዳለ ደምስስ

en: Remove Windows
am: Windowsን አስወግድ

en: Custom disk partitioning
am: የተለመደውን ዲስክ አከፋፈል

en: Save packages selection
am: የጥቅሎችን ምርጫ አስቀምጥ

en: Previous
am: የቀድሞው

en: Install
am: ትከል

en: Security Administrator
am: የደህንነት ተቆጣጣሪ

en: Espanol
am: ስፓኒሽ

en: Sound card
am: የድምፅ ካርድ

en: Timezone
am: የሰአት ክልል

en: TV card
am: የቲቪ ካርድ

en: ISDN card
am: የISDN ካርድ

en: Graphical Interface
am: ንድፋዊ እይታ

en: Network
am: መረብ

en: Proxies
am: ወኪሎች

en: Security Level
am: የደህንነት ደረጃ

en: Firewall
am: የእሳት ግድግዳ

en: Bootloader
am: አስጀማሪያ

en: Services
am: አገልግሎት

en: Next ->
am: የሚቀጥለው ->

en: <- Previous
am: <- የቀድሞው

en: CD-ROM
am: ሲዲ-ሮም

en: Error reading file %s
am: %sን በማንበብ ላይ ስህተት ተፈጥሯል

en: Permission denied
am: ፈቃድ አልተሰጠም

en: System installation
am: የሲስተም ተከላ

en: System configuration
am: የሲስተም ምርጫ

en: Use existing partitions
am: የነበሩትን ክፋዮች ተጠቀም

en: Choose the sizes
am: መጠኖቹን ይምረጡ

en: Resizing Windows partition
am: የWindows ክፋይ መጠን በማስተካከል ላይ

en: FAT resizing failed: %s
am: የFATን መጠን መለወጥ አልተሳካም: %s

en: Remove Windows(TM)
am: Windows(TM)ን አስወግድ

en: Use fdisk
am: fdiskን ተጠቀም

en: I can not find any room for installing
am: የመትከያ ቦታ ማግኘት አልቻልኩም

en: Partitioning failed: %s
am: መከፋፈል አልተሳካም: %s

en: Bringing up the network
am: መረቡን በማቀራረብ ላይ

en: Bringing down the network
am: መረቡን በማለያየት ላይ

en: Package Group Selection
am: የጥቅል ቡድን ምርጫ

en: Total size: %d / %d MB
am: አጠቃላይ መጠን: %d / %d MB

en: Bad package
am: ትክክል ያልሆነ ጥቅል

en: Version:
am: ዝርያ:

en: Size:
am: መጠን:

en: Importance:
am: አስፈላጊነት:

en: You can not select/unselect this package
am: ይህን ጥቅል መምረጥ/አለመምረጥ አይችሉም

en: due to missing %s
am: %s ባለመገኘቱ ምክንያት

en: due to unsatisfied %s
am: %s አጥጋቢ ባለመሆኑ ምክንያት

en: trying to promote %s
am: %sን ለማስተዋወቅ በመሞከር ላይ

en: in order to keep %s
am: %sን ለማቆየት

en: The following packages are going to be installed
am: የሚከተሉት ጥቅሎች ሊተከሉ ነው

en: The following packages are going to be removed
am: የሚከተሉት ጥቅሎች ሊወገዱ ነው

en: You can not unselect this package. It is already installed
am: ይህንን ጥቅል መምረጥ አይችሉም። ቀደም ብሎ ተተክሏል።

en: Updating package selection
am: የጥቅል ምርጫ በማሻሻል ላይ

en: Minimal install
am: አነስተኛ ተከላ

en: Choose the packages you want to install
am: ለመትከል የሚፈልጉትን ጥቅል ይምረጡ

en: Installing
am: በመትከል ላይ

en: Estimating
am: በግምት

en: No details
am: ያለ ዝርዝሮች

en: Time remaining
am:  ይቀራል

en: Please wait, preparing installation...
am: እባክዎ ይጠብቁ፣ ተከላ በማዘጋጀት ላይ...

en: %d packages
am: %d ጥቅሎች

en: Installing package %s
am: የ%s ጥቅል በመትከል ላይ

en: Refuse
am: አትቀበል

en: Go on anyway?
am: ለማንኛውም ቀጥል?

en: not configured
am: አልተስተካከለም

en: Install/Upgrade
am: ትከል/አሳድግ

en: Encryption key for %s
am: የ%s ሚስጢራዊ መገልበጫ ቁልፍ

en: Please choose your type of mouse.
am: እባክዎ የመጠቆሚያዎን አይነት ይምረጡ።

en: Mouse Port
am: የመጠቆሚያ ፖርት

en: Buttons emulation
am: የቁልፎች ቅጂ

en: Button 2 Emulation
am: የቁልፉ 2 ቅጂ

en: Button 3 Emulation
am: የቁልፉ 3 ቅጂ

en: Configuring IDE
am: IDEን በማስተካከል ላይ

en: No partition available
am: ምንም ክፋይ አልተገኘም

en: Load
am: ጫን

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Type of install
am: የተከላው አይነት

en: All
am: ሁሉንም

en: Cd-Rom labeled "%s"
am: "%s" የተባለው ሲዲ-ሮም

en: Preparing installation
am: ተከላ በማዘጋጀት ላይ

en: Unable to contact mirror %s
am: ከአንጸባራቂ %s ጋር መገናኘት አልተቻለም

en: Would you like to try again?
am: እንደገና መሞከር ይፈልጋል?

en: Which is your timezone?
am: የሰአት ክልሎት የትኛው ነው?

en: NTP Server
am: NTP ሰርቨር

en: Summary
am: ማጠቃለያ

en: System
am: ሲስተም

en: Hardware
am: ሀርድዌር

en: Remote CUPS server
am: በርቀት ያለ የCUPS ሰርቨር

en: No printer
am: ማተሚያ የለም

en: Do you have an ISA sound card?
am: የISA ድምጽ ካርድ አለዎት?

en: Graphical interface
am: ንድፋዊ እይታ

en: Network & Internet
am: መረብ እና ኢንተርኔት

en: configured
am: ተስተካክሏል

en: Security
am: ደህንነት

en: activated
am: መስራት ጀምሯል

en: disabled
am: መስራት አቁሟል

en: Boot
am: ጀምር

note: -PO: example: lilo-graphic on /dev/hda1
en: %s on %s
am: %s %s ላይ ነው

en: Preparing bootloader...
am: አስጀማሪ በማዘጋጀት ላይ...

