Rendszertöltő súgó

Üdvözli a &product;

Kérem válassza ki a kívánt funkciót a menüből. Ha gondot okoz a súgórendszerben való navigáció, az F1 megnyomásával elolvashatja a súgórendszer leírását. A menü legfontosabb funkciói:

Rendszerindítás merevlemezről: Elindítja a már korábban telepített rendszert a merevlemezről. Ebben az esetben semmilyen módosítás nem történik a rendszeren.

Telepítés: Ez a telepítési mód a legtöbb gépen működik. Ha rendszerindítás közben lefagyást észlel, vagy problémák jelentkeznek a hardverkomponensek (például lemezvezérlők vagy hálózati kárták) felismerése során, akkor próbálkozzon meg az alábbi telepítési lehetőségekkel.

Telepítés - ACPI támogatás nélkül: Nagyon sok mai számítógépen nem teljes vagy hibás az ACPI megvalósítása. Ez a menüpont letiltja a kernel ACPI-támogatását, ugyanakkor megtart számos további teljesítménynövelő funkciót, például az IDE-merevlemezek DMA-támogatását.

Telepítés - Biztonságos beállításokkal: Ha a Telepítés mód nem bizonyult megfelelőnek, ez a mód lehet, hogy megoldja a problémát.

Mentőrendszer: Ez a rendszerkép egy kisméretű rendszert indít el RAM-ból. Akkor hasznos, ha a rendszer nem megfelelően indul. A rendszer betöltése után jelentkezzen be root felhasználóként.

Memóriateszt: A memóriatesztelés nemcsak az újonnan behelyezett memóriamodulok ellenőrzésére jó, hanem a rendszer nagy részét leterheli és alkalmas lehet hardverproblémák kimutatására.

Rendszerindítási paraméterek: A rendszerindítási paraméterek teljesen megváltoztathatják a rendszer viselkedését. Ezek a kernel beállításai.

F1 Segítség: Környezetérzékeny súgó. A rendszerindítási képernyő aktív elemétől függően más és más képernyőket jelenít meg és magáról a súgórendszerről is található leírás.

F2 Videomód: Itt választhatja ki a telepítés során használt képernyőfelbontást. Ha probléma van a grafikus telepítéssel, kérem próbálja meg a szöveges módot.

F3 Telepítés forrása: Válassza ki a telepítés forrását.

F4 Nyelv: Adja meg a rendszertöltő által használt nyelvi és billentyűzetbeállításokat.

F5 Meghajtóprogram-frissítés: Nagyon új gépek esetében szükséglehet valamely meghajtóprogram frissítésére a rendszer telepítéséhez.


A súgórendszer használata

A rendszertöltő online súgója környezetérzékeny. Információt nyújt a kiválasztott menüelemről, vagy ha a rendszerindítási paramétereket módosítja, akkor megpróbál információt adni arról a paraméterről, amelyen a kurzor éppen áll.

Navigációs billentyűk

Felfelé nyíl: az előző hivatkozás kiemelése
Lefelé nyíl: a következő hivatkozás kiemelése
Bal nyíl, Backspace: visszatérés az előző témakörre
Jobb nyíl, Enter, szóköz: következő hivatkozás
Page Up: egy oldallal feljebb ugrás
Page Down: egy oldallal lejjebb ugrás
Home: oldal elejére ugrás
End: oldal végére ugrás
Esc: kilépés a súgóból


Visszatérés a Kezdőoldalra

Meghajtóprogram frissítése

Ha egy meghajtóprogram-frissítő hajlékonylemezt vagy CD-t kíván használni, nyomja meg az F5 billentyűt. A rendszertöltő a Linux kernel betöltése után felszólítja a meghajtóprogram-frissítő adathordozó behelyezésére.

A meghajtóprogram-frissítő általában egy hajlékonylemez, amelyen a telepítés során szükséges hardver-meghajtóprogram legújabb változata vagy hibajavítása található.

