Pokud upřednostňujete odlišné nastavení zavaděče namísto těch automaticky vybraných instalátorem, můžete je zde změnit.
Pokud již ve vašem počítači máte jiný operační systém, v tom případě se potřebujete rozhodnout, zda přidáte Mageiu k vašemu už existujícímu zavaděči, nebo Mageie dovolíte vytvořit nový zavaděč.
Grafické nabídky Mageii jsou pěkné: |
Ve výchozím nastavení Mageia zapisuje nový zavaděč (obstarožního) GRUBa do MBR (Hlavního spouštěcího záznamu) vašeho prvního pevného disku. Pokud už máte nainstalovány jiné operační systémy, Mageia se pokusí o jejich přidání do vaší nové spouštěcí nabídky Mageii.
Mageia teď také nabízí GRUB2 jako volitelný zavaděč navíc k obstarožnímu GRUBu a Lilu.
Pokud se rozhodnete použít už existující zavaděč, potom se potřebujete během instalace ZASTAVIT na souhrnné stránce a klepnout na tlačítko zavaděče , které vám dovolí změnit instalační umístění zavaděče.
Nevybírejte si zařízení jako je např. "sda", nebo přepíšete váš existující MBR. Musíte si vybrat kořenový oddíl, který jste si vybrali dříve během fáze dělení disku, jako je např. sda7.
Pro ujasnění, sda je zařízení, sda7 je oddíl nebo jinak řečeno oddíl na onom zařízení.
Jděte do tty2 stisknutím Ctrl+Alt+F2 a napište |
Přesný postup pro přidání vašeho systému Mageia k existujícímu zavaděči přesahuje oblast této nápovědy, avšak ve většině případů bude zahrnovat spuštění příslušného programu na instalaci zavaděče, který by ho měl rozpoznat a přidat automaticky. Podívejte se na dokumentaci k operačnímu systému, o nějž jde.
Se systémem UEFI je uživatelské rozhraní trochu odlišné, protože si nemůžete zvolit zavaděč systému, jelikož je dostupný jen Grub2-efi.
pokud je Mageia prvním systémem nainstalovaným na váš počítač, instalátor vytvořil ESP (systémový oddíl EFI) pro zapsání zavaděče (Grub2-efi). Pokud ve vašem počítači byly už předtím nainstalovány operační systémy UEFI (například Windows 8), instalátor Mageii zjistil stávající ESP vytvořený operačním systémem Windows a přidal grub2-efi. Ačkoli je možno mít více oddílů ESP, radí se mít a stačí jen jeden, bez ohledu na počet operačních systémů, které máte v počítači.
Neupravujte "Zaváděcí zařízení", pokud s jistotou nevíte, co děláte.