en: Mandriva Linux Installation %s
am: የMandriva Linux ተከላ %s

en: Choose a file
am: ፋይል ይምረጡ

en: Add
am: ጨምር

en: Modify
am: ለውጥ

en: Remove
am: አስወግድ

en: Basic
am: መሰረታዊ

en: Finish
am: ጨርስ

en: Do
am: አድርግ

en: Bad choice, try again
am: የማይመች ምርጫ፣ እንደገና ይሞክሩ

en: Your choice? (default %s)
am: ምርጫዎ? (የቀድሞ %s)

en: Your choice? (0/1, default `%s')
am: ምርጫዎ? (0/1፣ የቀድሞ `%s')

en: Button `%s': %s
am: ቁልፍ `%s': %s

en: Do you want to click on this button?
am: እዚህ ቁልፍ ላይ መጫን ይፈልጋሉ?

en: Your choice? (default `%s'%s)
am: ምርጫዎ? (የቀድሞ `%s'%s)

en: => Notice, a label changed:
    %s
am: => ማሳሰቢያ፣ ስያሜ ተቀይሯል:
    %s

en: Re-submit
am: እንደገና ውሰድ

en: _: keyboard
    German
am: ጀርመን

en: _: keyboard
    Dvorak
am: ድቮሬክ

en: _: keyboard
    Spanish
am: ስፓኒሽ

en: _: keyboard
    Finnish
am: ፊኒሽ

en: _: keyboard
    French
am: ፈረንሳይኛ

en: _: keyboard
    Norwegian
am: ኖርዌጂያን

en: _: keyboard
    Polish
am: ፖሊሽ

en: _: keyboard
    Russian
am: ራሽኛ

en: _: keyboard
    Swedish
am: ስዊድንኛ

en: UK keyboard
am: የUK መተየቢያ

en: US keyboard
am: የUS መተየቢያ

en: _: keyboard
    Albanian
am: አልቤኒኛ

en: _: keyboard
    Armenian (old)
am: አርሜንኛ (አሮጌ)

en: _: keyboard
    Armenian (typewriter)
am: አርመናዊ (መተየቢያ መኪና)

en: _: keyboard
    Armenian (phonetic)
am: አርመናዊ (የድምጽ)

en: _: keyboard
    Arabic
am: ዐርቢኛ

en: _: keyboard
    Azerbaidjani (latin)
am: አዘርባጃንኛ (ላቲንኛ)

en: _: keyboard
    Belgian
am: ቤልጂየምኛ

en: _: keyboard
    Bengali (Inscript-layout)
am: ቤንጋሊ (Inscript ዕቅድ)

en: _: keyboard
    Bengali (Probhat)
am: ቤንጋሊ (Probhat ዕቅድ)

en: _: keyboard
    Bulgarian (phonetic)
am: ቡልጋሪኛ (የድምጽ)

en: _: keyboard
    Bulgarian (BDS)
am: ቡልጋሪኛ (BDS)

en: _: keyboard
    Brazilian (ABNT-2)
am: ብራዚላዊ (ABNT-2)

en: _: keyboard
    Bosnian
am: ቦስኒያን

en: _: keyboard
    Belarusian
am: ቤላራሻኛ

en: _: keyboard
    Swiss (German layout)
am: ስዊዝ (የጀርመን ዕቅድ)

en: _: keyboard
    Swiss (French layout)
am: ስዊዝ (የፈረንሳይ ዕቅድ)

en: _: keyboard
    Czech (QWERTY)
am: ቼክኛ (QWERTY)

en: _: keyboard
    German (no dead keys)
am: ጀርመን (የሞቱ ቁልፎች የሉም)

en: _: keyboard
    Devanagari
am: ዴቫናጋሪ

en: _: keyboard
    Danish
am: ዴኒሽ

en: _: keyboard
    Dvorak (US)
am: ድቮሬክ (የአሜሪካ)

en: _: keyboard
    Dvorak (Swedish)
am: ድቮሬክ (ስዊድንኛ)

en: _: keyboard
    Estonian
am: ኤስቶኒአን

en: _: keyboard
    Georgian ("Russian" layout)
am: ጊዮርጊያን ("ራሽኛ" እቅድ)

en: _: keyboard
    Georgian ("Latin" layout)
am: ጊዮርጊያን ("ላቲንኛ" እቅድ)

en: _: keyboard
    Greek
am: ግሪክኛ

en: _: keyboard
    Greek (polytonic)
am: ግሪክኛ (ፖሊቶኒክ)

en: _: keyboard
    Gujarati
am: ጉጃራቲ

en: _: keyboard
    Gurmukhi
am: ጉርሙክሂ

en: _: keyboard
    Croatian
am: ክሮሽያዊ

en: _: keyboard
    Hungarian
am: ሀንጋሪኛ

en: _: keyboard
    Irish
am: አይሪሽ

en: _: keyboard
    Israeli
am: እስራኤላዊ

en: _: keyboard
    Israeli (phonetic)
am: እስራኤላዊ (Phonetic)

en: _: keyboard
    Iranian
am: ኢራኒያን

en: _: keyboard
    Icelandic
am: አይስላንድኛ

en: _: keyboard
    Italian
am: ጣሊያናዊ

en: _: keyboard
    Inuktitut
am: ኢኑክቲቱት

en: _: keyboard
    Japanese 106 keys
am: ጃፓንኛ 106 ቁልፎች

en: _: keyboard
    Kannada
am: ካናዳ

en: _: keyboard
    Korean
am: ኮሪያኛ መተየቢያ

en: _: keyboard
    Latin American
am: ላቲን አሜሪካ

en: _: keyboard
    Laotian
am: ሎቲን

en: _: keyboard
    Lithuanian AZERTY (old)
am: ሊቱአኒያን AZERTY (አሮጌ)

en: _: keyboard
    Lithuanian AZERTY (new)
am: ሊቱአኒያን AZERTY (አዲስ)

en: _: keyboard
    Latvian
am: ላትቪያን

en: _: keyboard
    Malayalam
am: ማላያላም

en: _: keyboard
    Macedonian
am: ማከዶኒኛ

en: _: keyboard
    Myanmar (Burmese)
am: ምያንማር (ቡርመሰ)

en: _: keyboard
    Mongolian (cyrillic)
am: ሞንጎሊያን (ቄርሎሳዊ ጽሑፍ)

en: _: keyboard
    Maltese (UK)
am: ማልቴስ (የእንግሊዝ)

en: _: keyboard
    Maltese (US)
am: ማልቴስ (የአሜሪካ)