Visszatérés a Kezdőoldalra

Videomód kiválasztása

Nyomja meg az F2 gombot a grafikus kártya által támogatott videomódok listájának lekéréséhez. A monitor által támogatott legnagyobb felbontás alapértelmezésként kerül kiválasztásra.

Előfordulhat, hogy a monitor automatikus felismerése sikertelen, ebben az esetben válassza ki a használni kívánt felbontást.

Ha gondok vannak a grafikus kártyával a telepítés során, a szöveges mód nyújthat kerülő megoldást.

Visszatérés a Kezdőoldalra

Nyelv és billentyűzetkiosztás kiválasztása

Az F4 gombbal módosíthatja a rendszertöltő által használt nyelvet és billentyűzetkiosztást.

Visszatérés a Kezdőoldalra

Telepítés forrása

Az F3 megnyomásával választható ki a telepítés forrása.

Ez ugyanaz, mint az install paraméter használata.

Visszatérés a Kezdőoldalra

Telepítés

A Telepítés lehetőség kiválasztásával indul az alapértelmezett telepítés. A megadott rendszerindítási paraméterek alkalmazásra kerülnek. Ez a lehetőség a szokásosan elérhető hardvereszközök számos funkcióját aktiválja.





Visszatérés a Kezdőoldalra

Rendszerindítás merevlemezről

A Rendszerindítás merevlemezről lehetőséggel indítható el a helyi merevlemezen telepített rendszer. A rendszert helyesen kell telepíteni, mert csak az első merevlemez mester rendszerindító rekordja (MBR) kerül indításra. Az első merevlemez eszközazonosítóját a számítógép BIOS-a biztosítja.

Ez akkor hasznos, ha bentfelejtett a CD-t vagy DVD-t a meghajtóban, és feltétlenül a merevlemezről kívánja elindítani a rendszert.





Visszatérés a Kezdőoldalra

Telepítés - ACPI támogatás nélkül

A Mandriva Linuxban a 2.6-os kernel ACPI támogatása elérhető a stabil 2.4-es kernelhez is. A nagyon friss hardvereszközök néha igénylik az ACPI meglétét a megszakítások kezeléséhez. Az ACPI teljesen felváltja a régi APM rendszert..

Ha problémákba ütközik a kernel indítása során, válassza a Telepítés - ACPI támogatás nélkül lehetőséget. Ismert problémák hibás ACPI-vel rendelkező gépek esetén:

* a kernel lefagy rendszerindítás közben
* a PCI kártyák nem kerülnek felismerésre, vagy nem sikerül tökéletesen inicializálni őket.





Visszatérés a Kezdőoldalra

Telepítés - Biztonságos beállításokkal

Ha telepítés közben lefagyásokat vagy nem megismételhető hibákat észlel, válassza a Telepítés - Biztonságos beállításokkal lehetőséget. Ez a beállítás letiltja az IDE-meghajtók DMA-támogatását és az összes tápellátás-felügyeleti funkciót. Tekintse meg továbbá az az acpi és az ide paramétereket is.

Visszatérés a Kezdőoldalra

Mentőrendszer

A Mentőrendszer egy kisméretű, RAM-lemez alapú rendszer, így lehetséges egy már telepített rendszer módosítása. Mivel ebben a rendszerben csak alacsonyszintű eszközök érhetők el, használatát kizárólag szakembereknek javasoljuk





Visszatérés a Kezdőoldalra

Memóriateszt

A mellékelt Memóriateszt remek lehetőséget nyújt egy rendszer hardvereszközeinek tesztelésére. Elsődleges célja természetesen a hibás RAM-modulok azonosítása, de a rendszer egyéb részeit is terheli.
Az, hogy a rendszer nem talál hibát, még nem garancia a memória tökéletességére, bár a legtöbb hiba előjön a vizsgálat során.