en: _: keyboard
    Dutch
am: ደች

en: _: keyboard
    Oriya
am: ኦሪያ

en: _: keyboard
    Polish (qwerty layout)
am: ፖሊሽ (qwerty ዕቅድ)

en: _: keyboard
    Polish (qwertz layout)
am: ፖሊሽ (qwertz ዕቅድ)

en: _: keyboard
    Portuguese
am: ፖርቱጋሊኛ

en: _: keyboard
    Canadian (Quebec)
am: ካናዲያን (Quebec)

en: _: keyboard
    Romanian (qwertz)
am: ሮማኒያን (qwertz)

en: _: keyboard
    Romanian (qwerty)
am: ሮማኒያን (qwerty)

en: _: keyboard
    Russian (phonetic)
am: ራሽኛ (የድምጽ)

en: _: keyboard
    Saami (norwegian)
am: ሳሚ (ኖርዌይኛ)

en: _: keyboard
    Saami (swedish/finnish)
am: ሳሚ (ስዊድንኛ/ፊኒሽ

en: _: keyboard
    Slovenian
am: ስሎቪኛ

en: _: keyboard
    Slovakian (QWERTZ)
am: ስሎቫኪያን (QWERTZ)

en: _: keyboard
    Slovakian (QWERTY)
am: ስሎቫኪያን (QWERTY)

en: _: keyboard
    Serbian (cyrillic)
am: ሰርቢያን (ቄርሎሳዊ ጽሑፍ)

en: _: keyboard
    Syriac
am: ስይሪያክ

en: _: keyboard
    Syriac (phonetic)
am: ስይሪያክ (phonetic)

en: _: keyboard
    Telugu
am: ቴሉጉ

en: _: keyboard
    Tamil (ISCII-layout)
am: ታሚል (ISCII-ዕቅድ)

en: _: keyboard
    Tamil (Typewriter-layout)
am: ታሚል (መተየቢያ-ዕቅድ)

en: _: keyboard
    Tajik
am: ታጂክ መተየቢያ

en: _: keyboard
    Turkish (traditional "F" model)
am: ቱርክሽ (ባህላዊ "F" ሞዴል

en: _: keyboard
    Turkish (modern "Q" model)
am: ቱርክሽ (ዘመናዊ "Q" ሞዴል

en: _: keyboard
    Ukrainian
am: ዩክረኒኛ

en: US keyboard (international)
am: የአሜሪካ መተየቢያ (አለም አቀፍ)

en: _: keyboard
    Uzbek (cyrillic)
am: ኡዝቤክ (ቄርሎሳዊ ጽሑፍ)

en: _: keyboard
    Yugoslavian (latin)
am: ዩጎዝላቪያን (ላቲንኛ)

en: Right Alt key
am: የቀኝ Alt ቁልፉ

en: Both Shift keys simultaneously
am: ሁለቱንም የShift ቁልፎች በአንድ ጊዜ

en: Control and Shift keys simultaneously
am: Ctrl እና Shift ቁልፎችን በአንድ ጊዜ

en: CapsLock key
am: CapsLock ቁልፍ

en: Shift and CapsLock keys simultaneously
am: Shift እና CapsLock ቁልፎችን በአንድ ጊዜ

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
am: Ctrl እና Alt ቁልፎችን በአንድ ጊዜ

en: Alt and Shift keys simultaneously
am: Alt እና Shift ቁልፎችን በአንድ ጊዜ

en: "Menu" key
am: "መዘርዝር" ቁልፍ

en: Left "Windows" key
am: የግራ "መስኮት" ቁልፉ

en: Right "Windows" key
am: የቀኝ "መስኮት" ቁልፉ

en: Both Control keys simultaneously
am: ሁለቱንም የControl ቁልፎች በአንድ ጊዜ

en: Both Alt keys simultaneously
am: ሁለቱንም የAlt ቁልፎች በአንድ ጊዜ

en: Left Shift key
am: የግራ Shift ቁልፉ

en: Right Shift key
am: የቀኝ Shift ቁልፉ

en: Left Alt key
am: የግራ Alt ቁልፍ

en: Left Control key
am: የግራ Control ቁልፍ

en: Right Control key
am: የቀኝ Control ቁልፍ

en: Andorra
am: አንዶራ

en: United Arab Emirates
am: የተባበሩት አረብ ኤምሬትስ

en: Afghanistan
am: አፍጋኒስታን

en: Antigua and Barbuda
am: አንቲጉዋ እና ባርቡዳ

en: Anguilla
am: አንጉኢላ

en: Albania
am: አልባኒያ

en: Armenia
am: አርሜኒያ

en: Netherlands Antilles
am: ኔዘርላንድስ አንቲልስ

en: Angola
am: አንጐላ

en: Antarctica
am: አንታርክቲካ

en: Argentina
am: አርጀንቲና

en: American Samoa
am: የአሜሪካ ሳሞአ

en: Aruba
am: አሩባ

en: Azerbaijan
am: አዘርባጃን

en: Bosnia and Herzegovina
am: ቦስኒያ እና ሄርዞጎቪኒያ

en: Barbados
am: ባርቤዶስ

en: Bangladesh
am: ባንግላዲሽ

en: Burkina Faso
am: ቡርኪና ፋሶ

en: Bulgaria
am: ቡልጌሪያ

en: Bahrain
am: ባህሬን

en: Burundi
am: ብሩንዲ

en: Benin
am: ቤኒን

en: Bermuda
am: ቤርሙዳ

en: Brunei Darussalam
am: ብሩኒ ዳሩሳላም

en: Bolivia
am: ቦሊቪያ

en: Bahamas
am: ባሃማስ

en: Bhutan
am: ቡህታን

en: Bouvet Island
am: የቦውቬት ደሴት

en: Botswana
am: ቦትስዋና

en: Belarus
am: ቤላሩስ

en: Belize
am: ቤሊዘ

en: Cocos (Keeling) Islands
am: ኮኮስ (ኬሊንግ) ደሴቶች

en: Congo (Kinshasa)
am: የኮንጐ ዲሞክራሲያዊ ሪፑብሊክ

en: Central African Republic
am: የመካከለኛው አፍሪካ ሪፐብሊክ

en: Congo (Brazzaville)
am: የኮንጐ ዲሞክራሲያዊ ሪፑብሊክ

en: Cote d'Ivoire
am: ኮት ዲቯር

en: Cook Islands
am: ኩክ ደሴቶች

en: Chile
am: ቺሊ

en: Cameroon
am: ካሜሩን

en: China
am: ቻይና

en: Colombia
am: ኮሎምቢያ

en: Serbia & Montenegro
am: ሰርቢያ እና ሞንትኔግሮ

en: Cuba
am: ኩባ

en: Cape Verde
am: ኬፕ ቬርዴ

en: Christmas Island
am: የገና ደሴቶች

en: Cyprus
am: ሳይፕረስ

en: Djibouti
am: ጂቡቲ

en: Dominica
am: ዶሚኒካ

en: Dominican Republic
am: ዶሚኒክ ሪፑብሊክ

en: Algeria
am: አልጄሪያ

en: Ecuador
am: ኢኳዶር

en: Egypt
am: ግብጽ

en: Western Sahara
am: ምዕራባዊ ሳህራ

en: Eritrea
am: ኤርትራ

en: Ethiopia
am: ኢትዮጵያ

en: Fiji
am: ፊጂ አይላንድ

en: Falkland Islands (Malvinas)
am: ማርሻላዊ (የማርሻል አይላንድ)

en: Micronesia
am: ሚክሮኔዢያ

en: Faroe Islands
am: ካይማን ደሴቶች

en: Gabon
am: ጋቦን

en: United Kingdom
am: እንግሊዝ

en: Grenada
am: ግሬናዳ

en: Georgia
am: ጆርጂያ

en: French Guiana
am: የፈረንሳይ ጉዊአና

en: Ghana
am: ጋና

en: Gibraltar
am: ጊብራልታር

en: Greenland
am: ግሪንላንድ

en: Gambia
am: ጋምቢያ

en: Guinea
am: ጊኒ

en: Guadeloupe
am: ጉዋደሉፕ

en: Equatorial Guinea
am: ኢኳቶሪያል ጊኒ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
am: ደቡብ ጆርጂያ እና የደቡብ ሳንድዊች ደሴቶች

en: Guatemala
am: ጉዋቲማላ

en: Guam
am: ጉዋም

en: Guinea-Bissau
am: ጊኒ-ቢሳዎ

en: Guyana
am: ጉያና

en: Hong Kong SAR (China)
am: ቻይንኛ (የሆንግ ኮንግ)

en: Heard and McDonald Islands
am: የቱርኮችና የካኢኮስ ደሴቶች

en: Honduras
am: ሆንዱራስ

en: Croatia
am: ክሮኤሽያ

en: Haiti
am: ሀይቲ*

en: Indonesia
am: ኢንዶኔዢያ

en: India
am: ህንድ

en: British Indian Ocean Territory
am: የብሪታኒያ ህንድ ውቂያኖስ ግዛት

en: Iraq
am: ኢራቅ

en: Iran
am: ኢራን

en: Iceland
am: አይስላንድ

en: Jamaica
am: ጃማይካ

en: Jordan
am: ጆርዳን

en: Kenya
am: ኬንያ

en: Kyrgyzstan
am: ኪርጂክስታን

en: Cambodia
am: ካምቦዲያ

en: Kiribati
am: ኪሪባቲ

en: Comoros
am: ኮሞሮስ

en: Saint Kitts and Nevis
am: ቅዱስ ኪትስ እና ኔቪስ

en: Korea (North)
am: ኮሪያ (ሰሜን)