Visszatérés a Kezdőoldalra

Rendszerindítási paraméterek

Kétféle rendszerindítási paraméter használható. Egyes paraméterek a telepítőprogram működését befolyásolják. Mások pedig a kernel működését. Néhány a leggyakoribb paraméterek közül:

a) telepítési beállítások

install -- telepítési forrás megadása
hálózati beállítások -- a hálózati beállítások

splash -- a rendszerindító képernyő viselkedésének beállítása
acpi -- Speciális beállítási és tápellátási felület (Advanced Configuration and Power Interface)
ide -- az IDE-alrendszer szabályozása



Visszatérés a Kezdőoldalra

Telepítési beállítások: install

Alapértelmezés szerint telepítési forrásként a helyi CD-olvasókat keresi végig a rendszer. Hálózati telepítéshez az install paramétert kell használni. A telepítéshez használható protokollok:
* FTP
* NFS
* HTTP
A szintaxis pontosan olyan, mint a szokásos URL-eké. Ha például a szerver a 192.168.0.1 címen található és a szerver /install könyvtárából kíván NFS alapú telepítést végrehajtani, akkor így kell megadni a forrást:

install=nfs://192.168.0.1/install

A hálózati kártya beállítása történhet dhcp segítségével, vagy a hálózati beállítások között bemutatott módon megadhatók kézzel a paraméterek.


Visszatérés a Rendszerindítási beállításokhoz

Kernelbeállítások: splash

A rendszerindító képernyő az a kép, amelyet a rendszer indulás közben megjelenít.

splash=0

Nem látható rendszerindító képernyő Ez nagyon régi monitorok esetén lehet hasznos, vagy egyes hibák előfordulása esetén.

splash=verbose

A rendszerindító képernyő, valamint a kernel- és rendszerindítási üzenetek egyaránt látszanak.

splash=silent

Megjelenik a rendszerindító képernyő, de üzenetek nem láthatók. Ehelyett egy folyamatjelző jelenik meg a képernyőn.


Visszatérés a Rendszerindítási beállításokhoz

Telepítési beállítások: Hálózati beállítások

Itt közvetlenül be lehet állítani a hálózati csatolót. A DrakX a hardvert majd később felismeri. A hálózat beállításának minimális szintje a gép IP-címének és alhálózati maszkjának megadása. Például:

hostip=192.168.0.10 netmask=255.255.255.0

vagy rövidebb formában:

hostip=192.168.0.10/24

Ha hálózati alapú telepítést ír elő, de nem adja meg ezeket a paramétereket, akkor a telepítőprogram dhcp segítségével próbálja meg beállítani a hálózati csatolót. Ha szükséges, az alapértelmezett átjáró a gateway paraméterrel adható meg. Például:

gateway=192.168.0.8



Visszatérés a Rendszerindítási beállításokhoz

Kernelbeállítások: acpi

Az ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) nevű szabvány az operációs rendszer és a BIOS közötti tápellátási és konfiguráció-felügyeleti illesztőket definiálja. Alapértelmezés szerint az acpi paraméter bekapcsolásra kerül, ha 2000-nél frissebb BIOS-t észlel a telepítőprogram. Az ACPI működése többféle módon is szabályozható:

pci=noacpi -- ne az ACPI irányítsa át a PCI-megszakításokat acpi=oldboot -- az ACPI-nek csak a rendszerindításhoz kapcsolódó részei kerülnek aktiválásra

acpi=off -- az ACPI teljes kikapcsolása
acpi=force -- az ACPI bekapcsolása még akkor is, ha a BIOS 2000-nél régebbi


Visszatérés a Rendszerindítási beállításokhoz

Kernelbeállítások: ide

Szemben az SCSI illesztővel, az IDE-felület szinte minden asztali munkaállomásban megtalálható. Az IDE-rendszerekkel kapcsolatban előforduló esetleges hardverproblémák elkerüléséhez használható a következő paraméter:

ide=nodma -- a DMA-kezelés kikapcsolása az IDE-meghajtók számára


Szoftvertípus kiválasztása

Telepítheti a Mandriva Linux akár 32, akár 64 bites változatát.

Visszatérés a Kezdőoldalra

Visszatérés a Rendszerindítási beállításokhoz.