en: Korea
am: ኮሪያ ሪፐብሊክ

en: Kuwait
am: ክዌት

en: Cayman Islands
am: ካይማን ደሴቶች

en: Kazakhstan
am: ካዛኪስታን

en: Laos
am: ላኦስ

en: Lebanon
am: ሊባኖስ

en: Saint Lucia
am: ሴንት ሉቺያ

en: Liechtenstein
am: ሊችተንስታይን

en: Sri Lanka
am: ሲሪላንካ

en: Liberia
am: ላይቤሪያ

en: Lesotho
am: ሌሶቶ

en: Lithuania
am: ሊቱዌኒያ

en: Luxembourg
am: ሉክሰምበርግ

en: Latvia
am: ላትቪያ

en: Libya
am: ሊቢያ

en: Morocco
am: ሞሮኮ

en: Monaco
am: ሞናኮ

en: Moldova
am: ሞልዶቫ

en: Madagascar
am: ማዳጋስካር

en: Marshall Islands
am: ማርሻል አይላንድ

en: Macedonia
am: ማከዶኒያ

en: Mali
am: ማሊ

en: Myanmar
am: ማያንማር

en: Mongolia
am: ሞንጎሊያ

en: Northern Mariana Islands
am: የሰሜናዊ ማሪያና ደሴቶች

en: Martinique
am: ማርቲኒክ

en: Mauritania
am: ሞሪቴኒያ

en: Montserrat
am: ሞንትሴራት

en: Malta
am: ማልታ

en: Mauritius
am: ማሩሸስ

en: Maldives
am: ማልዲቭስ

en: Malawi
am: ማላዊ

en: Mexico
am: ሜክሲኮ

en: Malaysia
am: ማሌዢያ

en: Mozambique
am: ሞዛምቢክ

en: Namibia
am: ናሚቢያ

en: New Caledonia
am: ኒው ካሌዶኒያ

en: Niger
am: ኒጀር

en: Norfolk Island
am: ኖርፎልክ ደሴት

en: Nigeria
am: ናይጄሪያ

en: Nicaragua
am: ኒካራጓ

en: Nepal
am: ኔፓል

en: Nauru
am: ናኡሩ

en: Niue
am: ኒኡይ

en: Oman
am: ኦማን

en: Panama
am: ፓናማ

en: Peru
am: ፔሩ

en: French Polynesia
am: የፈረንሳይ ፖሊኔዢያ

en: Papua New Guinea
am: ፓፑዋ ኒው ጊኒ

en: Philippines
am: ፊሊፒንስ

en: Pakistan
am: ፓኪስታን

en: Saint Pierre and Miquelon
am: ቅዱስ ፒዬር እና ሚኩኤሎን

en: Pitcairn
am: ፒትካኢርን

en: Puerto Rico
am: ፖርታ ሪኮ

en: Palestine
am: ፓለስታይን

en: Paraguay
am: ፓራጓይ

en: Palau
am: ፓላው

en: Qatar
am: ኳታር

en: Reunion
am: ሪዩኒየን ደሴት

en: Romania
am: ሮሜኒያ

en: Rwanda
am: ሩዋንዳ

en: Saudi Arabia
am: ሳውድአረቢያ

en: Solomon Islands
am: ሰሎሞን ደሴት

en: Seychelles
am: ሲሼልስ

en: Sudan
am: ሱዳን

en: Singapore
am: ሲንጋፖር

en: Saint Helena
am: ሴንት ሄለና

en: Slovenia
am: ስሎቬኒያ

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
am: ስቫልባርድ እና ጃን ሜይን ደሴቶች

en: Sierra Leone
am: ሴራሊዮን

en: San Marino
am: ሳን ማሪኖ

en: Senegal
am: ሴኔጋል

en: Somalia
am: ሱማሌ

en: Suriname
am: ሱሪናም

en: Sao Tome and Principe
am: ሳኦ ቶሜ እና ፕሪንሲፔ

en: El Salvador
am: ኤል ሳልቫዶር

en: Syria
am: ሲሪያ

en: Swaziland
am: ሱዋዚላንድ

en: Turks and Caicos Islands
am: የቱርኮችና የካኢኮስ ደሴቶች

en: Chad
am: ቻድ

en: French Southern Territories
am: የፈረንሳይ ደቡባዊ ግዛቶች

en: Togo
am: ቶጐ

en: Tajikistan
am: ታጃኪስታን

en: Tokelau
am: ቶክላው

en: East Timor
am: ምስራቅ ቲሞር

en: Turkmenistan
am: ቱርክሜኒስታን

en: Tunisia
am: ቱኒዚያ

en: Tonga
am: ቶንጋ

en: Turkey
am: ቱርክ

en: Trinidad and Tobago
am: ትሪኒዳድ እና ቶባጎ

en: Tuvalu
am: ቱቫሉ

en: Tanzania
am: ታንዛኒያ

en: Ukraine
am: ዩክሬን

en: Uganda
am: ዩጋንዳ

en: United States Minor Outlying Islands
am: የአሜሪካ ጥቃቅን ውጫዊ ደሴቶች

en: Uruguay
am: ኡራጓይ

en: Uzbekistan
am: ዩዝበኪስታን

en: Vatican
am: ቫቲካን ከተማ

en: Saint Vincent and the Grenadines
am: ቅዱስ ቪንሴንት እና ግሬናዲንስ

en: Venezuela
am: ቬንዙዌላ

en: Virgin Islands (British)
am: የእንግሊዝ ድንግል ደሴቶች

en: Virgin Islands (U.S.)
am: የእንግሊዝ ድንግል ደሴቶች

en: Vietnam
am: ቬትናም

en: Vanuatu
am: ቫኑአቱ

en: Wallis and Futuna
am: ዋሊስ እና ፉቱና ደሴቶች

en: Samoa
am: የአሜሪካ ሳሞአ

en: Yemen
am: የመን

en: Mayotte
am: ሜይኦቴ

en: Zambia
am: ዛምቢያ

en: Zimbabwe
am: ዚምቧቤ

en: Welcome to %s
am: ወደ %s እንኳን ደህና መጡ

en: Parameters
am: መለኪያዎች

en: NONE
am: ምንም

en: Module configuration
am: የአቃጅ ምርጫ

en: Do you have another one?
am: ሌላ አልዎት?

en: Do you have any %s interfaces?
am: ማንኛውም %s እይታዎች አልዎት?

en: See hardware info
am: የሃርድዌር መረጃ ይመልከቱ

en: (module %s)
am: (%s አቅድ)

en: Module options:
am: የአቃጅ ምርጫዎች:

en: Autoprobe
am: ራስ-ገዥ ሞካሪ

en: Specify options
am: ምርጫዎችን ይግለጹ

en: a number
am: ቍጥር

en: %d comma separated numbers
am: %d በነጠላ ሰረዝ የተለዩ ቁጥሮች

en: %d comma separated strings
am: %d በነጠላ ሰረዝ የተለዩ ሐረጎች

en: comma separated numbers
am: በነጠላ ሰረዝ የተለዩ ቁጥሮች

en: comma separated strings
am: በነጠላ ሰረዝ የተለዩ ሐረጎች

en: Sun - Mouse
am: Sun - መጠቆሚያ

en: Standard
am: መደበኛ

en: Automatic
am: ራስ-ገዝ

en: Kensington Thinking Mouse
am: Kensington Thinking መጠቆሚያ

en: Microsoft Explorer
am: የማይክሮሶፍት ቃኚ

en: 1 button
am: 1 ቁልፍ

en: Generic 2 Button Mouse
am: አጠቃላይ ባለ 2 ቁልፍ መጠቆሚያ

en: Generic 3 Button Mouse
am: አጠቃላይ ባለ 3 ቁልፍ መጠቆሚያ

en: Mouse Systems
am: የመጠቆሚያ ሲስተሞች

en: Logitech CC Series
am: የLogitech CC ተከታታይ

en: MM Series
am: የMM ተከታታይ

en: 2 buttons
am: 2 ቁልፎች

en: 3 buttons
am: 3 ቁልፎች

en: Universal
am: አጠቃላይ

en: none
am: ምንም

en: No mouse
am: መጠቆሚያ የለም

en: Please test the mouse
am: እባክዎ መጠቆሚያውን ይሞክሩ

en: To activate the mouse,
am: መጠቆሚያውን ለማስጀመር፣

en: MOVE YOUR WHEEL!
am: ተሽከርካሪውን ያንቀሳቅሱ!

en: Web Server
am: የመረብ ሰርቨር

en: Domain Name Server
am: የዘርፍ ስም ሰርቨር

en: SSH server
am: SSH ሰርቨር

en: FTP server
am: የFTP ተጠሪ

en: Mail Server
am: የመልዕክት ተጠሪ

en: Telnet server
am: የቴልኔት ሰርቨር

en: CUPS server
am: የCUPS ሰርቨር

en: Everything (no firewall)
am: ማንኛውም (የእሳት ግድግዳ የለም)

en: Other ports
am: ሌላ ወደቦች

en: Unlisted - edit manually
am: ያልተዘረዘሩ - በእጅ ያስተካክሉ

en: I do not know
am: አላውቅም

en: Manual
am: መመሪያ

en: Manual choice
am: የመመሪያ ምርጫ

en: Internal ISDN card
am: ውስጣዊ ISDN ካርድ

en: Manual configuration
am: በእጅ ምርጫ

en: Alcatel speedtouch USB modem
am: Alcatel speedtouch USB ሞዴም

en: Sagem USB modem
am: Sagem USB ሞዴም

en: Bewan modem
am: Bewan ሞዴም

en: ECI Hi-Focus modem
am: ECI Hi-Focus ሞዴም

en: Network & Internet Configuration
am: የመረብ እና ኢንተርኔት ምርጫ

en: LAN connection
am: የቅርብ መረብ ግንኙነት

en: Wireless connection
am: ሽቦ አልባ ግንኙነት

en: ADSL connection
am: የADSL ግንኙነት

en: Cable connection
am: የኬብል ግንኙነት

en: ISDN connection
am: የISDN ግንኙነት

en: Modem connection
am: የሞዴም ግንኙነት

en: Choose the connection you want to configure
am: ለማስተካከል የሚፈልጉትን ግንኙነት ይምረጡ

en: Connection Configuration
am: የግንኙነት ምርጫ

en: Your personal phone number
am: የራስዎ ስልክ ቁጥር

en: Provider name (ex provider.net)
am: የአገልግሎት ሰጪው ስም (ለምሳሌ: provider.net)

en: Provider phone number
am: የአገልግሎት ሰጪው ስልክ ቁጥር

en: Connection speed
am: የግንኙነት ፍጥነት

en: Account Password
am: የመዝገብ ሚስጢራዊ ቃል

en: Card IRQ
am: ካርድ IRQ

en: Card mem (DMA)
am: ካርድ mem (DMA)

en: Card IO
am: ካርድ IO

en: Card IO_0
am: ካርድ IO_0

en: Card IO_1
am: ካርድ IO_1

en: Select the network interface to configure:
am: ለማስተካከል የመረብ እይታ ይምረጡ:

en: Net Device
am: የመረብ መሳሪያ

en: External ISDN modem
am: ውጫዊ የISDN ሞዴም

en: ISDN Configuration
am: የISDN ምርጫ

en: What kind of card do you have?
am: ምን አይነት ካርድ ነው ያልዎት?

en: Continue
am: ቀጥል

en: Abort
am: ይቁም

en: Which of the following is your ISDN card?
am: ከሚከተሉት የISDN ካርዶች ውስጥ የትኛው ነው የእርሶ?

en: Provider:
am: አገልግሎት ሰጪ:

en: Select your provider:
am: አግልግሎት ሰጪዎን ይምረጡ

en: Connection name
am: የግንኙነት ስም

en: Phone number
am: የስልክ ቁጥር

en: IP parameters
am: IP መለኪያዎች

en: IP address
am: IP አድራሻ

en: Domain name
am: የዶሜን ስም

en: Gateway IP address
am: የGateway IP አድራሻ

en: ADSL configuration
am: የADSL ምርጫ

en: Please choose your ADSL provider
am: እባክዎ የADSL አገልግሎት ሰጪዎን ይምረጡ

en: Connect to the Internet
am: ከኢንተርኔት ጋር አገናኝ

en: %s already in use
am: %s አስቀድሞ ጥቅም ላይ ነው

en: Master
am: ገዢ

en: Repeater
am: ደጋሚ

en: Secondary
am: ሁለተኛ

en: Auto
am: ራስ-ገዝ

en: Network name (ESSID)
am: የመረብ ስም (ESSID)

en: Network ID
am: የመረብ መለያ

en: Host name
am: የእንግዳ ተቀባይ ስም

en: DNS server 1
am: DNS ሰርቨር 1

en: DNS server 2
am: DNS ሰርቨር 2

en: DNS server 3
am: DNS ሰርቨር 3

en: Gateway (e.g. %s)
am: Gateway (ለምሳሌ: %s)

en: Gateway device
am: የGateway መሳሪያ

en: Testing your connection...
am: ግንኙነትዎን በመሞከር ላይ...

en: The system is now connected to the Internet.
am: ሲስተሙ አሁን ከኢንተርኔት ጋር ተገናኝቷል።

en: For security reasons, it will be disconnected now.
am: ለድህንነት ሲባል፣ ግንኙነቱ አሁን ይቋረጣል።

en: (detected)
am: (ተገኝቷል)

en: Network Configuration
am: የመረብ ምርጫ

en: Internet connection
am: የኢንተርኔት ግንኙነት

en: Proxies configuration
am: የወኪሎች ምርጫ

en: HTTP proxy
am: የHTTP ወኪል

en: FTP proxy
am: የFTP ወኪል

en: Proxy should be http://...
am: ወኪል http://... መሆን አለበት

en: URL should begin with 'ftp:' or 'http:'
am: URL በ'ftp:' ወይም በ'http:' መጀመር አለበት

en: Insert floppy
am: ፍሎፒ ያስገቡ

en: Use a floppy
am: ፍሎፒ ተጠቀም

en: Use my Windows partition
am: የWindows ክፋዬን ተጠቀም

en: important
am: አስፈላጊ

en: very nice
am: በጣም ጥሩ

en: nice
am: ጥሩ

en: maybe
am: ምናልባት

en: (on %s)
am: (በ %s)

en: (on this machine)
am: (በዚህ ማሽን ላይ)

en: On CUPS server "%s"
am: በCUPS ሰርቨር "%s" ላይ

en:  (Default)
am: (ቀዳሚ)

en: Unknown Model
am: ያልታወቀ ሞዴል

en: Local printer
am: የቅርብ ማተሚያ

en: Remote printer
am: የሩቅ ማተሚያ

en: recommended
am: የተጠቆመ ሀሳብ

en: Unknown model
am: ያልታወቀ ሞዴል

en: , USB printer #%s
am: ፣ USB ማተሚያ #%s

en: , USB printer
am: ፣ የUSB ማተሚያ

en: , printing to %s
am: ፣ ወደ %s በማተም ላይ

en: , using command %s
am: ፣ የ%s ትዕዛዝን በመጠቀም

en: Off
am: አጥፋ

en: Add server
am: ተጠሪ ጨምር

en: Edit selected server
am: የተመረጠውን ተጠሪ ይጠቀም

en: Port
am: ፖርት

en:  on
am: አብራ

en: Add a new printer
am: አዲስ ማተሚያ ጨምር

en: Could not install the %s packages!
am: የ%s ጥቅሎችን መትከል አልተቻለም!

en: No printer found!
am: ማተሚያ አልተገኘም!

en: Local Printers
am: የቅርብ ማተሚያዎች

en: Available printers
am: የተገኙት ማተሚያዎች

en: Aborting
am: በማቋረጥ ላይ

en: Information
am: መረጃ

en: Share name
am: የጋራ ስም

en: Workgroup
am: የስራ ቡድን

en: SECURITY WARNING!
am: የደህንነት ማስጠንቀቂያ!

en: Printer Server
am: የማተሚያ ሰርቨር

en: Command line
am: ትእዛዝ መስጫ

en: Name of printer
am: የማተሚያ ስም፦

en: Description
am: መግለጫ

en: Location
am: ቦታ

en: Your printer model
am: ማተሚያው ሞዴል

en: Print
am: አትም

en: Transfer
am: ይተላለፍ

en: New printer name
am: አዲስ የማተሚያ ስም

en: high
am: ከፍ ያለ

en: Printer options
am: የአታሚ ምርጫዎች

en: Do it!
am: ይደረግ!

en: Default printer
am: ቀዳሚ ማተሚያ

en: High
am: ከፍ ያለ

en: Printing
am: በማተም ላይ

en: Internet
am: ኢንተርኔት

en: File sharing
am: ሰነድ መጋራት

en: running
am: በሥራ ላይ

en: Info
am: መረጃ

en: Start when requested
am: በተጠየቀ ጊዜ ጀምር

en: Start
am: ጀምር

en: Stop
am: አቁም

en: Welcome to <b>Mandriva Linux</b>!
am: ወደ <b>Mandriva Linux</b>! እንኳን ደህና መጡ

en: <b>Surf the Internet</b>
am: <b>ኢንተርኔትን ያካሉ</b>

en: <b>Development Environments</b>
am: <b>የእድገት አካባቢዎች</b>

en: <b>Mandriva Club</b>
am: <b>የMandriva Linux ክለብ</b>

en: <b>Mandriva Expert</b>
am: <b>የMandriva Linux ባለሞያ</b>

en: Configuration
am: ስየማ

en: Documentation
am: ማስረጃ

en: FTP Server
am: የFTP ተጠሪ

en: Database
am: ዳታቤዝ

en: Mail
am: ፖስታ

en: [keyboard]
am: [መተየቢያ]

en: %s: %s requires a username...
am: %s: %s የተጠቃሚ ስም ይፈልጋል...

en: Images
am: ምስሎች

en: Error!
am: ስህተት!

en: Old user list:
am: አሮጌ የተጠቃሚ ዝርዝር:

en: New user list:
am: አዲስ የተጠቃሚ ዝርዝር:

en: Remove Selected
am: ተመረጠው ይወገድ

en: Users
am: ተጠቃሚዎች

en: Transfer Now
am: አሁኑኑ ይተላለፍ

en: Remember this password
am: ይህን ሚስጢራዊ ቃል አስታውስ

en: weekly
am: ሳምንታዊ

en: custom
am: የተለየ

en: January
am: ጃንዩወሪ

en: February
am: ፌብሩወሪ

en: March
am: ማርች

en: April
am: ኤፕረል

en: May
am: ሜይ

en: June
am: ጁን

en: July
am: ጁላይ

en: August
am: ኦገስት

en: September
am: ሴፕቴምበር

en: October
am: ኦክተውበር

en: November
am: ኖቬምበር

en: December
am: ዲሴምበር

en: Sunday
am: እሑድ

en: Monday
am: ሰኞ

en: Tuesday
am: ማክሰኞ

en: Wednesday
am: ረቡዕ

en: Thursday
am: ሐሙስ

en: Friday
am: ዓርብ

en: Saturday
am: ቅዳሜ

en: Minute
am: ደቂቃ(ዎች)

en: Hour
am: ሰዓት(ኦች)

en: Day
am: ቀን

en: Month
am: ወር

en: Weekday
am: አዘቦት ቀን

en: What
am: ምንድን ነው

en: More Options
am: ተጨማሪ ምርጫዎች

en: Host Name
am: የእንግዳ ተቀባይ ስም

en: Restore
am: ወደ መጀመሪያው መልስ

en: /_File
am: /ፋይል (_F)

en: /File/_Quit
am: /ፋይል (F)/ውጣ (_Q)

en: Theme
am: ጭብጥ

en: Mandriva Linux Control Center
am: የMandriva Linux ቁጥጥር ማእከል

en: Report
am: ሪፖርት

en: Server:
am: ተጠሪ፦

en: Reset
am: እንደነበረ አድረግ

en: Wait please
am: ይጠብቁ እባክዎ

en: State
am: ሁኔታ

en: Hostname:
am: የእንግዳ ተቀባይ ስም፦

en: LAN configuration
am: የቅርብ መረብ ምርጫ

en: Apply
am: ተጠቀም

en: Manage connections
am: ግንኙነቶችን ይቆጣጠሩ

en: Flow control
am: የፍሰት ቁጥጥር

en: Busy wait
am: እባክዎ ይጠብቁ..

en: Enable
am: ይቻል

en: Disable
am: አይቻል

en: up
am: ወደላይ

en: down
am: ወደታች

en: Connected
am: ተገናኝቷል

en: Not connected
am: አልተገናኘም

en: Disconnect...
am: ግንኙነት አቋርጥ...

en: LAN Configuration
am: የቅርብ መረብ ምርጫ

en: Status:
am: ሁኔታ፦

en: General
am: አጠቃላይ

en: Device
am: መሳሪያ

en: Preferences
am: ምርጫዎች

en: Size
am: መጠን

en: done
am: አልቋል

en: %s fonts conversion
am: %s የፊደላት ለውጥ

en: Fonts copy
am: የፊደላት ቅጂ

en: xfs restart
am: xfsን እንደገና ጀምር

en: Font List
am: የፊደል ዝርዝር

en: About
am: ስለ

en: Uninstall
am: አፍርስ

en: Import
am: ከውጭ አስገባ

en: Ghostscript
am: ጎስትስክሪፕት

en: Abiword
am: አቢወርድ

en: Fonts
am: የፊደል ቅርጾች

en: Install fonts
am: ፊደላት ትከል

en: click here if you are sure.
am: እርግጠኛ ከሆኑ፤ እዚህ ላይ ይጫኑ።

en: Initial tests
am: የመጀመሪያ ሙከራዎች

en: Copy fonts on your system
am: ፊደላትን ወደ ሲስተሜ ቅዳ

en: Install & convert Fonts
am: ፊደላትን ትከል እና ለውጥ

en: Remove fonts on your system
am: ከሲስተሜ ውስጥ ፊደላትን አስወግድ

en: System settings
am: የስይስተም ምርጫዎች

en: Path
am: መተላለፊያ

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Group
am: የውይይት መድረክ

en: Permissions
am: ፈቃዶች

en: Up
am: ወደላይ

en: Down
am: ወደታች

note: -PO: "Edit" is a button text and the translation has to be AS SHORT AS POSSIBLE
en: Edit
am: አስተካክል

en: browse
am: ቃኝ

en: group
am: መድረክ

en: other
am: ሌላ

en: Read
am: አንብብ

en: Write
am: ይጻፍ

en: Execute
am: አስኪድ

en: User:
am: ተጠቃሚ፦

en: Group:
am: የውይይት መድረክ፦

en: Current user
am: የአሁኑ ተጠቃሚ

en: Path selection
am: የመንገድ ምርጫ

en: Property
am: ፀባይ

en: Mode
am: የአሠራሩ ዘዴ

en: Channel
am: ጣቢያ

en: off
am: አጥፋ

en: Connect
am: አገናኝ

en: Status
am: ሁኔታ

note: -PO: "Refresh" is a button text and the translation has to be AS SHORT AS POSSIBLE
en: Refresh
am: አድስ

en: on
am: አብራ

en: ALL
am: ሁሉም

en: LOCAL
am: የቅርብ

en: Ignore
am: ይተዉ

en: Security Level:
am: የደህንነት ደረጃ፦

en: Basic options
am: መሠረታዊ ምርጫዎች

en: text width
am: የጽሑፍ ስፋት

en: choose image
am: ምስል ይመረጥ

en: Congratulations
am: እንኳን ደስ ያለዎ!

en: Name:
am: ስም፦

en: Port:
am: ፖርት፦

en: Name
am: ስም

en: Action
am: ተግባር

en: Level
am: ደረጃ

en: disable
am: አይቻል

en: enable
am: ይቻል

en: left
am: ግራ

en: auto
am: በራሱ አሻሻይ

en: right
am: ቀኝ

en: path
am: መተላለፊያ

en: remote
am: የርቀት

en: Remote
am: የሩቅ

en: Command
am: ትእዛዝ

en: any
am: ማነኛውም

en: Flag
am: ባንዲራ

en: Direction
am: አቅጣጫ

en: default
am: ቀዳሚ

en: use
am: ጥቅም

en: unique
am: የተለየ

en: USA (broadcast)
am: አሜሪካ (ስርጭት)

en: USA (cable)
am: አሜሪካ (cable)

en: USA (cable-hrc)
am: ኣሜሪካ (cable-hrc)

en: Canada (cable)
am: ካናዳ (ኬብል)

en: Japan (broadcast)
am: ጃፓን (ስርጭት)

en: Japan (cable)
am: ጃፓን (ኬብል)

en: China (broadcast)
am: ቻይና (ስርጭት)

en: West Europe
am: ምዕራብ አውሮፓ

en: East Europe
am: ምስራቅ አውሮፓ

en: France [SECAM]
am: ፈረንሳይ [SECAM]

en: Newzealand
am: ኒውዚላንድ

en: Area:
am: አካባቢ፦

en: Have a nice day!
am: መልካም ቀን ይሁንልዎ!

note: -PO: here "module" is the "jargon term" for a kernel driver
en: Module
am: አቅድ

en: Model
am: ሞዴል

en: Cpuid level
am: Cpuid ደረጃ

en: Flags
am: ባንዲራዎች፦

en: Model name
am: የሞዴል ስም

en: Write protection
am: መጻፍ ከልካይ

en: Speed
am: ፍጥነት

en: Connection
am: ግንኙነት

note: -PO: please keep all "/" characters !!!
en: /_Options
am: /ምርጫዎች (_O)

en: /_Help
am: /መረጃ (_H)

en: /_Quit
am: /ውጣ (_Q)

en: /_Report Bug
am: /የሶፍትዌርን ችግር ዘግብ (_R)

en: /_About...
am: /ስለ... (_A)

en: unknown
am: ያልታወቀ

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Misc
am: የተለያየ

en: DVD
am: ዲቪዲ

en: Password:
am: ሚስጢራዊ ቃል

en: Hostname:
am: የእንግዳ ተቀባይ ስም፦

en: /File/_New
am: /ፋይል (F)/አዲስ (_N)

en: /File/_Open
am: /ፋይል (F)/ክፈት (_O)

en: /File/_Save
am: /ፋይል (F)/አስቀምጥ (_S)

en: /File/Save _As
am: /ፋይል (F)/በሌላ ስም አስቀምጥ... (_A)

en: /File/-
am: /ፋይል (F)/-

en: /Options/Test
am: /ምርጫዎች (O)/ፈተና

en: /Help/_About...
am: /መረጃ (H)/ስለ... (_A)

en: search
am: ፈለግ

en: Settings
am: ስየማዎች

en: Choose file
am: ፋይል ይምረጡ

en: Calendar
am: ቀን መቁጠሪያ

en: Content of the file
am: የፋይሉ ይዘት

en: Mail alert
am: የመልዕክት ማንቂያ

en: Ftp Server
am: የFTP ተጠሪ

en: What do you want to do?
am: ምን ማድረግ ይፈልጋሉ?

en: Save as..
am: እንደ...ያስቀምጡ

en: Mouse test
am: የጠቋሚ ሙከራ

en: Color configuration
am: የቀለም ምርጫ

en: sent:
am: የተላከ፦

en: /_Actions
am: /_ተግባራት

en: /_Add Printer
am: /ማተሚያ ጨምር (_A)

en: /_Edit
am: /አስተካክል (_E)

en: /_Delete
am: /_ይጥፋ

en: /_Refresh
am: /_በድጋሚ ጀምር

en: Search:
am: ፈለግ፦

en: Apply filter
am: ማጣሪያ ተጠቀም

en: Printer Name
am: የማተሚያ ስም

en: Server Name
am: የተጠሪ ስም

note: -PO: "Add Printer" is a button text and the translation has to be AS SHORT AS POSSIBLE
en: Add Printer
am: ማተሚያ ይጨመር

note: -PO: "Set as default" is a button text and the translation has to be AS SHORT AS POSSIBLE
en: Set as default
am: ቀዳሚ ሆኖ ይሰየም

en: Refresh the list
am: ዝርዝሩን በድጋሚ አስጀምር

en: Enabled
am: ያስችላል

en: Disabled
am: የተበላሸ

en: Authors:
am: ደራሲዎች፦

en: This machine
am: ይህ አስሊ

en: Add host
am: ተጠሪን ጨምር

en: Edit selected host
am: የተመረጠው ተጠሪ ይታረም

en: Remove selected host
am: የተመረጠው ተጠሪ ይወገድ

en: Language
am: ቋንቋ

en: Configure mouse
am: መጠቆሚያ ሰይም

en: Install system
am: ሲስተም ትከል

en: Add a user
am: ተጠቃሚን ጨምር

en: Configure X
am: Xን ሰይም

en: Configure services
am: አገልግሎቶችን ሰይም

en: Is this correct?
am: ይህ ትክክል ነው?
